Leidse Cantorij met (te)lang programma Alma Materkoor zelfbewuster REMBRANDT VAN TWEE MILJOEN GESTOLEN WOENSDAG 27 DECEMBER 1978 VARIA Twee jaar geledenop 27 de cember 1976maakte ik me in deze rubriek nogal zorgen over de talenkennis van de paus. Deze had de kerstzegen namelijk achtereenvolgens uitgesproken in het Italiaans, Engels. Duits, Spaans, Portu gees, Grieks, Pools. Russische. Chinees en Swahilizodat wij weer lelijk uit de boot vielen. Wat heeft Griekenland, met zijn 70.000 katholieken, dat wij met onze ruim 4 miljoen katholieken niet hebben? vroeg ik me af. Ik troostte ons met de kerstgedachtedat we niet de enigen waren die bui ten het taalbereik van de paus vielen, en ik herinnerde daar bij aan het Arabisch, het He breeuws, het Fins, het Hon gaars en de Skandinavische talen. Inmiddels zijn we twee pausen verder, en zonder de illusie te hebben dat deze rubriek in het Vaticaan gelezen wordt, moet ik toch constateren dat er veel verbeterd is sinds de Italiaan se pausen plaats hebben moe ten maken voor de Poolse paus Johannes Paulus II. 's Avonds in het journaal ver telde Fred Emmer dat de paus zijn traditionele kerstzegen in 25 talen had uitgesproken, ruim tweemaal zoveel talen als een zijner voorgangers ooit gebezigd zou hebbenVol gens mij waren het er overi gens maar 24, te weten het Italiaans, Frans, Engels, Duits, Spaans, Portugees, Russisch, Nederlands, Alba nees, Arabisch, Armeens. Kroatisch, Bulgaars. Tsje chisch, Slovaaks. Hongaars. Roemeens. Witrussisch. Li- taus, Oekrains, Japans. Chi nees, Ethiopisch en (tot slot) het Pools. Een opmerkelijk rijtje. Mijn ad vies om het Grieks rustig door het Nederlands te vervangen, werd. zoals u ziet. opgevolgd De Skandinavische talen en het Fins wisten zich nog geen plaatsje te veroveren, even min als het Hebreeuws, maar het Arpbisch en Hongaars zijn er, net als het Nederlands wel even bij pakken. Ik blijf het scherp in de gaten houden en spreek u over een jaar weer Mijter bijgekomen. Ondanks zijn uitgebreidheid blijj't het lijstje een beetje mysterieus. Ver fijnd taalinzicht blijkt uit het gemaakt onderscheid tussen Tsjechisch en Slovaaks, lussen Russisch. Witrussisch en Oe krains, maar vanwaar dan opeens alleen Kroatisch. en niet Servokroatisch, of Ser visch apart? Waarom wel het Litaus. en niet het Lets en Ests? Ja hoor eens, zult u zeg gen, het is ook nooit goed, die man hoeft toch niet meer dan 25 talen te kunnen spreken?! Nee, natuurlijk niet, maar dacht u dan dat hij het Ne derlands beheerste? Fred Eminer meldde, dat hij „zalig kerstfeest voor allen in vreug de en vrede" had gezegd, maar dankzij mijn video kon ik, na een paar keer heen en ■weer spoelen, met aan zeker heid grenzende waarschijn lijkheid vaststellen, dat hij gepoogd had te zeggen: „Ge zegend kerstfeest voor?) allen (in?) vrede en vreugde" Prachtig was de intonatie, waardoor het leek alsof hij na „vreugde" nog heel veel meer wilde zeggen, maar in plaats daarvan kwam het Albanees Begrijpt u mij goed, ik was er dik tevreden mee, van mij hoeft de paus geen Neder lands te kunnen spreken („En rekent d'uitslag niet, maar telt het doel alleen"), maar als hij zo'n kerstzegen toch maar fonetisch van een papiertje opleest, kan hij, dunkt me, de ontbrekende talen er ook nog Ohh, hij zegt Jezus Christus!", riep Sara (35) geshockeerd u it, kijkend naar de eucharis tieviering van de dage raadsmis die door de RKK werd uitgezonden. Ik legde haar uit dat die meneer het heel anders bedoelde dan pa pa en mamma, en dan mocht het wél. „Wanneer komt de kous nou?", zei ze vervolgens ongeduldig. Een hoorfout je, in een taalwereld overigens waarin een deken een katho lieke hoogwaardigheidsbe kleder, en een paus meestal een ouwe sok is. De inside information die we bij de kersttoespraak van de paus kregen, schoot intussen weer danig tekort. Ik had bij voorbeeld graag willen welen hoe het met die mijter zat. Ik vond het een mooie. Beetje Ju- gendstil-achtig. De onbeant- icoorde vragen waren: is er één, of zijn er meer pauselijke mijters? Onderscheidt de mij ter van de paus zich van de mijter van een kardinaal? Droeg Jan Paul II een mijter vanKarol Woityla.ofvan Jan Paul I, of heeft hij de mijter- maker naar het Vaticaan ontboden en de man zijn spe cifieke wensen kenbaar ge maakt? Michel van der Plas. die al menige vliegreis naar Rome heeft gemaakt, veron derstelde dat de sacristie van de Sint Pieter over een reeks mijters beschikt waaruit Paus Jan Paul II kan kiezen. Maar achtte het ook heel goed mogelijk dat hij zich een eigen mijter had laten aanmeten. In ieder geval was het wel een gewone, bisschoppelijke mij ter van de bisschop van Rome, want die mijters zijn alle maal hetzelfde. Het pauselijke hoofddeksel dat zich van de bisschoppelijke mijters on derscheidt is de tiara, maar die draagt de paus niet LEIDEN - De Leidse Cantorij, het koor van de Hooglandse Kerk, gaf zaterdagavond aldaar een kerstconcert. Kwalitatief kan het, onder leiding van cantor-organist Joop Brons zelfstandig naar bui ten treden. Het is naar samen stelling een "jong" koor, in de be tekenis van veel jong koormate- naal dat aan de Leidse Cantorij een bijzondere klank geeft. Koor- technisch is het van een uitste kend niveau. Als geen ander kent Joop Brons het akoestisch wel en wee van een hoog kerkgebouw en hij heeft zich daarom gehoed voor een te uitbundige koorklank. Alles klonk goed af gewogen. Wij hebben er begrip voor dat een kerkkoor een eigen repertoire heeft. Namen als Bourgeois, Goudimel en Vulpius zijn over bekend in de vroege ontwikke ling van de Protestantse (o.a. Cal vinistische) kerkmuziek. Hugo Distier, in 1941 overleden, heeft in onze eeuw zijn steentje bijge dragen. In dit programma nam echter de muziek van voor het merendeel zestiende eeuwers een te grote plaats in. Het loodzware, getrok ken tempo vraagt teveel van de concentratie van luisteraars, die niet naar een kerkdienst, maar LEIDEN - Er waren twee verras singselementen tijdens het con cert van het Alma Materkoor op de tweede kerstdag in de Lode- wijkskerk In de eerste plaats zorgde daarvoor het koor zelf. Het is zelfbewuster geworden. De op bouw die aan evenwicht heeft gewonnen, heeft een homogener koorklank tot gevolg gehad. Al leen de tenoren, zijn nog wel aan uitbreiding toe. de persoonlijke inbreng van de koorleden is gro ter en gedurfder geworden Daarvan is dirigent Louis van Wijngaarden de grote promotor Hij is in muzikale zin een emotio neel bewogen mens, die zijn inten ties uitstekend weet over te dra gen. Dit was nu juist hetgeen waaraan het Alma Materkoor behoefte had. De tweede verrassing was de ont dekking van die prachtige tenor, die nota bene in Nederland woont, en die hier bijna niemand nog kent: de Amerikaan Howard Crook. Zijn interpretatie was in tens muzikaal en intelligent. Het is een naam om te onthouden. Er waren nog twee buitenlandse (Engelse) solisten, die sopraan Lynne Dawson en de bariton Jim Morgan. De laatste heeft een mooi SAN FRANCISCO (AP) - Dieven zijn er gisteren met een Rem brandt en drie andere Neder landse schilderijen die in een museum in San Francisco hin gen, vandoor gegaan, j Volgens functionarissen van het museum gaat het om het 'Portret van de Rabbi' van Rembrandt ter waarde van twee miljoen gulden. De andere schilderijen zijn een nachtgezicht op een rivier van Aert van der Neer, een havenge zicht van Willem van der Velde en een interieur van een Rotterdam se kerk van Anthonie Delorme. De kunstdieven zijn door een dak- j raam dat niet door een alarm be- I veiligd was, het museum binnen- j gedrongen. De politie neemt aan dat ten minste twee personen bij de diefstal betrokken zijn. naar een concert zijn gekomen. Hoe interessant van samenstel ling ook, het programma was te lang en te eenzijdig gericht. Iets luchtigers erbij zou in het vervolg geen kwaad kunnen. De medewerking van fluitiste Maaike de Ru, die nog meer moet uitgroeien aan zeggingskracht, en van hoboïst Henk Knöps, die zich veel overtuigender liet ho ren, heeft in elk geval wel bijge dragen tot een welkome onder breking. Het moet echter gezegd worden, dat de koorleiding bij Joop Brons in bekwame handen is. BEP RIJNDERS timbre, een stem die zoals men dit uitdrukt: "goed zit". Maar hij moet vooral nog werken aan zijn ademtechniek, zijn volume en vooral aan zijn expressie-moge lijkheden. Lynne Dawson heeft een duidelijk andere techniek dan men hier in Nederland gewend is. Zij zingt bijna zonder vibrato, maar heeft daarbij een mild timbre, hetgeen een heel bijzonder effect geeft. Haar stem mengde zich prachtig met die van de sopraan Esther Hillinga, die vooral in de hoogte mooi over komt, en die eveneens haar stemmiddelen intelligent gebruikt. De alt Aleida van Don gen heeft een groot aandeel in het mooie en goed gevarieerde pro gramma gehad. Uitschieters hiervan waren: het prachtig a cappella gezongen "Pater noster van Jan Mul en het Kers-orato rium van Saint Saèns. Organist Jan van der Meer mag bij dit goed geslaagde concert niet vergeten worden. Zijn werk leek zo bescheiden, maar het was van grote importantie en als altijd muzikaal. BEP RIJNDERS r HAlf fWAAirf.WAKKe R. VORPP(0, PROfgS&OR. we/noeiSM NAAR ONZE Af&RRAAK Mer/v\AXM\us>.... U LAAT M6M SELCNpNI PAT" PB MACHINE AN pe PRofeséo^ ËCHf &eip SLAAT UIT^ Al^AlOCD Rece^JSEEfeT Flens 2e >e *el? Ifc oef Hereer Janssen De avonturen van Jommeke JOMMEKE IN BOBBEJMMD KABELJAUW STAART MET TOMA TEN Bedek de bodem van een beboterde vuur vaste schaal met zeer dunne schijfjes ui. Klop door elkaar een kopje water, even veel eenvoudige wit te wijn, 2 eetlepels olijfolie, enkele druppels citroensap, zout en versgemalen peper naar smaak. Leg een kabeljauw staart op de schijfjes ui en giet het wijn mengsel er over. Dek de schaal af en laat de vis zachtjes gaarsto ven, De speciale to matensaus maakt u als volgt Halveer 500 g ongepelde tomaten en laat ze in een pan boven laag vuur even zacht worden. Wrijf alles door een zeef en voeg een ziertje knoflook toe, een snufje basilicum en wat zout. Smelt een eetlepel boter en roer er een eetlepel bloem door. Roer tot het mengsel ietwat be gint te kleurenMeng dan de tomatenmoes er door en roer tot een gebonden saus ontstaat. Voeg wat water toe als de saus u te dik lijkt. Roer fijngehakte peterse lie door de saus en geef deze apart bij de vis. Italië-gangers mengen nog een paar zwarte of eventueel groene olijven door de saus. WINA BORN LEIDSE BIOSCOPEN CAMERA- Grease' da. 2.30, 7.00 en y.ju uur, zo., ma. en di. ook 4.15 uur al Nachtvourstellmg: "Psycho" vr. en za i^.UU uur, 16 jr. LIDO 1: 'De wraak van de roze panter" da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo., ma. en di. ook 4.45 uur, al. LIDO 2: "Jaws 2", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. zo., ma. en di. ook 4.45 uur. 12 .jr LIDO 3: ""An unmarried woman", da. 7.00 en 9.15 uur. vr., ma. en di. ook 2.30 16 jr. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisen Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis.) Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur 13.45-14.30 uur Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur. (Niet meer dan 2 bezoekers per patiënt) Kinderafdeling: dag. Rembrandts 'Portret STUDIO: "Bambi", da. 2.30. 7.00 en 9.15 uur, zo., ma. en di. ook 4.45 uur. a l. TRIANON: "Lucky Luke", da 2.30,7 00 en 9.15 uur, zo., ma. en di 4.45 uur. al. BIOSCOPEN ALPHEN EURO 1: "Even en oneven '.da. 1.30.6.30 di. ook 6.30 uur den als Euro 1. Nachtvoorstelling: 'The outlaw Josey Wales", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 3: "Grease", da 1 45. 6 45 en 9.15 uur. zo., ma en di. ook 4.15 uur. al. Nachtvoorstelling: "Superfly"za. 12,15 EURO 4: "The mountain", da. 7.00 en ndi. ook 4.30 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "Sensuele beleve nissen in Zweden", za. 12.15 uur, 16 jr. BIOSCOOP VOORSCHOTEN GREENWAY: "Sherlock Holmes slimmere broer", do. en vr. 7.00, za., zo., di. 4.00. woe. 7.00 uur. al. "Pastorale 1943", vr. 9.15, za. 6.30, zo. 6.15. ma. 8.00, di. 8.30 en woe 9.00 uur. al. Kindervoorstelling: "De reddertjes", da. Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders en grootouders). Dag. van 14.30-14.45 uur en van 18.30-18.45 uur. Bezoek aan ernstige patiënten.x voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver- pleegkundige'hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinder kliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18 30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling.- Elke dag: 14 15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18.-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000). (dlitdC'l lieuius 27 december 1978 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Gisterochtend barstte vlak bo ven Amsterdam een onweersbui los. De bui was zeer spoedig voorbijgedreven, zoodat slechts twee donderslagen werden ge hoord. Het opmerkelijke was evenwel, dat het begeleidende licht zich eerst vertoonde in een rondenrooden bal,zooalsdezon achter een nevel. Ploseling barstte deze in verscheidene stralen uiteen, waarop onmid dellijk een donderslag volgde. Het onweder ging van hagel vergezeld. - In de Dardanellen bij Lamp- saki heeft een botsing plaats ge had tusschen het Fransche stoomschip "Byzantin", dat bij stormweer trachtte voor anker te gaan, en het stoomschip "Ri- naldo", dat reeds voor anker lag. De "Byzantin" is bij deze botsing gezonkenwaarbij acht tien man van de equipage en 103 passagiers gered konden worden. Zij gingen aan boord van de "Rinaldo"Meer dan honderd opvarenden van de "Byzantin" vermoedelijk 120, zijn bij deze ramp om het leven gekomen. Aan boord van de "Rinaldo" heeft men alles ge daan om zooveel mogelijk pas sagiers op te nemen en er wer den ook booten uitgezet, doch die werden door den storm uit de Dardanellen in de Zee van Marmora gedreven. Vijftig jaar geleden: - In Rusland gaan de aaiihan- gers van Trotzki, den tegen stander Stalin, kalm voort met het publiceren van hun pamflet ten en andere geschriften, on danks de van overheidswege ge troffen maatregelen tegen dezen opposant. Een gewezen aan hanger van Trotzki, een derge nen die zich den laatsten tijd van de "dwalingen huns weegs" hebben bekeerd en zich bij de partij meerderheid hebben ge voegd, Olsewietsj, verklaarde deze dagen in de "Prawda",dat de Troztkianen met grooten ij ver en systematisch hun werk programma ten uitvoer bren gen. - Een groot deel van de opstan delingen in Afghanistan, die zich tegen de moderniseerings- maatregelen van den koning verzetten, heeft zich door het in vallen van den zeer strengen winter teruggetrokken. Eén stam heeft zich al onderioorpen en het verzet tegen den konitig gestaakt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 31