b Gewone mandarijn is nog geen Clementi Dit weekeinde overleg over M.-Oosten in Brussel NAAST HET NIEUWS Hoofdprijs, de sportieve Ford Fiesta 1300S. 't Is een Clementine als er Maroc op staat. Actie Israël in Libanon Zoekactienaar 'München' wordt toch voortgezet Dochter van Franco krijgt grote boete ARRESTATIE LEDEN 'RODE BRIGADES' Gromyko verwacht nog geen SALT-akkoord DONDERDAG 21 DECEMBER 19/8 ADVERTENTIE MADRID - Carmen Franco Polo, de dochter van wijlen dictator Franco, is gisteren voor het gerechtshof voor smokkelzaken te Madrid veroordeeld tot een boete van 200.000 gulden, omdat zij op 7 april van dit jaar twee kilo aan gouden munten en briljanten naar Zwitserland probeerde te smokkelen. De totale waarde van de juwelen die Carmen Franco in haar handtas per vliegtuig naar Genéve wilde meenemen, bedroeg 75.000 gulden. Enkele dagen na de ontdekking van de smokkelzaak organiseerde Carmen Franco een persconferentie in haar woning, waartoe bui tenlandse journalisten geen toegang hadden. De dochter van Franco legde uit dat de 31 gouden munten en 7 gouden insignes, bezet met briljanten, die afkomstig waren van donaties van ge meenten aan het voormalige staatshoofd, bestemd waren voor een speciale klok, die zij in Zwitserland wilde laten maken om later aan haar moeder cadeau te doen. Volgens de directeur-gene raal van de douane, Antonio Rua, was er niets aan de hand ge weest als Carmen Franco een tijdelijke exportvergunning voor de kostbare kleinoden had aangevraagd. De normale straf die het hof voor smokkelzaken aan de dochter van het voormalige staatshoofd had kunnen opleggen, was de ver beurdverklaring van de juwelen en een boete tussen vier en zes maal de waarde van de goederen. Het gerechtshof heeft verzach tende omstandigheden in aanmerking genomen, omdat het adres van de horlogemaker in Genéve, een gerenommeerd huis dat exclusieve produkten maakt, dat Carmen Franco tijdens de pers conferentie bekendmaakte, klopte en de Zwitserse juwelier op de hoogte Carmen Franco wat dienstpersoneel 1 dat zij niet thuis v zou komen. de komst van Franco's dochter, gisteren niet aanwezig bij de veroordeling. Het an Carmen Franco vertelde woensdagavond as en dat men niet wist wanneer zij weer thuis Luchtaanval op Palestijnse kampen BEIROET (UPI/Reuter) - Israli- sche straalbommenwerpers van het type Phantom en drie kanon neerboten hebben gistermiddag kampementen van Palestijnse guerrillastrijders nabij de Zuidli- banese havenplaats Tyrus en in het kustgebied ten noorden van deze plaats aangevallen. Het was de eerste Israëlische luchtactie tegen Libanon sinds de topconfe rentie in Camp David in septem ber jl. Volgens een Israëlische woord voerder waren de aanvallen be doeld als represaille voor een reeks van 14 bomaanslagen die sinds begin november in Israël en de door dat land bezette gebieden zijn gepleegd. Bij die aanslagen werden vier Israëliërs gedood en 67 gewond. Kort voor de Israëli sche militaire actie waren bij een bomexplosie in Jeruzalem nog vier personen gewond. In onbevestigde berichten van Pa lestijnse zijde werd gesproken van vijf doden en 27 gewonden als gevolg van de Israëlische lucht- en zee-actie. In een offfi- ciële militaire bekendmaking van de Palestijnen in Beiroet werd gezegd dat twee burgers werden gedood en 11 gewond. De acties waren gericht tegen Pale stijnse bases. Volgens de Israë liërs zouden de daders van de aanslagen in Israël en bezet ge bied vanuit deze bases afkomstig zijn geweest. De Israëlische vliegtuigen - de waargenomen aantallen varieerden van vier tot 12 - keerden behouden op hun basis terug, aldus een bekend making un Tel Aviv. In Beiroet zei een leider van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie PLO: "Dit is de werkelijke vrucht van Camp David. Door de con cessies van president Sadat van Egypte zijn de Israëliërs aange moedigd. Dit is het werk van de Begin die de Nobelprijs voor de vrede heeft gekregen". Egypte heeft de Israëlische lucht aanvallen in het zuiden van Liba non veroordeeld en gezegd dat zij niet bevorderlijk zijn voor het vredesoverleg in het Midden- Oosten. De woordvoerder van buitenlandse zaken in Cairo zei dat de aanval len indruisten tegen de geest en letter van de akkoorden van Camp David tussen Egypte en Is raël. Israël heeft het weghalen van mili tair materieel uit het schiereiland JERUZALEM-BEIROET (GPD/Reuter) - De Israëlische minister van buitenlandse zaken Dajan zal zaterdag of zondag een ontmoeting hebben met de Egyptische pre mier Mustafa Halil. BRIGHTON - Ravage na een ongeluk tussen twee treinen in het Engelse Brighton Hoewel er wein ig passagiers in de treinen zaten, werden twee personen gedood en zeven gewond. Enkele treinwagons kwamen onder een brug bekneld te zitten. (Van onze correspondent) BONN - De zoekactie naar de sinds 11 december verdwenen Duitse vrachtboot „München" wordt voortgezet. Gisteren besloot de rederij Hapag-Lloyd uit Ham burg, na een vier uur durend overleg, dat de komende tijd zes schepen in het gebied van de Azoren zullen blijven zoeken. De Duitse marine en luchtmacht hebben daartoe acht vliegtuigen ingezet. Hapag-Lloyd wilde aanvankelijk de opsporingsactie gisteravond beëindigen, als er tenminste tot dan niet meer hoop zou zijn de „München" te vinden. In de ka binetszitting van gistermorgen heeft Bondskanselier Helmut Schmidt gezegd een dergelijk be sluit zeer te betreuren. Tevens zegde hij de steun van de marine en de luchtmacht toe. Wat in de nacht van 11 op 12 de cember precies met de 260 meter lange „München" (37.000 bruto- registerton) is gebeurd, zal men waarschijnlijk alleen te weten komen als nog een lid van de be manning zou kunnen worden ge red. Toen het schip op 7 decem ber uit Bremen naar Savannah in de Verenigde Staten vertrok, wa ren er 28 mensen aan boord, on der wie de vrouw van de kapitein. Niemand weet of het iemand is gelukt in een van de zes „zwe- meilanden" of een van de twee reddingboten te komen. In een „zwemeiland" is plaats voor 15 mensen, in een reddingboot kunnen 50 mensen. Helemaal verdwenen is de „Mün chen", die pas zeven jaar oud is, niet. Tot nu toe zijn drie van de in totaal 83 lichters (containers die kunnen drijven) die het schip vervoerde, gevonden, terwijl verder vier lege, voor een deel be schadigde en door olie besmeur de „zwemeilanden", twee zwem-, vesten, twee reddingsboeien en een „radioboei', die bij aanraking met zout water op een bepaalde frequentie alarmtonen uitzendt, zijn aangetroffen. In de rampnacht kwam de „Mün chen" in een orkaan terecht. In de ochtenduren van 12 december ving de Griekse vrachtboot „Ma rion" een SOS-signaal van de „München" op. Het schip bevond zich toen ongeveer 400 mijl ten noorden van de Azoren. De ma nier waarop het SOS-signaal werd uitgezonden, doet vermoe den dat zich op de Duitse vracht boot een drama heeft afgespeeld. De „München" seinde het SOS direct, wat erop zou kunnen wij zen dat het schip in de allerhoog ste nood verkeerde. Dat heeft premier Begin gister avond bekendgemaakt. De ont moeting zal in Brussel plaatsvin den, en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken zal mo gelijk ook aan het gesprek deel nemen. Begin zei dat de ontmoe ting tussen Dajan en Chalil nog niet betekent dat daarmee de on derhandelingen met Egypte her vat zijn. Dajan zal geen substan tiële besprekingen voeren, maar het is zijn taak om een agenda op te stellen en te onderzoeken op welke basis de onderhandelingen hervat kunnen worden Dajan is gistermiddag naar Brusse. vertrokken voor een driedaags bezoek voor besprekingen met de EG. Het had in Jeruzalem al verbazing gewekt dat Dajan geen economische experts had mee genomen in zijn gezelschap. Da jan vond dat hij de zaak zelf aan kon, met de documentatie die hij bij zich heeft en de deskundige hulp van de Israëlische ambassa de in Brussel. Op het vliegveld van Tel Aviv. vóór zijn vertrek, ontkende Dajan nog dat er een ontmoeting met enige Arabische persoonlijkheid zou plaatsvinden. Premier Begin onthulde echter dat Vance de ontmoeting heeft gearrangeerd, en dat hij daar al vorige week vrijdag mee is begonnen, toen hij een tussenlanding maakte in Cai ro op weg terug van Jeruzalem naar Washington, na zijn misluk te pendeldienst in het Midden- Oosten. Procedure Begin zei dat Dayan en Chalil het over .procedurezaken' zullen hebben en niet zullen onderhan delen. De premier gaf Egypte de schuld voor het feit dat het ont- werp-vredesverdrag dat op 11 november in Washington is op gesteld, niet is ondertekend. "Wij waren bereid tot onderteke nen. zelfs al hadden we een beter verdrag gewenst", aldus Begin in een toespraak tot zakenlieden. „Maar de Egyptenaren kwamen toen met nieuwe denkbeelden die voor ons aanvaardbaar waren en dus moet Egypte de verant woordelijkheid dragen voor het uitblijven van een verdrag tegen 17 december zoals het plan was" zei hij. ..Maar", besloot Begin, „de deur is niet op slot gegaan en wij hopen dat uiteindelijk een verdrag kan worden bereikt. Wij zullen echter geen nieuwe voorstellen aan vaarden die riskant zijn voof onze Veiligheid" In Egypte verklaarde een officiële woordvoerder dat Egypte de uit nodiging van Vance voor Chalil deel te nemen aan de besprekin gen in Brussel heeft aanvaard. Chalil vertrekt morgen naar Brussel. Sinai' beëindigd, vanwege het op schorten van de vredesonder handelingen met Egypte, zo heeft een woordvoerder van het minis terie van defensie gisteren be kendgemaakt. De Israëlische minister van defen sie, Ezer Weizman, gaf maandag opdracht tot het beëindigen van het weghalen van het materieel, dat ongeveer een maand geleden was begonnen. Hij deed dit op voorstel van minister van bui tenlandse zaken Dajan. "Nu de situatie bevroren is, is er geen reden het materieel weg te halen en het zal er daarom gelaten worden tot zij is opgeklaard", al dus de woordvoerder van defen sie. De lastgeving blijft klaarblijkelijk van kracht totdat de Egyptisch- Israëlische onderhandelingen worden hervat, als zij worden hervat. Het terughalen van het materieel was medio november begonnen ten einde de termijn te halen waarbinnen de eerste fase van het vertrek uit Sinaï, negen maanden na ondertekening van een ver drag, moest zijn voltooid. Streef datum voor het in werking stellen van het verdrag was zondag 17 december. VRIJ Bob Haldeman, een van de personen rond de Amerikaanse oud president Nixon die diep in het Watergate-schandaal werden betrqkken, heeft zijn gevangenisstraf erop zitten. Hij heeft nu achttien maanden van de 1 tot 4 jaar waartoe hij was veroordeeld uitgezeten en mocht van de autoriteiten voor de kerst naar huis. AANGIFTE Dertien jaar lang was Gordon Francis (49) erin geslaagd de fiscus een slag voor te blijven. Zijn huwelijk met een inspectrice van de inkomstenbelasting maakte daar een eind aan. Na een flinke ruzie gaf ze hem aan. Francis is nu in Londen tot drie maanden veroordeeld - de tijd van het voorarrest. De eis was negen maan den. KOPPIGE GIRAFFEN Het spitsuurverkecr in het centrum van Algiers kwam gisteravond tot stilstand doordat de chauffeur van een vrachtwagen van de dierentuin vier koppige giraffes probeerde te bewegen hun hoof den te laten zakken zodat hij onder een laag viaduct door kon. De giraffen bleken koppig als ezels. De chauffeur gaf het tenslotte op en is maar een eind omgereden. RONDE BRIL Het volk van het Amerikaanse Connecticut kan zich met de kerst dagen in alle gemoedsrust neervlijen - de wetgevende vergade ring van de staat heeft een veertig jaar oud verbod op het gebruik door particulieren en bedrijven van ronde wc-brillen, als het ware doorgetrokken. Tot gisteren eiste de wet van Connecticut dat alle wc's uit het oogpunt van hygiëne hoefvormige brillen hadden. Overtreding van het verbod in kamer 100 bracht een boete van 100 dollar. Senator George Gunther, die het intrekken van de wet bekend maakte. zei dat de bepalingen hiervan in de praktijk toch niet te toetsen waren. Niemand is ooit vervolgd. BOLOGNA (Reuter) - De Italiaanse politie heeft gisteren de aanhouding be kendgemaakt van dertien personen die ervan worden ver dacht dat zij stads- guerrilleros zijn. De aanhoudingen wa ren het gevolg van een groots opgezette terroristenbestrij- dingsactie in en rondom Bologna. Onder de dertien aan gehouden personen is een vrouw. Zij werden gezocht in verband met bom aanslagen en schiet partijen door een linkse extremisti sche beweging. De politie legde beslag op vuurwapens, bommen en vlug schriften waarop de verantwoordelijk heid wordt aanvaard voor recente aansla gen. Een van de gevonden vuurwapens is al geïdentificeerd als dat waarmee in mei de fabrikant Anto nio Mazzotti werd neergeschoten. Mazzotti ligt nog in het ziekenhuis. De verantwoordelijk heid voor deze aan slag werd aanvaard door de Rode Briga- Bij de grootscheepse politieactie zijn ook een groot aantal do cumenten gevonden van de organisatie "Primq Linea" Hieruit blijkt dat de organisatie een aan slag voorbereidde op het medisch cen trum van Bologna. Er is een ontwerp- communiquë ge vonden, dat op de aanslag moest vol gen. Ook is er een gede tailleerde platte grond gevonden van het elektriciteitsnet van de provincie waarin Bologna ligt ADVERTENTIE ADVERTENTIE GENEVE (UPI/AFP) - De Russische minister van buitenlandse zaken Andrej Gromyko "voorziet dat dit keer in Genéve nog geen akkoord zal worden gesloten" over de beperking van de strategische bewapening (SALT). De komende besprekingen met zijn Amerikaanse collega Cyrus Vance zullen wel "bijdragen aan de sluiting van een akkoord". Gromyko zei dit gistermiddag bij zijn aankomst op het vliegveld van Genéve. Vance kwam vanmorgen aan. Hun besprekingen worden van daag en morgen gehouden. De Russische bewindsman lachte toen hij, in antwoord op vragen, zei dat hij en Vance naar verwachting dit keer nog niet aan de sluiting van een tweede SALT-akkoord toekomen. In een formele verklaring wees Gro myko erop dat zowel de Verenigde Staten als de Sowjet-Unie hebben gezegd zo spoedig mogelijk een akkoord te wensen. e nog grootser te maken, 3en unieke hoofdprijs De Ford Fiesta 1300S, sportieve model van deze Ford serie Met de 1300 cm3 motor. 49 kW (66 DIN pk), in 0 -100 km/u in 12.3 sec topsnelheid 158 km/u nen heeft de 1300S versterkte vering en nastelbare schokbrekers Toerenteller sportstuur en De sportieve Ford Fiesta 1300S Is geweldige hoofdprijs 't.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind"

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9