In Mexico komt bal nog steeds op de heup... 'Controle verscherpt: honderden bonnen Drie smaakvolle collecties voor de vrouw. Hoorzittingen over herindelen provincies Ll^ATERDAG 16 DECEMBER 1078 J* LEIDEN - Het optreden van de politie tegen foutparkeerders in de Leidse binnenstad is de laatste tijd verscherpt. Dat heeft geleid tot enkele hon derden bekeuringen. De commissaris van politie H.VV. van Voorden meldt dat in een brief aan de Leidse burge- meester Vis. Tegelijkertijd um, constateert de politiecom- missaris dat niet uit het oog 5 34, verloren mag worden dat er in sso- Leiden - in tegenstelling tot andere steden, een duidelijk gebrek aan verkeersruimte bestaat. De brief is door commissaris Van Voorden geschreven naar aanleiding van een brief die aan de ver- keerscommissie van de ge meente was gestuurd door de heer F.J. Bakker. Daarin werd in twijfel getrokken of de politie strenger optreedt tegen verkeerd geparkeerde auto's. Als voorbeelden noemde de briefschrijver de Wassenaarseweg waar - recht tegenover de Blauwe Vogel- weg - dagelijks auto's worden geparkeerd aan de slootkant, en het dwars op het trottoir parkeren van auto's bij de bushalte in de Cornelis Schuytlaan in Zuid-West. Bovendien constateert de heer Bakker dat er op de B reestraat geregeld wordt geparkeerd op plaatsen waar bussen halteplaatsen hebben. In een reactie in deze feiten zegt politiecommissaris Van Voorden dat het niet te ont kennen valt dat er in het cen trum geregeld op onverant woorde wijze geparkeerd wordt. Hij wijst er echter ook op dat door de grootte van het gebied zij die voor de taak staan om toezicht te houden op het verkeer voor een zeer omvangrijke taak staan. "Ui teraard wordt deze taak niet tot ieders genoegen uitge voerd om nu eenmaal de be langen van de diverse groe pen weggebruikers sterk uit eenlopen. Toch meen ik te moeten opmerken dat het verkeerstoezicht - in het jaar 1977 werden er op dit gebied 28.000 bekeuringen gegeven - tot een redelijke verbetering van het parkeergedrag heeft bijgedragen", aldus de Leidse commissaris H.W. v. Voor den. Maandag zal de parkeer- problématiek aan de orde ge steld in de gemeentelijke commissie voor politionele aangelegenheden. Leidse archeoloog schreef proefschri ft over „ulama" it LEIDEN - Wie een rubberbal in de hand houdt, staat er waarschijn lijk niet bij stil dat dat ding z'n bestaan grotendeels ontleent aan de cultuur van de Azteken, het voormalige, hoogbeschaafde in dianenvolk van Mexico. Al ver voor de komst van de Span jaarden (16e eeuw) namelijk werd in grote delen van Meso America een rubberbalspel gespeeld dat "ullamaliztli" heette. In die tijd bedienden onze voorouders zich nog voornamelijk van varkens- blaasballen of iets dergelijks. Het "ullamaliztli" was een spel dat behalve met knie of onderarm vooral met de heup werd beoe fend. De zware, massief rubberen bal werd door de ene partij via dit lichaamsdeel naar de andere par tij gestoten, die de bal recht streeks moest retourneren. Een soort kaatsspel dus, dat in tegen stelling tot de Friese versie voor namelijk op smalle, ommuurde velden werd gespeeld. Via de Spaanse onderdrukker Gor- tez kwam de rubberbal in Euro pa. En hoewel de Spanjaarden in Mexico weinig heel lieten van het Aztekenvolk. bleven de indianen het "ullamiliztli" trouw beoefe- De laatste informatie over het "ulama" (spreek uit: oelamma) - het spel was intussen anders gaan heten - dateerde van 1930. En voor de Leidse archeoloog dr Ted Leyenaar (43), conservator van de afdeling Latijns Amerika bij het Rijksmuseum voor Vol kenkunde, was dat aanleiding de draad in de jaren zeventig weer eens op te pakken. Hij reisde met vrouw en flater met) kinderen naar Mexico, ontdekte dat het "ulama" met de onderarm nog redelijk veel gespeeld werd, maar constateerde ook dat de heupversie nog maar sporadisch voorkwam. Hij maakte uitvoerig studie van het "ulama" en schreef er zelfs een proefschrift over, waarop hij onlangs promoveerde tot doctor in dc letteren. Katoenen band Aanvankelijk concentreerde Leye naar zich op het noord-westen van Mexico, de deelstaat Sinaloa, zo'n 1500 kilometer van Mexico- stad. "Daar werd het ulama met de onderarm nog redelijk vaak gespeeld", vertelt hij. "Ze ge bruiken daarvoor een massief rubberen bal van een halve kilo O Toen de Spaanse onderdrukker Cortez bij Karei de Vijfde verantwoor ding kwam afleggen van zijn brute daden tegen de Azteken, had hij in zijn gevolg enige indianen die het ullamaliztli beoefenden. Een tekenaar legde datvast. Wespreken dan van 1529,het balspel werd echter al zo'n 1500jaar vóór Christus gespeeld. Voorzitter AZL neemt afscheid LEIDEN - Ir. W. Starrenburg neemt a.s. dinsdag afscheid als voorzitter van het bestuur van het Leidse Academisch Ziekenhuis Hij wordt opgevolgd door oud staatssecretaris Hendriks. Star renburg (70) maakte van 1969 af deel uit van het AZL-bestuur. eerst als vice-voorzitter en na het vertrek van Sidney van den Bergh als voorzitter. Voordien was hij werkzaam bij de Konink lijke/Shell Groep, laatstelijk als directeur. Na zijn pensionering werd hij o.m. commissaris van de NV Koninklijke Nederlandse Pe troleum Maatschappij. Jubilarissen LEIDEN - De afdeling Leiden van de Bouwbond NW heeft deze week een aantal jubilarissen ge huldigd. Aan 19 leden werden in signes en geschenken 'uitgereikt in verband met hun 25-jarig lid maatschap. Zes leden zijn 40 jaar lid te weten: D. v. Erkèl, J. G. Jur- gens, J. Riethoven, B. Sinteur, J. Stijger en J. Maree. Een halve eeuw maakten de volgende leden vol: I. Coster, J. Dubbelaar, W. v.d. Jagt. J. Schullers, J. Stoute, C. v. Weeren, J. Zaalberg en H. van Zijp. De heer J. v. Westbroek spande de kroon met een lid maatschap gedurende 60 jaar. en die stoten ze dan met de arm van de ene naar de andere kant. Het stuk arm waarmee gestoten wordt - vlak onder de elleboog - wordt eerst omwikkeld met een drie meter lange, katoenen band. Dit om de arm te beschermen" Vijfhonderd kilometer zuidelijker ging de archeoloog op zoek naar het heup-lama. Hij reisde ver schillende dorpjes langs en sprak met de bewoners. "Je kreeg dan allerlei verhalen van: ja, veertig jaar geleden werd het hier nog wel gespeeld, ergens anders der tig jaar en weer ergens anders uiteindelijk vier jaar. Het was net een detective" In 1970 bezocht Leyenaar ander maal het gebied waar hem was verteld dat het heup-ulama er vier jaar terug nog werd beoe fend. "Ik kwam toen in aanraking met een commissario - dat is het hoofd van een dorp - en die had nog zo'n bal-die drie kilo \yeegt- waarmee het heupspel gespeeld wordt. Er werd toen nog even een wedstrijd voor mij gespeeld. En ik moet zeggen: ze waren er nog zeer bedreven in" Ongelukken Dat het heup-ulama niet van gevaar ontbloot is, ligt - gezien het ge wicht van de bal - wel een beetje voor de hand. Mogelijk heeft dat er mede toe bijgedragen dat het ulama steeds minder populair werd. "Maar de belangrijkste re den waarom het spel minder ge speeld werd, was wel het feit dat rubber in die streken minder voorkomt. Ze hebben daar na melijk verzuimd steeds voor nieuwe aanplant van rubberbo men te zorgen", zegt Leyenaar. "Daarbij komt dat het spel ook is teruggedrongen door het base ball (honkbal red.) dat daar enorm populair is geworden" Volgens de archeoloog is het wel eens voorgekomen dat er bij het ulama dodelijke ongelukken ge beurden. "Wanneer je zo'n bal niet op de heup maar in de maag krijgt, dan kan dat natuurlijk erg hard aankomen", zegt hij. In de omgeving van de heup zijn de spelers echter goed beschermd. Ze dragen een soort broekje van herteleer dat strak om de billen en genitaliën wordt gesnoerd. "Op die manier voorkom je dat als je laag speelt je billen over de grond schuren" Telling De telling van het spel is erg inge wikkeld. De stand is namelijk sterk wisselend. Staat bijvoor beeld een partij met 4-0 vóór, dan kan, als de tegenpartij vier pun ten scoort, die stand in één klap worden teruggedraaid, dus tot 0-4. Dat leidt ertoe dat een partij, die bij acht punten eindigt, soms dagen kan duren, "De beroemd ste partij van deze eeuw", vertelt de archeoloog, "was in 1930. Die partij duurde namelijk zeven da gen. In 1974 heb ik de captain van het winnende team nog gespro ken en die kon mij er nog erg veel over vertellen. Wat dat betreft zijn er nog maar weinig mensen in Mexico die dat kunnen. Zo'n spel in theorie behandelen is na tuurlijk ook veel moeilijker dan het in de praktijk spelen" Dr. Ted Leyenaar in voor volkenkunde, stuiterend met de massief rubberen bal die voor het heupspel wordt gebruikt. Op de grond staat de mal waarin de bal bewaard wordt. Achter hem een paar foto's van spelfragmehten Wat is nu het wetenschappelijk belang van Leyenaars onder zoek? "Ik heb getracht aan te to nen", zegt de archeoloog, "dat het ulama een kind is van het vroege re ullamalztli van de Azteken. En ik denk dat het belang ervan is dat er nu iemand is geweest die dat heeft opgeschreven" LEIDEN - In december en januari houdt het provinciaal bestuur van Zuid-Holland zes hoorzittin gen, die aan de herindeling van de provincies gewijd zijn. Eén van de hoorzittingen wordt maandag in Leiden gehouden. Volgens Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland moet op deze hoor zitting speciaal aandacht worden besteed aan de positie van Leiden en omgeving, de grens met de provincie Noord-Holland in ver band met de indeling van Hille- gom en de grens tussen de pro vincies Zuid-Holland West en Midden Holland (Alphen en om geving) voor het geval de provin cie in drie gedeelten zal worden verdeeld. Zoals bekend heeft mi nister Wiegel (binnenlandse za ken) zich op het standpunt ge steld dat Zuid-Holland in tweeën gedeeld zou moeten worden. Een aantal gemeenten en een deel van het provinciaal bestuur is voor een driedeling en de gemeente Leiden zelfs voor een vierdeling. De hoorzittingen zijn bestemd voor leden van de gemeentera den, intergemeentelijke overle gorganen, provinciale raden en de hoogheemraadschappen en waterschappen. De bedoeling-is dat het provinciaal bestuur nader kennis neemt van de standpun ten in de provincie over de herin deling; Provinciale Staten zullen uiteindelijk een advies aan de minister moeten uitbrengen. De hoorzitting maandag in Leiden wordt gehouden in de Stadsge hoorzaal en begint om acht uur. ADVERTENTIE hoek Vismarkt, Leiden Een modieuze collectie dameskleding vindt u op de 1e etage: rokken, ensem bles, japonnen, sjaals, blazers, tunieken, hoedjes, pantalons, blouses, bijous, strikjes, dasjes, truien, enzovoort. Avondkleding is te zien op de 2e etage, evenals de party-kleding die zo van de ontwerper komt. Een uitsluitend echt leren collectie damestassen, beursjes, ceintuurs, rijbewijs etuis, valutamapjes, billfolds, portefeuilles, planmasters, en andere lederwaren treft u aan op de parterre. En op de 2e etage beautycases, handschoenen, poefs, avondtasjes, bijoute riedozen, damesattachés en -koffertjes, maar ook heel andere geschenken. Schoenen en laarzen kunt u passen op de parterre. Een collectie elegante da messchoenen met hoge hak, en gemakkelijke stappers, bijna even elegant. Laarzen, ook voor dames die dit seizoen al meer laarzen hebben gekocht; modieuze laarzen, natuurlijk zonder de ouderwetse ritssluiting, van kostelijke leersoorten. „THEAIT - egger^ Als u smaakvolle collecties damesmode, tassen en schoenen van goede kwaliteit herkent en weet te waarderen, bent u welkom. Nu ook veel avondkleding, avondtasjes en avondschoentjes. "De Blauwe" De oudere Leidenaars kennen hem ongetwijfeld: de blauwe tram. Die stoere robuuste Boedapester die zovele jaren het beeld van de Leidse bin nenstad mede bepaald heeft. Knarsend door de bocht bij de Blauwpoortsbrug en piepend tot stilstand voor de oude sta tion Ze zijn door de NZH aan de kant geschoven, de rails zijn verwijderd en we ademen nu de uitlaatgassen in die verspreid wordt door de knalgele bussen. Met snij branderszijn de ouwe trouwe strijdrossen aan stukken ge sneden. Teminste één is de dans ontsprongen: de B 412. Een werkgroep uit Voorburg heeft er zich over ontfermd en is nu al twee jaar bezig om de tram weer in oude glorie te la ten herleven. De liefhebberij van de groep, die er al 4000 manuren in stak, gaat zelfs zover dat bij de fabrikant Ganz uit Boedapest twee nieuwe draaistellen zijn be steld. Kosten: een slordige 16 mille. Om die hoge kosten iets te dekken heeft de groep een grammofoonplaatje laten maken met tramgeluiden. "De Noord-Zuid in geluid", zoals de titel luidt, is voor f 12.50 te bestellen via gironummer 445505. Het is dus weer te be luisteren dat oude vertrouw de geluid van "de blauwe" Het wachten is nu op een stip- notering in de hitparade en op een singletje van "de gele" Inspraak Opzoekboek Abdij van Egmond in Eg- mond-B innen of Excelsior in Amsterdam. Ik maak me toch sterk dat ze dichter bij huis te krijgen zijn. Nog zo'n actueel gebruiksvoorwerp: kalen ders. Twee adressen in de gids: één in Weesp, een ander in Leiden. Toch kan zo'n gids erg leerzaam zijn. Altijd ge- Inspraak: het is een gevleugeld woord geworden bij de be sluitvorming van vandaag. Geen beslissing zonder de be trokkenen te laten zeggen wat ze vinden. Hoe de "inspraak" soms functioneert werd deze week nog weer eens duidelijk in het Leonardushuis aan de Haagweg. Vijftig buurtbe woners bijeen om te praten over de herinrichting van een aantal straten. Een van de aanwezigen die opmerkt dat de Da Costastrdat openge steld zou moeten worden voor verkeer vanaf de Haagweg Reactie van een van de abte naren: Meneerdan moei u een brief schrijven naar het college van burgemeester en wethouders en vragen of uw suggestie in de verkeerscom- missie behandeld kan wor den." De vraagsteller reageert verbaasd en vraagt zich af wat het nut van inspraak avonden is als er zo gerea geerd. Is dat nu democratie? De ambtenaar: „Democratie is: als de mehing van u anders is dan de mening van de amb tenaren, dat wij dan tegen u zeggen waar u met uw me ning terecht kunt." Diezelfde ambtenaar blijkt even later nog meer inspraakpijlen op z,n boog te hebben waneer ge vraagd wordt of het mogelijk is de Tollensstraat af te slui ten voor het verkeer. "Nee, dat is niet mogelijk. Dat kunt u wel wensen en daarvoor kunt u bidden, maar het kan niet Geen enkele straat in Leiden kan afgesloten worden." Inspraak in optima forma. Toch goed dat er burgerraadslie den zijn die zo nu en dan een werkdossier schrijven. Werkdossier Overigens: de burgerraadslie den mogen - getuige hun reeks ingezonden brieven in diverse kranten - dan niet bijster ge lukkig zijn met de publicaties over de "onheuse behandelin gen" van burgers door amb tenaren en andere publiek- sverzorgers, er is wel een an der plezierig bijkomstig ver schijnsel. De belangstelling voor het werkdossier blijkt zo groot te zijn dat de eerste op lage al bijna uitverkocht ts. Een tweede druk staat op sta pel. Zou het dan toch waar zijn dat het niet geeft hoe er over je geschreven wordt als er maaT over je geschreven wordt....? Deze week trof ik tussen de post de nieuwe Gouden Gids vóór Leiden aan. En omdat ik ver slaafd ben aan boodschappen via de STER ben ik er eens gauw doorheen gelopen. Bij het doorbladeren van de gele velletjes stootte ik op een merkwaardige zaken. Mocht u de komende tijd iets willen forceren, kijk onder de F en daar staat de Haagse firma naam die bereid is dat voor u te doen. Verder ben ik de uit gevers ook zeer dankbaar voor het adres van een haar- groothandel. In de donkere dagen kan het gebeuren datje op zoek bent naar een kaars. De Gouden Gids voor Leiden brengt uitkomst: onder het kopje kaarsen staat dat je daarvoor terecht kunt bij de dacht dat het fenomeen "weeshuis" inmiddels tot het verleden behoorde. Maar zie, de gids brengt mij weer in het rechte spoor. Het weeshuis is er nog en daarvoor dient de lezer zich te vervoegen bij het Oranje-Groene Kruis in Katwijk aan Zee. Van al dat lezen wordt je hongerig. Trek in een frietje met. Fluks de gids gelezen onder het kopje: Patat Frites. Ik was wel wat verbaasd daaronder slechts drie adressen te vinden: een in Boskoop, een in Katwijk en een in Leiden. Zouden er zo veel fritesbakkers zijn die de vlam onder de ovens hebben uitgedraaid na de verplichte prijsverlaging? Ten slotte heb ik nog even een blik geslagen op het afgedrukte platte grond je van de stad Leiden. Nooit geweten dat de Haar lemmerstraat al bij de Peli kaanstraat ophield. En de Hogewoerd bij de Rijnstraat. Achteraf besef ik dat het "gro te opzoekboek" waarmee de gids op het omslag wordt aangekondigd, toch een bete re titel is dan ik aanvankelijk had gedacht. Arie Verboom Ten slotte wil ik de Leidse wet houder Arie Verboom een spoedig herstel toewensen. Voor diegenen, die het nog niet weten .Arie is vorige week in elkaar geklapt en heeft zijn taken voorlopig moeten over hevelen aan zijn collega Waal. In deze rubriek maar ook el ders in deze krant heeft u kunnen lezen dat Arie het niet zo best deed tijdens de begro tingshandeling. Hij bleek in te sterke mate afhankelijk van de steun van zijn ambtena ren. Dat Arie niet die krachti ge bestuurder was die je je zoudt wensen voor een probleemvolle stad als Leiden was binnen de PvdA al lange tijd bekend. Maar Verboom moest in 1974 wethouder wor den omdat in het progressieve college toch zeker een verte genwoordiger van de oudere "gewone" Pvd A-generatie aanwezig diende te zijn. Kri tiek op Verboom is er die vier jaar steeds geweest. Maar zijn partij heeft dat naar buiten steeds met de mantel der liefde bedekt. Daar lijkt nu veran dering in te komen. Er wordt de laatste weken nogal eens in beslotenheid vergaderd "meestal over zaken waarbij Arie Verboom rechtstreeks dan wel zijdelings betrokken is". Het feit dat Verboom in de pers nogal hardhandige wijze is aangepakt schijnt daaraan niet vreemd te zijn. En het is het laatste wat me toch dwars zit. Eerst wordt Arie Verboom op een belangrijke plaats neergezet en in zekere mate beschermd. Dat in de fractie geschikter mensen rondlopen, wordt door de PvdA voor lief genomen. Maar zodra het op treden van Verboom afbreuk dreigt te kunnen doen aan de partij wordt er achter geslo ten deuren koortsachtig overlegd wat er moet gebeu ren. Het heeft er toch erg veel van weg van dat het gemeen tebelang in deze zaak onder geschikt is gemaakt aan het partijbelang. Nu dat laatste in het geding komt, borrelt het onder de oppervlakte. Het be vestigt nog eens de stelling dat politiek een keihard bedrijf is en dat je als vooraanstaand partijlid slechts leeft bij de gratie van je "partijgenoten".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3