Kerstprogramma's op de Duitse en Belgische tv Afscheid van toekomst met Lillie John Travolta populairste artiest in '78 NOS WIL TOP 30 TOCH UITZENDEN üvmm 971 —J ZATERDAG 23 DECEMBER 1978 PAGINA 5 Het was een week van droevige afscheiden, maar ook van hoop op de toekomst. Met „Lillie 1853-1929gaan we, aan de hand van de AVRO en natuurlijk in de eerste plaats van Thames Weekend TV, met nieuwe moed voorwaarts, oj beter gezegd: achterwaarts de geschiedenis in. Het lijkt wel een soort estafette: de Family Bellamy van de NCRV heeft het stokje, na een lange race, overgereikt aan de AVRO, die nu met nieuwe energie aan de dertiendelige serie ,J-.illie" is begonnen. Televisie is een con tinubedrijf. Een serie stopt, in je eerste verdriet denk je dat er nooit meer iets gelijkwaar digs voor in de plaatst zal ko men „Dubbelspion''„The Forsyte Saga", „The Glitte ring Prises", Scènes uit een huwelijk"Peyton Place", The Hammonds"), je zet de televi sie uit, gaat slapen, de vol gende ochtend sta je op, je ontbijt, gaat naar je werk, komt weer thuis, je eet, je gaat zitten, maar voor je gaat zit ten zetjehet TV-toestel aan,en zie. Daar is de volgende, even onvergetelijke, even onver vangbare serie alweer, we hebben weer dertien afleve ringen uitstel van executie gekregen, het leven blijft nog een paar maanden de moeite waard... De vervaardigers van „De Fa milie Bellamy" hebben er, na lang aarzelen, een punt ach ter gezet op een moment dat de serie nog een grote populari teit genoot. Groter dan ooit, waarschijnlijk. Misschien bent u het al vergeten, maar de NCRV heeft enkele jaren geleden een valse start ge maakt met „Upstairs, down stairs", zoals de Familie Bel lamy in Engeland (en Ameri ka) heette. De kijkcijfers wa ren teleurstellend middelma tig. Ik herinner me nog de hardnekkigheid waarmee de verantwoordelijke NCRV- funcionarissen de kwaliteit van „Upstairs, downstairs" aanprezen, en ook overtuigd bleven van de popularitei{s- waarde van de serie, al bleek die niet uit de kijkcijfers in Nederland. Lag het misschien aan de Nederlandse titel: „Tussen salon en souterrain"? Op zichzelf toch een aardige vertaling van „Upstairs, downstairs"Maar misschien te onpersoonlijk, vergeleken met titels waarin de naam van de familie (Forsyte, Hammonds) of de naam van de plaats van handeling Pey ton Place. Coronation Street) genoemd werd? Of waren we er in Nederland nog niet rijp voor? Maar we waren toch ook rijp voor „The Forsyte Saga waarom dan niet voor die familie Bellamy? Het zal wel eeuwig een raadsel blijven, zoals het ook on verklaarbaar is waarom een prachtige schilder als Johan nes Vermeer eeuwenlang on opgemerkt bleef en genegeerd werd. Het pleit voor het in zicht van de NCRV dat zij het moede hoofd niet in de schoot legde, maar een paar jaar la ter met „Upstairs, down stairs" terugkwam, onder de nieuwe titel „De familie Bel lamy". In het programma overzicht voor het seizoen 1973-1974 schreef de NCRV over de nieuwe serie „Tussen salon en souterrain": ,JBe- kroond met de prijs voor de beste dramaserie van 1972 in Engeland is de 13-delige tv-se- rie Upstairsdownstairs" één van de recente successen van de televisiemaatschappij London Weekend, waarvan de NCRV met veel succes de series PleaseSir" en „Voortvluchtig" heeft uitge- zonden. Eén van de hoofdfi guren in Upstairsdown stairs" is overigens bekend geworden door „Please, Sir", namelijk John Alderton, toén de populaire onderwijzer, nu een onderdanige huis knecht" U ziet het de serie telde toen nog maar 13 delen, maar was al wel uitgeroepen tot de beste Engelse serie, en dat wil toch wel wat zeggen. Pikten wij de serie niet vanwege de Neder landse titel, of omdat we ex- onderwijzer John Alderton n iet in het Edwardiaanse mi lieu konden plaatsen? OJ kwam het doordat „Tussen salon en souterrain" in 1973 met tussenpozen van twee we ken werd uitgezonden, in- plaats van elke week, op de vaste maandagavond? In 1973 werden zeven afleverin gen uitgezonden, en in het NCRV-jaarverslag van 1974 wordt over „Tussen salon en souterraingemeld: „Van deze sterke en vooral door de fijnproevers zeer gewaar deerde Engelse filmserie, in gezet in '73, werden nog zes afleveringen in het verslag jaar uitgezonden". U proeft het verwijt aan de niet- fijnproevers... Voor het sei zoen 1974-1975 schakelde de NCRV over naar de serie ,ySam", in 26 afleveringen, van de schrijver John Finch, die ook „Coronation Street" en (zaliger nagedachtenis) ,A family at war" schreef. De Familie Bellamy moest zijn beurt afwachten. Die beurt kwam, dank zij het hardnek kige geloof in de serie van de NCRV, en waar op gehoopt werd gebeurde: garis het volk werd fijnproever en omhelsde de family Bellamy nu van harte. De aanhouder Het liep ook nog allemaal goed af met de hoofdpersonen in „De familie Bellamy", alleen pleegde James zelfmoord in de serie,en overleed MrsBridges in werkelijkheid. Ik was be nieuwd, of de tweedelige serie (heet zoiets dan ook nog een serie, hoe zit dat eigenlijk bij biljarten?) Steenkool wordt duur betaald", woensdag avond ook een gelukkig slot zou beleven, omdat dit BBC- produkt toch even een andere sfeer ademde dan „De familie Bellamy". Het was een aan koop van de VARA, die daarmee terugkeerde op het goede pad van „Forsyte Sa ga" tol en met de andere Ken neth Loach-produkties, die ze vroeger placht uit te zenden. Kenneth Loach is ongetwij feld de grootste onder zijns gelijken. Deze twee delen toonden het ook weer aan, hij filmt met een finesse die altijd overslaat op het spel van zijn acteurs, waardoor je het ge voel krijgt dat het televisie apparaat een hele lange ver rekijker is waarmee je, als een voyeur, onbespied het reilen en zeilen van een groepje En gelsen aan de overzijde van de Noordzee kunt bekij ken. Het tv-toestel als „rear win dow". Maar zelfs hier een min of meer gelukkig slot, dat de kijkers met een gevoel van opluchting naar bed kon stu ren. Sid Storey, de hoofdper soon, behoorde niet tot de op gesloten mijnwerkers die de dood vonden, maar was een van de gelukkigen die met zware kwetsuren de ramp overleefden. Een compromis lussen schijn er werkelijk heid, hoewel de werkelijkheid natuurlijk altijd een paar overlevenden oplevert. Het verschil tussen schijn (televi sie) en werkelijkheid is echter, dat de televisie (schijn dus) de kijkers zelden of nooit opza delt met de dagelijkse werke lijkheid van het ongelukkige slot. Wat dat betreft zijn alle kijkers een soort quizdeelne mers, die tegen beter weten in uitroepen dat „het maar een spelletje is", waardoor zijn nooit tot de echte verliezers kunnen behoren. Sid Sorey leefde nog, en ik was daar blij om. Er is immers al ellende genoeg in de wereld. Welke zijn de hoogtepunten die de tv-stations uit de ons omringende landen Duitsland en België tijdens het ex tra lange kerstweekeinde van vier dagen brengen? Traditiegetrouw brengt de Duitse televisie als hoofdmoot veel klas siek en veel film, de Belgische BRT-televisie daarentegen han teert de „lichte toets" met als uit schieters aan de vooravond van Kerstmis, zondag 24 december, Elvis Presley on Tour (15.25 uur) met 30 van diens meest succes volle nummers tijdens een an derhalf uur durende show. Toon Hermans brengt diezelfde avond de in ons land al eerder uitgezon den one-man-show voor die kij kers, die in grensgebieden of per kabel de BRT kunnen ontvangen (20.30 uur). Overigens een verko- te versie van de AVRO-uitzen- ding, want deze show duurt pre cies een uur korter. Met name binnen het eerste net van de Duitse televisie, de ARD, die programmatisch wordt gevoed door negen stations, is dit jaar heel wat herrie geweest over de kerstuitzendingen. Slechte keu ze, te saaie programma's voor de miljoenen die in de Bondsre publiek en aangrenzende landen het met de kerst behalve van lek ker eten van de tv moeten heb ben. Dat is de algemene kritiek. Een kritiek die er zelfs toe heeft geleid dat men deze.week zelfs tot programmaveranderingen bin nen de ARD wilde overgaan. Zover is het echter niet gekomen, behalve dan dat de programma informatie over de ARD (het eer ste Duitse tv-net) dit jaar later dan ooit tevoren is gekomen. Rudi Carell Een kijkje in het programma van Duitsland 1 zegt dat zaterdag avond 23 december onze landge noot Rudi Carrell vermoedelijk de meeste kijkers in de Bondsre publiek zal trekken met zijn pro gramma Aan de lopende Band. Saillante bijzonderheid voor de kijkers in ons land is dat in dit programma, dat om 20.15 uur be gint, Vader Abraham te gast is. De in Duitsland nog steeds on gelooflijk populaire en ook nog steeds „smurfende" Pierre Kart- ner „verhuist" wat het buiten land betreft binnen een maand van de Belgische naar de Duitse buis. In België voelde Vader Abraham zich - en de kijkers daar dachten er in meerderheid ook zo over - onheus behandeld in de Noord-Zuidtalkshow van Mies Bouwman en Johan Anthierens. Pierre liep kwaad weg uit de stu dio. Nu zit hij dan bij Rudi Car rell, die ook geen goed woord over heeft voor Mies, maar „D'r Rudi" heeft wel het concept van het speelprogramma van Mies Bouwman (Aan de lopende band) overgenomen en daarover was tussen Mies en Rudi ook al heel wat herrie. Om nog even bij Duitsland 1 te blij ven: een schets over het leven van Mozart volgt zondagavond van 22.10 tot 23.10 uur. Dit naar aan leiding van de op eerste kerst avond uit te zenden opera Die Hochzeit des Figaro van Mozart (21.15 uur). Tweede Kerstdag - 's ochtends op Duitsland 1 het No tenkrakers ballet van Tsjaikovski en in de avonduren die dag een toneelstuk van William Shakes peare, De getemde Feeks. Overigens ook het derde net van de Duitse televisie (met de kerst en jaarwisseling in gezamenlijkheid gebracht door Nord- en West- deutsche Rundfunk en dus in ons land met hetzelfde programma zowel in Noord-, Zuid- als Oost- Nederland te ontvangen) be steedt vanaf zaterdag 23 tot en met donderdagavond 28 decem ber elke avond steeds om 19.05 uur uitgebreid aandacht aan le ven en werken van Shakespeare. Bij Duitsland 1 verder op Eerste Kerstmiddag om 13.25 uur het circus Billy Smarth en op tweede kerstdagavond om 19.00 uur dan sen op het ijs vanuit Garmisch- Partenkirchen. Kerstgala Het tweede net van de Duitse tele visie, het ZDF, stemt met de kerst af op de formule licht, die waar schijnlijk de meeste kijkers zal weten te boeien. Weliswaar is er zondagnamiddag om 17.05 uur een Italiaanse tekenfilm naar Mozart's opera Die Zauberflote met muziek van de Berliner Phil- harmoniker en de stemmen van Fritz Wunderlich en Roberta Pe ters, maar zaterdagmiddag is er ook de Amerikaanse speelfilm The Bishop's Wife met Caiy Grant en Loretta Young (15.00 uur). Zaterdagavond, ook alweer bij het ZDF, om 20.15 uur de Frans-Italiaanse boevenkomedie De Cerveau met Jean-Paul Bel- mondo en als nachtvoorstelling (23.20 uur) Der Kommissar met Erik Ode. Het zondagsconcert bij het ZDF, op 24 december om 12.00 uur, staat in het teken van kerstmelodieën en verhalen met Johanna von Koczien, Rex Gildo, Maria en Margot Hellwig, Renata Holm, Lolita en het orkest van Max Greger. Voor de jeugd op zondag-, maan dag- en dinsdagmiddag de drie delige film Steeds weer die Mi chel. Het bijna traditionele pro gramma „Terwijl anderen feest vieren" aan de vooravond van de kerst op zondag 24 decembèr van - 18.00 tot 19.55 wordt ditmaal ge presenteerd door de bekende ac trice Maria Schell. Talloze malen presenteerde opera- en operettes ter Anneliese Rothenberger dit programma, maar zij liet weten hier dit jaar voor een keertje van te willen afzien om samen met haar familie in het Zwitserse Rudi Carrell Thurgau de kerst te kunnen vie ren. Anneliese Rothenberger is getrouwd met muziekjournalist Gerd Dieberitz. Een feestelijk kerstgala biedt het ZDF ook op Eerste Kerstdag om 19.20 uur, met bekende namen als die van Rene Kollo, Yehudi Me- nuhin, Victor Borge, Robert Mer rill en Birgit Nilsson. Het ZDF besluit die eerste kerstavond met de Italiaanse speelfilm „A mez- zanotte va la ronda del piacere" met in de hoofdrol Claudia Car- dinale. Hoofdmoot van het kers programma op dinsdagavond 26 december zijn bij het ZDF de speelfilm „Paper moon" met Ryan en Tatum O'Neal (20.00 uur) en een show door The Manhattan Claudia Cardinale Transfer en de Peter Herbolz- heimer Brass Section (21.45 uur). Pop en jazz Duitsland III ten slotte brengt elke avond om 18.30 uur vanaf zater dagavond „Rockpaleisfestival" met zaterdag Elvis Castello and the Attractions, zondag Roy Har per, maandag Bullfrog en dins dag Graham Parker and the Ru mour. Voor de jazzliefhebbers is er op eerste kerstavond op Duitsland III van 21.55 tot 23.45 uur The Benny Goodman Story en op tweede kerstavond „Jazz op een zomeravond in Newport in 1959" (22.55 tot 0010 uur). ADVERTENTIE LICHTREKLAME Volgens lezers van Hitkrant John Travolta is de populairste ar tiest van het jaar 1978. Lezers van de Hitkrant, in leeftijd van 31 tot 19 jaar, hebben hem maar liefst in vier categorieën onderscheiden. Travolta wordt niet alleen als de populairste zanger beschouwd maar ook als de populairste film ster, de meest belovende nieuwe artiest en de meest geliefde ar tiest ter wereld. Populairste zangeres is Olivia New ton-John, die uit het jaarlijkse onderzoek van de Hitkrant ook naar voren is gekomen als de po pulairste filmster. 'Grease' staat bij de elpees op nummer één, 'Queen' blijft de populairste (bui tenlandse) popgroep en de Zuid- afrikaanse dames 'Clout' staat in de categorie vrouwengroepen als genoteerd. In Nederland kan Rob de Nijs geen kwaad doen: hij is als de popu lairste uit de bus gekomen. Patri cia Paay verslaat alle Nederland se zangeressen met ruime voor sprong en Golden Earring blijft Nederlands meest populaire^ popgroep. 'Girlie' staat nummer één zowel in de categorie Neder landse vrouwengroepen als in de categorie meestbelovende nieu we groep. Bij de Nederlandse filmsterren prijken Monique v.d. Ven en Rutger Hauer op de eerste plaats. Als de beste Nederlandse elpee wordt 'Shpritsz' van Her man Brood genoemd. De meest belovende nieuwe artieste is vol gens het Hitkrant-onderzoek Dee Dee en de meestbelovende nieu we artiest Tol Hansse. - e»--.'- 1 V HOGE WOERD LEIOEN TELEFOON 071-134964-134001 HILVERSUM (ANP) - De NOS heeft het voornemen de Top 30, die per 1 januari uit de ether ver dwijnt, drie maanden later toch voort te zetten. Aanvankelijk had men besloten de uitzendingen van de Top 30 van de Stichting Nationale Hitparade helemaal te stoppen, enerzijds omdat men op de vrijdagmidkwartaal van 1979 de zendtijd heeft afgestaan aan Veronica, anderzijds omdat BU- MA/STEMRA van plan zouden zijn een volgens de NOS met on aanzienlijke prijs voor de hitlij sten te gaan vragen. Over dat laatste bezwaar schijnt men nu bij de NOS heengestapt te zijn, want intussen heeft de programmaraad radio al zijn in stemming betuigd met de terug keer van het programma. Er wordt gewerkt aan een nieuwe zendschema voor de radio voor na 1 april, waarbij de NOS zoda nig op Hilversum 3 is ingedeeld, dat men de Top 30 op de vrijdag middag zou kunnen laten terug keren. Het is zelfs niet onmoge lijk dat in dit nieuwe schema, dat gebaseerd is op de definitieve in voering van de zenderkleuring per 1 april, er op de zondag op Hilversum 3 zoveel zendtijd voor de NOS zou komen, dat men dan de Top 50 van de Stichting Natio nale Hitparade zou kunnen gaan uitzenden. In dat geval zal de Top 30- dat zijn de eerste dertig platen van de Top 50-lijst niet op vrijdag worden uitgezonden. De NOS krijgt die uitgebreidere zendtijd op Hilversum 3 omdat na invoe ring van de zenderkleuring de ge zamenlijke uitzendingen van Langs de Lijn naar Hilversum 1 verhuizen. Wat er intussen met de radiopro gramma's van Veronica moet ge beuren, staat nog niet vast. Zoals bekend gaat Veronica van 1 ja nuari tot 1 april op vrijdagmiddag via Hilversum 3 de eigen Top 40 uitzenden. Waarheen dit pro gramma eventueel zou moeten verhuizen, is nog een vraag. Ze ker voor Veronica-directeur Rob Out, die verrast werd door de nieuwe plannen van'de NOS in zake de hitlijstuitzendingen. „Wij weten hier nog van niets", was zijn reactie.- Herman Brood de beste van Avondspils HILVERSUM (ANP) Volgens de luisteraars naar het NOS-radio- programma „Avondspits", dat door Frits Spits elke avond tus- sum 3 wordt gepresenteerd, is de nederpopgroep „Herman Brood en his Wild Romance" de beste Nederlandse groep 1978. Van de 990 luisteraars, die op een vraag van Spits welke groep zij de beste vonden reageerden, koos 34,4 procent voor Herman Brood. "Gruppo Sportive" werd met 31,4 procent tweede, „Luv" met 10,3 procent derde, en „Massada" met 5,3 procent vierde. De zegevierende formaties zullen door Spits als gast in zijn pro gramma's van volgende week worden genood Massada op eerst kerstdag, Luv op tweede kerstdag, Gruppo Sportivo op 28 december en Herman Brood op 29 december. AVRO's Top Pop presenteert donderdag 28 december as. een hitgala, dat is samengesteld aan de hand van het Hitkrant-onderzoek. Op de foto van links naar rechts Patricia Paay, Tol Hansse en Dee Dee die aan het programma meewerken

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 5