Kinder boerderij straks zonder boer v.d. Water Zeven maanden voor diefstallen in AZL Directeur Reinwardt teleurgesteld in houding van musea ZATERDAG 23 DECEMBER 19/8 LEIDEN - "Waar nu die flats staan daar liepen vroeger mijn koetjes". Boer Vulpen wijst op de kolossale nieuwbouw in de Me- renwijk. De landerijen zijn ver dwenen. Alleen zijn boerderij staat nog overeind, onder de rook van de Leidse nieuwbouw. In de stal staan nog zeven koeien. Zijn trots. "Dat is mijn hobby", zegt hij zelf. Boer Vulpen is verknocht aan zijn boerderij: "We wonen hier al 38 jaar dus dan stap je niet zomaar één, twee, drie op. Mijn vrouw en ik willen hier graag blijven wonen". De gemeente denkt daar anders over. Boer Vulpen moet zijn boerderij ontruimen en heeft op zijn weigering een brief ontvan gen waarin hij wordt gesom meerd op 5 januari voor de Haag se rechtbank te verschijnen. "Ik ben nu vijf en zestig jaar en nog nooit voor de rechtbank ge weest", vertelt hij. "Ik ben er niet bang voor hóór. Of je nou een ge woon werkman bent of dokter of burgemeester, als je eerlijk bent hoef je nooit achter iemand weg te kruipen. En het gaat hier om een eerlijke zaak. De gemeente heeft altijd beloofd dat we hier mochten blijven zitten tot de boerderij gesloopt zou worden" Geschiedenis De kwestie heeft al een lange voor geschiedenis. In 1968 heeft de gemeente de boerderij gekocht. "Ik heb me daar nooit tegen ver zet", zegt boer Vulpen. "We heb ben eerst uitgekeken naar een andere boerderij totdat de heer Vos van Gemeentewerken ons verzocht te blijven omdat de ge meente de boerderij wilde be houden. Nou, we waren al 57 dus wat doe je dan? In het koopcon tract staat bovendien dat we in de boerderij mogen blijven wonen tot dat die gesloopt wordt". Aan sloop denkt de gemeente al lang niet meer. De boerderij is een kinderboerderij geworden en de gemeenteraad heeft ruim twee jaar geleden al 250.000 gulden op tafel gelegd om de boerderij te restaureren. Daarna wil men een medewerker van de gemeentelij ke plantsoenendienst in de boer derij huisvesten. Boer Vulpen moet na 38 jaar dus wijken. Volgens het koopcontract moet hem passende woonruimte wor den aangeboden. Daar moet die zelf wel om lachen. De gemeente heeft eerst een flat in Condor- horst aangeboden op 8-hoog, en later een ééngezinswoning in de Merenwijk. Maar boer Vulpen is verknocht aan zijn boerderij en wil daar blijven als die niet ge sloopt wordt. Nooit last "De gemeente heeft nooit last van mij gehad", zegt hij. "Ik ben altijd welwillend geweest. Er moest gebouwd worden voor de men sen, dat kon ik best begrijpen. Een groot deel van de boerderij is nu in gebruik als kinderboerde rij. De gemeente-arbeiders mo gen de stal en de schuren eebrui- ADVERTENTIE Quarts - Horloges De Aller Beste EIGEN ATELIERS Boer Vulpen met zijn trots: de laatste zeven koeien Tot nog toe kunnen we er tegen, maar ik vind het wel erg. Je moet het hoofd koel houden man", zegt zijn vrouw stilletjes. "Anders ga Instorting? ken, daar zeg ik allemaal niks van. Ik moet ook nog wel eens te hulp schieten", wil die wel kwijt. "Vorig jaar april ontsnapte er een paard van de gemeente en die was de spoorlijn opgelopen. Hij had wel doodgereden kunnen worden of de trein had kunnen ontsporen dus ik ben er onmid dellijk achteraan gegaan. Het paard was zo wild dat hij bij een onverwachte beweging mijn on derkaak verbrijzelde en mijn bo venkaak op drie plaatsen brak. Een paar mensen van de plant soenendienst zijn me in het zie kenhuis komen opzoeken. Ver der heb ik nooit jets van de ge meente gehoord". "Ik heb laatst ook nog een hele nacht zitten vernikkelen van de kou omdat een zeug van de ge meente moest biggen. Er was niemand aanwezig van de ge meente, maar als een dier hulp nodig heeft laat ik het niet in de steek. Ach, er zijn nog zoveel kleine dingen, daar praat ik niet eens over. Het gaat er alleen maar om dat ze ons nu zó behandelen. Volgens de gemeente staat de stal op instorten. "De bouwpolitie is de boel eens wezen bekijken", vertelt boer Vulpen en kort daar op kwam een wagen met drang hekken. Die hebben ze rond ons huis gezet. Ik kon nergens meer bijkomen, toen heb ik de boel weer opgepakt en in een hoek ge zet. Daar hebben ze het twee maanden laten staan en daarna kwamen ze alles weer ophalen. De boerderij ziet er wel haveloos uit", vindt boer Vulpen ook. De gemeente heeft er de laatste tien jaar niets aan gedaan. Zelfs toen vorig jaar, na de november-storm de dakbedekking van een dak kapel waaide is dat nooit gerepa reerd. Logisch dat de boerderij een verwaarloosde aanblik biedt. De stal stort zo gauw nog niet in", verzekert boer Vulpen. "Dat dachten ze tien jaar geleden ook al en hoe rustig liggen de dieren nu nog niet in de stal. Als het zo levensgevaarlijk is begrijp ik niet waarom de gemeente zelf nog ge bruik maakt van de stal. Afspraken Boer Vulpen vertelt dat hij de boerderij in 1953 gekocht heeft van de toenmalige gouverneur- generaal van Nederlands-Indië. We hadden geen geld, maar ik hoor hem nog zo zeggen: Ik zal er voor zorgen dat jullie hier kun nen blijven zitten. Nu komt de gemeente zijn afspraken niet na en willen ze ons wegjagen. Ik heb een gesprek met wethouder Waal en met de burgemeester gehad maar die vragen of alles zwart op wit staat. Daar heb ik nooit om durven vragen toen die hoge he ren van het stadhuis beloofden dat ik hier mocht blijven wonen" Als de gemeente volhard blijft op de kinderboerderij in de Meren wijk van alles te zien: echte koeien, paarden en kippen. Maar toch, wat is een kinderboerderij nou zonder echte boer? JAN RIJSDAM ADVERTENTIE ANTIEKE EN STIJLKLOKKEN Uw vakadres Eigen ateliers De betere kwaliteiten in de voordeligste prijzen v. d. Water Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG ADVERTENTIE Paul Biegel in bibliotheek LEIDEN - Paul Biegel, de bekende schrijver van kinderboeken komt donderdag 28 decembei naar Leiden. Hij zal in het filiaal Zuid-West van de openbare bibliotheek praten meteen aanta van zijn Leidse lezertjes. Paul Biegel scoorde namelijk hoog op de lijst van populaire kinderboe kenschrijvers (sters) die de kin derjury van Zuid-West West naai aanleiding van de kinderboe kenweek in oktober samenstel de. De speciale middag voor kin deren van negen tot twaalf jaai die naar aanleiding van het be zoek van Paul Biegel is georgani seerd, begint om twee uur. Hel adres van het filiaal Zuid-West is Ed. van Beinumstraat 2. Er zijn nog een paar kaarten voor deze middag verkrijgbaar bij de Cen trale Jeugdbibliotheek, Plantage 6. Tel. 126682. LEIDEN/DEN HAAG - De 21-jari- ge Hagenaar M.T. is vandaag door de Haagse rechtbank tot zeven maanden gevangenisstraf ver oordeeld, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Samen met de 20-jarige G. v.d. P. uit Den Haag heeft hij dit jaar in het Acade misch Ziekenhuis in Leiden en kele keren tasjes met geld en be taalcheques van personeelsleden gestolen. Van de P. kreeg twintig weken gevangenisstraf, waarvan vijftien voorwaardelijk, en een boete van 500 gulden. De laatste heeft een deel van de buit inmid dels aan de slachtoffers terugbe taald. Voor T. die al de nodige maanden in voorarrest heeft doorgebracht heeft de straf als consequentie dat hij in januari in deEmiliehoe- ve geplaatst kan worden. Dat hij in een opvangcentrum voor ver slaafden aan drugs opgenomen zal worden, is niet alleen zijn wens. maar maakt ook deel uit van het vonnis van de rechtbank Gedurende zijn proeftijd van drie jaar moet hij, zo lang als nodig is, in de Emiliehoeve in Den Haag verblijven. Nog verkrijgbaar: LEIDEN, binnen en buiten de stadsvesten van Dr. Ir. H. A. van OERLE De geschiedenis van de stede- bouwkundige ontwikkeling tot aan het einde van de gouden eeuw. Het werk bestaat uit 2 delen Beschrijving atlas Prijs 360 - Een zeer interessant boek voor allen die zich in algemene zin voor Leiden en zijn verleden interes- Er komt aeen herdruk Het boek is uniek. Het krijgt t.z t ongetwijfeld antiquarische waarde. Een uitgave van E. J. Brill, Leiden. BOEKHANDEL DE KLER LEIDEN - Directeur drs. G. Dusée van de Reinwardt Academie (opleiding voor museummede werkers) is bijzonder ontevreden over de houding van de Neder landse musea ten opzichte van de Leidse academie. Dusée spreekt zelfs van een "anti-houding" van sommige musea. Volgens hem voelen sommige mensen die nu in de musea werk zaam zijn zich bedreigd door de opleiding, die nu bijna drie jaar bestaat. Ook is gebleken dat een aantal musea geen plaatsen be schikbaar wenst te stellen voor studenten van de Reinwardt Academie die stage moeten lo pen. Als motivatie voor het weren van Reinwardt-studenten wor den als redenen opgegeven: "geen tijd", "geen zin", "geen mogelijkheden", enzovoorts. Overigens deelde de directeur Dusée tijdens de vergadering van de bestuurscommissie van de Reinwardt Academie gistermid dag mee dat ondanks de weige ring van enkele musea er wel meer dan voldoende stageplaat sen zijn Een deel van de bestuurscommis sie vond dat Dusée de zaken te negatief schetst. De meeste commissieleden waren van me ning dat hij zich in een concept jaarverslag "te zuur" en te "zeur derig" had opgesteld. Kritiek is best, zo vond men, maar je moet ook de positieve punten noemen. Professor Pott, de voorzitter van de bestuurscommissie, was het echter wel eens met de standpun ten van Dusée "Het zit mij ook tot hier", aldus Pott. "Ik heb al tot twee keer toe op het punt gestaan te vertrekken als voorzitter van deze commissie". De bestuurscommissie kreeg giste ren een brief van de studenten over de slechte woonsituatie in Leiden. De studenten vroegen of het bestuur via een advertentie campagne in de Leidse dagbla den kon proberen om aan woon ruimte voor de studenten te ko men. Voorzitter Pott deelde mee dat de academie geen geld heeft voor advertenties. Wel vond een aantal commissieleden dat men in omgeving van Leiden moest gaan kijken voor woonruimte voor de studenten. Kerstkaarten Hebt u ook al gemerkt dat er een nadelig saldo bestaat tussen het aantal verzonden en te rugontvangen kerstkaarten? Dat betekent voor 1979 weer een paar namen van het lijstje schrappen. En die cijfertjes op die nieuwe kalender zijn na tuurlijk ook weer veel te klein om ze op afstand te kunnen lezen. En dat terwijl die foto's van winterlandschappen en mooie automobielen weer zo groot zijn. Huisvesting Woningzoekenden in Leiden kunnen in het vervolg niet meer zo het bureau huisves ting binnenstormen tijdens de spreekuren. Er is besloten om een proef te nemen met "ont vangsten na afspraak". Te gelijkertijd zal de wachtka mer - want die heb je niet meer nodig - worden omge bouwd tot een soort kantoor tuin met allerhande informa tie. Het zal wel net zo gaan als bij de inlichtingen van de PTT: er zijn nog zoveel wach tenden voor u. Met dit ver schil: bij de PTT zijn het er maximaal tien, maar op een huis wachten er in Leiden nog ruim 3000. Promoten Leiden moet meer gepromoot worden. Alleen het woord be zorgt me al de nodige rillin gen. Maar iedereen blijft roe pen dat het hard nodig is. De Kamer van Koophandel heeft de laatste jaren bijvoorbeeld geen nieuwjaarsreceptie overgeslagen of er wordt wel gerept over het feit dat Leiden zijn "image" - alweer zo'n rotwoord - moet verbeteren. Laat ik er nu deze week achter komen dat de gemeente al lang bezig is om iets aan die promotie te doen. Zo hebben B en W besloten jaarlijks in no vember aan de stadsbesturen van Oxford en Krefeld een pakket van 600 tulpebollen toe te sturen. Daaruit moeten dan bloemen in de rood-witte stadskleuren tevoorschijn komen. Kosten: 288.- per pakket en ten laste te brengen op de gemeentebegroting on der de post "Leiden promo tion". Het lijkt me een soort vervolg op de internationale uitwisse ling - om dat ellendige woord jumelage te vermijden - want in dat kader worden er jaar lijks al een paar honderd ambtenaren, sportlieden mu zikanten en bloemschiksters opgestuurd. Toch blijf ik zo m'n twijfel hou- den.Want ik vraag me of je nu je Leiden Promotion uitgere kend moet richten op twee gemeenten die Leiden al van haver tot gort. om niet te zeg gen tot vervelens toe, kennen Vuurwerk Zoef de Haas, Vliegende kraan vogels, Pantservuisten en Luchthuiier met knal.Het zijn een paar van de veelbeloven de namen die ik deze week aantrof in de advertenties van lokale vuurwerkverko pers. Donderdag 28 december gaat de verkoop beginnen, maar wiens gehoor- en ge zichtsvermogen niet tot het absolute nulpunt gedaald is moet inmiddels hebben vast gesteld dat die beperkte ver kooptermijn van maximaal vier dagen op ruime schaal wordt ontdoken. De winkeliers die ons jaarlijks voorzien van al het knallend, gillend en uiteenspattende materiaal gaan er zelfs een paar uur eerder voor uit bed. De meesten beginnen 's och tends om zeven uur met de verkoop. Kennelijk vindt men die matineuze stap welletjes want de winkelsluitingswet biedt ze zelfs de mogelijkheid om al om vijf uur te beginnen. Maar dat was de detailhandel in gillende keukenmeiden kennelijk te bar. Temidden van de vele fraaie vuurwerknamen zag ik nog één heel bijzondere: "Happy end". Daar hoop ik dan maar op, want de polikliniek van heelkunde in het AZ heeft het die dagen al druk genoeg. Bioscoopje bele warmte van de foyer zijn geduld kon beoefenen, in plaats van te staan blauw bekken in het tochthol dat de hal van Trianon nu een keer Maar na een minuut of vijf ging het deurtje van de kassa open en werd hem ongevraagd een groen kaartje toegeschoven. Dat hij toch de prijs van zeven gulden moest betalen terwijl er op het kaartje 3£0 stond, dat het kaartje al was afge scheurd en dat het kaartje niet van de officiële rol kwam, ach, dat waren zaken die hem weinig deerden. Per slot van rekening kwam hij om een aardige film te zien en hoe hij de bioscoop binnenkwam zou hem een zorg zijn. Een keer in de zaal installeerde hij zich breeduit ergens hal verwege de achterste rij. De zaal was verder leeg, een vreemde gewaarwording, vond hij, maar de school vakanties moesten nog begin nen en dus. In elk geval begon het voorprogramma zonder mankementen. Maar halverwege de tweede te kenfilm. kwam de vriendelij ke meneer van de voordeur naast hem zitten. "Ik moet even met u pralen." zei hij. De laatste acte van de hoofdilm was er niet, vertelde hij en dus kon "De ballade van de Dal- tons" niet worden gedraaid. Maar hij - de vriendelijke meneer - zou zijn handteke ning op het kaartje zetten en dan kon de bioscoopbezoeker terugkomen als de film com pleet was. En dat was waar schijnlijk al vanavond. Wat meer kon onze cinefiel doen dan teleurgesteld zijn biezen pakken. Hij heeft zich vast voorgenomen om nog eens te gaan. In de hoop dal hij meer geluk heeft. Verkeersbord U en ik weten intussen allebei dat het met het verkeer in Lei den soms net een puzzel is. Kom er maar uit met al die opgebroken en afgesloten straten. Je belandt op de vreemdste plaatsen, dat wel, maar uitgerekend niet op de plaats waar je zo nodig moet zijn. De gemeente is klaarblijkelijk zelf cok het spoor bijster en heeft aan grote twijfel ten prooi ten einde raad een nieuw verkeersbord geïntro duceerd. Als het u nog niet op gevallen is, moet u ervoor naar de Zoeterwoudsesingel ter hoogte van het koffiehuis bij de Cronesteynkade Het is mij nog onduidelijk of hier nou sprake is van een gebods-, een verbods-, dan wel een aanwijzings- of gewoon een ongeldig bord. Wie het weet, mag het zeggenmaar behoedt u ter plaatse voor onvoorzich tige gedragingen. Je weet maar nooit of je toch niet op de één of andere wijze strafbaar bent. "De ballade van de Daltons" een lekker stukje jeugdsenti ment en best wel een aardige film om een vrije donderdag middag mee vol te maken. Dat dacht tenminste een argeloze bioscoopbezoeker. Hij kwam bedrogen uit. Toen hij enige tijd voor het lege cassièrehok- je van Trianon had gestaan, ging de glazen deur naar de bioscoop op een kier open en deelde een gedienstige heer hem mee, dat "er iets niet klopte met het voorprogram- maa".En ofhij nog maar even geduld ivilde hebben. Natuurlijk had hij dat, alhoe wel hij zich wel afvroeg ofhij dan niet beter in de comforta Energie Las ik in de krant dat de ge meente een werkgroep heeft ingesteld die gaat bekijken of er op energie bespaard kan worden. Als ik zo de eerste woorden van de heren lees denk ik dat in al die bespre kingen weereen hoop energie gaat zittenEn of het resultaat heeft? Er bestaat twijfel ge tuige de reactie die ik dezer dagen hoorde Zoveel lichten werken er nou toch ook weer niet in dat stadhuis..."

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3