ZATERDAG 16 DECEMBER 1978 Hoewel een toenemend aantal deskundigen steeds harder roept dat we terug moeten, laat een zeer snel groeiend aantal Nederlanders het geld driftig rollen. Geen spaarcentjes, maar geldende guldens. Elkaar ^heftig beconcurrerende banken overtreffen elkaar in het aanlokkelijk aanprijzen van „gemakkelijk" kre diet. Postorderbedrijven, vooral op het gebied van woninginrichting, doen voorkomen of de prijs maar bijzaak is. In de agressieve reclame rond de uitverkoop van geld worden de waanzinnig hoge rentepercentages voor de leningen op lange termijn Qooptijden van acht jaar!) verdoezeld, wordt er niet bijverteld hoe ongemak kelijk het wordt als aan die „gemakkelijke" betalingsvoorwaarden niet wordt voldaan. Overheid doet mee Aan de hausse in het verstrekken van krediet, doet de overheid dapper mee. Giroblauw past bij jou, maar je moet wel oppassen dat je niet snel onoverkomelijk op rood staat. Want die twintig giro kaarten is toch maar mooi 4000 gulden in het handje, zonder dat Tante Pos bezorgd informeert öf je dat eigenlijk wel aan kan. Evenmin als veel gemeenten en woningbouwcorporaties informe ren naar de draagkracht van mensen die ze een woning toewij- Dat verwijt directeur F. W. Hogenbirk van de Gemeentelijke Kre dietbank in Utrecht de ontwikkelingsmaatschappij Lunetten BV Mensen met een betrekkelijk laag inkomen en met een schulden last om van te rillen, kregen in Utrechts nieuwste wijk een huis met een huur van f 500 per maand toegewezen. Die hoge huur was de druppel die de emmer deed overlopen. En of de gemeentelijke Kredietbank een oplossing wist om uit de financiële puree te ko men. Directeur mr. A. Katan van Lunetten BV wijst het verwijt van de hand. Dat die mensen in de ellende zitten, is hun eigen (onver antwoordelijkheid. Hogenbirk vindt van niet. Huisje met tuintje Sommigen overzien hun financiële mogelijk- en onmogelijkheden niet. zien alleen dat huisje met een tuintje. Ze beseffen niet wat er komt kijken om dat huis in te richten, dat de gas- en lichtrekenin- gen hoger zullen zijn, alsmede de reiskosten. En dat door de ver huizing naar de andere kant van de stad het bij baantje er misschien bij inschiet. Uit een onderzoek van dr. ir. H. R. Stein onder zo'n 90 echtparen in Ede onder de30 jaar, blijkt dat velen voor de verlok kingen van de geldmarkt bezwijken. Een derde van die jonge gezinnen zit zo diep in de schulden, dat ze geen oplossing meer Dat is niet alleen in Ede zo. In andere plaatsen in het land is het weinig beter. Kortom, de Nederlander leeft op te grote voet. Een op de drie gezinnen heeft een of meer leningen lopen. Iedere Neder lander, pasgeborenen en grijsaards meegerekend, heeft gemid deld een schuld van f700. Ruim honderd miljard De hypotheekschulden in Nederland worden op ruim 100 miljard geschat. En volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) staat de Nederlander wat de kredieten betreft voor 11 miljard in het krijt. Voor auto's, caravans, kleurentelevisies, maar ook voor dure meubelen waarmee de buren worden overtroefd, steekt hij zich waanzinnig diep in de schulden. Want sparen kost nog altijd geld en schulden-maken levert belastingvoordeel op. W. H. Couwenberg. directeur van de sociale dienst van Uden, schrijft in het vakblad Sociaal Bestek over „het massakrediet, de voorge sneden leningen die keurig passen op de massaconsumptie en de overproduktie. Continu- en plankrediet, briljantrekeningen, extra plus-leningen, precies pasleningen". In plaats van „melk moet" wordt het straks „lenen moet", vreest hij. Directeur Hogenbirk van de Utrechtse Gemeentelijke Kredietbank zegt helaas niet meer te schrikken als zich bij zijn bank wanhopige mensen melden die voor 40.000 tot 50.000 gulden in het krijt staan. „Bedragen onder de 10.000 gaan bij degenen die om schuldbemid deling vragen, tot de uitzonderingen behoren", aldus de directeur. In het jaarverslag van zijn instelling over 1977 staat wat de schuld bemiddeling betreft, dat 54 gevallen in behandeling waren en dat de ruim honderd nieuwe aanvragen een schuld bedrag van tegen de anderhalf miljoen gulden omvatten Terughoudendheid Citaat: „De hoge schulden zijn veelal afkomstig van financierings maatschappijen en banken. Voor wat het laatste betreft, nemen overtrokken salarisrekeningen (Eurocheques!) hand-over-hand toe. Elk jaar opnieuw kan de hartekreet worden geslaakt zowel voor geldleningen als voor plankrediet als voor het afgeven van cheques eerst te toetsen. Als de uitslag enigszins twijfelachtig is, moet een aanvrager niet worden voorzien van middelen waardoor hij in korte tijd absurd hoge bedragen kan opnemen. Dat geldt ook voor de Postcheque- en Girodienst, die tegenwoordig in vrijwel elke schuldbemiddeling te vinden is. Zeker in een tijd waarin de werkloosheidsproblemen toenemen en het vinden van bijverdien sten moeilijker wordt, is terughoudendheid geboden" Hogenbirk maakt zich boos over de reisbureaus die je een vakantie op de pof bezorgen. Of het nou tof of sof was, na terugkeer ga je betalen. Vaak zitje nog in de schulden als je weer aan de volgende vakantie-op-voorschot toe bent. Bij het Maatschappelijk Advies- en Informatiecentrum (MAIC) in Utrecht houden ze zich o.a. met budgettering bezig. Van de 200 mensen die daarvoor vorig jaar aanklopten, waren er tussen de 30 en 40 die schulden hadden. Schulden van 17.000 gulden waren ook daar geen uitzonderin gen. Alleen aardappelen Volgens de dames Koenraads en Boudewijn van het MAIC is het ontzettend moeilijk het uitgavenpatroon te doorbreken. Bijvoor beeld een moeder overtuigen dat ze haar zoons van 17 en 18, beiden werkloze schoolverlaters, niet zoveel zakgeld moet geven om plaatjes te kopen. ..omdat ze toch ook recht op iets hebben". Of dat maandelijks f75 voor de toto, „om in n klap uit de zorgen te komen", ook een onverantwoorde uitgave is. De moeilijkheid bij het omschakelen wordt ook onderkend door het Gezinsbegrotingsinstituut (GBI). Een mevrouw vertelde daar dat ze sinds kort met een strikt boodschappenlijstje werkte, maar toch met f 40 aan boodschappen thuiskwam, hoewel ze alleen aardap pels had willen halen. Een andere mevrouw die niet voor de verleidingen van de kijk- en grijpcultuur was bezweken, kreeg op haar donder van haar man. Die eenvoudige maaitijd voor weinig geld vond hij maar niks. Razend was hij. met de gedachte aan barbecues en avondjes met Franse wijnen en kaasjes nog in het achterhoofd. Boven je pet meefuiven op het niveau van de beter gesitueerden, wordt in de hand gewerkt door voor te stellen dat het geld voor het opscheppen ligt. In menig benauwd tuintje van een burgermans woning prijkt dan ook een in sierlijk gietijzer gevat braadspit. En menige middenstands woning is ten minste uitgerust meteen open haard en een zitkuil. Om maar te zwijgen over het aantal caravans, waarmee Nederland relatief gezien de wereldranglijst aan voert. ..Gelukkig dat we geheim hebben kunnen houden dat we zo snel zo diep in de schulden zaten. Want dat we zo jong moesten trouwen was al een grote schande voor de familie. Als we het niet hadden gered in ons huwelijk hadden ze gezegd: zie je wel, we hebben het voorspeld, zoiets kan nooit goed gaan" Die blamage, die afgang, is hun bespaard. Maar vraag niet hoe. Jaren zijn ze door een zee van ellende gegaan. Nu, dank zij de schuld bemiddeling bij de Ge meentelijke Kredietbank in Utrecht, is er eindelijk weer rust in het gezin. Geen deur waarders, geen dreigbrieven meer. Al moet het ook dit jaar tijdens de feestdagen zonder cadeautjes, omdat het geld er eenvoudig niet voor is. Geen uitzet .,Ik kwam net van de schoolban ken toen ik trouwde. Van wer ken en geld verdienen wist ik niets. Van sparen had ik geen sjoege. Nou, de baby kwam snel. Maar niks geen uit zet" Hij is 21, zij is 16 als ze hun eerste lening afsluiten. Duizend gul den bij de bank. Het is in een wip voor elkaar. Want de ban ken wedijveren met elkaar in het verschaffen van „gemak kelijke" kredieten. Duizend gulden. Dat is toch zo terugbe taald, denken ze. Je merkt van zo'n over een lange tijd uitge smeerde lening toch niets, denken ze ook. De baby is een stuk duurder dan ze hadden gedacht en het geld is zo op. Ze wonen op een kamertje bij zijn grootouders in. Dat gaat steeds slechter. Ruzies. In toenemen de mate zoeken ze hun toevlucht buitenshuis. Uit gaan, goed voor u. Maar wel duur. „Elk vrij moment waren; we op het laatst weg", zegt ze. Het lijkt dan ook een geschenk uit de hemel als het huisves tingsbureau voor zijn doen be trekkelijk snel een flat aan biedt. „Dat was een hoopie huur, 250' gulden huur in de maand. En we hadden nog steeds niets. Van stoel tot bed, van pan tot handdoek moesten we ko pen" De tweede lening De tweede lening is f 10.000. De eerste wordt afgelost. Er blijft minder dan f 9000 over; op ver vroegd aflossen staat boete. Het resterende lijkt veel geld, maar als het op is ziet de flat er nog kaal uit. Huishoudelijke apparaten bijvoorbeeld zijn vandaag de dag aardig aan de prijs. Aan luxe als HiFi-appara- tuur en kleurentelevisies kan niet eens worden gedacht. „Twee dagen in de week stond ik in de douche te wassen. Ik dacht: Het lijkt wel of baby's tegenwoordig veel meer vuil maken dan vroeger. Die was deed ik in een handwasser, een hele ouderwetse. Ik vond dat het niet meer ging; ik had geen tijd meer voor mezelf. Ik ben toen een winkel binnengestapt voor een wasmachine op de reutel. Handtekening gezet, klaar. Dat gaat gewoon zo. Niet vragen of we soms andere ver plichtingen hadden, niks. In een andere zaak heb ik een ijs kast op de reutel gekocht. Daar ging het idem dito. Niks moei lijk doen, kopen maar. Of je je het kan permitteren vraag je je op zulke momenten niet af. Dat is stom, maar dat merk je pas achteraf, als het te laat is. Ik had ook niet het idee dat we te duur deden, die wasmachine bij voorbeeld was de goedkoopste die ik kon krijgen" Man ziek „Intussen was mijn man ziek ge worden. Overspannen. De con trolerend geneesheer zei dat hij makkelijk aan de slag kon. Mijn man is in beroep gegaan en had hij dat nou maar niet gedaan, want nou was hij zijn baan kwijt. Twee maanden hebben we toen op een voorschotje van de bijstand moeten leven: hon derdvijftig gulden in de week". „Er kwamen steeds meer brie ven. En er kwamen mensen aan de deur. Met het gas kwamen we achter. De telefoon werd af gesneden. Bij de winkels ging het ook als het even kon op de pof. Maar het ergste was de huur. We hadden het uitgelegd aan de corporatie. Dat we wachtten op definitief bericht van de bijstand en dat het geld elk moment kon binnenko men. Toch sturen ze dan een deurwaarder op je af. Betalen of eruit" „In die dagen dorst ik niet meer open te doen. En elke dag naar de brievenbus: cheque kom alsjeblieft^Dan waren er alleen maar brieven met kosten dezes vijftig gulden en zo. Die kosten alleen al waren opgelopen tot zo'n f900 gulden". „Toen ze dreigden ons eruit te zetten heb ik nog gebeld met een man die adverteerde in de. krant met rechtskundige bij stand. Voor hij ook maar iets wilde zeggen moest ik f25 be talen. Dan zou hij wel verder zien. Ook als ik het had gewild had ik het niet gekund. Geld Niks lukt meer „Zoiets werkt op alles door. Je wordt er helemaal anders door. Down word je. Niks lukt meer, nergens heb je nog zin in. Over al trek je je van terug. Schuw word je ervan. Toen het alle maal al veel te laat was kregen we bericht van de bijstand dat we per maand f900 zouden krijgen. Er bleef nog geen f300 over om van te leven. Er waren dagen dat alleen de kinderen te eten hadden. Limonade kon er niet meer van af. koffie konden we niet betalen". „Het gevolg was dat je nergens naar toe kon, nog niet op visite. Dan moest je je groot houden, zeggen datje ziek was, of datje geen oppas kon krijgen. Als ze je mee uit vroegen, moest je zeggen dat je geen zin had om naar de bios te gaan. Stomme kleren heb je aan, zeiden ze soms. Daar katten ze je op. hoor. Dan hing ik maar een smoes op dat het zonde was om dure kleren te kopen, dat die mode toch allemaal maar flau wekul was. Dan zag je in de stad een snoepie van een jurk han gen en dan kon je wel grie- Almaar die spanning om geld is verschrikkelijk. Je kan niks doen, je zit maar naar je man te loeren. Verwijten maken, ru zies. wrijvingen, 't Is niet leuk voor je kinderen ook. Want hoe klein ze ook zijn. ze merken het. Als ze gaan zeuren of dreinen kan je dat niet ook nog hebben. Toen de spanning heel hoog was, heb ik gedacht aan weglo pen. Ik dacht: dan houdt hij de schuld en dan ben ik er van af. Maar het is niet reëel om hem er alleen voor op te laten draai- „Wat ik een hele viezë gemene la ge streek vond was dat ze ons uit huis wilden zetten nadat we de corporatie alles hadden uit gelegd en ze daar zeiden het te begrijpen. En dat die deur waarder antwoordt op de vraag waar je dan wel naar toe moet met: je bekijkt het maar. Dat is hard. 't Idee datje naar een te huis moet voor mensen die op straat zijn gezet'. Recherche .,De volgende dag belde de re cherche aan. -Ze zeiden dat' ze bevel hadden gekregen mor gen het huis te ontruimen. Ik heb het de rechercheurs alle maal verteld. Dat ik in feite nog maar een maand huurschuld had. maar dat ik er door die kosten van de dreigbrieven niet meer uitkwam. Die recher cheurs hebben gebeld met de deurwaarder en hebben ervoor gezorgd dat ik uitstel kreeg. Dat is allemaal heel discreet gegaan. Ik had niet verwacht dat die politiemensen zo aardig zouden zijn". Een maatschappelijk werker van het buurthuis raadt het echt paar aan contact op te nemen met de Gemeentelijke Krediet bank. „Daar hebben ze al onze schulden op een rijtje gezet Dat was zo'n vijftienduizend gulden, her en der verspreid. Als wij een bepaald bedrag ge regeld zouden betalen, zouden zij zorgen dat er een regeling werd getroffen met al die men sen die nog geld van ons kre gen. Dat is natuurlijk wel een hele last, maar die rust hé. alsof we van de hel in de hemel kwamen. En we hadden nou ook maar met èën zaak te ma ken. de Kredietbank" ^Geen deurwaarders, geen brie ven. geen rekeningen meer. We voelden ons weer vrij" JThuis bij m'n ouders heb ik nooit geleerd met geld om te gaan. Ik was het lievelingetje, een beetje verwend. Als ik een leuke jurk had gezien, zeiden ze: je koopt 'm maar. Als ik wou en doordreef had ik m'n Leren sparen I Bij de Gemeentelijke Krediet bank hebben ze me geleerd is, wat sparen is. Zo lang we de Kredietbank moeten betalen - dat doen we nou anderhalfjaar een jaar nog en het zit er op - hebben we maar honderdvijf- tig gulden per week om te be steden". „Gelukkig eten we bijna geen vlees, 't Is niet te betalen, ik vind het niet lekker en ze zeg gen dat het ook slecht is voor je gezondheid en dat ze in plaats van veevoer beter tarwe voor brood kunnen verbouwen. Wel koop ik altijd verse groente, de goedkoopste van die dag. Want ik kijk tegenwoordig altijd eerst naar de prijs voordat ik beslis wat er 's avonds op tafel komt. Kliekjes bewaar ik. Aardappels die overblijven bak ik de volgende dag op". „Met kleren kopen moeten we wachten tot de kinderbijslag komt. Op de ruilbeurs koop ik tweedehandskleding voor de kinderen. Dat zijn nog heel goede kleren hoor, heel netjes. Alleen schoenen voor de kin deren, daar ben ik pietluttig in. Dat moet kwaliteit zijn, want van slechte voeten kan je rug pijn en andere narigheid over houden. Goed schoeisel is be langrijk". Moeilijk 't Is eens moeilijk hoor, altijd moeten passen en meten met je geld. Als je in de supermarkt al die mensen ziet die hun kar retjes maar volladen dan neb ik ook wel eens zin om u it de band te springen, om lekke room soezen te kopen bijvoorbeeld. Maar meer dan een krat pils per week voor m'n man en een fles limonade voor de jongens kan er aan extra's niet af'. „Ze willen in advertenties altijd dat de mensen het duurste ne men want dat is zo goed en ge zond. Nou, dat geloof ik niet meer. Die dure babyvoeding van Nutricia kan ik niet bekos tigen maar Molenaars kinder meel is goedkoop en zeker zo gezond. De baby vindt het lek ker en hij groeit als kool. En je doet er veel langer mee dan met al die liflafjes". .,Als ik even de tijd heb ga ik de stad in om naar koopjes te kij ken. Deze herfst heb ik zomer jurkjes gekocht voor volgend jaar. Dat zal wel niet helemaal de mode zijn maar het is wel een stuk goedkoper" Geen zakgeld Voor m'n was het in het begin niet gemakkelijk. Z'n zakcen ten schoten er ook bij in. Na z'n hobby kan-ie nou niet met de andere jongens een pilsje blij ven drinken. Dan zegt-ie: ik heb 't geld niet, ik moet naar huis. Profiteren, op hun kosten drinken, doet-ie niet. Daar hou ik ook niet van. We geven druk ik op het hart niks te lenen. Meid, doe 't niet, want je gaat er in. Die idiote rentes, die hoge kosten, 't is gebeurd voor je 't weet. Als je merkt dat je scheef zit is het al te laat. 't Gaat ook zo makkelijk. Je kan kopen watje wil. In de reclames maken ze er propaganda voor: geld voor het oprapen, lijkt het wel. Je hoeft alleen maar even te bellen en ze bezorgen het geld met karre- vraehten bij je thuis" De kredietverschaffers hebben zo'n haast met geld verdienen dat ze het met de controle niet -,Ook op het huisvestingsbureau hebben ze niet nagegaan of we- die opgegeven huur wel kon den opbrengen, 't Is logisch dat je een hogere huur opgeeft dan je verwonen kunt, want anders krijg je nooit een huis". Nooit meer "Schulden? Nooit meer. We zit-, ten nou een beetje krap maar we hebben de zekerheid dat hetl over een jaar anders zal zijn.J ook al omdat m'n man weerf werk heeft. Het bedrag, dat we nu wegbrengen, kunnen we dan sparen Zo'n achterafje is! nooit weg. We hebben een nare' tijd gehad, maar dat hebben wej er van geleerd".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21