Binnenkort met 18 jaar meerderjarig Weer conflict rond UC-fabriek Almelo Karate-expert misbruikte Zuidmolukkers' üajNüjHwi.ida Meer kans op 'VERWERK HUURSUBSIDIE IN SALARIS' kanker door röntgenstralen 'n Ei hoort erbij Uit de krakende vrieskou binnenkomen bij zo'n dampende Unox Rookworst Ouderwets gezellig! OENSDAG 20 DECEMBER 1978 PAGINA 7 Beroep op koningin DEN HAAG (ANP) - Het comité 'Laat leven', heeft 135.000 kaarten verspreid die naar koningin Juliana moeten worden ge stuurd. Op de kaart wordt de ko ningin gevraagd het wetsont werp abortus van het kabinet Van Agt niet te ondertekenen, al dus een woordvoerdster van het comité. Het wetsontwerp ligt momenteel voor advies bij de Raad van State. DEN HAAG - Premier Van Agt op de knieën voor één van de kinderen die gisteren in Den Haag aanwezig waren bij een manifestatie van de Nationale Commissie Internat ionaal Jaar van het Kind. Van Agt had de jeugdige "fan" van een handtekening voorzien. Op de bijeenkomst werd bekend gemaakt dat niet alleen het Nederlandse kind maar ook het kind in de Derde tyereld centraal zal staan in de Nederlandse benadering van het Jaar van het Kind dat over elf dagen aanbreekt. Behalve premier Van Agt was gisteren ook prinses Beatrix bij de manifes tatie aanwezig. DEN HAAG (ANP) - De hoe veelheid straling die de Ne derlandse bevolking te ver werken krijgt en die tot kan ker kan leiden neemt toe. Dit schrijven twee medewerkers aan het radiobiologisch insti tuut TNO in een artikel in het decembernummer van het maandblad "TNO project". Twee belangrijke oorzaken voor de stijging van de stra lingsbelasting zijn het toe nemende gebruik van rönt genstraling in de medische sfeer en het gebruik van be paalde bouwmaterialen, zo stellen de TNO-medewer- kers. De twee radiobiologen zijn niet gelukkig met het feit, dat veel tandartsen weigeren patiën ten te behandelen zonder voorafgaand röntgenonder zoek. "Het lijkt erop dat een betere gebitsverzorging niet leidt tot behoud of verlenging van mensenlevens, terwijl in principe wel het ontstaan van tumoren en sterfte kan wor den verwacht van massaal röntgenonderzoek van het gebit", aldus de radiobiolo gen. Ook bouwmaterialen kunnen de stralingsbelasting vergro ten. Dat geldt met name voor gipsplaten en pleisterwerk, waarvoor het gips wordt ver kregen als afval van alumi- niumerts en bij de fosfaat- produktie. Een verplichte keuring van bouwmaterialen is wenselijk, zo staat in het ar tikel in het blad. In de geneeskunde zou moeten worden gezocht naar metho den die evenveel informatie geven als de huidige röntgen apparatuur, maar die minder straling opleveren. De radiologische dienst TNO is bezig met het opzetten van een landelijk meet- en bege leidingsprogramma. Dit ge beurt in samenwerking met het ministerie voor volksge zondheid en milieuhygiëne en de Nederlandse vereniging voor radiodiagnostiek. Met dit programma wordt geke ken naar de stralingsbelas ting voor de Nederlandse be volking als geheel, bijvoor beeld als gevolg van röntgen onderzoek, zo staat in "TNO project". DEN HAAG (GPD) - D'66 onder zoekt de mogelijkheid om de in dividuele huursubsidie direct in het maandsalaris op te nemen. Huurders die voor subsidie in aanmerking komen, zouden dan minder loonbelasting hoeven af te dragen. Het D'66-Tweede-ka- merlid Nypels vindt dat door het verwerken van de individuele huursubsidie in de maandelijkse belastingheffingen de huursub sidie veel sneller bij de mensen terecht komt. Het duurt op dit moment vaak ne gen maanden alvorens aanvra gers van de subsidie hun geld krijgen. Omdat deze subsidie in de meeste gevallen juist bestemd is voor mensen met de laagste in komens, is het volgens Nypels van groot belang dat de huurders het extra steuntje van het rijk snel in handen hebben. Bij het ministerie van volkshuis vesting liggen op dit moment 350.000 aanvragen voor huursub sidie op afwikkeling te wachten. De grote vertraging vindt op het departement plaats. De gemeen ten blijken in de meeste gevallen de aanvraagformulieren met hun adviezen snel aan het ministerie door te sturen. Op het departement wordt de au tomatisering als de oorzaak van de vertraging aangewezen. Ny pels: „Na die automatisering blijkt nog steeds een grote ach terstand te bestaan. Ik vrees zelfs dat de achterstand nog groter wordt". In Amsterdam en Den Haag zijn de problemen met de uitbetalingen van de individuele huursubsidie gering. Deze steden geven als enige gemeenten in ons land de aanvragers van subsidie voor schotten. Deze voorschotten worden bij het ministerie van volkshuisvesting geclaimd. Een woordvoerder van de gemeen te Amsterdam zegt „In èèn maand hebben wij de 35.000 aan vragen verwerkt. Amsterdam be taalt de zaak vooruit. Het komt weinig voor dat het ministerie aanvragen die wij hebben goed gekeurd, afwijst. In dergelijke gevallen moeten wij het geld van de betrokken huurder zien terug te vorderen". D'66'er Nypels waardeert de han delwijze van Amsterdam en Den Haag ten zeerste. „Maar voor ge meenten brengt het wel een extra last met zich mee. Het lost het probleem niet op. Het is mooi dat de gemeenten zelf naar oplossin gen zoeken, maar het is de taak van het kabinet om een oplossing aan te dragen". Steeds meer mensen raken in fi nanciële problemen als gevolg van de vertraging in de uitbeta ling van de subsidie. „Ik krijg steeds meer brieven van mensen die mij hierover benaderen. Ik ontving deze week een brief van een mevrouw uit Rotterdam, die mij schreef dat ze zo vlak voor de Kerst het geld dat ze nog te goed heeft, zo erg hard nodig heeft. En het is toch te gek dat mensen naar de bijstand moeten lopen omdat het ministerie de individuele huursubsidie zo laat uitbetaalt", aldus Nypels. DEN HAAG (GPD) - Na een voorbereiding van ettelijke jaren heeft de regering gisteren bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend waarmee de meerderjarig- heidsgrens wordt verlaagd van 21 tot 18 jaar. De gevolgen van de wetswijziging zullen zijn dat personen reeds op 18-jarige leeftijd: - geen toestemming van de ouders meer nodig hebben voor een hu welijk; - niet meer vallen onder maatrege len van kinderbescherming; - niet meer vallen onder het ouder lijk gezag en de voogdij; - op vermogensrechtelijk gebied volledig handelingsbekwaam zijn. Wel stelt het wetsontwerp voor de ouders te verplichten om in de kosten van levensonderhoud en studie te voorzien totdat de meerderjarige kinderen 21 zijn. De onderhoudsplicht van de hui dige wet wordt dus gehandhaafd. Uitgangspunt voor deze uitzon deringsregel is, dat de nieuwe wet voor de overheid geen finan ciële gevolgen mag hebben. Als de uitzondering niet zou worden gemaakt en derhalve de 18-tot 21- jarige niet meer in aanmerking zouden komen voor de onder houdsplicht van de ouders, dan zou de schatkist voor veel van die gevallen moeten opdraaien. Strafrecht Tegelijkertijd met het wetsontwerp verlaging meerderjarigheids- grens is een wetsontwerp inge diend dat de gevolgen van die verlaging regelt voor het kinder strafrecht. De gevolgen van dit voorstel zullen echter beperkt zijn, omdat het kinderstrafrecht nu ook al de bepaling kent dat 18- tot 21-jarigen vallen onder vol wassenenstrafrecht. De rechter kan tot nu toe evenwel een uit zondering op deze regel maken als de persoonlijkheid van de da der daartoe aanleiding geeft. Als de nieuwe wet is ingevoerd, zal die uitzondering niet meer mo gelijk zijn. Minister De Ruiter van justitie - de eerste ondertekenaar van de wetsontwerpen - zal een beslis sing nemen of voor de jonge meerdeijarigen een afzonderlijk strafrecht moet worden inge voerd, met name op het onder deel van de plaatsing in inrich tingen voor buitengewone be handeling. Over dit probleem zal zich eerst een bijzondere studie- buigen. Huren gaan volgend jaar omhoog met zes procent DEN HAAG (GPD) - De jaarlijkse huurverhoging zal in 1979 zes procent bedragen. Voortaan gaat de huurverhoging op 1 juli van elk jaar in. Dat zeggen minister Beelaerts van Blokland en staats secretaris Brokx in een toelich ting op de voorgestelde wijziging van de Huurprijzenwet. Wetswij ziging was nodig om het huur verhogingspercentage terug te brengen van zeven naar zes pro cent en om 1 juli als vaste in gangsdatum voor de huurverho ging te nemen. De verschuiving van 1 april naar 1 juli was met name bepleit door het CDA en de Partij van de Arbeid. ADVERTENTIE Een dubbelwandige theepot, inhoud 10 koppen t.w.v. a> -2 52,50. e Voor 9 ton aan kleding gestolen BREDA (ANP) - De 27-jarige Belg I. B. heeft gisteren bij de Bredase politie aangifte gedaan van dief stal van huishoudtextiel ter waarde van 900.000 gulden. Volgens zijn zeggen had hij de goe deren opgeslagen in een garage box in Breda, omdat hij in die stad een groothandel in huis houdtextiel wil beginnen. De diefstalmoet volgens de Belg zijn gepleegd diefstal moet 13 no vember en 15 december. DEN HAAG (GPD) - Tussen een meerderheid van de Tweede Kamer en minister Van Aarden- ne van economische zaken dreigt weer een conflict over het ultra- centrifugeproject in Almelo. De bewindsman heeft in een ver trouwelijke brief aan de kamer commissie voor kernenergie la ten weten dat hij op het punt staat akkoord te gaan met de bouw van een UC-fabriek in het Duitse Gronau, vlakbij de Nederlandse grens. Volgens hem is dit een lo gisch vervolg op beslissingen die nog door het vorig kabinet in 1974 zijn genomen. Het kabinet, zo blijkt uit de brief, zou echter als vocrwaarde willen stellen dat Duitsland in elk geval tot in de jaren negentig blijft sa menwerken met Nederland in Almelo. Volgens het huidige ver drag van Almelo kan één der partners, Engeland, West-Duits- land of Nederland, na 1981 met een opzegtermijn van een jaar de samenwerking verbreken. Een derde UC-vestigingsplaats - na Almelo en het Britse Capenhurst - lijkt echter niet goed te vallen bij een meerderheid van de Kamer. In elk geval zijn PvdA en CDA er tegen. Deze fracties willen op korte termijn met de minister over zijn plannen praten. Het CDA-kamerlid Van Houwelin- gen vindt dat het voorstel van minister Van Aardenne ingaat tegen een door hem ingediende (en door de Kamer aanvaarde) motie, waarin onder andere wordt bepaald dat uitbreidingen van Urenco zullen plaatshebben in Almelo of Capenhurst. Een derde vestigingsplaats wordt door de Kamer van de hand ge- Mr. Van Aardenne gaat er echter vanuit dat de Kamer de wens heeft uitgesproken dat de UC-fa briek in Almelo tot 1000 ton zal worden uitgebreid. Ook in de nieuwe opzet - met een fabriek in Gronau - wordt aan deze wens voldaan, aldus de minister. Hij merkt op dat zonder de Duitse vestiging de produktie van Al melo zou stijgen tot 1300 ton. In zijn brief schrijft de minister dat hij pogingen heeft ondernomen om de uitbreiding van het UC- Project in Almelo te doen plaats hebben. Hij heeft het samenwer kingsverband Uranit aangebo den om aan Almelo een investe ringspremie te geven, die aan merkelijk hoger zou komen te liggen dan de normale, op voor waarde dat Uranit de uitbreiding van de produktie zou verwezen lijken in Almelo. De Britse en Duitse partners hebben dit aan bod echter van de hand gewezen. ADVERTENTIE AMSTERDAM (GPD) - Tegen de 45-jarige sportleraar en karate- expert Jon B. uit De Bilt heeft officier van justitie mr. De Beau fort van de Amsterdamse rechtbank gisteren vier jaar gevange nisstraf met aftrek geëist. De officier achtte bewezen dat Jon B. medeplichtig is geweest aan minstens èèn roofoverval in Am sterdam en dat het bewijs was gevonden dat hij wapens voor diverse overvallen had geleverd. De overvallen, vier in totaal, en een poging daartoe, waren uitge voerd door vijf Zuidmolukkers. Drie van hen stonden gisteren eveneens terecht. De twee andere Molukkers haalden het proces niet. John H. (26) werd tijdens de arrestatie in Breukelen op 15 september door leden van het arrestatieteam van de Rijkspolitie doodgeschoten en Does L. overleed op 2 december aan een her senbloeding in de Bijlmerbajes. De 23-jarige Jimmy B. en de 24-jarige Rein R. hoorden dezelfde straf als tegen Jon B. eisen, vier jaar met aftrek. Omdat Toon S. (24) niet bij de poging tot een overval betrokken was geweest, vroeg de officier de rechtbank hem tot driejaar en zes maanden gevangenisstraf te veroordelen. Het was een marathonzitting van precies 12 uur, waarin Jon B. centraal stond. Hoewel hij alles ontkende, geloofde eigenlijk niemand in zijn onschuld. Rechtbankpresident mr. K. Slagter ondervroeg de drie Molukkers langdurig naar het aandeel dat Jon B. in de overvallen zou hebben gehad. Alle drie verdachten verklaarden als getuige onder ede dat Jon B. de tips voor de overvallen gaf en dat hij de doodgeschoten John H. als tussen persoon gebruikte. Ook de wapens werden door Jon B. aan John H. geleverd. Er bestond een bijzondere relatie tussen Jon B. en „kleine John ny", zoals B. hem noemde. Zij kenden elkaar van een gokhuis aan de Achtergracht in Amsterdam. John was zijn pokermaatje. Dat zelfde gokhuis werd op 15 augustus van het vorig jaar door de Molukkers overvallen. Jon B., die door de eigenaar als uitsmijter was gehuurd voor honderd gulden per dag en er als gokker dage lijks te vinden was en bovendien nog eens in de winst deelde, zou volgens de Molukse verdachten, de overval op dit gokhuis zelf hebben beraamd. Aan de overval op de twee geldlopers van een modemagazijn in de Kalverstraat zou, volgens de getuigenverklaringen van de drie Zuidmolukkers, Jon B. zelf actief hebben deelgenomen. Hij zou na de bloedige roof-de twee geldlopers raakten levensgevaarlijk gewond door kogels uit de wapens van de Molukkers - de wapens en het geld naar het gokhuis op de Achtergracht hebben gebracht met zijn dure Amerikaanse auto. De Molukkers beweerden tijdens de zitting stellig dat zij na de overval Jon B. in het gokhuis hebben opgezocht om daar de buit te verdelen. Met name Jimmv B. was achteraf „pisnijdig" op de karate-expert, omdat hij van de 65.000 gulden buit slechts 5000 gulden aan de overvallers had uitgekeerd. Ze lazen in de krant dat het zo'n hoog bedrag was. Jon B. echter ontkende gisteren in alle toonaarden. Hij zei dat hij die dag, 21 januari van dit jaar, in het bekende journalistencafé Scheltema was geweest en dat hij zijn dure auto aan de overleden John H. had uitgeleend. De drie nog levende Molukkers ver klaarden witheet dat John B. loog dat het gedrukt stond. Alle drie zeiden dat hun kameraad John H. onmogelijk B.'s auto kon heb ben geleend, omdat hij die bewuste 21e januari niet bij hen uit de buurt was geweest. De getuigen die B.'s aanwezigheid bij Scheltema konden bewijzen, kwamen daar later op terug. Ook Jon B. zei gisteren dat hij zich had vergist. Hij verklaarde aanvankelijk dat hij bij Scheltema was geweest. „Ik kom daar drie keer per week. Ik weet het niet meer precies. Ik had die dag erg veel gedronken. Ik heb wat in de stad gezwalkt, edelachtbare. Via de Spuistraat ben ik naar het Rembrandtsplein gelopen. Wat hier wordt beweerd, is onzin. Het maakt mij krankzinnig". President Slagter kon zich de onmacht van Jon B. voorstellen en zei het ook een wonder te vinden als hij zou toegeven de man achter de schermen te zijn geweest. De belastende verklaringen tegen Jon B. stapelden zich gisteren op. Zo zou Jimmy B. hebben gezien dat Jon B. wapens uit het café La Pampa in Weesp, waarvan Jon B. eigenaar is, haalde. De vuurbuksen waren volgens Jimmy in een rood-witte doek ge wikkeld. Het was een kleedje uit het cafe van B.zo bleek later. Op de vraag van de president of dat waar was, zei Jon B.: „Iedereen kan zo'n kleedje uit mijn café jatten". Maar dat was nog niet alles. Zo verklaarden Rein R. en John A. dat Jon B. aan Kleine Johnny had verteld dat hij een meesterkraak wist; een overval op een geldauto van Van Gend en Loos met negen miljoen gulden. Voor die tip moesten de Molukkers eerst een rivaal van Jon B. uit de weg ruimen, of, zoals B. het zou hebben gezegd; „De knieschijven van deze man aan flarden schieten". Voor deze huurmoord zouden de Molukkers dan f35.000 krijgen. Het plan was met de overleden John H. doorge sproken. Maar volgens Jon B. was ook dit een verzinsel. „Knie schijven schieten is een uitdrukking uit de onderwereld", zei hij geirriteerd. En op de te liquideren tegenstander was zijn com mentaar: „Ik heb dat nooit gezegd. Deze Hans W. is wel een grote schoft en heroïnehandelaar. Die man zit mij altijd dwars en ik heb hem dus gewaarschuwd". De door Jon B. beraamde overval op de supermarkt Hocras in Bussum, op 15 september van dit jaar. werd de Zuidmolukkers fataal. Na al in Amsterdam door leden van het arrestatieteam te zijn opgemerkt, volgde de gewelddadige aanhouding in Breuke len. Jimmy B. en Rein R. (Toon S. was hierbij niet betrokken, omdat hij die dag last van z'n rug had) beweerden ook tijdens de zitting dat de politie onmiddellijk het vuur opende toen zij pro beerden, na te zijn klem gereden, er van door te gaan. De officier van justitie zei in zijn requisitoir dat hij op de aanhou ding in Breukelen niet wilde ingaan, omdat de rijksrecherche nog met het onderzoek bezig is. Voor de feiten doet het niet terzake, aldus de officier. Mr. De Vos, verdediger van Rein R., vond dat die dramatische aanhouding in Breukelen juist wel in het proces ter sprake ge bracht diende te worden. „Het is onvoorstelbaar dat de politie de zaak zo liet escaleren", zei mr. De Vos. „Mijn cliënt en zijn vrien den hadden al in de Raadhuisstraat in Amsterdam aangehouden moeten worden. De politie zag toen al wat er te gebeuren stond. Vanuit de auto van Johnny H. werden plastic zakken openlijk over straat, enkele tientallen meters, naar de gestolen Rover ge bracht. Dat er wapens in zaten, konden de rechercheurs toch wel aan de vorm van het pak zien". De raadsman vroeg zich af waar om van dit feit in het proces-verbaal geen melding was ge maakt. De strafpleiter stelde verder dat het Openbaar Ministerie in deze zaak ernstig had gefaald en alleen maar als doel had de Zuidmo- lukse overvallers te elimineren. „Het is zeer gevaarlijk te denken, eerst de misdadige feiten te moeten laten plegen en dan pas tot aanhouding over te gaan". Zowel De Vos als de verdedigers van de twee andere Molukkers vroegen tijdens hun pleidooien vrijspraak voor de ten laste ge legde poging tot een gewapende overval in Bussum. Volgens de drie advocaten staat het helemaal niet vast dat de overval ook daadwerkelijk zou worden uitgevoerd. Verder vroegen zij milde re straffen voor hun cliënten. Mr. Heukels, pleiter voor Jon B., vroeg tijdens zijn pleidooi aan de rechtbankpresident geen waarde te hechten aan de verklaringen van de Molukkers. „Ze zijn verslaafd aan heroine, ze zijn zeer labiel en bovendien hebben ze een hekel aan Hollanders. Mijn cliënt moet daarvoor boeten. Bovendien denken ze dat het Jon B.'s schuld is dat hun kameraad John H. is doodgeschoten. En dan gaan er ook nog geruchten in Molukse kringen dat Jon B. een geplande politieke Molukse actie zou hebben verraden aan de politie en daarom nemen zij nu wraak". De officier van justitie mr. De Beaufort daarentegen had er tijdens het requisitoir bij de rechtbank op aangedrongen de Molukkers wel te geloven. „Deze geslepen verdachte heeft de jongens in de puree geholpen. Hij is zelfs zoveel minner dan de Zuidmoluk kers. Hij maakte gebruik van de machteloosheid van deze men sen en spande hen voor zijn karretje. Mijn verontwaardiging ten aanzien van Jon B. kan ik niet onder woorden brengen. Er moet eens een einde komen aan de romantiek en de legendevorming rond Jon B. Als bekende Nederlander heeft hij een soort aureool boven zijn hoofd, als de Godfather van de metropool" Ten slotte vroeg de president aan de drie Zuidmolukkers, die hij tijdens de gehele zitting met de voornamen aansprak, of zij het gevoel hadden dat er recht aan hen was gedaan en dat zij alles hadden kunnen zeggen. Hij zei hun verdriet over hun twee kame raden die er niet meer zijn te begrijpen. De officier had trouwens in zijn requisitoir gezegd dat hij bij de strafmaat rekening had gehouden met het overlijden van deze jongens. „Ik heb met jullie te doen", besloot president mr. Slagter. „De keren dat jullie van daag hebben gelachen, kwamen bij mij goed over. Jullie hebben dan zulke vriendelijke gezichten", aldus de president. De uit spraak is over veertien dagen. (Vraag de folder met menutips in de winkel I of bij Unox Oss.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7