Van Santen winnaar van barre halve marathon LEIDEN LIONS MIST TEGEN DEN BOSCH RUIME ZEGE: 4-5 [Üa Visser sterk n Inzeil Scorebord OENSDAG 27 DECEMBER 1978 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT ^JZELL (ANP) - Tijdens de inter nationale schaatskerstwedstrij- den in Inzeil heeft Jan van der Roemer bij de sprinters zowel de 500 als de 1000 meter gewonnen. Op de kortste afstand finishte hij in 39.83 seconden, ruim voor de Westduitser Herbert Schwarz in 40.31. Voorde kilometer had van der Roemer 1.20.00 nodig. Twee de werd de Westduitser Stephan Panzer in 1.20.99. lij de-dames won de Westduitse oud-Olympische kampioene Monika Holzner-Pflug zowel 500 als 1000 m. Haar tijden waren 43.97 sec. en 1.29.77. De 3000 me ter werd een overwinning voor Ria Visser in 4.51.32, die gevolgd werd door vijf andere Nederland se meisjes. ien de Roon won op de avond van Tweede Kerstdag de marathon op de kunstijsbaan van Gronin gen, de negende in de serie om de KNSB-beker. Hij reed het com plete veld op een of meer ronden. Na ruim 70 ronden maakte zich onder leiding van De Roon een kopgroep van zes man los uit het veld. Kort voor het einde liet De Roon ook deze groep achter zich, in gezelschap van een rijder uit het peloton, Piet Bloedjes. In het klassement leidt Arie Eriks, die derde werd, voor Co Gieling, die als vierde binnenkwam. ïij de dames reed Atje Keulen- Deelstra haar eerste marathon het seizoen en boekte meteen overwinning, al was het ver schil met nummer twee Margriet Pomper zeer klein. Eén van de vele malen dat Fides Pacta in de strijd tegen GKV de aanval zoekt. Uiteindelijk zegevierden de Leidenaars met 7-4. LEIDEN - De drie Leidse topploegen in de microkorfbalcompetitie boekten allen een goed resultaat. Fides Pacta won afgelopen zaterdag op bekwame wijze met 7-4 van GKV uit Gorinchem. De ploeg van Hans van Zonneveld haalde daarmee de tweede overwin ning binnen. Ook De Algemene kwam tot een zege. DEVD werd met 9-12 verslagen. Door die zege staat de Leidse club in de Overgangsklasse D nog maar één punt achter op Sperwers. Met in het vooruitzicht de thuiswedstrijd tegen HKC zal De Algemene a.s. zaterdag de directe gevarenzone kunnen verlaten. De Danaïden kwam in de 5 Meihal nog net op tijd langszij Achilles. Good-old Gerard Nap, die in de laatste 20 minuten werd ingezet, scoorde in de laatste 90 seconden nog juist twee doelpunten om de 10-12 achter stand weg te werken. Fides Pacta-GKV 7-4 (4-3). Door deze overwinning speelde Fides Pacta zich uit de degradatiezone. De ploeg van coach Hans van Zonneveld zal zich in de komen de weken ook geen zorg meer hoeven te maken, nu het ver toonde spel zaterdagmiddag van voldoende niveau was om met vertrouwen in de toekomst te kijken. Vooral verdedigend - wat in het verleden niet het geval was - zaten de Leidenaars boven op hun man. In de eerste helft kwam GKV nog wel tot drie maal scoren toe, maar in de tweede helft zagen de Gorinchemmers nog maar één doelpunt in de korf belanden. Bij rust bezat de Leidse ploeg een op het oog benauwd lijkende 4-3 voorsprong. Zonder al te veel problemen evenwel werd de eindstand 7-4 bereikt. Doelpun ten: Daan Carree (2x), Wim Piket, Nico Pikaar (2x), Diet Rijsbergen en Patricia Gottmer. Vlot DEVD-De Algemene 9-12 (3-5). De vlotte start van De Algemene in de eerste zeven minuten (1-4) heeft de Leidse ploeg gedurende de hele wedstrijd in positieve zin goed gedaan. DEVD zag wel kans de opgelopen achterstand wat m te lopen, maar had daar zoveel in spanning voor nodig dat de ge lijkmaker wegbleef. Janny van Iterson die een goede wedstrijd speelde, vergrootte de voor sprong vlak voor rust nog tot 3-5. L.EIDEN - Gladheid, regen en wind. Dat waren de,weers omstandigheden waar de ongeveer 200 deelnemers aan de halve marathon, afgelopen zondag door de Leidse atle tiekvereniging AV Holland georganiseerd, mee te maken kregen en die dit 21 kilometer lange loop-evenement ex tra lastig maakten. Rotterdammer Dick van Santen bleek uiteindelijk onder deze omstandigheden het snelste uit de voeten te kunnen en finishte na één uur en ruim tien minuten bij het Leidse sportpark De Vliet waar de lopers ook gestart waren. Daarmee kreeg deze Leidse halve marathon weliswaar een minder sterk winnaar dan vorig jaar toen nationaal marathon-kampioen Ko van de Weyden met de eerste plaats ging strijken maar de pres tatie van Van Santen mocht er toch ook alleszins zijn. De Rotterdammer, behorend tot de nationale subtop bij de weglo pers, kreeg de overwinning na melijk allerminst cadeau. Vrij snel na het beginsein formeerde zich een uitgebreide kopgroep. Deze groep bleef geruime tijd bij- De eerste drie kilometers een 'lus De Vliet-Voorschoten-De Vliet, gaf aan kop een uitgebreid gezel schap van zo'n tien lopers te zien met daarbij pok verrassend twee gedurfd lopende Leidenaars, t.w. Kees van Manen van de AV Lei den en Theo van de Veer van het organiserende Holland. De onderlinge verschillen bij het doorkruisen van Zoeterwoude bleven aan kop beperkt en on mogelijk was op dat moment te zeggen wie er met de hoogste eer zou gaan strijken. De krachtsver houdingen werden pas wat dui delijker toen enige lopers bij het naderen van het tien kilometer- Raymond Brainc overleden ANTWERPEN (BELGA) - De Bel- gische oud-international Ray mond Braine is op eerste kerst dag op 71-jarige leeftijd overle den. Braine, die voor de oorlog een van België's beste voetballers was, kwam 54 keer voor het nationale team uit. Van 1931 tot 1937 speel de Braine als prof bij Spartak punt, richting Stompwijk, tus- sensprints gingen produceren. Daarbij onderscheidde zich ook Hein den Elzen van het Noord- wijkerhoutse NSL, een vereni ging die zondag trouwens toch sterk vertegenwoordigd was. Maar liefst vi^r NSL'ers finishten bij de eerste tien lopers. In de buurt van Stompwijk trad een duidelijke verbrokkeling van de kopgroep op, een ontwikkelging die zich versterkt voortzette in het gedeelte langs het Vliet-ka- naal (van Leidschendam terug naar Leiden). Ook de Leidenaars Van de Veer en Van Manen moes ten geleidelijk steeds meer ter rein prijsgeven al hielden zij er nog behoorlijk het tempo in. Van Santen zette er in het slotge deelte steeds meer de gang in terwijl de Bussumse atleet Kos ter zich op een tweede plaats nestelde. Daarachter kwam dan een drietal loper van wie Den El zen (NSL) de eindsprint won. Diens clubgenoot Van de Niet en de Leidenaars van de Veer en Van Manen slaagden er ook in zich bij de eerste tien te klasse- De uitslag luidt: Heren: 1. Van Santen (Metro) 1.10.46; 2. Koster (Tempo) 1.12.50; 3. Den Elzen (NSL) 1.13.47; 4. Verhoeven (Vet. Ned) 1.13.48; 5. Veenhuis(Cifla) 1.13.49; 6. Van de Niet(NSL) 1.14.09; 7. Van de Veer (AV.Holland) 1.14.43; 8. Van Ma nen (AV Leiden) 1.16.15; 9. Went (NSL) 1.16.40; 10. Van de Luyt (NSL) 1.17.16. Andere atleten uit Leiden en om geving die vooraan eindigden: 13. De Wit (AV Holland) 1.18.14; 14. Schijff (NSL) 1.18.18; 17. Van Beelen (AV Leiden) 1.18.50 en 20. Heemskerk (NSL) 1.19.59. Veteranen, klasse I: 1. Overdevest (Vet Ned) 1.18.10; 2. C: Schreuder (PAC) 1.18.20; 3. H. Dieben (Vet Ned) 1.19.10; klasse II: 1. Van Vliet (Vet Ned) 1.20.18; 2. Sirks (Vet Ned) 1.20.27; 3. Snoep (AVR) 1.26.33. Een z<Tstal lope een kopgroep rZoetenvoude, probeert de in de eerste kilometers opgelopen achterstand op i ongedaan te maken Na rust kwam De Algemene nog éénmaal in gevaar (5-6) maar Ruud van Vliet en wederom Jan ny van Iterson zorgden voor vol doende ruimte 5-9. De eerste overwinning van De Algemene kwam niet meer in gevaar. De Leidse ploeg finishte bij 9-12. Doelpunten: Ruud (3x) en Wim van Vliet (4x), Janny van Iterson (3x), Sanny Rusman en Martin Filippo. De Danaïden-Achilles 12-12 (8-9). In de eerste 30 minuten van deze ontmoeting zag het er in het ge heel niet naar uit dat dit duel zo'n turbulent einde zou krijgen. Snel. doeltreffend en soms hoogstaand microkorfbal brachten menig maal de wederom volle 5 Meihal in verrukking. Het scoreverloop was daar niet minder debet aan. Dan weer kwam Achilles op een voorsprong dan weer De Danaï den. De ruststand was 8-9 in het voor deel van Achilles. Na rust had Achilles het betere van het spel, nu de Haagse ploeg zich niet liet intimideren door de vaak afwij kende mening van de scheids rechter. Voor de Hagenaars was dit niet al te moeilijk omdat die afwijkende mening meer bij Leidse overtredingen gold dan bij Haagse. Vinnig De wedstrijd kreeg in die tweede helft mede door het weifelende optreden van de arbiter'een vin nig karakter. Overtredingen die gemakkelijk met een strafworp bestraft hadden kunnen worden, werden nu alleen met een vin geropheffing afgedaan. Een han delwijze die tegenwoordig niet meer doeltreffend is. Wegzen ding of officiële waarschuwingen halen het ontoelaatbare niet uit een wedstrijd. Strafworpen die gemakkelijk in doelpunten wor den omgezet wel. Bij 8-11 laste Gerard Bos een wissel in die pas in de laatste 90 secon den zijn rendement zou opleve ren. Gerard Nap die zich afzijdig hield van de irritatie perikelen bracht De Danaïden nog net op tijd naast Achilles. De spannende laatste 20 seconden werden voor Eric Filemon nog noodlottig. Zijn volgens eigen zeggen "noodza kelijke" overtreding werd be loond met een vroegtijdig verla ten van het speelveld. Een straf die bij velen als te zwaar over kwam. Doelpunten: Trudy Nap, Elly van Spelden (3x), Joke van Nood (2x). Eric Filemon (2x), Cees Christiaanse, Hennie Devi- lee en Gerard Nap (2x). Eerste klasse: Zuiderkwartier- OSCR 14-14 (7-9). Een uitblin kende Toos van Dam kon in de eerste helft niet verhinderen dat de Rotterdammers bij rust een verdiende 7-9 voorsprong beza ten. In de tweede helft kwamen de geelblauwen goed voorbij en veroverde met nog tien minuten te spelen zelfs een 13-11 voor sprong. OSCR had echter een sterke eindsprint 14-14. Doelpun ten: Toos van Dam (3x), Jimmy van Daim, Carla Akse (2x), Dirk Jan de Kreek (3x), Els Lardé, Eric van Lu n teren (4x). Quick-TOP 6-11 (4-5). Vijfenveertig minuten lang heeft TOP niet waar kunnen maken dat er een duidelijk verschil bestaat tussen een ploeg die in de bovenste re gionen verkeert en één die on deraan staat. Pas in de laatste 15 minuten kwamen de Sassenhei- mers door een beter schot via 6-8 op 6-11. Doelpunten: Jan W. Simmelink (4x). Wijnand van Vliet (3x), Dirk Meijer (2x), Ilse Westerbeek en Annemiek Keu- ning. In Den Haag verloor Crescendo ook zijn zesde wedstrijd. Met 13-11 werd van Ready verloren. Voor de Leidse ploeg begint het er nu toch echt somber uit te zien. Met nul punten uit zes wedstrijden mag aan een continuering in de eerste klasse niet meer gedacht worden. Tweede klasse: in 2A hebben zich nu vier kandidaten aangediend om voor hoge klassering in aan merking te mogen komen. Eén daarvan is Ons Eiland dat met duidelijk verschil KOAG van zich afhield (11-5). KOAG kon in de eerste 20 minuten Ons Eiland nog aardig" bijbenen, maar toen in de laatste periode voor rust de score werd opgevoerd van 4-2 naar 8-2 was de tegenstand ge broken. In de tweede helft kwam Ons Eiland door doelpunten van Patrick Verra en Rob Hasselbach nog op 11-5. Overige doelpunten: Nan Degenaar (3x), Julia Arnol- dus, Piet Beekman (2x), Patrick Verra (3x), Rob Hasselbach (2x). Fluks uit Noordwijk kwam weder om niet tot winst en staat nu troosteloos onderaan met weinig uitzicht op een goede klassering. Verdiend werd verloren van Meervogels 5-12. Doelpunten: Kees Imthorn, Rob Schelvis, Pe ter v. d. Berg en Corrie van Hoek. Koplopers In 2B blijft Pernix tot de koplopers behoren. Een ruime overwinning 10-16 op ODO was na 60 minuten het resultaat. Kees Hortensius (5x) en Kees v. d. Kraan (5x) ont poppen zich steeds meer als aan valsleiders. De overige 6 doel punten kwamen op naam van Janko Breedveld (3x), Liesbeth Brokaar (2x) en Kees Brokaar. Fiks blijft in 3D de onbetwiste lei der. Ondanks de benauwde overwinning op ALO 10-9 zijn de Oegstgeestenaren al bijna zeker van promotie naar de 2e klasse. Bij rust was de stand 9-5. In de tweede helft kwam Fiks nog maar één keer tot scoren toe. Doelpunten: Agda Mulder (2x), Robert v. d. Kraan (4x), Dirk Jan Elzenga, Rob Nonheber (2x), Marjan Reitsma. GERT GRESSIE DEN BOSCH - Zoals zo vaak viel het applaus ook zater dagavond, na afloop van de ijshockeyconfrontatie Ha vanna Club Eagles/Den Bosch-Menken/Leiden Lions (uitslag 4-5) de verkeerde ten deel. Nu zijn favorieten er niet in waren geslaagd om de show te stelen, wenste op het moment dat het eindsignaal had geklonken, een in het da gelijks leven ongetwijfeld brave, Bossche huisvader voor één keer uit de muisgrij ze, anonieme massa te treden. Hij slaagde, getuige de luide bijval van bewonderende omstanders, glansrijk met zijn vlegelachtige bierblik- aanslag op scheidsrechter Westra. Misplaatste toejuichingen van die Brabantse toeschouwers, zoals de ereronde, die 'hun' idool zich zijn wandaad ver oorloofde zo mogelijk nog minder van smaak getuigde. Want als zaterdagavond één man, in plaats van barstende hoofdpijn, waarderend hand geklap toekwam, was dat re feree Westra wel, nu hij zich nimmer had overgegeven aan marchanderende beli9sin- gen; zich daarentegen strikt had laten leiden door een weldadige onkreukbaarheid, dus onpartijdigheid. Troetelkind Vanuit die invalshoek van de arbitrage blazend, had hij in het laatste part het Brabantse troetelkind Peter van Ooyen terecht met een tien minuten misconduct bestraft, nadat die laatste in woord en gebaar overduidelijk had laten blij ken het nadrukkelijk oneens te zijn met het feit dat hij voor twee minuten (wegens trip ping) de strafbank op mocht zoeken. Dit alles tot grote woede ook van het Bossche thuisfront. Woede, die, toen eenmaal vaststond dat zijn club met 4-5 had verloren, bij die ene zich supporter noemende on verlaat ontlaadde in dat on verkwikkelijke bierblikinci- dent. Het zij evenwel nogmaals ge steld, niet Westra was er ver antwoordelijk voor dat Den Bosch met 4-5 het onderspit moest delven, dat resultaat was simpelweg tot stand ge komen, omdat ook in de kou de Vlierthal 'het recht van de sterkste' had gegolden. Waarbij de kanttekening dient te worden geplaatst dat Leiden Lions het zich zater dagavond nog nodeloos moeilijk heeft gemaakt. Moeite In tegenstelling tot daags tevo ren tegen HYS was de equipe van Paul Domm andermaal slechts met de grootst moge lijke moeite in staat een wan kelende opponent de gena deklap toe te brengen. Juist daarom kon Den Bosch, na gedurende vijf minuten on geschonden met één man minder op het ijs te hebben gestaan, van een 2-4 achter stand op 4-4 komen en moest Leiden Lions zich in de slot fase, gezien het spelbeeld, nog onnodige krachtsin spanningen getroosten om de zege uit de Brabantse hoofd stad weg te slepen. In de eerste periode waren de Leidenaars al spoedig (na 6 minuut 24) op 0-1 gekomen dank zij Harrie Wielheeesen. In die openingsfase wist Den Bosch echter nog gelijke tred met de sleutelstadbewoners te houden en de 1-1, die Brok (assist Van Ooyen) na 18 mi nuten scoorde, lag volstrekt in de lijn van de spelverhou- dingen. Den Bosch-Leiden 4-5 (1-1, 1-2, 2-2); Groningen-Tilburg 3-1 (2-0, 0-1, 1-0); Den Haag-Nijmegen 5-2 (3-1, 1-0, 1-1); Heerenveen-Olym- pia 7-5 (4-2, 1-1, 2-2); Utrecht- Amsterdam 5-10 (1-5, 1-3, 3-2). Stand: Amsterd. 6 Leiden 6 Den Haag 5 Groningen 5 Tilburg 6 Olympia 4 Heerenv. 5 Nijmegen 6 Den Bosch 6 Utrecht 5 5 0 25-22 17-22 23-19 20-22 26-21 13-19 17-26 17-39 In het tweede bedrijf diende Leiden Lions zich als de bete re ploeg aan. Direct na het be gin vond Wielheesen na een Cuomo-Dobbelaar combina tie de 1-2, waarna Kocanda verzuimde de 1-3 aan te teke- Ook later zou dit lukken. Inte gendeel. Een fout van Paul Domm luidde de Bossche ge lijkmaker in die door Van Hoorn (assist Anzolona) werd binnengetikt. Eerst in de achttiende minuut kwam Leiden aan de voorde lige kant van de marge, toen John van Sloun met een splij tende pass Dan Cuomo op weg hielp naar 2-3. Winterslaapje In het begin van de derde pe riode leken de Leidenaars vast in het zadel te zitten nu Frank Dobbelaar met een droge knal succes had gehad. Nadat de 'blauwwitten' echter een periode van vijf minuten numerieke meerderheid on gebruikt hadden gelaten, konden de Bosschenaren via Mathot (fout Domm. assist Anzalone) en Mari Saris (as- sist Nakamura) terugkomen. Eerst toen ontwaakte Leiden Lions uit het winterslaapje en wist Cuomo (voorbereidend werk Kocanda) zijn ploeg als nog de verdiende 4-5 zege te bezorgen. Een ontwikkeling, die eerder genoemde Bossche supporter inspireerde tot 'zijn' show, waarin hij eens te meer aan toonde dat bier, althans bij sportevenmenten, bepaald niet best is GERARD VAN PUTTEN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19