Contessa verbouwt... Winkel vrolijk verder! in Conflict mag niet doofpot worden gestopt de Scholenexperiment op losse schroeven Zorgen over huurrecht fiüEQUP Mensen bedenkt dat overdaad schaadt, maar dat tè lekker niet bestaat* Niet te versmaden* Hartevelt 'n zachte jonge, voor 'n zachte prijs. DONDERDAG 21 DECEMBER 1978 ADVERTENTIE PAGINA 17 LEIDEN - "Terug naar Zuydt wijck? Voor geen goud. Alleen als er een ander beleid, een andere structuur zou komen en dat ziet er vooralsnog niet naar uit". Waarom de ontslagen bezig heidstherapeute Marian van der Pol en haar op non-actief gestelde collega's Jeanette Hollander, Greetje Noordman en Thea van Hattum dan toch doorgaan met hun actie tegen de schorsingen en het ontslag is hen volkomen duidelijk: 'Zulke dingen gebeuren in veel verpleeghuizen. En het wordt altijd allemaal in de doofpot gestopt. Ze hebben ons zo gekleineerd, dat je voor je zelf, voor de nieuwe therapeu ten en voor de patiënten het gevoel hebt er iets aan moeten doen. Die gedachte stimuleert ons om door te gaan". Elkaar afwisselend vertellen Marjan, Jeanette, Greetje en Thea de toedracht van het conflict in het Leidse ver pleeghuis Zuydtwijkc. Een conflict dat begin deze week uitgroeide tot een climax, toen de directeur bekend maakte dat alle bezigheidstherapeu tes met onmiddellijke ingang op non-actief waren gesteld. Daar kunnen ze, zo weten Thea, Greetje en Jeanette in middels, niets tegen onder nemen omdat ze enkele weken geleden na vruchteloze ge sprekken met directie en be stuur zelf per 1 januari hun ontslag indienden. Aanleiding daartoe was het ontslag vorige maand van Marian van der Pol. Na vier maanden als bezigheidsthe rapeute in Zuydtwijck werk zaam te zijn geweest werd haar gesommeerd op te stap pen omdat er met haar "niet samen te werken viel" en zij "de sfeer vertroebelde". Ma rian zelf heeft een andere kijk op haar ontslag: "Ik paste me gewoon niet genoeg aan bij het gedrag van onze chef, de heer Van Elteren. Maar niet met mij, maar met hem is niet samen te werken. Patiënten bleven van therapie weg als hij er bij was. Ze moesten van hem "prestaties" leveren in plaats van zinvol bezig te zijn Hij gaf ons geen begeleiding. Er hing altijd een sfeer van. wees blij dat je een baantje hebt". "Het is niet de eerste keer" val len de anderen Marian bij "dat er een personeelslid wordt ontslagen odmat er zo genaamd niet mee te werken valt. Van Elteren wordt altijd de hand boven het hoofd ge houden. Het bestuur van Zuydtwijck stelde zelfs voor om hem opslag te geven omdat hij 'nu zoveel moeilijkheden" zou hebben Volgens de therapeutes waren voorgangers na hooguit een jaar weer vertrokken uit het verpleeghuis, ten koste van de patiënten die telkens aan nieuwe gezichten moeten wennen. "Erverandert niets Er komen straks een paar nieuwe voor ons in de plaats die in het begin ook ja en Marian van der Pol (links) en Thea van Hattum, respectievelijk ontslagen en geschorst als thera peutes van Zuydtwijck. De andere twee op non-actief gestelde therapeutes wilden liever niet op de sollicitatiegesprekken. foto i amen zullen zeggen en het na een tijdje zat zijn." Volgens de therapeutes rea geerden het bezoek dinsdag avond heel positief op de uit reiking van de pamfletten: "Zo van: ik heb hier al meer patiënten zien huilen. Gezon gen wordt hier niet meer". Een initiatief van de kant van de bezoekers om een handteke ningenactie te beginnen werd door hen echter afgeraden: "We willen niet dat de patiën ten nog verder de dupe van onze actie worden. De patien is nu eenmaal niet zomaar mijnheer X of mijnheer Y zo als het bestuur veronderstelt Thea: "Als je ziet wat voor vertrouwensrelatie je na een paar maanden al met de pa- tienten hebt, daar wordt je stil Tijdens de uitreiking van de pamfletten dinsdag werd door personeelsleden van Zuydtwijck een soort tegenac tie georganiseerd. Een tiental personeelsleden deelde pamfletten uit waarin o.m stond dat ze het meer dan beu waren. "Het is duidelijk" al dus het pamflet "dat we te doen hebben met een stelletje gefrustreerde therapeutes, die gediplomeerd zijn (een soort Godheden waarschijnlijk) en die stellen dat de heer Van El teren absoluut niet geschikt is voor zijn werk omdat zij niet met hem kunnen samenwer ken. Inderdaad, het is voor normale mensen ondoenlijk om samen te werken met een stelletje frustraten, dus ook voor de heer Van Elteren. Tot onze stomme verbazing vin den de betrokken therapeutes het onjuist dat zij hun werk niet op eigen initiatief en naar eigen inzicht kunnen uitvoeren. Met andere woor den: zij eisen een anarchisti sche werkgemeenschap, daarbij niet beseffend dat Zuydtwijck een verpleeghuis is en geen vrouwencafé De vier volmondig: "Vrouwen café? Zijn we nog nooit ge weest. Het is er nooit van ge komen". Ze zijn teleurgesteld over het te- genpamflet: "We weten dat een heleboel personeelsleden achter ons staan en dat ze er zelf precies zo over denken. Maar het vervelende is dat we niemand kunnen aanvallen omdat het pamflet is onderte kend met "het personeel". Er zijn wat mensen die natuur lijk bang zijn voor hun hach je. En een aantal zal Van Elte ren wel een aardige man vin den, want hij knapt altijd klusjes op voor ze. Ze zien zijn aardige kant, maar ze hoeven niet met hem samen te wer ken" De therapeutes betreuren het zelf dat ze hun mening ken baar moeten maken door middel van stencils en kran tenartikelen. "Dat komt doordat pogingen van onze kant om het intern te regelen, door gesprekken met directie en bestuur, finaal onmogelijk zijn gemaakt door de houding van dr. Heezen en enkele be stuursleden. Van het begin af aan hebben wij onze mening kenbaar proberen te maken door het gebruik van argu menten. En waarom we ont slagen en geschorst zijn weten we nog steeds niet". Voorzitter Ten Napel van het bestuur zegt desgevraagd dat de therapeutes op non-actief zijn gesteld ("en dat is heel wat anders dan geschorst") om de rust en orde in het ver pleeghuis te herstellen. "'Het is jammer dat ze de mogelijk heid om het geschil op te lossen niet hebben aangegrepen door zelf eerst ontslag te ne men. We vonden dat jammer. Maar toen ze eenmaal pamfletten gingen uitdelen en daardoor de patiënten in vepvarring brachten hebben wij gezegd: die laatste week kunnen jullie beter thuis blij- LEIDEN - Het experiment met een nieuwe bestuursvorm voor het openbaar onderwijs in Leiden komt op losse schroeven te staan. De lagere school de Dukdalf en de kleuterschool de Loopplank, die voor het experiment waren uitgekozen, zijn ontevreden over het beleid van onderwijswethou der Tesselaar in deze zaak. Als de gemeenteraad de plannen van Tesselaar niet corrigeert doen de Zijl wij kscholen niet mee aan het experiment. In een brief aan het college van B en W geven de oudercommissies en de onderwijsteams van beide scholen blijken van hun onvrede over de gang van zaken tot nu toe. Een kopie van de brief is ge- Leids comité voert komende weken acties Z huurcontract moeen w LEIDEN - Het Leids Comi té Huurbescherming gaat de komende weken acties ondernemen tegen het wetsontwerp tot wijziging van het huurrecht. Het comité maakt zich ernstig zor gen over de in het wetsontwerp voorgestelde regeling die de hui dige huurwet gaat vervangen. Voor de gemeente Leiden zou af schaffing van die huurwet on dermeer afschaffing van de huurbescherming inhouden. De ontruimingsgronden zoals die thans in de huurwet zijn gefor muleerd vormen vooral voor de huurder een grote mate van rechtszekerheid. Dit houdt in dat indien de verhuur der opzegt hij zelf naar de kan tonrechter moet stappen, en niet de huurder. Voor een gemeente als Leiden zou. als de vordert ingewilligd. Verkoop moet volgens het Comité in ieder geval worden uitgesloten als ont- ruimingsgrond. Verder wil men gehandhaafd zien dat de huurder een ontruimingstermijn wordt gegeven van drie jaar. Indien de verhuurder het pand dringend nodig heeft voor eigen gebruik moet de huurder recht hebben op vervangende hem passende woonruimte. De lengte van de ontruimingstermijn zou daarop moeten worden afgestemd. Het Comité huurbescherming wil verder gelijke huurbescherming voor gehuwden en niet-gehuwd samenwonenden en huurbe scherming voor mede-bewoners zowel na overlijden als na vertrek van de hoofdhuurder. Van ge noemde punten zou niet in een huurcontract mogen worden af geweken. aldus het Comité. Aanstaande zaterdag zal het Leids Comité Huurbescherming met een kraam voor de Hartebrug- kerk op de Haarlemmerstraat staan om handtekeningen te ver zamelen tegen, en informatie te geven over het wetsontwerp tot wijziging van het huurrecht. Ook in een aantal buurt- en clubhui zen liggen handtekeningenlij sten. In Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Deventer, Nijmegen en Delft zullen gelijksoortige acties worden ondernomen. Eind ja nuari, in de week voordat het wetsontwerp door de Tweede Kamer zal worden behandeld, zullen de handtekeningen aan de Tweede Kamer worden aange boden. stuurd naar de gemeenteraad. De scholen geven in het schrijven onder meer een opsomming van wensen en verlangens die door de scholen in een eerder stadium aan de gemeente kenbaar zijn gemaakt en waaraan door B en W niet tegemoet gekomen is. Een van de punten is het beheer en het onderhoud van de schoolge bouwen. De scholen vinden het niet terecht dat de gemeente deze zaken in eigen hand wil houden. Zo mogen de scholen de ruimten in de gebouwen wel verhuren, maar hebben ze geen invloed op de huurprijs. "Hierdoor wordt het onmogelijk een beleid te voeren dat rekening houdt met de draagkracht van de gebruiker en de aard en de om vang van de activiteit", aldus de ouders en de leerkrachten van de Zijlwijk-scholen. "Aan de ene kant wordt hierdoor onze scholen de mogelijkheid ontnomen om de buurtbewoners meer bij de to tale schoolgebeuren te betrek ken. Aan de andere kant zouden juist die groeperingen die be hoefte hebben aan accommoda tie niet kunnen worden gehol pen" Ontslag Een nog belangrijker punt is de be voegdheid inzake benoemingen, ontslag en het nemen van disci plinaire maatregelen. In eerste instantie zou deze bevoegdheid aan de bestuurscommissie - waarin ouders, personeel en ie mand van de gemeente zitting hebben - worden gegeven, maar nu willen B en W niet verder gaan dan de bestuurscommissie het recht op een bindende voor dracht te geven. De scholen concluderen dat het college van B en W op enkele punten aan de wensen van ou ders en leerkrachten tegemoet zijn gekomen, "maar dat ten op zichte van een aantal principiële uitgangspunten niet of nauwe lijks concessies zijn gedaan door B en W". Volgens de briefschrij vers zijn fundamentele bevoegd heden niet aan de commissie toe gedacht" Mislukt "Het is zinloos om een bestuurs commissie voor het openbaar onderwijs als een zodanig ont manteld experiment op te zetten dat het bij voorbaat als mislukt kan worden beschouwd", schrij ven de scholen. "Dat achten wij onbehoorlijk ten aanzien van de genen die zich hebben ingezet bij de voorbereiding van het expe riment en onbehoorlijk ten op zichte van de mensen die het ex periment gestalte moeten gaan geven. Bovendien vinden we het onverantwoord ten opzichte van de besteding van gemeenschaps gelden". Het voorstel van B en W getuigt volgens de briefschrijvers niet van vertrouwen in degenen die het experiment gaan uitvoe- Aan de universiteit van Amsterdam slaagde voor het doctoraal exa men rechten G.A. Dingemans, Hoofddorp. Voor het doctoraal examen algemene taalweten schap slaagde D.M. Wencke- bach-van Bijsterveld, Valken burg. geling van kracht wordt, die rechtszekerheid vervallen, aldus het comité Huurbescherming. Tijdens het bezoek dat staatssecre taris Brokx vorige maand aan Leiden bracht is hem een brief .overhandigd waarin het Comité al een aantal eisen had geformu leerd. Eén van de voornaamste eisen was: geen verslechtering van de huidige huurbescher ming. De staatssecretaris heeft inmiddels een toezegging ten aanzien van die rechtszekerheid gedaan. Het Leids Comité Huurbescher ming heeft echter nog een aantal andere bezwaren op een rijtje staan. Zo wenst men in de wet uitdrukkelijk te zien vastgelegd op welke gronden een verzoek tot ontruiming door de rechter kan Welkom op ons tijdelijk adres Lange Mare 65 waar we van de verbouwingsnood een deugd maken. Dames- en herenschoenen, laarzen, tassen tegen vrolijke prijzen! Laat zo'n kans niet lopen! Let op: 's maandags is Contessa open van 13.00-18.00 uur. Ontslagen en op nonactief gestelde therapeutes Zuydtwijck:

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17