Oranje slechts sp arrin gp artner voor Noorwegen Kadertitel na rel voor Fransman Connesson Gorter neemt 'wacht' over van Sanders... Estetisch. OLGA poggenpohl keukens-bad MÖRKEN NADERT „MINUUT-GRENS" KLEINE GAAT DOOR SPORT SPORT VESOUL (GPD) - Paul Couespel kreeg zijn trekken thuis. Het was Piet Vet die de arrogante Fransman via partij winst in de laatste ronde verwees naar een ze vende eindpositie. Die terèchtzetting stemde .vooral Belgische en Westduitse kant tot grote tevredenheid. De 25-jarige debutant immers, had zich door zijn ge dragingen op het Europees kampioen schap anker kader 47-2 in Vesoul de er gernis van alle niet-Fransen op zijn hals gehaald, Op niet mis te verstane wijze zorgde Couespel er vrijdagavond voor dat ^ijn landgenoot Francis Connesson ongeschonden aan het grotere werk kon beginnen. Voor iedereen zichtbaar had hij zijn gewonnen positie toen opzette lijk uit handen gegeven. De veelvuldige Europese en wereldkam pioen uit Ville Juyf deed daarna de rest. Toen het erop aankwam, versloeg Con nesson achtereenvolgens Klaus Hose, Tony Schrauwen en - in de finale - Ludo Dielis. Logisch dat er na deze zo overduidelijke combine in Vesoul van alle kanten stemmen opgingen voor een toernooi- schema dat voortaan dergelijke schan daaltjes zou kunnen voorkomen. „Voor mij mogen ze van de ene op de andere dag overgaan op een afvalsysteem", merkte de onthutst lijkende Belg Dielis op. De kasteleinszoon uit Deurne ver tolkte daarmee de mening van velen. Ook die van de in Vesoul aanwezige voorzitter van de Europese biljartbond. De Zwitser Gagnaux had het samenspel van de twee Fransen eveneens tandenk narsend aangezien: „Je kan er moeilijk iets tegen doen. Bewijs het maar eens. Dergelijke voorvallen vallen echter niet te tolereren. Ik vind dat we ons eens ern stig moeten gaan beraden of het niet ver standig is een soort afvalsysteem in te voeren". De wijze waarop Piet Vet Couespel ver volgens toch lik op stuk gaf, was in alle opzichten rechtvaardig. De Nederlandse biljarter sloot daarmee het toernooi via een slotreeks van 338 op triomferende en passende wijze af. Na een miserabele start kan niet anders gezegd worden dan dat Vet zich in Vesoul uitstekend heeft hersteld. Diens hoogste serie van 400 bleek in het cultureel centrum van het provinciestadje voor niemand anders weggelegd. Bovendien getuigt het- voor hem ongebruikelijke - riante gemiddel de van bijna 70 toch van een, over het geheel genomen, sterk toernooi. Toen er voor de Berkhouter eenmaal niets meer te verliezen viel, wierp diens gedegen voorbereiding alsnog vruchten af. Zijn moyenne nam via overwinningen op de Belg Dielis, de Oostenrijker Mastny en Couespel en via een een - toch sterk ge speelde - verliespartij tegen de West duitser Zenkner, ongekende hoge vor men aan in vergelijking met zijn vorig jaar op de titeltoernooien verdiende ge middelde. De eindstrijd tussen titelverdediger Con nesson en Dielis was in zoverre een open duel, dat de nog altijd broodmagere en lijkwitte Fransman wel mocht verliezen, maar met niet meer dan 70 punten ver schil. Evenals in de van spanning zinde rende confrontatie met de andere Belg, Tony Schrauwen, kwam Connesson ook tegen Dielis vanuit een welhaast versla gen positie terug. Had de vanwege de combine tot het uiterste gemotiveerde Schrauwen zijn opponent zaterdag avond een serie van 303 voorgeschoteld, Dielis bereikte gistermiddag na drie beurten een voorsprong van 279 caram boles. Connesson pakte tenslotte toch de Europese titel via ee n laatste sen e van 386. De eindstand is (punten, hoogste serie, moyenne): 1. Connesson 14 386 77.77 2. Dielis 10 363 72.57 3. Hose 10 327 60.86 4. Schrauwen 8 349 62.31 5. Vet 6 400 69.53 6. Zenkner 4 225 42.10 7. Couespel 4 161 37.30 8. Mastny 0 93 18.05 MAANDAG 18 DECEMBER 1978 Okker en Stöve eersten op tennisranglijst GOIRLE - Tom Okker en Betty Stove voeren de ranglijst aan die de Nederlandse tennisbond voor 1978 heeft samengesteld. 1. Okker; 2. Sanders; 3. Thung; 4. Albert; 5. Van Min; 6. Fok; 7. Gorter; 8. Don; 9. Koek; 10. Hemmes. Dames: 1. Stove; 2. Vessies; 3. Schaar; 4. Zwaan; 5. Schothorst; 6. Blom; 7. Van Erven; 8. Van de Torre; 9. Pakker; 10. Kor sten. GOIRLE - De Nederlandse indoorkampioenschappen tennis hebben een massale aflossing van de wacht aan de top te zien gegeven. Niet alleen bij de heren, waar Theo Gorter titelhouder Louk Sanders in de finale slechts vier games gunde (6-1, 6-3), maar vooral bij de dames, waar de jeugd het afgelopen weekeinde vooreen doorbraak zorgde. De 19-jarige Marcella Meskers haalde in de tweede ronde favoriete Elly Vessies on deruit en werd later in de finale zelf opzij gezet door de twee jaar jongere Marianne van de Torre (6-4, 6-2). Lag de doorstroming bij de dames enigszins in de lijn der verwachtingen, de overwinning van Theo Gorter bij de heren was zonder meereen stunt. De 22-jarige Amsterdammer mocht Sanders dan bij twee voorgaande gelegenheden op binnenbanen (in 1975 in Wormerveer en in 1976 in Enschede) hebben verslagen, een trilogie werd allerminst verwacht. Te meer niet, omdat Sanders zijn voorprogramma vrij zorgeloos had kun nen afwerken en Gorter op weg naar de eindstrijd niet alleen een set had moeten afstaan aan Onno Panman, maar bovendien in de grootste moei lijkheden had verkeerd tegen Wouter Fok. De lange Oegstgeestenaar had in eerste instantie afgeschreven voor de "nationale", omdat hij wegens militaire verplichtingen drie weken niet had kunnen trai- Fok wist zijn tegenstander in de halve finale tot de tiebreak van de derde set te volgen. Pas toen kon Gorter met 7-4 naar winst afwikkelen. De krachtproef die daarna voor hem geprogrammeerd was, bleef vervol gens achterwege. Sanders, die dit jaar, afgezien van het toernooi om de Kings Cup, als prof in het buitenland in hoofdtoernooien maar tien partijen in het enkelspel heeft weten te winnen en als gevolg daarvan weer naar de 160ste plaats op de wereldranglijst is gezakt, kon na afloop van de finale slechts constateren dat hij geen enkele inspraak had gehad: ,,In de partijen voor de finale draaide ik lekker, maar toen het erop aan kwam, kon ik me niet goed concentreren". Dat Sanders ook geen moment aan herstel kon denken, was de verdienste van Gorter. De Amsterdammer legde beslag op een titel die al veel eerder voor hem was gereserveerd. Dat hij nu pas aan de nationale top is gearriveerd, is voornamelijk toe te schrijven aan een ongeluk dat vier jaar geleden definitief een streep doorzijn plannen leek te halen. Gorter reed toen met zijn bromfiets op een onverlichte container en hield aan die confrontatie onder meer een verbrijzelde voet en een gebroken lin kerbeen over. Het ligt voor de hand datGortemeer in het buitenland zal optreden, zij het op kosten van de tennisbond. Hij volgt daarmee een heel andere weg dan Micky Albers (Lisse), Mariëtte Pakker (Rotterdam), Jeske van Erven (Tilburg) en Marcella Meskers uit Rotterdam. Dat viertal 18- en 19-jari- gen werd te oud bevonden door de bond om in aanmerking te komen voor een door de KNLTB betaalde trip naar het buitenland en gaat daarom grotendeels op kosten van de ouders aan het eind van deze maand voor een periode van drie maanden naar de Verenigde Staten. Meskers, zelf 19 jaar: „We hebben een sponsor gevonden die voor circa een kwart bijdraagt in de kosten. De rest, zo'n f 5000 per persoon, zullen onze ouders op tafel moeten leggen" Poggenpohl Form 2000 CH60 bloesemwit. ADVERTENTIE Volledig verantwoord design. Van internationaal bekende ontwerper De Poggenpohl CH 60. resultaat van zeer door dachte vormgeving. Een este tisch hoogtepunt op keuken- gebied. Deze keuken is met alleen zeer mooi. maar ook zeer funktioneel En veel praktische details zijn bij de prijs inbegre pen b v Gebr Rolff's Handelsmij. Industrieweg 14 "De Grote Polder" Zoeterwoude-Rijndijk Tel 071-899206 Openingstijden maandag t/m vrijdag 9 00-12 30 uur en van 13 30-17 00 uur Zaterdag van 9 00-13 00 uur Ook donderdagavond van 19 00-21 00 uur Met de Poggenpohl CH60 biedt Poggenpohl U een unieke mogelijkheid om Uw keuken op geheel individuele wijze in te richten Poggenpohl keukens zijn na jaren nog steeds even aktueel als vandaag In de overzichtelijk ingedeelde Rolff toonzalen ziet U de Poggenpohl keukens in alle modellen en uitvoeringen De Rolff advies- en tekenafdeling verzorgt vrijblijvend de ont werpen en werkt ook de instal latie-tekeningen uit. De Rolff servicedienst staat garant voor een juiste montage van de keukens. LARVIK - De klap kwam niet zo hard aan als een jaar geleden in Hamar, omdat de Noorse over winning geringer van omvang was, maar de te vredenheid van de Nedërlandse bondscoach Egbert van 't Oever was slechts gebaseerd op een schijnsucces. Weer waren de Noorse „S'en" ongrijpbaar, maar de leider van Oranjes all- rounders kon zijn vreugde maar nauwelijks on derdrukken. „We waren hier naartoe gekomen om te laten zien dat we beter rij den dan vorig jaar. en dat is ge lukt. In wedstrijdpunten, geme ten naar de grote toernooien, zijn we dichter bij de Noren geko- Er kunnen tegenwoordig echter ook andere geluiden worden ge registreerd in het Nederlandse topschaatsen, sinds Jorrit Jor- ritsma, als trainer van de heren- jeugdselectie, op het podium is verschenen. Nadat Van 't Oever opgewekt en vol vertrouwen over de nabije toekomst zijn uitleg had gegeven, constateerde Jorritsma: „Het is beter gegaan, maar moet je nu werkelijk zo blij zijn met dit resultaat? De Noren hebben weer gewonnen en daar gaat het om. We kunnen nog steeds niet win nen van Storholt, Stenshjemmet en Sjobrend, en dat is uiteindelijk toch wel de bedoeling" Mentaliteit In het grote verschil tussen de zachtmoedige Van 't Oever en zijn jongere collega Jorritsma, die een veel hardere lijn predikt, weerspiegelt zich de achterop ge raakte positie van het Nederland se topschaatsen. „Het is zuiver een mentaliteitskwestie", stelde Jorritsma voor de zoveelste maal vast. „Goed schaatsenrijden kunnen wij heus wel, technisch is het allemaal prima. Maar wat wil je. Zaterdagmorgen was ik om tien over acht met mijn jongens aan het inrijden en toen waren de Noren er ook al. Later kwamen ze terug in het hotel en zagen ze daar die duffe Hollanders nog zitten. Dan heb je die wedstrijden al half gewonnen natuurlijk. En neem de sprinters. Als je 's avonds om kwart over twaalf aan de bar nog een pilsje zit te hijsen en de vol gende dag moet rijden, dan deugt er iets niet" Jorritsma, een trainer die weet wat er internationaal aan de hand is is de tegenpool van Van 't Oever, een trainer die op de traditionele Nederlandse golflengte zit en al erg verheugd is als een nederlaag binnen de perken blijft. Van 't Oever was blij met een dode mus, want al kwam het merendeel van zijn ploeg met opgeheven hoofd uit de interland te voorschijn, de Noren waren wederom veel ster ker en bovendien waren hun op vattingen over de ongelijke twee strijd nogal anders. De Nederlanders hadden zich ter dege geprepareerd op het duel, door de trainingsarbeid af te remmen. Bij de Noren was dat to taal anders. De Noorse coach, Johs Tenmann: „We beschouw den het als een trainingswed strijd, de nieuwjaars wedstrijden vind ik veel belangrijker, omdat dan de Russen erbij zijn. We heb ben de afgelopen week gewoon hard doorgetraind, en dat merkje vooral aan de 1500 m van Stor holt. Hij kreeg last van stijve bo venbenen en heeft toen verder niets geforceerd. Het heeft alle maal weinig te betekenen, totdat die Amerikaan, Eric Heiden, te gelijk met ons op het ijs staat". Niettemin was er enige blijheid in het Nederlandse schaatskamp. Het totale verlies was meegeval len. Een overwinning boekten zelfs de junioren, maar die werd mede behaald omdat de Neder landers Wim Pol in deze klasse lieten starten en de Noren hun juniorenkampioen Tom Erik Oxholm bij de senioren onder brachten. Het dames-trio bereik te een onbesliste eindstand, waarbij vooral het sterke rijden van de Noorse Bjorg Eva Jensen opviel. Een echte tegenvaller vormden wel de sprinters. „Een verrassend, bijna ontmoedigend verlies", vond Henk Gemser, die slechts kan hopen dat zijn beste rijders (Jos Valentijn, Sies Uilkema en Miel Govaert) spoedig weer op timaal van de partij kunnen zijn. Hun afwezigheid wenste Gemser niet als een excuus te aanvaar den, maar het viertal dat wel aan de start verscheen, kon niet over tuigen. Gemser: „Het is moeilijk om alle oorzaken aan te wijzen, maar als je er toch enkele zoekt, zijn die wel te geven. Lieuwe de Boer is ziek geweest en heeft een spierblessure in het bovenbeen. Ik ben daarom toch wel tevreden over hem. Ron Ket heeft ver schrikkelijk zijn best gedaan. Hij heeft antibiotica gehad en is daarmee geëxcuseerd. Andrè Kraayeveld heeft gewoon ge faald, maar dat heeft ook met mij zelf te maken, want ik ben zijn trainer. Bert de Jong reed in ver gelijking met de IJsselcup en een toernooi in Groningen erg teleur stellend. Dinsdag viel hij met zijn hoofd op het ijs, en ook nu is hy nog niet vrij van hoofdpijn" De ellende die Gemser opsomde, stak nogal af tegen het optimisme van Van 't Oever. De trainer van de all-rounders wilde niet zo zwaar tillen aan de eerste dag, waarop de betere sprintsnelheid van de Noren nogmaals werd be vestigd en de 3000 m weinig hoopgevend was. Vooral Hilbert van der Duim viel toen erg tegen, maar het overtuigende herstel van zondag - toen de Fries welis waar onderuit ging op de 1500 m - bracht de Nederlandse coach in een vrolijke stemming. Vooral Piet Kleine liet toen blijken dat hij een minder troosteloos seizoen tegemoet gaat dan het vo rig jaar. Hij nestelde zich op beide afstanden tussen de Noren, en in het meest aantrekkelijke duel, de tweestrijd tussen hem en Stor holt op de 5000 m, bewees de Drent zijn groeiende vorm. Een felle demarrage van de Noor in de voorlaatste ronde kon hij niet beantwoorden, maar dat zat hem naderhand niet zo dwars: „Het is pas half december en waarom zou ik me nu al gaan forceren. De vorm begint er aan te komen, en dat is voor mij het belangrijk ste" Vriend Achter Piet Kleine was Klaas Vriend de beste Nederlander. De Noordhollander leek na de laat ste winter afgeschreven te kun nen worden, maar zijn onver wachte terugkeer heeft hem al haast van een zekere plaats in de definitieve kernploeg verzekerd. Met Frits Schalij en Yep Kramer voor zich in het individuele eind klassement, was de grootste te leurstelling weggelegd voor Joop Pasman, die ontmoedigd op zijn kortstondig verblijf in Noorwe gen terugzag: „Ik geloof dat ik het verder maar moet vergeten. Waaraan het ligt, weet ik eigenlijk niet. Misschien is het toch wel het grote temperatuurverschil ge weest, waaraan ik niet gewend was. Ik had echt last van de kou". Voor dergelijke verontschuldigin gen haalden de Noren hun schouders op, zoals ze ook geen boodschap hadden aan het onge schaafde, en dus ruwe natuurijs dat de Nederlanders zaterdag parten zou hebben gespeeld. Het was voor Johs Tenmann en zijn rijders slechts een trainingswed strijd, en dat geeft, ondanks de meegevallen nederlaag, toch te denken. Voor de Noorse ploeg, die door het wegvallen van Sten Stensen onmiskenbaar aan kracht heeft verloren, is Neder land slechts als sparringpartner nog interessant. De eindstand is: Noorwegen 359 punten. Nederland 258 punten. TENNIS - Chris Evert heeft het in ternationale tennistoernooi van Tokio gewonnen en is daardoor 100.000 dollar (meer dan 200.000 gulden) rijker geworden. De Amerikaanse versloeg in de eind strijd de Tsjechische Martina Na- vratilova met 7-5 6-2. Piet Kleine: op weg na DÜSSELDORF (DPA) - Werelre- cordhouder op de schoolslag Ge rald Mörken heeft een nieuwe dimensie in de ontwikkeling van de zwemsport binnen bereik ge kregen. Op de 100 meter school slag naderde hij tijdens de finales van de Duitse estafettekam pioenschappen in het 25-meter- Kijken is kiezen uit Olga's brochure „Het Rijke Slapen" HcrVe"birc'm"k Deze brochure staat vol met spring dagen kunt u zichzelf i> er .aarbij f 1,- aan postzegels ngcsloten, in een als brief gefran keerde envelop en stuur deze naar Olga of maak f I,- over per giro. U ontvangt dan de uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina's over Olga's Rijke Slapen: Olga, Postbus 11), Leiden, Postgiro 12002. Een van de vele voorbeelden uil de veelkleurige, 24pagina's dikke brochure van Olga. t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" bad in Essen de minutengrens met een tijd van 1.01,0 op de 100 meter schoolslag. De snelste tijd ooit ter wereld gezwommen. "In deze vorm had niemand ter we reld bij de wereldkampioen schappen in augustus van dit jaar Mörken kunnen verslaan. Hij was ditmaal drie klassen beter. Fa belachtig", verklaarde wereld kampioen Walter Kusch na af loop. Tot nu toe stond de snelste tijd op deze afstand gezwommen op naam van de Amerikaan Scott Spann met 1.01,26. Mörken kon het afgelopen weekeinde blijk baar alles. Hij won de 200 meter schoolslag in 2.15,6, een nieuw Westduits record voor 25-meter- banen, de 100 meter vlinderslag in 57,9 seconden, de 200 meter wisselslag in 2.09,7 en de 400 me ter wisselslag in 4.38,7. Fred Eefting heeft zaterdag tijdens meerkampwedstrijden in het Oostduitse Rostock met een tijd van 58.51 seconden een nieuw Nederlands record op de 100 me ter rugslag (25-meterbaan) geves tigd. Het oude record stond met 58.62 sinds 6 april 1974 op naam van Karim Ressang. Op de 100 meter vrije slag bleef Eef ting met 52.74 drie-honderdste seconde boven het Nederlands record. Zijn tijd op de 100 meter vlinderslag was 59.60. Kees Jan Winkel van de zwemver eniging RZV uit Rijswijk heeft gisteren in zijn woonplaats het Nederlandse jeugdrecord op de 400 meter vrije slag (25-meterba- den) gebracht op 4.05.1. Het oude record stond al op zijn naam met 4.05.8. Alleen schijnsucces voor schaatsers LARVIK - Piet Kleine peinst er niet over om zich na dit sei zoen al te gaan specialiseren op de Olympische Spelen van 1980. Kleine die daar zijn carrière wil beëindigen met het rijden van de vijf en tien kilometer was geadviseerd om zich na dit seizoen geheel te gaan werpen op de lange afstanden. „Vorig jaar voelde ik mij erg onzeker op de korte afstan den. Over de 500 meter praat ik niet. Dat blijft toch altijd een zwakke stee. Toen de 1500 meter vorig seizoen ook mis ging wilde ik er mee stoppen. Na deze wedstrijd tegen de Noren geloof ik dat ik toch nog mogelijkheden heb in de grote vierkamp. Ach nee, een grote titel zit er niet in, want mijn 500 meter blijft pover. Maar het gaat beter dus waarom zou ik.Alsikin 1980,op de EK of WK toch weer mag uitko men zal ik het doen. Ik vind het risico van die specialisatie toch te groot. Mocht het niet lukken dan sta je in Lake Pla cid helemaal met lege handen. En een Europees- of wereld kampioenschap is toch iets aparts".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17