Dikke kinderen op weg helpen naar een ander „eetgedrag" HERWAARDERING ANDERE GEZINSVORMEN STAAT NOG IN DE „KINDERSCHOENEN" Disco-looks Planten meteen eigen club INDERbAG 21 DECEMBER 1978 EXTRA PAGINA 19 „De dwang om te moeten ver magerenversterkt bij een kind alleen maar de dwang tot eten en snoepen. In de praktijk zie je dan ook vaak dat een te dik kind dat op dieet heeft gestaan, na ver- Icfop van tijd weer even dik of zelfs nog dikker wordt dan te voren. Alleen als een kind zelf wil afvallen en ook nog zelf kan beslissen hoe het dat doet. kun je resultaten verwach ten. Dat is. kort gezegd, de basisge dachte van dit programma" zegt de kinderpsychiater dr. Ruud Minderaa. Hij is ver bonden aan de afdeling kin derpsychiatrie van het Sop hia Kinderziekenhuis in Rot terdam, en het „programma" waar hij over praat, speelt zich af in dit ziekenhuis: de gedrag stheYapeutische aan pak van vetzucht bij kinde ren. Iets popxdairder gezegd: met te dikke kinderen wordt hier groepsgewijs gewerkt aan (permante) veranderin gen in hun eetgedrag. Het is een aanpak die in Ne derland (nog) vrij zeldzaam is. Een aanpak die begint met het afschaffen van alle ver- mageringsdiëten. Het kind gaat beslissen over zijn eigen eetgedrag. Het mag zelf uit maken wat, hoeveel en wan neer het eet. „Daar hebben de betrokken ouders aanvanke lijk weinig vertrouwen in. Ze verwachten dat het kind zich zal gaan volstouwen met eten en snoep. De praktijk blijkt totaal anders. Het gebeurt zelden dat een kind tengevolge van deze be nadering meer gaat eten. Een dieet daarentegen dat het kind wordt opgelegd, roept verzet op. Een diëet is trou wens voor een kind toch al een ramp. Als het niet lukt, krijgt het de wind van voren van z'n ouders, en vervolgens nog eens een keer van de huisarts"zegt Ruud Minderaa. "Te dik" Hoe en waarom worden kinde ren te dik, en wanneer wordt een kind als „te dik" be schouwd? Voor dat laatste blijken geen waterdichte maatstaven te gelden. Van de materie in haar algemeen heid weet men tot nu toe nog betrekkelijk weinig, en het beeld dat uit de algemene lite ratuur naar voren komt, ver toont nogal uiteenlopende cij fers: vijf tot dertig procent van de kinderen tussen nul en vijftien jaar wordt als te dik beschouwd. Met de twee begrippen „te dik" en „vetzucht", die vaak door elkaar worden gebruikt, wordt in de praktijk hetzelfde bedoeld Of een kind te dik is, kan op twee manieren worden bepaald: door het meten van de zogenaamde huidplooen die de hoeveelheid vet aange ven of zoals het in Rotter da m gebeurtvia de weegschaal, uitgaande van het gemiddel de gewicht dat bij iedere li chaamslengte hoort. Een dikke baby wordt later au tomatisch een dikke volwas sene: dat is een steeds vaker gehoorde veronderstelling. Minderaa: ,JDe theorie is, dat een baby die vetgemest wordt veel vetcellen aanmaakt, en daarmee als volwassene le venslang behept zou blijven. Maar dat is een nog niet be wezen theorie. Wel is bekend dat tachtig procent van de dikke kinderen later dikke volwassenen worden". "Dat is ook één van onze argu menten geweest om dit pro gramma met dikke kinderen te beginnen: als te dikke men sen zullen ze later bloot staan aan verhoogde medische risi co's. Maar een even belangrijk argument is, dat een te dik kind last heeft van die dikte, moeilijk mee kan op sportge bied, sneller moe is. En de meesten worden geplaagd omdat ze zo dik zijn. Er zijn dikke meisjes van t waalf die alleen maar kleren in da- mesmaten kunnen dragen, inplaats van leuke kleding van deze tijd". "Contract" ,Als jij magerder wilt worden, kunnen wij zien hoe we jou daarbij kunnen helpen. Je moet het wel helemaal zelf doen". Dat is de „openings zet" naar het kind toe, waar mee de therapie in het Rotter damse kinderziekenhuis van start gaat. De eerste stap is dat de kinderen gedurende een halfjaar formuliertjes cel les opschrijven wat ze eten en drinken: wat at je. waar, met wie, hoe lang zat je aan tafel, hoe was je stemming. Ruud Minderaa: ,JZn dat vullen ze consequent in, al kost het bij de jongere kinderen in het be gin wel eens wat moeite. Aan de hand van die opsomming ontstaa t een reëel beeld- van wat ze dagelijks eten". ,De tweede stap is dan, dat we de kinderen vragenof ze iets willen veranderen in het eet patroon zoals ze dat zelf op papier hebben (jezet. Minder snoep, frisdrank, aardappels, pudding: ze moeten zelf weten hoe of wat. We praten daarna de consequenties door die zo'n beperking in de praktijk zal hebben. Bijvoorbeeld, wat het betekent dat je geen snoep meer neemt terwijl je school kameraadjes volop lopen te kauwen. We spreken ook af dat de verandering een blij vende afspraak moet zijn, en dat schrijven ze dan op. Een soort contract van het kind met zichzelf én met ons, com pleet met handtekeningen. We zeggen er ook bij dat het moeilijk zal zijn om het vol te houden". „Tijdens de eerste maanden worden de ouders van de kin deren intensief betrokken bij het programma, dat stap voor stap verder gaat: jezelf obser veren, ontdekken wat er ver keerd is in je eetgedrag, leren hoe je dat kunt veranderen, iets uit je „eetpakket" afschaf fen (en dat vooral volhou den)". „Tijdens gemeenschappelijke maaltijden van de kinderen met de begeleiders van het project worden ontspan ningsoefeningen gedaan: vóór het eten om te ontdekken en onder woorden te brengen welk gevoel de lege maag gee ft, na het eten om het gevoel te omschrijven dat ze in de nu volle maag hebben. Doel van het gezamenlijk eten is ook dat de kinderen hun eigen manier van eten ontdekken dat ze minder snel gaan eten, af en toe een korte pauze ne men: eten is niet iets dat over je heen komt, je kunt zelf je eetgedrag bepalen en er in vloed op uitoefenen". Lichaamsbeweging „Verstandiger eten, meer bewe gen" is ook voor kinderen de sleutel in de aanpak van het teveel aan kilogrammen. Be langrijk onderdeel van het programma is daarom de „activiteitenlijst", waar de kinderen bijzonderheden op invullen over alle vormen van lichaamsbeweging die ze lan ger dan twee minuten doen. lopen of wandelen, hardlo pen, spelletjes waarbij moet worden gehold, fietsen, gymnastiek, zwemmen. Ook hier weer de „contractbasis" waarbij op papier afspraken worden gezet over meer en re gelmatige lichaamsbewe ging. Iedere dag ochtendgymnas tiek, iedere dag touwtje springen, twee keerdedijkop, elke avond naar de tuin om water te geven, en meelopen met de avondvierdaagse"al dus de afspraken in het con tract van Yvonne, die voorts met zichzelf de afspraak maakte om, onder meervoor taan „de amandeltjesgries,de chocomel, de hagelslag, de tompoezen, het stukje worst en de pepermuntjes" niet meer aan te raken). Zoiets moet voor een kind een Als het kind zelf kan beslissen kun je het beste resultaat verwach ten niet geringe opgave zijn. Ruud Minderaa: Met blijft heel moeilijk voor de kinderen om te vermageren. Voorlopig zien we in een groep van zes tien, dat drie of vier kinderen het zelf al in de hand lijken te kunnen houden. Nog eens vier doen het redelijk, de rest ma tig tot slecht. Het nemen van steeds weer een stap naar dat andere definitieve eetgedrag, het steeds weer afspraken maken met jezelf: dat is heus heel erg moeilijk. Onze bena dering is. dat we nooit iets af keuren als het niet lukt. We kijken alleen naar de positie ve kanten, naar de dingen die wel gelukt zijn. Praten niet over wat er fout is gegaan, alleen over wat goed gaat. Wat er ook mis gaat: we kijken Valt er al iets te zeggen over de verwachte resultaten? Het programma is ruim ander- halfjaar aan de gang. op het ogenblik zijn er vijf begelei ders bij betrokken. De Rotter damse kinderpsychiater meent dat pas na drie tot vijf jaar het uiteindelijk resultaat zal kunnen worden beoor deeld. „We zijn nu met de der de groep bezig, overwogen wordt om een vierde groep te starten. Als we naar de voor lopige resultaten kijken, zien we bijvoorbeeld wel dat een aantal van de betrokken ou ders ook anders is gaan .Aan de andere kant blijkt het voor een groot aantal ouders erg moeilijk te accepteren dat je het de kinderen zelf moet la ten doenOnze diëtiste is inge schakeld voor het geven van globale informatie over goede voeding, en over de hoeveel heden die een kind minimaal nodig heeft. Minimaal in de betekenis van: waar het kind voldoende aan heeft. Met dat begrip hebben veel ouders het moeilijk, omdat ze bang zijn dat de kinderen niet genoeg te eten krijgen" Het aantal kinderen in Nederland dat opgroeit in een andere situa tie dan het traditionele twee-ou dergezin wordt steeds groter. Tussen 1970 en 1976 (een periode met een duidelijk dalend aantal huwelijkssluitingen) verdubbel de zich het aantal echtscheidin gen, evenals het aantal hierbij be trokken kinderen. Als hierbij worden opgeteld de kinderen die een van beide ouders door over lijden verloren en de kinderen die geboren werden uit niet ge trouwde moeders, laten de statis tieken onder meer de volgende cijfers zien: In het jaar 1976 waren er in totaal bijna 45.000 kinderen die deel gingen uitmaken van een „één oudergezin", of geboren werden binnen een gezinssituatie die in ambtelijke taal zo fraai omschre ven wordt als „een niet officieel geregistreerd huwelijksver- band". In zes jaar tijds betekent dat een stijging met bijna 30 pro cent (in een periode waarin het totaal aantal geboorten met on geveer hetzelfde percentagé af nam). „In 1973 werd 1 op de 53 kinderen buitenechtelijk geboren, terwijl dit nu al 1 op elke 34 kinderen betreft. Volgens schattingen zal in 1980 in Nederland nog maar éénderde van de bevolking leven in het traditionele, zogenaamde volledige gezin. Het is verontrus tend dat dit alles zich afspeelt op een moment waarop de officiële herwaardering van andere ge zinsvormen dan het traditionele twee-oudergezin nog in de kin derschoenen staat. We zijn op weg naar een nieuwe visie op huwelijk en ouderschap, waarin met name de kinderen in een ge heel nieuwe situatie komen te staan", aldus drs. E. H. J. van Kordelaar, directeur van het lan delijk bureau van de FIOM, de Nederlandse vereniging van or ganisaties voor hulpverlening bij zwangerschap en alleenstaand ouderschap. Hij zei dit tijdens een „open-huis dag" van de FIOM, ter gelegen heid van de officiële inwijding van haar landelijk bureau in Den Bosch. De FIOM is de voormalige- federatie van instellingen voor de ongehuwde moeder en haar kind, die haar huidige vorm enkele ja ren geleden kreeg na een fusie met twee andere organisaties voor hulpverlening aan niet-ge- huwde moeders. Bij het landelijk bureau zijn 23 bureaus, 14 tehui zen-opvangcentra en 24 (begelei de) huisvestingsprojecten aange sloten. Ongeveer 10.000 cliënten vonden in 1977 de weg naar deze instellingen. Onbedoeld De term „ongehuwde moeder" wordt in dit werk al geruime tijd niet meer gehanteerd. De doel stelling is aanzienlijk verbreed: .Hulpverlening bij zwanger schap en alleenstaand ouder schap", en dan niet alleen via in formatie, maar ook door het be hartigen van de belangen van de groepen waar het om gaat. De specifieke tehuizen voor onge huwde moeders bestaan in feite ook niet meer. Ze zijn uitgegroeid tot opvang- en begeleidingscen tra voor alleenstaande ouders en hun kinderen. Vaak gaat het daarbij om vrouwen en kinderen in crisissituaties, ontstaan uit acute huwelijks-, echtscheidings- of samenwoningsproblemen waarbij een tehuis als tijdelijk onderkomen fungeert en de be trokkenen op weg probeert te helpen naar een definitieve keus voor de nabije toekomst. Een ontwikkeling van de laatste jaren zijn de huisvestingsprojecten: wooneenheden die tijdelijk wor den verhuurd aan alleenstaande jonge moeders die vanuit deze basis kunnen zoeken naar defini tieve zelfstandige huisves ting. Kosteloze, vertrouwelijke (desge wenst anonieme) hulpverlening geven de FIOM-bureaus die in ruim twintig gemeenten over het hele land gevestigd zijn. Een aan tal ervan houdt ook spreekuren in omringende gemeenten. De hier behandelde vragen en problemen rondom zwanger schap blijken vooral te draaien om de mogelijkheden bij een on gewenste of onbedoelde zwan gerschap, om de keus tussen het accepteren dan wel laten afbre ken van de zwangerschap, het al dan niet afstaan (ter adoptie) van een kind. Zo'n zwangerschap kan moeilijkheden veroorzaken in de relatie met partner of naaste fa milieleden, op school of in het werk. Ook gehuwde mensen met zwangerschapsproblemen kun nen advies krijgen op de bureaus. Het „onbedoeld of ongewild" zwanger worden overkomt jaar lijks nog altijd zo'n 100.000 vrou wen en meisjes in Nederland. Alleenstaand Een jonger maar snelgroeiend werkveld van de vereniging is de hulpverlening en belangenbe hartiging rondom het alleen staand ouderschap. Het huis houden van de niet-gehuwde moeder, de gescheiden man of vrouw, weduwe of weduwnaar met thuiswonende kinderen. Een nieuwe groep zijn hier de alleen staande ouders die met een of meer kinderen overblijven, en nooit „officieel" getrouwd zijn geweest met hun partner. In deze één-oudergroepen draaien de problemen steeds weer om fi nanciële moeilijkheden, een zaamheid, isolement, onzeker heid, discriminatie, overbelas ting. Hoe voorzie je in je onder houd, hoe kun je buitenshuis werken en tegelijkertijd voor kinderen en huishouden zorgen, waar vind je kinderopvangmo- gelijkheden, goede betaalbare huisvesting en dito gezinshulp, waar haal je de tijd en energie vandaan om de onmisbare so ciale contacten vast te houden, tijd en geld om met de kinderen op vakantie te gaan. En vooral: hoe doorbreek je de mentaliteit van een buitenwereld die weinig of geen notie heeft van het dage lijks leven van een alleenstaande ouder, maar wel paraat is om vol op kritiek en vooroordelen op een dergelijke (al dan niet vrijwillig gekozen) gezinsvorm te leveren, en verscherpte sociale controle uit te oefenen op de manier waar op alleenstaande moeders en va ders in hun eentje hun kinderen opvoeden. Tijdens haar jongste open dag is de FIOM nog eens nadrukkelijk op de bres gaan staan voor de ge lijkwaardigheid van het één-ou dergezin en eventuele andere ge zinsvormen, naast het twee-ou dergezin. Van Kordelaar. „Van de veranderingen die zich op het terrein van het samenwonen en vorm geven van nieuwe relaties aan het voltrekken zijn, zijn geen exacte cijfers bekend. Maar uit de gegevens die we al wel kennen mag worden afgeleid, dat die ver anderingen opzienbarend zijn. Qua mentaliteit en regelingen is er nog vrijwel niets dat aansluit op de zich aandienende situa tie". Actieprogramma De ontwikkelingen waar de FIOM voor pleit staan te lezen in een „actieprogramma" waarin de vereniging wijst op de noodzaak van een aantal speciale voorzie ningen en maatregelen, het aan passen van bestaande regelingen en het wijzigen van bepaalde wet ten. Meer en betere hulpverle ningsmogelijkheden bij onge wenste zwangerschap en alleen staand ouderschap. Extra ver zuimdagen voor verzorgende werkende ouders bij ziekte van hun kinderen („kinderziekte plan"), en meer studiemogelijk heden voor alleenstaande ouders. Meer, betere en betaalbare mo gelijkheden voor huisvesting en voor dag-en-nacht kinderopvang. („Totaalcréches"). Extra aan dacht voor kinderen uit één-ou dergezinnen (vooral voor kinde ren in echtscheidingssituaties). Opheffing van het onderscheid, tyssen wettige en onwettige kin deren, meer keuzemogelijkhe den voor de naamgeving van kinderen, het niet strafbaarstel len van het te vondeling leggen. Het tot stand komen van een goede abortuswetgeving, en van een aanvaardbare regeling voor de juridische en financiële problemen bij een echtscheiding. Vooral; het werken aan een men taliteitsverandering tegenover het één-oudergezin en daarmee vergelijkbare situaties. ,Want", aldus FIOM-directeur Van Kordelaar, „met het wegnemen van de ongelijkheid in een aantal wetten en regelingen kan welis waar de feitelijke levenssituatie van één-oudergezinnen op den duur gemakkelijker worden ge maakt. Maar als dit blijft gebeu ren in het licht van het ideaal beeld van het twee-oudergezm, komen we nooit tot een werkelij ke acceptatie". M is er misschien nog weinig of niets te bespeuren van een der gelijke mentaliteitsverandering, er lijkt toch begrip te dagen voor andere gezinsvormen dan de tra ditionele combinatie huwelijk gezin. De minister van justitie heeft zijn medewerking beloofd aan de opheffing van bepalingen in de huidige wetgeving die „dis criminatie van alternatieve sa menlevingsvormen tot gevolg hebben". Er wordt gewerkt aan een inventarisatie van alle wette lijke bepalingen die een onde»- scheid maken tussen het al dan niet gehuwd zijn. Veel aandacht trekt het rapport van de Nederlandse Gezinsraad, waarin de knelpunten binnen één-oudergezinnens c. hun volle omvang aan de orde worden gesteld. Tenslotte heeft het de partement van CRM samen met het ministerie van justitie een onderzoek op gang gebracht naar de sociale en juridische proble men van niet-huwelijkse relaties. Doel: het boven water halen van ongerechtvaardigde verschillen die via beleidsmaatregelen in de komende jaren zouden moeten worden weggewerkt. Ook hier wordt het streven naar gelijk waardigheid van het èèn-ouder- gezin naast het traditionele twee- oudergezin als een belangrijk punt genoemd. Er zijn maar weinig landen waar kamerplanten zo geliefd zijn als in Nederland. Voor vrijwel ieder huiskamerraam staan er wel een paar. Bovendien komt de ka merplant steeds meer in de be langstelling en vooral jonge mensen „kleden" hun woonka mer nogal eens aan met veel planten. Zo hebben wc ook allemaal wel een voorkeur voor een bepaalde plant of plantesoort. De één is gek op fuchsia's en de ander houdt veel meer van ficus-soor ten. Sommigen leggen zich ech ter helemaal toe op één plante soort en trachten daar zoveel mogelijk over aan de weet te komen. Met een stel enthou siastelingen bereik je veel meer dan in je eentje en vanuit die ge dachte zijn in Nederland ver scheidene verenigingen voor kamerplanten opgericht. Wat doen zij? Deze verenigingen stellen zich in het algemeen tot doel om de kennis over de plant te vergro ten, het kweken ervan te bevor deren en te verbeteren. Dit trachten zij te bereiken door al lerlei activiteiten te ontplooien, zoals: - houden van vergaderingen en bij eenkomsten; - organiseren van. excursies; - verstrekken van inlichtingen en adviezen; - hel uitgeven van een con tactblad; - het uitwisselen van kennis, erva ring, stekken enz. tussen de le den. Welke verenigingen Voor hen die lid willen worden of nadere informaties wensen van zo'n vereniging volgt hieronder een lijst van de in Nederland ac tieve verenigingen. Ned. Kring van Fuchsiavriend, secr. mevr.H. Wit-Nijhuis, Oranje Nassaulaan 32. Bilthoven, tel. 030- 784559Geeft zes keer per jaar een eigen blad uitLidmaatschap f27J)0 per jaar, inschrijfgeld ƒ5,-. Ned. Pelargonium en Geranium Verenigingmevr. M. L. v.d. Lee- Kieviet. Hollands End 89, Anke veen, tel. 035-61682. Geeft vier keer per jaar een eigen blad uit. Lidmaatschap f25,-, per jaar, 65 plussers f20,- en jeugdleden ƒ15,-. Ned. Heidevereniging ,JSricultu- ra", Secr. G. Seppen, Heuvellaan 7, HiIversum,tel. 035-45180. Geeft vier keer per jaar een eigen blad uit. Lidmaatschap voor particu lieren en kwekers f 15,-. Besteden tevens grote aandacht aan ande re Ericaceeën zoals Rhododen drons, Azalea's e.d. Ned. Orchideeënvereniging, secr mevr. A. Bremer, Prof. Winter- nitzlaan 8, Laag Soeren. tel. 08337-253. Geeft zes keer per jaar een eigen blad uitLidmaatschap f27J50 per jaar. Aparte werk groepen binnen de vereniging voor het kweken van orchideën onder kunstlicht en voor inheemse orchideëen. Ned.-Belg. Ver. voor liefhebbers van cactussen en andere vetplanten Succulenla. secr. mevr. A. Boen- der-v.d. Molen, Beneluxlaan 53, Beverwijk, tel. 02510-30746. Geeft elke maand een eigen blad uit en verzorgen jaarlijks een zaadlijst Lidmaatschap f 30,- per jaar, in schrijfgeld f 5,-. Daarnaast kan men apart lid worden van een af deling in de buurtDeze organise ren elke maand een bijeenkomst en regelmatig excursies. Lid maatschap varieert per afdeling van f 10,- tqt f 17 J>0. Ned. Kring van Oleandervrienden secr. J. ASmitVan Bossepad 16 Amsterdam. Kleine vereniging waarvan de leden een keer per jaar bij elkaar komen. Nieuwe actieve leden zijn welkom. Men geeft nog geen eigen blad uit. Lidmaatschap f10,- (eenma lig). Begonia Vereniging, G. v.d. Berg, Kraayenhoffstraat 16, Naarden, tel. 02159-42078. Dit is eigenlijk geen officiële vereniging De le den hebben onderling veel contact en zijn min of meer onderge bracht in de Ned. Kring van FuchsiavriendenOfficiële me dedelingen verschijnen ook in het blad van deze verenigingU kunt schriftelijk vragen stellen om trent botanische begonia's op bo venstaand adres. Het kon natuurlijk niet uitblij ven, ook de make-up valt in handen van de disco-rage. In vite komt met een hele serie glitternagellak in zilver maar ook in felle kleurtjes zoals rood, paars, grom en blauw. Het beste effect bereik je door de glitterlak over een ge kleurde basis heen te zetten. Het afhalen van de disco-lak gaat wel wat moeilijker dan van een gewone nagellak. Op de foto links de Disco-look van Max Factor met veel goud en dieprood. Ook Mary Quant is in het disco-sfeertje gedo ken. Zij maakte iets dat ze "cover-all" noemde. Het is een potje met zacht parelmoer achtige glinsterend poeder. Deze substantie kan met de vinger of met een penseeltje overal worden aangebracht of dat nu op de schouder of boven de ogen is. Er zijn in de cover-allzeven kleuren: groen, blauw, perzikroze, goud, brons en glanzend zwart. Er is een borsteltje en een penseeltje in de handelom allés op de juiste plaats te kunnen aanbrengen. Prijs van de Ultra Lights zoals ze zullen heten f9,95. De decembermaajid is ook een echte cadeautjes-maand. Bij na alle firma's leveren dan ook hun bekende en minder bekende artikelen in leuke ge schenksets. Voor een kleine twintig gulden levert Mary Quant: zestien kleurtjes oog schaduw met penseel in een glanzend zwarte doos onder de naam Eye shadow collec tion. De helft van dit aantal zit in de wat voordeliger Eye shadow set. De verfdoos voor ogen bevat naast oogschaduw 4 kleuren, ook bijpassende kleurtjeseyegloss, mascara en 'oorsteltjes. In de manicure doos zitten de meest gevraag de kleuren nagellak, schuur papieren vijjes en oranje stokje en remover. Ook Max Factor heeft gezorgd voor aardige cadeaus voor redelijke prijzen. In de Just Call Me Maxi geur een Colog ne 50 ml+zeep in doos. Deze set met geurige inhoud (f24,95). En wat had gedacht van een loilettas (f 19,95met daarin een Pop-up 9 ml spray een stuk zeep in de geur Just Call Me Maxi. In Blase heeft Max Factor de Perfumed Cologne Spray 4 oz. (f 14,95). In de Blasé-geur heeft Max Factor voorts een Perfumed Cologne Spray 2 oz. en een stuk Blasé-zeep in een luxe cadeauverpakkingDeze set kost f 18,95. Een set Perfu med Cologne 40 ml plus 1/8 pafum kost f 24,95. Verder is er Body Splash Cologne - 200 ml - f 25/95). Het is een wat lichtere versie van de cologne en het best te vergelijken met een verfrissende lotion .Ideaal na het baden en douchen. Bubble Bath in luxe flakon - 300 ml - f 19,95). Bubble Bath, een olie die het badwater ont hardt en parfumeert.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19