"Alles wijkt voor titel" Kerstpakket HIJS vol surprises Schakers Alphen volgen goed IJshockeyteam Rusland oefent in Nederland Wil Hartog op snelste materiaal Lions tracteert op verlies ZATERDAG 23 DECEMBER 1978 Wil Hartog: "Iedereen schijnt nogal bezorgd om me te zijn". ABBEKERK - Met de steun die Suzuki hem zeer onlangs heeft toegezegd, lijkt niets Wil Hartog meer in de weg te kunnen staan om een serieuze gooi naar de wereldtitel in de 500cc-klasse te doen. De Abbekerkse motor coureur keerde onlangs terug van een 15- daags bezoek aan de fabriek in Japan, waar hij de verzekering kreeg dat hij het komend seizoen op het snelste materiaal mag rijden. Aangezien Wil Hartog zich ook niet aan stalorders hoeft te houden, iets dat het afge lopen jaar wel het geval was, zijn de voor naamste obstakels voor het behalen van het wereldkampioenschap uit de weg ge ruimd. Dat de wereldtitel in de halve-liter-klasse na zijn Grand Prixzeges in Assen, België en Finland bovenaan het lijstje van Hartog prijkt, moge blijken uit de financiële offers die zijn sponsors zich getroosten. Om Hartog in alle wedstrijden om het wereldkampioen schap in de 500cc aan de start te krijgen, moe ten zij een bedrag op tafel leggen dat variëert tussen de 1 en 1,3 miljoen gulden. Suzuki zelf levert gratis twee 500cc-fabrieksmachines, een 650cc-motor, een reserveblok, en de on derdelen, terwijl het ook de vervoerskosten van de motoren voor haar rekening neemt. In tegenstelling tot het afgelopen jaar, toen Hartog halverwege het seizoen werd inge huurd door Suzuki Engeland - hij was toen tweede rijder achter Barry Sheene - wordt nu een team rond de Abbekerker opgebouwd. dat gestationeerd wordt in Nederland. De Hollandse racestal staat onder leiding van Hartogs manager Ton Riemersma. Verder maken deel uit van het team: chef-monteur Willie van Wanrooy (de afgelopen jaren al Hartogs monteur), de mecaniciens Mike Sinclayr en Frans van den Broek, en een nog nader door Suzuki aan te wijzen Japanse in genieur, die het hele seizoen ter beschikking staat van Hartog. Naast het Hollandse team, dat wellicht met èèn rijder (Boet van Duimen?) wordt uitgebreid, hebben ook de Italiaanse (met als kopman Ferrary) en Engelse (met Barry Sheene) Su- zuki-stal de beschikking gekregen over de snelste machines. „Hoewel we dus allemaal voor èèn merk rijden, zijn Sheene, Ferrary en ik niet gebonden aan stalorders vanuit Ja pan. Wellicht dat dat tijdens het seizoen, wanneer nog maar èèn Suzuki-rijder kans heeft op de eerste plaats, verandert. Daarom ook is het zaak om vooral in het begin zo hoog mogelijk te eindigen", aldus Hartog. Tijdens zijn verblijf in Japan heeft Hartog uit voerig kennis kunnen maken met de nieuwe Suzuki. Hij zegt „In hét begin hebben de Japanse monteurs als gekken moeten wer ken, omdat Ferrary ook aan het testen was op Ryohy, het privè-circuit van Suzuki. Er moesten zowel voor mij als voor hem steeds twee motoren klaar staan. Dat de machines weer iets sneller zijn dan het afgelopen jaar bleek wel uit de tijden. We draaiden er twee seconden onder het ronderecord. Na vijf da gen vertrok Ferrary weer, in zijn plaats kwam Sheene toen testen. Het werd mij wel duide lijk, dat ze in Japan een beetje op hem zijn uitgekeken. De raceafdeling van de fabriek is hem liever kwijt dan rijk, maar de verkoop afdeling heeft iets meer macht, en die weet hoeveel reclame er gemaakt kan worden met de naam Sheene. Daarom kon Suzuki er toch niet onderuit om hem ook het snelste mate riaal te geven". Wil Hartog heeft ook nog getraind met de ra cemachine waarvan in 1980 gebruik zal wor den gemaakt. Hartog: „Suzuki moet wel ver vooruit denken om de concurrentie voor te blijven. Men wil vooral niet verrast worden door Honda, dat volgend jaar zijn rentree maakt op de racecircuits". Het seizoen 1979 start op 18 maart met de Grand Prix van Venezuela. Hartog zal het komend jaar deelnemen aan alle wedstrijden in de 500cc en de belangrijkste races in de 750cc. Aan races in eigen land komt hij daar door haast niet meer toe. „Ik rij hoogstens nog wat klassiekers, zoals de wedstrijden in Hilvarenbeek en Hengelo. Het is te riskant om de machines in te zetten in een kam pioenswedstrijd. Stel je voor dat ik onderuit ga. Nee, alles moet dit jaar wijken voor de wereldtitel", aldus Hartog, die overigens ook het komend seizoen rustig doorgaat met gras drogen. „Waarom ook niet. Iedereen schijnt nogal bezorgd om mij te zijn. Dat hoeft hele maal niet. Mijn werk en mijn sport zijn uit stekend te combineren". LEIDEN - De spelers van HYS vierden kerstpakjesavond in wis selende stemmingen. Nadat de kerstman de Hagenaars hoogst persoonlijk op de meest voedza me versnaperingen had getrac- teerd, wensten ook de ijshoc keyers van Menken/Leiden Lions hun collega's niet zonder verrassing de Kerst in te laten gaan. Echter, de surprise, die de Leide- naars voor HYS in petto hadden, viel bij de volgelingen van Brian McSheffrey aanzienlijk minder in de smaak, nu de inhoud van de kerstpakketten uit niets anders bleek te bestaan dan een 6-3 ne derlaag. In "Haagsche Kringen" werd dat verlies als een bittere ontgooche ling ervaren. De HYS-acteurs voelden zich door Leiden Lions op gelijke wijze afgetuigd als de naaldloze kerstboom die na be wezen diensten nog slechts voor de oudejaarsbrandstapel func tioneel is. De klap van de negatieve 6-3 marge kwam bij de Uithof-bewoners juist daarom zo hard aan, omdat die spelers vóór die confrontatie van slechts één gedachte waren bezield: de smaad van.indertijd voor eigen publiek ondergane 6-7 vernedering in de Coupe NN- strijd uitwissen. Had HYS-ver- dediger Joop Ierschot in dat ka der niet uitgeroepen "dat we wat mij betreft van elke club mogen verliezen, als dat maar niet van Leiden is". Helaas voor Ierschot zou gister avond zyn geuite kerstwens de vader van de gedachts blijken, nu Leiden Lions-spelercoach Paul Domm uitgerekend in dit presti- ge-duel had aangegrepen om het onomstotelijke bewijs te leveren hoe beperkt het HYS-team in fei te wel is als het dit seizoen zo be wierookte Canadese duo McSheffrey/McKenzie op af doende wijze in de boeien wordt geslagen. Wijsgeworden van eerdere afleve ringen uit de "Leids/Haagse cyclus" offerde Domm Dan Cuomo in de eerste periode ge heel aan HYS-spelmaker Brian McSheffrey op. Cuomo voerde zijn opgedragen taak op voor beeldige manier uit, stopte de Haagse nummer 14 telkens op tijd af, wat tot gevolg had dat diens koppclgenoot McKenzie kwam te "zwemmen", nu die laatste van de zo broodnodige voeding verstoken bleef. Alleen daarom al had het ope ningsoffensief van HYS veel weg van de zo bekende storm in een glas water, waardoor de Leidse defensielijnen waarin Dave Ma- thewson zich als absolute uit blinker aandiende glimlachend overeind konden blijven. Gevaar De counters van de thuisclub hiel den aanzienlijk meer gevaar in, wat bleek toen Domm en Cuomo met onthutsend gemak de ach terste lijn van de Hagenaars uit speelden en doelman Cor Hoo- gendoorn het daaropvolgende schot van Rob Hagendoorn slechts met grote moeite wist te keren. Die offensieve actie had voor HYS de waarschuwing moeten inhou den, dat Leiden Lions gister avond allerminst door de kerst gedachte was aangestoken. Inte gendeel. In de tiende minuut gaf met name Ivan Kocanda er blijk van weinig behoefte aan een kerstbestand te hebben, toen hij met een schitterende beweging Hagendoorn in stelling bracht en die laatste met een simpel tikje de Haagse verdedigingsmuur voor de eerste maal slechtte. Leiden Lions drong ook na dat suc cesje HYS bewust de spelbepa- lende rol op, daarbij driftig spe culerend op het veelvuldige puckverlies, dat aan Haagse zijde werd geleden. Die tactiek leek na 17 minuten resultaat op te leve ren op het moment dat Piet van Amelsfoort op bedenkelijke wij ze in de fout ging en Cuomo daar door alleen in de richting van het HYS-doel kon opstomen. Alleen voor Cor Hoogendoorn faalde de Canadees echter, wat die speler even later goed maakte, nu hij de voortreffelijk spelende Frank Dobbelaar op weg naar het twee de Leidse doelpunt hielp. Leiden Lions was na die treffer ontke tend. Met name Robin Sarabèr roerde zich in die fase geducht, legde tien seconden voor het einde van de eerste periode ook de basis voor de 3-0, die door Kocanda werd binnengetikt. HYS was door dat Leidse geweld duidelijk aangeslagen. Goed. Carl van Harre wijn knalde in het begin van de tweede periode dan wel op de paal en Leon van Ke- menade mocht zelfs de 3-1 vin den, toen eenmaal Sarabèr met een weergaloze solo voor 4-1 had gezorgd, was HYS definitief ver slagen. Weliswaar wisten McSheffrey (fraaie solo) en Dave Bell de ach terstand nog tot 4-3 te verkleinen maar die opleving kwam voor de Hagenaars te laat om van de moeilijk te verteren Leidse kerst- surprise verschoond te blijven. Een versnapering die zich na de allesbeslissende goals van Ha gendoorn en Cuomo nog eens ex tra wrang liet smaken GERARD VAN PUTTEN LEIDEN - LSG (3) heeft in de Leid se schaakcompetitie de schade tegen Lisse 1 nog enigszins in de perken weten te houden dankzij slagvaardig optreden in één van de twee uit te spelen partijen. Taal maakte n.l. handig gebruik van enkele misgrepen die oppo nent J. v. Dijk ter berde bracht. Een voor de Lissenaar gunstige positie resulteerde daardoor uit eindelijk in een voor hem verlo ren dame-eindspel. V. d. Griendt deed wel wat van hem verwacht werd, daarmee een 2V2-6V2 stand voor de Lissenaren creërend. De arbitragepot tussen V. Putten en Thorn Leeson lijkt gewonnen voor de LSG-er, met alzo 3V2-6V2 als vermoedelijk eindresultaat. De wedstrijd LSG 3-Lisse 1 gede tailleerd: P. Hörchner-A. Lom- merse 0-1; I. Oei-A. Michels 1-0; E. Noordijk-W. RossdorfO-1; W. v. Putten-J. Thorn Leeson afg; F. v. Tooren-G. v. Dijk 0-1; F. Taal- J. v. dijk 1-0; W. Bakker-J. Kamps 0-1; L. Verhoeven-J. Lemmers V2-V2; D. Joziasse-P. v. d. Griendt 0-1. Alphen 1 kwam op een gelijk aantal matchpunten als Lisse (7 uit 4) dankzij een moeiteloze 7V2-2'/2 overwinning op Philidor 4. Qua bordpunten zitten de Alphenaren er echter 2 in de min. Maar de spanning is er daarmee nog niet uit. De Alphense winstpartijen mochten stuk voor stuk regelma tig heten, uitgezonderd die van Oosterman, die V. Overeem in tijdnoot moest flessen. De Phili dor punten kwamen van De Vroedt en V. Nieuwkoop, het ene door goed verdedigen, het andere door een blunder van De Wit. Voor de enige remise zorgden Bruggeman en V. d. Bult, die daarvoor wel een verbeten duel uitvochten. Alphen 1-Lisse 1 gedetailleerd: J. v. d. Tol-J. v. d. Wijngaard 1-0; P. Bruggeman-S. v. d. Bult V3-V2; P. de Jong-C. Freeke 1-0; R. de Boer-C. de Vroedt 0-1; J. Lam- booy-C. Paardekoper 1-0; k.Id- zerda-W. Meelis 1-0; G. Moon-P. Sipos 1-0; W. Donker-E. Stik- voort 1-0; J. de Wit-J. v. Nieuw koop 0-1; D. Oosterman-M. v Overeem 1-0. Totaal 7V2-2V2. DEN HAAG - Wat was begonnen als een loflied in de richting van de sponsors „die het toch maar mogelijk hebben gemaakt dat de Russen komen", mondde uit in een langdurige klaagzang. Nadat ijshockeybondpraeses Frans Schweers en p.r.-man Cyril Speijer om het hardst die „com merciële sportweldoeners" hun dankbaarheid hadden toegeroe pen, greep technisch directeur en voormalig ijshockey-internatio- nal Dummy Smit de gistermid dag op de Haagse Uithof belegde persconferentie als middel aan om zijn „grote ongenoegen" te spuien aan het adres van lands kampioen Heerenveen en enkele spelers van het nationale ijshoc- keyteam. Een dreindeun die door Smit was getoonzet naar aanleiding van het feit dat Heerenveen botweg had geweigerd spelers af te staan voor de op 4 januari in Assen te spelen interland tegen de Sowjets, nu de Friezen een dag later in het kader van het driebanentoernooi uit moeten komen tegen het Finse lives Tampere. „En met die be slissing", wist Smit, „ontneemt dat Heerenveenbestuur zijn spe lers de mogelijkheid om het hoogtepunt van hun carrière te beleven, al schijnen sommige in ternationals het geen eer te vin den om mee te spelen". De emotionele Smit verwees hier bij naar een interview in een Am sterdamse avondkrant, waarin Heerenveen-speler-coach Larry van Wieren had verklaard „het belachelijk te vinden om drie keer tegen de Russen te spelen, eenvoudig omdat we toch niet aan de puck komen". Eén van de Leiden Lions-aanvallen, die tegen HYS geen succes opleverde. Harrie Wielheesen bukkendkomt duidelijk te laat, tot genoegen van goalie Hoogendoorn die de puck kan onderscheppen. ,In mijn tijd had ik geld willen meebrengen", aldus de begelei der van het Oranje-team, had ik, ondanks de wetenschap dat het veel moeite zou kosten, alles in het werk gesteld om die puck te veroveren" Dummy Smits bestraffende vinger bleef ook na die strijdvaardige uitspraak in noordelijke richting wijzen. Smalend: „De bond heeft Heerenveen gevraagd of ze be langstelling hadden om de Rus sen naar Friesland te halen. Nou, dat had het bestuur, nu Kladno was gecontracteerd, niet. Onbe grijpelijk, als bedacht wordt dat Heerenveen geregeld 4500 man trekt. Die ijshockeysupporters, die door hun club niet in staat worden gesteld om de Russen aan het werk te zien" Bondsvoorzitter Schweers: „Hee renveen had op eigen houtje al dat toernooitje met Kladno, Am sterdam en het Finse lives Tam- pére op touw gezet. Ze waren bang dat hun toernooi een finan cieel debacle zou opleveren, als ook nog die wedstrijd tegen de Russen erbij zou komen". Al die perikelen zullen de Sowjets overigens een zorg zijn. De we-, reldkampioenen komen uitslui tend en alleen naar Nederland om de onderdelen van de gedeelte lijk gereviseerde ijshockeyma- chine nog beter op elkaar af te stemmen. Coach Tarrassov oor deelt dit laatste als een bittere noodzaak, nu van de oude kern erkende krachten als Firsov en Yakushev zijn verdwenen. Juist daarom werd de Nederlandse invitatie van de ijshockey bond zo gretig geaccepteerd. Behalve dat de Russen ruimschoots de gele genheid wordt geschonken om te trainen, (Dummy Smit: „En dat is heel bijzonder. Normaal moet je een directeur van een ijsbaan smeken om een kwartiertje ijs- hockeytraining"), vinden ze ook nog redelijke sparringpartners in het Nederlandse team en de Ca nadese junior A League-kam pioen Saint John Warriors. PR-man Speijer. „Natuurlijk stel den de kosten van verblijf, trans port, eten, drinken en zakgeld de bond voor grote problemen. Dank zij de medewerking van de KLM en een nationaal verzeke ringsbedrijf konden we de Rus sen uitnodigen om naar Neder land te komen, waarna een Gro ningse tabaksfabrikant bereid was om onze begroting met een zeer groot bedrag sluitend te ma ken". Als dank voor al die goedgevigheid zullen de shirts van de Oranje- spelers worden „opgesierd" met een leeuw. Voor alle leeuw niet de leeuw van het nationale wapen, maar de leeuw van die shag... De Russen spelen 29 december om half negen in de Uithof tegen Ne derland; zaterdag 30 december om 20.00 uur in Groningen, Ne derland-Rusland; dinsdag 2 ja nuari 20.00 uur in Roosendaal Nederland-Canadese jeugdteam; donderdag 4 januari om 20.00 uur in Assen Nederland-Rusland; woensdag 3 januari om 20.30 in de Haagse Uithof Canadees jeugd- team-Rusland; zondag 7 januari, 20.00 uur in Roosendaal een combinatie van Belgisch-Ne derlandse spelers tegen Rusland en dinsdag 9 januari 20.30 uur in Amsterdam: Amsterdam-Rus- land. BEZOEK INDONESIË MET UNITRAVEL De erkende Indonesië-specialist organiseert in samenwerking met de KLM o.a. 27-daagse rondreizen door Indonesië vanaf 3.325,- PP- Zo'n droomreis (incl. Sumatra en Singapore) voor 2 personen wordt u als finaleprijs aangeboden. Behoort u niet tot de gelukkig winnaars, maar droomt u van zo'n reis naar Indonesië, vraagt u dan het volledige programma aan bij ilm UNITRAVEL B.V. m Den Haag, Piet Heinplein 1, Telefoon 070/469699 tb.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" Maak 'n reis door het Paradijs!

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13