Bob Boverman wil praatpaal zijn voor alle atleten KNAU Kortsjnoi in EC met V/Rotterdam Bouwfonds geeft uuitstel van hypotheeklasten op uw nieuwe huis, totdat het oude verkocht is. Wisselvallig Ridderveld tegen DAC naar verlies VBouwfontls Zo doet u het goed als afzender. PAGINA 15 LEIDEN - Na de verloren twee kamp om de wereldtitel tegen Anatoli Karpov is internationaal grootmeester Victor Kortsjnoi weer terug bij V/Rotterdam. En dat is hard nodig ook, want nog in dit jaar reist een zestal uit de Maasstad naar Belgrado voor de moeilijke uitwedstrijd tegen Ro de Ster in de derde ronde van de strijd om de Europacup voor landskampioenen. Kortsjnoi, woonachtig in Zwitser land en momenteel in ons land verblijvend, zal het dan aan het eerste bord moeten opnemen te gen Ljubomir Ljubojevic of Alexander Matanovic, die dit jaar kampioen van Joegoslavië is ge worden. Overigens speelt de ex-Rus ook voor de Zwitserse schaakvereni ging Biel. Hoewel het in principe onmogelijk is om voor twee clubs uit te komen, is Kortsjnoi in het geval van de wedstrijden voor de Europacup toch gerechtigd om in het Rotterdamse team te spelen, omdat hij in het afgelopen sei zoen deel uitmaakte van het tien tal, dat zich via het landskam pioenschap voor dit Europese toernooi kwalificeerde. Zolang hij onder contract bij Biel staat, mag hij echter niet in de Neder landse clubcompetitie aantre den. Hoewel de Joegoslaven over een zeer sterk team beschikken, zijn de Rotterdammers bepaald niet zwak te noemen. De Maasstede lingen hebben naast Victor Kortsjnoi nog de beide groot meesters Jan Timman en ex-we reldkampioen Max Euwe, inter nationaal meester Hans Böhm en het tweetal "titellozen" Fred van der Vliet en John van Baarle. Leidenaar John van der Wiel kan niet van de partij zijn, want hij doet momenteel in Groningen een gooi naar de Europese jeugd- titel. Het zestal van V/Rotterdam is tot de derde ronde van dit Europese toernooi doorgedrongen via een "walk-over" op Bridgend Chess Club, de kampioen van Wales, in de eerste ronde en een "narrow- escape" tegen de University Sports Club uit Tel-Aviv (Israël) in de tweede. In Wales ging het van een leien dakje. Op de eerste speeldag werd het 1-5 voor de Rotter dammers, omdat alleen Hans Böhm zijn prachtstelling ver gooide. De tweede dag, nu met verwisselde kleuren, bracht de Nederlandse kampioen een IV2- 4Vï overwinning. Hans Böhm, Max Euwe en Arend van Dop kwamen niet verder dan remise. Zo gemakkelijk als het in Wales ging, zo moeilijk verliep de thuiswedstrijd tegen de Israëli's. Na de eerste speeldag keek het Rotterdamse team verbaasd te gen een 2V2-3Va achterstand aan: Timman, Böhm, Van der Vliet, Van der Wiel en Van Dop moes ten genoegen nemen met remise, terwijl Van Baarle in het zand beet. De tweede dag gaf aanvankelijk eenzelfde beeld. Toen iedereen zich al bijna bij uitschakeling had neergelegd, kwam de grote om mekeer. In de tijdnoodfase bleek plotseling de vingervlugheid van de Rotterdammers te veel voor de Israëli's. Alleen John van der Wiel, geplaagd door een pijnlijke kies, verloor, zodat de eindstand 7V2-4V2 werd. Het duel tegen Rode Ster in de der de ronde vindt plaats op 28 en 29 december, terwijl de 30e bestemd is voor het uitspelen van even tuele hangpartijen. KEES VAN STEENWIJK JATERDAG 23 DECEMBER 1978 ^een, geen diepgaande betogen over het trainingsplan van KNAU, geen structuurtoestan den, ook geen spotlight op de topsporters, maar gewoon eens een praatje over de basis van de nationale atletiekbeoefening. Een praatje over de vele drem pels die er zijn en waarmee de pasbenoemde part-time-trai- ningscoordinator, de 34-jarige Amsterdammer Bob Boverman, dagelijks wordt geconfron teerd. Bob Boverman, CIOS-man, die in Amsterdam gymles geeft aan een school met leerlingen van 15 tot en met 17 jaar, die het in de traditionele onderwijsstruc tuur niet hebben kunnen vin den. „Een experiment dat zijn vierde jaar is ingegaan. Het gaat om jeugd die in het "gewone" onderwijs door tal van oorzaken niet uit de verf komt. In het par- ticipatieonderwijs dat bij ons wordt gegeven, proberen we met leerlingen een keuzeproces op gang te brengen", vertelt de atletiektrainer, die landelijk vooral bekendheid kreeg als be geleider van de zo succesvolle marathongroep. In "zijn" onderwijsvorm staat dus de functie van wegwijzer cen traal, „zoals dat ook geldt voor het werken in teamverband". Twee zaken die we in het ge sprek, dat uiteraard over atle tiek ging, terugvonden. Bob Boverman is druk zoekende om de samenstelling van het trai nerskorps rond te krijgen. Een goed teamverband is voor hem daarbij het enige uitgangspunt. Zoals hij ook het voor wegwijzer spelen in de atletiek in de prak tijk wil brengen. Een wegwijzer vooral voor die grote massa die zich onder de top bevindt. um.mm "Je kunt je ook afvragen hoe snel Gerard Terbroke (foto) nu zou zijn als hij lichamelijk wél goed was gevormd AMSTERDAM (GPD) - „Ik ver bind u door". Even later: „Met Bob Boverman, zeg het maar" Iets in die trant krijgen de Neder landse atleten woensdagmiddag 3 januari te horen wanneer ze met een probleem het bondsbureau van de KNAU in Utrecht bel len. Een historische datum, die 3e januari 1979, zou je kunnen zeggen, want voor het eerst in de nationale atletiekgeschiedenis houdt dan een (semi-)prof een telefonisch spreekuur en dit op elke maandag- en v/oensdagmiddag. Uiteraard kent de KNAU net als andere bonden semi- of full-profs. Denk aan de bezetting van het bondsbureau, aan de functionaris voor opleidingen en de re creatiesport, zoals de Atletiek Unie die ook rijk is. Het is echter voor het eerst dat de KNAU een coordinator in dienst - zij het dan nog part-time - heeft. De 34-jarige Bob Boverman dus, de man van onder meer het telefonische spreek uur, de ombudsman van de KNAU, zoals hij zelf zijn nieuwe functie voornamelijk ziet. Uit die visie blijkt al duidelijk dat die trainingscoordinator er niet alleen is voor het kleine groepje dat moeizaam dat zicht bare topje van de ijsberg heeft beklom men. Bob Boverman is er voor die hele kolos, die onzichtbare massa, iets dat voortvloeit uit het nationale trainingsplan, dat aandacht voor alle geledingen eist. „Daarom bijvoorbeeld dat sportspree- kuur, dat niet zozeer voor de top is be doeld. De geselecteerden weten vaak de weg. Met hen heb ik en hebben de andere trainers regelmatig contact. Maar juist de genen die buiten die trainingen vallen, missen vaak een praatpaal en ook een wegwijzer, een intermediair. Nou, dat ben ik dan. Ik probeer ze te helpen, bijvoor beeld door ze door te verwijzen naar die personen of commissies die het best een bepaald probleem kunnen oplossen", al dus Boverman. Een eerste stap dus in de richting van de basis van de KNAU, waartoe ook eens de toppers van nu behoorden. Een wankele basis, ondanks al het werk dat die talloze vrijwilligers erin steken. Wankel Het KNAU-leger wordt vooral door de groeiende populariteit van de recreatie sport - denk aan de massale deelname aan de prestatielopen - weliswaar steeds gro ter en zal binnen een afzienbare tijd een streefgetal van 50.000 leden benaderen, maar organisatorisch blijft de basis wan kel. Je kunt niet anders concluderen na het ge sprek met Bob Boverman, die niet direct een beschuldigende vinger uitsteekt, maar zich uiteraard wel zal inzetten om te hel pen bijsturen en daarbij beseffen dat ook hij in veel opzichten machteloos staat. „Ik kan tal van oorzaken noemen waarom we in ons land internationaal niet zo gek veel voorstellen. Je begint bij de jonge jeugd al met een grote achterstand. Kijk, wat bij de clubs nu met de pupillen ge beurt, de algemene lichamelijke vorming, zou eigenlijk op school moeten gebeuren. Bij ons zijn lichamelijke opvoeding en sport echter zaken die een eigen leven lei den. Discussie is er nauwelijks en de aca demies blijven leraren afleveren die de op voedingsaspecten van de sport te weinig onderkennen. Die er vaak ook geen bin ding mee hebben en zich afzetten tegen die sport, omdat het daar alleen maar zou gaan om een negatieve vorm van preste- Menselijks „Ze beseffen niet dat die sport, naast het presteren - overigens een heel menselijk iets, al zijn er grenzen, maar dat is een heel ander onderwerp - een geweldige jeug dopvang kent. Ja, een aanvulling is op die lichamelijke opvoeding bijvoorbeeld, via die pupillenatletiek. In ons land is hierover echter veel te weinig discussie. Laat staan research, zoals in Finland, Zweden, West- Duitsland, waar de academie dan ook veelzeggend Sport Academie heet". „Voor de sport is die situatie een handicap. Op de scholen wordt te weinig aan licha melijke ontwikkeling gedaan. De sportwe reld moet dat dus opvangen, eigenlijk ook corrigeren, ook bij de toppers. Zo vind ik bijvoorbeeld dat je bij de midden-af standstraining ook de hordentraining moet inpassen. Je kunt natuurlijk wel zeg gen datje met een minder atletische loop- wijze als die van Gerard Tebroke ook heel dicht bij de wereldtop komt, maar je kunt je ook afvragen hoe snel Gerard nu zou zijn, als hij lichamelijk wel goed was ge vormd. Dat geldt voor velen". „De sportwereld moet het dus opvangen, maar er is een schrijnend tekort aan trai ners en zeker aan goed geschoolde trai ners. als ik nou zeg dat drie van "mijn" 15 marathonlopers een eigen trainer hebben, dan zegt dat al genoeg. Aan die kadervor ming willen we veel gaan doen. Er moeten meer trainers komen en anderen worden bijgeschoold. We werken bewust naar die basis met de clubtrainers toe. Een essen tieel punt in het trainingsplan, vindt Boverman, die binnen de atletiek heel wat meer drempels tegenkomt. Kader „Je hebt al veel te weinig kader en dan is het ook nog zo dat het kader dat er is, on voldoende efficiënt kan werken. Geza menlijke trainingen van clubs zijn uitzon deringen. Als een club in een bepaalde re gio bijvoorbeeld een goede polshoogtrai- ner heeft, zijn het dikwijls alleen de club leden die daarvan profiteren. Begrijp me goed, ik pleit niet voor clubfusies, maar wel voor het volop profiteren van eikaars kader. Ja, en dan wijs ik weer naar het buitenland. Nee, niet naar Oost-Europa, maar bijvoorbeeld naar West-Duitsland of Zwitserland, waar het talent gegroepeerd is in een vereniging met uitstekend ka der". „Ik zeg niet dat alles goed is wat er in het buitenland gebeurt, maar ik vind wel datje overal een graantje kunt meepikken en dat vertalen naar de Nederlandse situatie toe. Er hoeven voor mij geen clubs te verdwij nen, maar houd je je talenten vast zonder ze voldoende te kunnen bieden - en dat is geen schande - dan onthoud je ze iets. Die betere training bijvoorbeeld, want geloof me, op elk atletiekonderdeel is er talent. Het ontbreken van voldoende en goed ka der is er de oorzaak van dat dit talent niet doorbreekt, zoals er overigens ook een an dere oorzaak is". Eerlijk klinkt het „Bij te veel onderdelen zie je dat er te weinig wordt getraind. Op de sprint bijvoorbeeld, de springnummers. T\vee keer per week geldt voor velen. Daarom is het niet verwonderlijk dat in de Nederlandse atletiek de midden- en lange- afstand (Hermens, Tebroke, de marathon- groep) er uitspringt. Dat zegt ik niet omdat ik zelf in die groep zit. Ik hoef me er niet voor op de borst te slaan. De jongens trai nen er vrijwel dagelijks keihard voor". Te weinig algemene lichamelijke vorming, veel te weinig goedgeschoold technisch kader, het weinig doelmatig gebruik er van; de ene na de andere drempel ver schijnt, iets waaraan je op korte termijn weinig kunt doen, maar je kunt natuurlijk wel speldeprikken uitdelen. Tussenklasse „We gaan proberen wat aan al die zaken te doen, zoals we ook het verloop bij de jeugd willen indammen. Veel junioren haken af in het eerste of tweede zware seniorenjaar. Misschien moeten we, zoals in Engeland, meer naar een tussenklasse. De wieler sport kent nieuwelingen, wellicht iets voor ons. Daarover komt nu meer discussie. Het aanpassen van het wedstrijdprogramma bijvoorbeeld. Misschien een modus voor de serie-indelingen, waardoor je kunt voorkomen dat zo'n nieuweling meteen in de sterkste serie moet starten en vaak pit tige tikken krijgt". Bob Boverman beseft dat hij al blij mag zijn als er maar een deeltje van die wankele basis straks voorzien kan worden van een wat steviger fundament. „Ik wil vóór alles, dat ik als semi-prof binnen de KNAU mijn uren niet alleen besteedt aan de topsport- problemen, waarover ik ook nog uren kan praten. De basis, de clubs, hun leden, zijn van enorm groot belang. Daarom, als een eerste stap, dat telefonische spreekuur. Als bond moeten we alles doen voor de leden wat in ons vermogen ligt. Het neer zetten van een wegwijzer bijvoorbeeld. Nou, die is er nu". LEIDEN - In de eerste klasse van de volleybalcompetitie kwamen Ridderveld en DAC de beide Al- phense ploegen tot een gelijk spel. Ridderveld liep in de eerste set moeiteloos uit naar 12-8, maar meestal stokt het dan even, zo ook nu en DAC maakte daar goed gebruik van: 13-15. In de tweede set bleef Ridderveld wel goed doorgaan en werd DAC met 15-5 afgedroogd. De derde set was spectaculair en bij vlagen zelfs grandioos. Ridderveld nam hier met 15-12 een 2-1 voorsprong. In de laatste set dacht DAC er te zijn met 3-12, maar nog eenmaal kwam Ridderveld terug tot 10-14, voordat DAC alsnog via 10-15 de 2-2 kon bewerkstelligen. Leython 2 speelde tegen Gem/K 3 niet zijn sterkste wedstrijd van het seizoen, maar het niet afla tende enthousiasme compen seerde de schoonheidsfoutjes volkomen. Leython nam met 15-8 en 15-7, een 2-0 voorsprong, maar zag in de derde set Gem/K met 9-12 voorkomen, voordat men met gedegen aanvalsspel Gem/K alsnog wegspeelde: 15-12. Hier mee overigens een volkomen verdiende 3-0 zege behalend, waarmee de strijd om de tweede plaats volop open bleef. KW contra Gem/K 4 kende een chaotisch verloop, volgens Gem K veroorzaakt door de scheids rechter. Er werden zelfs twee of ficiële waarschuwingen -aan Gem/K gegeven. Gem/K startte goed met 10-15 winst, maar kreeg het daarna aan de stok met de scheidsrechter, waardoor de voorsprong via 15-7 en 15-8 een 1-2 achterstand werd. In de vier de set op 8-1 voor RW, dreigde Gem/K zelfs, met opstappen, maar bleef toch en kwam terug tot 8-8, maar men voelde zich toch weer benadeeld door het fluiten en verloor kansloos met 15-8. Op zich een prestatie van RW, daar Gem/K tweede stond. Orion speelde tegen SKC een aan trekkelijke wedstrijd, al had het veel moeite met het lange blok van de studenten. In de derde set wist men een 0-7 achterstand, door karakter toch nog in set winst om te zetten. SKC kon nog veel terug doen ook al omdat de setup bij Orion deze keer niet zo geweldig waren. Via 15-9, 9-15, 15-11 en 15-11 bleef Orion zijnon- geslagen status behouden. Het Wassenaarse WW blijft goed volgen. Deze keer was Blok het slachtoffer, dat met een 3-0 ne derlaag r r huis werd gestuurd. Orion 2 kwam beter voor de dag, dan men de laatste weken ge wend was. Dit kwam door het zich weer beschikbaar stellen van twee spelers, die om diverse re denen dit jaar gestopt waren. Weliswaar won WVC met 3-0, met deze uitslag doet met vermoeden, dat met toch veel moeite met de Hazerswoudese ploeg had. An derzijds is Orion van plan mits het wat ingespeeld is, snel van de laatste plaats af te komen. Bij de dames was de grote verras sing de overwinning van S'70 op VCO. Voor het eerst lukte het nu om een 14-14 stand in winst om te zetten. VCO beschikt over een jonge ploeg, die op die gelijke stand vaak wat paniekerig han delde, waardoor S'70 de winst kon grijpen. Via 13-15, 16-14, 15-11 en 16-14 werd het 3-1 voor S'70, dat gelijk de laatste plaats overliet aan Leython 5, dat zelf behoudens de tweede set, dik verloor van NOVO 3. Men had zich kennelijk in het hoofd gezet, dat deze partij niet te winnen was, want in tegenstelling tot voor gaande weken lag er een duide lijke matheid over het spel, NO VO profiteerde daarvan met 15-5, 15-13 en 15-5 gretig (3-0). Leython 4 miste twee 1 dat was te veel, want Orion kon dankzij grote inzet deze strijd met een goed draaiende debutante n.l. Els Verstralen', winnend af sluiten. Behoudens de tweede set (16-14) werd het een afgetekende overwinning: 15-6, 15-10. NOVO 2 speelde een leuke en spannende wedstrijd. Tegen stander DAC deed meer dan zijn best, maar NOVO was gewoon sterker; met 18-16 en 15-2 werd het 2-0 voor NOVO, dat door ge harrewar met de scheidsrechter daarna met 10-15 verloor, maar in de laatste set weer op volle toeren draaide: 15-6. Gem/K 4 deed weer van zich spre ken. door LUSV 2 te verslaan met 3-0. Ook koploopster RW bleef winnen. Dit maal was runner-up VCL met 3-0 het slachtoffer. GER RENES ADVERTENTIE ADVERTENTIE CÖt pttpost Als u morgen een ander huis wilt kopen, helpt Bouwfonds u aan een hypotheek, zónder u hiervoor meteen te belasten. U gaat pas aan Bouwfonds betalen als uw oude huis ver kocht is, zodat u nooit met twéé hypotheeklasten tegelijk zit. Zo ziet u maar weer; we zeg- vrijdag van 10.00-16.00 of op gen niet voor niets: "Bouwfonds helpt mensen in een eigen huis." Voor inlichtingen: Bouwfonds infocentrum, Botermarkt 2, Leiden. Tel.: (071) 134343. Geopend: maandag t/m maandagavond van 18.30-20.30 uur, en bij uw plaatselijke makelaar.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15