Jan Duivesteijn directeur •sportstichting HET IS HIER REUZE GEZELLIG" Deel III 1979 Duivesteijn: Sports wat dichter bij de mensen brengen 3 I Actief in OENSDAG 27 DECEMBER 1978 LEIDEN - Het PvdA-gemeenteraadslid Jan Duivesteijn wordt volgend jaar de nieuwe directeur van de Leidse Sportstichting. Dat heeft het college van B en W vorige week besloten. Duivesteijn volgt in april de huidige direc teur, G. Philipsen, op die dan met pensioen gaat. In de vacature-Hellemink (chef administratie) bij de Sportstich ting is inmiddels ook voorzien. De Leiderdorper Th. Kooren, nu nog werkzaam bij de dienst Sport en Recreatie van de gemeente Voorburg, zal deze functie gaan bekleden. ie nieuwe directeur van de Sport stichting, Jan Duivesteijn, is 36 jaar, tandtechnieker van beroep en een geboren Leidenaar. In 1972 nam hij voor de PvdA zitting in de gemeenteraad met als spe cialisme sportzaken en maat schappelijke aangelegenheden. In de nu lopende raadsperiode was zijn aandacht voornamelijk gericht op volkshuisvesting. Wat zijn sportieve bezigheden be treft: hij was speler en voorzitter van de korfbalvereniging Noor derkwartier, voetbalde in UVS, VWS en (nog steeds) in Leiden en was ook bij bestuurs- of bouw commissie-werkzaamheden van deze clubs betrokken. Behalve een PvdA-wethouder voor sportzaken (Dick Tesselaar) komt er nu ook een directeur Sportstichting die uit de PvdA stamt. Is hier sprake van een poli tieke benoeming? Wethouder Dick Tesselaar en ook de voorzitter van de Raad van Beheer van de Sportstichting, Piet Biegstraaten (wiens sympa thieën bij het CDA liggen) ont kennen dat. "Er liggen aan deze benoeming geen politieke motie ven ten grondslag." Tesselaar. "Er hebben zo'n tachtig personen gesolliciteerd naar deze functie. Om het allemaal zo goed mogelijk te laten verlopen, is een selectiecommissie ingesteld. Die bestond uit acht man. Daar zaten raadsleden in als Bos (CDA), El- zenga (WD), bestuursleden van de Sportstichting, een vertegen woordiger van het personeel. Er was dus geen sprake van eenzij digheid. Tenslotte bleven als kandidaten over Duivesteijn en iemand van buiten de provincie Zuid-Holland. Niet unaniem, maar wel met grote meerderheid heeft de commissie zich voor Duivesteijn uitgesproken. En die keuze is daarna door B en W be krachtigd." Commentaar van Biegstraaten op de benoeming van Duivesteijn: "Er is vooral gezocht naar iemand die goed een team zou kunnen leiden. We hebben de hoop en het vertrouwen dat Duivesteijn dat zal kunnen waarmaken. Kijk, een directeur van het niveau van Philipsen zie ik niet onmiddellijk in hem. Maar die had ook zulke uitzonderlijke kwaliteiten dat ik wel eens dacht: man, je had beter in de handel kunnen gaan" Twee keer zijn we in het afgelo pen half jaar opgeschrikt door berichten over ontplof fingen met tankwagens. De eerste keer, in het Spaanse San Carlos de la Rapitaz, ging het om een ontploffing met een wel zeer fatale afloop en bij de tweede ontploffing die van begin vorige week bij Nijmegen, vielen er louter LEIDEN - Op de vraag wat hij van plan is te gaan doen wanneer hij in april als directeur van de Leid se Sportstichting uit de startblokken komt, zegt Jan Dui vesteijn: "Kwantitatief zijn we v/at sportvoorzieningen in Lei den betreft wel grotendeels uit de nood. Maar kwalitatief zeker nog niet. Ik wijs bijv. maar op sommi ge kleedkameraccommodaties. Dan zou ik de relatie binnen- bui tensport nader willen bekijken. Om maar eens wat te noemen: dammers en schakers hebben ook recht op een onderdak". "Wat naar mijn idee hard nodig is, is een integrale sportnota, waarin binnen- en buitensporten even wichtig tot hun recht komen. Want bij al het goede dat de laat ste jaren tot stand is gekomen, is die er helaas nog niet. En die zul je toch moeten hebben, wil je tot Jan Duivesteijn een langere termijnplanning ko men. En via zo'n plan kun je ook werken naar toezeggingen voor vaste jaarlijkse bedragen. Dan ben je af van toevalligheden u vaak nog zit." "Verder is daar de verhouding re creatieve sport -wedstrijdsport; de lacunes in de kadervorming. Ach, ik heb genoeg ideeën, maar het is natuurlijk geen één-mans zaak, ik zal de goedkeuring en de hulp van het bestuur nodig heb ben om wat te realiseren." Ook intern is Jan van Duivesteijn wat van plan: "De Sportstichting zou ik graag wat dichter bij de mensen, de verenigingen willen brengen. Verder ben ik voor stander van een taakafbakening van de directeur en zijn beleids medewerkers. Met de parttimers inbegrepen werken er bij de Sportstichting zo'n 70 personen en dan moet je wel tot bepaalde afspraken komen". Er is nu een wethouder sportzaken van de PvdA(Tesselaar) en er komt straks een directeur Sport stichting dié lid is van de PvdA, worden dat vier handen op een socialistische buik?. Bij deze vraag Iaat tandtechnieker Jan Duivesteijn zijn tanden even zien en kiemt hij een glimlach rond de mondhoeken. "Ik kan met Dick Tesselaar zeer goed overweg. Maar vier handen op één buik? Zo'n relatie is het nooit geweest. Daar zijn Dick en ik de mensen niet naar. Er zijn de af gelopen jaren sportzaken ge weest waarbij we binnenshuis vierkant tegenover elkaar ston den. Bovendien heb ik straks niet in eerste instantie te maken met de wethouder maar met het be stuur van de Sportstichting En de voorzitter daarvan is iemand wiens politieke voorkeur uitgaat naar het CDA. Dus ach.En mensen die toch hun twijfels houden, moeten maardenken dat in de politiek niets blijvend is. Over een paar jaar zit er mis schien een CDA of WD wethou der op sport. De PvdA-fractie, althans dat deel dat al van zijn benoeming op de hoogte is, ziet het vertrek van Duivesteijn met lede ogen aan. Hij is iemand die zowel bij de be houdende als de linkervleugel van de partij zeer gezien is. (van daar zijn tweede plaats op de kandidatenlijst) en hij speelde een paar keer een zeer belangrij ke rol bij het bijeenhouden van de partij in moeilijke situaties (o.a. bij de laatste collegévor- ming) Duivesteijn „Als men inder daad mijn vertrek betreurt dan is dat voor mij, al klinkt dat vreemd, leuk om te horen. Ik heb zelf ook gemerkt dat ik voor mensen wier ideeën onderling nogal uiteenlo pen aanvaardbaar ben. Dat strekt zich zelfs uit tot leden van andere partijen. Nee, niet omdat ik met iedereen zou meepraten. Zo ben ik niet. Ik geloof dat het komt omdat ik beschik over een be hoorlijke portie nuchterheid. Ik benader de dingen zakelijk, ik speel niet op de man". Duivesteijn is herhaaldelijk ge-, noemd als opvolger van wethou der Verboom (huisvesting). Als die post nu vroeg of laat open komt, zou hij er dan alsnog be schikbaar voor zijn? Duivesteijn: "Ik ga straks van mijn hobby mijn werk maken. Ik heb altijd graag wat voor de sport willen doen, het is mijn oudste ambitie. Die kans krijg ik nu Achter mijn politieke carrière komt nu een punt te staan. Daar zal ik niemand twijfel overlaten." RUUD PAAUW door een wonder geen doden te betreuren. Wel bracht dit ongeval een behoorlijke schri kreactie in ons landje teweeg. Opeens is de discussie rond de LPG-problematiek weer he vig opgelaaid. De bijna-rampvan Nijmegen heeft heel Nederland stevig met de neus op de feiten ge drukt. "Het kan zo niet lan ger, er moet iets gebeuren", zo denkt vrijwel de hele Neder landse bevolking. Een over duidelijk bewijs hiervan is de actie van de verontruste ou ders in het Gelderse Huissen die hun kinderen van school houden omdat deze pal naast een LPG-tankstation is gele gen. Eén foutje bij het overla den van LPG en de school ver dwijnt in één klap van de aardbodem. "Er moet iets ge beuren want dit kan zo niet langer", zo denken en roepen de ouders uit. Maar cr gaat het nodige gebeuren. Achter de schermen wordt er koorts achtig gewerkt aan nieuwe wettelijke bepalingen om trent het vervoer, de opslag en het overladen i Bij de nu van richtlijnen vc stations gaat alleen uit vcn arlijkheid i LGP. kracht zijnde or LPG-tank- men ibuter en de brandge- het LPG. Aan mogelijk explosiegevaar wordt nauwelijks aandacht geschonken ondanks dat dit gevaar bijzonder groot is om dat LPG (Liquified Petro leum Gas, kortweg propaan- gas genoemd), om het vloei baar te houden, te allen tijde onder stevige druk staat. Een commissie is nu bezig om nieuwe richtlijnen op te stel len die ongetwijfeld, uit gaande van het explosiege vaar, zeer streng zullen zijn. De hoofdinspecteur van de volksgezondheid, dr. MJA. Groen, wil echter niet langer wachten en heeft alvast aan alle Nederlandse gemeenten een aantal voorlopige richt- lijnen voor LPG gestuurd. Ook in Leiden is men druk bezig oni de gevolgen van eventuele explosies zo veel mogelijk te beperken. B en W hebben on langs besloten dat er in een straal van 150 meter rond een LPG-tankstation geen wo ningen, kantoren, scholen etc mogen staan. Dit betekent dat er in de Sleutelstad geen nieuipe LPG-stations meer gevestigd zullen worden, een voudig omdat er geen plek meer binnen Leiden is te be denken die aan een weg ligt en waarf binnen een straal van 150 meter geen huis, kantoor of school staat. Ook zou dit be tekenen dat van de zes LPG- stations die er in Leiden zijn vier moeten verdwijnen want alleen die van het Motorhuis aan de Plesmanlaan en het LPG-station op rijksweg vier nabij de afslag Zoeterwoude voldoen aan de 150-meter-eis De andere vier (Potgieterlaan, Haagweg, Hoge Rijndijk en Lammeschansplein) hoeven evenwel niet te verdwijnen maar hun installaties zullen wel aan een aantal nieuwe, strenge eisen moeten voldoen. Zo zullen er overal snelafslui- mters (de zogenaamde dode- mansknoppen) worden ge monteerd. Met deze dode- mansknoppen is het onmoge lijk om bijvoorbeeld bij het tanken van LPG een andere, mogelijk gevaarlijke (zoals het opsteken van een sigaret), handeling te verrichten om dat de knoppen namelijk voortdurend ingedrukt moe ten worden gehouden. Ge beurt dit niet dan wordt on middellijk alle toevoer afge sloten. Gerard in 't Veld en Nico Kette- nis, milieuambtenaren bij de gemeente Leiden, vinden dat Leiden met deze en andere (toekomstige) maatregelen een stap op de goede weg heeft gezet. Het liefst zagen zij ech ter dat het LPG als auto brandstof helemaal zou ver dwijnen. Zij zeggen: LPG leek dé oplossing en de rege ring progageert nog steeds LPG als brandstof voor auto's omdat het milieuvriendelij ker is dan benzine. Maar wanneer je kijkt naar dê ge varen die aan LPG zijn ver bonden dan zou het beter zijn om LPG maar te vergeten als autobrandstof en alleen nog maar te gebruiken als grond stof voor de chemische indus trie". Ondanks onregelmatigheden bij kerst-ins in Augustinus en t Breehuys 5? LEIDEN - Dat er in het (lange) kerstweekeinde, vooral op cultu reel gebied in Leiden bitter nig te beleven viel bleek wel uit Prima af en toe lekker een kaartje leg gen en je krijgt contact met aller lei soorten r In een flink aantal Leidse buurt- en clubhuizen zijn morgen weer kerstvakan tieactiviteiten voor de jeugd. In deze rubriek een overzicht van die activiteiten. 't Breehuys Morgen is er een muziekdag in 't Breehuys aan de Breestraat 19. De deur gaat 's middags om twaalf uur open. Vanaf dat tijdstip is er gelgenheid om naar muziek te luisteren. Om twee uur wordt er een mu ziekfilm vertoond en om vier uur is er een optreden van een groep. Groenoord ln het buurthuis "Groenoord" aan de Musschenbroekstraat 25 worden morgenochtend i'anaf tien uur kalenders ge maakt voor hei nieuwe jaar. Er wordt een bijdrage ge vraagd van 50 cent. Vanaf half twee 's middags kan er geklaverjast worden. Klein Matilo In clubhuis "Klein Matilo" aan de Zaanstraat 126 komt mor gen de Poppenkeet-show voor kinderen van vier tot negen jaar. Het duurt van twee tot v ier uur en de toegangsprijs is één gulden In de Vroolijke Arke Kalenders voor 1979 worden er ook gemaakt in het buurthuis "In de Vroolijke Arke" aan de PieterskerkkoorsteegDat ge beurt van twee uur tot half vier 's middags. Verder kun nen er kaarsen gegoten wor den. De entreeprijs bedraagt 60 cent per persoon. Leiden Voor de bewoners van de Mors en de leden van de vereniging organiseert de voetbalvereni ging "Leiden" op donderdag 28 en vrijdag 29 december een kerstinstuif in het nieuwe clubgebouw op het sportcom plex "De Morsch 2". Er wordt begonnen om twee uur 's mid dags en het duurt tot tien uur 's avonds. Tot de activiteiten die er beoefend kunnen wor den behoren onder meer: ring gooien, ballen gooien, pijltjes werpen, rad van avontuur. Bovendien is er een disco. verstelpende belangstelling voor de inmiddels traditionele kerst-ins van Augustines en 't Breehuys. Vooral de gang naar Augustinus zat er bij al die Leidenaars die zich met de kerst een beetje eenzaam voelden of gewoon niet de volle mep van twee feestdagen in huis wilden rondhangen, behoorlijk in. Een slordige 1200 mensen hebben kortere of langere tijd verpoosd in het (tijdelijke) bol werk van de studentenvereni ging Augustinus, die overigens hard op weg is om te veranderen in een "gewone" jongerenvereni ging- Er was dan ook werkelijke van alles te doen en te beleven in het voormalige "Gulden Vlies" aan de Breestraat. Voor (piep)jong en (stok)oud waren er mogelijkhe den te over om zich te vermaken. Er kon naar hartelust worden ge kaart (wat een kostelijk gezicht is het toch om aan één tafeltje drie constant kijvende omaatjes, en een nonchalant ogende student vol overgave te zien klaverjas sen), geknutseld, naar muziek worden geluisterd en films wor den bekeken. Daarnaast was het ook mogelijk om rustig in een hoekje te gaan zitten lezen of on der het genot van een al of niet sterk drankje met elkaar te con verseren. Tegen betaling van vier gulden be stond zelfs de mogelijkheid om aan een gehéel verzorgd kerstdi ner deel te nemen. De kwaliteit was dan wel niet die van een vier sterren-restaurant maar wat op tafel verscheen kon beslist sma kelijk worden genoemd en, wat eigenlijk het belangrijkste is, de sfeer was ongelooflijk goed. De heer Wielders komt elk jaar bei de kerstdagen in Augustinus doorbrengen en is laaiend en- thousiast over deze wijze van kerstfeest vieren. Hij zegt: "Ik zou niet weten wat ik al die dagen zou moeten doen. Mijn hele fa milie woont buiten de stad. Als zo'n kerst-in er niet zou zijn zou ik de hele dag een beetje rond hangen in het café. Nee, ik heb het hier altijd prima naar m'n zin, de heeft ook het echtpaar Veldhuizen uit de An- tillenstraat het in Augustinus. Alleen ergert meneer Veldhuizen zich er af en toe wel aan dat er aan het klaveij assen figur doen die nog geen eens met goed fatsoen een aas van een boer kunnen onderscheiden. Voor mevrouw Veldhuizen maakt dat allemaal niet zo gek veel uit, ge tuige haar "Acht wat, het is toch maar een spelletje. De hoofdzaak is dat het hier reuze gezellig is, en dat is 't" Helaas trokken de beide kerst-ins in Leiden niet louter mensen die waren vervuld van vreedzame kerstgedachte. Op eerste kerst dag raakten namelijk op de twee de verdieping van het Augusti- nus-gebouw een tweetal groepen bezoekers slaags waarbij een der vechtlustigen licht gewond raak te. Ondanks herhaalde pogingen van omstanders en medewerkers van Augustinus om de hevig op gelaaide gemoederen enigzins tot bedaren te brengen moest de po litie er aan de pas komen om de rust weer helemaal te herstellen. In 't Breehuys (dat alleen tweede kerstdag geopend was) moest gisteren met behulp van de poli tie een groep opstandige jongelui buiten de deur worden gewerkt. Deze jongeren stelden zich na melijk nogal uitdagend op tegen over de andere bezoekers en ga ven, onder meer via het afsteken van vuurwerk, wat al te nadruk kelijk van hun aanwezigheid blijk. Nadat zij uiteindelijk op straat waren gezet werd eerst overwogen om het hele verdere programma maarte staken. Later werd evenwel besloten om toch door te gaan, zij het met een ge sloten deur. Ondanks deze ongeregeldheden werden beide kerst-ins toch als geslaagd beschouwd. Volgend jaar zullen in elk geval zowel Au gustinus als 't Breehuys hun poorten tijdens de kerst weer wa genwijd openzetten voor de ge hele Leidse bevolking. Het is alleen te hopen dat een kleine groep, die bij Kerstmis kennelijk aan alles behalve aan een vredes feest denken, het dan niet verpes ten voor het overige gedeelte van het publiek, voor wie tientallen vrijwilligers zich een paar dagen tot diep in de nacht de benen uit het lijf pezen. JAAP VISSER ADVERTENTIE c Op de foto'..: Clow Vanaf 1 februari: Op 1 februari moet het deel III 1979 achter de voorruit van uw auto zitten. Heeft u nog niet betaald niet de u toegestuurde acceptgirokaart, doe dat dan dadelijk. Alleen dan krijgt u nog op tijd uw nieuwe deel lil. Heeft u geen acceptgirokaart ontvangen, dan kunt u vanaf 2 t/m 31 januari op het postkantoor een deel 111 in ontvangst nemen tegen betaling van f 18.50. Neem uw legitimatiebewijs en de delen I en 11 van uw kentekenbewijs en de kopie van deel III mee. Ook na 31 januari kan men op het postkantoor een deel III verkrijgen. U moet dan wel 130,- betalen wegens de extra verwerkingskosten. Publikaticvan het Ministerie van Verkeer en Waterstaat

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3