esa Samenstellen van kerstpakketten: Door Henriette v.d. Hoeven PAGINA 35 ATERDAG 23 DECEMBER 1978 'En dat korfje versterkende middelen aan het eind van het jaar kunt u ook houden", riep eens een woedend ondernemingsraadslid tegen zijn directeur. Dat "korfje" was voor hem en symbool van de neerbui gende vriendelijkheid van zijn werkgever. Hij wilde geen gunsten, hij streed voor zijn rechten. Het kerstpakket, want daar doelde hij op, is nooit afgeschaft omdat de meesten van zijn collega's op dat punt niet zo gevoelig waren en het best leuk vonden een cadeautje te krijgen. Want dat is het kerstpakket toch geworden, een leuke attentie, voor de gezellig heid, niet omdat we het nodig hebben. Luxe-artikelen "Dat is weieens anders geweest", herinnert Ted du Bruin, voorlich tingsman van Verkade in Zaandam zich. "Het kerstpakket was" - toen het in 1950 bij de meeste bedrijven werd ingevoerd - "be doeld om ook de arbeider eens roomboter te laten eten. Wat ik mij nog herinner van die eerste pakketten, is dat er ondermeer room boter, kaas en spijs in zat. Kortom luxe artikelen die je van een klein salarisje niet kon kopen" Aardappelengeld Luxe-artikelen, we glimlachen er nu om en nemen halvarine omdat dat minder dik maakt maar de tijd dat de werknemers van een verffabriek met twee mud aardappelen - later vervangen door aardappelgeld - naar huis gingen ligt toch nog maai- een kleine vijftien jaar achter ons. Nu, in 1978, is het dan ook veel moeilijker om een kerstpakket samen te stellen dan zo'n vijfentwintig jaar geleden. Opmerkin gen als "Wat moet ik nou met die fles wijn, ik heb er al zes in de kast staan" heeft iedere samensteller in zijn bedrijf weieens ge hoord. Om zoveel mogelijk mensen tevreden te kunnen stellen hebben grote bedrijven dan ook commissies in het leven geroe pen die zich al in januari gaan buigen over het toekomstige kerst pakket. Ted du Bruin: "Bij Verkade zijn we daar vrij geheimzin nig over. We vinden dat het echt een verrassing moet zijn" Thema ''De commissie bij ons zoekt ieder jaar naar een thema om daarom heen het pakket op te bouwen. Ze zoeken naar iets blijvends waarvan ze kunnen aannemen dat niet iedereen het al heeft of waar je er best twee van kunt gebruiken. Vorig jaar stond thee centraal. Een glazen theepot, theeglazen, koekjes enz. Dit jaar is kaasfondue gekozen. Dat wist ik in november al omdat cr een speciale kerstuitgave van het personeelsblad is gemaakt waarin we aansloten op de inhoud van het pakket. Ik heb bijvoorbeeld een verhaal over de oorsprong van kaasfondue geschreven en wat recepten gegeven 'Het pakket afschaffen? Nee daar heb ik nog nooit van ge hoord." Woorden die directeur B. Tol van Au Gourmet als mu ziek in de oren zullen klinken want hij is "beroeps-kerst-pak- kettenmaker". den het al vele jaren maar organisatie kost zoveel tijd. [et is daarom geen wonder da grote bedrijven, die internatio naai georiënteerd zijn, hun kerstpakketten en relatiege schenken door een professio neel bedrijf laten verzorgen want er zit heel wat meer aan vast dan je op het eerste gezich zou denken. Bij hem kan iedereen die een kerstgeschenk in natura wil geven terecht, of hij nu dertig of honderdzeventig gulden kan uitgeven. Trouwens ook buiten de kersttijd kun je met Au Gourmet in zee maar de nadruk ligt toch wel op de geschenken tegen het eind van het jaar. Eigen huis Het klaarmaken van de pakketten doet Verkade zelf, vertelt Ted du Bruin: "Wij zijn een zuinig bedrijf en we vinden dat je op het gebied van relatiegeschenken alles zoveel mogelijk uit eigen huis moet nemen. Vandaar dat er ook tal van Verkadeprodukten in ons kerstpakket te vinden zijn. Kritiek heb ik daar nooit op ge- Verzending Vlleen al de verzending naar het buitenland. Een hele zomer heeft Tol er aan moeten beste den om uit te zoeken hoe de verzend- en douaneformulie ren precies in elkaar zaten. Het niet juist invullen van een for mulier kan je je hele zending kosten. En dat is iets waar Au Gourmet zich in de meeste ge vallen aansprakelijk voor stelt. Tol: "De klanten moeten ervan op aan kunnen dat hun zaken goed worden geregeld." En dan de beslissing wat er in zo'n pakket moet. Je kunt maar niet alles in zo'n doos stoppen. Niemand heeft iets aan acht soorten paté en een fles limo nadesiroop Tol: "Je moet rekening houden met de ontvangers. Is dat een bedrijf waar veel jonge mensen werken dan liever geen alcohol in het pakket. Zijn er veel grote gezinnen, ouderen, vrijgezellen of buitenlanders, allemaal fac toren waar je rekening mee moet houden. We zijn in 1962 heel schoorvoe tend met het maken van kerst pakketten begonnen," vertelt directeur Tol. "In dat jaar nam ik, de bedoeling was tijdelijk, de delicatessenzaak van mijn vader over. Tot dan had ik ge werkt als in- en verkoper van zuidvruchten. Mijn speciale verkoopgebied was Scandina vië en voor de inkoop reisde ik de hele wereld af. Bij het Zaanse bedrijf gaat men zelfs zover dat er een speciaa. kerstbrood wordt gebakken. Dat is een artikel dat niet in de verkoop naarbuiten gaat. Kort voor de pakketten worden uitge reikt worden er 2650 broden gebakken en die worden tegelijk met het pakket hun weg naar de medewerkers vinden. Beroeps-kerstpakketienmaker B Tol: Er zit heel denken dachten van het overige perso neel kunnen verplaatsen. Neem nou sherry, dat wordt te genwoordig door iedereen ge dronken. Kun je rustig in het pakket doen hoor, Ër zijn ook mensen die met een lijstje komen, opgegeven dooi de directie of een commissie waarvan wij zeggen: dat kan gewoon niet. Het pakket moet niet alleen kwalitatief goed zijn, ook het uiterlijk is van be lang. Je moet daarom weieens een produkt vervangen. Het is dan vaak moeilijk de besteller ervan te overtuigen dat ons voorstel geen afbreuk doet aan zijn pakket. Hij is bang buiten zijn boekje te gaan, terwijl een telefoontje van mij naar zijn opdrachtgever vaak voldoende is om de zaken te regelen." Aan grote experimenten wat de inhoud van de pakketten be treft zal Au Gourmet zich niet ongevraagd wagen. „We probe ren een gemiddelde te vinden, zegt Tol. "Komen de klanten een volgende keer dan zullen we proberen eens een nieuw produkt in te passen. We laten dan wat mensen proeven en dan maakt het niet uit of dat er tien of twintig zijn, als die ja zeggen dan pas wordt de ver andering ingevoerd." Proeven Dat proeven is trouwens ook bij de inkoop door Au Gourmet een hoofdstuk apart. Alle pro- dukten die in het pakket zitten zijn door Au Gourmet op smaak getest. Tol: "Als we bij voorbeeld op zoek zijn naar een goede Calvados laat ik acht monsters komen. Met mijn medewerkers zoek ik dan de beste uit. Pas dan gaan we tot koop over. Dat doen we na tuurlijk niet ieder jaar op nieuw. Hebben we een goed huis gevonden dan veranderen we ook niet zo snel meer." Omdat Au Gourmet zegt goed, vers en ambachtelijk hoog in het vaandel te hebben staan is de inkoop een kwestie van ja ren vooruit kijken. Is het een mooi wijnjaar geweest dan gaat iemand van de firma de kleine wijnboeren in Frankrijk af om zelf wijnen in te kopen. Die wijnen bewaart Au Gourmet dan zelf tot ze "op dronk" zijn, dat alles om toch maar de goede kwaliteit te waarborgen. De Franse kaas komt recht streeks uit. de Hallen net voor de tijd dat de kisten met die kaassoort erin voor verzending worden klaargemaakt. Een ro kerij is vanaf augustus alleen voor Au Gourmet bezig met zalm roken en een boer in de omgeving van Edam maakt speciaal voor het Hollandse pakket een boeren Edammer Collectebus Die uitreiking is een traditie apart. Dat doet de voorzitter van de personeelsvereniging. "Een prachtig gezicht", zegt Ted du Bruin, "de goede man zit aan het eind van de dag onder de poedersui- Bij de delicatessenzaak kwam een wijnhandel, met wijnen van over de hele wereld en een kunstnijverheid boetiek met alle denkbare artikelen op gas tronomisch gebied." De etiketten van de flessen en blikken is ook een studie apart geweest. "Een ontvanger mag nooit kunnen raden wat een produkt heeft gekost," vindt Tol. Vandaar dat etiketten met kodenummers die op een prijs lijken ook onmiddellijk afval len. Op de vraag of er bij het personeel ooit stemmen zijn opgegaan om het geld voor het pakket te besteden aan een goed doel schudt Du Bruin zijn hoofd. "Nee, dat heb ik nog nooit gehoord". "Maar", voegt hij er snel aan toe, "in de kamer waar de pakketten worden uitgereikt staat wel een collectebus van het Koningin Wilhelmi- nafonds en niemand gaat de deur uit zonder daar iets in gestopt te hebben, daar zorgen ze wel voor" De drie zaken waren gevestigd in Hilgersberg met een betrekke lijk klein publiek voor dat soort artikelen. Een poosje liep het allemaal goed maar toen was de markt verzadigd. Zodra hij dat merkte, schakelde Tol dan ook helemaal over op de kerstpak ketten en geschenkkisten, ge bruikmakend van zijn grote in ternationale ervaring bouwde hij een verzendhuis op dat zijn produkten in tweehonderd landen weet te krijgen. Lokkertje "Het begon in 1960 als een kleine attentie", herinnert de heer S Koole van Cosparfrance uit Naarden zich. "Een flesje parfum voor de dames en iets uit de herenlijn". Maar de mens van 1960 bleek niet zo snel tevreden als die van 1950. Koole: "Al snel kwam er wat kritiek van het personeel. Iets van jezelf weggeven - wij importeren cosmetica - is geen echt cadeautje geven was de opvatting. Dus kwam er het volgende jaar een fles wijn bij en zo zoetjes aan groeide dat attentie van ongeveer twintig gulden uit tot een pakket van honderd gulden. In de tijd dat personeel erg moeilijk te krijgen was, dat was in 1962 geloof ik, was het zelfs een lokkertje. Bij sollicitatie werd er naar verwezen en ook wel naar gevraagd". Bij Cosparfrance stellen twee mensen in samenspraak met de leve rancier het pakket samen. Ook daar streeft men naar iets blij vends. !n dit is ook maar een kleine greep uit de dingen waaraan gedacht moet worden bij het samenstellen van de pakket ten. Onevenwichtig Het verbaast ons weieens hoeveel geld grote concerns uitgeven aan een onevenwichtig pakket. Dat is jammer want het kan voor hetzelfde geld zoveel be ter. Daarom stellen wij een heel onderzoek in bij iedere nieuwe klant. In de laatste maanden van het jaar draait het bedrijf, dat sinds kort is gevestigd op het indus trieterrein in Schiebroek op volle toeren. Part-timers zor gen er voor dat als dat nodig is dag- en nacht - ook in het weekeinde - door kan worden gewerkt. En terwijl beneden alle kisten voor verzending worden klaar gemaakt is in het kantoor bo ven directeur Tol al weer aan het organiseren voor het vol gendejaar. Tol: "Hoe lang er kerstpakketten zijn kan ik eigenlijk niet precies zeggen. Zolang ik weet hebben mensen kerstpakketten ge kocht. Ze bestelden die bij de delicatessenwinkel om de hoek. Als ik hier nieuwe klan ten krijg, hoor ik altijd: we de We krijgen hier natuurlijk ook mensen die zelf een pakket hebben samengesteld. Een veel gemaakte fout is daarbij dat bijvoorbeeld kantoormensen zich helemaal niet in de ge Het pakket afschaffen? Nee, daar heeft de heer Koole nog nooit over gehoord.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 35