Geldboete voor Joop Wildbret Leiden Lions naar onverwachte bijrol Simpele zege P/Leiden op Dordrecht Harm Wiersma: nog een punt 'Eeuwig' Kon. HFC op zegel én tegen PSV OOK DAVE KYLE WEG BIJ LEIDEN VOETBAL AFGELAST Duitsers leiden in zesdaagse Maastricht ZATERDAG 16 DECEMBER 1978 SPORT DORDRECHT - Ook wedstrijden tegen ploegen zoals Dordrecht maken deel uit van de competi tieduels van Parker/Leiden. Het enige wat in dat soort wedstrij den nog weieens wil voorkomen is dat zo'n clubje voor een sensa tie zorgt door van de onderschat ting bij de tegenpartij gebruik te maken en twee punten te be machtigen. Leiden bood Dordrecht die kans echter niet en won heel simpel met 88-106. Voornamelijk kwam dit omdat de ploeg van Hennie Blom bijna de gehele wedstrijd geïnspireerd én in zijn sterkste formatie speelde. Dus met: Woudstra, Collins, Bruinsma, Plaat en Kip. Alleen in de eerste minuten week Blom van die for matie af. De nuttig spelende Sid Bruinsma verliet toen het veld voor de jonge Joost Cornelissens, terwijl de uitmuntende Arthur Collins bankzitter Marcel Bruinsma ook wat speeltijd gun de. Samen met David Moore van Dor drecht vocht Collins uit wie zich na afloop topscorer van dit duel mocht noemen. Collins won met drie punten verschil deze strijd. Zijn 36 punten hielden tevens zijn seizoenrecord in, maar dit deed natuurlijk niets af van de glans van de score van Moore. Want ook de score van Moore mocht er zijn. Het was dan ook Moore die in de tweede periode de spanning een beetje liet terug keren in de Dordrechtse Sport hal, door een achterstand van 54-63 terug te brengen naar 58-63. Woudstra, in de tweede helft één van de beste Leide- naars, en Collins brachten ten slotte aan alle Dordrechtse illu sies op een stunt een abrupt eind door de voorsprong naar 60-75 uit te bouwen. Zelfs een press van Dordrecht kon daar geen veran dering in aanbrengen. Kip maakte vervolgens met vier persoonlijke fouten plaats voor Kyle, waarna de Leidse center waarschijnlijk zijn laatste speel minuten voor Leiden volmaakte. Nu het zeker is dat deze Ameri kaan naar de Haagse Jumpers vertrekt, is de selectie van Leiden in zeer korte tijd toch wel sterk uitgedund. De Amerikaan die duidelijk niet aan de hoge eisen van Blom voldeed, speelde tegen Dordrecht zeker niet slecht, maar om nu te zeggen dat hij ook tot het garde van de uitblijkende (Nederlandse) Amerikanen in onze nationale competitie be hoort, zou te ver gaan. De tussentijds aangetrokken Kyle maakt de laatste competitiewed strijd van Leiden in 1978, (dins dag tegen Flamingo's) dan ook niet meer mee. Wel is met het wegzenden van Kyle weer eens aangetoond dat het bedrijven van basketbal op topniveau een kei harde business is. Hier staat tegenover het bewonde- ringswaardige incasseringsver mogen van de spelers en met na me van Plaat. Door het vertrek van Hagens drukt nu toch wel een zware last op zijn schouders. Samen met Collins en in mindere mate hijzelf moet Plaat het spel verdelen. Hij kwijt zich echter uitstekend van die taak. Gister avond werd hij zelfs geen enkele keer naar de kant gehaald. In de volledige speeltijd scoorde Plaat zelf 12 punten. Scores Leiden: Collins 36, Bruins ma en Woudstra 19 punten. Dor drecht: Moore 33, Dennis 17 en Ridderhof 16 punten. HERMAN POOS LEIDEN - Het ijshockeyteam van Menken/Leiden Lions draaide gisteravond tegen Bondsspaar bank/Groningen te vaak dezelfde filmbeelden af. Op het moment dat de laatste meters celluloid van de rolprent door de projector raasden, verviel het gezelschap van Paul Domm te dikwijls in herhalingen. In die terugblikken veroordeelden de Leidse acteurs zichzelf tot de allerminst begeerde bijrollen, eenvoudig, omdat die spelers op hardnekkige wijze een schrij nend gebrek aan tekstvastheid ten tonele vöerden. Tot genoegen uiteraard van de "Noorderlijke Compagnie", die juist daardoor de 3-7 winstgage in de kluis mocht opbergen. Een hoog uitgevallen beloning, die Groningen alleen maar kon in casseren, nu Leiden Lions gister avond bij herhaling een proeve van onbekwaamheid aflegde in het "powerplay"; in het doelma tig opzetten van aanvallen ook. Waar bij Groningèn het collecti visme regeerde, werd bij de Ton Menkenhalbewoners het indivi dualisme tot kunst verheven. In dividualisme, dat was doorspekt met onmacht. Drie momentopnamen uit de voor stelling spreken wat dat betreft voor zich: In de achttiende mi nuut van de tweede periode ble ken de Leidenaars niet bij mach te om met twee man meer (de Groningers Rob van Onlangs en Terry Fournier verbleven op dat ogenblik in de strafbank) de ge lijkmakende 4-4 op het scorebord te brengen, terwijl in de tiende minuut van de derde periode door de thuisclub andermaal een brevet van onvermogen werd af gegeven toen Gerard Carras en (opnieuw) Fournier hun zonden aan de kant zaten te overdenken. Voeg daarbij dat Ted Meyer, op het moment dat de Leidse equipe één man meer op het ijs had in een gulle bui Rick van Gog, die dankbaar 3-6 scoorde, de puck of freerde en het is verklaard dat de ijshockeyers van Leiden Lions tegen Groningen hun eigen graf groeven. In de eerste acte zag het daar aller minst naar uit. Goed, Jiri Anton (uitgeschakeld wegens een uit de kom geschoten arm) werd ook in die beginperiode duidelijk ge mist, maar de brigade van Paul Domm was in die fase wel dege lijk in staat om 'tot diep in de noorderlijke stellingen door te dringen. Met name Rob Hagen doorn legde een opmerkelijke ac tiviteit aan de dag. Diende zich dikwijls als de schrijver van het Leidse aanvalsscenario aan, ter wijl hij ook in de onmiddellijke nabijheid van het doel van de goedkeepende John Muizelaar geregeld garant stond voor een niet te verwaarlozen portie ge- vagr. Dit bleek al in de tweede minuut toen hij voorbereidend werk van Frank Dobbelaar en Dave Ma- thewson even koel als simpel tot 1-0 wist om te buigen. Groningen kwam kort hierna wel iswaar terug via de uitblinkende Canadees Brian Sproxton, het belette de Leidenaars niet om ook na die onverwachte tegen- goal op werkelijk alle fronten te domineren. Een overheersing, die in de vierde minuut al gestalte kreeg in de vorm van het tweede doelpunt, gescoord door Robin Sarabèr na een assist van Theo Dietz. Leiden Lions creëerde na die tref fer legio kansen, waarbij achter eenvolgens Ivan Kocanda, Paul Domm, Harrie Wielheesen en Theo Dietz de eerste sporen van de Leidse onmacht aan het (voet) licht brachten. Groningen kon daaruit de inspira tie putten om het rollenspel een enigszins andere wending te ge ven. Iets, dat in de zestiende mi nuut al resultaat opleverde toen Brian Sproxton Rick van Gog perfect souffleerde: 2-2. Niettemin begon Leiden Lions met niet geringe ambitie aan het tweede bedrijf. Onder de impul sen van Hagendoorn en Cuomo voerde de thuisformatie bij tijd en wijle aantrekkelijke staaltjes ijshockey op. Veel baat hadden de "blauwwitten" daar niet bij, nu vooral Wielheesen en Kocan da in de afwerking faalden. Dat de Leidenaars desondanks toch op 3-2 kwamen, sproot lou- ter voort uit een mazzeltje. Nadat Domm Hagendoorn had inge schakeld, waagde die laatste een schot uit een onmogelijke hoek, dat via de schaats van Muizelaar doel trof. Lang mocht Leiden echter niet van die voorsprong genieten, want nauwelijks zestig seconden later verraste AJlan Pluimers Nienhuis met een onverwachte doelpo ging. Waarna de aftakeling bij de thuisclub in gang werd gezet. Met de regelmaat van een repeteren de wekker liet Lions vervolgens alsmaar terugkerende beelden afdraaien, waarin onmacht en te ver doorgevoerd individualisme centraal stonden. Waardoor de Groningers zichzelf - via Van Onlangs, Dusseldorp (2x) en Van Gog - alsnog een 3-7 "happy end" konden bezorgen... GERARD VAN PUTTEN ZEIST - Joop Wildbret zal morgen meespelen met FC Utrecht tegen Feyenoord in Rotterdam. De tuchtcommissie van de KNVB besloot vrijdagavond de FC- Utrecht-libero slechts met een geldboete te bestraffen voor de rode kaart, die arbiter Henk van Ettekoven hem vorige week zon dag tijdens de wedstrijd FC-WV tegen FC-Utrecht uitreikte. Wildbret kreeg een boete van 150,- gulden voor de gele kaart, hem voorgehouden na een overtre ding tegen de Venlose spits Lo- renz Hilkes, en een boete van 100,- gulden voor de rode kaart, na het uiten van het scheldwoord "dikke zak stront" in de richting van dezelfde speler. De tucht commissie achtte niet bewezen dat Joop Wildbret de gewraakte woorden aan het adres van scheidsrechter van Ettekoven had gebezigd. Het pleidooi van Gijs Elsendoorn, ex-bestuurslid van FC-Utrecht, bleek genoeg voor deze lichte straf, want voor de tweede keer weigerde de video-apparatuur op het KNVB-centrum. Ook vorige week konden de flitsen uit Studio Sport niet afgedraaid worden, reden waarom de zaak Wildbret werd opgeschort. I UTRECHT - Han Berger blijft nog drie seizoenen bij FC- Utrecht. Vrijdagavond maakte FC Utrecht-voorzitter Kees Werkhoven bekend dat de over eenkomst met de 31-jarige oe- fenmeester voor drie jaar ver lengd zal worden. "We zijn erg tevreden over het technische beleid van Berger en willen graag dat hij dat in de na bije toekomst zal consolideren. Bovendien hopen wij binnen en kele dagen de contracten met de meerderheid van de selectie eveneens te kunnen verlengen," aldus de FC-praeses. Berger: "Ik ben blij met het loyale vertrouwen van ons bestuur. Ik hoop dat ik dit vertrouwen in de toekomst niet beschaam. Want laten we eerlijk zijn: anno 1978 is het voor een trainer een plezierig gevoel dat hij op deze manier aan de slag kan blijven. Wij zullen met de FC nog van ons laten ho- EINDHOVEN - Doelman Jan van Beveren is eindelijk weer speelklaar na ruim twee maan den wegens een ernstige vin gerblessure, opgelopen in de thuiswedstrijd tegen Go Ahead Eagles, uitgeschakeld te zijn ge weest. Trainer Kees Rijvers heeft Van Beveren opgenomen in zijn selectie voor de wedstrijd van za terdagavond in Eindhoven tegen Sparta, maar of Van Beveren dan wel diens vervanger Van Engelen onder de lat zal staan, was vrijdag niet bekend. Ook Paul Postuma is teruggekeerd in de selectie PSV. Daarin ontbreken nog René van de Kerkhof, Tom Smits en Toine van Mierlo. ROTTERDAM - De komst van de IJslander Karl Thodarsson naar Excelsior is uiterst twijfelachtig geworden. Tegen de gemaakte afspraak in sprak de speler van Akranes een dezer dagen met de Belgische eerste-divisievereni- ging La Louvière. Volgens zeg gen kan hij daar netto gaan ver dienen wat Excelsior hem bruto heeft geboden. Excelsior pro beert nu via Feyenoords IJslan der Peter Petursson de aanval lende' middenvelder tot andere gedachten te brengen. ZAANSTAD - Jong Oranje (spelers tot 21 jaar) speelt woens dagavond 28 februari a.s. een vriendschappelijke interland wedstrijd tegen Jong Engeland in het AZ-stadion te Alkmaar. Omdat Engeland-Nederland niet Afd. Leiden gaat door ZEIST - De KNVB heeft voor vandaag alle amateurwed strijden en tevens alle jeugdwedstrijden betaald voetbal afgelast. De Afdeling Leiden is echter niet met die beslissing meegegaan; con suls en scheidsrechters zul len hier het laatste oordeel hebben. Wat de wedstrijden voor morgen betreft heeft de KNVB tot nog toe alleen de wedstrijden die in district Zuid II vastgesteld waren afgelast. doorgaat, wil men de jeugd van beide landen tegen elkaar laten voetballen, aldus de KNVB. De AZ-leiding overweegt voor deze interland populaire entreeprijzen - Er zijn bij de KNVB geen tegenkandidaten binnengeko men voor de vacatures in het sec- tiebestuur betaald voetbal. Dat bleek gisterochtend toen de ter mijn per eerste postbestelling af liep. Een en ander houdt in dat mr. Eric Vilé, Gillis Kruysveldt en Jaap van Praag namens de clubs, Jo Witteveen namens de oefenmeesters en drs. Martin Snoeck namens de spelers bij enkele kandidaatstelling zijn ge kozen. Dit vijftal vormt nu met Herman Choufoer en Leo van der Kroft, die hun functies niet ter beschikking hadden gesteld, het nieuwe sectiebestuur. Danny Blanchflower, de mana- .ger van het Noordierse voetbal elftal, heeft gisteren in Londen een aanbod van de Engelse eerste divisieclub Chelsea geaccepteerd om daar als manager te gaan wer ken. De Ierse bondscoach volgt Ken Shellito op. Deze nam afge lopen woensdag na vele jaren van trouwe dienst zijn ontslag bij de Londense club, die momenteel de laatste plaats inneemt op de ranglijst van de Engelse league. Voor Blanchflower betekent deze overgang zijn eerste optreden als clubmanager. In zijn voetbalpe riode kwam hij 56 maal uit voor het Noordierse elftal en voetbal de hij bij Tottenham Hotspur. De 52-jarige coach bouwde als tacti cus een grote reputatie op, maar verklaarde hij realistisch genoeg te zijn om de taak Chelsea in de eerste divisie te houden als zeer moeilijk te beschouwen. Na 19 competitiewedstrijden staat de Londense club troosteloos on deraan en heeft tot nu toe slechts twee ontmoetingen in winst kunnen omzetten. LEIDEN - Basketbalkampioen Parker Leiden raakt opnieuw een speler kwijt. Na Jeff Lende, Vic Bartolome en Emill Hagens verlaat nu Dave Kyle de Leidse ploeg. Kvle, die niet aan de verwachtingen van coach Hennie Blom voldoet, zal de rest van het seizoen spelen voor het Haagse Jumpers. Leiden heeft voor deze oplossing gekozen, omdat men Kyle achter de hand wil houden. De Amerikaan wordt dan ook door Leiden doorbetaald. Intussen zoekt men wel naar een nieuwe center. Daarbij zijn de namen gevallen van twee Amerikaanse profs: Bob Parish (Golden State) en Rich Washington (Kansas City). Die uitbreiding lijkt echter niet eerder dan volgend sei zoen te kunnen plaatsvinden. Voor de rest van deze competitie zoekt men naar een tijdelijke oplossing. De Haarlemse eredivisieclub Flamingo's heeft een vervanger aangetrokken voor de weggelopen Al Watson. Het is Tony Par ker, een 1.95 m lange forward van Loyola University in Chicago. In de basisploeg van Flamingo's is Parker in feite een uitbrei ding, omdat Emill Hagens de spelverdelerstaak van Watson gaat overnemen. Parker, die vrijdagmorgen in Nederland aankwam, debuteert zaterdag in de wedstrijd tegen Amstelveen. AMSTERDAM - Ook de vijfde ronde van de internationale damvierkamp in Amsterdam bracht geen wijzigingen in het klassement. In een half-open klassieke strijd gaven Wiersma en Gantwarg elkaar geen duim breed toe en het evenwicht bleef gehandhaafd tot aan de remise. Ook Clerc tegen Tsjegolev was een gelijkopgaande strijd, die in het algemeen nogal op afstand werd uitgevochten. Hierdoor heeft Wiersma zijn twee punten voorsprong behouden en heeft hij vandaag in de laatste ronde tegen Gantwarg aan remi se genoeg op de eerste plaats te behouden. De stand na vijf ronden is: 1. Wiersma 7 punten, 2. Gantwarg 5, 3. Clerc en Tsjegolev 4. Het bestuur van de internatio nale dambond heeffc tijdens een vergadering gisteren in Amster dam besloten dat de tweekamp tussen Wiersma en Gantwarg, die moet beslissen over de eerste plaats in het klassement van het toernooi om het wereldkam pioenschap 1978, uit zes partijen zal bestaan. Eindigt de match on beslist dan behoudt Wiersma de titel. Ook de barrage tussen Clerc en Mitsjanski (SOVj zal over zes partijen gaan. Indien hier de uit slag 6-6 is, wordt Mitsjanski offi cieel als zesde geklasseerd, dit door toepassing van het Sonnen- born-Berger-puntenwaarde- ringssysteem. Beide herkampen zullen eind februari in Italië wor den gespeeld, mogelijk in Arco. De match om het wereldkampioen schap over 20 partijen tussen Wiersma en Gantwarg zal in ok tober 1979 worden gehouden in het land met de beste condities. Verder was het bestuur van mening dat Iser Koeperman ten onrechte in oktober te Arco buiten het toernooi om de wereldtitel is ge houden. Hij krijgt nu een plaats in de halve eindstrijd in 1980 te Mali. Het Russische bestuurslid Polkovnikov stemde als enige te gen. De werelddambond heeft een brief geschreven aan de Malinese mi nister van financiën met het ver zoek om voor 1 maart 1979 finan ciële garanties te geven voor het toernooi om het wereldkam pioenschap 1980 in zijn land. Bij een negatief antwoord zal Ne derland dit toernooi organiseren. MAASTRICHT - Na de eerste dag van de Zesdaagse van Maastricht heeft het Duitse koppel Peffgen/ Fritz de leiding genomen. De Duitsers hebben één ronde voor sprong op vier andere koppels. Joop Zoetemelk heeft met zijn partner Udo Hempel twee ron den achterstand. Op de ope ningsavond waren in Maastricht 4000 toeschouwers aanwezig, aanzienlijk meer dan de twee voorgaande jaren. Vorig jaar speelde de organisatie quitte. Het Australische koppel Don Allan en Danny Clarke, die ook in Maastricht van start zijn gegaan met respectievelijk Jan Raas en Gerben Kax-stens, hebben giste ren de Zesdaagse van Herning op hun naam geschreven. René Pij nen eindigde met de Deen Gert Frank op een tweede plaats. HAARLEM - De Koninklijke HFC, dat volgend jaar hon derdjaar bestaat en naast dit jubileum ook het feit van "100 jaar voetbal" viert, heeft zijn feestprogramma nagenoeg rond. In het kader van het ju bileum zal het Nederlands amateurelftal een wedstrijd tegen de Middlesex Wande rers spelen terwijl de Kon. HFC in een erewedstrijd uit komt tegen PSV. Op 15 september, de oprich tingsdatum, zal een delegatie van het bestuur van KHFC en de KNVB op het stadhuis van Haarlem worden ontvangen door het gemeentebestuur. Mogelijk zal ook Fifa-voorzit- ter Joao Havelange daarbij zijn. De gemeente Haarlem zal KHFC een kunstwerk aanbieden, dat in omgeving van het veld wordt geplaatst. Verder zal de PTT een bijzon dere postzegel met als op schrift "100 jaar voetbal" la ten verschijnen. Het jubileumjaar zal op 1 ja nuari beginnen met de tradi tionele wedstrijd tussen HFC en de oud-internationals. ADVERTENTIE Zondag 17/12 BADMINTON 1E KLASSE VEGL0 1 tegen ROTTERDAM 1 Aanvang 2 uur Universiteit-Sporthuis Wassenaarseweg Aangeboden door Fa. Voetlicht Klassieke verlichting Haarlemmerstraat 15, Leiden

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9