Een kind is geen zak aardappelen Organisaties die zich met adoptie bezighouden PAGINA 34 BOMBAY-HAARLEM - Een drukke, rumoerige Oosterse winkelstraat in Bombay. Bo ven een winkel met onbe stemde negotie een benauw de, broeierige kantoorruimte: het hoofdkwartier van de In dian Council of Social Welfa re, de nationale kinderbe scherming, en de Internatio nal Social Service. Boven het hoofd van Najma Goriawalla, hoofd sociaal werk, prijkt een spreuk: „All my tomorrows depend on your love" - „Mijn hele toekomst hangt van jouw liefde af'. Dat is de basisge dachte natuurlijk, waarop adoptie stoelt. Wat voor mo tieven men ook heeft om een kind uit een ander land in zijn gezin op te nemen: de grond gedachte moet zijn, dat men het doet ter wille van het kind. Terecht zegt Najma Goriawalla dan ook: „Wij zien met ge mengde gevoelens onze kin deren vertrekken. We hadden ze liever hier gehouden, maar we hebben nu eenmaal niet genoeg adoptieouders in In dia. En zo is dat ook in veel andere landen. Het belang van het kind is nummer èèn. Als we ook maar twijfelen of een kleintje wel in een goed milieu terecht komt, laten wij het niet gaan. Kinderen zijn geen handelswaar. Ze zijn geen zak aardappelen". Het is de andere kant van de adoptielijn. Daar pratend, be grijp je dat de verantwoorde lijke mensen in de Derde We reld zich wel eens kunnen sto ten aan de hier en daar soms gehoorde opmerking vanuit de Westerse maatschappij: „Ze mogen blij zijn, dat wij hun kinderen adopteren" Daar zegt men: „In het rijke Westen mag men blij zijn, dat wij hun onze kinderen toever trouwen". Overal tracht men op het ogenblik dusdanige regelin gen te treffen, dat mistoe standen bij interlandelijke adoptie worden voorkomen In het verleden heeft men al té veel meegemaakt op dat ge bied. En wanneer men niet de betrouwbare paden bewan delt van erkende organisaties en men er zelf op uit trekt om een adoptiekind te vinden, loopt men ook nu nog het ge vaar om voor zeer onprettige verrassingen te komen staan. Profiteurs Goriawalla: „Er was een Bel gisch echtpaar, dat per se een kindje wilde adopteren. De ouders kwamen in handen van profiteurs. Uiteindelijk hebben ze honderdduizend roepies, ongeveer 35.000 gul den, moeten betalen. Die ge wetenloze lieden maken mis bruik van de liefste en beste gevoelens van anderen. Aan de andere kant zie je ook bij een niet-professionele gang van zaken in een adoptief land, dat er gemarchandeerd wordt met de kinderen". ,In Canada hebben we adoptie organisaties meegemaakt, die zich alleen maar schikten naar de (onterechte) eisen van adoptieouders. Een kind be viel ze niet en dat werd dan doorgeschoven naar anderen of zelfs doorgetransporteerd naar de Verenigde Staten. Aan de eerste ouders werd dan een ander kind beloofd Kijk, dat vinden we ver schrikkelijk. Aan dat soort praktijken willen we niet meewerken. Er moet zo snel mogelijk een lijst komen van betrouwbare organisaties, die op regeringsniveau werken of althans officieel erkend bona fide zijn. En die op bekwame professionele manier wer ken". Vanuit de rijen van aspirant- adoptieouders komt vaak de klacht: het duurt allemaal zo lang voordat je eindelijk het kind bij je thuis hebt. Er gaat inderdaad gemiddeld twee a twee en een halfjaar overheen voordat de aanvraag van adoptie uiteindelijk wordt gehonoreerd. Het kan merk waardig lijken: er zijn miljoe nen kinderen op de hele we reld, die adoptieouders zou den moeten en willen hebben. En er zijn honderdduizenden paren op de wereld, die een kind willen adopteren (in Ne derland zijn dat er ruim 7000). De kwestie is nu: de beste com binatie te vinden tussen ou ders en kinderen. Daar is tijd voor nodig - je zou alleen wensen dat het wat sneller kon. Maar zowel aan deze kant van de scheidslijn van rijk en arm als aan gene zijde moet nauwkeurig worden nagegaan of buitenlandse adoptie mogelijk en ook het meest wenselijk is. Een kind kan tenslotte altijd nog maar het beste in zijn eigen omge ving opgroeien. Daar moet het dan natuurlijk wel de mo gelijkheden tot ontplooing hebben en op zijn minst mi nimale kansen op een redelijk leven. Overal zal men zoveel mogelijk streven naar verzor ging - al of niet via adoptie - in eigen land. Pas als duidelijk is, dat het kind er kansloos is door welke om standigheden dan ook, komt buitenlandse adoptie aan de orde. Als het kind nog ouders heeft of alleen een moeder (ongetrouwde moeders wor den in andere cultuurpatro nen vaak niet geaccepteerd, uitgestoten en kunnen dan niet meer voor hun kind zor gen) moeten ouders of moe der officieel hun toestem ming geven tot afstand van het kind. En daarbij moeten ook fysiek gehandicapte kin deren kansen op adoptie krij gen, hoewel voor hen in nog sterkere mate geldt (evenals voor psychisch gehandicap ten) dat men hen het liefst in eigen land verzorgt. Daar op de eerste plaats komt dan de financiële adoptie om de hoek kijken. Maar daarover la ter. Vragen Aan deze kant van de adoptie- lijn is het al even belangrijk na te gaan of het buitenlandse kind in zijn nieuwe omgeving alle kansen kan krijgen om tot een volwaardig lid van de maatschappij op te groeien. Is de kans op discriminatie later voorspelbaar? (Als het kind klein is vindt iedereen het vertederend met zijn donkere kleur en zwarte kroeshaar.) Kunnen kind en adoptieou ders er straks tegen als er op een speciale manier naar hen wordt gekeken? Zijn de kan sen voor een buitenlands kind even groot als die van een Nederlands kind? Is het gezin qua samenstelling ge schikt voor adoptie van èèn of meer buitenlandse kinderen? Zijn de mentale en materiële omstandigheden bij de adop tieouders voldoende om het kind een goede opvoeding te garanderen? De Raad voor de Kinderbescherming probeert via een gezinsonderzoek door een maatschappelijk werker na te gaan of adoptie zinvol en mogelijk is. De overheid in Nederland stelt zowel aan de leeftijd van het kind als van de adoptieouders eisen. De buitenlandse kinde ren moeten de leerplichtige leeftijd nog niet bereikt heb ben. Het leeftijdsverschil tus sen de oudste huwelijkspart ner en het kind mag niet meer dan veertig jaar bedragen. Het beste is het natuurlijk - zeker voor de aanpassing in het nieuwe culturele klimaat - als het kind zo jong moge lijk, liefst als baby, naar Ne derland komt. En dat gebeurt dan ook zoveel mogelijk. Verstoten Wat zijn het nu voor kinderen, die geen kans meer hebben in hun eigen land? Het kunnen kinderen zijn, die uit armoe of uit angst voor de samenleving ZATERDAG 23 DECEMBER 19 Kinderen die bestemd zijn voor adoptie (QlfnKoïfèi wcoi Door Hans Rombouts (het taboe van de ongehuwde moeder) te vondeling zijn ge legd. Het kunnen kinderen zijn van lepra-ouders. Hoewel het kind gezond is, wordt het toch verstoten uit de maat schappij. Het kunnen kinde ren zijn, van wie de vader is verdwenen en de moeder niet in staat om geld te verdienen én voor het kind te zor gen. De maatschappijstructuur van het betreffende land is vaak van doorslaggevende bete kenis. Er zijn landen, waar de kinderen door de familie worden opgevangen. Er zijn ook landen, waar wezen of half-wezen kansloos zijn. De overheid en particuliere in stellingen kunnen nu een maal niet alle kinderen op nemen in instituten of pleeg gezinnen. In een land als In dia, waar de hindoe-gods dienst wordt beleden door 87 procent van de bevolking, is een wettelijke regeling, dat alleen hindoe-kinderen bin nenslands door hindoes kun nen worden geadopteerd. De anderen (11 procent is mos lim) hebben geen mogelijk heid tot adoptie, hoogstens tot guardianship, voogdij schap. En wat de hindoes be treft: daar werkt op het punt van adoptie natuurlijk ook het kastesysteem nog rem mend, zoals Najma Goria walla uit ervaring weet. Meestal zijn de kinderen, die voor adoptie in aanmerking komen, ondervoed, verzwakt en vaak ziek. Ze worden dan ook eerst opgevangen in te huizen of ziekenhuizen om ze te laten herstellen en aanster ken. Als daar althans de mo gelijkheden voor zijn. Zo trof ik in een ziekenhuis in Bom bay, geleid door de Limburg se zuster Willibrord, drie ba by's aan, die op de lijst ston den voor het buitenland: twee naar Nederland en èèn naar Denemarken. Honderdtwin tig adoptiekinderen heeft men er daar tot nu toe ver zorgd. Vol trots lieten zuster Willibrord en zuster Herma- nilde, die als een moeder met de kinderen bezig zijn, fo toalbums zien van kinderen en adoptieouders in het bui tenland. Als alle faciliteiten vervuld zijn - en in elk land is de regeling weer anders, hoewel men gaat streven naar globale gelijk vormigheid - worden de kin deren klaar gemaakt voor de grote reis, met begeleiders en vaak ook met de nieuwe ou ders. De kinderen wordt - voor zover zij het bevatten kunnen - verteld wat er gaat gebeuren. Ze hebben meestal al foto's van hun adoptieou ders gezien. En omge keerd. Formulieren Die adoptieouders hebben, voordat ze dan eindelijk „hun" kind voor het eerst zien, een lange tijd van wach ten en vooral formulieren in vullen achter de rug. Daar is om te beginnen de beginsel toestemming van het minis terie van justitie. Er moet een internationaal geboortebe wijs van beide ouders worden aangevraagd; voorts een in ternationaal uittreksel van de huwelijksakte. Dan is het formulier C8 (garantverkla ring) aan de orde. Voor som mige landen moet opgegeven worden wat men doet en ver dient. Er moeten fotokopieën worden gemaakt van de pas poorten van de ouders. Bij de dokter moet een gezond heidsverklaring worden ge haald. Dan moet schriftelijk de woonsituatie vastgelegd worden. Een heel merkwaardige en - als het niet zo lastig was - komi sche bureaucratische machi nerie begint dan te draaien om een aantal documenten te laten legaliseren. De notaris zet ter legalisatie zijn handte kening. Maar... de notaris moet gelegaliseerd worden door de arrondissements rechtbank. Maar... de recht bank moet gelegaliseerd worden door het ministerie van justitie. Maar... justitie moet gelegaliseerd worden door het ministerie van bui tenlandse zaken. En ten slotte gaan de documenten naar de ambassade van het land van het adoptiekind, alwaar... alle papieren van een legalisatie stempel worden voorzien. Natuurlijk heeft men zich laten noteren op de wachtlijst van adoptieouders. Men moet dan wachten tot het gezinsonder zoek plaats heeft. Weer wach ten. Als dat alles goed verlo pen is krijgt men een verkla ring, dat de minister van justi tie in beginsel geen bezwaar heeft tegen het aannemen van een pleegkind (dat is de term, die gebruikt wordt zolang het kind nog niet wettelijk is gea dopteerd). Maar de definitie ve toestemming krijgt men pas, als de concrete gegevens van het te adopteren kind be kend zijn: persoonsgegevens, gezondheidsverklaring, in stemming van het andere land tot adoptie en de garan tie voor een goede overtocht van het kind. Op eigen houtje Nu kan men op eigen houtje „op zoek gaan" naar een kind. Dat zal dan meestal gebeuren door tussenkomst van familie of bekenden en - wat vaak bedenkelijker is - van tus senpersonen. In dat laatste geval moet men zeer op zijn hoede zijn, dat men niet „in de tang genomen wordt", zoals een deskundige dat zo tref fend noemt. De verhalen zijn legio van aspirant-adop tieouders, die óf financieel uitgeschud zijn óf wat het kind betreft een dan'ge te leurstelling moesten incasse ren. Om maar niet te praten van de „pijn" van ouders en kind. Er is- in feite niets schandelijkers dan een han del in kinderen. Daar wordt niet al teveel over gepraat na tuurlijk. Ouders, die vooral door schade wijzer geworden zijn, voelen er niet veel voor over die schande te praten. De kinderen komen er trouwens ook niet altijd mentaal onge schokt uit tevoorschijn. Het is bevreemdend en toch ook wel tekenend voor de hele internationale situatie op het gebied van de adoptie, dat men je van alle kanten be zweert om toch voorzichtig te zijn met artikelen en uitlatin gen. Anders zouden de kana- i len, langs welke men de adop tiekinderen krijgt, worden afgesneden. Of anders zou den bepaalde regeringen wel eens. boos kunnen worden en de adoptieweg vanuit hun land afsnijden. Of anders zouden bepaalde instellingen of tehuizen geen adoptiekin deren meer ter beschikking stellen. Zoals niet zo erg lang geleden in een Zuidameri kaans land gebeurde na arti kelen in de Nederlandse pers over gesignaleerde wantoe standen. Wanneer men niet op eigen ge legenheid naar een adoptie- land trekt (dat zijn momen teel landen als Bangladesj, Bolivia, Chili, Columbia, Guatamala, Haiti, India, In donesië, Oostenrijk, Korea, Peru, Filippijnen, Sri Lanka en voorzichtig aan weer Thailand) en men mag aan nemen dat ongeveer een 35 procent dat doet, kan men zich wenden tot een bemid delingsorganisatie voor adop tie. Zestig procent van de adopties wordt - aldus directeur Van Deth van het BIA (Bureau voor Interlandelijke Adoptie) - via zijn organisatie geregeld. Het BIA werkt in nauwe sa menwerking met de Directie Kinderbescherming van het ministerie van justitie en de Raden voor Kinderbescher ming. Het BIA begint zijn bemiddeling na de „geen be- zwaren-verklaring van justi tie". Men komt op de wacht lijst. Door medewerksters van het BIA wordt gezocht naar de geschikste ouders- kind-combinatie. De ouders hebben tevoren een voorkeur voor een kind kunnen opge ven. Of voor kinderen (men plaatst zoveel mogelijk broer tjes en-of zusjes in èèn gezin). De gezinnen worden dan voorbereid op de gezinsuit breiding. Breien Is het eenmaal zover - hoe gro ter de organisatie hoe langer de wachtlijsten en hoe langer het duurt - dan gaan de ou ders of vertegenwoordigers naar het adoptieland om de zaken ter plaatse te regelen. In Indonesië bijvoorbeeld moet minstens èèn ouder het kind persoonlijk komen ha len. Daar moet men als ouders persoonlijk voor de rechter verschijnen, terzijde gestaan door een, plaatselijke advo caat. Is alles geregeld, dan kan men uiteindelijk met het adoptiekind naar Nederland, waar de hele familie aan het breien geslagen is voor de nieuwe „aanwinst" en de wieg of het bedje klaar staat. Teleurstelling blijft niet altijd uit, vooral als het kindje ziek is (en dat gebeurt nogal eens) en soms zelfs naar het zieken huis moet. Na een jaar kan men bij de rechtbank wettelijke adoptie aan vlagen. Wordt daarin toe gestemd dan is het kind ook volgens de- wet het kind van de adoptieouders. De hele procedure heeft behalve veel spanning en wachten dan ruim 5000' gulden gekost, al thans als de adoptie via het BIA is geregeld, want bij deze instelling heeft men een ge middelde „eenheidsprijs" vastgesteld, waar het kind dan ook vandaan komt. Bij andere organisaties, die zich ook actief bezighouden met interlandelijke adoptie, ligt de prijs meestal ook rond dit bedrag. De SOC (Stichting Overzeese Contacten), die adoptie van Indonesische kinderen verzorgt, vraagt een bedrag naar rato van het in komen. Dat geld is nodig voor de reis, de kosten voor admi nistratie, het kindertehuis daar, de begeleiding, een ad vocaat, enz. Hetgeen een adoptie-vader, die ik sprak overigens zeer gelukkig en tevreden, de opmerking ont lokte: „Een adoptie-kind kost heel wat meer dan een„ge- woon" kind" BIA Bemiddelingsbureau bij de plaat sing van buitenlandse adoptie kinderen in Nederland. In het stichtingsbestuur zijn verte genwoordigd de directie Kin derbescherming van het minis terie van justitie, de Raden voor de Kinderbescherming, de Stichting voor Interlandelijke Adoptie, de Vereniging Wereld kinderen, de Nederlandse Ver eniging voor pleeggezinnen, de stichting International Social Service, de Vereniging Buiten landse Adoptie Noord-Neder land. Prinsevinkenpark 4, Den haag. Tel. 070-645848. Wereldkinderen Nederlandse vereniging ter bevordering van interlandelijke adoptie. Zij stelt zich ten doel: hulp aan het kind in nood, on geacht land van herkomst, huidskleur, geloof, nationaliteit of welke beperking dan ook. Zij doet dat via adoptie, hulp ter plaatse (financiële adoptie) en voorlichting betreffende het kind in nood. Postbus 61023 Amsterdam. Tel. 020-240725 (alleen 's morgens). ISS Stichting International Social Ser vice afd. Nederland. Doelstel ling: het van geval tot geval ver lenen van maatschappelijke hulp of bemiddeling in samen werking met organen in andere landen aan personen en gezin nen, die in verband met vrijwil lige of gedwongen vestiging bui ten het land van herkomst daar aan behoefte hebben. Het vor men van een schakel tussen de buitenlandse personen en ge zinnen en overheidsorganen en particuliere instellingen in Ne derland. Stationsweg 147, Den Haag. Tel. 070-883100. SOC FPP Mensen in nood Stichting Mensen in Nood heeft een sponsorprogramma onder de naam „Neem een kind voor uw rekening". Er zijn ruim 10.000 deelnemers, die finan ciële steun verlenen aan projec ten voor kinderen tot ongeveer 18 jaar. Ze geven minimaal f20 per maand. Hekellaan 6, Den Bosch. Tel. 073-144544. TERRE DES HOMMES De afdeling Nederland maakt deel uit van de internationale federa tie van Terre des Hommes, die zich bezighoudt met de directe hulpverlening aan het kind in nood, ter plaatse (voedsel, medi sche hulp, onder andere uitzen ding van specialisten) of hier (medische behandeling in Ne derland). Ook actief met finan ciële adoptie. Prinses Marie- M straat 6A, Den Haag. Tel. ;?L 070-637940. SF Stichting Overzeese Contacten. Bemiddeling bij adoptie van kinderen uit Indonesië naar Ne derland. Voorts „adoptie op af stand", financiële adoptie dus Tel. 070-334736. COHAN Commissie Samenwerking Haiti- Nederland. De afdeling Cohan Nederland organiseert en bege leidt financiële adoptie via Terre des Hommes. Cohan-Haiti zorgt dat het geld te bestemder plaat se komt. De adoptie richt zich op kinderen in gezinnen. Sociale assistenten begeleiden de ou ders ter plaatse in Haiti. Contact van kinderen daar met adoptie ouders hier. Statenlaan 110, Den Haag. Stichting Foster Parents Plan Ne derland is een onderdeel van de internationale FPP-organisatie, die in vijftien landen werkzaam is op het gebied van financiële adoptie: Bolivia, Brazilië, Co lumbia, Ecuador, El Salvador, Haiti, Honduras, Indonesië, Ko rea, Mali, Peru, Filippijnen, Sierra Leone, Soedan en Opper- Volta. In totaal hulp voor een half miljoen kinderen en ouders. Een niet-commerciële organisa tie zonder politieke of godsdien stige doelstellingen. Sponsors betalen f 45 per maand. Joh. Vermeerstraat 24, Amsterdam. Tel. 020-767676. SOS KINDERDORPEN bemiddelen voor financiële adoptie van ouderloze of verla ten kinderen in ruim 60 landen. Deze kinderen worden opge nomen in kinderdorpen, waar zij in gezinsverband met een pleegmoeder opvoeding en op leiding krijgen. Verder financie ring van andere (kinder)projec- ten in de Derde Wereld. Markt veld 14, Abcoude. Tel. 02946 - 1302 (09.00 tot 13.00 uur). STICHTING REDT EEN KIND Stichting Redt een Kind, opge richt door diakenen van de Ge reformeerde Kerk Vrijgemaakt, adopteert financieel kinderen in tehuizen, waarvan de leiding uit bijbelgetrouwe protestantse christenen bestaat en zendt geld of goederen naar die tehuizen. Dr. Guepinlaan 23. Ommeren (Betuwe). Tel. 03443-2079. SKK Stichting Steun een Kind in Korea. Doelstelling financiële steun te geven aan vaderloze kinderen in Korea (moeders worden vaak niet meer geaccep teerd als ze niet getrouwd zijn). Men werkt nauw samen met de Korea Social Service. Men sponsort ook medische klinie ken voor kinderen en crèches. De Foes 15, Waalre. Tel. 04904-4374. UNICEF Unicefs voornaamste doel i deren in de grootste nood ti pen. Unicef (onderdeel van de VN) werkt samen met het te hel pen land, teneinde kinderpro jecten steeds doelmatiger te coördineren. Unicef houdt zich onder andere bezig met fonds werving ten behoeve van het kind. Bankastraat 128, Den Haag. Tel. 070-552000.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 34