Voorschoten heeft 'huishoudboekje' rond 'In Berlijn sollen ze niet met mensen' Burgerlijke stand e/cfee agenda Huisvesting is zorgelijke zaak Directeur Lammers woningbouwvereniging Willibrordus 1 STAD EN RAND VOORSCHOTEN - De gemeenteraad van Voorschoten heeft de gemeentebegroting voor 1979 in ongewijzigde vorm aangenomen, nadat de raad drie moties had inge diend en burgemeester en wethouders negen rapporten hadden toegezegd. 3 en W verklaarden geen behoefte te hebben aan de motie van PvdA, WD en D'66, waarin hen wordt verzocht maatregelen te nemen ten behoeve van het ba sisonderwijs in de wijken Ade- geest, Boschgeest, Centrum en Nassauwijk. In deze wijken staan de Parkschool en de Adegeest- school, de terugloop van het leer lingental op deze scholen baart de fracties zorgen. B en W wilden de motie beschouwen als een on dersteuning van hun beleid, waarna de motie zonder hoofde lijke stemming werd aangeno- Voorlichting De WD trok haar motie in waarin werd gevraagd een ambtenaar aan te trekken die speciaal moet worden belast met de meerjaren planning, nadat wethouder Eve- leens had verklaard dat benoe ming van ambtenaren tot de competentie van B en W behoort. De motie van D'66 waarin aan de gemeentesecretaris een centrale rol wordt toebedeeld in de voor lichting werd verworpen met tien tegen acht. De tegenstemmers waren van mening dat met deze motie een open deur werd inge trapt. Wethouder Marselis zegde toe dat eventueel een extern adviesbu reau zal worden gevraagd over de aanpak van de voorlichting in de gemeente. Het gemeentelijk voorlichtingsblad "Raad huisklanken" wordt geen opi nieblad en blijft dus uitsluitend voorlichting verstrekken vanuit het gemeentehuis. Welfare Het gemeentelijk badhuis wordt in januari gesloten. De naamgeving van het nieuwe zwembad kan spoedig worden verwacht. Zodra het instructiebad onttrokken kan worden aan de huidige functie, willen B en W onder meer het Welfare-werk in dit gebouw on derbrengen. De sportraad heeft over de water sport een uitgebreid rapport in gediend. In dit plan is voorzien in de uitbreiding van de aanlegmo gelijkheden voor kleine bootjes en in een jachthaven voor onder meer Rijnland in het Krimge- bied. De wethouder is niet opti mistisch over mogelijkheden tot realisatie van het plan. het gezondheidscentrum. Het beleid van b. en w. is gericht op spoedige afbraak van noodge bouwen zoals scholen. Het college wil spoed zetten achter de restauratie van het Ambachts- en Baljuwhuis en daarom is deze maand een brief gezonden aan de staatssecretaris. Huisvesting Burgemeester Van der Haar inspraak vorm van eenrichting verkeer... De voorzieningen aan het tennis banencomplex worden duurder dan was begroot, maar deze kos tenverhoging drukt niet op de gemeentelijke financiën, omdat zij moet worden opgebracht uit een hogere baanhuur. Het plan voor de uitbreiding van de aula in het scholencomplex Noord-Hofland is vrijwel gereed. In de aula komt een betere voor ziening voor de gezamenlijke kerken en een uitbreiding voor De volkshuisvesting is een zorglij ke zaak, waarbij Voorschoten snel steun nodig heeft van de ho gere overheden, zoals provincie en rijk. Tot 1990 kunnen er in Voorschoten nog maximaal 2000 woningen worden gebouwd. De eerste fase van het plan Bijdorp I kan niet eerder dan in november van het volgend jaar ingaan. De verplaatsing van het volkstui nencomplex kan doorgaan. Verkeer en vervoer Wethouder Van Dalen ziet in de di recte toekomst een uitbreiding van de verkeerssoorten over de Noord-Hoflandbrug slechts be perkt tot taxi's. Ér is daar over overleg gaande met de gemeente Leiden. De brug behoort tot het experimenteer project openbaar vervoer en alleen het Rijk kan daarom beslissen over de toela ting van autoverkeer. Op het ogen blik is er overleg met de gemeente Leiden over een sta tion "De Vink". De verkeersnota is nog volledig van kracht. Realisatie van de priori teiten lijst verkeersvoorzienin- gen is afhankelijk van de finan ciële middelen Bij "De Gouden Leeuw" aan de Veurseweg ko men spoedig verkeerslichten. Wethouder Eveleens (PvdA) is van mening dat er nog wat moet wor den gewend aan het gebruik van de nieuwe Leidseweg-Noord. De veiligheid van voetgangers en fietsers is verzekerd door een versmalling van de rijbaan voor het autoverkeer, waardoor een snelheidsvermindering werd be reikt. Men denkt daarom voorlo pig nog niet aan i constructie. k Ben Wvan Voor schoten willen spoed zetten achter de restauratie van het Ambachts- en Baljuwhuis. Wellicht kunnen de opknapplannen worden betaald uit het reserve-potje hij af en toe de raad wil inscha kelen ten aanzien van zijn te voe ren beleid, maar hij wil hier geen gewoonte van maken. Dé burgemeester noemt inspraak eenrichtingsverkeer. Hij ziet meer in een vórm van samen spraak. Postduiven •k De Noord-HoflandbrugAlleen het rijk kan beslissen of er ook auto's voorlopig wel beperkt blijven tot taxi's ÏmSm-'"-V /',v' mogen. Toestemming daartoe zal Financiën Wethouder Van Dalen mikt voorde toekomst meer op een sluitende gemeenterekening dan op een sluitende begroting. Ondanks alle zorgen nemen de saldi-reser- ves toch weer toe, waardoor deze gelden mogelijk kunnen worden gebruikt voor de restauratie van het Ambachts- en Baljuwhuis. Burgemeester Van der Haar is van mening dat de raad een wijze zelfbeperking aan de dag moet leggen zodra het gaat om openba re orde en veiligheid. De burge meester erkent dat hij een ver antwoordingsplicht heeft en dat De postduivenvereniging Leider dorp organiseert op 23 en 24 de cember haar jaarlijks clubten toonstelling in De Houtkamp, Van Diepeningenlaan 2 in Lei derdorp. de keuringen- worden verricht door J. van Alphen jr. uit Rijnsburg. Op 23 december wordt de tentoonstelling ge opend om 16.00 uur, op 24 de cember om 9.30 uur. Kerstcross De V.V. Meerburg organiseert op 26 december (Tweede Kerstdag) voor de zevende maal haar kerst cross over een afstand van 5400 meter. Het Meerburgterrein is gelegen aan de Laan de Goede Herder te Zoe- terwoude-Rijndijk, vlakbij de grote kerk. Er is gelegenheid tot omkleden en douchen. Deelna me staat open voor iedereen, de start is om 14.00 uur. Raadsvergadering De raadsvergadering in Zoeter- woude begint vanavond al om halfzeven. Dit in verband met dé begrotingsbehandeling die haar beslag krijgt. De vergadering wordt gehouden in het gemeen tehuis. <i< Kerst-Inn. De gezamenlijke kerken in Oegst- geest organiseren op Tweede Kerstdag een Kerst-inn in het gemeentecentrum aan de Lijt- weg nummer 9; Van 's morgens 11.00 uur tot -s avonds 22.00 uur is er open huis. Klaverjassen Op vrijdag de 22e wordt er vanaf 20.00 uur geklaverjast in de kan tine van de voetbalvereniging Meerburg. WASSENAAR - "De grote ellende en knelpunt hier is dat er, wanneer renovatie plaatsvindtmet de mensen gesold moet worden". Aan het woord is de heer Lammers, voor zitter van de Wassenaarse woningbouwvereniging "Wil librordus", die na een studiereis in Berlijn met een nieuwe visie op de renovatie en stadsvernieuwing naar Neder land teruggekeerd is. "In Berlijn worden hele straten in één keer gerenoveerd, alle huizen tegelijk. Maar eerst worden er net zoveel nieuwe huizen gebouwd, waar de mensen dan tijdens de verbouwing in kunnen wonen" Zo wordt het in Nederland ge bruikelijke systeem van sta-ca- ravans voor bewoners van reno vatiehuizen en grote containers waarin het meubilair kan worden opgeslagen, dat door Lammers als "gesol met mensen" wordt be titeld, verdrongen. "Ik ben er nu dan ook voorstander van, de gemeente zover te krijgen dat er ergens een gelegenheid wordt geboden, waar zo'n 20 wo ningen worden gebouwd. Dan pas moet een straat die voor re novatie of nieuwbouw in aan merking komt aagepakt worden. Die kosten moet de gemeente of het rijk op zich nemen". In de nieuwe wijk Ter Weer, die in Wassenaar nu van de grond gaat komen ziet Lammers, die nu bij na één jaar voorzitter van "Willi brordus" is, nog niet gelijk 20 woningwetwoningen vrij voor tijdelijke huisvesting van men sen uit renovatiebuurten. "Ik wil dat idee eventueel liever door schuiven naar de geplande wo ningbouw aan de Wiegmanweg, het volgende project van de wo ningbouwvereniging". "De mensen in Berlijn krijgen na hun verhuizing naar de nieuwe woningen een huursubsidie Als hun oude woningen gerenoveerd zijn kunnen zij kiezen waar ze het liefst willen wonen, in hun gere noveerde huizen of in de nieuwe woning". Na contacten met Duitse architec ten en stedebouwkundigen tij dens zijn studiereis is Lammers duidelijk geworden dat de reno vatie in Berlijn veel beter wordt aangepakt. Er wordt gewerkt in drie categorieën, naar grootte van het project mini-, midi-, en maxibouw genaamd. Opvallend daarbij is de hoge subsidie (van 20.000 gulden tot vaak ver over de 100.000 gulden) die gegeven wordt en de aandacht voor het leefmilieu. "Er wordt rekening gehouden met tijd- en ontspan ningsruimten, kinderspeelplaat sen en groenbeplantingen". Verder voelde Lammers zich erg aangetrokken door de aandacht die daar wordt besteed aan het verzorgen van woningen voor gehandicapten. "En dan, hoe ze daar bouwen! Toen wij op de terugreis over de Bijl mermeer vlogen, bekroop mij een gevoel van ombehagen als je je het contrast met de gereno veerde en nieuw gebouwde hui zen in Berlijn voor ogen haalt. Men houdt daar rekening met het leef- en woonklimaat. Dat zijn belangrijke psychische elemen ten waar de mens mee te maken krijgt". "Het soe' dat ze daar met kleur spelen is zo mooi, dat spreekt aan en dat leeft. Het hoeven geen wandschilderingen te zijn, maar in de bouw van de huizen kun je kleur aanbrengen". Hij doelt daarmee onder meer op een af wisseling in de bouw en het ge bruiken van licht en schaduw. Hij is naast zijn voorzitterschap van Blauw Zwart emotioneel erg be trokken geraakt bij het hele huis vestingsprobleem in de gemeen te Wassenaar, sinds hij nu bijna een jaar geleden als voorzitter begon van de woningbouwver eniging. Vandaar dat hij zijn "ge zichtsveld" eens wilde verbreden in Berlijn om de daar opgedane indrukken hier over te brengen. "Als lid van de huisvestingscom missie (adviserend en toewijzend orgaan, red.) ga ik naar mensen kijken, hoe ze wonen en dan kan ik vaak wel huilen", aldus de voorzitter. De woningbouwver eniging heeft zo'n 1000 woningen in haar beheer en verzorgt nu een jarenlange stilstand in de Wasse naarse woningbouw het plan Ter Weer. De plannen voor het vol gende project (aan de Wiegman- weg) zijn in bewerking. "Ik was zo blij als een kind, toen met Ter Weer kon worden be gonnen. Ik zou dit niet zo kunnen doorleven als ik niet de laatste ja ren ervaren had dat de woning nood in Wassenaar echt schrij nend is". Deze opmerking wordt gestaafd door cijfers die er niet om liegen: In Wassenaar zijn tus sen de 1000 en 1200 woningzoe kenden, meer dan 150 zijn urgen te gevallen. Lammers laat blijken dat praten over huisvesting en woningbouw bijna altijd een somber en zeer ernstig karakter krijgt. "Als je ziet dat de renovatie in feite de grootste ellende is waar een wo ningbouwvereniging mee te ma ken krijgt. Reacties als "van mij hoeft het niet meer" van de oude re buurtbewoners, óf mensen die worden ondergebracht in sta-ca- ravans tijdens de renovatie. Hier heb je echt met mensen te ma ken!" Een ander frustrerend punt is de poging mensen te laten verhui zen naar duurdere (nieuwe) wo ningen waardoor goedkope hui zen vrijkomen. "Je krijgt nergens een goed gehoor als je over de doorstroming praat". Teleurgesteld is Lammers over het gebeuren rond de hele wijk Oost dorp. De buurt is aan renovatie toe, maar eerst werd gepraat over de aanleg van een woonerf in de Pieter Maritzstraat. Lammers: "Al in '69 begon men te praten over de aanleg van een woonerf. Dan zou ik zeggen, waarom niet eerst gedacht aan verbetering van de huizen en dan pas met een woonerf komen". Het rijk schijnt hetzelfde te denken als Lammers en is niet van plan subsidie te geven voor het woon erf alvorens met renovatie van de huizen is begonnen. "De wo ningbouwvereniging is nu de boeman, omdat het woonerf er nog steeds niet is". Mevrouw Van der Heiden Bakker (Werkend Wassenaar) zei tijdens de algemene beschouwingen af gelopen maanden tegen het col lege van B en W nog, het onte recht te vonden dan Willibrordus de Zwarte Piet is toegespeeld voor het uitblijven van de realisa tie van een woonerf. Ondanks dergelijke "tegenslagen" vindt Lammers het voorzitter schap "dankbaar werk", omdat je weet dat je iemand kunt helpen en dan neem je dat wat tegenzit op de koop toe". Toch voegt hij er nog aan toe dat het werk van wo ningbouwverenigingen "in zijn totaliteit eigenlijk ondergewaar deerd wordt". CHARLES LENNARTZ ZOETERWOUDE - Geboren: Esther J.M, d.v. J.FM.'Brouwer en J.M.A.M. Berg; Sebastiaan 'P. z.v. P. Th. M. Mooijman en J.A. van Kapel; Petrus N.C.M. z.v. Q.S.M. van Swieten en M.C. van Diemen; Martinus J.J. z.v. W.J. Botman en C.M.J. de Hoogh; An gela d. v. A.G.G. Heemskerk en H.M. De heer Lammers. directeu Willibrordusterug van een studiereis naar Berlijn. Overleden: C.J. Overdevest. (56) Getrouwd: C. Otto en A.C.M. Berk; A.J. Verstegen en E.A.M. van Rijt; L.J.M. van der Geest en J.M.M. de Boer; J.H.M. Smit en Th. J.C. van Teijlin- gen; A.P.G. de Jong en W.Th.M. Ro- mijn; AJ\ Kleene en W.M.M. Kwak; H. W. Borst en'A.M, Mooijman; L.W.M. yah dér Hoéven en A. J.C.S. van Leeuwen; C. Christiaans en A.J.W.M. Heemskerk. Ondertrouwd: C.C. Verhagen en H.M.B.M. van Meurs; M.W.C. van Marwijk en J.CJVL Meijer; W.J. Kui ters en H.J. Stoof, A.C.M. de Jong en M.A.C. Turk. LEIDEN - Geboren: Meike, d v P.M. J.H. Muijlaert en A.M.H. Straver; Desiree d v C.C.C.J. Verdiesen en O.M.J. van Horsen; Karin Johanna d v J. Rus en F.H. Dik; Wieke Kirsten d.v. G.P.I.M. Wuisman en P. Sleeboom; Wouter Ja cob Gerard z.v. H.M. Riel en J. van der Plas; Casper Victor Erasmus z v I.V. van de Pavert en E.A. Kucharska; Dennis, z v J. Kulk en J. van Krahn- gen; Jacobus Anthonius Maria z v C. van Schooten en M.T.C.J. Clémens; Linda Cornelia d v N. Ravensbergen en C. van Egmond; Maria Adriana Lijntje d v P. Francken en L. Drieber gen; Marit Jonna d v H. Alblas en M.S. Kapoen; Meta Anne d v J.W. Laros en A.M. Bischot; Robert z v R.C.R. Siek- mann en W.A. Kuipéri. Overleden: E.A. Delfos (1954); Z.G. Zijl man (1931); J.R. de Clerck (1893); L. Ghiringelli (1929); M. van der Zwan (1903); Q.H.J. Calis (1907); H.F. Lem pers (1965); M.C. Elemans (1899); A. de Haas (1895); P. Neuteboom (1889); J. Zonneveld (1896). gel luwd: A. Neuteboom en A. van Kleeff; V. Boitier en K. Bodrij; A.W. Barendse en C.P.M. van den Burg; J.W. Gelderblom en N.C. de Waal, P C. van der Kroef en M.A.T. Bouter; D.W. Smolders en M.C. Zuurmond. DONDERDAG 21 DECEMBER 191 Donderdag Troef, voorlichting en begeleidii dienstweigeraars, van 20-21.30 uur, U 140866. Nieuwe Rijn 20A, werkgroep homofity open café, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidsew* 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg Ned. Invalidenbond, J9-20 uui Architektenwinkel, Hooglandse Kert gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Archit» ktenwinkel, Pieterskerkhof IS vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo j zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uui te,. 130983. Vrijetijdscentrum, sportcafé, fotografie saxofoon, Go-club, 20 uur. 3e Binnenvestgracht kantine Clos e. Leembruggen ruilavond philatelic? 19.30 uur. Stadsgehoorzaal, gospel-kerstconcen Schouwburg, cie. schouwburgzaken, l| Volkshuis, kerstconcert, 19.30 uur. Sjelter, Leiderdorp, ontmoetingsmidj dag werklozen, 14-16 uur. Gemeentehuis Zoeterwoude, voorlich tmgsbijeenkomst Europese verkiezin. gen, 14 u 18.30 uur. Gemeentehuis, Leiderdorp, 0 meenteraad, 19.30 uur; vergadering be geleidingscie. Oude-Dorp, 20 uur. Dorpskerk, Wassneaar, kerstzangavond 20 uur. Jeroenhuis, Wassenaar, KMTP kerst-, stukjes maken. 20.00 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der. apotheken in de regio Leiden wordt vanj 15 tot 22 dec., waargenomen door Doeza- Apotheek, Doezastraat 31. Leiden, tel 121313; Apotheek Van Breest Smallen- burg, Loevestein 6. Leiderdorp, tel, 890000. Indien het na 11 uur's avonds, niet meer mogelijk is met het openbaar- r de apotheek te komen kan Wijkverpleging Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. Gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider- dorp, te. 410131. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten Gezondheidscentra aaals- laan, tel. 4641. Warmond zr. A. Vriend, Hoge Wei 203 Sassenheim, tel. 02522-12022. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon Q71-125202, Voor allen die in moeilijkhe- 1 den verkeren. Dag en nacht bereikbaar Vertrouwelijk. Burgerraadsman V do, 18.30-20.00 u Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: maandag en woensdag van 10-12.30 uur, dinsdag en donderdag van Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten. vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m -vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord- Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartien Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Help even Help even, Leiderdorp. Voor hulp en/of hulp geven, tel. 410903 6 895587 410357 892597. LEtDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgavé: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Loeiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2