CRUIJFF: LANGZAAM TERUG NAAR 'AF'? Koos Koumans: het brein achter de KNAU Singer naaimachine Van der Wiel tweede Morgenavond vuistjes schudden! Faillissementsaanvrage van voormalige topclub Reims Hagenaar rekent 30 uur per week van Dalen schoenen ZATERDAG 30 DECEMBER 1078 Elk jaar trekt hij er een paar dagen tussenuit om even bij te komen van al dat cijferwcrk dat jaar lijks resulteert in boekwerkjes met duizenden en nog eens duizenden prestaties. Even gunt hij zich dan de tijd voor een niet over atletiek han delend boek, voor wandelingen in de bossen van het Gelderse Beekbergen bijvoorbeeld, waar we Koos Koumans onlangs aantroffen. Enkele da gen later ZOU hij zich weer on 7iin riiforwnrlr storten, want de drukker mag je niet te lang laten wachten. Inmiddels legt hij de laatste hand aan zijn jaarlijkse boekwerk dat maar in enkele honderden boekenkasten te vinden zal zijn. Een uitgave waaraan de Hagenaar nauwe lijks enkele tientjes verdient. Hij kan het echter niet laten want hij is „atletiek-cijfergek", of wat officiëler: atletiek-statisticus. ADVERTENTIE Singer naaimachine type 377 ter waarde van f 499- Stabiele portable zig-zag naaimachine. Semi lichtgewicht met handgreep. Tal van interessante extra's, zoals een liggend spoel- klosje voor de naald en exclusieve naaldhouder. Als u niet wint is er al een automatische Singer zig-zag voor f 349,-. (Evt. prijswijzigingen voorbehouden t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" Koumans"Vroegi lengte en gewicht". voldoende, nu vragen ze al Organisaties die sinds jaar en dag het roken, vooral door de jeugd, bestrijden omdat je er nogal kanker van krijgt en nogal gauw dood van kan gaan als het je een beetje tegenzit (de „die-hards" even niet te na gesproken natuurlijk, iedereen kent wel iemand wiens grootvader sinds zijn veertiende een pakje per dag rookt maar nu, op zijn zevenen tachtigste, nog steeds zonder bril de waarschuwingen op die pakjes kan lezen), dus het valt te begrijpen dat die organisaties zich kapot schrokken toen zij Johan Cruijff in advertenties reclame zagen maken voor kankerarme sigaretten. Al het moeizame gepiel, via lezin gen op scholen met vertoning van longen als zwarte sponzen en demonstraties van het rokers kuchje, werd door Johan in één klap teniet gedaan, want ja, als de beste voetballer ter wereld indi rect beweert dat hij de beste voetballer ter wereld èn multi miljonair is geworden dank zij het roken van nicotinearme siga retten in plaats van die boosaar dige sigaretten die er de oorzaak van zijn dat je de bal steeds nét niet voor de uitlijn, maar aldoor over de uitlijn te pakken krijgt, dan ga je als jongeman, en zeker als jongejuffer, toch meteen naai de winkel om een slof van die stimulerende sigaretten in te slaan. Want luidt de boodschap, sinds Cruijffie bij Ajax speelde, niet datje kampioen kon worden op een slof en een oude voetbal schoen? Nu is het verwarrende in deze zaak natuurlijk dat Johan Cruijff zijn goede naam niet als niet-roker aan deze advertentie leent om een zakcentje bij te verdienen, maar dat hij, op het hoogtepunt van zijn kunnen als voetballer, na de wedstrijd altijd paffend aan een sigaretje kon worden aangetrof fen. Johan Cruijff en Piet Keizer waren, ook in hun gloriedagen, tamelijk fervente rokers. En of ze nu wel van die milde, nicotine- en kankerarme sigaretten rookten, waag ik te betwijfelen. Je rookt zoals je voetbalt. Als Johan Cruijff dus nu beweert dat hij die minder erge sigaretten rookt, dan trainen, om het lichaam langza merhand te laten wennen aan niet-trainen. thuis-blijven, uit slapen. Misschien wil Johan op dezelfde manier zijn rookge woontes te lijf gaan, en vond hij dit belangrijk genoeg om het aan de Nederlandse jeugd te willen overbrengen. Kijk jongens, opa is wijzer geworden, hij rookt nu si garetten die maar half zo erg zijn als die ordinaire stinkstokken die jullie allemaal roken! Wie zegt mij, dat hij die advertenties niet uit eigen zak bekostigt, desnoods fifty-fifty met de desbetreffende sigarettenfabrikanten? Je moet altijd beginnen het beste van de te denken... heeft hij in feite een stap terug gedaan op de weg naar alle goede voornemens waar het beter ten halve gekeerd is dan ten hele ge dwaald. Een drankzuchtige die van jenever is overgestapt op bier. dient tenslotte ook geprezen te worden, al hangt het er wel een beetje vanaf hoeveel bier hij dan is gaan drinken. Misschien wil Johan. door daad werkelijk of in schijn op die nico- tine-arme sigaretten over te stap pen, wel „afkicken", langzaam terugkeren naar ..Af', zoals hij na zijn afscheid van het voetbal toch nog dagelijks bij Ajax kwam af- Bezwaarmakers Hebben de bezwaarmakers gelijk als zij zeggen dat iemand als Jo han Cruijff, „een held van onze tijd", een lichtend voorbeeld moet zijn voor de jeugd inplaats van al die jongens en meisjes een alibi te geven om te gaan roken9 Niet alleen die zogenaamde ge zonde sigaretten, maar ook alle andere sigaretten, want wat zegt Japie als vader hem wil verbie den een nicotinerijke sigaret te roken: „Die is maar twee keer zo kankerverwekkend als die siga ret van Johan, vader, en je weet best dat ik maar half zo goed voetbal als Johan, en dat ik ook geen ambities heb om meer dan een halve multi-miljonair te wor den!" Poen Of zou die jeugd van tegenwoordig gewoon denken: Johan Cruijff kan me nog meer vertellen, hij zit alleen in die advertentie vanwege de poen, als hij morgen een jarre- telgordel aanbeveelt ga ik toch ook niet bij Hunkemoller Lexis in de rij staan om als eerste een jarretelgordel te kopen! Of is de jeugd niet zo sceptisch als ik wel zou willen, met hun Olivia New ton John-jurkjes en hun John Travolta-kapsel? Heb ik Johan Cruijff nu misschien op een idee gebracht dat hem miljoenen kan opleveren: hij hoeft maar met een frivool jarretelgordeitje in Ajax- kleuren in de kleurenadverten- ties te gaan staan en heel Neder land, gevolgd door de rest van de smurfen wereld, steekt zich ook in zo'n nostalgisch jarretelgordel- tje, merk Jo-Cru. Wat heb ik aan gericht! Nu is het verwarrende in de zaak van de rokende Cruijff dat „de sport" in het algemeen niet erg kieskeurig is als er aan reclame verdiend kan worden. De sta dions worden opgefleurd door reclameborden voor sigaretten, sigaren, tabak en sterke dranken, en ook een weekblad als Voetbal International weert zulke adver tenties niet uit zijn kolommen. We lezen in het laatste nummer dat Brandt het beste bier brouwt, op de pagina ernaast blijken 's lands beste brouwers het Amstel Bier te brouwen, de tandbeder- vende Stimorol kan voor een fris se smaak zorgen, Mascotte rolt, plakt en brandt beter, en Pali Mall is met zijn wereldbekende aroma vol puur plezier. Zelfs Willem Goes, die al 17 jaar in het Olympisch Stadion de grasmat verzorgt, doet dit blijkbaar aan de hand van de constante kwaliteit van Caballero.. Sigaret REIMS (ANP) - Het bestuur van de Franse club Stade Reims heeft het faillissement aangevraagd. De club verkeerde de laatste ja ren in grote financiële moeilijk heden. De laatste weken werden de salarissen van de contract spelers door de voorzitter uit zijn privé-kapitaal betaald. Het be stuur wilde de salarissen van de spelers halveren en tegelijkertijd de premies verhogen. De spelers gingen daar niet mee akkoord en dreigden met een staking. Een andere mogelijkheid dan de fail lissementsaanvrage was er niet Stade Reims bezet op dit moment de laatste plaats in de Franse competitie. De club zal het sei zoen nog wel uitspelen met vijf of zes profs aangevuld met ama teurs en jeugdspelers. Stade Reims is een van de be roemdste clubs uit Frankrijk. In de vijftiger jaren werd na zes landstitels tweemaal de finale WIELRENNEN - Het koppel Ser- cu/Braun gaat nog steeds aan de leiding in de Zesdaagse van Keulen. Pijnen staat samen met Schütz vierde. van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen be reikt. Real Madrid was met 4-3 en 2-0 net iets te sterk. De bekendste spe lers van Stade waren Raymond Kopa en Just Fontaine. 9 Eerste divisieclub FC Vlaardin- gen zal op 6 januari om 13.15 on der leiding van arbiter Corver een vriendschappelijke wedstrijd spelen tegen Ajax. Plaats van handeling is 's Gravenzande De Hongaarse internationals Ti- bor Nyilasi en Andras Torocsik mogen weer spelen. De Hongaar se voetbalbond heeft gisteren de schorsing van één jaar, die de spelers was opgelegd nadat zij tijdens het toernooi om het we reldkampioenschap m Argenti- nié in de wedstrijd tegen de latere kampioen uit het veld waren ge stuurd, ongedaan maken. De bond die gisteren voor het eerst bijeenkwam onder leiding van de nieuwe voorzitter Gyorgi Szepe- si, verklaarde dat de beslissing was genomen op verzoek van de Hongaarse clubs en de bonds coach Ferenc Kovacs. De twee spelers, beiden van Ferenckaros, worden gerekend tot de beste van het land. In de gisteravond voor de hoog ste afdeling van de Westduitse voetbalcompetitie gespeelde in haalwedstrijd heeft Arminia Bielefeld met 4-3 gewonnen van Borussia Dortmund. De ploeg klom door de zege vijf plaatsen op de ranglijst en staat nu tiende. Kijk, ik heb nog nooit in mijn leven ook maar één sigaret gerookt, ik ben dan ook nooit multi-miljo nair geworden, maar daar staat tegenover dat ik nooit over die eeuwig maaiende benen heb hoeven heenhuppen. nooit be straald, gemasseerd of geopereed heb hoeven worden, nooit aan de hand van mijn schoonvader heb hoeven lopen, en nooit klaar heb nee. dat is niet waar, ik heb elke dag klaar gestaan voor de pers Hoe dan ook. ik snap eigenlijk niet waarom Johan Cruijff, die een grote som geld, die hij over hield aan de 0-8 afscheidswed- strijd, aan het Emma-kinderzie- kenhuis schonk, uitgerekend reclame gaat maken voor het ro ken van wat voor soort sigaretten dan ook, die het Emma-kinder- ziekenhuis noodzaken appara tuur voor kankeronderzoek en kankerbestrijding aan te schaf fen. Hij verkeert momenteel toch in de positie dat hij zijn arbeid voor reclame zorgvuldig kan af wegen, zoals Paul Steenbergen niet elk rolletje hoeft te accepte ren dat hem wordt aangeboden. Door enerzijds reclame te maken voor sigaretten, en anderzijds een schenking te doen aan het Em- ma-kinderziekenhuis, vervult Johan Cruijff net zo'n soort dub belrol als wijlen Alfred Nobel, die eerst het dynamiet uitvond en daarna de Nobelprijs instelde, onder andere voor de Vrede. HANDBAL - Het Nederlands team heeft gisteren in Sittard met 21-19 verloren van de Poolse club Hut- nik Krakow. VOLLEYBAL - AMVJ is gisteren winnaar geworden van het Dy namo toernooi in Apeldoorn. In de finale wonnen de Amster dammers van de Poolse formatie Beskid. WIELRENNEN - De Westduitser Klaus Peter Thaler heeft gisteren in Hulsberg een veldrit over 25 kilometer gewonnen. Nieuwko- per Kees van der Wereld werd zesde. ARNHEM (GPD) - „Meneer mijn zoontje heeft pas 12 meter met de kogel gestoten. Is dat nu een we reldrecord?" Koos Koumans moet nog lachen als hij terug denkt aan dat telefoontje van een blijkbaar wat te fel meelevende vader van een atletiekende pupil. „Met moeite kon ik hem aan het verstand brengen dat er op die jonge leeftijd nog geen wereldre cords gehanteerd worden". Wanneer bij de 64-jarige Hagenaar de telefoon gaat - en dat gebeurt dikwijls - rollen er soms vreemde vragen uit de hoorn. Inderdaad zijn het vaak trotse ouders die willen weten of hun sportieve kroost nationaal hoog genoteerd staat. Soms is het een collega, een statisticus dus, want dat is Koos Koumans. „Zo vroeg onlangs een Belgische collega alle opstellingen van de landenploegen, ook van voor de oorlog. Nee, niet van de Neder landse ploegen maar van de Bel gen. Ze hadden de zaak daar blijkbaar niet bijgehouden. Nou, ik heb hun na lang zoeken kun nen helpen", vertelt Koos Kou mans, in het nationale atletie- 4c wereld je het vraagbaken. Meer dan een vraagbaken, want jaar lijks verschijnt er van zijn hand ook een aantal boekwerkjes vol cijfertjes. Hij ziet er niet tegen op om elk jaar een boekje bijeen te puzzelen met daarin per onderdeel - en de atle tiek is nogal wat nummers rijk - de beste 100 senioren of de beste 50 A-junioren. Dan een boekwerk met de beste prestaties aller tij den waarin je bijvoorbeeld kunt lezen dat de oud-topatleet Wim Slijkhuis na zijn in 1946 gescoor de recordtijd op de 5 kilometer inmiddels al is gepasseerd door 28 jongere landgenoten. Leuk cij fermateriaal, dat ook verschijnt voor de jongere atletiekjeugd. Zelfs voor de pupillen, die in weer een ander boekje kunnen zien hoe ze landelijk geklasseerd staan op bijvoorbeeld de 40 me- Belangrijk Alleen al in het jaarboekje van de senioren en A-junioren staan zo'n 5000 prestaties gerangschikt, met uiteraard de naam van de atleet, diens geboortejaar, de plaats waar en de datum waarop de prestatie tot stand kwam. „Vroe ger was de naam en de tijd of af stand voldoende. Daarna ging men ook internationaal toe naar het vermelden van de plaats en de datum en de geboortedatum. Nu wordt ook al belangrijk de plaats die de atleet in de desbetreffende wedstrijd innam, zelfs zijn of haar gewicht en lengte. Dat steekt na tuurlijk niet op èèn kilo, maar ik kan me voorstellen dat het voor een kogelstoter interessant is te zien hoeveel die toppers nu we gen. Dat geldt ook voor de sprin ters, enz. Het kost je natuurlijk wel weer extra tijd, zoals het wer ken met tijden in honderdsten de zaak ook niet eenvoudiger heeft gemaakt", heeft de zo'n 30 uur per week zijn hobby uitoefenen de Koos Koumans inmiddels on dervonden. „Je haalt je cijfermateriaal uit de wedstrijdresultaten die ik toege stuurd krijg. In ons land worden er jaarlijks zo'n 800 wedstrijden gehouden. Ga maar na. Dan heb je altijd clubs die vergeten resul taten in te sturen. Moet je weer bellen of herinneringsbriefjes sturen. Zeker in de zomermaan den komen er zoveel uitslagen binnen dat je je het niet kunt permitteren deze twee dagen te laten liggen. Dan kom je er nooit meer uit", aldus Koos Koumans, die in dat hoogseizoen ook re gelmatig tussentijdse ranglijsten publiceert in het bondsorgaan „De Atletiekwereld" Buitenland Uiteraard is hij elk weekeinde op de baan te vinden. Ook in het bui tenland als het even kan. „Zo heb ik met uitzondering van Rome '74 alle Europese kampioenschap pen gezien. De Olympische Spe len overigens maar twee keer, in Amsterdam, nu 50 jaar geleden, en Londen '48. Reizen is duur, dat kan bruin niet trekken". - Maar er wordt toch lekker ver diend aan al die boekjes? Koos Koumans lacht uitbundig. „Als ik er een paar tientjes aan overhou, houdt het wel op. Er zijn boekjes bij waar geld bij moet", reagerend op onze blijkbaar wat ongelovige blik en onze opmer king dat de KNAU toch zo'n 40.000 leden en dus potentiële kopers heeft. „Nu moet je niet schrikken maar van dat jaar boekje met de beste 100 of 50 se nioren en A-junioren verkoop ik er nog geen 300. Dat boekje met prestaties aller tijden kwam nog niet halverwege die „oplage". Ik begrijp het ook niet maar het is nu eenmaal zo". - Maar dat is toch een reden om er meteen mee te kappen? „Beslist niet. Je kapt niet met een hobby, want dat is dat cijferwerk voor me, al jarenlang. Eigenlijk is het zo'n 50 jaar geleden begon nen. Ik plakte toen in schriften krantenknipsels. Niet alleen over atletiek maar ook over voetbal. Voor die tak van sport ging ik naar de Olympische Spelen van Amsterdam, die ik gratis heb ge zien. Een paar Amsterdamse jon gens wisten een weg naar een plaatsje onder de tribune. Vijf dagen lang zaten we daar, 's nachts sliepen we op het stro". Begin Dat was het begin. Het groeide uit tot ranglij sten werk voor het dis trict West 2 van de KNAU, en in 1970 toen Jo Moerman met zijn bestenlijsten stopte tot de sa menstelling van die boekwerkjes die ook richting buitenland gaan. „Ik ben namelijk lid van de inter nationale vereniging van statisti ci. De leden sturen elkaar het cij fermateriaal toe. Inderdaad kan ik je zo zeggen wie de snelste man in Equador op de 100 meter is of de beste lange-afstandloper in Mozambique bijvoorbeeld". „Die internationale club is een we reldomvattende. We zijn al zover dat binnenkort via een computer in Turkije bestenlijsten gaan ver schijnen van de beste 100 atleten ter wereld, dit per onderdeel", vertelt Koos Koumans die bin nen de KNAU op tal van fronten actief was of is: jurywezen, com missie snelwandelen, unieraads lid - beslist niet de gemakkelijk ste voor het bestuur -, trainer, verzorger van de uitslagendienst van de KNAU en ook als atleet. „Je zult het aan mijn figuur niet zeggen", lacht de corpulente Ha genaar, „maar ik heb nog eens 11,4 sec over de 100 meter gelo pen". Koos Koumans, van zijn vak boek houder maar op medisch advies zonder baan, piekert er niet over om zo zachtjes aan al dat cijfer werk naast zich neer te leggen, hoewel hij weet dat zijn boekjes nooit bestsellers zullen worden. „Misschien ben ik gek, maar dan atletiekgek. Bovendien, en dat zie je in die internationale club, heeft elk land wel een paar van die gekken. In ons land ben ik dat dan. En dat wordt ook wel eens gewaardeerd hoor. Zo werden bij de Europese kampioenschappen van Stockholm '58 de series in gedeeld aan de hand van mijn Europese ranglijsten die ik toen had gemaakt. Daar mag je toch best een beetje trots op zijn?" Dat mag Koos Koumans. GRONINGEN - John van der Wiel heeft gisteravond zijn afgebroken partij uit de acht ste ronde tegen de Noor Tiller gewonnnen. Hij blijft daar door op de tweede plaats staan, een half punt achter leider Dolmatov, die zijn par tij tegen Plaskett (Eng) win nend afsloot. De stand na de achtste ronde is: 1.Dolmatov 6V2, q. Van der Wiel 6, 3. Valkesalmi 5lh, Tiller, Plaskett, Mateu, Nikolic en Ka- rolys 5 LSB De bemiddelingspoging van de Jan Koppenaal, voorzit ter van de Noordwijkse schaakvereniging "Daniël Noteboom", is geslaagd. De Leidse Schaakbond heeft nu eindelijk na vijf maanden weer een jeugdcommissie. Het grote struikelblok, te weinig response van de kant van de clubs uit de Leidse regio op de berichtgeving van de oude jeugdcommis sie, is uit de weg geruimd, want de verenigingen heb ben toegezegd, dat zij voor taan op alle wedstrijdaan kondigingen zullen reage- Overigens zijn nog niet alle moeilijkheden overwonnen, want er is nog steeds geen jeugdleider in het LSB-be- stuur. Na het vertrek van Ton Rijnsburger heeft Hans de Raad deze taak voorlopig op zich genomen. Omdat alle regionale kam pioenen voor 1 maart 1979 bij de KNSB aangemeld moeten zijn, staat de jeugd commissie voor de taak binnen twee maanden alles af te werken, hetgeen echter niet te verwezenlijken is. Alle persoonlijke titelge vechten gaan door, maar, om in schakerstermen te spreken, de jeugdcommis sie moest een overbelas- tingscombinatie uitvoeren: het kampioenschap voor VWO-teams is geschrapt. Als eerste gaat het toernooi om de persoonlijke titel voor jongens in categorie tot 20 jaar van start. Daar John van der Wiel voor 31 augus tus 1959 geboren is, kan hij zijn titel niet meer verdedi gen. Voor zover mogelijk zullen deze wedstrijden op maandagavonden worden gespeeld. Het aantal ronden is afhankelijk van het aantal inschrijvingen. Voorlopig vermeldt het programma zeven ronden te spelen vol gens het Zwitserse systeem op de maandagavonden 8, 15, 22 en 29 januari en 5, 12 en 19 februari 1979. Als plaats van handeling is het speellokaal van Philidor/ Leiden, de kantine van de Adler-fabrieken, Roose- veldtstraat 20 te Leiden ge kozen. Het inschrijfgeld bedraagt vijf gulden per deelnemer. Hier tegenover staan de ereplak- ken voor de drie hoogst geëindigden en verder nog enige lootprijzen. Het speeltempo bedraagt 40 zetten in twee uur per spe ler. I afwijking van voor gaande jaren zullen partijen niet meer door uitvluggeren worden beslist, maar ge woon" dezelfde week nog uitgespeeld worden. Voor aanmeldingen, uiterlijk za terdag 9 januari 1979 en ver dere inlichtingen kan men zich wenden tot de jeugd leider van LSB, Hans de Raad, Zwin 14, Katwijk aari Zee. tel. 01718-22665. ADVERTENTIE Ontroerd schudt men elkanders hand. Ontroerd neemt men een stukje kaas-uit-het-vuistje. Want die mag tussen al die schoteltjes en schaaltjes niet ontbreken. Veel geluk ermee!

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11