Het Kerstinkopen, vuistjes te kort! Vinh Thuc. weer een toekomst ZATERDAG 23 DECEMBER 1978 Door Bob Mantiri Transport per schip naar het eiland Bidong PULAU BIDONG-MALEISIË -Twee en een half uur varen van Koeala Trengganu, de hoofdstad van de Maleisische provincie Trengganu, ligt het eiland Pulau Bidong. Met zijn zonnige stranden en wuivende palmen omringd door een azuurblauwe zee, lijkt het eiland een toeristisch para dijs. Dat lijkt het inderdaad, maar de werkelijkheid is anders. Want onder de palmbomen leven zo'n 25.000 Vietnamese vluchte lingen onder de allererbarmelijle ste omstandigheden. De talrijke wrakken van boten en schepen die her en der verspreid liggen over het strand, zijn de stille ge tuigen van een menselijk drama waarvan het slot nog niet is te voorspellen. Hier, op dit eiland, zijn de Vietnamese vluchtelingen terechtgekomen, na een dagen lange zeereis vol ontberingen. Honderden hebben de martelen de oversteek naar Maleisië niet overleefd en hebben een graf ge vonden in de Zuidchinese Zee, de woeste zee die Vietnam van Ma leisië scheidt. Somber Voor hen die het geluk hebben ge had om de overkant te halen, ziet de toekomst er vooralsnog som ber uit. De westerse landen en de Zuidoostaziatische staten staan bepaald niet te dringen om de ontheemden, voornamelijk Chi nezen van origine, op te nemen. De houding van de Maleisische bevolking jegens deze Vietname- zen is uitgesproken vijandig en het is geen ongewoon tafereel wanneer boten met vluchtelin gen die op Maleisische grond willen landen, worden verwel komd met een regen van stenen; of door een patrouilleboot op sleeptouw wordt genomen naar open zee, waar de vluchtelingen aan hun lot worden overgelaten. Maar ondanks deze ellende en hun vrees voor de toekomst zeg gen velen op Pulau Bidong blij te zijn dat zij uit Vietnam zijn gevlucht. „Als ik het nog eens zou moeten doen, zou ik geen moment aarze len", vertelt Tranh Minh, een 30- jarige ex-luitenant van het Zuid- vietnamese republikeinse leger. Hij heeft, zo zegt hij, twee jaar dwangarbeid moeten verrichten in een heropvoedingskamp. Twee keer probeerde hij te vluch ten, maar werd gepakt en op nieuw naar, wat hij noemde, een concentratiekamp gestuurd. De derde keer slaagde hij erin om een Vietcong-functionaris met goudstaven om te kopen. „Deze Vietcong zorgde ervoor dat ik met mijn vrouw en twee kinderen in een boot kon ontvluchten, sa men met vijf vrienden". Tranh kwam echter alleen in Maleisië aan. Zijn vrouw en twee kinderen en zijn vrienden verdronken na dat hun bootje op een rif was ge- Aangespoeld Ook Doang Hung, een 32-jarige ex- docent aan een universiteit in Saigon, heeft op zee bijna zijn hele familie verloren. Zijn vader, moeder, en twee zusjes sloegen bij een storm overboord. Hij en zijn 15-jarige broertje wisten zich te redden. De 5-jarige Manh Trinh vertrok uit Cholon met zijn vader, moeder en zusje. Hij spoelde als wees in Trengganu aan. Een echtpaar met vier kinderen, dat zonder kleerscheuren de over kant heeft gehaald, heeft zich over Manh ontfermd. „Hij heeft er geen idee van dat hij zijn ou ders en zijn zusje verloren heeft, vertelt de vluchtelinge die Manh heeft geadopteerd. „Elke och tend staat hij vroeg op en zoekt het hele eiland af naar zijn fami lie. Hij doet dat al sinds hij op het eiland aankwam. Dat is drie we ken geleden. Hij eet niet, staart alleen maar voor zich uit als hij laat in de avond van zijn zoekac tie thuiskomt". Een 28-jarige vrouw en haar negen maanden oude baby hebben hun man en vader in Vietnam moeten achterlaten. De man zorgde er voor dat zijn vrouw en kind kon den vluchten, hijzelf moest ach terblijven, want er was net ge noeg geld voor twee. „Ik kom la ter", heeft hij tegen zijn vrouw gezegd bij haarvertrek. De baby, een jongen, liep tijdens de reis een zware longontsteking op, is sterk ondervoed en heeft ernstige ingewandsstoornissen. Hij zal het waarschijnlijk niet halen. Ik zag hem in de enige kliniek op het eiland. Hij lag op een ruwhouten tafel, terwijl zijn moeder snik kend over hem heengebogen stond. Hij had zijn mondje, waar uit een dun straaltje bloed sijpel de, wijd open en zijn borstkastje ging heftig op en neer. „Ik kan niets voor hem doen", ver telt dokter Nguyen Cam Trach, „de medicijnen zijn op, we heb ben totaal niets meer. We hebben vandaag onze medische activitei ten moeten staken. We kunnen ook niet operatief ingrijpen, om dat wij niet over de nodige in strumenten beschikken. Wij staan volkomen machteloos. Nguyen is arts geweest in het Zuidvietnamese republikeinse leger. Twee jaar heeft hij in een heropvoedingskamp gezeten en de gelegenheid om met zijn vrouw en kinderen te ontsnap pen, kwam toen hij werd overge plaatst naar een ziekenhuis in Saigon, nu Ho Tsji Minh- Stad. Omkoping Een geheime organisatie die in Vietnam opereert, organiseerde zijn vlucht, voor zevenduizend Amerikaanse dollars. „Dat geld hadden ze nodig om de kust wacht om te kopen", vertelt.hij. Samen met zijn collega's pro beert dr. Nguyen het leven van de duizenden mensen enigszins te verlichten. „Wij hebben hier de beste specialistën, die de moei lijkste operaties kunnen verrich ten. Ze hebben in Amerika en Eu ropa gestudeerd. Maar we kun nen niets beginnen zonder in strumenten en medicijnen", al dus dr. Nguyen. Er is een drin gend verzoek uitgegaan naar de Maleisische autoriteiten om me dicijnen, pijnstillende middelen, proteinerijk voedsel voor baby's, melk en instrumenten. Maar er is nog geen reactie op geko- Ernstige zorgen maken de Vietna mese artsen zich over de hygiëni sche situatie op het overbevolkte eiland. „De dicht bij elkaar, in hutjes en krot ten, opgetrokken uit boomtak ken, plastic en jutezakken. Naast de stinkende latrines, broed plaatsen van vliegen en andere insecten, staan de waterputten. Het water is vies. De mensen die er van drinken, krijgen darmin-. fecties en op den duur een gele lichaamskleur. Er is bovendien een ernstig gebrek aan voedsel. Als deze situatie nog drie maan den voortduurt, zijn we allen ge doemd om te sterven", zegt dr. Vu Van Dzi, een kinderarts. Volgens hem gaan er per maand vier mensen dood als gevolg van ondervoeding en diarrhee. De avond dat ik op het eiland was, stierf een vrouw van vijftig jaar in de tent tegenover het kantoortje van het Hoge Commissariaat voor Vluchtelingenzaken, waar ik met een aantal andere journa listen sliep. De vrouw lag op een brancard op de grond, overdekt met vodden, haar doodskleed. Naast haar lichaam had iemand een kaars aangestoken, waarvan het schijnsel, dat grillige figuren trok op de grond, mij wakker hield. Er zijn ook geen dieren om op te jagen. Het enige voedsel is vis, waar de vluchtelingen soep van trekken. Er is een zwarte markt, waar je voor een pond appels twintig Amerikaanse dollars moet betalen (ongeveer vijftig gulden). Een stukje plastic of jute om het dak te bedekken, kost tien tot vijftien dollar. Briefpapier en enveloppen, die gretig aftrek vinden, kosten per stuk vijf dol lar. Bezoekers van het eiland krijgen honderden brieven mee met het verzoek voor de verdere verzen ding te zorgen. De brieven zijn bestemd voor familie in de Ver enigde Staten,Canada, Frankrijk, België en ook Nederland. Een man drukte mij een brief in han den bestemd v'oor Huang Pong ADVERTENTIE We komen handen te kort want vandaag doen we de laatste boodschappen voor de Kerst Maar vergeet niet wat extra kaas-uit het-vuistje mee te nemen. Want die is pas op woensdag weer te koop Hui in Hilversum. „Vertelt u hem maar dat zijn zoontje het goed maakt", zo zei hij. Vele brief schrijvers geven als adres het nummer op van de boot waarmee zij gekomen zijn. Dat is hun brie venbus, hun enige contactadres voor de buitenwereld. Zo is me neer Huynh Ninh Truc, die de brief naar Hilversum heeft ge stuurd, uit Vietnam gevlucht met boot 0756. Ondanks hun miserabele situatie blijven de Vietnamezen vriende lijke, openhartige en gastvrije mensen. Ik stapte binnen bij een familie van twaalf leden, die juist aan de avondmaaltijd bezig wa ren. De maaltijd bestond uit een in een conservenblik bereidde waterige soep, getrokken van visgraten, waarin wat rijstkorrels dreven. Ondanks het feit dat van die soep twaalf mensen moesten eten, schroomde de oude vrien delijk vrouw niet mij een kom metje aan te bieden. Waar je ook komt op het eiland, overal kom je hetzelfde gebaar tegen. Verrast Waarom zijn deze gevlucht, drie jaar na de val van Saigon, vraag ik dr. Dzi. „Het kwam voor ons veel te snel. We werden er door verrast, we wisten geen weg om te ontsnappen. En ten tweede, velen van ons wisten niet wat het communisme bete kende. Zij dachten dat het wel mee zou vallen. Bovendien werd ons beloofd dat er een algemene amnestie zou komen. Wij geloof den dat. Maar de communisten lieten pas enkele maanden na de val van onze hoofdstad hun ware aard zien. In de gesprekken wei geren de Vietnamezen te spreken over Ho Tsji Minh stad; zij heb ben het altijd over Saigon. Was het niet beter geweest om in Vietnam te blijven en zich aan te sluiten bij het verzet? Dr. Dzi: „Het is moeilijk om vanuit de steden contact te maken met het verzet. De afstand is te groot. Bo vendien word je voortdurend in de gaten gehouden. Mijn broer, een ex-majoor, is er daarentegen wel in geslaagd zich bij het verzet in de bergen aan te sluiten". „Er zijn", zo zegt dr. Dzi, „vele wegen om het communisme te bestrij den. We kunnen buiten ons va derland bijvoorbeeld schrijven over het ware gezicht van het communisme in Vietnam. We kunnen de listen en de manier waarop de Vietcong het volk be driegt en exploiteert, aan de kaak stellen". De Zuidvietnamezen hebben ook na 1975 gedacht dat zij door de Amerikanen zouden worden be vrijd. „Wij hadden onze hoop ge vestigd op de Amerikanen, we hebben op de bevrijding ge wacht. Toen die niet kwam, zijn we gevlucht; we kunnen ons niet verenigen met de communisti sche ideologie", aldus dr. Dzi. „Ik heb jarenlang in een heropvoe dingskamp gezeten, waar ik werd blootgesteld aan hersenspoelin gen. Wij moesten aan zelfkritiek doen. Elke dag moesten wij publiekelijk kritiek op onszelf oefenen. Zo moest ik tegen me zelf zeggen: ik ben een dokter, maar omdat ik de vijand gehol pen heb, heb ik verraad gepleegd jegens mijn vaderland. Daarom ben ik een verrader". In de kampen zijn volgens hem ten minste 500.000 ex-militairen die op deze manier heropgevoed worden en geschikt worden ge maakt voor een nieuw leven in het communistische systeem. „Deze mensen zullen straks al lemaal uit Vietnam vluchten en zich bij ons in de vrije wereld voegen", meent dr. Dzi. Een aantal van de 36 Vietnamezen, die onlangs in Havelte zijn Immense problemen De stroom vluchtelingen naar Ma leisië stelt intussen de Maleisi sche regering voor immense problemen. Een van de belang rijkste is wel de voedselvoorzie ning in de streken waar de vluch telingen in kampen zijn onderge bracht. Er zijn in totaal ruim 50.000 Vietnamese vluchtelingen in de provincies Trengganu, Ke- lantan en Prahang en op de eilan den voor de kust. De Maleisische regering, die ener zijds haar humanitaire verplich tingen jegens deze Vietnamezen wil nakomen, maar anderzijds voorrang moet geven aan de be langen van het land, heeft een dringend beroep gedaan op de Verenigde Naties en andere hulporganisaties om de levens middelen en medicamenten bui ten Maleisië aan te kopen. Zou den deze goederen bijvoorbeeld in Koeala Trengganu, een stad met ongeveer 40.000 inwoners worden gekocht, dan betekent dit dat de stadsbewoners honger moeten lijden. Er is al een tekort aan levensmiddelen, wat onder de bevolking onrust heeft ver oorzaakt. De Maleisiërs geven er automatisch de vluchtelingen de schuld van en hun vijandigheid jegens deze in hun ogen onge wenste gasten neemt toe. Bovendien grijpt de komst van de Chinese Vietnamezen diep in in het culturele leven van de Malei siërs, die strenge Islamieten zijn. Een ander probleem betreft de samenstelling van de bevolking. Van de ruim 12 miljoen inwoners is ruim 50 procent Maleisiër; het merendeel woont in de dorpen en gehuchten. Meer dan veertig pro cent bestaat uit Chinezen, die de steden bevolken, de midden stand vormen en het kapitaal in handen hebben. Om te verhinde ren dat de Chinezen de overhand krijgen, hebben de rasechte Ma leisiërs (Bumiputra's) voorrech ten gekregen. Dc komst van de Chinese Vietnamezen dreigt het delicate evenwicht nu te versto- Tegen deze achtergrond is het niet onbegrijpelijk dat Maleisië de vluchtelingen niet wenst op te nemen en ze liever zo gauw mo gelijk kwijt wil zijn. Maar voorlo pig zit Maleisië nog opgescheept met deze „bootmensen". Ameri ka heeft beloofd dat het het over grote deel van de vluchtelingen onderdak zal geven, en ook ande re westerse landen, zoals Austra lië, Canada en een aantal Westeu- ropese landen, waaronder Ne derland, zijn bereid dit te doen. Maar voor Maleisië is de wijze waarop deze landen de vluchte lingen plegen te selecteren, een doorn in het oog. De intellectue len onder hen worden er uitge haald, zoals doktoren, ingenieurs en hoogleraren en mensen die de westerse samenleving van nut kunnen zijn. „Wij zitten straks met een groep potentiële misda digers", zo luidt het verwijt van vice-premier dr. Mahathir. Conflict Niet alleen onder de Maleisische bevolking heerst er een gespan nen situatie, maar ook onder de vluchtelingen op het eiland Bi dong zelf. Minh Dong, een gevluchte socioloog, meent dat er een conflict kan ontstaan tussen de vluchtelingen die wat hij noemt tot de gevestigde orde be horen: de mensen die als eersten op het eiland zijn aangekomen en de beste plaatsen hebben inge pikt, en de nieuw aangekomenen. De laatste categorie wordt ge dwongen om hogerop in de ber gen te gaan wonen. Daardoor komen zij te ver te zitten van de distributiepunten en van het me disch centrum. Vooral bejaarden, zieken en zwangere vrouwen lij den hieronder. Het is daarom volgens de socioloog zaak dat er rond de woonkern een doorstroming komt. Er heeft zich in de loop van de tijd een klasse gevormd die zich bepaalde voor rechten heeft aangemeten. Zo zijn er vluchtelingen die, omdat zij tot de eersten behoren die op het eiland aankwamen, een groot stuk grond voor zichzelf hebben gereserveerd. Dit lapje grond wordt afgepaald en niemand wordt op het erf toegelaten. Er is dus al een ongelijke verde ling van grond. Het conflict is, volgens Minh Dong, nog sluime rend. Het kan zich echter mani festeren bij voedselschaarste, want in zo'n situatie plegen de spanningen naar buiten te ko men. In het half jaar dat er nu vluchtelingen wonen, is er een vorm van organisatie ontstaan door de zelfwerkzaamheid van de nijvere Vietnamezen. Er is een in formatiecentrum, een radiosta tion en een gezondheidsdienst. Een groep jongeren zorgt voor zang en muziek. De christenen onder de Vietname zen bereiden zich in deze dagen voor op het kerstfeest. Een koor van jongens en meisjes, onder leiding van een echte dirigent, zong voor ons een vrolijk kerst liedje. Jingle Bells, zongen ze on der de palmbomen. De vluchte lingen die naar het koor kwamen luisteren, zongen uit volle borst mee; voor een ogenblik vergaten ze hun verdriet en hun ellen de. HAVELTE - De doodsangst te kent zich weer af op zijn ge zicht, als de Zuidvietnamees Vinh Thuc vertelt hoe hij met zijn vrouw en vier kinderen uit zijn vaderland is gevlucht. Als ze niet door een Neder lands vrachtschip uit de Zuidchinese Zee waren opge pikt, hadden ze het niet over leefd. „We hadden al vier dagen in een houten vissersboot van twaalf bij vier meter rondgezwalkt. De boot was lek, de pomp werkte niet meer en dag en nacht waren we in touw om te hozen. We waren met 46 opva renden. Op de derde dag pas seerde ons een schip. De red ding leek nabij, maar de be manning negeerde ons en vervolgde de reis zonder zich om ons te bekommeren." ,JDe vierde dag, 14 september was het, werden we ontdekt door het Nederlandse vracht schip Nedloyd Florida. De kapitein pikte ons op en bracht ons naar Singapore, waar we in een vluchtelin genkamp werden opgenomen. In die tijd heeft de Nederland se ambassadeur voor ons een goed woordje in Nederland gedaan, zodat we hier naar toe konden, want in Singapo re mochten we niet blij ven". Roeiboot Vinh Tuc is een van de 36 Viet- namese vluchtelingen die vo- namese vluchtelingen die half december op voorlopig zijn ondergebracht in het vakantieoord Hesselte in het Drentse Havelte. Alle 36 zaten ze op het wrakke roei bootje dat door de kapitein van de Nedloyd Florida werd opgepikt. Donderdag komt er nog een tweede groep van 25 Volgens Vinh Tuc zijn alle zeven in Havelte opgenomen fami lies om dezelfde reden uit Vietnam gevlucht. Sinds de Amerikanen uit Vietnam zijn vertrokken en de communis ten de macht overnamen, is er voor hen geen leven meer mo gelijk in hun vaderland. Wie de communistische regering niet blindelings volgen, wor den volgens Vinh Tuc ver volgd en langzaam uitge moord. Onderdrukking ,£)eze groep bestaat uit politie ke vluchtelingen"zegt Fred dy Nijkerk van de werkgroep Havelte. die de Vietnamezen samen met de stichting Vluch telingenwerk Nederland op vangt. Het is niet in de eerste plaats de slechte economische toestand die hen heeft doen vluchten, maar de onder drukking en de vervolging van politieke minderhe den". In 1976 kwamen er 60 Vietna mese vluchtelingen in ons land binnen. Vorig jaar wa ren het er 40 en dit jaar wor den het er weer 60Ook an dere landen hebben al talloze vluchtelingen opgenomen. Juist dezer dagen heeft de Ho ge Commissaris voor de Vluchtelingen van de VN in Genéve een aantal landen bij eengeroepen om het probleem, te bespreken. Al hebben sommigen hun vrouw en kinderen moeten achterla ten, de 36 Vietnamezen in Ha velte voelen zich veilig hier. Met de taal en het klimaat is het nog even wennen, maar dat komt wel. Negen gezinnen in Havelte maken de vluchte lingen wegwijs in de Neder landse samenleving en iedere Vietnamees krijgt een cursus Nederlands van 400 uur. Vinh Tuc: Jk ben dankbaar dat Nederland ons heeft opgeno men. Nu is er tenminste voor mijn gezin weer een toe komst".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17