wimiir-w Centraal Comité op Jamaica voor belangrijke beslissingen Officier van justitie tolereert illegaal casino Het Centraal Comité is het op één na hoogste orgaan van de Wereldraad van Kerken, in belangrijkheid slechts over troffen door de Assemblees die één keer in de zeven jaar plaatsvinden. De eerste As- semblée van de nu dertigja rige Wereldraad werd in 1948 in Amsterdam gehouden. Sindsdien volgden Evanston (1954), New Delhi (1961), Uppsala (1968) en Nairobi (1975). Sinds Nairobi kwam het Centraal Comité twee keer bijeen, beide keren in Geneve De laatste keer dat het Centraal Comité in Ne derland bijeenkwam, was in 1972 in Utrecht. De Wereldraad is een gemeen schap van 293 christelijke kerken met ruim vierhon derd miljoen leden, die, zoals de geloofsbelijdenis zegt, „De heer Jezus Christus overeenkomstig de Heilige Schrift als God en Verlosser belijden en daarom hun ge- chappelijke roeping willen vervullen ter ere van de ene God, de Vader en de Heilige Geest". De twee Nederlandse leden van het Centraal Comité zijn mevr. ds. M. J. van der Veen- Schenkeveld (51), gerefor meerd predikant in Krimpen aan de IJssel, en dr. Albert van den Heuvel (46), secreta ris-generaal van de Neder landse Hervormde Kerk. Behalve hervormden en ge reformeerden doen wat Ne derland betreft nog vier ker ken mee in de Wereldraad: Doopsgezinde Broeder schap, Remonstranten, Oud- Katholieke Kerk en Evange lisch Lutherse Kerk. Van 1 tot en met 11 januari komt het 140 leden tellende Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken voor zijn jaarlijkse vergadering bijeen op Jamaica. De Toelangstelling voor deze bij- j eenkomst is groter dan andere ja- I ren het geval is. Op de agenda I prijken namelijk twee onderwer- i pen die de afgelopen maanden I heel wat emoties hebben losge- slagen: de gift van het Speciale Fonds van het anti-racisme pro gramma aan het Patriottisch Front in Rhodesië en het moge lijk vertrek van vier directeuren van de Wereldraad, waaronder de zeer geziene theoloog Lukas Vi- scher. Overigens is de Wereldraad zelf niet zo blij met de belangstelling voor deze twee onderwerpen. Met na me van de ophef over het anti-ra- cisme-programma heeft men in Genéve, waar de staf van de We reldraad zetelt, de buik meer dan vol. Niet omdat de zaak waar het om gaat geen aandacht zou ver dienen, maar wel omdat het er sterk op lijkt dat het werk van de Wereldraad voor velen alleen nog maar bestaat uit bestrijding van Mevr. ds. M. J. van der Veen- I Schenkeveld, gereformeerd pre- I dikant in Krimpen aan de IJssel (evenals haar man) en één van de twee Nederlandse leden van het Centraal Comité, gelooft zelfs dat !er sprake is van een hetze tegen de Wereldraad. „Als ik ergens i moet spreken over het werk van de Wereldraad, zeg ik bij voor- baat: ik hoop dat u ook vragen I hebt over andere zaken dan het anti-racisme-programma". Mevrouw Van der Veen hoopt dan j ook dat het Centraal Comité dit agendapunt snel afdoet: „We I moeten gewoon ons verstand ge- j; bruiken en erkennen dat het anti- racisme-programma een uitste- I kend handvat is om duidelijk te maken dat het racisme ook in ons I hart zit ingebakken. Die gift aan j het Patriottisch Front stelde wei nig voor. Er is in alle opwinding meer geld,aan papier, telefoon er; vergaderen uitgegeven dan aan I de gift zelf. De gereformeerde sy- I node heeft de gift betreurd, mis- i schien was dat terecht, misschien j ook niet. Zelf moest ik de afgelo- j pen maanden voortdurend in de verdediging. Ik vind dat het ge- zanik nu maar eens afgelopen moet zijn. Het is gewoon een stok die door velen wordt gebruikt om 1 de Wereldraad te slaan. Er ge beurt zo verschrikkelijk veel meer, laten we daar nu eens1 waardering voor opbren gen". De verwachting is dat het anti-ra cisme-programma in Jamaica niet op noemenswaardig veel verzet zal stuiten. De kerken uit de Derde Wereld die de laatste ja ren binnen de Wereldraad een duidelijke meerderheid vormen, zullen niet toestaan dat het pro gramma wezenlijk wordt aange tast. Wel zal er bij de Wereldraad- staf op worden aangedrongen in het vervolg wat meer aandacht te besteden aan het „vertalen" van de activiteiten naar het grond vlak der kerken. Er is veel ver warring geweest over de gift aan het Patriottisch Front en voor- en tegenstanders zijn het erover eens dat veel opwinding voor komen had kunnen worden door wat meer tekst en uitleg vanuil; Genéve. Ruzie in staf? De kwestie van de vier vertrekken de directeuren vindt mevrouw Van der Veen belangrijker. In september werd bekend dat dr. Lukas Vischer, Brigalia Bam, Chirapurath Itty en Jurgen Hilke waarschijnlijk geen verlenging van hun contract zullen krijgen. Itty en Hilke stappen uit eigen beweging op, maar in de andere twee gevallen schijnt het om een fikse ruzie binnen de staf van de Wereldraad te gaan. Ds. Van der Veen en andere vrou wen in het Centraal Comité ma ken zich met name ongerust over Brigalia Bam, een zwarte Angli caanse uit Zuid-Afrika die sinds 1967 in Genéve werkt, waarvan de laatste jaren als eerste verant woordelijke voor „vrouwenza ken" en daarnaast als voorzitster van programma-eenheid 3 „Vorming en vernieuwing" Formeel zit het met het ontslag van Brigalia Bam en Lukas Vi scher wel goed. De Wereldraad heeft als vuistregel dat stafleden niet langer dan negen jaar een bepaalde post mogen vervullen. De contracten worden om de drie jaar herzien en zo doet zich de mogelijkheid voor de contracten van Bam en Vischer niet te ver lengen. Volgens de geruchten is er echter meer aan de hand. Brigalia Bam zou moeten wijken vanwege haar kritiek op - alweer - het anti-ra cisme-programma, terwijl Vi scher het slachtoffer lijkt te wor den van het feit dat hij slecht kan opschieten met secretaris-gene raal Philip Potter. In Jamaica zal over deze zaken duidelijkheid moeten komen. Mevrouw Van der Veen wil zich in ieder geval sterk maken voor Brigalia Bam. Ze heeft haar vrouwelijke colle ga's in het Centraal Comité bena derd, zodat de vrouwen in Jamai ca wellicht voor het eerst als een gesloten blok zullen optreden. Ds. Van der Veen: „De sfeer in de Geneefse staf schijnt slecht te zijn maar dat mag natuurlijk nooit leiden tot dit soort maatre gelen. Dit lijkt op botte bijl- Kan Brigalia Bam rekenen op de steun van de vrouwen, Lukas Vi scher staat zo mogelijk nog ster ker. Als vooraanstaand theoloog heeft Vischer een grote naam in de oecumenische beweging. Hij is directeur van de afdeling „Ge loof en Kerkorde" en heeft veel sympathie bij met name de Oos- ters-orthodoxe kerken en bij de rooms-katholieke die in enkele afdelingen van de Wereldraad meedraaien. Ook het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid ziet hem het liefst gehandhaafd op zijn post. Door alle opwinding van de laatste maanden zijn andere agendapun ten van het Centraal Comité in de schaduw gedrongen. Mevrouw Van der Veen betreurt dat, omdat op die manier het werk van de Wereldraad eenzijdig overkomt. Zelf hecht ze bijvoorbeeld veel waarde aan het project „Reken schap van de hoop die in ons is", dat in Jamaica een voorlopige af ronding krijgt. Zeven jaar lang hebben duizenden en duizenden kerkleden in vrijwel alle delen van de wereld meegedacht en ge sproken over een eigentijdse ge loofsbelijdenis. De uitnodiging daartoe ging uit van de conferen tie die „Geloof en Kerkorde" in 1971 in Leuven hield. Overal in de wereld gingen sindsdien groe pen, gemeenten en soms hele kerken aan de gang om te ant woorden op de vraag wat hier en nu het geloof voor hen bete kent. Afgelopen zomer kwam „Geloof en Kerkorde" in India bijeen om de resultaten van dit project te ver werken. Uit de veelheid en ver scheidenheid van christelijk be lijden wist men in India een do cument te destilleren dat nu als „Gemeenschappelijke Reken schap van de Hoop" in Jamaica aan de orde komt. In samenhang met deze geloofsbelijdenis krijgt het Centraal Comité een rapport voorgeschoteld over het gesprek met vertegenwoordigers van an dere wereldgodsdiensten en ideologieën (waaronder het marxisme). Militarisme Tijdens de laatstgehouden As- semblèe van de Wereldraad, in 1975 in Nairobi, werd het besluit genomen een speciaal program ma te lanceren ter bestrijding van het militarisme. De eerste studies en concultaties daarover zijn nu afgerond en in Jamaica is een voorstel te verwachten over de opzet van deze nieuwe activiteit. Gebleken is al dat men met het begrip militarisme moeilijk uit de voeten kan. Sommigen willen daar iedere vorm van militaire organisatie onder rekenen, ande ren maken onderscheid tussen militaire organisatie als verdedi gingsmiddel en als doel op zich. Hoe dan ook, mevrouw Van der Veen is blij met dit nieuwe pro gramma: „Het is verschrikkelijk belangrijk dat de kerken op zich nemen om internationaal flink lawaai te maken over de wapen wedloop. Men wil proberen om allerlei fraaie doctrines te ont maskeren, zoals die over de na tionale veiligheid en die over het afschrikkingsevenwicht. Het is goed dat er kerken zij n die dingen durven te zeggen die de mensen eigenlijk niet kunnen hebben. Wat dat betreft ben ik erg blij met de Wereldraad. Als ze iets aan pakt, dan doet ze het grondig, met alle fouten vandien, maar op den duur werkt het. De wereldraad ir riteert en roept verzet/op, en zo moet het denk ik ook. Een vrou welijke collega van me uit Zuid- Afrika schreef me dezer dagen: we zullen veel Heilige Geest no dig hebben, want het gif tegen de Wereldraad wordt steeds ster ker". Het veel gehoorde verwijt dat de Wereldraad te hard van stapel zou lopen, legt mevrouw Van der Veen naast zich neer. „Als je ziet dat er aan de „Rekenschap van de Hoop" zeven jaar gewerkt is, en aan het anti-racisme-programma al bijna tien jaar, dan blijkt daar toch wel uit hoe zorgvuldig het werk wordt opgezet. Over het programma ter bestrijding van militarisme is, nog voordat het van start is gegaan, nu al meer dan drie jaar gewerkt". Andere agendapunten die in Ja maica aan de orde zullen komen, zijn de verhouding tot de Rooms- Katholieke Kerk, de serie ont moetingen die de laatste jaren hebben plaatsgehad met de grote confessionele „wereldfamilies" (baptisten, lutheranen, metho disten, doopsgezinden, enz. en een studie over de rol van vrou wen en mannen in de kerk). Ver der de conferentie die volgend jaar in de Verenigde Staten wordt gehouden over „Geloof, weten schap en de toekomst" en de gro te wereldzendingsconferentie die gepland is voor 1980 in Melbour ne onder het motto „Uw Konink rijk kome". De moeilijke financiële situatie van de Wereldraad zal de gesprekken in Jamaica als een schaduw overheersen. Het uitdijende werk en de schommelende dollarkoers maken het noodzakelijk dat ook de Wereldraad zijn Bestek '81 gaat opmaken. Er zal op pro gramma en personeel bezuinigd moeten worden en in ieder geval zal de Wereldraad de komende ja ren geen nieuwe initiatieven kunnen ontplooien. Bij de finan ciële perikelen speelt op de ach tergrond ook nog mee dat het al gemene budget van de Wereld raad voor ongeveer veertig pro cent wordt betaald door de Duit se kerken die dikwijls moeite hebben met de besluiten van de Wereldraad. Ds. Van der Veen gelooft niet dat de Duitsers deze machtspositie zullen misbrui ken, maar de dreiging alleen al kan op een gegeven moment een rol spelen. Oppassen voor wildgroei Er is een Review Committee aan het werk gezet die in Jamaica met voorstellen zal komen. Mevrouw Van der Veen verwacht dat de fi nanciële krapte heilzaam zal werken: „Als internationale or ganisatie moetje altijd oppassen voor wildgroei. Het is beter om het bestaande werk zo goed mo gelijk te doen in plaats van tel kens nieuwe gebiedjes aan je werkterrein toe te voegen". Voor mevrouw Van der Veen is het de derde keer dat ze een vergade ring van het Centraal Comité bij woont. Haar benoeming kwam in 1975 in Nairobi tot stand. Ziet ze op tegen elf dagen vergaderen over zoveel verschillende onder werpen? „Het is vrij zwaar, maar dat wist ik toen ik eraan begon. Een voordeel is dat we na twee keer aardig op elkaar ingespeeld raken. Het fijnste onderdeel van de vergadering zijn de Bijbelstu diegroepen. Dat is een vast on derdeel bij wat de Wereldraad doet. Het is verrijkend om samen met mensen van verschillende kerkpolitieke en culturele ach tergronden onbevooroordeeld over een bijbeltekst te mediteren. Het geeft een bevrijdend gevoel om te ontdekken dat er zoveel verscheidenheid mogelijk is bin nen de christelijke geloofsbele ving, waarmee je elkaar onder ling verrijkt. Terwijl je elkaar toch op hetzelfde Evangelie kunt aanspreken. Zonder die bijbel studies geloof ik niet dat we als Centraal Comité zo vruchtbaar zouden kunnen werken. En dat geldt voor al het werk van de We reldraad. De spiritualiteit is voor mij één van de fijnste dingen van de Wereldraad" 0 0 0 0 0 Q 0 0 Q Q 0 Q 0 0 0 0 0 0_0_0_0 0 0 O.Q_0_0_0_0_Q P-Q-QAP-Q-P 0.0 fl Q fl fl fl Qfl QQflflflJlJLPJULiLPJLSULPJUULJUULOJLlUlJULPJUUUUULiUUULlULQJL^ Q O O O O O O 0 0 O O 0 0 0 0 0 000 Q 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Q 0_Q_0_0_0_0_0_P_0_0_0_P,0_0_It: innnroTnnnnnnroTnry^rEnroiroTroinroiroinr^ JTnmrrrrrrinrTrriryrrrrinrrirr^ vrrrrrrrirrrrrnrrraTwrririrrrnrtt-imro'rir»'»'rc'aTnrrro'rrirrryrrrTryTnrrrnnnr: De Utrechtse officier van justi tie mr. Droesen staat in zijn interpretatie van cle Wel op de Kansspelen lijnrecht tegen over de opvattingen die bij de afdeling kansspelen van het ministerie van justitie over deze wet beslaanHet verschil van opvatting spitst zich toe op de uit leci die gegeven word-t van een artikel dat bepaalt dal het verbod op het beoefe nen van kansspelen niet van toepassing is "voorgelegen- heden die noch voor het publiek opengesteld zijn, noch bedrijfsmatig worden gege ven". Met andere woorden men mag spelletjes zoals rou lette en Black Jack in besloten gelegenheden die niet be drijfsmatig van opzet zijn, beoefenen. Volgens het ministerie van jus titie betekent dit dal een stel vrienden op een besloten feest je best een spelletje roulette mogen spelen, maar dat dat beslist niet iedere week mag gebeuren. In dat laatste geval is er namelijk sprake van re gelmatig en stelselmatig spe len, en in het woord bedrijfs matig ligt besloten dat clat niet mag. "Als je een ruimte kansspelendan bedrijfsmatig v sing, en dan i aldu justitie ..r staving ring een uitspraak van de Hoge Raad van 1972 aan haalt. De raad bepaalde dat het beoefenen van kansspelen verboden is indien daartoe gelegenheid gegeven wordt "op zo een geregelde en stel selmatige wijze, dat ook bij afwezigheid van winstbejag sprake is van bedrijfsmatige opzet". Hel is duidelijk clat de Sociëteit Keistad op een dergelijke wij ze gelegeheid geeft en dus in de ogen van de Hoge Raad en van het', ministerie de wet overtreedt. De Utrechtse offi cier van justitie mr. Droesen ioudt •chter op Vuige hem is de enige maatstaf bij de beoordeling of gokactitivi- teiten legaal of illegaal zijn, de beslotenheid van de gele genheid waar die activiteiten worden beoefend. "Als een club niet openstaat voor het publiek, maar alleen voor ei gen leden, en als men de ad ministratie keurig bijhoudt zodat de politie kan controle ren of men zich inderdaad aan de beslotenheid houdt, dan kanmen in zo'n club doen wat men wil." I (Van onze correspondent) AMERSFOORT - Onder de dek mantel van een keurige, bij de Kamer van Koophandel inge schreven sociëteit wordt in I Amersfoort al meer dan een half jaar een illegaal casino geëxploi teerd. Deze gokgelegenheid wordt getolereerd door de Amersfoortse politie en door de Utrechtse officier van justitie mr. I Droesen. Volgens een deskundi- 1" ge op het gebied van de Wet op de Kansspelen van het ministerie van justitie is wat er zich in het pand afspeelt volledig in strijd met de wet. De bovenverdieping van de socië teit is ingericht als speelgelegen- heid. Er staan tweè roulettetafels, twee tafels waaraan Black Jack (eenentwintigen) gespeeld kan worden en nog een tafel voor backgammon, ofte wel trick- track. Bovendien is er een bar, I waaraan de spelers, allen leden van de sociëteit, voor niets kun- nen drinken. De vereniging Sociëteit Keistad, zoals de officiële naam luidt, heeft het casino op 7 mei van dit jaar officieel in gebruik genomen. Aan deze openingsdag is een pe- riode van ongeveer twee jaar I voorafgegaan, waarin de initia- I tiefnemers hun plannen zorgvul- j dig hebben voorbereid. Contact zou men o.m. gehad hebben met politie- en justitieautoriteiten over de opzet van de soos. De openingsplechtigheid is ook, zo beweert een aanwezige,- bijge woond door een vertegenwoor diger van de politie Amersfoort en door een officier van justitie van het arrondissement Utrecht. Zowel politie als justitie ontken-- nen dit overigens ten stellig ste. De statuten van de sociëteit, waar van het auteursrecht berust bij een Amsterdamse jurist., komen overeen met die van de befaamde literaire sociëteit De Witte in Den Haag. De oprichtingsacte van de vereniging is op 24 april '78 door de Amersfoortse notaris Keetell gepasseerd. In deze acte staan overigens geen onwettige zaken. Zo stelt de vereniging zich ten doel „het bieden van ontspan ning in de ruimste zin des- w'oords". Zij tracht dit doel te be reiken door o.m. „het organiseren van activiteiten" in of buiten het clubgebouw. Voorzitter van de soos is het Put- tense ex-WD-raadslid P. Ster renburg. De formulering van de statuten stelt de leden van de so ciëteit in staat, althans volgens de officier van justitie in Utrecht, aan diverse kansspelen deel te nemen, ook al zijn die spelen vol gens de Wet op de Kansspelen verboden. Voorwaarde is wel dat de sociëteit er strikt op moet toe zien dat alleen leden en introdu cés het clubgebouw betréden. De politie controleert regelmatig of de registratie door de portier van het aantal aanwezige leden en in troducés overeenkomt met het aantal mensen dat zich in het pand bevindt. De vereniging telt op dit moment ongeveer 250 leden. Het lidmaatschap, 'dat alleen via ui terst strenge ballotage verworven kan worden, kost f 100 per echt paar per jaar en voor dat bedrag kan men alle door de soos geor ganiseerde activiteiten gratis bijwonen en het hele jaar door voor niets drinken. De soos be strijdt deeigen onkosten (huuren inrichting van het kapitale pand, optreden van gerenommeerde ar tiesten, salarissen en sociale las ten van zo'n zeven vaste perso neelsleden) met cle opbrengst van de gokspelen. Tot de vaste perso neelsleden behoort ook een aan tal Engelssprekende crou piers. De vereniging organiseert ook an dere activiteiten, zoals diners dansant, muziekavonden, back- gammon-toernooien (de winnaar van het laatste toernooi won een tweeweekse, geheel verzorgde reis naar Monte Carlo), tombola's en bingoavonden, waarbij f500 per ronde gewonnen kan wor den. Voorzitter Sterrenburg geeft hoog op van de gezelligheid van zijn sociëteit en van het hoge peil van de leden daarvan. In net gokken ziet hij geen kwaad. „De staatslo terij is veel erger, want daarbij heb je veel minder kans om iets te winnen dan bij ons in de soos" Inderdaad gaan in de soos grote bedragen om. Winst van een paar duizend gulden in een paar uur tijds is geen uitzondering, maar het tegenovergestelde, verlies van een paar duizend gulden in een paar uur tijds, ook niet. Het feit dat de Sociëteit Keistad geen strobreed in de weg gelegd wordt bij het gelegenheid-geven tot gokken, is ook in andere Amersfoortse kringen niet onop gemerkt gebleven. In het recente verleden zijn er in Amersfoort di verse speelholen geweest, die door de politie zijn opgerold. Bij de mensen die deze illegale gele genheden geëxploiteerd hebben, leeft op dit moment het plan om begin volgend jaar een soos-a-la- Keistad te openen in de binnen stad. Volgens de korpschef van de Amersfoortse politie is de politie juridisch en strafrechtelijk niet in staat tegen de soos en eventuele nieuwe clubs, die volgens het zelfde systeem opereren, op te treden. „Wij hebben onze hou ding in nauw overleg met de offi cier van justitie in Utrecht be paald. Wij kunnen niets anders doen dan regelmatig controleren of de beslotenheid van de soos nog gehandhaafd wordt", aldus commissaris Woltjer. „Als dit zich erg gaat uitbreiden, gaat er beslist gedonder van ko-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15