Raadhuis in modern jasje LLe/cfee( agenda ArchitectNostalgie is ziekte van deze tijd mini Begin van 153 huizen in Wassenaarse wijk Leidse PvdA looft de VVD Vangrail „vonkt" niet Organisaties praten over Julianasehool ZATERDAG 16 DECEMBER 19:AT „Klein leed groot leed LEIDEN - In het LAK-Theater speelde gisteravond de toneel groep Theater „Klein Leed", van de hand van de auteur Peter Gill. Dit stuk zou bij de Londense cri tici hoge ogen hebben gegooid. Hun Leidse collega zal dit gezien zijn observatie op één lijn moeten stellen met de devaluatie van het eens zo machtige toneelimpe rium Engeland en als men het helemaal strikt wil zien met het economisch leven aldaar. Een rampzalig oordeel kan dan ook niet uitblijven. Ten eerste is het stuk gebaseerd op niets. De auteur doet een poging twee jongemannen te schetsen die hun verleden en heden in mono- en dialogen met hun moe der beleven. Dit alles wordt dan ook nog gevat in een droomwe reld, waaruit een soort „dialogue intérieur" zou moeten ontstaan. Met een dergelijke dekmantel kan je natuurlijk alle kanten op. Van een verhaal is in zoverre sprake dat er door de schrijver na de pauze een homosexuele relatie bij gesleept moet worden om nog enige inhoud te geven aan zijn wanprodukt. In de tweede plaats werd er door de acteurs wanhopig gezocht naar enige binding met hun rol. De au teur gaf daar weliswaar weinig ruimte toe, maar er was toch meer van te maken dan de erbarmelij ke vertolking gisteravond. Anny de Lange, Anita Menist, die de beide moeders vertolkten, en Guy Lavreysen, Ger Thijs, die de zoons min of Vneer ten toon spreidden, hadden weinig voe ling met hun creatie. Een slecht onderbouwd stuk dus en spelers die zich geen raad we ten met hun rol. En een regisseur die de laatste vonkjes uit het stuk heeft gedoofd. LOUIS CORNELISSE Klassiek en kwasi bij Rijnlands Mannenkoor LEIDERDORP - In Den Haag moest eens onvoorzien het (ate- nale) vioolconcert van Berg vervangen worden door dat van Mendelssohn. De mededeling aan het publiek veroorzaakte het slaken van een zodanige zucht van verlichting en van plaatsmaken voor heimwee, dat de gebeurtenis geboekstaafd staat in de analen van het Resi dentie-orkest. Die tegemoettre- ding aan het stil verlangde te kent een Kerstconcert als van het Rijnlandse Chr. Mannen koor gisteren in de overvolle Dorpskerk. Koor onder leiding van Sander van Marion, met een zodanig welkom programma dat het vanavond zowel als a.s. dinsdag in Leiden wordt her haald. Een intrada, kerkduister één voor één ontstoken kaarsen instru mentale en chorale mijmering van zachte langzaam uitdijende nuanceringen, leidt naar het idee van het mysterie, het komende: advent. Als een motet van Pale- strina wordt ingezet is het weer licht geworden. Als organist heeft men de uitzonderlijk muzi- kanteske Addie de Jong horen improviseren en preludiëren, die 20 jaar geleden als piepjonge be speler dit Mittenreiter-orgel be diende. Naast hem meten zonder de koorzang, hoorde men de al aanwezige hoboïst Han Kapaan, de fluitist Dieks Visser, de har* piste Erika Waardenburg. Zeld zaam schoon klinkt in deze ruim te een program-detaillering harp. Daar bleef het niet bij: Karin Os- tar en Henk van de Brink (so praan en bas) concertzangeres van naam, solieerden of sloten zich aan. Helaas moet ik mij van progrom- detaillering onthouden. Alles is met de grootste zorg tot klinken gekomen. Geheim van dit man nenkoor is dat nooit begrenzin gen worden overschredeii, de di rigent het overstaat hoe stemmen te kneden het rusteloos streven naar meer volmaking. Vooral is er verzameld uit het kerkelijk alge meen geliefde klassiek zowel als kwasi (zoals Adam's Contique de Noël) Bach's Wochet auf meh die supergeniale omrankingen steeg boven alles uit, zij aan zij met Handel's Dank sei Dir Herr. Van Marion moest zelf veel bewer ken, voorbeeld: Rejoice the Lord van Vail. Vermeld moet ook wor den een koorlied van de dirigent en één Jan Breimer ook om de teksten van Maria Zonneveld (Ri ta Eriks uit Voorschoten) en Ga briel Smit (eens seminarist in Warmond) KEES VERHOEP OEGSTGEEST - "Ik hoop datje straks na de verbouwing niet kunt zien dat er is aangebouwd." Dat zei architect Snieder bij de presentatie van de verbouwings plannen van het Oegstgeester gemeentehuis. "Maar de nieuwe uitbouw, aan het uit 1897 daterende gemeentehuis zal in zijn ontwerp wel de taal van onze tijd spreken," voegde hij er aan toe. De verbouwing zal een aanzienlijke ruimtewinst voor de secretarie opleveren. Behalve de drie ver diepingen tellende aanbouw is die ruimte door de architect voor een groot deel op de zolder van het bestaande gebouw gevonden. In de plannen is de over het hele pand lopende zolderverdieping, die nu deels ongebruikt en deels voor opslag wordt benut, tot kan toorruimte verbouwd. Aan de buitenzijde zal zo min mogelijk aan het gebouw worden veran derd. Wel wordt het heuveltje voor de hoofdingang afgegraven en wordt deze ingang op straat hoogte gebracht. Snieder deelde nog mee dat het on derzoek of zonnecollectoren op het dak voor een gedeelte van de in het raadhuis benodigde ener gie kunnen zorgen, nog in volle gang is. "In elk geval zullen die dan op het dak van de nieuw bouw worden aangebracht," zo deelde hij de raadsleden mee. PvdA fractieleider Kohlbeck wilde weten of over de toekomstige in richting van het gebouw bij de architect al bepaalde denkbeel den bestaan. "Zover zijn de plan nen nog niet gevorderd," ant woordde Snieder. "maar zeker niet nostalgisch. Want dat is een ziekte van deze tijd die we maar p 'mm nmmjÊrn zo snel mogelijk te boven moeten zien te komen. Ook al omdat die alleen maar onzekerheid uit drukt." Overigens was de informatie aan de llHf jij i n raadsleden informeel en buiten de raadsvergadering om. Defini tieve voorstellen over het naar schatting bijna vijf miljoen gul den kostende verbouwingsplan straks gaan uit zien, na de aan bouw worden de raad in januari voor gelegd. De werkzaamheden zou den dan in september 1979 kun nen beginnen Ze zullen ongeveer een jaar in beslag nemen. De eerste paal gaat de grond in voor 153 nieuwe huizen in Wassenaar. WASSENAAR - J.A. van der Steenvice-voorzitter van de woningbouw vereniging St. Willibrordus in Wassenaar heeft gistermiddag in Ter Weer de eerste paal geslagen voor nieuwbouw die daar zal worden uitge voerd. De "nestor" van het bestuur (Van der Steen maakt al 33 jaar deel uit van dit bestuur) gaf met deze handeling het startsein tot de bouw van 153 woningen in de buurt van het Adelbertcollege. Van die nieuwe woningen vallen er 100 in de woningwetsector33 worden verkocht als premie koopwoningen en 20 als vrije koopwoningen. Zowel voor de premie koopwoningen als voor de vrije sectorwoningen blijkt de animo ruim voldoende te zijn. De plannen zijn uitgevoerd door het architectenbureau Groosman Part ners uit Rotterdam en de bouw wordt overgedragen aan Era Woning bouw Van Eesteren uit Zoetermeer. COLLEGIUM MUSICUM GESLAAGD' 99 LEIDEN - Het is vreemd, maar ik kan me nauwelijks een concert van Collegium Musicum herin neren dat niet een element van verrassing voor het publiek in hield. Voor het concert van gis teravond had men een beroep gedaan op een extra aantal or kest-musici, teneinde de uitvoe ring mogelijk te maken van de cantate Dona nobis pacem van Ralph Vaughan Williams: een werk dat een schrille roep om vrede is, dat enerzijds de ver schrikkingen van de oorlog schildert, anderzijds gematigd optimistisch een beroep doet op de goede wil van de mens; en dat enkele jaren voor de Tweede We reldoorlog! Qua sfeer dus wel enigszins pas send in deze kersttijd, maar dat was dan ook de enige concessie die CM deed aan deze naar mijn smaak hypocriet-brave periode van het jaar, zo dat al de bedoe ling mocht zijn geweest. Voorts hoorden we in de Zuiderkerk Fauré's suite Masques et Berga- masques, en een Te Deum van Haydn. Dirigent André Kaart maakte een enigszins vermoeide indruk. We misten althans de alertheid, waarmee hij gewoonlijk de drei gende ontsporingen weet te voorkomen, en kennelijk spaarde hij voor de pauze zijn krachten voor de cantate van Vaughan Williams. Dit neemt niet. weg, dat hij tijdens de repetities zijn inten ties wel degelijk op koor en or kest moet hebben weten over te brengen, anders zouden de nu niet door hem aangegeven verfij ningen en interpretaties niet zo duidelijk naar voren zijn geko men. Dus alles gezet op de kaart van Vaughan Williams: wellicht wat slap in aanzet, maar gaandeweg steeds boeiender. Aan de vocalis ten Lenie van de Heuvel en Aijan Liesker werd in het programma veel aandacht besteed; indien zij stiekum waren vervangen door willekeurige leden van het CM- koor zou ik waarschijnlijk geen verschil hebben opgemerkt. Het korte optreden van het kamer koor onder leiding van Nico van der Meel vond ik technisch verre van volmaakt en inhoudelijk nietszeggend. RON HARMS LEIDEN - "De WD heeft zich tijdens de begrotingsdebat ten in Leiden uiterst loyaal opgesteld. Zo steunde men bijvoorbeeld de anti-Bestek motie en een huurmotie. Wijk kunnen dan ook niet veel kri tiek hebben op de houdiqg van de WD op dit moment, al wil dat niet zeggen dat dit in de toekomst ook zo blijft." Dit zei gisteravond Jit Peters, voorzitter van de PvdA-frac- tie in de Leidse gemeente raad, tijdens de jaarvergade ring van de afdeling Leiden van de PvdA. Volgens Peters is een Van de conclusies die uit de begrotingsbehandeling kan worden getrokken dat de VVD de PvdA niet in de steek gelaten. Een tweede conclu sie die Peters trok is dat de kleine linkse partijen in de raad niet altijd even broeder lijk hebben samengewerkt. Hij verweet met name D'66 een herhaalde andere stel- lingname dan de progressieve fracties. De ledenvergadering van de PvdA-Leiden heeft gister avond het Tweede Kamerlid en ex-staatssecretaris van CRM, Wim Meijer, kandidaat gesteld voor het voorzitter schap van het landelijk par tijbestuur. Hij werd na her stemming als kandidaat ge kozen boven de Groningse wethouder Max van der Bergh. Het afdelingsbestuur had liever Ed van Thijn (lid Tweede Kamer) naar voren geschoven, maar deze heeft onlangs laten weten geen in teresse te hebben in het voor zitterschap. Overigens werd Max van der Bergh, die tot de linkse vleu gel van de PvdA behoort, ook door de Leidse PvdA gepas seerd voor de kandidatuur eerste het eersts en tweede vi- ce-voorzittersschap. Uitein delijk werd de Groninger op het nippertje gekozen als kandidaat voor een van de dertien functies in het partij bestuur. De PvdA besloot gisteravond ook de 1 Mei-viering in 1979 evenals de voorgaande jaren in eigen kring te vieren. De Jong Socialisten van de PvdA deden een voorstel om de vie ring samen met andere pro gressieve groeperingen in Leiden te doen plaatsvinden, maar afdelingsvoorzitter Leendert Jonker zag daar geen heil in "omdat het verle den is gebleken dat de PvdA bij dit soort evenementen veel kritiek krijgt van de an dere partijen" LEIDERDORP - We moeten zuinig zijn op ons Nederlands cabaret. Er zijn niet zoveel echt getalen teerde cabaratiers en cabaret groepen. Onnodig te zeggen, dat we aankomend cabaret-talent moeten "koesteren". Koesteren in onze belangstelling en omge ven met alle artistieke zorgen, welke het ongetwijfeld behoeft. Terecht signaleerde Han Peekei enige weken geleden voor de KRO-televisie het belang van het "Camarettenfestival" en de rela tief weinige kansen, welke aan komend cabaret-talent bij de di verse zuilen geboden worden. "Cabaret Vangrail", dat gister avond een voorstelling verzorgde in de Leidse Schouwburg is zo'n voorbeeld van een cabaretgezel schap, dat zich tracht in te drin gen in het angstig kleine wereldje van "gevestigde gezelschappen" Dat zijn er niet zoveel. Don Quis- hocking, Ivo de Wijs, Tekstpie rement, Bram Freek. Dan heb je het eigenlijk wel gehad. Deze summiere opsomming ver raadt, dat er in Nederland nog voldoende ruimte is voor andere getalenteerde cabaretgroepen. Cabaret "Vangrail" zou dus best een opengevallen plaats kunnen gaan bezetten of zich een plaats kunnen veroveren naast George Groot, Jos Brink, Bram Ver meulen en Ivo de Wijs. Maar doen ze dat ook? Beslist niet. Met meer dan toelaatbare to lerantie heb ik gisteravond geke ken en geluisterd naar Cees Rut gers, Jan Elbertse en Claire Elsas. En steeds weer hoopte ik, dat die "vonk" zou overspringen. De ge zongen nummers zijn weliswaar erg sterk en enige skètches kan een bepaalde geestigheid beslist niet ontzegd worden. Maar over heersend is toch de indruk, dat "Cabaret Vangrail" het nét niet haalt. Ik blijf inmiddels toch, te gen beter weten in, hopen dat ik me deerlijk vergis. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - De peuterspeelzaal, de stichting Interkruis, het dienstencentrum en het buurtcomité van de wijk Tuin- stadwijk gaan donderdag om de tafel zitten om de moge lijkheden van activiteiten in de Koningin Juliana kleuter school te bespreken. Dat is het resultaat van een gesprek dat de vier instellingen gisteren met wethouder Tesselaar hadden over bestemming van de voor malige school. Zoals bekend is de huur die de gemeente voor het pand aan de Herenstraat 64 heeft voorgesteld te hoog voor de drie gegadigden, te weten 4e peuter speelzaal, het buurtcomité en In terkruis. Als het Dienstencen trum zijn intrek neemt in het pand zouden de gezamenlijke in stellingen wel de benodigde 20.000 gulden aan huur op kun nen brengen. Blijft het diensten centrum in gebouw Staalwijk dan zou de huur door middel van gemeentelijke subsidie opge bracht kunnen worden. De vier instellingen moeten tot overeenstemming zien te komen. De uitslag van het gesprek mel den zij eind januari aan wethou der Tesselaar. Eventueel zou er üit het fonds bijzonder regionaal welzijnsbeleid een bedrag van 150.000 gulden gehaald kunnen worden. De raad moet daar maandag over beslissen. Over schade in buurt van Lindehoeve: „Voorschoten dan maar in rol kerstman VOORSCHOTEN - De gemeente raad had weinig moeite met het beschikbaar stellen van een sub sidiebedrag van 121.717,82 over het jaar 1977 voor het jongeren centrum „De Lindehoeve" Anders lag het met de schade, ver oorzaakt door jongeren tijdens en na de wekelijkse topavond van „De Lindehoeve". Dit vandalis me treft vooral de bewoners van de bejaardenwoningen langs de Bloklaan. Vergeleken met het subsidiebedrag en de ontvang sten van de bar in „De Lindehoe ve" zijn de door de bewoners in gediende schadeclaims zeer ge ring. Gemeente en Lindehoeve kunnen deze schade echter niet betalen zonder dat de schuld vraag vastgelegd wordt. Het CDA stelde voor om „kerst man" te spelen en zo de bewoners schadeloos te stellen. Aikens (D'66) zag alleen iets in een ano nieme betaling en wethouder Marselis hield wederom een slag om zijn wethoudersarm door te verklaren nogmaals de zaak te gaan bespreken met o.a. het be stuur van „De Lindehoeve" De raadsadviescommissie voor be roep- en bezwaarschriften gaat in het vervolg in het openbaar ver gaderen. Tijdens die vergadering kunnen alleen de direkt belang hebbenden het woord voeren en niet de publieke tribune. Een architectenbureau met bijzon dere ker.nis van renovatiemoge lijkheden wordt ingeschakeld ter verbetering van 27 oude wo ningwetwoningen in de Park straat, Stadwijkstraat en Tol straat. Een voorbereidingskre diet van ƒ25.000 stelde de raad beschikbaar. Rotterdams Ph. Orkest: gebeurtenis LEIDEN - Er zijn niet zoveel con certen geweest, waarvan ik ooit het gevoel heb gehad dat het een „happening" was. De enkele zijn echter in mijn geheugen gegrift, en één daaraan toegevoegd: dat van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest gisteravond onder leiding van David Zinman. Het onalledaagse programma is daarbij van betekenis geweest, en vooral de dynamisch gebrachte „L'oiseau de feu" van Strawinsky is een hier zelden gehoorde ge beurtenis geworden. Wij doen het orkest in zijn totaal niet tekort, als wij vooral wijzen op de sterk be zette blazersgroep met die prach tige sonore klank, die ook in de houtblazersgroep vooral in „Prelude a l'areès midi du'un faune" van Debussy tot een fraaie ontplooiing kwam. David Zin man heeft hier in stilistische zin een scherp „taal" gevoel getoond, de kleurrijke taal van het impres sionisme dat hij raak tot klinken liet komen. In Marien van Staalen heeft het or kest, zo heeft hij tenminste gis teravond bewezen, een voortref felijke solocellist. Zijn interpreta tie van Schumann's Celloconcert in a was in één woord indruk wekkend. Heel muzikaal, heel mooi van toon! De Ouverture Cockaigne van Elgar vormde een kleurig en geksche rend begin, waarin diregent Da vid Zinman andermaal zijn esprit toonde. BEP RIJNDERS Artsen Leiden Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vit tot zondag 24 uur, waargenomen door d^ volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar tier, noord-binnenstad. Noorderkwar tieren Groenoord): R.M.G. Taytelbaum, Hogewoerd 138, tel. 120266; Wijk II (Kooi en Merenwijk): F.B. Kruis, Klaproos 34 tel. 126371; Wijk III (Waard, Professo- renwijk, Tuinstad-wijk en zuid-binnen stad): W. de Bruyne, de Laat de Kanter straat 32. tel. 126866; Wijk IV (Zuid-West— en-Haagwegkwartier): van zaterdag 10T tot zondag 8 uur vm.: A.A. van Rijn, Me-f lissetuin 5. tel. 210797; van zondag 8 tot 24 uur. B. Roos, tel. 766123. Leiderdorp De weekenddiemst wordt, waargenomen door P. van 't Woud Middendorp, Hoofdstraat 40, Leider dorp, tel. 410070. Voor spoedgevallen terdag en zondag spreekuur van 12.30-13 Oegstgeest E.J. Roelants, Frans Hals laan 10, tel. 153747. Weekenddienst van"" zaterdag 10 tot maandag 7 uur vm. Voorschoten A. Tromp. Lohmanplant- soen 33, tel. 071-762159 (zaterdag); F. Koopmans, R. Wagnerlaan 69, tel. 6352 (zondag). Warmond F. Walenkamp, Dorpsstraat 47. tel. 10030. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 15 tot 22 dec., waargenomen door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31. Leiden, tel. 121313; Apotheek Van Breest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. Indien het na 11 uur's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. t Wijkverpleging Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. Gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, te. 410131. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten Gezondheidscentra aaals- laan, tel. 4641. Warmond zr. A. Vriend. Hoge Wei 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. Dierenartsen Leiden De weekenddienst wordt waar genomen door; F. Muurling, Plantsoen 23, tel. 071-125057. Zaterdag Sanders, Levendaal (hoek Korenvaar- straat), Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Breehuys, Breestraat 19, swingavond middelbare scholieren, 20-24 uur. Leidse Schouwburg, Nederlands Dans Theater, 20.15 uur. LAK-Theater, Litteris Sacrum met "Ka baal in Chioggia" van Goldoni, 20.30 uur. Klein Matillo, Zaanstraat 126, ruilbeurs, 10-17 uur. Heilig Hartschool, Lusthoflaan, duiven- tentoonstelling van Het Oosten en De Snelvlieger, 19-23 uur. Kantine Touwfabriek, Zijldijk, postdui- vententoonstelling van De Rijnklie- vers, 19.30-22.30 uur. Rapenburg 48. postduivenstentoonstel- ling van De Blauwkras, gehele dag. Antonius Clubhuis, ruilbeurs, 10-16 uur. Kopermolen, kerstshow, 11-11.30 uur en 14-14.45 uur. Leidse Hout, kerstloop, 11 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, Hot- House, 21 uur. Galerie De Pomp, Warmond, opening kerstexpositie, vanaf 11 uur. Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 20-23 uur. Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. LAK-Theater, kindervoorstelling Pop pentheater Parcival, 15 uur. Heilig Hartschool, Lusthoflaan, post- duivententoonstelling van Het Oosten en De snelvlieger 11-17 uur. Kantine Touwfabriek, Zijldijk, postdui- vententoonstelling van De Rijnklie- vers, 10-17.30 uur. Rapenburg' 48, postduivententoonstel- ling De Blauwkras, gehele dag. Wassenaarseslag, strandloop AV-Hol- land, 11 uur. Museum v. Volkenkunde, optreden van de groep Bagais, 14.15 en 15.30 uur. Volkshuis, kerstfeest van de Ratel, 15.30 uub; ontmoetingscentrum voor vrou wen "Femke", 10.30-13 uur, ma. van 9.30-12.30 uur. Troephuis, v Diepeningenlaan 2. Lei derdorp afscheid Jan v.d. Steen, 14-15.30 uur. Maandag Troef, Noordeinde 2a, fotografie; yoga; Nederlands, 19.30-21.30 uur; huis vrouwengroep, di. van 9-11.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, yoga; t'ai chi, 19.30 uur, gitaar; Go club, 20 uur. Breehuys, Breestraat 19, ma., di., do. en vr. overblijfsoos, 12-13.15 uur. Stadhuis, cie. beroepschriften, 10.30 uur; gemeenteraad 19.30UR. Leidse Schouwburg, Haagse Comedie met "Parodie", blijspel van Tom Stoppard, 20.15 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2