voor het zware veld" fataal voor Oranje overklast" „We zijn gewoon unateurs finnen an )ubai: 3-0 We bewogen te weinig9 Gerd Müller stopt: Ik ben het zat Pijnen en Knetemann naar zesdaagse-zege JBAI (ANP) - Het Nederlands imateurelftal heeft gisteren in Dubai de eerste van de twee ont- noetingen tegen Dubai gewon nen: 3-0. De drie doelpunten verden alle gescoord door Henk /an der Lent van RVVH. wedstrijd werd bij een tempera- ;uur van 25 graden op kunstgras gespeeld. De Nederlandse spe- ers waren hierop niet erg ge wend en liepen nogal wat blessu res op. Wim Wisse van RKC moest uitvallen. waren 1500 toeschouwers bij het duel dat in zijn geheel door de te levisie van Dubai werd uitgezon den. r>r» MUNCHEN (ANP) - Gerd Müller, scherpschutter en aanvoerder van Bayern München, heeft gisteren medegedeeld dat hij aan het eind van het seizoen stopt met voetballen. Zij laatste wedstrijd met Bayern speelt hij op 9 juni tegen Hamburger SV. Hij zei: "Bij Bayern is het niet zo leuk meer. Ik ben het gewoon zat". Het vertrek van trainer Guy Lorant was voor „Der Bomber" de bekende druppel. Müller „Ik sta nog steeds achter Lorant". Müller had echter voor het vertrek van de omstreden Lorant reeds zijn besluit genomen. Bayern-president Wilhelm Neudecker wilde met de 33-jarige scherpschutter geen langjarig contract meer afsluiten. Maar ook al zou Neudecker nu zijn mening wijzigen, dan zou Müller niet meer zwichten. "Er is nu geen terug meer", verklaarde hij. Ook aanbiedingen uit het buitenland en van andere Duitse verenigingen worden door de 62-voudige Westduitse international opzij geschoven. Ling kopt het enige Nederlandse doelpunt in; Dietz is kansloos. tweede helft ben ik een paar keer naar de zijlijn gegaan om mijn verdedigers te in strueren meer naar voren te gaan. Als je zo achter blijft hangen, vraag je om een aan vallende tegenstander. Naar mijn idee was dat de grote misser. Maar ik wanhoop echt niet. Let op in de strijd om het Europees kampioenschap zullen we wel weer iets laten zien. De motivatie is er." De revanche van München nadat Nederland en West-Duitsland elkaar in Cordoba met 2-2 in evenwicht hielden zat er niet in. "En dat had ik nu zo graag gewild", zei Johan Neeskens. "Verder viel het wel mee met die blessure van me. Ik werd gewoon kwaad dat Zwart kruis mij er al uit wilde halen. Over de uitslag ben ik inder daad zeer ontevreden. Mag ik? Maar naar mijn smaak was dat eerste doelpunt bui tenspel en voor die vrije schop waar het derde doelpunt uit ontstond, had één van de Duitsers de bal met zijn hand meegenomen. Verdiend vond ik de overwinning wel, maar die Duitsers bezorgen ons langzamerhand wel een trauma. Ik ben benieuwd wanneer we nog eens win nen." De enige die enigszins vrolijk voor zich uitkeek was de Aja- cied Ling. "Ik zeg niet dat al les mij lukte, maar ik had naar mijn idee weinig problemen met het veld. Zwartkruis bekijkt het maar voor de toekomst. Als ik word opgeroepen speel ik en als ik afval accepteer ik dat. Het is niet anders en ik zal er niet boos om worden. Overigens vond ik onze tegenstanders fysiek erg sterk. Ze gaven je werkelijk geen centimeter ruimte. En als je er dan alleen voor staat vanuit de verdedi ging komen te weinig acties, dan voel je je steeds eenza- Rummenigge: „Buitenspel? Nooit en te nimmer" de gastheren, vormt een verhaal apart. Twee dagen lang is men ermee bezig geweest om speciale schoenen te krijgen. En toen die woensdagmorgen arriveerden, wilden de spelers er geen gebruik van maken. „Omdat", aldus de bondscoach, „de jongens toch meer vertrouwen hadden in de eigen kicks". Aanvoerder Krol had een totaal afwijkende verkla ring. „Doordat er in de nacht van dinsdag op woensdag sneeuw was gevallen, waren die speciale schoenen niet meer bruikbaar We konden niets anders doen dan schoenen met korte noppen aan trekken" Redelijke Vreemd genoeg leek Oranje zich in de beginfase van de strijd ge makkelijker over de grasmat te bewegen dan Dietz en de zijnen Met kort combinatiespel werd de strijd het eerste half uur redelijk tot goed onder controle gehou den. Maarzo gauw als Nederland offensieve aspiraties tentoon wilde spreiden, ging het mis. Rep had in het centrum niets in te brengen tegen Bonhof en zocht steeds meer de linkerflank. Hij goochelde daar enkele keren niet onaardig met de bal, maar tot ef fectieve acties kwam hij toch niet. Koster kwam helemaal niet aan de bak. Hij viel meer dan dat hij voetbalde. Ling groeide wel naar een acceptabel niveau, maar kon alleen geen vuist maken te gen de hechte Duitse afweer. In de 22e minuut was hij. na een dieptepass van de weer overal opduikende Jansen, dichtbij een treffer, maar de ver uit zijn doel gekomen Burdenski wist red ding te brengen. Met zo'n zwakke aanval kon het na tuurlijk niet anders dan dat het middenrif steeds meer overbelast en de verdediging onder te zware druk raakten. In de 32ste minuut ging het dan ook fout. Op een fraaie dieptepass van Zewe had den Krol en de zijnen niet meer het passende antwoord en de door Poortvliet losgelaten Rum menigge had oog in oog met Schrijvers geen moeite met de afwerking. Het pleit overigens niet voor de gastheren dat ze niet direct na de DÜSSELDORF - Op het eerste gezicht waren de saldi van zowel de Westduitse als Neder landse balans, opgemaakt na het vriendschappelijke treffen in het Rheinstadion van Düsseldorf, positief. De gastheren hadden, naast hun bejubelde 3-1-zege, die volledig recht deed aan hun wraakgevoel, een belangrijke financiële winst. Met 70.000 toeschou wers was het imposante stadion immers totaal uitverkocht. En Nederland streepte het negatieve resultaat gretig weg tegen èn de forse financiële vergoeding en het, volgens bondseoach Jan Zwartkruis, zo belangrijke positieve punt dat er ondanks alle afzeggin gen toch nog een acceptabel Oranje-team in het veld kon worden gebracht. DÜSSELDORF - Jupp Derwall, trainer van het Westduitse elftal, toonde zich uiterst te vreden over het resultaat en de speelwijze van zijn team. "Gezien de slechte omstan digheden ben ik wel te spre ken over het spel van onze ploeg. Wij hadden twintig minuten nodig om in ons ritme te komen. Bonhof is er in geslaagd het spel vanuit de verdediging te maken. Ik denk eigelijk dat dat de voornaamste impuls was voor ons goede spel." Vleugelverdediger Manfred Kaltz zei: "Het was natuur lijk bijzonder moeilijk op dit veld iets goeds te laten zien. Ik geloof toch dat we er in zijn geslaagd. Als we in Cor doba dezelfde concentratie hadden kunnen opbrengen zouden we van Nederland hebben gewonnen.". Karl Heinz Rummennigge drukte de geruchten dat hij buitenspel zou hebben ge staan de kop in. "Nooit en te nimmer", zei hij fel. En terwijl Zwartkruis, die met zijn eerste nederlaag als bondsoe- fenmeester werd geconfronteerd, het door de sneeuw en vorst slecht bespeelbare veld als een redelijk excuus kon aanvoeren, zag zijn opponent Derwall in de ongunstige omstandigheden juist aanleiding om de verrich tingen van zijn spelers nog posi tiever te beoordelen. Zoals zo vaak ligt de waarheid in het midden. De Westduitsers - in hun sterkst mogelijke opstelling - mogen er na hun triomf op Ne derland beslist nog niet van uit gaan dat zij weer helemaal terug zijn aan de internationale top. En voor de Nederlanders geldt, dat er ondanks alle verzachtende omstandigheden, wel degelijk enkele kritische kanttekeningen bij de eigen verrichtingen dienen te worden geplaatst. De neder laag in dit prestigeduel is op ziéh geen reden tot paniek, maar het persoonlijk falen van een aantal spelers en de vooral op het psy chische terrein liggende aanpas MAASTRICHT - Na een spannende finale hebben René Pijnen en zijn partner Gerrie Knetemann (foto boven) de zesdaagse van Maastricht gexoonnen. Ik de laatste slijtageslag bleef het Nederlandse duo in.de afgelopen nacht de baas over de concurrentie. De Westduitser Peffgen en Fritz werdexi tweedeGerben Karstens en de Australische specialist Danny Clarke finishten als derde. Vierde werden Sercu en Braun; vijfde Raas en Allan. Joop Zoetemelk eindigde met Hempel (Wdl) op een zesde plaats in de derde zesdaagse van Maastricht, die in financieel opzicht een groot succes werd. Het ziet er naar uit dat voor het eerst een batig saldo kan worden bijge schreven in de boeken. Daarin kunnen ook de namen worden genoteerd van de Belg Michel Vaarten en de Deen Ole Persondie de toekomst-zes daagse wonnen. Met maar liefst tien ronden voorsprong op hun naaste belager Slot en Huveneers en een enorm verschil in punten eisten zij de overwinning voor zich op. singsproblemen, geven toch wel te denken. Zwartkruis, die zich aanvankelijk achter de voorhanden zijnde ex cuses verschool, gaf dat later ook min of meer toe. „Ik ben inder daad wel teleurgesteld. De hele benadering van de spelers van de moeilijke terreinomstandighe den was niet goed. Van echte pro fessionals mag je toch verwach ten dat ze daarmee weten af te rekenen. De Westduitsers heb ben dat wel gedaan. Zij pasten zich veel sneller aan het zware veld aan en hebben dan ook ver diend gewonnen" Moeite Meer moeite had de bondscoach met het uitsteken van de be schuldigende vinger naar de zwakke schakels in zijn formatie, die met name in de aanvalslinie waren te vinden. Toegegeven, door het ontbreken van René van de Kerkhof, Geels, Nanninga en Rensenbrink moest de tweede keus in het veld worden ge*, bracht. Maar daarmee is het falen van Rep, Koster en diens vervan ger na rust Vermeulen, niet goedgepraat. Uitgerekend Ling, van wie op deze slechte grasmat geen acties van betekenis werden verwacht, liet vrij regelmatig zien hoe het wel moest. •We zijn vanavond vooral in aan vallend opzicht de minderen van de Westduitsers geweest", gaf Zwartkruis toe. „Er werd veel te weinig bewogen, maar ik blijf er bij dat het jammer is dat zo'n krachtmeting tussen Nederland en Duitsland onder zulke slechte omstandigheden moest worden gespeeld. Het typisch Neder landse spel kon onmogelijk goed worden uitgevoerd. Waarom de Duitsers wel goed uit de voeten wisten te komen? Of ze beschik ten over beter schoeisel, of ze hebben meer op dergelij'ke vel den getraind dan wij. Hoe dan ook, wij hebben dinsdag en van daag geprobeerd de angst voor dit veld kwijt te raken. Dat is ons niet gelukt en de Duitsers wel". Het schoeisel van Oranje, dat ove rigens hetzelfde was als dat van Karl Heinz Rummenigge is plots seerd. West-Duitsland leidt met 1- treffer, waaraan een buitenspel luchtje zat, de duidelijk aange slagen Nederlandse equipe re soluut opzij wisten te zetten. Nu kreeg Zwartkruis de gelegenheid om met instructies vanuit de dug out orde op zaken te stellen. „Ik heb de jongens na dat doelpunt aangespoord de gemaakte tacti sche afspraken na te komen. De speldiseipline was in die periode namelijk helemaal weg". Het herstel had vijf minuten voor het rustsignaal van de bekwaam leidende Hongaarse arbiter Palo- tai gestalte kunnen en moeten krijgen in de gelijkmaker. Ling manoeuvreerde Koster in een ideale positie, maar de linkerspits kopte de bal naast het doel. Drie minuten later volgde Fischer, die wat te veel vrijheid kreeg van Brandts, aan de andere kant dat slechte voorbeeld, na een voorzet van de opgekomen vleugelver dediger Kaltz. Fout Na de hervatting tekende het kwa liteitsverschil tussen West- Duitsland en Nederland zich nog duidelijker af. In de 10e minuut kwam het keurkorps van Zwart kruis nog goed weg, toen een in ing voor Schrijvers opgedoken en het zet van Fischer via het lichaam van Brandts net naast ging. De bondscoach greep direct in en verving Koster door Vermeulen, die echter na twee minuten in de fout ging bij een hoekschop van de gastheren. Vermeulen liet namelijk zijn directe opponent Kaltz glippen en uit diens voorzet kopte Fischer West-Duitsland naar 2-0. Het aangepaste strijdplan van Derwall - er diende na dat doel punt vanuit de verdediging op de counter te worden gespeeld - ging de mist in omdat Ling vijf minuten later tegenscoorde. Wie had gehoopt dat dit succes Oranje tot grootse daden zou in spireren, kwam bedrogen uit. De weer met zijn oude blessure aan zij n bilspier tobbende Krol moest zich laten vervangen door Met god en kort daarna raakte de ijve rige Neeskens vrij ernstig gebles seerd, toen hij na een mislukte omhaal ongelukkig op zijn rug viel. De middenvelder wenste zich weliswaar niet door Rijsber- gen te laten vervangen, maar hij had toch vrij veel tijd nodig om weer op een normale manier aan het spel deel te kunnen ne- Met een knappe actie van Ling en de Oranje-doelman simpel gepas- een schot van Hovenkamp, dat net naast ging, maakten de Ne derlanders het handjevol aardige aanvalsacties vol. De Westduit sers bleven echter gevaarlijk en onderstreepten -hun overwicht vijf minuten voor tijd. Willy van de Kerkhof, die bijna de gehele wedstrijd onzichtbaar was ge weest, haalde twee meter buiten het strafschopgebied Rum menigge onderuit. Bonhof eta leerde vervolgens weer eens zijn specialiteit en lepelde de bal ef fectvol over het muurtje, on houdbaar voor Schrijvers, in de bovenhoek. De Westduitse re vanche was compleet. Kerstlotto DEN HAAG - De winnende getal len van de kerstlotto, die gisteren werd gespeeld, zijn: 3-10- 16- 19-29-41, reservegetal 36. Eerste prijs: 353.683,00, Tweede prys: 101.052,00, Derde prijs: 151.578,00, Vierde prijs: 202.104,00, Vijfde prijs: 202.104,00. venbeen en zich liet vervan gen door Johnny Metgod, meende dat het veld toch wel een zeer grote invloed heeft gehad op de uitslag. Niet geheel ten onrechte, maar de Westduitsers, die evenals de tegenstanders op hetzelfde schoeisel liepen, dat vlak voor de wedstrijd in Düsseldorf was gearriveerd, toonden ge durende een groot gedeelte van de wedstrijd hun supe rioriteit. Bondscoach Jan Zwartkruis, anders erg rustig maar dit keer behoorlijk geë motioneerd (het was zijn eer ste nederlaag sinds hij in vol ledige dienst is bij de KNVB) wenste de nederlaag niet af te schuiven. "Inderdaad, zij hebben ons gewoon overklast. Ik zou niet weten wat ik an ders moet zeggen. Zij pasten zich sneller aan bij de om standigheden en waren veel beweeglijker. We hebben ons te veel weg laten drukken. Dat was de grootste fout. In de DÜSSELDORF (ANP) - De ju bel van de duizenden Duitse Schlachtenbummler dreunde nog na. Zelfs in de kleedkamer van het Nederlands elftal drongen de klanken van hun liederen door. Het "Hi-ha-ho, Holland is KO" stak een mes in het hart van Oranje. Want opnieuw was het niet gelukt. Evenals vier jaar geleden in de finale van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in West Duitsland werd Nederland overtroefd. Maar meer nog dan de cijfers was het de reactie van het publiek dat Oranje furieus maakte. "Ach, dat valt nog wel mee", sprak de geblesseerde Ruud Krol. Maar aan alles was te merken dat het hem wel dege lijk dwars zat. De aanvoerder van het Nederlands elftal, die in de tweede helft het veld moest ruimen omdat hij op nieuw last had gekregen van zijn spierblessure in het bo-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13