Blik in de weekbladen Schoonmaak Zeedijk sleclrts symptoombestrijding deTijd Oud-politiechef Kalma lijsttrekker PSP bij Europese verkiezingen EISEVIERS dingen te belemmeren. Kal- ma: "Interessant is dat vrijwel alle EG-staten vroeger kolo niën hebben gehad. Die win gewesten zijn ze kwijtge raakt. Nu zie je een nieuwe vorm van concentratie ont staan om weer wat van de vroegere macht terug te ha len. De uitbuitingslijn van vroeger komt terug, zij het in een ander model". Ook de samenballing van de EG-landen in de NAVO stemt Kalma niet vrolijk. Hij zegt: "De NAVO is naar mijn me ning geen verdedigingsinsti tuut maar dient louter ter be scherming van de kapitalisti sche belangen". De weinig florissante kijk van Kalma op EG en Europees parlement mag toch niet ver hinderen dat hij bij een even tuele verkiezing richting Straatsburg afreist. Kalma: "Ik voel me weliswaar geen parlementariër. Ik ben meer op m'n gemak bij buiten parlementaire acties maar er moet parlementair werk wor den gedaan. Die .twee vullen elkaar aan. Dat ik me toch kandidaat voor het Europees parlement heb gesteld kwam omdat vanuit alle geledingen van de PSP verzoeken in die richting kwamen. Daar zal wellicht mjjn achtergrond als voorzitter van de PSP-afde- ling Rotterdam en mijn lid maatschap van de Rijnmond- raad ook niet vreemd aan zijn geweest". Banden In het Europees parlement stelt Kalma zich voor contact te zoeken met socialistische groeperingen en links-radi cale vleugels in andere partij en. Ook wil hij verdere ban den gaan aanknopen met al lerlei actiegroepen en dan vooral anti-kernwapen-be wegingen. Kalma: "De PSP is geen zetel-partij maar via een plaats in het Europees parle ment kunnen we internatio naal dezelfde kritische func tie uitoefenen als we in Ne derland doen. Onderwerpen aan de orde stellen die de gro te partijen zullen mijden, sig naleren, vragen stellen. Een stem op een kleine partij is geen verloren stem al willen de grote partijen dat de men sen wijsmaken en al is ook de hoge kiesdrempel van 4 pro cent bedoeld om de kleine partijen de hals af te snijden. Volgens Kalma zijn er voor de PSP toch wel kansen om één van de 25 Europese zetels die voor Nederland bestemd zijn binnen te halen. Hij baseert dat op de verdubbeling van het ledental van de PSP in de afgelopen anderhalf jaar en de toenemende aanhang voor zijn partij blijkens verkie- zings-onderzoeken. Kalma: "Als die lijn doorzet dan is er een mogelijkheid voor de PSP". Kalma: "Ik heb daarbij onder werpen behandeld als de vrijheid van meningsuiting, beroepsverboden, inlichtin gendiensten en vooral ook de verontrustende ontwikkelin gen bij de politie. Ontwikke lingen op het punt van fouil leren, het doorzoeken van woningen, de anti-kraak wet, de vorming van speciale poli- tie-eenheden enzovoorts. Wat me erg goed heeft gedaan was dat ik niet alleen door m'n ei gen groep werd benaderd maar ook door' mensen uit heel andere geledingen, on der meer uit de kerk. Ik heb die lezingen met plezier ge houden, niet om gelijk te krij gen maar wél om een discus sie los te maken". Grote belangen Een discussie die Kalma ook graag zag ontbranden ten aanzien van EG en Europese verkiezingen. "Maar die ver kiezingen leven op dit mo ment niet of nauwelijks", er kent de PSP'er die dat hoge lijk betreurt want volgens hem staan er grote belangen op het spel. Kalma: Een gevolg van die ver kiezingen kan zijn een ver dere overdracht van be voegdheden aan supra-natio- nale instanties zonder een overeenkomstige uitbreiding van de controlerende taak van de Europese parlementa riërs. En van controle door het Europese parlement is nu al nauwelijks sprake want het parlement heeft geen besluit vormende taak, alleen een adviserende. Het enige wa pen is een motie van wan trouwen tegen de zogenaam de Europese commissie die het dagelijks bestuur binnen de EG vormt. Nou, de diverse regeringen stellen dan ge- Euro pese commissie samen en dan is er eigenlijk nog niets ver anderd. Door de beperkte be voegdheden komt het Euro pese parlement niet aan een behoorlijke controle toe". Op laatstgenoemd punt zal Kalma in zijn verkiezings campagne nadrukkelijk wij zen. Hij zegt: "We zullen steeds weer aan de orde stel len dat er geen sprake is van een parlement zoals men dat in Nederland voor ogen heeft. Maar we gaan ook op de ge volgen wijzen van andere za ken waar de Nederlandse burger rechtstreeks mee te maken heeft zoals de indus triepolitiek, de landbouwpo litiek, de energiepolitiek, de ontwikkelingssamenwerking en natuurlijk de ontwikkelin gen op het gebied van de be wapening. Er gaan nu al stemmen op om in de EG te komen tot één wapen-indus trie. De mensen weten prak tisch niet welke immense krachten er in de EG aanwe zig zijn". Uitbuitingslijn Een EG die er volgens Kalma voornamelijk op uit is de vrije ondernemingsgewijze struc tuur te bestendigen en te ver sterken, internationale vak- bondssamenwerking te be moeilijken en sociale en de mocratische rechtsverhou ROTTERDAM - "Het Europa van de Europese Ge- meenschap is een levensgevaarlijke zaak". Bouwe Kalma, onlangs gekozen tot lijsttrekker voor de Paci fistisch Socialistische Partij bij de verkiezingen voor het Europese parlement (volgend jaar juni), ziet de EG en trouwens ook dat Europese parlement duide lijk niet zitten. "Een van boven opgelegde sch(jn-democratie", zo beoordeelt de in Rotterdam wonende Kalma de verkiezingen voor de Europese volksvertegenwoordiging waarin hij desondanks ook een plaatsje hoopt te veroveren. Om vanuit die positie met des te meer kracht en overtuiging te kunnen waarschuwen en strijden tegen de geva- ren van het kapitalisme. Kalma zal daarbij geen blad voor de mond nemen. Dat heeft hij nooit gedaan, ook niet als politiechef in Rotterdam. Juist zijn duidelijke politieke stellingname in tal van zaken noodzaakten hem om begin van dit jaar ontslag te nemen uit de politie-dienst. "Dat kon niet anders, gezien de verdachtmakingen aan mijn adres, de hetze die er tegen mij werd gevoerd en een mij feitelijk opgelegd beroeps verbod", zegt Kalma die overigens sinds zijn vertrek bij de politie niet klagend en werkeloos thuis is gaan zitten. "Ik heb het de afgelopen maan den drukker gehad dan ooit", meldt hij, daarbij wijzend op vele lezingen en inleidingen die hij op verzoek voor tal van organisaties hield. Niet alleen was hij veelvuldig op verkie zingspad voor de PSP, ook bij groeperingen van werkende jongeren en studenten en op scholengemeenschappen was hij een veelgevraagd spreker. Bouwe Kalma: "Ik heb het de afgelopen maanden drukker gehad dan ooit" AMSTERDAM - Een gewone dag door de week, 's middags om twee uur. Twee agenten in pak lopen te surveilleren op de kop van de Zeedijk. Er is geen mens te zien. In een snackbar zitten een stuk of tien Surinamers vol belangstelling toe te kijken. Voor de rest: niets te beleven Want dit stukje Zeedijk is nu dan eindelijk „schoon". En ,fichoon" wil zeggen: je strui kelt er niet langer meer over he- roinedealers en hun afnemers, je wordt er niet meer beroofd, je kunt er weer gewoon lopen. Nadat de politie totaal onver wacht, in samenwerking met justitie en gemeentebestuur, de boel had opgeruimd, zijn de meeste zaken weer open gegaan maar er komen haast geen be zoekers: als de dealer weg is. gaat de verslaafde afnemer namelijk ook weg. En zij die niets met heroine te maken heb ben, schuwen dat stukje buurt ook: niemand vindt het prettig, ook al is het geweten brand schoon, steeds weer geconfron teerd te worden met de politie ,JEijn dat het gebeurd is, maar nou is het zoetjes aan mooi ge weest, anders gaat straks onze handel eraan", wordt er alge meen gemompeld. „We moeten ons niet vergissen in de cijfers: het aantal berovin gen is nu dan wel met sprongen gezakt, maar dat zegt nog niets", vindt de politie. ,JIet grote toeristenpubliek dat hier 's zomers komt, is altijd het grootste slachtoffer geweest van de geldzoekende verslaafden. Toeristen zijn er nu haast niet en het is dus maar de vraag hoe relevant de cijfers zijn". In middels nemen de verslaafden de wijk naar een andere buurt. De MacDonald op het Rem- brandtplein en de Sosa (waar in de Stichting Apoera, die jon gerenwerk onder Surinamers doet, is gehuisvest.) op de hoek van de Herengracht en de Vij zelstraat zijn nu de aangewe zen plekken geworden om drugs te kopen en te verkopen. Een tamelijk logische zaak: de loop tussen Zeedijk en beide andere punten zat er toch al in. En voor de rest heeft een klein deel van de handel zich verplaatst naar buiten Amsterdam. Want dat is natuurlijk toch het frustrerende en benauwende: jaag je de handel van het ene punt weg, dan komt die op een ander punt toch weer te voor schijn. Of, zoals commissaris Hock van bureau Warmoes straat het zegt: ,flet is en blijft een vicieuze cirkel. Wat er tot nu toe gedaan is, is slechts symp- Door Elly Hoeven toombestrijdingWant een op lossing voor het verslaafden probleem is tot nu toe nog niet aangedragen. De politie heeft zijn huiswerk bijna afgemaakt, keurig volgens de opdracht van justitie en gemeente. Maar we kunnen natuurlijk niet einde loos doorgaan. Eens zullen we op moeten houden, anders krijg je een soort politieterreur. Het is uiterst moeilijk om te bepalen wat kan en wat net niet meer kan. Wij willen ons in ieder ge val niet lenen als bezem die alle Surinamers hier weg moet ve gen. Dat zou de zuiverste dis criminatie zijn. We willen al leen saneren. De buurt moet normaal begaanbaar zijn en het mag hier nooit komen als het geval is ge weest". >-Wat we nu gedaan hebben, doen we liever niet", zegt officier van justitie, mr. J.G. A. Wolfs. ,JDe echte taak van de justitie is be strijding van de criminaliteit. Het voorkomen van criminali teit is hiervan slechts een afge leide. Het schoonvegen van de kop van de Zeedijk was de eni ge manier van optreden die op korte termijn mogelijk was." - Is er nu iets wezenlijks opge lost? fAch, in ieder geval is de crimi naliteit op en rond de kop van de Zeedijk sterk gedaald, als het ware tot normale proporties teruggekeerd. De verplaatsing van de problemen in de richting van de Sosa is natuurlijk ook niet zo leuk, maar daar spelen de problemen zich lijk binnensmuurs af. Rond het gebouw is nauwelijks sprake van criminaliteit - of dat zo blijft is overigens een open vraag. Ik ben het met u eens: onze schoonmaakactie lost het probleem van de verslaafden niet op, al kunnen wij als deel nemer aan het tripartite over leg wel een steentje daartoe bij dragen. De grote moeilijkheid is dat de sociale structuur van de verslaafde Surinamer van dien aard is, dat geen enkele hulpverlenende instantie, nóch van Nederlandse, nóch van Su rinaamse signatuur, contact met deze groep weet te krijgen: men heeft geen vat op ze". Wat we echter beoogd hebben, hebben we bereikt: de Zeedijk is in ieder geval veiliger gewor den. Maar hoe het verder moet? We moeten er nauwlettend op toezien dat rond de Sosa niet dezelfde situatie ontstaat als op de Dijk het geval was. Voor de gemeente ligt dat betrekkelijk gemakkelijk: zij is eigenaar van het pand. Voor justitie ligt dat wat moeilijker" .JDie stichting Apoera is een las tig punt. Een van de bestuurs leden is een al vaak veroordeel de dealer. Oorspronkelijk was de Sosa een gewone soos voor Surinamers, maar het gezellig heidselement is er volslagen verdwenen. Er hangt nu alleen nog maar een verziekte sfeer, de bevolking is uiterst negatief. De gemeente zou moeten zoeken naar een beperkte ruimte voor Surinamers met een positieve instelling. Mijn ervaring is dat die mensen die het hardst roe pen over discriminatie door politie en justitie, zelf altijd aan de verkeerde kant zit ten". In Elsevier herhaalt vice-premier Wiegel een klacht die hij ook al vaak uitte toen hij nog gewoon fractievoorzitter was van de WD. De media zitten hem dwars. Tegen Ferry Hoogendijk klaagt hij: "Niet-linkse kabinet ten moeten rekenen op veel meer weerstand van de media. Het is nu van de ochtendgymnastiek voor de huisvrouw af tot midder nacht bij de VARA één en al kri tiek". Honderdvijftien pagina's verder probeert Elseviers starreporter René de Bok nog een bewijs voor Wiegels stelling aan te dragen. Onder de kop "Ton Planken, het slimste jongetje van de NOS dat altijd gelijk wil hebben" signa leert hij Plankens "evenwichts stoornis" aan de hand van "voor beelden uit de dagelijkse prak tijk". Lezing van het artikel leert dat De Bok naar één uitzending van Den Haag Vandaag heeft ge keken waarin Ton Planken enige kritische woorden sprak aan het adres van het kabinet en enkele CDA-politici. Voor De Bok is het voldoende om de objectiviteit en de onafhankelijkheid van de ru briek ter discussie te stellen. Een stuk interessanter is een artikel van de - volgens een' advertentie van Elsevier - journalistieke Benjamin Frank Lafort. Hij con stateert grote onenigheid tussen de ambtenarenbonden van hoger personeel en de bond van Dut- man die bij de FNV is aangeslo ten. Woordvoerder Koper van de bond van hoger personeel kon digt acties aan als het hoger per soneel meer moet inleveren ten gunste van de lagere ambtenaren. Acties die wel eens gevoerd zou den kunnen worden door lood sen, verkeersleiders en douane personeel. Het omslagartikel van Elsevier gaat over de positie van de kerk in de Oostbloklanden. CDA politici, projectontwikkelaars of andere mensen die .zich wel eens ingelaten hebben met duis tere praktijken en nog niet door Vrij Nederland zijn betrapt, kun nen het niéuwe jaar met een ge rust hart ingaan. Vrij Nederland verschijnt dit jaar niet meer en komt net zoals alle andere weekbladen die verderop in deze rubriek worden besproken, met een dubbeldik nummer op de markt. Op de valreep worden nog wel even de slechte praktijken van de Limburgse projectont wikkelaar Melchior onder de loupe genomen. Henk van der Meyden die in het zelfde nummer van VN door Ri- nus Ferdinandusse wordt geïn terviewd, kan zich over dit soort zaken niet opwinden: "Vrij Ne derland zit jarenlang de balan sen van Veldkamp te lezen. En dan schrijf ik dat hij een verhou ding heeft met een zangeres. Ge woon kapiiaal een ZANGERES van vierendertigAaah, zeggen de mensen dan, is dat Veldkamp. Besteedde vorige week de Haagse Post aandacht aan NRC Han delsblad, deze week komt VN met maar liefst drie pagina's over de "kwaliteitskrant". De conclu sie van de schrijver van het por tret, Martin van Amerongen: "Gekomen zijn de vrouwen, ge komen zijn de katholiekengeble ven zijn de academici .gebleven is het aardige werkklimaat. Maar verdwenen zijn de rare, poëtische mannen, in zakkige pakken, met sigarenas op het vest én Candide in de zijzak". Bibeb had een interview met de "peetvader" van het kabinet-Van Agt, professor F. J. F. M. Duyn- stee. Over Den Uyl zegt hij: "Den Uyl had alle kaarten in handen, heeft ze stuk voor stuk in de pnd- lenmand gegooid. Heeft steeds meer bij die sensibele man (Van Agt, red.) een aversie aange kweekt. Ik, heb zijn tactisch on vermogen met grote vreugde ge volgd". Tenslotte nog een kerstboodschap van Vrij Nederland in de rubriek Terzijde: "De rechten van de pens". De Haagse Post biedt de lezers een kerstgeschenk aan: een compleet uitneembaar verhaal van J. M. A. Biesheuvel. Aan het einde van het jaar sluit de Haagse Post de serie over de PvdA-strategen af met een gesprek met fractievoor zitter Den Uyl. Hij gelooft nog steeds in een tweede kabinet-Den Uyl. Komt zo'n kabinet er niet voor 1981 dan vindt hij dat er dan in behoorlijk overleg bekeken gaat worden hoe zijn opvolging geregeld kan worden. Net als Wiegel, maar dan in tegengestel de zin, klaagt Den Uyl over de media: "Wat de toegang tot de media betreft, zit je op een gewel dige achterstand" Daan Dijksman en Gijs van de Westelaken doken in de jon gensjaren van premier Dries van Agt en kwamen terecht in Gel drop, het Nederlandse Plains. "Zoals Jimmy Carter gevormd is door zijn jeugd in het pindadorp je in Georgia, zo voelt Dries van Agt zich nog altijd nauw verbon den met het Brabantse textiel- dorp, waar het simpele roomse le ven vredig voortkabbelt en me neer pastoor nog meneer pastoor Michiel Berkel schreef een indrin gend verhaal over zelfmoord on der jonge kinderen. Hij had onder meer een gesprek met de, direc teur van het kinderpsychiatrisch centrum Curium in Oegstgeest, dr. J. Weinberg. In Ischa Meyers weekboek komt Loe de Jong aan het woord. Over de zaak Aantjes wil hij in dit sta dium weinig zeggen. Alleen dat het de akeligste klus is geweest die het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie in z'n meer dan dertigjarige bestaan heeft moeten ondernemen. De Tijd heeft een interview met Til Gardeniers, de minister van CRM die vorige week in het kerstrap port van Elsevier een dikke on voldoende voor haar beleid kreeg toebedeeld. Wat staat er als kop boven het artikel in De Tijd? Til Gardeniers: Altijd de angst min der dan een tien te halen". Ze praat uitvoerig over haar jeugd, haar gezin, het CDA, het werk op CRM. In het blad wordt verder de discus sie rond professor Buikhuisen voortgezet en is er een gesprek te vinden met Jan van Kilsdonk, studentenpastor in Amsterdam: "In de flats van studenten moet ik een huisdier zijn, een wandelend meubel". hervormd nederland Zelfs Hervormd Nederland is on gewoon dik vanwege het dub belnummer. Het blad maakt zich zorgen over het gezicht van het CDA na de verkiezing van Lub bers als fractievoorzitter "Lub bers. Van Leijenhorst, Schakel, het is geen driemanschap waar van men de bevlogenheid afleest en dat het zielloze kabinetsbeleid nu eindelijk eens onvervaard in de richting van het eigen CDA programma zal drijven". Wim Kok zegt in HN de reactie van Philips op een artikel in de Vak bondskrant over de ontvoering van Philips-directeur Schuitema volstrekt buiten proporties te vinden. Voorts in HN een interview met Jan (Farce Majeure) Fillekers. Over dat programma: "we hebben compromissen moeten sluiteü, maar dat wisten we van te vo ren". En dat is dan tevens de eni ge interessante uitspraak die Fillekers in dat interview doet. MARK KRANENBURG

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11