Wim Rijsbergen: Jk had stille hoop te s mm Oranje Duitsland-B te sterk voor Oranje Aijng weer in n Anderlecht Vindt' in de mist Supercup N MÊM Oranje al afgeschreven FIBAK GEWIPT Don Re vie tien jaar buitenspel gezet ai SSs SCS S5S 60S OENSDAG 20 DECEMBER 1978 [■SüSSELDORF (GPD) - Na lanj bil aarzelen heeft Jan Zwartkruis ter slotte toch voor een volwaardige M. Jdriemansaanval voor het duel WlmetWest-Duitsland gekozen. Dat Bi/ondanks het feit dat hij niet over |(|zijn favoriete drie spitsen René ex van de Kerkhof, Geels en Ren- ril-senbrink) kan beschikken. In R^'Ling, Rep en Koster meent de bondscoach echter meer dan ac ceptabele plaatsvervangers «voorhanden te hebben, waarmee hij zelfs tegen de zo op wraak be- ,gu luste Westduitsers het offensieve IE karakter van Oranje's spel wenst te handhaven Tscheu-la Ling: één van de drie spitsen. LIVERPOOL - Hoewel Ander lecht gisteravond in Liver pool het schimmenspel ver loor, keerde het toch als gro te overwinnaar naar huis te rug. Het verlies in het twee de duel tegen FC Liverpool om de Supercup bleef binnen de perken (1-2) en daardoor was de trofee voor de Belgen. De wedstrijd speelde zich vol ledig af in dichte mist. Na een kwartier oponthoud be sloot de Roemeense scheids rechter Rainea het treffen toch maar te laten beginnen hoewel er nauwelijks iets zichtbaar was. Bovendien was het veld erg glad. De Engelsen, die tot taak had den een achterstand van 1-3 weg te werken, waren het eerst aan de buitennissige omstandigheden gewend ge raakt. In de eerste tien minu ten dook Fairclough twee keer gevaarlijk op voor doelman Munaron. In de der tiende minuut nam Liver pool de leiding. Munaron kon een schot van McDer- mott half keren en toen kreeg Hughes de kans te scoren (1-0). Liverpool leek aardig op weg de nadelige marge te nivelle ren. Maar ook Anderlecht had zich inmiddels aange past. Vooral de steeds weer openklappende buitenspel- val baarde de Engelsen zor gen. Bovendien was Coeck als gelegenheidsvoorstopper (Broos was niet inzetbaar) uitstekend op dreef. Na de pauze namen de Belgen zelfs het initiatief. Haan en Vercauteren heersten op het middenveld en uitblinker Van der Eist was keer op keer met snelle uitvallen ge vaarlijk. In de 73e minuut kwam Anderlecht op gelijke hoogte. Van der Eist, die al drie keer oog in oog had ge staan met Ogrizovic - ver vanger van de geblesseerde Clemence - verscheen weer alleen voor de doelman en ditmaal schoot hij raak (1-1). Voor Liverpool was er op dat moment eigenlijk geen eer meer te behalen. Wel werd de druk van de Engelsen hevi ger, maar van een werkelijke overrompeling was geen sprake. Vijf minuten voor tijd zorgde Fairclough nog voor 2-1, maar meer zat er voor Liverpool niet in. Emlyn Hughes: openingstreffer te handhaven. wartkruis geeft openlijk toe dat hij in de twee voorgaande duels van het Nederlands elftal belang rijke taxatiefouten heeft ge maakt. Hij zal zich dan ook voor lopig niet meer laten verleiden tot r vreemde experimenten (twee centrumspitsen, zoals in de ont- moeting met Zwitserland) of ge- 1 waagde positiewisselingen op r grond van de kwaliteiten van een of meer van zijn selectiespelers (vrije verdediger Van Kraay op k| het middenveld in de strijd tegen H de DDR). ij Wat me in Bern tegen Zwitserland i a is overkomen, is me niet goed be ll vallen. Daar begin ik niet meer «I aan. En ik weet ook dat ik in de m\ wedstrijd tegen Oost-Duitsland ^■1 Van Kraay in een rol heb ge- I plaatst waarin zijn kwaliteiten a niet tot hun recht konden komen. Glk heb me voorgenomen me niet meer door welke omstandigheid dan ook in een spelconcept te la- ten dwingen dat afbreuk doet aan het karakter van het Nederlandse E voetbal. Ik geef toe, dat ik de af gelopen week heen en weer ben 1 geslingerd tussen de mogelijk heden om met twee of drie spit- Esen tegen de Duitsers te spelen. Nee, ik ben bij mijn keuze niet afgegaan op de opstelling van de Westduitse bondscoach Derwall. Ik vind dat ik, hoe dan ook, dien uit te gaan van de eigen kracht", aldus Oranje's technische voor man. Kopzorgen rasNaast zijn kopzorgen over de aan- valslinie, had Zwartkruis maan dag en gisteren ook nog te maken met de blessureproblemen van Neeskens en Wildschut. De mid denvelder van Barcelona bleek als zo vaak weer in recordtijd te zijn hersteld. En toen de medi sche staf van de KNVB Zwart kruis betreffende Neeskens het groene licht gaf, was het voor de Amersfoortse oefenmeester niet moeilijk meer zijn middenveld te formeren: Neeskens, Jansen en Willy van de Kerkhof. Moeilijker lag het met Wildschut. De vedette van FC Twente tobt al enige tijd met een liesblessure, maar ondervindt daar toch ook weer niet zoveel last van dat hij beslist niet zou kunnen spelen. Toch heeft de bondscoach hem buiten zijn basisformatie gehou den. „Ik had met Wildschut afge sproken dat ik me, -wanneer de dooi zou invallen, alsnog zou be raden over de vraag of hij wel of niet zou moeten worden opge steld. Maar nu het veld zo hard is, vind ik het niet verantwoord - ook niet tegenover Piet zelf - om risico te nemen. Zeker ook niet, omdat ik andere spelers tot mijn beschikking heb die wél honderd procent fit zijn". Tegen deze ach tergrond lag de keuze van de linie vóór doelman Schrijvers voor de hand: Poortvliet, Brandts, Krol en Hovenkamp.- Omdat met de Westduitse bonds coach Derwall is afgesproken dat er drie wissels mogen worden toegepast, heeft Zwartkruis meer mogelijkheden dan normaal om de tactisch aanpak aan te passen aan het verloop van de wedstrijd. Naast reserve-doelman Does burg heeft hij Rijsbergen, Wild schut, Metgod en Vermeulen achter de hand. De opstelling van Oranje: doel: Schrijvers; achter: Poortvliet, Brandts, Krol en Hovenkamp; midden: Neeskens, Jansen en Willy van de Kerkhof; voor: Ling, Rep en Koster. DÜSSELDORF - Wim Rijsbergen, die zich pas maandag avond met Bastia-ploegmakker Johnny Rep in Zeist bij bondscoach Jan Zwartkruis meldde en daardoor niet deel kon nemen aan de eerste centrale training van de Oranje geselecteerden, heeft het feit dat hij dinsdagmiddag niet werd uitverkoren om deel uit te maken van het team dat vanavond in het Dusseldorfer Rhein-stadion de prestige- striid met de Westduitsers aan zal binden, erg professio neel verwerkt. Hoewel de oud-Feyenoorder er als enige geen behoefte aan had de persconferentie bij te wonen waar de opstelling van het Ne derlands elftal door bondscoach Zwartkruis werd prijsgegeven, liet hij elders in de catacomben van het Rhein-stadion wetèn in feite het Nederlands elftal al de finitief te hebben afgeschre ven. Wim Rijsbergen: „Het was voor mij dan ook een prettige verrassing dat ik door de bondscoach uitge nodigd werd voor de selectie. Ik had er na dat debacle van Argen tinië echt niet meer op gerekend. Temeer omdat ik na het WK naar het buitenland ben vertrokken en derhalve min of meer uit het ge zichtsveld van de Nederlandse bondscoach ben verdwe nen" „Kijk, als je bij een club als Ander lecht speelt, zijn je prestaties vanuit Nederland veel gemakke lijker te volgen. Bovendien is Anderlecht een Europese top club, die geregeld internationaal op de voorgrond kan treden. Dat is met Bastia niet het geval. Bas- tia schuifelt wat onopvallend door de Franse competitie heen. Het vorig seizoen was voor de Franse club een absoluut topjaar. Dit seizoen is het allemaal een stuk minder en internationaal voetbal zie ik voorlopig met deze club dan ook echt niet zit ten" Gebrand En vooral daarom toch was Rijs bergen erop gebrand om in Dus- seldorf in het Nederlands elftal te worden gekozen, om op die ma nier te demonstreren dat hij ten onrechte zijn plaats aan de PSV- voorstopper Ernie Brandts is kwijt geraakt tijdens de wereld kampioenschappen in Argenti nië. Jan Zwartkruis beschikte evenwel anders. De bondscoach: „Het feit dat ik Wim Rijsbergen voor de Oranje-selectie heb gevraagd, impliceert uiteraard niet meteen dat hij ook inderdaad de garantie zou krijgen dat hij tegen West- Duitsland van de partij zou zijn. Dergelijke toezeggingen doe ik nooit. Ik heb Wim Rijsbergen bij de selectie gehaald om de dood eenvoudige reden dat ik vind dat hij er wel degelijk bij hoort en op deze manier weer aan de sfeer rond het Oranje-elftal kan wen nen. Met Johnny Rep ligt dat even anders. Die heb ik in de voorste lijn tegen West-Duitsland gewoon hard nodig. En daarom maakt hij wél deel uit van het Ne derlands elftal". Zwartkruis zei het niet met even veel woorden, maar hij doelde er duidelijk op dat hij Rijsbergen op dit moment niet dringend nodig heeft, omdat hij nu een betere voorstopper tot zijn beschikking heeft. Rijsbergen: „Toen ik werd opgeroepen voor het Nederlands elftal, had ik de stille hoop dat ik inderdaad zou spelen. Ik zou dan tegen de lichamelijk kleinere Klaus Fischer komen te staan, en dan heb je niet per se een voor- stopper van de lengte van Ernie Brandts nodig. En ik dacht nu ook weer niet dat ik zoveel min der capaciteiten bezit dan Brandts" Begrip SYDNEY - De Pool Wojtek Fibak, die als vijfde was geplaatst, heeft in Sydney in de eerste ronde van het internationale tennistoernooi van Nieuw Zuid-Wales een ver rassende nederlaag geleden te gen de Australiër Phil Dent. De setstanden waren tweemaal 6-4. De overwinning was des te meer onverwacht gezien het feit dat het Dent's eerste optreden was na een afwezigheid van twee maan den wegens een blessure. Bij de dames baarde de Australi sche Cynthia Doerner opzien door in de eerste ronde de als derde gerangschikte Regina Marsikova uit Tsjechoslowakije te kloppen. Ook hier waren de cij fers tweemaal 6-4. ADVERTENTIE Met de keuze van Ernie Brandts heeft Jan Zwartkruis evenwel •nog eens duidelijk onderstreept dat hij een bepaalde continuiteit in het Nederlands elftal nastreeft. Rijsbergen: „En daar heb ik in derdaad begrip voor. Kijk, Zwartkruis is op de eerste plaats een gevoelsmens. Hij vindt dat hij een speler die hij zo'n vijf of zes wedstrijden achtereen in het Nederlands elftal niet eenmaal echt nadrukkelijk heeft zien fa len, de teleurstelling moet bespa ren hem zonder direct aanwijsba re oorzaken weer buiten het elftal te zetten". „Bovendien speelt op de achter grond mee, dat ik waarschijnlijk voor de eerstvolgende wedstrijd van het Nederlands elftal geen vrijaf krijg van Bastia, omdat wij op diezelfde dag een competitie wedstrijd moeten spelen tegen Monaco, een duel waaraan op Corsica al jarenlang bijzonder zwaar wordt getild. Dat zijn twee zaken die er op dit moment mede toe hebben bijgedragen dat de bondscoach uiteindelijk heeft gekozen voor Brandts. In een persoonlijk gesprek zijn die za ken aan de orde gekomen en ik heb de bondscoach meegedeeld begrip te hebben voor zijn stand punt en dat er van een eventueel veronderstelde teleurstelling bij mij helemaal geen sprake is". De grootste sortering schoeisel en verenigingskleding Laag in prijs en 10% korting Ook voor uw wintersportartikelen en schaatsen Vergelijk eerst prijzen elders, dan koopt u bij ons. Lange Mare 104, Leiden t.o. Hartebrugkerk bij Haarlemmerstraat LONDEN - Don Revie, de oud trainer van het Engelse na tionale elftal, is door de tuchtcommissie van de En gelse voetbalbond tot 1987 geschorst. In die periode mag hij geen functie in het Engelse voetbal uitoefenen. De straf is het gevolg van de vijf uur durende hoorzitting die de commissie in Londen hield. Van twee zaken wordt Revie beschuldigd. In 1966, vlak na de WK-finale Engel and- West-Duitsland, zou Revie Alan Ball van Blackpool zo'n 1200 gulden geboden hebben om de overstap naar Leeds United, waar Revie destijds manager was, te maken. Het tweede punt is de wijze waarop Revie in 1977 zijn baan als manager van het Engelse team opgaf en ver wisselde voor een hoge voet balpositie in de Verenigde Arabische Emiraten, waar hij een contract onderteken de dat hem 340.000 pond (ruim 1.360.000 gulden) be lastingvrij opleverde. Revie's contract bij de Engelse voetbalbond moest toen nog twee jaar duren. De onvrede binnen de bond was over de ze handelwijze zo groot, dat in 1977 de schorsing reeds ingezet werd. De sanctie die gisteren werd bekendge maakt duurt precies tien jaar vanaf de datum van con tractbreuk 12 in li 1977. De omkoping van Alan Ball kwam aan het licht in een auto-biografie die, de ex- aanvoerder van het nationa le elftal schreef. De tucht commissie gaf hem een boete van 3000 pond (ruim 12.000 gulden) wegens het accepte ren van een illegale betaling. Ball ging destijds echter niet naar Leeds, maar naar Ever- ton en speelt nu bij Sou thampton. Revie was gisteren niet be reikbaar voor commentaar. Hij was al weer op weg naar Dubai, waar hij nog Vh jaar onder contract staat. MW beslist woensdag of de Poolse international Justek, die sinds vorige week in Maastricht verblijft en reeds enkele keren met de selectie- groep meetrainde, een con tract krijgt aangeboden. Jus tek is een van de 22 Polen die bij het WK in Argentinië van de partij waren. Hij is 29 jaar oud en mag van de Poolse voetbalbond vanwege zijn leeftijd het land verlaten. Gezien de blessures van Jan van Deinsen, Gerard van der Lem, ziekte van Wim van Til, geplande vakanties van René Notten, André Stafleu en Pe- tur Petursson is Feyenoord niet ingegaan op de invitatie van Barcelona om vrijdag een vriendschappelijke wedstrijd in de Catalaanse havenstad te komen spelen. Van Breukelen enig lichtpunt BOCHUM (GPD) - Oranje wacht vanavond een moeilijke opgave in Düsseldorf tegen de Westduitsers. Niet alleen zijn de Duitsers gebrand op rehabilitatie voor de uitscha keling in Argentinië bij het WK-toernooi, maar ze zullen ook minstens de prestaties van het B-team gisteravond tegen Oranje-B in Bochum willen evenaren. De formatie van Erich Ribbeek versloeg het Nederlandse schaduw- team verdiend met 2-1. Dat het slechts beperkt bleef tot die minimale marge, dankt Oranje-B aan de 22-jarige doelman Hans van Breukelen, die zijn uitverkiezing boven André van Gerwen duidelijk waar maakte. De doelman van FC Utrecht redde enige malen bijzonder fraai; vooral een fraaie kopbal van Hru- besch stopte hij na rust schitterend. Voor 12.000 toeschouwers, die een kou van 8 graden onder nul trotseerden, begon Oranje veelbelovend. AI na vijf minuten keken de Duitsers tegen een 0-1 achterstand aan. Een afstandsschot van Huub Stevens werd door Jakobs van richting veranderd, waardoor doelman Kargus werd gepas seerd. De voorsprong was slechts van korte duur. Honderdvijftig seconden na de treffer van Stevens was het alweer gelijk: 1-1. Na een- hoekschop van Groh kreeg Elmer alle vrijheid om vernietigend uit te halen: 1-1. De organisatie van de Oranje-defensie was toch niet perfect. De kansen die de Westduitsers voor rust kregen, ontstonden dan ook allemaal uit de- fensiefouten. Van Breukelen voorkwam echter met enkele goede reac ties een snelle achterstand. De Duitsers, die op het moeilijk bespeelbare veld (glad en hard) in het voordeel waren door beter schoeisel, acteerden beweeglijker dan de Nederlanders en hadden voortdurend een overwicht. De formatie van Ron Groenewoud ontbrak het ook aan lef en speelde veelvuldig slechts met twee spitsen (Peters en De Graaf). Ondanks het numerieke overwicht op het middenveld, gingen van Vreijs- sen, die zich voortdurend liet terugvallen, Lubse, Thijssen en Stevens weinig impulsen uit. Vooral de oprukkende verdedigers Martin en El mer werden niet voldoende afgestopt, mede doordat Thijssen al gebles seerd aan de strijd begon en later vervangen werd door Valke. Vreijssen bleef na de rust ook in de kleedkamer. Voor de teleurstellend spelende NAC'er kwam lichtgewicht Tahamata, die de strijd echter ook geen wending ten goede kon geven. De Duitse overmacht werd steeds groter, maar pas nadat Kelsch en Hru- besch waren vervangen door resp. Del'Have en Milewski, kreeg de Oranje-defensie het bijzonder moeilijk. Lichtgewicht Del'Haye sloop keer op keer langs zijn opponenten en de rechterspits van Borussia Mönchengladbach was dan ook de grondlegger van de winnende treffer. Het was elf minuten voor tijd toen hij de blonde spits Martin Milewski op maat bediende. De spits van Hertha BSC, die tegen Esbjerg vier doel punten scoorde, maakte ook riu geen fout: 2-1.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17