EMS gaat niet door Bouwfonds geeft uuitstel van hypotheeklasten op uw nieuwe huis, totdat het oude verkocht is. Vluchtelingen: hopeloos Gaat Israël Veiligheid van toeristen in Spanje dubieus Guinea: toevluchtsoord voor zwarten die de discriminatie in Amerika moe zijn Door Franse weigering Nieuw materiaal moord-Kennedy van Dalen schoenen ^Bouwfonds ZATERDAG 30 DECEMBER 1978 JAKARTA (GPD) - Vier Vietname se vluchtelingen aan boord van het vrachtschip Huey Fong heb ben donderdag een poging tot zelfmoord gedaan door over boord te springen. Een woord voerder van de Vietnamezen heeft dit gisteren onthuld. Maar de Hongkongse politie heeft dit bericht tegengesproken. Wel geeft zij toe dat drie dagen gele den een vluchteling in zee is ge sprongen, maar hij zou er zijn uit gehaald. Twee anderen deden alsof zij in het water zouden springen. Tot daden zijn ze echter niet overgegaan, aldus de Hong kongse politie. De woordvoerder van de Vietna mezen vroeg voorts dringend om een arts voor een bejaarde man die door een hartaanval zou zijn getroffen. Ng Sing-Hon, een 36- jarige elektrotechnicus uit Ho Tsji Minh Stad. verklaarde dat de a aan boord depressief zijn en dat zij er zich bij hebben neer gelegd om op het schip te sterven. De 2700 gestrande Vietnamese vluchtelingen zouden het com mando van de Huey Fong van de kapitein hebben overgeno- De kapitein heeft beweerd dat hij zijn passagiers voor de kust van Vietnam had opgepikt. Hij zou in de internationale wateren voor de Vietnamese kust de vluchtelin gen zijn tegengekomen, maar aan zijn verhaal wordt weinig geloof gehecht. Het is geen geheim meer dat de Vietnamese autoriteiten, in samenwerking met door rijke Chinezen in Vietnam geleide syndicaten, meehelpen met de zogenaamde ontsnapping van de vluchtelingen, voornamelijk et nische Chinezen. Volgens de Hongkongse televisie maatschappij TVB gebruiken de vluchtelingen de radiotelefoon van de onder Panamese vlag va rende Huey Fong om hun familie en verwanten in de Verenigde Staten, Taiwan en Hongkong op de hoogte te stellen van hun toe stand. Er wordt gezegd dat er aan boord veel zieken zijn, vooral onder de kinderen en bejaarden, dat er ge brek is aan voedsel en water en dat de hygiënische toestand slecht is. De Huey Fong ging vo rige week zaterdag voor een ei land bij Hongkong voor anker. De vluchtelingen hebben de au toriteiten gewaarschuwd dat, als zij niet worden toegelaten, zij al len zelfmoord zullen plegen door overboord te springen. De Hongkongse regering weigert het schip tot de haven toe te laten, omdat de Huey Fong Hongkong niet als eindbestemming heeft, maar een haven in Taiwan. De Vietnamezen hebben uitdrukke lijk verklaard niet naar Taiwan te willen gaan, enerzijds omdat dat land geen lid is van de VN, ander zijds omdat er geen vertegen woordiger is van de VN-hoge commissaris voor de vluchtelin gen. In de baai van Manilla wachten eveneens ruim 1200 vluchtelin gen uit Vietnam om tot de Phi- lippijnen te worden toegelaten. De Philippijnse regering weigert vooralsnog de vluchtelingen op te nemen. Een rooms-katholieke liefdadig heidsorganisatie in Sydney heeft het plan opgevat om de Vietna mezen die in niet-zeewaardige boten op de Zuidchinese Zee ronddobberen, op te pikken. De voorzitter van de organisatie, Robert Bergin, is naar Singapore gereisd om een schip te charte ren. Het is ook de bedoeling van deze organisatie om de bootvluchtelingen op zee van voedsel en kleren te voorzien. BRUSSEL (GPD) - Het Europees Monetair Systeem (EMS) gaat, ondanks alle pogingen daartoe, toch niet op 1 januari van start. Frankrijk doet niet mee met het EMS, zolang de EG-landen geen akkoord hebben bereikt over versnelde afbraak van de monetair compenserende bedragen (MCB's) die worden toegekend bij in- en uitvoer van landbouwprodukten binnen de Europese gemeenschap. Eerder al hadden de Britten laten weten buiten de EMS te zullen blijven. Nu Frankrijk voorlopig van deelneming afziet, heeft Bonn laten weten dat het geen zin heeft het Systeem op 1 januari te laten beginnen. De Franse beslissing komt in Brus sel niet als een verrassing. Twee weken geleden eiste de Franse minister van landbouw dat de negen zouden besluiten tot af braak van de MCB's in drie jaar. Toen de andere EG-landen, met West-Duitsland voorop, daaraan niet wilden meewerken, behield Parijs zijn goedkeuring aan d^ formele EG-besluiten tot invoe ring van het EMS voor. In die si tuatie is sindsdien geen verande ring gekomen. "Slang" De ministers van landbouw van de negen komen 15 januari weer bij een. Ditmaal onder voorzitter schap van Frankrijk, dat Duits land als zodanig in het komend half jaar opvolgt. In afwachting van het besluit van de land bouwministers zijn de bestaande MCB's tot 21 januari geldig, zo werd gisteren in Brussel beslo ten. Ook het monetaire slangak koord tussen Duitsland, Dene marken en de Benelux blijft voorlopig van kracht, aldus een Duitse bekendmaking gisteren in Bonn. In Brussel circuleerden geruchten dat de landbouwministers van de negen eerder bij elkaar zouden komen, maar dat bleek zeer on waarschijnlijk. Volgende week ontmoeten de Franse president Giscard en de Duitse bondskan selier Schmidt elkaar in Guade loupe, waar ze deelnemen aan een Atlantische top met presi dent Carter en de Britse premier Callaghan. Dan zal de kwestie ze ker worden besproken, want Frankrijk en Duitsland staan lijn recht tegenover elkaar. De MCB's worden verleend ter compensatie van de prijsver schillen die zijn ontstaan als ge volg van de koersschommelin gen van de valuta in de EG-lan den ten opzichte van elkaar. Het nieuwe EMS zal de koers schommelingen beperkt houden en derhalve in de toekomst de MCB's min of meer overbodig maken. Tijdens de Europese raad van regeringsleiders, begin de cember, die besloten tot invoe ring van de EMS, werd ook aan bevolen een eind te maken aan het MCB-stelsel. De Franse eis tot onmiddellijke verlaging van de bestaande MCB's in het kader van een vol ledige afbraak binnen drie jaar, botste vorige week op een Duitse weigering. Het huidige stelsel is gunstig voor de landen met ster ke munten zoals Duitsland, Ne derland en België. Verlaging van de MCB's kan voor de boeren in deze landen betekenen dat ze minder voor hun produkten ont vangen. De Duitse minister van landbouw Ertl zei dat het EMS als zodanig niet met de MCB's te maken heeft. Parijs houdt echter onverkort vast aan de aanbeve ling van de Europese top. In een reactie zei een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van financiën vrijdagavond dat "met teleurstelling" is kennis ge nomen van het feit dat "ondanks alle overleg in 1978" het EMS op 1 januari niet kan doorgaan. TEL AVIV - De Israëlische politie heeft in een geheim rapport de onverwijlde uitwijzing bepleit van ongeveer duizend leden van de sekte van dezwarte joden', die voor het grootste deel in de ne derzetting Dimona in de Negev- woestijn wonen. Het rapport waarvan het blad ,Jedioth Aha- ronoth' gisteren de inhoud publi ceerde, is opgesteld in opdracht van een parlementaire commis sie, kennelijk naar aanleiding van de massale zelfmoord van ruim 900 leden van de sekte van de Amerikaan Jim Jones in Guaya- Algerije heeft gisteren zijn overleden president. Boumedienne begraven tijdens een massale, emotionele staatsplechtigheid waarvoor ongeveer twee miljoen mensen op de been waren gekomen. "Boumedienne, het volk en het leger is met uschreeuwde de enorme menigte toen de stoet zich langzaam een weg baande door een zee van treurendenMen droeg portretten mee van de president die Algerije 13 jaar lang geleid heeft. Soldaten moesten af en toe tussenbeide komen om te voorkomen dat al te opgewonden personen de begrafenisstoet ophielden. Volgens het rapport zwarte joden' die uit de Verenig de Staten afkomstig zijn, een ge sloten gemeenschap onder het absolute gezag van hun leider Benn Carter. De gemeenschap zou er eigen wetten en gewoon ten op na houden die vaak in strijd zijn met de Israëlische wet geving. De sekteleden zouden vaak betrokken zijn bij misdrij- De zwarte jodenzeggen de enige authentieke afstammelingen van de aartsvader Abraham te zijn. Het groot-rabbinaat heeft echter na een uitvoerig onderzoek ge weigerd de leden van de sekte als 'joden' te erkennen. De eerste zwarte joden' kwamen na de juni-oorlog van 1967 met een toeristenvisum naar Israël. Zij kunnen zonder meer het land uitgezet worden als de minister van binnenlandse zaken daartoe besluit. De sekte leeft zonder contacten met haar omgeving. Haar enige bron nen van inkomsten vormen hulpverlening van sekteleden in het buitenland en sociale uitke ringen van de Israëlische staat. WASHINGTON (Reuter) - Twee geluidsdeskundigen hebben gis teren voor de commissie van het huis van afgevaardigden, die een onderzoek naar de moord op pre sident John Kennedy instelt, verklaard dat het voor 95 procent zeker is dat er geen drie maar vier schoten op de president gelost zijn. Het vierde schot, aldus Mark Weiss en Ernest Aschkenasy, werd afgevuurd vanaf een gras heuveltje voor de autocolonne Dit betekent dat het zo goed als zeker is dat er minstens twee man betrokken waren bij de moord op Kennedy De twee deskundigen verklaarden dat zij dit hadden opgemaakt uit een bandopname. Een motora gent had tijdens de schietpartij toevallig zijn radio aanstaan en deze had de hele schietpartij ge* registreerd. Het nieuwe bewijsmateriaal is in strijd met de bevindingen van de commissie-Warren die veertien jaar geleden tot de conclusie was gekomen dat alleen Lee Harvey Oswald drie schoten op de presi dent had afgevuurd en dat er van een tweede betrokkene bij de moord of een samenzwering geen sprake was. MADRID (DPA) - De onder gang van de plezierboot Po seidon voor het Canarische eiland Fuerteventura, waarbij elf Duitse toeristen verdron ken, de explosieramp op de camping Los Alfaques bij Tarragona met 200 doden, de vliegramp op Tenerife, die aan bijna 600 mensen het le ven kostte, maar ook voort durende stakingen in de ho tels in het hoogseizoen, met soms chaotische toestanden, doen vragen rijzen over de veiligheid van de buitenland se toeristen in Spanje. Spanje is er trots op dat het dit jaar als eerste land ter wereld veertig miljoen toeristen heeft ontvangen. Maar ex perts heffen vol ontzetting de handen boven het hoofd als zij spreken over de dikwijls volslagen ontoereikende vei ligheidsvoorzieningen, het gebrekkige verzekeringssys teem en de organisatorische wanorde. Een goed voorbeeld voor hun verbijstering is de ondergang van de Poseidon. Het slechts twaalf meter lange, verou derde en pas twee jaar gele- den tot passagiersschip om gebouwde vrachtbootje ver trok onlangs ondanks wind kracht zeven en een woelige zee van Lanzarote naar Fuer teventura. Al na twintig mi nuten brak het roer af. Bre kers rolden over het dek, zo dat de dertig Duitse toeristen naar beneden moesten. On danks de zware zeegang zette de kapitein de patrijspoorten in de romp open omdat hij daardoor met het dieplood zijn positie wilde bepalen. Het schip had geen radio, geen vuurpijlen, geen zwemves ten. Er waren wel wat red dingsgordels, waardoor ech ter geen mensenhoofd kon, en een of twee kleine rub- bervlotten. De sloep ging in de storm verloren. De be manning bestond uit slechts twee personen, die het te druk hadden om zich te bemoeien met treffen van reddings maatregelen voor de passa giers. Een ongeluk kon niet uitblijven en de Poseidon liep dan ook op twee kilometer van de kust op een rif. Mede doordat de patrijspoorten niet gesloten waren zonk het bootje binnen enkele minuten. Doordat daarbij de romp openscheur de konden de meesten van de beneden 'opgesloten opva renden rvjg naar buiten ko men enJÉich aan wrakhout vastklampen tot er na een uur hulp kwam opdagen. De Poseidon was zelf niet ver zekerd, de passagiers voor 500.000 pesetas (bijna f 15.000) per persoon, volgens deskundigen een veel te ge ring bedrag, vooral voor na gelaten betrekkingen van de slachtoffers. Het is echter de minimum-som die de Spaan se wet verplicht stelt. Honderden gevallen van le vensgevaarlijke hersenvlies ontsteking met talrijke do den, tyfus, vervuild zeewater en verontreinigde stranden, gebrekkig uitgeruste brand weren, een golf van diefstal len en overvallen op toeristen, ernstige tekorten aan drink water en onvoldoende over heidstoezicht schaduwkanten vai nige vakantieland. In maart weer verkiezingen in Spanje MADRID (AFP) - Op 1 maart 1979 zullen er in Spanje algemene ver kiezingen worden gehouden voor de beide kamers van het parle ment, zo is gisteren van rege ringszijde in Madrid meegedeeld. Op 3 april volgen dan gemeente raadsverkiezingen, de eerste na de dood van Franco, nu drie jaar geleden. Het besluit van premier Adolfo Suarez om het parlement (Cortes) te ontbinden en nieuwe verkie zingen uit te schrijven is gisteren goedgekeurd door de Spaanse regering. ADVERTENTIE We zijn dinsdag 2 januari gesloten. Komt u woensdag 3 januari Stokely Carmichael werkt er aan de revolutie •8*1 CONAKRY, GUINEA (AP) - Het Amerikaanse neger-echtpaar Clifford en Laverna Sharp had er een jaar of tien geleden genoeg van om altijd tot een minderheid te behoren. Daarom vektrok het naar Afrika, naar het aan de westkust gelegen land Guinea. Kinderen, reserve-auto-onder- delen voor zijn bedrijf en de pia no gingen mee. "Wij voelen ons hier echt thuis", zegt mevrouw Sharp nu. "Hier hebben wij onze waardigheid en vrijheid. In de Verenigde Staten is een zwarte zo geremd in zijn verwachtingen. Je moet altijd vragen of je als zwarte wel werk kunt krijgen en of je wel welkom bent. Hier hoeft dat niet. Je kunt elke open deur zomaar binnen gaan." Het uit Detroit afkömstige, welva rende gezin Sharp leeft en woont nu zoals de meeste inwoners van dit socialistische land, waar voedsel schaars is en dus duur. Naast hun witte eenvoudige ste nen huis, dat ze van de overheid mogen gebruiken, staan tropi sche bomen langs een slecht weggetje. De meeste huizen in de buurt hebben geen, of slechts ge brekkig, sanitair. Guinea werd in 1958 onafhankelijk van Frankrijk. Het heeft daarna volledig met de Fransen gebro ken en voer een meer Moskou- gezinde koers. Het land telt vier miljoen inwoners die voor het overgrote deel zijn aangewezen op de landbouw als bestaans middel. Guinea geldt als een van de landen die bijzonder gastvrij zijn voor binnenkomers. Vele Amerikaan se zwarten hebben het land be zocht, maar slechts weinigen hebben zich er ook gevestigd. Carmichael Een van de immigranten die tege lijk met de familie Sharp aan kwam was de bekende voorvech ter van negerrechten Stokely Carmichael. De nu 37-jarige man studeerde in het begin van de ja ren zestig filosofie aan de Howar- duniversiteit in de Verenigde Staten. Hier werd hij leider van de "Stu dent Nonviolent Coordinating Committee" (SNCC), een ge weldloze studentenorganisatie. Protestmarsen in de zuidelijke staat Mississippi werden door hem geleid, waarbij hij als eerste de roep om "Black power" (macht aan de zwarte) uitte. Na een aantal jaren gaf hij zijn ge weldloosheid op en werd hij een der leiders van de militante orga nisatie Black Panthers. Carmi chael ging naar Afrika omdat hij, naar eigen zeggen, werd aange trokken door het socialistische regiem van Guinea. Immigranten zijn hier volgens hem uiterst wel kom. Carmichael: "De strijd in de jaren zestig werd fout geleid. Alle lei ders zijn door de FBI overmees terd of gedood. De tijd is rijp voor het omverwerpen van kapilatisti- sche stelsels over de hele wereld door de zwarten" Hij zegt naar Guinea gekomen te zijn omdat het land de voorhoede vormt van de Afrikaanse revolu tie. De helft van zijn tijd brengt hij in het land door. De andere helft reist hij rond de wereld, het geen betaald wordt door de staat Guinea. Politiek Clifford Sharp (66) zegt niet gein- terreseerd te zijn in politiek. Hij houdt gewoon van het leven in Guinea. "Natuurlijk bevalt het me, anders zou ik niet blijven", zei hij. Sharp heeft voor zijn vertrek uit Detroit zijn aandeel in de auto- onderdelenzaak die hem jaarlijks 10.000 dollar opbracht, verkocht. Hij heeft voor 7.000 dollar aan onderdelen meegenomen. Tot hij uit de V.S. zijn pensioen kreeg, gaf hij les op een handelsschool. Tegenwoordig zorgt hij een paar dagen per maand voor de aftand se Cadillac van president Ach- med Sekoe Toure en voor enkele andere wagens. Zijn vrouw La verna die in de VS heeft gestu deerd, heeft les gegeven aan de technische hogeschool en enkele andere scholen. Voorts heeft ze zich bezig gehouden met gedich ten schrijven, piano spelen en met experimenteren met de Afri kaanse keuken. De oudste zoon Gerard (28) geeft tekenles en heeft verder een ijs- winkeltje annex bakkerij in het tuinhuisje voor het huis van de familie. Twee van de dochters zijn met Guinese ambtenaren ge trouwd en werken in de hoofd stad Conakry. Een zeven-jaar oud zoontje zit nog op school. De rest van 't gezin bestaat uit een gea dopteerd Guinees jongetje van vier jaar en drie in Afrika geboren kleinkinderen. Laverna Sharp is al twee keer terug geweest naar de Verenigde Sta ten om haar dochter die in Michi gan woont, op te zoeken. Dit is echter uitzonderlijk duur, daar het Guinese geld niet gemakke lijk tegen dollars is in te wisselen. fUI 11 Ia r Stokely Carmichael"Guine ADVERTENTIE Als u morgen een ander huis wilt kopen, helpt Bouwfonds u aan een hypotheek, zónder u hiervoor meteen te belasten, U gaat pas aan Bouwfonds betalen als uw oude huis ,ver- kocht is, zodat u nooit met twéc hypotheeklasten tegelijk zit.- Zo ziet u maar weer; we zeg gen niet voor niets: "Bouwfonds helpt mensen in een eigen huis." Voor inlichtingen: Bouwfonds infocentrum, Botermarkt 2, Leiden. Tel.: (071) 134343. Geopend: maandag t/m vrijdag van 10.00-16.00 of op maandagavond van 18.30-20.30 uur, en bij uw plaatselijke makelaar.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13