„Dit laboratorium is uniek in de wereld" Kapers in India geven zich over Cees van der Wereld naar nieuwe ploeg mm =>oskoop Ixaat 68 ;w kleine !5.4iuizen 2)Ouwen Prof. dr. ir. P. K. Schenk (48) weg bij bollenlab etkuivenrock en Amerikaanse muziek üeer toezicht op kwaliteit van bollen KAMERMEISJES STELEN COMPLETE LINNENUITZET ÏDERDAG 21 DECEMBER 1978 elen jSKOOP - De bouw van 68 pgeheten Van Dam-eenheden lal de woningnood onder de \leine gezinnen in Boskoop Hoefen gaan verlichten. Deze voninkjes zijn bestemd voor Alleenstaanden en stellen en •.uilen worden gebouwd op >en stuk grond achter de bibliotheek aan het Torenpad. 'n totaal zullen daar 86 Bos- topers onderdak kunnen vin- Ven. ;t gaat om vier blokken wo ningen van elk twee verdie pingen hoog. Alle woninkjes hebben een eigen ingang, toi let en douche en kookgelegen heid. De huizen zullen cen- Iraai verwarmd worden. n speciale bouwcommissie, bestaande uit bestuursleden van de drie Boskoopse wo ningbouwverenigingen, is Verantwoordelijk voor het plan. Het is de bedoeling dat de woningen zullen worden pebouwd in opdracht van de ivoningbouwvereniging 'On ze WoningInmiddels is bij het gemeentebestuur een aan draag om bouwvergunning pigediend. LISSE - "Ons laboratorium is nog steeds uniek in de wereld. Er zijn maar heel weinig plaatsen waar bloembollen-onderzoek wordt gedaan, maar in elk geval nergens op deze schaal." Wie zoiets zonder een spoor van arrogantie kan zeggen, moet wel weten waar hij over praat. In het geval van prof. dr. ir. P.K. Schenk (48) is er geen reden om daar aan te twijfelen. In de jaren dat hij directeur was van het labora torium voor bloembollenonderzoek in Lisse, heeft het werk een enorme vlucht genomen. PHEN AAN DEN RIJN - Pop- ïfhebbers hebben zaterdag de ?uze uit een optreden van de aagse "Free Lance Band" in idas of een "vetkuivenshow" in Toni Macaroni en The Swin- ing Devils in het Zwammer- &mse jongerencentrum Spider. Haagse vijfmansformatie "Free önce Band" speelt eigen com- bsities van wat de groep zelf Amerikaanse muziek" noemt, tomenteel wordt hard gewerkt aan de opnamen voor een lang speelplaat. De groep, die vanaf 21.00 uur in Midas is te beluiste ren, bestaat uit John Lagrand (mondharmonica), Frank Nuyens (gitaar), Aad van Pijlen (bas), Philip Kroonenberg (gi taar) en Paul Koek (drums). Toni Macaroni komt op veler ver zoek voor de tweede maal naar Zwammerdam. Het optreden twee jaar geleden viel zo in de smaak dat er nu een herhaling op stapel staat. De rock en roll mu ziek van Toni Macaroni is recht- toe-recht-aan muziek, die zo meent men bij Spider, in zijn soort niet te overtreffen is. De vier "vetkuiven", Toni Macaroni (zang, gitaar, orgel, piano), Boris de Beuker (drums, fietsbel, C- triangel), Hampie Keu (basgitaar, zang) en Harry Hommel (saxo foon, zang), zijn vanaf 20.30 uur present in de Nutszaal in Zwam merdam. Zo'n beetje op het hoogtepunt keert professor Schenk "zijn" la boratorium echter de rug toe. Met ingang van het nieuwe jaar wordt hij directeur van het landbouw onderwijs bij het ministerie van landbouw en visserij. Een baan, die hij - evenals destijds zijn baan op het bloembollenlab - kreeg aangeboden. "Ik vond dat ik de uitdaging moest aannemen. We zijn nu tien jaar met allerlei uit breidingen en nieuwe proefkas- sen bezig geweest en het werk is zo'n beetje afgerond. Daarom heb ik het gedaan." Zijn vertrek wordt In het bollenvak als een verlies gevoeld. Er on stond in de 25 jaar dat Schenk de scepter zwaaide over het labora torium een hechte band tussen theorie en praktijk. Wie met Schenk een kijkje neemt in een klein stukje van het laborato rium, merkt direct dat Schenk zijn hart heeft verpand aan het praktische onderzoek. In zijn la boratorium komen elk jaar zo'n 2000 zendingen van "zieke" bloembollen binnen. Met een briefje, waarin de - soms wanho pige - bollenkweker of de expor teur vraagt, wat er nu toch met zijn bollen aan de hand is. Enthousiast weet Schenk uit te leggen, wat er bij de bollenkweek fout kan gaan. Schimmels, virus sen, fouten bij de opslag (zoals te BOLLENSTREEK - "Wij ver kopen een belofte" zeggen de bloembollenhandelaren. Wie I zo'n onaanzienlijke bol koopt, I mag daaruit in het voorjaar een schoon-bloeiende bloem verwachten. Maar dat kijk jer i aan de buitenkant niet aan af'. Droog, gezond en goed in de huid, dat zijn de standaard condities in de bloembollen- handel. Nochtans zijn er ver schillen die meestal tot uit drukking komen in de maat. Van een bol "zift 12" is meer te verwachten dan van een "achtje" Wat de kwaliteit betreft moet men echter grotendeels af- gaan op de kwaliteit van de leverancier, waaromtrent in siders beter op de hoogte zijn dan het gros der afnemers. Toch is het niet altijd de "schuld" van de leverancier, wanneer een koper van bloembollen ontevreden is over de uitkomst. Er wordt, vooral in het buitenland, uit onkunde soms raar mee om gesprongen en soms blijkt het zelfs nodig de koper er op te wijzen dat de bollen met de punt naar boven dienen te worden geplant. De ge- j schiktheid van de grond, de I plantdatum, bescherming te- I gen vorst, spelen mede een rol. Steeds meer gaat de bloembollenhandel er dan ook toe over de afnemer, waar ook ter wereldeen maximum aan informatie te verschaffen. Over de gezondheidstoestand van het produkt waakt (naast de Plantenziektenkundige dienst, die de export contro leert) de Bloembollenkeu- ringsdienst, in het leven ge roepen door het bloembol lenvak zelf. Eerst waren dat afzonderlijke diensten voor elk produkt (b.v. voor hyacin ten, voor narcissen enz.) later werden ze verenigd en kon men spreken van "de Bloem bollenkeuringsdienst", reeds jarenlang onder directie van Ir.H. van Os. Eén der voor naamste produkten, de tulp viel daar echter buiten. De taak van de bloembollen keuringsdienst ligt met name op het gebied der gezond heidscontrole. Wat aan de ei sen van de dienst niet voldoet, wordt afgekeurd. Ook de on dernemers zelf onderzoeken het gewas op gezondheid. Ja renlang kende men in de Bollenstreek het vertrouwde beeld van de ziekzoeker, die onder een grote paraplu (om een schaduwvlak te creëeren) langzaam door de bollenvel den liep en verdachte planten uittrok. Hun aantal wordt kleiner naarmate het aantal vakbekwame werknemers in deze sector afneemt. Deze "negatieve" behandeling, die het zoekt in de bestrijding van zichtbaar aanwezige ziek ten en aantastingen, blijkt echter niet voldoende, met name niet wat betreft virus bestrijding. In verschillende sectoren zijn de kwekers er dan ook toe overgaan vrijwil lige selectiekeuringen in te voeren, die men graag een verplicht karakter zou willen geven, waaronder echter de wettelijke fundering ont breekt. Inmiddels is de wetenschap zo ver gevorderd, dat de ont dekking en bestrijding van virus in het laboratorium kan geschieden: effectiever en veel man-uren sparend. Ook de ontwikkeling van de weef selkweek, ofschoon voor het bloemballenvak nog slechts in het aanvangsstadium, geeft in dit opzicht hoop voor de toekomst. In het kader van de herstructu rering van het bloembollen vak wordt nu gewerkt aan een nieuwe structuur van de bloembollenkeuringsdienst, opdat die zich voortaan ook met het toezicht op de kwali teit zal kunnen belasten. De wettelijke basis daartoe wordt geschapen door wets wijziging. Een bloembollen- ziektenbesluit, afgeleid uit de plantenziektenwet, komt in de plaats van de huidige bloembollenziektewet, de overige kwaliteitsaspecten worden geregeld vanuit een landbouwkwaliteitsbesluit bloembollen, voortvloeiende uit de landbouwkwaliteits- wet. Wat voor het bloembollenvak belangrijker is: de overheid draagt in aanzienlijke mate in de kosten bij. Dat tikt vooral aan omdat de herstructure ring ook een uitbreiding van de keuringsdienst zal inhou den. De keuringsdienst zal zich dan niet langer behoeven te bepalen tot afkeuringen, maar ook naar kwaliteit kun nen selecteren. De achtergrond van al deze ontwikkelingen vormt het steeds meer veld winnend in zicht dat het bloembollenvak de klant niet kan verkopen want het heeft aan te bieden, maar dat sortiment en kwali teit moeten worden bepaald door de verlangens van de klant. Het is zover nog niet. Dit alles kost veel tijd. Maar het vormt het bewijs van een niet slechts organisatorische, maar ook mentale herstructu rering in het bloembollenvak. Tom Lodewijk (De auteur is publicist. Hij is deskundig in sierteeltzaken.) hoge en te lage temperaturen) kunnen de oorzaak zijn dat de bollen er slecht uitzien, of niet op tijd in bloei komen. "Omdat de bollenexporteur vaak schriftelij ke garanties bij zijn zendingen geeft, zit daar vaak ook een aan merkelijk financieel belang ach ter", aldus Schenk. Onderzoek Met dat financiële belang van het bollenvak werd Schenk als be ginnend onderzoeker al gecon fronteerd. Rond 1954 (toen hij net op het laboratorium begonnen was) was een onderzoek naar de ziekten van gladiolen zijn voor naamste bezigheid. De achter grond: de Amerikanen vreesden een bepaalde gladiolen-ziekte, en dreigden hun grenzen te sluiten voor dit voor Nederland zo be langrijke export-produkt. "Ik moest zorgen dat dat niet ge beurde", aldus Schenk, die na driftige naspeuringen een ont smettingsmiddel "fabriekte" waarmee het probleem uit de we reld was. De belangstelling voor het bollen vak heeft Schenk niet van een vreemde. Zijn vader had een bollenbedrijf in West-Friesland en na een opleiding aan de Land bouwhogeschool in Wageningen (een instelling waar hij in zijn nieuwe functie ook weer recht streeks mee te maken zal hebben) kon de jonge Schenk ook een baan "in het vak" nemen. Zijn titel "Professor" dankt Schenk trouwens aan het feit dat hij on danks zijn drukke directeur schap elk jaar nog een aantal les sen geeft aan de Wageningse school. En dan gaat het echt niet alleen over bloembollen. Inte gendeel haast, de bloembollen komen maar zijdelings aan de or de. "Maar mijn praktische kennis die ik hier opgedaan heb komt dan wel weer naar buiten", aldus Schenk. Als belangrijke feiten in zijn loop baan in Lisse rekent Schenk het feit dat er bij het laboratorium grote uitbreidingen konden ver rijzen, en dat er belangrijke wa penfeiten zijn "geboekt" in de strijd tegen virussen en andere bedreigingen voor het bollenvak. Nederland kan zijn goede positie op dit gebied ten opzichte van het buitenland heus nog wel een poosje volhouden, meerit hij. Een goed kwaliteitsbeheer is daarbij erg belangrijk. Bovendien zijn allerlei nieuwe weefselkweekme thoden in de maak, die voor het bollenvak een belangrijke stap voorwaarts gaan betekenen. Nadat hy in 1962 directeur gewor den was van het laboratorium, kreeg hij natuurlijk ook heel an dere zaken te behartigen dan het wetenschappelijke onderzoek. Er kwam ook heel wat "manage ment" bij kijken. Maar het feit dat het werk op het laboratorium al tijd een directe relatie heeft met de praktijk heeft toch wel een flinke stimulans betekend. "De onderzoeker is gefascineerd door de natuur. Hij probeert het pro ces waar hij mee bezig is te be grijpen en er daarna richting aan te geven. Dat is natuurlijk ook een intellectuele bevrediging. En: je bent bezig voor de mensen die er hun brood mee verdienen" aldus Schenk. Kwik Een goed voorbeeld van wat het "lab" nu eigenlijk doet geeft met een ook een beeld van de maat schappelijk verantwoordelijk heid die de onderzoeker draagt. Uit Japan kwamen berichten over de beruchte Minamata-ver- giftiging. Er vonden in een vis sersdorpje allerlei vreemde ge boorten plaats. Naderhand bleek de bevolking van het dorp vergif tigd te zijn, omdat ze zich voor namelijk voedden met vis uit de Minamata-baai. En die vis zat vol met kwik dat werd uitgestoten door een fabriek die dicht by de baai stond. 'Toen bleek dus dat het kwik toch in de biologische cyclus meege nomen werd. In Nederland stond toen direct het gebruik van aller lei kwik-verbindingen bij het ontsmetten van pootaardappelen en bloembollen ter discussie. In 1970 zijn er ook verboden uit gevaardigd. Inmiddels hadden wij ontdekt dat er ook met for maline als veilig ontsmettings middel hele goede resultaten kunnen worden bereikt", aldus professor Schenk. Morgen neemt het bloembollenvak afscheid van professor Schenk, tijdens een receptie om half vijf in de grote beurszaal van Treslong in Hillegom. Kerstviering Philadelphia KATWIJK - De afdeling Katwijk van oudervereniging Philadel phia (gehandicapte kinderen) or ganiseert morgenavond een kerstviering. Die is vanaf 19.30 uur in het hervormd kerkelijk centrum aan de Voorstraat 74 te Katwijk aan Zee. Tijdens deze aangepaste viering doet ds. L. Boer de kerstvertel ling. Mevrouw E. Krabbedam- Westdijk vertelt een verhaal. De christelijke muziekvereniging UNI uit Katwijk verleent muzi kale medewerking. Mensen die de dienst willen bezoeken maar omhoog zitten met vervoer, kun nen zich wenden tot C. L. Haas noot, telefoon 13419. Met speelgoedpistool... NIEUW DELHI (AFP/Reuter) -Twee mannen die gisteren In heel India zijn 20.000 pro-Gand- een vliegtuig van "Indian Airlines" hadden gekaapt met hijdemonstranten gearresteerd 126 passagiers aan boord, hebben vanochtend vroeg alle passagiers en de zes bemanningsleden van het toestel ongedeerd vrijgelaten. Daarna gaven de twee kapers zich over, zo heeft de Indiase radio gemeld. bij felle protesten tegen haar ver stoting uit het parlement en haar arrestatie. De twee kapers, beiden student, gaven zich over nadat ze met de premier van de Indiase deelstaat Uttar Pradesj hadden gesproken De twee kapers, die verklaarden dat ze tot de partij van Indira Gandhi behoren, hadden aan vankelijk de onmiddellijke en onvoorwaardelijke invryheids- telling van mevrouw Gandhi geëist. Indira Gandhi werd dins dag, op gezag van het parlement, gevangen gezet. Functionarissen van de Congrespartij van me vrouw Gandhi hebben tegenge sproken dat de kapers banden hebben met de partij. De Kapers hebben bemanning en passagiers van de Boeing 14 uur lang in hun macht gehouden met een speelgoedpistool en een "handgranaat" die in werkelijk heid een cricketbal was. Er zouden 20 mensen zijn omge komen by een brand in een auto bus die door aanhangers van Gandhi werd aangestoken in Zuid-India. In Bangalore was de toestand het meest chaotisch. Daar werden vier mensen door de federale po litie die te hulp was geroepen, ge dood. Tienduizenden pro-Gand- hi-betogers legden het verkeer stil en plunderden winkels en een goederentrein. op. De Luxemburgse bazen wil den hem toen al contracteren voor een nieuw seizoen, maar het slinken van het aantal coureurs en de niet zo aantrekkelijke fi nanciële voorwaarden deden de Nieuwkoper besluiten om z'n contract per 1 januari niet te ver- lengen. 'Ik heb geen problemen met Gios, want ik rijd er nu nog altijd met plezier", aldus Van der Wereld. "Alleen wil ik me verbeteren en dat kan ik nu". Dat is ook de reden dat hij twee an dere aanbiedingen van de hand heeft gewezen. Behalve Pony wilden namelijk ook De Uit komst en Adema van zijn dien sten gebruik maken. De condities van de laatste twee sponsors wa ren voor Kees van der Wereld niet interessant. 'Kijk, bij Liebregts is het voor mij niet alleen financieel aantrekke lijker, maar ook krijg ik er een kans om van de zomer op de weg te gaan rijden. Bij de anderen zou ik alleen als veldrijder aange trokken worden. En voor een prof is het toch dienstiger als hij ook deel kan nemen aan enkele wegklassiekers. Dat maakt voor mij de keuze niet zo moeilijk. An ders zou ik toch weer als eenling moeten rijden". EUWKOOP - De Nieuwkoopse rielerprof Kees van der Wereld, nomenteel nog onder contract ij de Luxemburgse ploeg Gios, jal volgend jaar naar alle waar- ichijnlijkheid uitkomen voor de iieuwe Pony/Cogamiata-forma- ne van ploegleider Ton Vissers, bisteren is Van der Wereld een Drincipe-overeenkomst aange daan met de Dordtse manager Jebregts. n der Wereld had al in een eerder tadium contacten gelegd met \>n Vissers, die de nationale campioen van de veldrijders i wilde inlijven. In een tele- onisch gesprek met Liebregts ïeeft de Nieuwkoper zijn wensen tenbaar gemaakt, waarna hij is ïitgenodigd voor een bijeen komst op 3 januari in Dordrecht. )aar zal een contract worden op- iesteld en de resterende details ïitgewerkt worden. Steravond toonde Van der We- eld zich optimistisch over zijn ansen om bij Pony in dienst te reden. "Er is nog wel geen con- ract getekend, maar de kans is iroot dat ik volgend jaar voor die iloeg ga rijden. Op 3 januari is er ïog een gesprek en dan moet al es rond komen. Financieel is er leen probleem". ;n maand geleden zegde Van der Wereld zelf z'n overeenkomst Van der Wereld is één van de acht met z'n huidige werkgever, Gios, renners die inmiddels benaderd zijn om voor de nieuwe Neder landse wielerploeg te gaan rijden. Samen met o.a. Hans Langerijs en Bert Scheuneman ontving hij de invitatie om op 3 januari z'n handtekening te komen zetten. Hoewel hij zelf nog enig voorbe houd wenst te maken ("zolang er geen contract is getekend, is er nog niks zeker") weet hij zich vrijwel zeker van een plaats. "Ze hebben wel plaats voor me, is er gezegd. Eigenlijk zou ik deze week al hebben moeten tekenen, maar Liebregts is de komende dagen bezet en gaat nog met vakantie. Ik wacht het maar even af. Het is de bedoeling dat er zo'n twaalf of vijftien coureurs een plaats krijgen". Van der Wereld zelf is de komende tijd ook druk in actie. In acht da gen tijd werkt hij zeven veldritten (o.a. in Frankrijk) af. Het afgelo pen weekend koerste hij succes vol in Luxemburg. Zaterdag werd hij in Koerich tweede, op anderhalve minuut van de Duit ser Heinz Weis en zondag zege vierde hij in Kayl met 30 secon den voorsprong op de Duitser Dietzer. Raketbeschieting op Israël TEL AVIV (UPI)-Voor het eerst in meer dan een jaar hebben Palestijnse guerrillastrijders vanmorgen vanuit Zuid-Libanon een raketbeschie ting uitgevoerd op de Israëlische stad Kirjat Sjemona. Volgens het Is raëlische opperbevel kwam hierbij één vrouw om het leven, raakten zeven mensen gewond en liepen vyf kinderen een shock op. De Israëlische artillerie heeft het vuur meteen beantwoord. In een bericht van het radicale Volksfront voor de bevrijding van Palestina is later meegedeeld dat de beschieting een wraakactie was voor de Israëlische artillerie-aanvallen en bombardementen op burgerdoelen Kees van der Wereld verruilt per 3 januari zijn Gios-tricot voor dat van Pony. Dames Ook twee dames uit deze regio hebben contractbesprekingen gevoerd met een nieuwe sponsor. De Alphense Wil Buitelaar en de kersverse nationale kampioene damesomnium Petra de Bruin uit Nieuwkoop deden dat succesvol. Beiden komen zij voortaan uit voor de amateurploeg van Ga zelle. NOORDWIJK - De directie van een Noordwijks hotel maakte giste ren bij de recherche melding van diefstal van een partij linnen goed. Het ging om tientallen la kens, slopen, badhanddoeken, en dergelijke goederen, die in de af gelopen maanden uit de linnen kamer waren verdwenen. By het onderzoek leidde het spoor naar een drietal Engelse kamermeis jes. Deze hadden vrij toegang ge had tot de opslagplaats van het linnen, maar waren inmiddels de laan uitgestuurd wegens tekort komingen in hun werk en onbe hoorlijk gedrag tegenover de gas ten van het hotel. Bli de arrestatie van de dames trof fen de rechercheurs vrijwel com plete uitzetten aan op de kamers In een geval kwam de lingerie de speurders letterlijk al op de gang tegemoet. Een man in adamskos tuum verliet namelijk juist de kamer, slechts gehuld in een badhanddoek met het hote lembleem, terwyl z'n Engelse vriendin in nog minder op hem wachtte. Een van de ex-kamermeisjes be woonde een appartement en bleek het benodigde linnengoed eveneens uit de hotelvoorraad te hebben betrokken. Een collega verbleef illegaal in ons land en gaf er de voorkeur aan snel naar Brit- tannia terug te keren.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23