Nederland nog onbezorgd onder Drees en Oranje ©ïMï m H 19? ZATERDAG 23 DECEMBER 1i)78 PAGINA 41 Kees Broekman werd, in 1953 Europees schaatskampioen. ©ffïï Wêru1 oxoi (olfèHo. Door Bram van Leeuwen en Ruud Paauw Edmund Hillery: beklom als eerste de Mount Everest. Engeland kreeg in 1953 een nieuwe koningin: Elizabeth II. Er is in 1953 één gebeurtenis, die een allesoverheersend stempel drukt op het nieuws in de kran ten: de overstromingsramp. De berichtgeving over de tragedie die Nederland in de nacht van 31 januari op 1 februari overvalt overschaduwt lange tijd al het andere nieuws. Nog vele maanden later worden de le zers dagelijks met de neus op de feiten gedrukt door de publicatie van de lange doden lijsten. Eerder dit jaar besteedden we in een speciale weekend-bijlage uitgebreide aandacht aan de ramp, zodat we in dit overzicht van wat deze krant 25 jaar gele den meldde, daaraan voorbij gaan. Eén aspect willen we toch niet onbelicht laten. Op 12 fe bruari, wanneer heel Neder land nog in rouw gedompeld is over de vele honderden slacht offers, die de watersnoodramp heeft geeist, geeft dat facet haarscherp aan waarin een klein land "groot" kan zijn. Een lezer stelt in een ingezonden brief aan de kaak dat op zondag 8 februari in de Gereformeerde Kerk (art. 31) een collecte is ge houden die uitsluitend be stemd was voor slachtoffers, die bij deze kerkformatie zijn aangesloten. Hij noemt dat een kleinzielige beperkende bepa ling en constateert dat daarmee het begrip "naastenliefde" ge weld wordt aangedaan. De brief leidt tot een polemiek, waarin het verweer beperkt blijft tot de mededeling dat de leden van de Gereformeerde Kerk (art. 31) "dubbel offeren" Zowel voor het Nationaal Rampenfonds (voor elk slacht offer) als in de kerk (voor de geloofsgenoten). Voorkeur Over polemieken gesproken: die barsten ook in alle hevigheid los wanneer de Leidse verkie zingsuitslagen voor de ge meenteraad bekend zijn. De kandidatenlijst van de PvdA (lijst 1) is zo lang dat er twee kolommetjes op het stembiljet nodig zijn. Bovenaan het twee de rijtje staat J. v.d. Horst, die met een zeer fors aantal voor keursstemmen gekozen wordt Dat geeft voedsel aan het ver moeden dat een aantal stem mers het hokie voor de naam v. d. Horst rood heeft gemaakt, maar de bedoeling had op lijst 2 te stemmen. Alle rekenkundige foefjes worden uit de kast ge haald om - afhankelijk van de politieke kleur - een bewijs in bepaalde richting te leveren Hoe het ook zij: de PvdA en deWD behalen een forse winst en komen in de sleutelstad op stemmenpercentages van res pectievelijke 37.9 en 9.1, terwijl KVP en CPN de grote verlie zers zijn. Het toeval wil dat die zelfde J. v.d. Horst precies 25 jaar later zijn raadslidmaat schap verliest en door zijn par tij op de "eregalerij" wordt ge plaatst. In 1953 is de kritiek op Prins Bernhard nog ver van de Soestdijkse bedden. De krant maakt nauwkeurig melding van elke beweging van de prins. Bijvoorbeeld wanneer hij een luchtmachtmedaille in ontvangst neemt, terwijl de koningin onbezorgd door Giethoorn puntert. Die onbe zorgdheid omringt ook de kernenergie. De Kamer trekt 28 miljoen uit voor de ontwikke ling van een Nederlandse kern reactor, maar geen parlementa riër rept met één woord op de eventuele gevaren die eraan verbonden zijn. Onbezorgdheid ook bij de zeevis serij. De aanvoer van de haring is zeer groot. Het record van 1952 (een miljoen kantjes) wordt bijna bereikt. Het woord overbevissing is onbekend. Waar men zich wel zorgen over maakt is het nijpende tekort aan leerkrachten. 825.000 leer lingen zitten in klassen van 35 leerlingen, 290.000 zelfs in klas sen van 45 tot 55 leerlingen. Door het tekort aan onderwij zers en onderwijzeressen krij gen 3500 leerlingen helemaal geen dagelijks onderwijs. Roosjen (ARP) roept in de Ka mer dan ook vertoornd uit "Aan een soldaat wordt meer individuele aandacht geschon ken dan aan een leerling die in onze kinderpakhuizen wordt opgeborgen." Ondanks de penibele situatie worden gehuwde onderwijze nister van buitenlandse zaken zegt nadrukkelijk: "Niets heeft de overtuiging kunnen veran deren dat het schiereiland dient te worden herenigd" Opstand ressen in die dagen niet zelden ontslagen. Ze moeten hun plaats weten: de aanrecht. Emancipatie Maar de emancipatie gloort. On der -ie kop "Mej. Tendeloo van PvdA bewerkt de val van een anti-feministisch bolwerk" wordt verhaald hoe de belas ting-academie in Rotterdam wordt aangepakt. Dit "bol werk" heeft een advertentie geplaatst waarbij kandidaten worden opgeroepen zonder de vermelding dat het alleen om mannen gaat. De dames die reflecteren krijgen direct nul op het rekst. Mej. Tendeloo spreekt de staats secretaris daarover toe met duistere dreiging in de stem. De man spartelt even tegen maar capituleert even later. Wat ook aarzelend het hoofd om de hoek van de deur steekt is de televisie. Na de experimentele uitzendingen wordt begonnen met 12 uur zendtijd per week. Het kijkgeld wordt vastgesteld op dertig piek per jaar. Minister Cals noemt in een nota de tv "een waardevol instrument tot bevordering van de culturele ontwikkeling" De dagen van Phil Bloom, Sjef van Oekel en Vader Abraham liggen nog in het verschiet... Nee, 1953 is het jaar van Audrey Hepburn. Ze wordt gekozen tot filmster van het jaar. En Clark Gable, de grote vrouwenheld van het witte doek komt naar Nederland voor filmopnamen. Er zijn duizenden mensen op de been en de 17-jarige Anne- lies Witter mag de man met het poppensnorretje zoenen. Maar er zijn meer groten in die da gen: John Wayne schittert in 'The quiet man", Robert en Elisabeth Taylor acteren ver dienstelijk in "Ivanhoe" Ver der draait in de theaters de Ne derlandse rolprent "Sterren stralen overal" en beleven we de première van "Moulin Rou ge" Nederland gaat ook naar het theater. Er is bijvoorbeeld de 'Show uit duizenden" met de zangeressen Sonja Oosterman, Jetty Paerl en Ans Heidendaal, Neerlands grootste conferen cier Cees de Lange, de Wama's, Eddy Christiani en Johnny Meijer. Zoals de advertentie zegt: "de besten der besten" De enige echte "jodelaarster" die ons land ooit gekend heeft, Olga Lowina, deelt mee dat ze na de succesvolle tournee door België en Luxemburg weer geëngageerd kan worden. De wereldberoemde zangeres Kathleen Ferrier overlijdt in 1953. In de muziekwereld zijn ook dan al de kleine conflicten Zoals het Metropole Orkest dat voor een televisie-uitzending een extra gage eist, omdat het aanvankelijk alleen een radio uitzending zou worden. De musici dreigen zelfs verstek te laten gaan, maar de omroep houdt voet bij stuk: geen cent extra. Geen luxe De centjes: het is 25 jaar geleden een even - zo niet belangrijkere - zaak dan nu. De loongrens voor het ziekenfonds ligt op f 5300,- per jaar en de kinderbij slag voor het eerste kind wordt verhoogd tot 48 cent per dag. In een advertentie wordt een meisje voor dag en nacht ge vraagd. De beloning is een maandsalaris van 90 gulden. Wat opvalt in de advertenties is dat het accent nog bijna volle dig ligt op de eerste levensbe hoeften: kleding en voeding. De luxe ontbreekt of het moe ten de aanprijzingen zijn voor de bromfiets (de Solex) en de wasmachine. Automatisch wassen: het komt eraan maar de Sunlight-zeep heeft nog*een rotsvaste positie. Kleding en schoeisel is er voor prijzen die we nu met een glimlach in ogenschouw ne men. Een paar stevige heren molières voor de somma van De wereld van 1953: keurige dames en nette, met hoed getooide heren. Nederland is nog veilig onder Drees. De foto toont de loop- en fietsbrug bij de spoorovergang naar de Rijnsburgerweg in Leiden. De brug verloor in 1953 haar functie f 17.75 en een directoire "in luxe verpakking" waarvoor f2.30 moet worden neergeteld. De nylonkous daarentegen is flink aan de prijs. Vooreen paar links geweven kousen (gemin derd) moet f2.95 worden be taald. Twee dubbeltjes meer dan voor bretellen. De sokop houders gaan voor fl.60 de deur uit en een heren-alpino kost f2.90. De elektronische vrijetijdsspel- letjes liggen nog in de schoot van de toekomst verborgen. Spelend Nederland vermaakt zich nog opperbest met een kienspel van f 1.35. Opmerkelijk is het verschil in prijsstijgingen, dat zich na 1953 voordoet. Vooreen pond mage re runderlappen berekent de slager in dat jaar rond f 1.60 per pond. Hetzelfde pondje ligt nu in de gekoelde vitrines voor het tiendubbele. Maar een liter je never staat in 1953 bij de slijter al geprijsd voor f 6.50: het bor reltje kost nu net het dubbele. Een pakje soep van Maggi is zelfs helemaal niet in prijs ge stegen in 25 jaar. Een hoge uit zondering. Want waar kun je nu nog een kopje koffie met gebak voor een kwartje krijgen. In 1953 kon het bij Ruteck's. Voor jongens staat bij de kleding de plus-four nog in hoog aan zien en het leger van de zelf- kledingmakende-moeders is erg groot. De krant biedt knip patronen aan voor diverse mo dellen. Bijvoorbeeld de "ba sisjurk" voor het bakvisje. Hoewel ook dan al geklaagd wordt over het steeds drukker wordende verkeer is het auto park nog aan de zeer beschei den kant. Er rijden 190.000 au to's door Hollands dreven, de 6600 taxi's meegerekend. Voor een bedrag van f 4380,- ben je de trotse eigenaar van een vier- deurs Renault. Het aantal bromfietsen is de kwart mil joen gepasseerd. En dit voor de statistici onder ons: Nederland eet in 1953 ge middeld 111 eieren per per soon. En de dikste boom van Nederland (omtrek 7.34 meter) wordt in De Bilt gekapt. Warmondertol Wat het regionale nieuws betreft: in 1953 wordt de roemruchte Warmondertol voor het bedrag van f 300.000 gulden afgekocht. Maandenlang is over de af koopsom touwgetrokken. De eigenaresse vroeg aan vankelij k een miljoen. De gemeenteraad van Warmond gaat in wat de krant een "historische zitting" noemt akkoord met de afkoop regeling en spreekt de overtui ging uit dat er voldoening zal zijn "bij allen die met de erger nis van deze tol te maken heb ben gehad". Het hele jaar door is Avifauna in Alphen op een zorgelijke wijze in het nieuws. De Amsterdam se rechtbank verklaart de N.V. Britimij Vogelpark Avifauna wegens een schuld van f750.000 failliet, maar het mag die zomer nog wel open blijven. Na veel heen en weer gepraat dat jaar neemt de raad van de ge meente Alphen_het besluit om het vogelpark in eigendom te nemen. Er moet een stichting komen waarin vier van de ze ven bestuurszetels door raads leden worden bezet. De gemeenteraad maakt zich overigens voornamelijk druk over de vraag of er in Avifauna op zondag wel of niet mag wor den gedanst. De CHU-er Kroon legt de verhoudingen in Al phen haarscherp uit: "De min derheid dient er begrip voor te hebben dat het dansverbod moet worden opgelegd" In Leiden wordt in 1953 een be langrijke mijlpaal bereikt. De trein Amsterdam-Leiden-Den Haag loopt door Leiden voor het eerst over een verhoogde spoorbaan, In 1920 waren daar voor de eerste plannen ont worpen. In april rijdt de eerste trein in de richting Den Haag "hoog" en veertien dagen rijdt NS ook in tegenovergestelde richting over de hoge baan. Voor het Leidsch Dagblad is dat aanleiding om die dagen een speciale - tien pagina's tel lende - spoorwegeditie uit te geven. Het omhoogbrengen van het spoor betekent voor Leiden dat een eind komt aan een lange lijdensweg. De sleutelstad wordt verlost van de overweg in de Rijnsburgerweg die van de twaalf uur overdag er vijf ge sloten was. De houten loop- en fietsbrug verliest daarmee zijn functie. Het openbaar vervoer komt later in het jaar nogmaals in het nieuws wanneer de laatste trein tussen Scheveningen en Den Haag rijdt. De juichende me nigte trekt zeventien maal aan de noodrem onder het zingen van de slogan "Leve de onren dabele reiziger" Mount Everest De mens bedwingt in 1953 de hoogste berg op aarde: de ruim 8800 m hoge Mount Everest. Dat kunstje leveren de Nieuw- zeelander Edmund Hillary en de Sherpa-gids Tensing. Als Hillary van alle vermoeienissen is bekomen, schrijft hij over de laatste loodjes het volgende: "De ene bult volgde op de an dere met werkelijk tureluurs makende gelijkvormigheid. Over een rotsachtig terrein klauterde ik tegen de volgende helling op. Plotseling zag ik dat het de laatste bult was: voor mij boog de bergkam omlaag en in de verte zag ik de nevel en de schapenwolkjes boven het Ti betaanse hoogland. Rechts van mij vormde de smalle snede van de kam een sneeuwkap ongeveer tien meter boven ons Ik wenkte Tensing. Nog een paar houweelslagen, nog een paar moede schreden en wij stonden op de top van de Eve rest. Precies half twaalf waren we er. Ik keek Tensing eens aan. Ijspegels hingen aan zijn haar. Zijn zuurstofmasker be sloeg het grootste gedeelte van zijn gezicht, maar ik wist dat hij vriendelijk stond te glimla chen. We schudden elkaar zwijgend de hand. Overwel digd sloeg Tensing zijn arm om mijn schouders. We klopten el kaar op de rug. Onze uitputting stond geen hoogdravende plechtigheid toe" In Engeland wordt Elizabeth II tot koningin gekroond. Het is een indrukwekkende gebeur tenis. "Vandaag wordt een jon ge, schone koningin gekroond. Vandaag juicht de armste dagloner tezamen met de rijks te maharadja", schrijven de kranten. De japon die Elizabeth slechts één dag draagt wordt betiteld als "een droom". Alle emblemen van Groot-B rittan- nië en het Gemenebest zijn er in verwerkt. "Het lijkt of de ja pon van glas is door het effect van de duizenden kleine paar- len die er in zijn verwerkt" Nogal wat edelen worstelen bij aankomst bij de Westminister Abdij „met de zware mantels die zij in jaren niet meer had den gedragen". Met de kro ningsplechtigheid was een be drag van een miljard gulden gemoeid. De onverbiddelijke heerser over de Sowjet-Unie, Josef Stalin, sterft in 1953. Radio-Moskou meldt dat een hersenbloeding de doodsoorzaak is, maar over de omstandigheden waaronder die ontstond hangt een sluier van geruchten. Eén ervan luidt dat tijdens een bijeenkomst van de Opperste Sowjet Stalin een wetsontwerp zou hebben voorgelegd om alle Russische Joden naar Azië te deporteren Vier andere leden kwamen daartegen heftig in verzet. Ie mand zou Stalin hebben toege roepen dat hij de partij onteer- de. Stalin werd rood van woede en zakte toen plotseling in el kaar. Een ander gerucht wil dat Stalin is vergiftigd. Hoe dan ook, er wordt een tijdperk afgesloten. Een dictator is dood en een driemanschap Malenkow, Be- ria (de gehate chef van de ge heime politie, die nog hetzelfde jaar wordt geliquideerd) en Chroestsjow neemt zijn taak over. Na twee jaar onderhandelen wordt in Panmoendjon (zo n plaatsje waar je later nooit meer iets van hoort) een bestand ge tekend tussen Noord- en Zuid- korea. Met de oorlog tussen die twee heeft zo ongeveer de helft van de wereldkaart zich be moeid. Ook Nederland had er een detachement naar toe ge zonden. Het is een bestand, geen vrede. Want Foster Dul les, de harde Amerikaanse mi In Berlijn staat dan nog geen muur en het aantal Oostduit- sers dat vrij eenvoudig naar de 0 Bondsrepubliek kan vluchten 'ft is enorm. De voedselsituatie in de DDR verslechtert ziendero- gen. Er komen toestanden voor 0 die aan de hongerwinter doen 'ft denken. Een staking van Oost- A berlijnse bouwvakarbeiders leidt tot een opstand niet alleen in Berlijn, maar ook in Leipzig, 0 Halle en Maagdenburg. Russi- 'ft sche tankdivisies moeten er A aan te pas komen om de revolte te bedwingen. De Oostduitse leider Ulbricht weet zich toch 0 te handhaven en voert een 'ft bloedige zuivering door. Het 0 leidt er toe dat in 1953 ruim» v 330.000 burgers van de DDR de A wijk naar het westen nemen. Het Franse parlement moet in Versailles een nieuwe presi- 0 dent kiezen als opvolger van 'ft Auriol. Na zes dagen (en tien stemmingen) is er nog altijd ft geen beslissing gevallen. Onze jA correspondent in Parijs meldt 0 dan: "De parlementariërs ko- men in moeilijkheden. In hun 0 onschuld hebben ze gemeend ft dat de verkiezing hoogstens 7» twee dagen zou duren. Maar nu 0 de wedstrijd een zesdaagse is jk geworden, lopen er heel wat 0 heren in het voormalige paleis der koningen rond met boord- 0 jes die niet meer zo heel proper ft zijn. Naar verluidt zijn er in de jk winkels van Versailles geen he- 0 renpyama's en geen overhem- den meer te krijgen." 0 Op de zevende dag valt de beslis- ft sing, René Coty, een onbe- kende, wordt president. J| Zwitserland laat zien dat zulke 0 dingen ook heel snel kunnen y. gaan: in tien minuten tijd heeft 0 het land een nieuwe bondspre- 'ft sidentA Sport Negentiendrieënvijftig is ook een 'ft roerig sportjaar. Bij afwezig- A heid van de Noor Hjalmar An- dersen wordt Kees Broekman 0 (in het watersnood weekeinde) ft Europees schaatskampioen. A De wereldtitel krijgt hij niet te 5* pakken, want voor het eerst na y, de oorlog geven de Russen acte 0 de présence en die blijken een- ft voudig te sterk. A Voor een grote verrassing zorgt de wielrenner Arie van Vliet. Zevendertig jaar en al grijzend 0 aan de slapen blijkt hij bij de ft wereldkampioenschappen A sterker dan Harris en Sacchi. De beste voetballers in ons land 0 zijn uitgezwermd naar Italië en ft Frankrijk om hun talent te A gelde te maken. Binnen de landsgrenzen verblijven la slechts brandschone (nou, ja) 0 amateurs. Vandaar dat het Ne- 'ft derlandse elftal herhaaldelijk 0 op zijn ziel krijgt. Maar van de ft Belgen wordt toch een keertje A gewonnen met 1-0. Het elftal 0 dat dat presteert ziet er als volgt uit" Steiger (PSV), Oden- 0 thai (Haarlem), Tebak (Eind- A hoven), Klaassens (VW) Ter- 0 louw (Sparta) Biesbrouck (RCH) Overbeeke (DOSKO) 0 Van Beurden (BW) Van Melis ft (Eindhoven) Bennaars (Dosko) A Gruijzen (Sittardia). Niemand 1* van Ajax of Feyenoord Hoe goed deze natie op voetbal- 0 gebied zou kunnen zijn, toont ft een samenraapsel van in het buitenland opererende Ne- derlandse profs aan. In de "rampenfondswedstrijd" in "H Parijs verslaat deze vergaarbak 0 het Franse nationale team met ft 2-1. In dat elftal spelen o.a. De A Munck, Timmermans, De Har- 0 der, Appel en Van der Hart. *1 Tv is er dan nog maar pas in Ne- 0 derland maar al direct hebben ft de KNVB en de NTS (voorloper A van de NOS) het met elkaar aan 0 de stok *1 De uitzending van de wedstrijd 0 Nederland - Denemarken gaat ft niet door want de KNVB eist daarvoor een bedrag van vijf- honderd gulden en de NTS A vindt dat een "onbillijke eis". Het grootste voetbaldrama van y, het jaar speelt zich op Wembley 0 af, waar het trotse Albion voor ft het eerst in de historie op eigen A grond verliest. Hongarije (met i* Puskas, Hidegkuti en Kocsis) vermorzelt de Britten (met 0 Matthews, Mortensen, Wright ft en Ramsey) met 6-3.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 41