Robots besturen test-Saabs Chrysler Horizon SX Shell ging demist in ■Dssn „Polonez": nieuwe middenklasser van Poolse huize Pittiger Citroentje 0 ZATERDAG 16 DECEMBER 1978 PAGINA 27 Hoe rekbaar is de Nederlandse automarkt? Dat vraagt men zich af bij het zien van de vele nieuwe automerken en bij het horen van de ambtieuze plannen, die de importeurs koesteren We hebben het al gehad over de talrijke Japanse merken, waarbij zich binnenkort Suzuki aaat voeaen. We hebben reeds geschreven over de Pony uit Korea. En nu heeft een Poolse autofabriek laten weten met een nieuwe wagen een aanval te zullen doen op de alzo druk bevolkte middenklas-markt. De Polen hebben het goed aangepakt. Tot nu toe had deze met steun van Fiat gebouwde FSO-fabriek alleen een vroeger Fiat-model als de Polski 125 op het programma. En nu hebben ze op eigen kracht een eigentijds model op poten gezet, dat er zijn mag Heel verstandig hebben zij het model laten ontwerpen door de des kundigen bij uitstek: de Italianen. Maar de technische aankle ding van de Polonezhebben ze zelf verzorgd. De 4 cilinder lijn motor met een inhoud van 1481 cc (die een vermogen van 82 kan leveren en vooreen maximum snelheid van 155 kilometer per uur kan zorgen) is niet nieuw. De Polen produceren hem al jaren Maar in de komende jaren wordt er in het model ook een 1600.1800 en 2000 cc motor geplaatst. Bovendien denkt men aan een drie- deurs uitvoering en te zijner tijd ook een diesel. Zodat er over enkele jaren een ruime keus voorradig is. De "Fabryka Samochodow Osobowych" (FSO) ziet de import van deze Polonez (die voorzien van al zijn extra's nog geen 14,5 mille gaat kosten) niet als een toevallige uitschieter, maar als het begin van een glorieuze toekomst. Importeur H. Englebert NV in Voor schoten heeft daar op ingehaakt. Het dealemet in Nederland is aanzienlijk uitgebreid en zal nog verder groeien De produktie Van de Polonez is in mei van dit jaar begonnen. De Westeuropese première had plaats op de autosalon van Parijs in oktober jongstleden. De eerste kennismaking met het Nederlandse publiek zal in februari op de RAI-tentoonstelling geschieden Dan zal men kunnen zien. dat het interieur van de wagen inder daad lekker luxueus is uitgevoerd, dat de uitvoering bijzonder compleet is (inclusief een in hoogte verstelbaar stuur en een ra dio), dat er binnenin flink wat ruimte beschikbaar is. enfin dat het er op het eerste gezicht allemaal uitstekend uitziet. De eerste rijindruk was ook niet onplezierig, maar om tot een wat gefun- deerder oordeel te komen zullen we toch tot een langduriger gele genheid moeten wachten Overigens gaat de produktie en de import van de Polski 125 nor maal door. Men heeft zelfs enkele verbeteringen aan het model kunnen aanbrengen door te profiteren van de ontwikkelingen die voor de nieuwe Polonez op touw waren gezet. In de toekomst wil de fabriek deze gelukkige "familierelatie" nog verder uitbrei den. Het ziet er naar uit dat de auto-oorlogen in de toekomst nog verbetener zullen worden. Ruim vijftig Europese autojourna listen hebben (zoals gemeld) de Chrysler/Simca Horizon voor 1979 tot "auto van het jaar" uitge roepen. Met klein puntenverschil (251 tegen 239) werd een andere middenklasser - de Ritmo Van Fiat - naar de tweede plaats ver- Een merkwaarig toeval wilde dat wij weer in zo'n Frans produkt reden toen het tot de auto van het jaar werd gebombardeerd. Drie jaar geleden was dat namelijk ook al zo. Toen de Chrysler/Sim ca 1307-1308 hetzelfde predikaat opgeplakt kreeg hadden wij er juist een bij de Schiedamse im porteur opgehaald om een rij-im pressie op te doen. En nu zaten wij in de Horizon SX toen de uitverkiezing zoals ge bruikelijk te vroeg uitlekte. Het weekblad Autovisie (dat de prijs uitreiking tijdens de RAI-ten- toonstelling in februari mag or ganiseren) had het nieuwtje lie ver nog wat langer vastgehouden. Maar ja, er zijn nu eenmaal teveel mensen mee gemoeid. Nu is die SX niet helemaal repre sentatief voor de Horizon-serie, waarvan de produktie bijna een jaar geleden begon en waarvan er nu alweer een 200.000 van de band zijn gerold. Want pas in ok tober werd deze serie naar boven afgerond met het luxueuze top model SX. Eigenlijk is die benaming dubbel op. Zoiets als een witte schim mel of een ronde cirkel. Chrysler heeft immers besloten dat de aanduiding SX voortaan alleen zal worden gebruikt voor de topmodellen van elke modellen- serie. En dat geldt dus ook voor de Horizon. Overigens is deze Horizon SX een kostelijk karretje geworden met een 1442 cc motor, die 83 DIN-pk levert by 5600 toeren per minuut. Amerika gordt zich ten strijde. Voor Japan is het een levensbelang de auto-industrie niet alleen draaiende maar ook groeiende te houden. En de Europese auto-industrie voelt er duidelijk niets voor zich willoos tot het lijdend voorwerp te laten degraderen. Hoe sterk de Japanse penetratie op de Europese markt ook is, welke nieuwe concurrenten zich ook aandienen, de Europese autofa brikanten vrezen toch vooral de 'wereldauto', die deiAmerikanen over een klein aantal jaren gereed zouden kunnen hebben. Detroit wordt door de autobouwers in Europa gezien als hét grote concurrentiegevaar van de toe komst omdat het erin schijnt te slagen de Amerikaanse auto's bijna even snel kleiner te maken als de dollar daalt. Dat noopt Europa tot bundeling van krachten. In de betreffende Europese commissies was ge noeg bereidheid tot praten. Maar praten alleen is niet voldoende. Er zal meer moeten gebeuren. De Amerikanen zijn al op weg ge gaan. De Fiësta heeft Ford niet alleen voor Europa bedoeld. "Het mo del zal jarenlang moeten mee gaan", werd bij de introductie ge zegd. "Ook in Amerika", kan men er aan toevoegen. De tot auto van het jaar gebombar- deerdeHorizon van Chrysler heet in Amerika Dodge Omni. Maar het is vrijwel dezelfde wagen. De Chevette van Chevrolet heeft niet toevallig zoveel gemeen met bekende produkten van Opel en Vauxhall De Amerikaanse regering heeft de autofabrikanten de laatste jaren steeds strengere eisen opgelegd Zo is er onder meer een bepaling in het léven geroepen dat een au to alleen op de Amerikaanse markt mag worden verkocht als feitelijk is bewezen dat zo'n type wagen 80.000 kilometer kan af leggen zonder dat er iets aan dc samenstelling van het uitlaatgas verandert. Wie het milieu liefheeft zal deze eis kunnen billijken. De autofabri kanten hebben er dan ook begrip voor. Maar al hun begrip kan hel feit niet verdoezelen, dat die 80.000 kilometer-test berucht is geworden is de autowereld. "Een hell9gang", om zo te zeggen. Saab heeft er nu wat op gevonden. Tot nu toe werd de test in eer. drie-ploegendienst op wegen rondom de Saab-frabriek in Trollhattan volgemaakt. Maar in t i'ö: IPlaiMÉÉÉÉÉlilë Want natuurlijk goed is voor een pittige trekkracht. Derhalve een leuke acceleratie en een stevige top. Van ruim boven de 160 kilo meter op de teller. Door hetzelfde model in verschil lende landen te bouwen kunnen de fabrikanten besparen op de hoge ontwikkelingskosten van een auto, profiteren van de voor delen van de schaalvergroting en vooral de nadelige effecten van stakingen zo klein mogelijk hou den. Het zal nog wel ^nkele jaren duren, maar in de veler ogen teveel ver splinterde Europese auto-indus trie wordt verwacht dat een zo genaamde wereldauto binnen een jaar of vijf ineen grote stroom uit de Amerikaanse fabrieken zou kunnen rollen. De Europeanen kunnen door inni ger samengaan een zekere wal opwerpen tegen deze Europese invasie, maar zij staan in een veel moeilijker positie dan hun con currenten. Deze kunnen immers vanuit de bases die zij overal in ons werelddeel hebben veel een voudiger in de aanval gaan, ter wijl de meeste Europeanen eerst nog maar moeten zien vaste Amerikaanse grond onder de voeten te krijgen voor zij aan een tegenaanval kunnen denken. Daarom maakt een fabriek als Volkswagen die (zij het na lang aarzelen) een produktiebedrijf in de Verenigde Staten heeft geves tigd zich wat minder zorgen over de toekomst. "Als de Amerikanen hun verkopen in Europa zouden pogen op te voeren zouden zij met hun eigen dochterondernemingen in con currentie komen", zegt een woordvoerder van de fabriek. het gunstigste geval ging daar toch nog altijd zes maanden in zitten. Maandenlang steeds maar rondtoeren. Met de toenemende angst dat er onderweg wat zou gebeuren. Want elke onderbre- W' \V Maar dat laatste is niet zo bijster veel winst ten opzichte van de andere versies in de serie. Dat is echter de tol die men moet beta len voor een automatische ver- Maar het is de vraag ot aat argu ment bijzonder steekhoudend is. Of het nu Opel, Vauxhall of Che vrolet is, het is in alle gevallen General Motors. Om een voor- beeld te geven. "Bovendien", zegt de Volkswagen man: "De Amerikanen zullen moeten voldoen aan de eisen ten aanzien van energiebesparingen die de regering Carter erdoor heeft gekregen. Dus zullen de fa brikanten alle kleine auto's die zij maar kunnen maken voor het binnenland nodig hebben". Maar de energiemaatregelen zijn niet zo heet gegeten als zij een jaartje geleden werd opgediend. Dus zou de vraag naar het "kleine au tootje" in de Verenigde Staten wel eens niet zo verschrikkelijk hoog kunnen oplopen. Zodat er voldoende ruimte voor export blijft. Alles bij elkaar kan men gerust stellen, dat de autowereld een heel hete tijd tegemoet gaat. Vooral op de reeds veroverde au tomarkten. Azié, Afrika en Zuid-Amerika vor men een hoofdstuk apart. Daar liggen nog vele mogelijkheden. Maar wel verscholen achter hoge tolmuren om de eigen autopro- duktie in die ontwikkelingslan den de kans te geven een stevige positie op te bouwen. Bovendien is Japan hier en daar al geweest. Door de snelle opvoe ring van de produktie hebben de Japanners al een niet onaanzien lijk deel van deze nieuwe mark ten kunnen veroveren. En ze zullen er zich niet gemakkelij k la ten verjagen. Noch door Euro peanen noch door Amerikanen De test-Saabs op de rollenbank Grote ventilatoren aan de open zijde van de hal zorgen voor de verplichte wind Drie maanden achtereen draaien de motoren. Geleid door computers. Om 80.000 km op de teller te krijgen kmgen betekende: uithuilen en opnieuw beginnen. Dus heeft Saab niet op moeite of kosten gekeken toen een hal werd gebouwd, waarin deze test nu geheel kan worden voltooid snellingsbak. Een automaat vraagt nu eenmaal vermogen Wat daarvoor wordt gebruikt kan niet aan de voortstuwing worden besteed. Dat energieverlies wil len wij persoonlijk echter graag opofferen voor het gemak van een automaat. We kennen de argumenten van de tegenstanders van een automaat "Vervelend", 'saai', "niet spor tief' en dergelijke. Kan allemaal best zijn, maar in deze dient het gemak toch weer de mens. Bo vendien is het veel rustiger. We herinneren ook nog even aan het onderzoek dat Ford kortgeleden in Duitsland deed. Dezelfde per sonen in dezelfde auto's. Met en zonder automaat. De emoties lie pen in de wagen met automaat meetbaar minder op dan in de handgeschakelde auto's. Dus nog gezonder ook. We durven derhalve gerust te zeg gen dat een automaat zijn meer prijs waard is. Maar daar is bij de Horizon SX geen sprake van. De wagen wordt standaard voor 18.195.-geleverd met automaat. En inclusief de andere elektroni sche snufjes die Chrysler erin heeft gestopt: de zogenaamde "speedcontrol" en de tripcompu ter. De speedcontrol (automati sche snelheidskiezcr) is een knopje op de hendel van de rich tingaanwijzer. Als men een snel- De kleine Citroen LN(de carros serie van de Peugeot 104 cou pé met de 2 cilinder 602 cc mo tor van Citroen) heeft een wat sterker broertje gekregen. De zelfde carrosserie met een gro ter en ook wat sterker tech nisch hart: 652 cc. Zoals directeur Guesde van Ci troen Nederland het uitdruk te: "De LN heeft bij de intro ductie de wind niet meegehad en dat had hij in verband met de snelheid juist nodig". De algemene roep om wat meer pit is nu beantwoord door in hetzelfde wagentje de motor van de Visa te zetten. Dat schroeft de acceleratie wat op, de maximum snelheid ook na tuurlijk: tot 126 kilometer per uur. Bovendien is deze motor uitgerust met een nieuwe vol ledig elektronische ontste king, die door Citroen "een technische revolutie op het ge bied van de automobiel-ont steking" wordt genoemd. De voordelen zijn niet gering: geen afstelling meer, geen slij tage omdat alle contacten zijn vervallen, minder benzine verbruik, betere prestatie en minder luchtvervuiling. Dat resulteert niet alleen in minder onderhoudskosten, maar ook een kleinere aan slag op de portemonnee aan de benzinepomp. Deze elektronische ontsteking werd al met de Visa geïntro duceerd. De nieuwe LNA wordt eind ja nuari levérbaar. De rij- klaarprijs is op 11.630 gulden gekomenDe LNA is in verge lijking met de LN niet alleen Robots en computers bedienen en sturen de auto's op de rollen- banken. Om de temperatuurverschillen te handhaven is eén muur weggela ten. Grote ventilatoren zorgen voor de wind. Computers dirige ren de robots, die de wagens de denkbeeldige heuvels moeten opjagen of de dalen moeten in sturen. Automatisch worden de testauto's bijgetankt. Het heeft dik een jaar geduurd voor Saab de test geheel voor elkaar had. Zo goed. dat de Amerikanen er genoegen mee wilden nemen. Nauwkeurig hebben de ambte naren uit de Verenigde Staten gekeken of de verplichte testrou te wel voldoende was nagebootst. Ze konden er vrede mee hebben. Het duurde echter twee maanden voor ze hun fiat gaven. En nu maar "rollen". In drie maanden kan men in de testhal 80.000 ki lometer op de teller krijgen. heid boven de zestig kilometer kiest en men drukt op dat knopje dan houdt de wagen constant die snelheid zonder dat men het gas pedaal behoeft te beroeren. Wil men harder dan kan men extra gas geven en daarna komt de wa gen weer op de gekozen snelheid terug. De minste geringste aan raking van de rem of een her nieuwd drukje op de knop stelt het mechanisme buiten werking Een leuk "speeltje" Aanvankelijk voelt het wat vreemd aan de wagen zo zonder ingrijpen aan de hol te zien gaan, maar als men er eenmaal aan is gewend is het wel prettig. Men kan de rech tervoet ook even de soms brood nodige rust geven. Al zal men er op de meestal drukke wegen in het westen van ons land niet zo erg veel gebruik van kunnen ma ken. Nog grappiger is wellicht de mini- computer rechts op het dash board. Een klein vierkant kastje, dat voorzien is van een digitaal klokje en daaronder een aantal knopjes. Als men eén van die knopjes indrukt verdwijnen de cijfers van het klokje en kan men andere gegevens aflezen. Bij voorbeeld: hoe lang men al on derweg is. Hoeveel kilometers men sindsdien heeft afgelegd Welke snelheid men gemiddeld heeft gereden. Hoeveel liters be- wat pittiger en sneller, maar ook wat luxueuzer uitge voerd. Shell is mooi de mist in gegaan. Dat kunnen we rustig constateren bij het lezen van een boos artikeltje in RAI-Actueel, waarin volkomen terecht wordt geconstateerd dat de Shell zich heeft vergaloppeerd met de breedvoerige verkondiging van de waardeloosheid van mistlampen. Shell mag dan af en toe helpen, maar overdrijft daarby wel eens, zegt het blad cynisch. Het meent dat te kunnen vaststellen na de opvallende advertenties in de dagbladen begin van deze maand, die de kop "Mistlampen hebben geen enkel nut" meedroegen. In de tekst werd uitgelegd waarom automobilisten van mistlampen "over het algemeen weinig plezier hebben". Volgens RAI-Actueel was dat al iets genuanceerder. En nog genuanceerder is de uitleg in deel 10 van de reeks "Shell helpt", waar die hele advertentie om draaide. Maar daarin wordt ook nog gesproken van "weinig nut". Het blad constateert dat er de laatste jaren wel veel verbeterd mag zijn aan de standaardverlichting van auto's maar dat het natuurlijk niet waar is dat mistlampen geen enkel nut meer zouden hebben Zeer veel personenauto's zijn uitgerust met asymetrische koplampen, die - behalve bij sommige typen - in de dimstand licht naar boven uitstralen, waardoor deels hetzelfde effect optreedt alas by het gebruik van grootlicht bij mist in duisternis (waartegen het Shell-boekje heel juist waarschuwt). Goede mistlampen hebben een volledig horizontaal afgesneden bundel, waardoor ze niet naar boven kunnen uitstralen en het bij mist hinderlijke strooilicht van de asymetrische koplamp missen. Daarenboven zijn het "breed"stralers, die bij mist betere oriëntatie op de bermen mogelijk maken. En dat is vaak het enige baken, waarop men kan "varen". Dat is zo ongeveer wat er*over mistlampen te zeggen valt maar volgens RAI-Actueel in het voorlichtende boekje van Shell ontbreekt. ""Wat er wel staat is een beetje in de geest van super olie heeft weinig zin gebruik maar gewone motorolie. En zouden de mistlampen nu uit de Shell-shops verdwijnen?" zine men onderweg heeft ge bruikt. En tenslotte hoe het ge middelde benzineverbruik op die rit was. Geen noodzakelijke, maar onder bepaalde omstandigheden toch wel nuttige gegevens. We hebben in elk geval kunnen constateren, dat men met deze Horizon SX (ondanks de meestal wat duurde re automaat) op langere afstan den een benzineverbruik van één op 12,5 kan halen. Zelfs als men het gaspedaal stevig ingedrukt hoiidt. Met zo'n apparaatje kan men ook heel simpel zien dat het rijden in een stad heel wat duur der uitkomt dan het kilometers- vreten op de snelwegen. Alles bij elkaar kwamen wij dan ook op een gemiddeld gebruik van ruim een op elf. Wat overigens bepaald niet onverdienstelijk is voor zo'n pittig karretje. We gaan nu weer niet alle details na van deze Horizon. Dat hebben we al eerder gedaan. We blijven een beetje kritisch tegen de stoelen aankijken, waarvan we de zitting aan de korte kant vinden. En we blijven erby dat de motor een tikkeltje aan de rumoerige kant Maar het rijdt goed. stuurt lekker en is gemakkelijk hanteerbaar. En op die gronden vooral zal de wagen wel als "auto van het jaar" uit de bus zyn gekomen. (auto van het jaar 1979)

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25