Maasdijk wint Gregorio-trofee WEEKAANB1EDINCEN Oranje wielerderby Timman tweede schaker van de wereld... Zwemwedstrijden Zijl/LGB Schakers van Katwijk toch nog in de fout tegen derde Philidor STEE KERS VIERDE IN SOESTDUINEN VROOMS DREESM ANN WOENSDAG 27 DECEMBER 1978 SPORT SPORT LEIDEN - De op tweede kerstdag door de Zijl/LGB geor ganiseerde zwemwedstrijden zijn ook dit jaar weer een groot succes geworden. Het hoogtepunt van het pro gramma was de strijd om de Sergio de Gregorio trofee. Deze trofee is genoemd naar een Italiaanse zwemmer die op 28 januari 1966 omgekomen is bij een vliegtuigonge luk. Met hem verongelukten nog zes Italiaanse zwemmers van het oorspronkelijke A. S. Roma (nu A. S. Sergio de Gregorio gehe ten). Elk jaar wordt één van de specialiteiten van één dezer ver ongelukte zwemmers verzwom- men. Dit jaar was dat de 100 me ter vrije slag heren, wat de favo riete afstand was van Bruno Bianchi. Deze race, gepland midden in het programma, heeft een Leidse overwinnaar opgeleverd. Na een slechte start kon Edward Maas dijk van De Zijl/LGB grootste concurrent Remmie Schaap van VZC van zich afschudden en de race met 0,1 seconde verschil in zijn voordeel te beslissen. Win nende tijd 53,7. De strijd om de Sergio de Gregorio trofee werd omlijst met wedstrij den voor jongens en meisjes tot en met 12 jaar. In deze sterk be zette wedstrijden (de 12 snelste zwemmers/sters van Nederland) werden weinig Leidse ereplaat sen behaald. Enig lichtpuntje was de tweede plaats van Reinier Haasnoot van De Zijl/LGB op de 100 meter schoolslag jongens 1966 in de goede tijd van 1.23.6. Van BZPC uit Bodegraven zwom Gijsbert v. d. Leden een kringre cord op de 100 meter vlinderslag 1967. Tijd: 1.15.1. Verdere uitslagen in deze druk be zochte wedstrijden (plm. 400 toe schouwers) zijn: 100 meter vrijslag jongens 1967: 1. Jean Paul Sterckel HZC Weus- thag 1.05.7,2. Gijsbert v. d. Leden BZPC 1.06.5,9. Hans Bouwmees ter Zijl/LGB 1.12.9. 100 meter schoolslag meisjes 1967: 1. Elsje de WitTZC '70 1.24.1, 10. Wendy Montanus LZ'86 1.32.5. 100 meter schoolslag jongens 1967: 1. Peter Sterk BZPC 1.25.6, 7. Hans Bouwmeester Zijl/LGB 1.32.0. 100 meter schoolslag meisjes 1966: 1. Jozet Spronsken Meedam 1.24.0, 12. Annemarie de Bruin Zijl/LGB 1.32.2. 100 meter schoolslag jongens 1966: 1. Naud Keulen MZPC 1.21.8, 2. Reinier Haasnoot Zijl/LGB 1.23.6. 100 meter rugslag jongens 1967: 1. Peter de Rover de Futen 1.16.0, 11. Martin van het Riet Zijl/LGB 1.31.4. 100 meter rugslag meisjes 1966: 1. Anita de Gier Kerkdriel 1.12.7, 8. Annemarie de Bruin Zijl/LGB 1.21.2. 100 meter vlinderslag meisjes 1967: 1. Heidi Calot de IJsselmeeuwen 1.15.9, 7. Marianne Knot LZ'86 1.21.2. 100 meter rugslag meisjes 1967: 1. Petra de Jonge Meeuwen 1.13.9 (kerstrecord). 100 meter vlinderslag jongens 1966: 1. Edzard Schlingemann ZW 1.11.1 (kerstrecord). SPORT Burgerhout al zeker van gedeelde eerste plaats LEIDEN - Met nog één ronde te spelen in het persoonlijk dam kampioenschap van het Leids district, is de Katwijker Joop Burgerhout nu al zeker van een gedeelte eerste plaats. Hij won van titelhouder Albert Huisman en staat nu twee punten voor op Hans Vermin, tegen wie Burger hout in de laatste ronde moet spelen. Vermin kan nog gelijk komen met Burgerhout, maar dient dan wel te Reinier Haasnoot (voorgrond) duikt het water in voor de 100 meter schoolslagwaarop hij tweede zal worden. LEIDEN - Wat de eerste overwinning van het eerste tiental van de Kat- wijkse schaakvereniging had moeten worden, ontpopte zich in de vierde ronde van de Leidse schaakcompetitie als een compleet drama. Bij het uitspelen tegen Philidor 3 ging men volledig in de fout, waardoor het geen 4-6 zege voor de Katwijker., maar een 6-4 zege voor Philidor werd. De eerste klasse wedstrijd was in eerste instantie afgebroken bij een 2V2- 2V2 stand, maar veranderde alras in 3V2-3V2 omdat de partijen Verste- gen-V. d. Bent (0-1) en V. z. Zijden-De Raad (1-0) de moeite van het uitspelen niet waard waren. De eerste meevaller voor Philidor kwam toen Barendse zijn minder staand eindspel tegen Barnhoorn op remise wist te houden (4-4). De nieuwe LSB wedstrijdleider Gijs Haasnoot leek met een pluspion een winst stelling tegen Lubotsky op te bouwen. Lubotsky gooide het op de alles- of-niets toer door een blufoffer te plaatsen. In plaats van het geofferde stuk te accepteren nam Haasnoot nog een pion, waarna de Katwijker zich pronpt voor een dodelijk stikmat geplaatst zag (5-4). Een gelijkspel leek toen een logisch resultaat, daar Wim Haasnoot een riante positie had tegen V. Steenwijk. Een zoekgeraakte enveloppe (waar de afgegeven zet in zat), zorgde voor de nodige deining. Na een uur zoekwerk was de bewuste enveloppe einde lijk gevonden, en kon men toch nog aan de slag. Wim Haasnoot was door alle emoties blijkbaar nogal van de kook geraakt, want hij deed de ene mindere zet na de andere, met als resultaat dat opponent V. Steenwijk hem alsnog volledig overtroefde. De 6-4 overwinning ging daarmee naar Philidor 3. Met één matchpunt achterstand op Lisse en Alphen is de ploeg nu nog lang niet kansloos voor de titel. Katwijk is hierdoor voor grote degradatiezorgen komen te staan. In de tweede klasse'A wist LSG 4 volgens verwachting de winst op Sas- senheim definitief veilig te stellen, het werd tenslotte 4-6 voor de Leide- naars. Noordwijk 2-Voorhout eindigde in 6-4; Philidor 5-Leiderdorp 2 werd 5V2-4V2. Voorschoten 2 won in 2B alsnog van Leithen 1. De wedstrijd was afgebro ken bij een 5-4 stand, waarbij Leithenaar Hensing de betere kansen had tegen Houweling sr. Laatstgenoemde wist de remisehaven toch te be reiken, zodat de 5V2-4V2zege voor Voorschoten 2 binnen was. Noordwijk 1 kreeg de Voorschotenaren daardoor naast zich als ploeg zonder punt verlies. In 3A resulteerde de wedstrijd Leiderdorp 3-LSG 5 in een 4-6 zege voor de Leidenaars. BELGRADO (ANP) - De Ne derlandse grootmeester Jan Timman is in de jaarlijkse en- quete van het Joegoslavische blad Svijet gekozen als twee de schaker ter wereld. Tim man moet alleen wereldkam pioen Anatoli Karpov voor la ten gaan. Karpov werd voor de zesde ach tereenvolgende maal uitge roepen tot de beste speler ter wereld. Na Timman komen Viktor Kortsjnoi (de verliezer van de tweekamp om de we reldtitel), de Hongaar Lajos Portisch, de Sowjetrus Boris Spasski, de Tsjechoslo waak Vlastimil Hort, de Sowjetrus Mikail Tal, de Deen Bent Lar- sen, de Zweed Ulf Andersson en de Sowjetrus Rafael Vaga- nijan. Victor Kortsjnoi zal het team van Volmac aanvoeren, dat op 28 en 29 december in de Joegoslavische hoofdstad aantreedt tegen Rode Ster Belgrado in de kwartfinale van het Europese toernooi voor clubkampioenen. Kortsjnoi speelde bij de Rot terdamse vereniging toen de ze in het seizoen '76-'77 schaakkampioen werd. GRONINGEN - De Leidse schaker John van der Wiel heeft tijdens het toernooi om de Europese jeugdschaakti- tel in Groningen in de afge lopen dagen één overwin ning en twee remises ge boekt. Van der Wiel won van de Turk Yurtseven in de derde ronde en deelde in de vierde en vijfde ronde het punt met resp. de Griek Natsis en de IJslander Petursson. Van der Wiel bezet de gedeelde zesde plaats met drie punten. Koploper is de Rus Dolma- tov met vier punten voor de NoorTiller met 3,5 pnt en één afgebroken partij. Ook Max Euwe, de oud-voorzit ter van de internationale schaakfederatie (FIDE) en Jan Timman komen voor Volmac uit. De Rotterdam mers plaatsten zich voor de kwartfinales door overwin ningen op Wales OV2-2V2) en Tel Aviv (7V2-4V2). Ex-wereldkampioen Mikhail Tal heeft gisteren in Tiflis de Russische schaaktitel ver overd. Tal kwam in de zeven tiende en laatste ronde remise overeen met de 15-jarige Gary Kassparov en eindigde met 11 punten bovenaan. De moge lijkheid bestaat dat Tal de eerste plaats moet delen met Tsjechkovski. Deze kan in dien hij de laatste partij tegen Dorfman, die afgebroken werd, in winst omzet, gelijk komen met Tal. Evangelista behoudt titel BOLOGNA (ANP) - De Spaanse bokser Alfredo Evangelista heeft gisteren in Bologna zijn Europe se titel in het zwaargewicht met succes verdedigd. Evangelista won omdat zijn Italiaanse tegen stander Dante Cane in de vierde ronde van het gevecht opgaf. De 14-jaar leeftijdsverschil tussen de uit Uruguay afkomstige 24-ja- rige Evangelista en de 38-jarige Cane zijn beslissend geweest. Vanaf het begin stond de Italiaan onder grote druk. Alleen in de derde ronde kon hij, omdat Evangelista even iets terug nam, een antwoord geven op de enor me serie slagen die hij al ,had moeten incasseren. Lang duurde het echter niet. In de volgende ronde was het afgelo pen. Een rechtse uppercut ge- volgd door een dubbele linkse di recte deden Cane neer gaan. Hoewel hij opkrabbelend het te ken gaf de strijd te willen onder breken om zijn mondbeschermer in te doen, telde de Westduitser arbiter Rudolf Drust hem uit, waardoor de beslissing derhalve knock out luidde. Het betekende de 24ste overwin ning van Evangelista als prof. Onder zijn nederlagen waren twee gevechten als uitdager om de wereldtitel. Van Mohammed Ali verloor hij op punten, terwijl hij tegen Larry Holmes knock out ging in de zevende ronde. Het ti telgevecht tegen Cane was zijn derde, sinds hij op 9 september 1977 in Madrid de Europese titel in het zwaargewicht veroverde door de Fransman Lucien Rodri- quez in de 11de ronde knock out te slaan. Beeld van de Kerstcross in de bossen 1 enkele toeschouwers de regen trotseerden 01 werk te zien. SOESTDUINEN - Hans Steekers uit Noordwijkerhout is gisteren als vierde geëindigd in de jaar lijkse kerst-veldrit in de bossen van Soestduinen. Winnaar van de cross werd Hennie Stamsnijder voor Herman Snoeyink. Wil Brouwers werd derde. René Pijnen eindigde op eerste kerstdag met de Westduitser Al- bert Fritz als tweede in de kop pelwedstrijd over een uur om de grote prijs Oscar Daemers in het Gentse sportpaleis. De Belgen Sercu en Tourne zege vierden. Zij legden in 59 minuten en 48 seconden (toen het slotsein werd gegeven) een afstand van 49 kilometer en 833 meter af. Alleen Pijnen en Frits finishten nog in dezelfde ronde, de overige koppels lagen verder achter. De Britten Burton en Medhurst werden op een ronde derde. Hans Vermin zelf kon in deze ronde niet verder komen dan remise te gen een agressief spelende Jan Fase. Fase staat na dit resultaat op een vierde plaats. De derde plek wordt ingenomen door Al- bert Huisman. De vijfde en zesde positie zijn voor respectievelijk Fred Noordoven (Wassenaar) en Jan Passchier (Katwijk). In de verliezersgroep speelde Ton Noort remise tegen Jaap van Duyvenbode, won Arend van Beelen van Theo Zwetsloot en verloor Andre van der Zwan van Cor de Jong. De grootste verrassing in deze ron de was wel de tweede achtereen volgende nederlaag van Albert Huisman. Verloor hij vorige week (een beetje ongelukkig) van Hans Vermin, deze keer moest hij zijn meerdere erkennen in Joop Burgerhout. Huisman is niet meer zo gemoti veerd. nu hij aan het einde van het seizoen met dammen stopt. In deze partij brachten beiden een moeilijke klassieke variant op het bord, die volgens hen niet meer te berekenen was. "We speelden in- tuitief', aldus Huisman. Na 53 zetten ging Albert Huisman in een verloren stelling door de vlag, nadat hij een niet zo moeilijke winstvariant had gemist. De partij Vermin-Fase werd een complete chaos. Alles wat ont heoretisch gespeeld kon worden, kwam in deze partij voor. Vermin werd gedwongen een voorpost tot op veld negentien te brengen, waarna Fase in groot voordeel kwam. Volgens Vermin heeft Fa se daarna de winst gemist. Na een zenuwslopende tijdnoodfase werd uiteindelijk tot remise be sloten. De Wassenaarder Noordoven wist, ten koste van Jan Passchier zijn laatste plaats te verlaten. Door een vlijmscherp eindspel werd Passchier alsnog bedwongen. Uitslagen en standen: Burgerhout- Huisman 2-0, Fase-Vermin 1-1, Noordoven-Passchier 2-0. (Ver liezersgroep: De Jong-Van der Zwan 2-0, Zwetsloot-Van Beelen 0-2, Noort-Van Duivenbode 1-1). Stand finale: 1. Joop Burgerhout (Katwijk) 4 gespeeld 7 punten, 2 Hans Vermin (Wassenaar) 4-5, 3. Albert Huisman (Leiderdorp) 4-4,4/5. Fred Noordoven (Wasse naar) en Jan Fase (Hazerswoude) 4-3, 6. Jan Passchier (Katwijk) 4-2. BOKSEN - Roberto Castanon, Eu ropees bokskampioen in het ve dergewicht, is volgens het blad Marca de beste Spaanse sport man van 1978. José Ramon Fer nandez, aanvoerder van de bas ketbalclub Juventud Badalona, werd tweede in de verkiezing. IJSHOCKEY - De Canadese ijs- hockeyploeg heeft op eerste kerstdag in Pilzen een wedstrijd tegen Tsjechoslowakije met 2-7 verloren. De periodestanden wa ren 1-0 1-3 0-4. Er waren 6000 toeschouwers. ADVERTENTIE ANTWERPEN (GPD) - Leo van Vliet noemde zichzelf de minste van het Oranjekwartet dat in het kille Antwerpse Sportpaleis de vloer (beter gezegd: de piste) aanveegde met vier Belgen. "Ik kwam niet vooruit. De anderen des te beter", zei de eerstejaars prof uit het Westland. "Kun je nagaan hoe hard zij reden*. De Belgen deden het in hun broek" Met die anderen bedoelde Leo van Vliet zijn drié toekomstige team genoten bij Raleigh: wereldkam pioen Gerrie Knetemann, Cees Priem en Jan Raas. Zij wonnen vier van de vijf onderdelen waar uit de "Wielerderby der Lage Landen" bestond. Het enige suc cesje dat de Belgen behaalden (de winst in de klassementswed strijd) was niet eens compleet. Qua ploeg totaliseerde het kwar tet Demeyer, Van Linden, Van Looy en Peeters in dit openings nummer weliswaar de meeste punten, maar individueel eiste Jan Raas toch de eerste prijs op. Jan Raas was trouwens de leider van de Nederlandse formatie, meer nog dan Gerrie Knetemann, wiens kwaliteiten niettemin ook weer duidelijk tot uiting kwa men. De wijze waarop hij bij voorbeeld in het laatste onder deel (de 15 km-rit achter derny's zijn achterstand op de direct ont snapte Rik van Linden goed maakte, was al een vingerwijzing voor de ontknoping. In de laatste ronden snelde "De Kneet" zó hard over de 250 meter-piste, dat Rik van Linden niet eens meer aan een tegenaanval kon denken De tijdrit over één kilometer op Italiaanse wijze (dus met iedere ronde een afvaller), maar vooral de ploegenachtervolging over 5 km gaven overigens de meesie glans aan het totaal-resultaat van de Nederlanders. In de achter volging hadden de Belgen alleen tijdens de eerste kilometer een kleine voorsprong. Daarna wer den de rollen zodanig omge keerd. dat het er zelfs even op ging lijken dat Van Linden c.s ingelopen zouden worden. Zover kwam het niet, maar de chronometers spraken deson danks een duidelijke taal: een marge van liefst vijf seconden. Als excuus voor de grote neder laag kon Belgie de noodgedwon gen afwezigheid van Freddy Maertens aanvoeren. Maertens was tijdens de training gevallen, waarbij hij een breuk aan een van zijn handwortelbeen tjes opliep, die een operatie noodzakelijk maakte.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23