Turkije na bloedige onlusten in staat van beleg Amerikaanse wijk doelwit van rellen Paus sprak vele talen NAAST HET NIEUWS Nerveus, Overwerkt Vermoeid... Sanox kalmeert Israël en Egypte gaan weer onderhandelen politiek achter godsdiensttwisten Olieproduktie Iran op dieptepunt I wfmM •13 /OENSDAG 27 DECEMBER 1978 (Van onze correspondent) IOME - „Tot volkeren, naties, re gimes, politieke, economische en sociale systemen zeg ik: aan vaardt de volle waarheid over de mens, zoals die is geopenbaard in de kerstnacht, aanvaardt het mysterie waarin ieder mens leeft sinds Christus is geboren. Eer biedigt dit mysterie!" Dit zei paus Johannes Paulus II in 9- zijn kerstboodschap op het Sint- Pietersplein, voordat hij op eer- et ste kerstdag de zegen „Urbi et )p Orbi" aan de stad Rome en de we reld gaf. „In dit mysterie", zo ging de paus verder, „ligt de kracht n van de mensheid. Vernietigt die kracht niet. Alles wat menselijk is, komt er uit voort en zonder die j kracht gaat het ten gronde". In kersttoespraak Alleen dit deel van zijn rede was gericht tot „de gemeenschappen waarin de mensen leven en wer ken". Verder sprak de paus „rechtstreeks tot ieder mens af zonderlijk, want Kerstmis is het feest van de mens". „Als wij Jezus' geboorte met zoveel plechtigheid vieren, is dat om te getuigen dat ieder mens uniek en onherhaalbaar is. Als we onze menselijke statistieken, onze menselijke categorieën, onze menselijke politieke, economi sche en sociale systemen met hun beperkte mogelijkheden de mens niet de zekerheid kunnen ver schaffen dat hij als een uniek en onherhaalbaar wezen kan gebo ren worden, leven en werken, dan is het God die hem die zekerheid geeft". Ten slotte sprak de paus korte kerstwensen uit in 25 verschil lende talen, waaronder ook Rus sisch en verscheidene andere Oosteuropese talen, Japans en Chinees. In het Nederlands bracht hij niet zonder moeite uit „Gezegend kerstfeest aan allen in vrede en vreugde". Later veront schuldigde hij zich schertsend tegenover de talrijke tv-verslag- gevers die hij na de zegen be groette: „Het was maar goed dat ik er zelf bij zei welke talen het waren, anders hadden de i het misschien niet gemerkt' De laatste wens ging hem zeer vlot af. Die was in het Pools en hij vroeg verlof om hem wat langer te maken dan de andere. Het zijn juist deze onverwacht gewone menselijke uitlatingen die de nieuwe paus zo snel populair hebben gemaakt en die ook dit Romeinse kerstfeest weer net even anders maakte dan alle voorafgaande. Op tweede kerstdag verscheen de paus plotseling aan het raam van zijn appartement en sprak de kerstvierende gelovigen enigs zins ironisch toe: U kwam zeker kijken of de paus vandaag thuis is? Welnu, ik ben er. Daarop gaf hij de toegestroomde menigte zijn zegen, een handeling die al leen op zondagen en speciale feestdagen gebruikelijk is. In de Amerikaanse wijk in Teheran ontstond in de afgelopen dagen een chaos door de onlusten Van onze correspondent) TEHERAN - Na enkele weken van be trekkelijke rust is het in de afge lopen vier dagen in de Iraanse hoofdstad Teheran en in andere steden opnieuw tot bloedige bot singen gekomen tussen anti-sjah betogers en het Iraanse leger. Volgens niet-officiële cijfers zijn hierbij tientallen doden geval len. Ook in het oliegebied van Iran is de situatie aanzienlijk ernstiger ge- Vluchtelingen dreigen met moord HONG KONG (AP) - De Vietname se vluchtelingen aan boord van de Taiwanese vrachtvaarder "Huey Fong" die geen toestem ming heeft gekregen de haven van Hong Kong binnen te varen, hebben gedreigd de kapitein van het schip te doden indien hij naar een andere haven uitvaart. Vele vluchtelingen zijn wanhopig en tot alles in staat, aldus kapitein Sju Wen-shin in een gesprek over de scheepsradio. "Zolang als wij niet gaan varen, gebeurt er niets, maar als ik het anker laat hijsen, zullen zij mij doden", zo zei hij. worden. De produktie bereikte gisteren een dieptepunt sedert het begin van de laatste stakings actie van arbeiders in de olie-in dustrie. Ongeveer 2500 oliearbei ders hebben gezamenlijk hun ontslag genomen uit protest te gen dreigementen van de rege ring aan hun adres om het werk te hervatten. In Teheran leverden gisteren poli tie en militairen op verschillende plaatsen in de stad slag met voor al jonge demonstranten. Zondag en maandag werd vooral gevoch ten in de buurt van de Ameri kaanse ambassade in het cen trum van de stad. Hoeveel doden er gisteren in Tehe ran zijn gevallen is nog niet dui delijk. Wel werd een 27-jarige hoogleraar door een kogel van éen militair dodelijk getroffen, toen hij deelnam aan de bezetting van lokalen van het ministerie van onderwijs uit protest tegen de sluiting van de universitei ten. In de straten van de hoofdstad schreeuwden betogers „dood aan de sjah". Zij blokkeerden in de wijk, gelegen tussen de Ameri kaanse ambassade en de kanto ren van de nationale Iraanse oliemaatschappij, het verkeer, stichtten branden en beplakten autoruiten met pamfletten met teksten gericht tegen de sjah en de Amerikanen. Op winkelruiten werden biljetten geplakt waarop in het Engels stond: „Yankees, ga voor februari naar huis, anders gaan jullie eraan" ADVERTENTIE Het militaire gezag heeft inmiddels bekend gemaakt, dat alle scho len, vanaf vandaag opnieuw voor onbepaalde tijd dicht zullen zijn. Zaterdag waren de scholen na wekenlange sluiting weer ge opend. Laag pitje Inmiddels is de vorming van een nieuwe burgerregering onder leiding van de oud-minister van binnenlandse zaken onder het bewind van Mossadeq, Gholam Hossein Sadighi, op een laag pitje komen te staan. Nadat Sadighi maandag een gesprek had gehad met de sjah, verklaarde hij, dat hij zijn besluit om al of niet een rege ring te vormen heeft uitgesteld tot een niet nader genoemd tijd stip. Volgens oppositiekringen is de si tuatie thans zo, dat geen enkele zichzelf respecterende politicus zich in de ogen van het volk meer kan permitteren zitting te nemen in een regering, zolang de sjah nog in het land is. Kringen rond formateur Sadighi hebben toe gegeven, dat deze nauwelijks in staat is geschikte kandidaten voor ministersposten te vin den. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken, Hodding Carter, verklaarde gisteravond dat de VS de sjah blijven steunen. „De sta biliteit in Iran is om politieke re denen van belang voor de Ver enigde Staten - vanwege zijn lig ging en als een belangrijk deel nemer aan de economie van de geïndustrialiseerde wereld", al dus de woordvoerder. ATHENE - De Turkse regering-Ecevit heeft tweede kerstdag de staat van beleg afgekondigd in 13 van de 67 provincies, na onlusten in de zuidoostelijke stad Karamanmarasj die meer dan 100 doden kostten. Het gaat om de twee grootste ste den in Istanboel en Ankara, Ka ramanmarasj zelf en nog 10 pro vincies waar godsdienstige of Koerdische gevechten dreigen.! Het parlement heeft de uitroe iing 's avonds bekrachtigd met slechts een stem tegen en een, onthouding, maar niet zonder enige vechtpartijen. Het zal zich over twee maanden moeten uit spreken over eventuele voortdu ring ervan. De gebeurtenissen in Marasj - het voorvoegsel Karaman (held) kreeg de stad omdat zij zich na de Eerste Wereldoorlog krachtig te gen buitenlandse bezetting ver zette - vormden de climax van politieke geweldpleging die het nu bijna afgelopen jaar volgens officiële cijfers zo'n 700, maar in werkelijkheid vermoedelijk bij na 1000 slachtoffers heeft geeist. Er is van vrijdag tot zondag ge vochten nadat uiterst rechtse personen hadden getracht, de begrafenis van twee ongekomen linkse studenten te verhinderen. medaanse meerderheid en de sjietisch-mohammedaanse min derheid. Anders dan in Penzië, waar ze de overgrote meerder heid vormen, onderscheiden de sjiieten in Turkije zich niet door religieus fanatisme. Ze genieten echter een linkse reputatie, en de neo-kolonel Turkesj oogt op reli gieus terrein meer de behouden- de-soenistische lijn. Het was vooral in de sjiietische wijk van Marasj waar blindelings brand werd gesticht in gebou wen, waarvan delen instortten. Nog steeds wordt onder het puin naar lijken gezocht. Anderen, ook vrouwen en kinderen, werden door vuurwapens of steniging om het leven gebracht. Legereenheden hebben in de loop van maandag de orde ter plaatse hersteld, maar in heel Turkije kwam het tot protestdemonstra ties, voornamelijk van studenten. ADVERTENTIE waarbij nog eens zes slachtoffers vielen. De vorige keer dat het in Turkije tot de uitroeping van de staat van beleg kwam - naar aanleiding van de kidnapping en moord op de Israëlische consul-generaal in Is tanboel in mei 1971 - duurde het twee jaar voordat het parlement, dat toen aanvankelijk onder ster ke militaire druk stond, verdere verlenging staakte. Rechtse Turkesj-aanhangers heb ben het afgelopen jaar naar deze staat van beleg toegewerkt, door uitlokking van godsdienstige gewelddadigheden die een hoog tepunt vonden in de steden Mala- tya, Sivas en nu Marasj. Turkesj riep enige maanden geléden openlijk om de staat van beleg, waarop het aftreden vcan Ecevit en nieuwe verkiezingen moesten volgen. Ecevit, die begin 1978 bij de aanvang van zijn bewind be teugeling van het anarchisme beloofde, verkondigt dat van ui terst rechtse zijde stelselmatig is geprobeerd hem door geweld ten val te brengen. .3 MAN OF THE YEAR i* TENG De Chinese vice-premier Teng Hsiao-ping is door het Amerikaanse weekblad Time uitgeroepen tot "Man van het jaar" 1978. Volgens Time heeft Teng een zware last op zich genomen door te proberen van China een moderne staat te maken. Deze taak is niet alleen "zeer omvangrijk, maar ook gedurfd en uniek in de geschiede nis", aldus het weekblad. De 74-jarige wordt omschreven als een "taaie, scherpe en veer krachtige" leider die "meer politieke come-backs heeft gemaakt dan Richard Nixon". Teng is na Tsjiang Kai-sjek de tweede Aziaat die door Time tot Man van het jaar is uitgeroepen. INBRAAK Inbrekers hebben in de nacht van zaterdag op zondag 20.000 francs (tienduizend gulden) gehaald uit een kluis van een politiebureau in Parijs. De sleutels van de kluis lagen op een tafel. De daders zijn zonder een spoor achter te laten vertrokken. DOODSTRAF Zaterdag is in Spanje officieel de doodstraf afgeschaft. Alleen in oorlogstijd kan de doodstraf nog worden uitgesproken. De zwaarste straf die men nu in Spanje kan krijgen is dertig jaar gevangenisstraf. In de tijd van dictator Franco werd nog herhaalde malen gebruik gemaakt van de doodstraf die werd uitgevoerd via de zogenaam de wurgpaal. Dit heeft destijds geleid tot massale internationale protesten. RIJKSTE VROUW Een van de rijkste vrouwen in de Duitse Bondsrepubliek, Ingeborg Quandt, is zaterdagnacht op 50-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. De tweede echtgenoot van mevrouw Quandt, de 46-ja- rige Hans Hilman von Halem, zou gisteren naar aanleiding van de dood van zijn vrouw een eind aan zijn leven hebben gemaakt. Mevrouw Quandt was de weduwe van de industrieel Harald Quandt die in 1967 bij een vliegtuigongeluk in de Italiaanse Al pen om het leven was gekomen. Met zijn halfbroer Herbert was hij de erfgenaam van een van de grootste vermogens in West- Duitsland. KERSTKIND In de Noordfranse stad Rijssel heeft de 32-jarige mevrouw Marie- Chantal Devienne op eerste kerstdag het leven geschonken aan haar vierde kind, precies driejaar na de geboorte van haar oudste zoon. Tweelingen komen in het gezin niet voor. Feestelijk over :4 de drempel met 1 Champagne IJeanmaire Indira Ghandi Q. 2 uit oevano-eiiis NIEUW DELHI (AFP/Reuter) - De Indiase oud-premier Indira Gandhi is gisteravond uit de ge vangenis in Nieuw Delhi in vrij heid gesteld enkele uren nadat de winterzitting van het parlement afgesloten was. Mevrouw Gandhi werd op 19 de cember gevangen gezet wegens het tegenhouden van een onder zoek naar gedragingen van haar zoon Sanjay tijdens haar pre mierschap. Haar arrestatie leidde tot groot scheepse protestbetogingen waarbij zeker 19 doden vielen en 100.000 mensen gearresteerd werden. Haal nog Hes in huis Dan hebt pju met oud en nieuw' ponder de kurk Een topmerk champagne voor minder geld »Xj Dat kan. bi| 600 (Van onze correspondent) JERUZALEM, WASHINGTON, BRUSSEL, CAIRO - Israel en Egypte zouden met de VS als bemiddelaar weer terug willen keren naar de onderhandelings tafel. Maar de geschilpunten in het twaalf dagen geleden door Je ruzalem afgebroken vredes overleg staan nog recht overeind. Volgens Amerikaanse regerings functionarissen zullen de onder handelingen op regeringsniveau worden hervat. Binnen een week zou bekend zijn waar en wanneer. Zowel de Egyptische president Sadat als premier Begin van Is raël hebben dit weekeinde ver klaard het vredesoverleg voort te willen zetten. Volgens de Amerikaanse zegslie den zou het hervatten van de on derhandelingen het gevolg zijn van de diplomatieke activiteiten van minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance. Hoewel zon dag in Brussel, na besprekingen tussen Vance, de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken Dajan en de Egyptische premier Khalil, werd bekendgemaakt dat er geen concrete resultaten wa ren, is Washington ervan over tuigd dat Israël in de Belgische hoofdstad in het gareel is ge bracht en zijn harde afwijzende houding ten aanzien van de Egyptische voorstellen heeft ver zacht. In Brussel is, zo valt uit de verkla ringen op te maken, gesproken over een nieuwe trip door het Midden-Oosten van Vance, mo gelijk midden januari, of hervat ten van de vorige maand opge schorte onderhandelingen in Washington. Begin herhaalde gisteren dat Israël niet bereid is in te stemmen met een streefdatum voor verkiezin gen op de westelijke Jordaanoe- ver en in de Gazastrook voor de Palestijnse autonome raad, zoals Egypte eist. Verder zei Begin dat Israël bereid is verder te onder handelen over paragraaf vier in het vredesverdrag, die gaat over de m-ilitaire overeenkomsten in de Sinaï. Egypte wil na vijfjaar revisie van die arrangementen, die over demilitarisering en de legering van VN-troepen gaan. Israël is bereid een clausule in het verdrag op te nemen die herzie ning mogelijk maakt, maar wil geen tijdsbepalingen noemen. Israëlische zegslieden, inclusief premier Begin zelf, hadden al eerder te kennen gegeven dat over deze twee punten verder ge praat zou kunnen worden - de re geringsbeslissing van 15 decem ber liet nadrukkelijk ten aanzien van een begeleidende brief over de autonomie ook de deur voor verdere onderhandelingen open. Maar ten aanzien van de twee belangrijkste geschilpunten handhaafde Begin zijn onaan vaardbaar te weten de clausule die Egypte het recht geeft Arabi sche landen in geval van oorlog te hulp te komen op grond van het defensievedrag van de Arabische Liga en de Egyptische wens het uitwisselen van ambassadeurs te koppelen aan de verkiezingen op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Over een Israëlische bereidheid de onderhandelingen voort te zetten op ministersniveau dan wel een nieuwe pendeldienst van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Vance in het Midden-Oosten, is in Jeruzalem niets gezegd. Alles zal afhangen van een nieuw regeringsbesluit, dat zondag genomen moet wor den. De Egyptische president Sadat be klemtoonde in een televisie-in terview ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag dat Egypte niet meer terug wil naar de situa tie van "geen oorlog, geen vrede" Israël moet terugkeren naar de onderhandelingstafel, aldus Sa dat, die er nog steeds van over tuigd is dat er vrede zal komen, ook al duurt de huidige impasse nog even voort. Sadat zei de bin nenlandse economische en poli tieke problemen nu op de eerste plaats te stellen, ook al met het oog op zijn opvolging. Hij kon digde aan eind 1980 af te willen treden en de weg vrij te maken voor "een nieuwe generatie" ADVERTENTIE rdoor^ rust \<SE en bevordert daardoor., een goede nachtrust'

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7