Actie tegen stankoverlast Slechte klank moet weg Drie smaakvolle collecties voor de vrouw. EggeR ufcAgt - Overleg tussen Leiden en Rijnland Maak er eens een sfeervolle kerst van! Actief in vrije tijd WOENSDAG 20 DECEMBER 1978 De twee rioolwaterzuivering in stallaties in Leiden die stank problemen geven: links de installa tie aan de Slaaghsloot in Noord, rechts de zuivering aan de Voor- schoterweg in Zuid-West. LEIDEN - De gemeente Leiden en het hoogheemraad schap van Rijnland hebben besloten om gezamenlijk maatregelen te nemen tegen de stankoverlast die wordt veroorzaakt door de rioolwaterzuiveringsinstallaties in Leiden-Noord (Slaaghsloot) en in Leiden-Zuid-West (V oorschoterweg). Bij het hoogheemraadschap zijn in de afgelopen periode geregeld klachten binnengekomen over stank in de omgeving van de bei de installaties. De klachten heb ben vooral betrekking op de uit 1938 daterende en in 1964 uitge breide installatie in Noord. Maar ook de in 1970 gebouwde installa tie in Zuid-West geeft in de te genoverliggende wijk af en toe aanleiding tot klachten. Omdat de stankoverlast voor een deel een gevolg kan zijn van de toevoer van rioolwater, wat een gemeentelijke aangelegenheid is gebleven, wordt sinds oktober van dit jaar overleg gepleegd tus sen Leiden en Rijnland. Behalve over gemeenschappelijke maat regelen wordt ook overleg ge pleegd om te komen tot een snellere procedure voor de uit breiding van de installatie in Noord. Wat Leiden-Noord betreft zal de stankoverlast volgens Rijnland pas afdoende verholpen kunnen worden wanneer de huidige zui veringscapaciteit van 80.000 in wonerequivalenten (i.e. is de ge middelde hoeveelheid afvalwater die één persoon jaarlijks produ ceert) is opgevoerd tot 120.000. Deze uitbreiding is in het Rijn landse bestrijdingplan tegen de verontreiniging van oppervlak tewateren opgenomen voor de periode tot en met 1981. Voordat met de 2 a2'/2 jaar vergen de bouwwerkzaamheden kan worden begonnen moeteersteen wijziging van het bestemmings plan, de hinderwetvergunning, grondaankoop en bouwvergun ning rond zijn. Ondanks dat de gemeente daar druk achter wil zetten zal het toch meer tijd ver gen dan aanvankelijk werd ge dacht. Inmiddels wordt wel gepoogd om via andere maatregelen de over last voor de bewoners van de wij ken Groenoord en Maredijk en voor woonbootbewoners en jachthavenbezitters van de Haarlemmertrekvaart zo veel mogelijk te beperken. Daarbij komen twee problemen om de hoek kijken. In de eerste plaats blijft het afvalwater te lang in de rioolbuizen waardoor het in kwaliteit achteruit gaat. Verder is het water dat in de Slaaghsloot/ Haarlemmertrekvaart geloosd wordt door de installatie onvol doende gezuiverd, waardoor zuurstofloosheid ontstaat. Dat leidt tot stank temeer doordat in de Trekvaart onvoldoende stro ming bestaat. De aanvoerproblemen van het rioolwater uit de Merenwijk zul len tot het verleden behoren wanneer het hoofdrioolgemaal voor die wijk gereed is. Door de dienst gemeentewerken wordt overwogen een tijdelijke maatre gel te nemen door de plaatsing van een pomp. Bovendien be staat de mogelijkheid dat de ,,rot- te-eieren-stank onschadelijk eie ren "-stankonschadelijk wordt gemaakt door toevoeging van waterstofperoxide aan het afval water. Rijnland studeert ook nog op ande re maatregelen, zoals het toevoe gen van vlokmiddelen aan het binnenkomende water en het af dekken van de ontvangkelder. Ook ligt het in de bedoeling het komende jaar de Haarlemmer trekvaart weer uit te baggeren. Het effect daarvan zal in de prak tijk moeten blijken. Een van de oorzaken van de stank in Zuid-West was het lange ver blijf van het Zoeterwoudse af valwater in de rioolbuizen. Daarin is inmiddels verbetering gebracht. Rijnland heeft hier ook voorzieningen getroffen om wa terstofperoxide toe te voegen. Mocht er desondanks nog stan koverlast optreden dan zou nog overgegaan kunnen worden tot het afdekken van het eerste ge deelte van de zuiveringsinstalla tie, in het bijzonder de ontvang kelder. ADVERTENTIE Het is nu mogelijk. Geef een exclusief geschenk uit onze brede aardewerk collectie van de leidsche fles of een prachtig kerstarrangement. Wij hebben de mooiste! het leidse bloemenhuis bloemsierkunst, planten, droogbloemen, kadoboetiek, exclusief aardewerk Steenstraat 19, Leiden nu ook telefonisch 071-142662. ADVERTENTIE hoek Vismarkt, Leiden Een modieuze collectie dameskleding vindt u op de le etage: rokken, ensem bles, japonnen, sjaals, blazers, tunieken, hoedjes, pantalons, blouses, bijous, strikjes, dasjes, truien, enzovoort. Avondkleding is te zien op de 2e etage, evenals de party-kleding die zo van de ontwerper komt. Een uitsluitend echt leren collectie damestassen, beursies, ceintuurs, rijbewijs etuis, valutamapjes, billfolds, portefeuilles, planmasters, en andere lederwaren treft u aan op de parterre. En op de 2e etage beautycases, handschoenen, poefs, avondtasjes, bijoute riedozen, damesattachés en -koffertjes, maar ook heel andere geschenken. Schoenen en laarzen kunt u passen op de parterre. Een collectie elegante da messchoenen met hoge hak, en gemakkelijke stappers, bijna even elegant. Laarzen, ook voor dames die dit seizoen al meer laarzen hebben gekocht; modieuze laarzen, natuurlijk zonder de ouderwetse ritssluiting, van kostelijke leersoorten. Als u smaakvolle collecties damesmode, tassen en schoenen van goede kwaliteit herkent en weet te waarderen, bent u welkom. _THEA_ Nu ook veel avondkleding, avondtasjes en avondschoentjes. IK WAS Al JAREN ALLEEN, KEEK TOEVALLIG M DE KRANT... Ronduit verbaasd was het Leidse echtpaar Maartense, en met hen al hun familieleden, vrienden en kennissen, toen van vorige week vrijdag bo venstaande advertentie levensgroot in deze krant stond afgedrukt. Een schitterende foto natuurlijk, alleen de tekst die eronder staat klopt met helemaal. Deze doet namelijk vermoeden dat de afgebeelde, stralende bejaarden elkaar pas sinds kort, via een advertentie in de krant, hebben leren kennen. En dat is nu net niet het geval. De afgebeelde bejaarden zijn de heer en mevrouw Maartense, bewoners van bejaardencentrum "Huize Groenhoven" in Leiden. Zij kennen elkaar al iets langer dan vandaag. Zij zijn binnenkort zelfs 62 (tweeënzestig) jaar getrouwd en, naar verluidt, nog altijd even gelukkig. De heer Landkroon uit Lisse, de schoonzoon van het echtpaar Maartense, vond het een vreemde zaak dat een dergelijke advertentie in de krant verscheen en kwam dan ook maandagochtend verhaal halen. De heer Landkroon: "Ik wist dat er foto's van mijn schoonouders waren ge maakt. Alleen is er nooit bij gezegd dat het voor een dergelijke adverten tie was. Mijn schoonvader heeft verteld dat op een gegeven moment de directeur van "Huize Groenhoven"de heer Kurpershoek, bij hem bin nenkwam met in zijn gezelschap een fotograaf en een dame van wie werd gezegd dat zij journaliste was. Vervolgens werd er gevraagd of er foto's voor de krant mochten worden gemaakt. Toen mijn vader vroeg waar voor dat nodig was werd er gesproken over interieurfoto's en dat dat er verder eigenlijk niet toe deed. Mijn schoonvader liet die fotograaf z'n gang gaan maar vond het wel een beetje vreemd dat hij en zijn vrouw zo nadrukkelijk moesten poserenEn toen die foto vrijdag in de krant verscheen stonden ze helemaal raar te kijken. Niemand snapte hoe de vork nu precies in de steel zat", aldus de heer Landkroon. Welnu: de advertentie blijkt afkomstig te zijn van het Centrale Bureau voor Courantenpubliciteit (het CEBUCO) in Amsterdam. Dit bureau levert de aangesloten kranten geregeld gratis advertenties om, door wel ke oorzaak dan ook, opengevallen ruimtes in de krant op een zinnige manier te vullen. Voor het maken van dergelijke advertenties schakelt het CEBUCO reclamebureaus in, zoals in dit geval het Alpheuse recla mebureau Detail Design. Detail Design gaf vervolgens de Leiderdorpse free lance-fotograaf René Gonkel opdracht om bij de tekst: "Ik was al jaren alleen,keek toevallig in de krant....",een passend plaatje te maken Fotograaf René Gonkel zegt: "Ik heb de directeur van "Groenhoven" de tekst laten zien en vervolgens gevraagd of ik in zijn bejaardencentrum een foto bij die tekst mocht maken. Wat hem betrof was er geen bezwaar en hij zou me wel bij een echtpaar brengen dat nog redelijk bij de tijd was. Dat was het echtpaar Maartense. Ook meneer Maartense heb ik precies uitgelegd wat ik kwam doen en ook hem heb ik de foto laten zien. Nu, de man maakte geen enkel bezwaar dus heb ik een aantal plaatjes geschoten. En die dame die ik bij me had was geen journaliste maar een vriendin die toevallig even mee was gegaan Dat was alles". De heer Kurpershoek, directeur van Huize Groenhoven" vertelt echter een ander verhaal. "Er kwamen bij mij op een gegeven moment een man en een jonge vrouw binnen die vroegen of ze voor de krant een paar bejaar den mochten fotografenren. Ik heb toen gezegd dat ik daar niets over te zeggen had en dat die bejaarden dat zelf maar moesten beslissen. Daar om heb ik ze naar het echtpaar Maartense gebracht omdat meneer Maar tense ondanks zij n 86 jaar nog zeer helder van geest is en elk geval nog in staat is om, als hij dat wil, te weigeren. Verder heb ik met deze hele zaak niks te maken en wil er ook niks mee te maken hebben ook", aldus aë heer Kurpershoek. De verklaringen van de betrokken personen zijn dus nogal tegenstrijdig waardoor de hele geschiedenis is verzand in een "welles-nietes" spelletje. Al met al blijft het echtereen vreemde zaak die hoogstwaarschijnlijk in de doofpot zal worden gestopt omdat nog de heer Maartense noch het echtpaar Landkroon van plan is verdere stappen te 'ondernemen. De activiteiten, die in de vrije tijd kunnen worden ontplooid, worden opgesomd op pagina 13. ADVERTENTIE Er zijn nog echte JUWELIERS Lucas van Leijden wil er één zijn en t is gauw Kerstmis Lucas van Leijden Nieuwe Rijn 4, Leiden '4 <C M*' Miniatuur van het beeldje van Cornelis Joppensz, zes tien centimeter hoog, bestemd voor relatie- en promotiedoel einden van de gemeente. 99 99 Op allerlei fronten is men in Leiden bezig met de promotie van de stad. Er wordt hoofza- kelijk nog nagedacht, maar de verschillende clubs waarbin nen dat gebeurt zijn het er over eens dat Leiden meer "verkocht" moet worden. La ten zien hoe rijk Leiden is in plaats van alleen maar alle rotte plekken tonen. Leiden Promotion is onderwerp van gesprek in de Stichting Leid se Binnenstad, in de VVV en bij de gemeente. De hoop is dat wanneer er wat concrete plannetjes op tafel zullen lig gen. die in samenspraak kun nen worden uitgevoerd, waarbij elke club de hem meest geëigende taak op zich neemt. Concrbte plannen zijn er nog niet bij de Stichting Leidse Binnenstad, ze zijn nog maar een week of drie bezig: wél bij de VVV. In de nota "Een basis voor beleid" wordt een aantal zaken op een rijtje gezet waarvan het de wens is ze in de toekomst uit te voeren; het maken van een magazine dat geregeld promotionele in formatie verschaft over wat er in Leiden en de regio te bele ven valt, in samenwerking met andere gemeenten en/of VVV's. Verder het organise ren van evenementen, rond leidingen, het voeren van publiciteits-campagnes in samenwerking met de ge meente Leiden en interne public relations, gericht op de Leidse burgerij. Bij de gemeente Leiden is re presentatie sinds een jaar een apart onderdeel van de afde ling 'kabinet en representa tie', met de bedoeling veel nadrukkelijker naar buiten te treden dan voorheen. Als er gasten zijn in Leiden, of als Leidse groepen of clubs naar het buitenland gaan, zorgt de gemeente voor voldoende Leidse presentjes. Er wordt bijvoorbeeld in deze tijd een leuke nieuwjaarskaart ge maakt en de nieuwjaarsre ceptie wordt goed voorbe reid, dingen die vroeger in alle drukte bleven hangen. Een ander resultaat van een jaar georganiseerde representatie is de vervaardiging bij Van Kempen en Begeer van hon derd miniatuurtjes van het beeldje van Cornelis Jop pensz. Bij bijzondere gele genheden worden ze als ty pisch Leids geschenk aange boden. De eer viel al te beurt aan de vijf restauratie-advi seurs van het Laatste Oor deel, aan de Koksschool bij het vertrek uit Leiden, en aan de drie-Oktobervereniging ter gelegenheid van de vijf tigjarige taptoe. De heer Hugens die de repre sentatie bij de gemeente voor zijn rekening neemt, vindt dit iets wat niet genoeg gedaan kan worden. Hij zegt: "Ener zijds is het een stuk gastheer schap. maar anderzijds heeft het ook wel degelijk een bin dende werking. Voor de ont wikkeling van een stad is het goed dat ze je weten te vin den. Maar ik vind het ook een plicht om goed voor de dag te komen. Zo voelen we ons verplicht om iets tc doen aan de geboorteplaats van Rem brandt in de Weddesteeg, om in de nieuwbouw aan het Noordeinde daar op de één of andere manier iets van mee te Er wordt bij de gemeente ook intensief over gedacht hoe de stad op een eenvoudige ma nier aantrekkelijk te maken is. Daar kwamen ondermeer suggesties uit als een aanleg- haven voor pleziervaartuigen in de Nieuwe Rijn. het om hoog tillen van typisch Leidse gerechten (de kaas bijvoor beeld, een Leids reclamebu reau heeft zich al gemeld om de promotie van de kaas op zich te nemen), en het laten rijden van koetsjes door de stad. Hugens: "Zoiets zou het stads beeld kunnen gaan bepalen, en dat is gewoon nodig, dat mensen zeggen: Leiden, o ja, die stad met dit of dat. Want Leiden heeft in de loop der tijd een verdomd slechte klank gekregen, en heeft zeer kritische inwonersflie weinig doen om die klank weg te werken. Terwijl er zoveel po sitiefs in die stad zit. Wij leg gen ons er dan ook niet bij neer. En ik heb het idee dat nu de gemeente er wat meer aan is gaan trekken, de rest van zelf wel volgt. Want het is toch een taak die je met veel meer mensen moet doen, je moet het met elkaar oppakken. Dat moet, doe je het niet, dan kan dat de stad in zijn ontwikke ling danig i staart- stoeltjesklokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3