rKoop Orion goedgekeurd Moord uit blinde woede De Knesset steunt Begin tegenover Egypte en VS 113 WASMACHINE STUK. GEWKKIG STOND ER EEN IN DE KRANT. WeJog Omdat het fijn is om jezelf te zijn. VARIA Ik heb 'n krant in mijn hand! ARNHEM (GPD) - Blinde woede over de verhouding tussen zijn echtgenote en het latere slachtoffer dreef de 40-jarige Nijmege- naar Jan R. op 28 augustus in zijn woonplaats tot de moord op de 39-jarige amanuensis F. J. Leenheer. Na de woorden „Ik ga niet bij Tineke weg voor jou" geschreeuwd te hebben, hakte R., bui ten zinnen geraakt, in op Leenheer. Toen bleek dat het schraapij- zer waarmee R. had geslagen niet dodelijk was geweest, nam hy een elektriciteitsdraad, waarmee R. Leenheer wurgde. Mr. M. L. de Haas, officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank, waar R. gistermiddag moest verschijnen, vond niet dat verdachte met voorbedachten rade had gehandeld. De officier, die doodslag bewezen achtte, stelde de rechtbank voor R. een gevangenisstraf van vier jaar op te leggen. Zowel R., zijn vrouw Tineke als het latere slachtoffer werkten bij het Radboudziekenhuis in Nijme gen. Op de ochtend van de 28e augustus kreeg R. een anoniem telefoon tje. Een vrouwenstem waarschuwde hem: „John, je moet Tineke en Frans (Leenheer) in de gaten houden. Frans z'n huwelijk is stuk; hij maakt het jouwe ook kapot". Helemaal van streek nam R. wat libriumtabletten en toog weer aan het werk. Laat in de ochtend werd hij weer door een vrouw opgebeld. Op dat moment besloot R., die al vermoedde dat zijn vrouw een verhouding met een andere man had, met Leenheer te gaan praten, 's Middags rond kwart voor twee ging hij naar het gebouw wis- en natuur kunde van het Radboudziekenhuis, waar Leenheer en zijn vrouw werkten. Bij zich droeg R. het schraapijzer waarmee hij die mor gen aan de verwarmingsketels had gewerkt. Op de eerste verdie ping sprak hij Leenheer aan. Onder het genot van een kopje koffie en een sigaretje ontspon zich het gesprek. Na een minuut of tien trok R. de stoute schoenen aan en vroeg recht op de man af: „Wat is er tussen jou en mijn vrouw?" Leenheer zou daarop geantwoord hebben: „Ik vind Tineke een mooi, machtig wijf. Ik ben met haar naar bed geweest en als ik de kans krijg, doe ik het weer". Nadat R. Leenheer te verstaan had gegeven hem maar een viezerik te vinden, ontstond er een scheldkanonnade over en weer. Volgens R. was de amanuensis zo boos, dat hij hem bij de kraag greep. Daarop sloeg R. toe met het schraapijzer. Verschillende malen werd Leenheer op het hoofd geraakt. Na het halfdode slachtoffer met de elektriciteits draad de keel dichtgesnoerd te hebben, verdween R. Verdachte ontkende gisteren voor de rechtbank Leenheer opzette lijk van het leven beroofd te hebben. „Ik was radeloos, maar ik heb totaal geen plan gehad om iets dergelijks te doen. Als ik de man niet was tegengekomen, was er niks gebeurd", aldus zijn verweer. De officier van justitie kon het allemaal maar moeilijk geloven. „Was het toeval dat u met een stuk ijzer en die draad naar beneden ging?", wilde hij van verdachte weten. „Ik was ergens bang voor hem", aldus R. Door de psychologische druk van het onderzoek in en rond het Radboudziekenhuis heeft verdachte zich ten slotte vrijwillig aangegeven" De officier achtte een vergelijking met een crime passionnel wat overdreven, „hoewel liefde bij deze zaak zeker een rol heeft ge speeld" Raadsman mr. P. Peters vond dat zijn cliënt in zekere zin uit nood weer had gehandeld. „De kans om Leenheer te doden, had zich al veel eerder voorgedaan. Van voorbedachten rade was geen spra ke. Bovendien viel Leenheer in eerste instantie aan, waartegen mijn cliënt zich wilde verdedigen". De rechtbank doet uitspraak op 2 januari. Door meerderheid Kamer )EN HAAG (GPD) - Een meerderheid van de Tweede Kamer gaat akkoord met het besluit van het kabinet om dertien Amerikaanse Lockheed Orion-vliegtuigen voor de marine te kopen. )e oppositiepartijen willen uitstel van de koop om alsnog te probe ren het met Frankrijk eens te worden over de levering van de voor de werkgelegenheid bij Fokker gunstiger Atlantic, maar CDA, WD en de kleine rechtse partijen voelen daar - evenals de regering - niets voor. PvdA en D'66 vinden dat de rege ring in de onderhandelingen met Frankrijk onverantwoord heeft Nieuwe bemiddelings pogingen rond Schuitema SAN SALVADOR (AFP) - Aarts bisschop Romero van de Midde- namerikaanse staat El Salvador, voorzitter Ricardo Lopez van het Salvodoriaanse Rode Kruis en de Salvadoriaanse vertegenwoordi ger van Amnesty International Roberto Lara Velado hebben gis teren een commissie gevormd om president Carlos Humberto Romero er toe te bewegen af te zien van zijn weigering tot dus verre te onderhandelen met de ontvoerders van vier buitenland se zakenlieden, onder wie Phi- lips-directeur Frits Schuitema. Volgens ingelichte kringen hebben de bedrijven van de vier al vol daan aan de eisen die hun ont voerders aan hen hadden gesteld voor hun vrijlating, doch de Sal vadoriaanse regering nog niet. De guerrilla-organisatie FARN, die zich verantwoordelijk heeft ver klaard voor de ontvoeringen, heeft van de regering in het bij zonder vrijlating van politieke gevangen geëist. gehandeld. De positie van Fok ker in de Europese vliegtuigin dustrie is door de afwijzing van het Franse toestel geschaad, al dus Brinkhorst (D'66) en Van der Hek (PvdA). Zij vinden dat uitstel van de beslissing nodig is om de onderhandelingen te heropenen. Het gaat daarbij om de Neder landse voorwaarde dat Frankrijk meedoet in de ontwikkelging van het nieuwe F 28-Super-project van Fokker. De woordvoerders van CDA en VVD lieten weten weinig heil te verwachten van uitstel. De Fran sen zullen toch niet meer tot an dere gedachten komen. Neder land heeft het uiterste gedaan om het met de Fransen eens te wor den over de voorwaarde voor de Atlantic-order, aldus Van Zeil (CDA). De regeringspartijen stemden in met de argumenten van het kabinet dat de zelfstan digheid van Fokker als zelf- scheppende vliegtuigindustrie in de Franse voorstellen niet gega randeerd zou zijn. De Fransen willen dat Fokker het F 28-Super-Project zou inbrengen in het onder Franse leiding staande Europese Airbus-Pro ject. Volgens minister Van Aar- denne van economische zaken kon Fokker wel zelfstandig ont werp en produktie van het toestel leiden, maar heeft vooral de doorslag gegeven dat Fokker niet zelf zijn klanten voor het nieuwe toestel (waarvoor in de jaren '80 en '90 een grote markt bestaat) mag kiezen. Alleen de eigen Fok ker-klanten mogen door Fokker zelf worden bediend, de andere moeten door Airbus worden be naderd. Dat vond de regering on aanvaardbaar. Van Aardenne was het niet eens met de oppositie dat hij de Fran sen voor het blok zou hebben ge zet door een besluit vóór 1 januari te eisen. "Wij wilden alleen maar een principebeslissing over Franse deelname", aldus de mi nister, "de rest had later ingevuld kunnen worden. Maar de Fran sen zijn daar niet op ingegaan. Zij willen alleen een volledige in breng van de 28-Super in Airbus, maar dat zou van Fokker niet meer dan een assemblagefabriek gemaakt hebben", zo zei hij. Dat kan met kerst. Veel zwart van de kerstnacht wit van de sneeuw die er met kerst meestal niet t. Wel in de nieuwste Viva. Veel zwart/wit in de mode, voor een paar feestelijke dagen. Tot en met een komfortabele jas van zwart kunstbont. Pien gaat in zaken lijkt het wel. In ieder geval heeft Jasperina de Jong een prachtig plan voor een nieuw "uit-plein" in Amsterdam. Versier je eigen feestmaal. Met de deegspuit, het kartelrandenmes, de boterkruller, de sambaltrekker, de roosjesmaker of de ontpitter. Mooi en niet duur. Drie gezichten van één en hetzelfde meisje. Wat make-up aan een gezicht kan doen. Probeer het ook. Desnoods eerst op papier, met grote zwart/wit foto's van jezelf. Goeroe Bhagwan Rajneesh woont in het Indiase Poona. Steeds meer Nederlanders volgen hem. Weg van de waanzin van het Westen. JERUZALEM (UPI) - Het Israëli sche parlement heeft gisteren een resolutie aangenomen waarin wordt verklaard, dat "de indie ning van nieuwe en harde Egyp tische voorstellen de onderteke ning van een vredesverdrag on mogelijk maakt". Het besluit werd genomen na een debat van zeven uur met 66 stemmen voor, zes tegen en 27 onthoudingen en betekent in fei te dat de Knesset de impasse in het vredesoverleg tussen Egypte en Israël heeft bekrachtigd. Die impasse is ontstaan doordat het Israëlische kabinet de jongste Egyptische voorstellen heeft verworpen, die vorige week in Jeruzalem door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance werden overge bracht. "Het standpunt dat de Verenigde Staten tegenover Israël innemen is eenzijdig, ongerechtvaardigd en ongegrond en draagt niet bij tot de bevordering van de vrede. Israël wil vrede, heeft daar vele offers voor gebracht, zal er aan werken om deze te bereiken doch zal deze niet in gevaar brengen", aldus de resolutie. Aan het slot van het debat betoogde minister Mosje Dajan van bui tenlandse zaken samenvattend dat Israël zijn aanwezigheid in de bezette gebieden dient te ver sterken om vriend zowel als vij and duidelijk te maken dat Israël zich niet zo maar uit deze gebie den zal laten zetten. Gisteren begon Cairo na Israël maandag ook een diplomatiek of fensief door het inlichten van ambassadeurs over zijn stand punt in de vredeskwestie tussen beide landen. De permanente vertegenwoordiger van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO in Parijs, Ibrahim Souss, heeft gisteren gezegd dat de PLO bereid is haar vijandige acties tegen Israël stop te zetten en de joodse staat te erkennen, als zij een Palestijnse staat op de westelijke Jordaanoever en in Gaza krijgt. Hij zei dat dit onlangs in Beiroet ter kennis was gebracht van een Amerikaans congreslid in een ontmoeting met Jasser Arafat, de leider van de PLO. Wel zou het voorstel eerst goedgekeurd moe ten worden door de nationale raad van de PLO, alvorens offi ciële politiek te worden. Souss zei dat het voorstel een con cessie van belang was en niet was geëvenaard door een concessie van de kant van Israël, dat van de PLO niets wil weten. Hotelpersoneel op Canarische eilanden gaat in staking LAS PALMAS (AFP) - Vanaf vrij dag zal er voor onbepaalde duur worden gestaakt door het hotel personeel in de hele Canarische archipel, zo is uit vakbondskrin gen in Las Palmas vernomen. Het is de eerste staking van deze aard die ooit op de eilanden is ge houden en is bedoeld om kracht bij te zetten aan eisen voor een nieuwe cao. VELSEN - Olie stroomde gisteren op het wegdek in een tunnelbuis van de Velsertunnel nadat de cardanas van een vrachtauto was gebroken. Het schoonspuiten van de weg met water bleek niet zo'n handig idee want het water bevroor en de tunnelbuis veranderde in een ijsbaan. De buis was vervolgens onbruikbaar en alle verkeer moest door de andere tunnelbuis worden geleid. v-V- - Ji^ ■EJÊ

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21