Positieve reactie Brezjnjev China Üiaos in Frankrijk, stroomstoring .oor Krijgt Iran een burgerregering St3Lppen\Garidhi naar gevangenis zo Nutsspaarbank! Nederland onthoudt zich van stemming ever Namibië Ier Klaanw op bres voor Berde Wereld LEIDSE SPAARBANK Grieks-Turlcs geschil blijft U mag best weten dat er maar één echte IVÜef ba Toast is... -OENSDAG 20 DECEMBER 1978 jjARIJS (DPA/UPI) - Als gevolg een omvangrijke stroomsto- ring, kennelijk veroorzaakt door plotseling sterk gestegen elektriciteitsverbruik, is gisteren driekwart van Frankrijk en een stuk van West-Zwitserland ver stoken geweest van stroom. [et Franse staatsbedrijf EDF sprak van de ernstigste ontwrichting sinds het einde van de oorlog. Een stroomstoring in deze om vang was ook in Europa tot dus ver niet voorgekomen, j Jaar schatting kwamen 35 miljoen Fransen plus een onbekend aan tal Zwitsers zonder stroom te zit ten, toen in de vroege ochtend velen bij temperaturen van 3 tot 5 graden Celsius onder nul extra verwarmingstoestellen inscha kelden. De EDF deed in eerste aanleg een beroep op West-Duitsland om bij te springen. De 400.000 voltslei- ding die de stroom uit de Bonds republiek moest aanvoeren, raakte echter nabij Nancy, in Oost-Frankrijk, overbelast en schakelde zichzelf automatisch uit. In een kettingreactie gebeur de ditzelfde vervolgens met alle, eveneens overbelaste netten el ders in Frankrijk. Alleen Oost- en Noord-Frankrijk, dit laatste dank zij stroom uit België, konden nog over elektriciteit beschikken. Elders in het land gingen de lichten uit, functioneerden ondergrond se spoorwegen, trams, liften en verkeerslichten niet meer en kwamen tandartsboren en alle andere elektrische apparaten tot stilstand of zwijgen. Op grote schaal moest de brandweer men sen die in liften waren gestrand, te hulp komen. Twee ambtenaren van de centrale bank in Parijs za ten langdurig opgesloten in de met elektrische apparatuur be veiligde kluis. Het duurde vele uren voordat de stroomvoorziening geleidelijk weer op gang kwam. Tegen de avond hadden de meeste Fransen weer elektriciteit. De EDF deed echter een klemmend beroep op de afnemers om in de komende dagen geen elektrische kachels aan te zetten en andere elektri sche apparaten zo min mogelijk te gebruiken. De storing in Zwitserland, als ge volg van de koppeling met het Franse net, beperkte zich in hoofdzaak tot het gebied van Ge- Koffie bij kaarslicht beviel de meeste Parijzqnaars niet erg. Het duurde echter lang voordat de stroomstoring verholpen was. Cola voor China. m de directeuren van de Coca Colafabrieken laat het flesje met Chinees opschrift zien. Brezjnjev op verjaardag onderscheiden MOSKOU (AFP/UPI) - De Sowjet-staats- en partijleider Leonid Brezjnjev is gisteren ter gelegenheid van zijn 72ste verjaardag voor de vijfde maal onderscheiden met de Orde van Lenin, de hoogste onderscheiding in de Sowjet- Unie. Voorts ontving hij voor de derde maal de 'Gouden Ster', een decoratie waaraan de titel 'held van de Sowjet- Unie' verbonden is. De Sowjet-leider vierde zijn verjaardag overigens nauwe lijks. In de Sowj et-pers werd er geen aandacht aan het feit besteed. Het is gebruikelijk dat aan verjaardagen van Sowjet-leiders alleen in het openbaar aandacht wordt ge schonken als het aantal jaren door tien deelbaar is. Wat zijn gezondheid betreft waarover de laatste jaren veel is gesproken, kan worden ge zegd dat Brezjnjev de laatste maanden aan verscheidene bijeenkomsten heeft deelge nomen. Algemeen is men er van overtuigd dat hij de touw tjes in het 13 leden tellende politburo nog stevig in han den heeft. WASHINGTON (UPI/AFP/Reuter) - President Carter heeft gisteren in een interview verklaard dat hij een „zeer positieve" persoonlijke boodschap van de Sowje- trussische leider, Leonid Brezjnjev, heeft ontvangen, waarin deze zegt dat het gepast is dat grote mogendhe den als de V.S. en China diplomatieke betrekkingen on derhouden. Carter verklaarde dat de toon van de per soonlijke boodschap zeer positief was en dat hij hier over zeer verheugd is. Ik kèn nu gerust zeggen dat onze nieuwe betrekkingen met China de onderhandelingen over een tweede SALT-akkoord (ter be spreking van de strategische wa pens) niet zullen belemmeren. Evenmin zullen onze goede ban den met de Sowjet-Unie ver slechteren nu we diplomatieke betrekkingen met China aan gaan, aldus de Amerikaanse pre sident. In het interview voor de Ameri kaanse televisie vertelde Carter voorts dat hij de Sowjetrussische president wilde uitnodigen half januari een bezoek aan Washing ton te brengen, als de SALT-II onderhandelingen tot een suc cesvol einde waren gebracht. Voor eind januari staat een be zoek van de Chinese vice-pre mier Teng Hsieo Ping aan de V.S op het programma. De Prawda heeft gisteren in een eerste commentaar op het aan knopen van diplomatieke be- ADVERTENTIE Ja, alle drie denken ze er 't zelfde over: een éigen bankrekening voor dochterlief! Daarom ook start de N utsspaarbank een nieuwe dienstverlening: een eigen bank-/spaarrekening voor iedereen van 11 tot 18 jaar. Oftewel: de eigen Piek-Fijn-rekening. Met extra hoge rente. Op alle Nutsspaarbank-kantoren ligt daar een dui delijke folder over klaar: „Nieuwerwets: JE EIGEN PIEK-FIJN-REKENING bij de Nutsspaarbank". Gewoon even afhalen op 't dichtstbijzijnde kantoor. Zijn u en dochterlief weer Piek-Fijn op de hoogte! (deeluitmakend van de Nutsspaarbank) trekkingen tussen de V.S China gereageerd met schuwingen tegen de oogmerken van Peking en vermaningen het adres van Washington. Het blad wijst op de verklaring van president Carter dat deze stap geen nadeel voorde Sowjet-Unie mag betekenen. „De tijd zal het leren", aldus het blad. Het valt nu al op dat Peking geen haast heeft met instemming met de Amerikaanse uitleg. Het doet uitlatingen die een openlijke uit nodiging zijn voor de westelijke landen, een zo groot mogelijk eenheidsfront te vormen voor een strijd tegen de Sowjet-Unie en grotere hulp aan China op economisch en militair gebied. Dat duidt er allemaal op dat Pe king zijn energie richt op onder mijning van de vrede en de ont spanning en veiligheid van de volkeren, aldus de Prawda. Het Tsjechoslowaakse partijblad Rude Pravo schreef gisteren dat de diplomatieke betrekkingen tussen de V.S. en China „het fei telijke bondgenootschap bete kent van de meest reactionaire huidige krachten, het maoïsme en het Amerikaanse imperialis me, een bondgenootscahp dat te gen de socialistische gemeen schap, tegen vooruitgang, tegen de nationale vrijheidsstrijd en te gen de ontspanning is gericht" DEN HAAG (ANP/ANA) - Dat het Internationale Gerechtshof in Den Haag zich gisteren niet be voegd heeft verklaard een uit spraak te doen over het Grieks- Turkse geschil over het continen tale plat in de Egeïsche Zee, heeft niets veranderd aan de kern van dat geschil, aldus een verklaring van de Griekse regering in een reactie gisteravond. Griekenland had. het hof in augus tus 1976 gevraagd te verklaren, dat het zijn souvereine rechten mocht uitoefenen op het conti- nentale plat rondom de Griekse Weliswaar" meTddede eilanden voor de Turkse kust, een gebied dat wellicht rijk is aan olie. DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft zich vandaag in de Al gemene Vergadering vai Verenigde Naties in New York onthouden van stem ming over een resolutie welke zich keert tegen de Namibië- politiek van Zuid-Afrika. De oorzaak ligt in het feit dat de resolutie niet spreekt ove pogingen van vijf Westelijke leden van de Veiligheidsraad om de kwestie-Namibië op te lossen. Drie resoluties met betrekking tot Namibië werden vandaag ter stemming ingebracht, waarbij Nederland met de hele EG zich bij twee van stemming hebben onthouden en ons land een derde steun de. Frankrijk, Engeland en West-Duitsland onthielden zich ook bij deze resolutie van stemming. Deze had betrek king op het werkprogramma van de VN-raad voor Nami bië. In totaal waren er veertien op Zuid-Afrika betrekking heb bende resoluties, waarbij de Europese Gemeenschap zeer verdeeld heeft gestemd. Nederland heeft, met het me rendeel van de andere EG- landen, tegen een resolutie gestemd waarin een direct verband wordt gelegd tussen bedreiging van internationale vrede en veiligheid en bin dende maatregelen en in feite het verbreken van alle be trekkingen werd bepleit. De Nederlandse regering, zo werd in Den Haag gezegd, acht een volledige breuk en het staken van alle vormen van samenwerking niet juist en niet gewenst. Nederland behoorde, met De nemarken, tot de indieners van een resolutie waarin het stopzetten van nieuwe inves teringen in, en het verstrek ken van leningen aan, Zuid- Afrika wordt bepleit en de Veiligheidsraad werd ge vraagd een dergelijke maat regel dwingend af te kondi gen. Deze resolutie is, behalve door de indieners gesteund door België en Luxemburg, maar de andere EG-landen hebben zich van stemming onthouden. Zoals bekend zijn Nederland en Denemarken de EG-landen die, op het na tionale vlak, leningen aan Zuid-Afrika niet garanderen. NEW DELHI (ReuterIUPI) - De voormalige Indiase premier Indira Gandhi wijst woedend op een poli tieman tijdens haar arrestatie gis teren. Mevrouw Gandhi werd naar de gevangenis gebracht, nadat een motie hiertoe door het parlement was aangenomen. Mevrouw Gandhi is gearresteerd, omdat zij vier regeringsfunctiona- 1975 heeft vervolgd, toen FRANKFORT (DPA) - Plannen Geheime NAVO- documenten bij oud papier (Van onze correspondent) TEHERAN - In de Iraanse hoofd stad Teheran worden de geruch ten steeds sterker dat de sjah een belangrijk deel van zijn be voegdheden wil afstaan aan een burgerregering. De sjah heeft vandaag de oud-premier Gholam Hossein Sadighi (73) gepolst voor de vorming van een nieuw kabi net. Sadighi zou twee weken be denktijd hebben gevraagd. De positie van het huidige militaire regime-Azhari lijkt wankeler ge worden door de muiterijen in het leger. Ondanks aankondigingen van het militaire regime dat sta kers zullen worden ontslagen, wordt er in verschillende secto ren niet of nauwelijks gewerkt. Uit betrouwbare bronnen wordt gemeld dat 50 piloten van de na tionale luchtvaartmaatschappij Iran Air hun ontslag hebben in gediend uit protest tegen het ge dwongen ontslag van zes colle ga's en 20 technici die hadden deelgenomen aan stakingsac ties. Het inzetten door de regering van militairen op de olievelden en in de raiiinaaerijen heeft de pro- duktie nauwelijks beïnvloed: er wordt dagelijks minder dan 1,5 miljoen vaten geproduceerd. En dat betekent elke dag een verlies van 125 miljoen gulden voor de Iraanse staatskas. gecensu reerde - Iraanse radio en televisie begin deze week dat er weer olie arbeiders aan het werk zijn ge gaan, maar dergelijke berichten worden in Teheran met een schouderophalen als regerings- propaganda afgedaan. Ook veel winkeliers in de steden hebben de stalen rolluiken voor hun pan den laten zakken. Zo is de be roemde bazar van Teheran, een enorm overdekt complex van winkels en overdekte straatjes en steegjes, al dagenlang gesloten. Sommige bakkers hebben hun produktie moeten staken, omdat zij geen olie kunnen krijgen voor hun ovens. Fabrieken die voor hun grondstoffen afhankelijk zijn van het buitenland, hebben hun produktie moeten inkrim pen wegens stakingsacties van douanebeambten. Niemand in Teheran kan vertellen hoelang de stakings- en prikac- ties nog zullen duren. De journa listen zeggen weer aan het werk te zullen gaan als zij van het be wind van generaal Azhari be paalde garanties krijgen. De ge neraal heeft weliswaar gezegd da er geen censuur is, maar hij wei gert schriftelijke afspraken te bekrachtigen die de journalisten twee maanden geleden met de toenmalige premier Sjarif Ema- mi hebben gemaakt. Volgens de ze afspraken behoeven de jour nalisten niet bang te zijn te wor den opgepakt als zij iets zouden doen dat „schadelijk is voor de staat". Deze laatste zinsnede staat in de regels van de staat van be leg, die thans in Iran van kracht uitbreiding van de NA- VO-luchtmachtbasis Erbenheim bij Frankfort zijn bij een hande laar in oud papier te Darmstadt gevonden, aldus de .Frankfurter Rundschau'. zij trachtte voor het parlement lichtingen te verkrijgen over een project dat haar zoon was begon nen voor het vervaardigen van kleine automobielen. Het project van haar zoon kwam na de nederlaag van mevrouw Gandhi bij de verkiezingen van vorig jaar Volgens het jDlad ging het niet van de grond. In een vurige rede vorige week sprak mevrouw Gandhi met klem tegen dat zij de functionarissen die inlichtingen inwonnen over haar zoon zou hebben geïntimideerd. ko pieën van de oorspronkelijke te keningen. Daarop stonden o.a. alle brandstofdepots nauwkeurig aangegeven. Erbenheim wordt beheerd door de Amerikaanse luchtmacht. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) BRUSSEL - Nederland wil dat de Europese Negen meer hulp ver lenen aan de ontwikkelingslan den in Azië die niet met de Euro pese Gemeenschap zijn verbon den. Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) zei dit giste ren in Brussel tijdens overleg door de Negen over de onder handelingen met de ontwikke lingslanden in Afrika, de Caraïbi- sche Zee en de Stille Oceaan (ACS-landen) die met de EG zijn verbonden. De ministers van buitenlandse za ken van de Negen en van de ACS- landen ontmoeten elkaar mor gen. Dan wordt gesproken over vernieuwing van het zogenaam de akkoord van Lomé, dat de sa menwerking van de Europese Gemeenschap met de 55 ontwik kelingslanden in Afrika, de Ca- raibische Zee en de Stille Oceaan regelt. Bij deze onderhandelin gen, die tegen juli volgend jaar moeten zijn afgerond, is tot nu nauwelijks voortgang gemaakt. Volgens Van der Klaauw dient er geen speciale betekenis te wor den toegekend aan zijn pleidooi voor meer Europese hulp aan niet met de Gemeenschap verbonden landen zoals India, Pakistan en Sri Lanka. De Nederlandse be windsman vroeg ook aandacht voor de noden van de ASEAN- landen (Indonesië, de Philipij- nen, Maleisië en Singapore). Dit past in een meer wereldlijk ge richt Europees ontwikkelings beleid, dat wenselijk is, aldus Van der Klaauw, die alleen van Engelse zijde steun kreeg. De bakkers van Buitoni maken hun heerlijke, knapperige, goudbruine Melba Toastjes speciaal vooru! Er is dan ook maar één bedrijf in heel Europa dat het originele recept mag gebruiken en daarom ook als enige de originele naam Melba Toast mag voeren: Buitoni Alleen Buitoni maakt de echte Melba Toast

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9