ZATERDAG 16 DECEMBER 1978 PAGINA 19 LEIDEN - Dc start van de Tour de France, die het hoogte punt van het Leidse sportjaar 1978 had moeten worden, werd door allerlei gebeurtenissen een dramatisch diepte punt. De Franse week van de 23ste tot en met de 30ste juni mislukte; organisator Joop Riethoven werd getroffen door een hersenbloeding; de proloog door Leiden werd niet meer dan een optochtje van wielrenners omdat de Franse orga nisatie de wedstrijd op het laatste moment neutraliseerde. Twee jaar voorbereidend werk was daarmee in één klap teniet gedaan; tienduizenden toeschouwers langs het zorg vuldig uitgelegde parcours door de binnenstad konden zich bedrogen voelen. Driehonderdzestigduizend gulden was betaald voor de Tourstart waar nog een X-bedrag aan uit gaven bijkwam. Directeur Lévitan kon dan ook met goed gevulde beurs afreizen naar de volgende etappeplaatsen; de Leidse Tourstichting bleef achter met een nadelig saldo. Een groot tekort, waarvan de hoogte nog niet exact bekend is omdat de eindafrekening nog altijd niet is gepresenteerd. Zeker is wél dat van het vooraf gestelde ideaal (met de opbrengst een vakantie-blokhut voor geestelijk gehandi capte kinderen bouwen op het YVassenaarse landgoed Duinrell) niets terecht kan komen. Desondanks of misschien wel juist daardoor, wil Joop Riethoven het opnieuw gaan proberen. Nog geen zes maan den nadat hij door het organiseren van dat evenement oog in oog heeft gestaan met de dood, is hij alweer bezig de Tour andermaal in de richting van de Leidse regio te dirigeren. Middenin de periode waarin hij die plannen veelvuldig uitdraagt, kijkt een aantal mensen dat betrokken was bij de start van '78 terug naar dat evenement, waarvoor in alle opzichten een hoge prijs is betaald. Een verhaal over enkele positieve en vgle negatieve kan ten. Over fouten die betrokkenen elkaar verwijten, over cijfers ook. De nasleep van een "valse" start, het einde van een 32-jaar lange vriendschap en van een ideaal. Een les voor andere gemeenten. Teek ens: "Verlies tussen de anderhalve en de twee ton." Riethoven (r.) en Vonk, toen allesnog boterde en zij alleen sy mbolisch gescheiden werden door Levitan. betalen om Willibrord als etappeplaats te laten funge ren. (Daarvan was overigens slechts 35.000 gulden voor Leiden; 40.000 ging naar Lévi tan). Bureau Met een andere instantie wordt nog onderhandeld over de korting. Het bureau Bosman- promotions uit Voorburg, dat de avonden vóór en na de Tourstart zou vullen met een artiesten-programma en daarvoor 175.000 gulden zou betalen, liet twee avonden vervallen en wil daarom 50.000 gulden minder neer tellen. Via de jurist van de Leidse Tourstichting, mr. Linskens, zijn de onderhan delingen daarover nog gaan de, omdat de organisatie zo'n hoge korting niet wil toe staan. Er is Bosman inmid dels een voorstel gedaan, ac cepteert hij dat niet, "dan zullen we zeker niet met lede ogen toezien," aldus mr. Linskens. "Dan moet de rech ter uitmaken of die korting redelijk of onredelijk is." Ook ten aanzien van de inflatie correctie, die eigenlijk nog aan de Franse Tour-organisa tie betaald zou moeten wor den en een eventuele gerech telijke procedure tegen Tour baas Lévitan, is nog niets met zekerheid bekend. Zo'n pro cedure zou in gang gezet kunnen worden omdat Lévi tan door het neutraliseren van de proloog in Leiden minder "leverde", dan waartoe hij zich contractueel had ver bonden. De Franse organisatie schijnt ook geld te hebben geïnd dat eigenlijk naar de Leidse Stichting had moeten gaan. Althans volgens Riethoven, die alles op de bewuste pro loog-dag heeft laten filmen en in de reclame-karavaan auto's met Hollandse nummerbor den ontdekte, waar voor niet was betaald. "Tenminste, niet aan ons. Dat bedrijf heeft dat met Lévitan geregeld, maar de afspraak was dat voor wa- betaald, omdat de toezegging niet in de notulen van de ver gaderingen terug te vinden zou zijn. Vonk: "Ik dacht dat dat al gebeurd was, we zullen het uitzoeken." Door Paul de Tombe gens met Hollandse i merborden aan ons zou den betaald. Duizend gulden per auto en het waren er tien Aan de andere kant, zijn toe zeggingen nog niet waarge maakt. Dat geldt dan met np me ten aanzien van de leden van de Leidse scheidrech- tersvereniging, de Ren- en Toervereniging Swift, de voetbalclubs Roodenburg, Lugdunurri, Leiden en de muziekvereniging Burcht, die voor de afzetting van het parcours zorgden op de pro loog-dag. Vijfentwintig gul den per man zouden die 110 mensen ontvangen van de Stichting. Om te storten in de clubkas. Geld dat nog niet is Duidelijkheid De Stichtings-bijeenkomst over de eindafrekening, moet in alle opzichten duidelijk heid verschaffen. De man die daar het meest bij gebaat is, lijkt uiteraard sponsor Tee- kens. Toch is het geen eigen belang, als hij stelt dat die vergadering nu snel dient te worden gehouden. Teekens immers, wist al bij voorbaat dat een eventueel tekort voor zijn rekening zou komen ("het was een lening met de intentie van een garantie") en heeft dat geïncasseerd onder het laconieke motto dat "een ondernemer wel eens vaker geld verliest. Daar leer je al leen maar van." Dat Teekens aandringt op een snelle afrekening heeft dan ook andere achtergronden, "want daarbij gaat het om de verantwoordelijkheid tegen over iedereen." Teekens: "Ik heb de verantwoording voor mijn schade, en die neem ik, want daar ben ik volwassen genoeg voor. Riethoven en Vonk moeten die verant woording nu ook kennen en de zaken snel afwikkelen, ook nu ze niet meer op één stoel zitten." Teekens heeft daarbij vooral kritiek op de houding van Riethoven, die volgens hem zijn mede-bestuursleden is afgevallen. Riethoven heeft die kritiek nu nog: "Het Stichtingsbestuur was niet best. Het werkcomi té met de ambtenaren, de po litie en het WV, dat al het werk heeft gedaan, heeft de mensen van het Stichtings bestuur nooit gezien. Daar gaat het om. Ik heb er alle be grip voor dat de tijd van een notaris, een advocaat en een bankdirecteur kostbaarder is, dan die van een schilder, maar omdat ze nooit bijeen LEIDEN - Zelden zal een sportgebeurtenis meer na weeën hebben gekend dan de start van de Tour de France 1978 in Leiden. Ruim vijf maanden na datum is met dat evenement nog altijd niet volledig afgerekend in de Sleutelstad, waar een aantal mensen rondloopt dat zo niet dagelijks, dan toch wel erg vaak wordt herinnerd aan dat gebeuren. Op negatieve, maar toch ook op positieve wijze, hoe merkwaardig dat laatste ook kan klinken nu de start op 29 juni zo'n farce werd en er alleen maar financieel ver lies werd geleden. Initiatiefnemer en mede-orga nisator Joop Riethoven is.één van de mannen die met ge mengde gevoelens terugkijkt. Nog lang niet geheel hersteld van de hersenbloeding die hem trof, één dag voor 'zijn' proloog in verkrachte vorm werd verreden ("en dat laat me niet los, daar denk ik nog dagelijks aan") is hij ,alweer druk bezig de Tour opnieuw naar de Leidse regio te halen. Voor een "echte" start, in 1981 ditmaal. "Maar dan wel op héél andere manier voorbe reid. In elk geval ga ik nooit meer met een stichting wer ken" Emoties André de Jong, directeur van de gemeentelijke (Groenoord) hal, heeft alleen maar positie ve zaken ontdekt, bij de blik in de achteruitkijkspiegel. De emoties die destijds ook bij hem werden losgeslagen, zijn weggedreven in de golf van landelijke belangstelling die zich na de Tour op de Groenoordhal richtte. "Al die rellen hebben voor een grote bekendheid gezorgd", zegt hij en De Jong zou het dan ook "best nog een keer" willen doen". "Ik zou Joop direct weer helpen als hij kwam". Ook Eimert Teekens, geld schieter namens de Vleesch- meesters, die er financieel dik bij in gaan schieten, ziet voordelige kanten. Vooral dankzij "de promotie van Leiden, waar toch aan gedaan is". Ook hij zou wel weer wil len deelnemen aan een nieu we Tourstart, al lijkt onwaar schijnlijk dat hij zal toehap pen als Riethoven daarmee komt aandragen. "Onder be paalde voorwaarden, zou ik het weer doen. Maar dan zou ik wél wat minder goedgelo vig zijn enthet allemaal wat strakker in de hand houden. Ik zou het beter laten regelen en het wat minder overlaten aan de ideologie van de avon turiers" Controverse Met die uitspraak is hij direct beland aan de negatieve zijde, waar ook nog een fiks aantal zaken 'lopen'. Zoals de ge groeide controverse tussen Riethoven, directeur sportief van de Stichting, en Vonk die het secretariaat behartigde. Op weg naar de Tourstart een bijna onafscheidelijk duo, 32 jaar lang eikaars beste vrien den; nu heeft de één (Rietho ven) alleen nog maar kritiek op de ander, die zwijgt. Want "Er zijn anderen die voor me spreken". Ze zouden overigens afgelopen woensdag een gesprek met elkaar hebben. Riethoven, de man die zijn schildersbedrijf moest opgeven als gevolg van de Tour; de man, die na twee jaar voorbereiding alleen 4000 gulden onkosten verhaalde op de Stichting. Maar ook Riethoven, als de man die tot ereburger van Leiden werd benoemd, die werd gehuldigd in de andere Nederlandse etappeplaats St Willibrord, die doorlopend geinterviewd werd. Vonk, de man op de achter grond; "de enige betaalde" fuctionaris van de Stichting. Althans volgens geldschieter en Stichtingsvoorzitter Tee kens, die zegt dat Vonk "17.500 gulden op jaarbasis" zou hebben ontvangen. Vonk zelf bestrijdt dat, zonder an dere cijfers te noemen. "Ik heb alleen een onkostenver goeding gehad". Riethoven valt hem daarin bij. Hij heeft in totaal 14.500 gulden onkos tenvergoeding gehad over twee jaar" Het is niet de enige onduide lijkheid. Er is een nadelig sal do, dat door Vonk wordt ge schat op "veel minder dan een ton". Hoe hoog dat echt is, is nog niet bekend omdat het vijf man tellende Stichtings bestuur, nog niet één keer voltallig heeft kunnen verga deren over de financiën. Voornamelijk omdat secreta ris Vonk, veelvuldig in het buitenland vertoefde. Hij is inmiddels echter terug, en zou vorige week zaterdag "de zaken met penningmeester Kom' gaan doornemen. 'Half januari gaan we er dan een punt achter zetten. Laat? Wat heet laat, als er een voorbe reiding is geweest van drie jaar. Eerder was er echt geen tijd. Trouwens, niet alle reke ningen zijn binnen" Gemeentediensten De gemeente Leiden, die maximaal 150.000 gulden ter beschikking stelde om de gemeentediensten te betalen (huur Groenoordhal, hekaf zettingen, reinigingsdiensten o.m.) en Teekens, die 360.000 gulden neertelde om de Tour start mogelijk te maken, we ten dus altijd nog niet precies waaraan ze toe zijn. De Leidse sport-wethouder Tesselaan "De gemeente heeft een aantal rekeningen, die we naar de Stichting zul len sturen. Als er een tekort is, hoeven ze die niet te voldoen, dan staan wij totaal maximaal anderhalve ton garant voor de betaling van onze eigen dien sten. We wachten dus op de afrekening, waarbij we dan wel stukken willen hebben, die door een accountant ge waarmerkt zijn." Teekens weet nu al dat het ver hes voor hem en de Vleesch- meesters "tussen de ander halve ton en de twee ton" zal gaan bedragen. "Er is 160.000 gulden van de 360.000 terug. Dat verschil komt ten eerste door een te optimistische be groting, ten tweede omdat er wat zaken niet volledig uit de verf gekomen zijn en ten der de omdat er in sommige ge vallen niet voldoende inhoud aan een paar zaken is gegeven ten opzichte van anderen, waardoor een stuk korting is geclaimd en gehonoreerd" Dat was ondermeer het geval met de sponsors die hun reclameborden op het laatste moment nog zagen verdwij nen uit de Groenoordhal. Op last van de Franse organisatie die daarbij wees op de con tract-bepaling dat de reclame binnen een bepaalde straal rond het vertrekpunt aan haar voorbehouden was. Het pro- centengeld voor de bemid delaar (het reclame bureau Gosewehr uit Amsterdam) blijft uiteraard onveranderd maar inplaats van de twee ton aan sponsorgelden komt er door de korting veel minder binnen. Een dubbele schade post dus. Ook in St. Willibrord moesten de Nederlandse reclamebor den worden verwijderd bij de finish. Om die reden moest de Brabantse organisatie 8000 gulden terughebben van de Leidse stichting, die daar niet bij stilgestaan had. Achtdui zend gulden van de 75.000, die Rini Wagtmans had moeten Ook De Jong wijst er daarbij op i dat de organisatie van de Stichting niet was, zoals ie zijn moest, hoewel de werk groep van ambtenaren vol gens hem "verschrikkelijk goed werk heeft afgeleverd" De Jong: "Maar de Stichting j zelf moest in de laatste dagen voor de proloog nog veel te veel regelen en bijsturen. I Daar zijn slachtoffers bij ge- vallen, want als dat over je j heen komt, moet je sterke ze nuwen en een sterk hart heb ben. Ik heb het zelf gemerkt op sommige momenten. Vooral toen bleek dat we twee jaar hadden gewerkt aan iets dat door een kunstgreep werd gedevalueerd tot minder dan een kermiskoers. Dat vind ik nog steeds belachelijk". Desondanks zou De Jong er weer instappen als men zegt "we doen het volgend jaar j Het zou kunnen, want Joop Riethoven is onverbeterlijk, Nog geen zes maanden nadat hij aan de dood is ontsnapt, r praat hij er alweer over dat hij de start van de Tour opnieuw naar de Leidse regio wil ha- len. De opmerking van Tee- l kens dat hij zijn huiswerk af f) moet maken beantwoordt hij plastisch met "Dan moet hij I me ook papier geven. Ik heb g al tien lieer opgebeld om te Ij vragen Manheer we nu eens g bij elkaar komen!" Riethoven wil geen bedragen ft noemen, maar stelt wèl: "Ik g heb ervoor gezorgd dat er veel I geld zou binnenkomen. Dat dat minder is geworden, daar jj kan ik niks aan doen. Ik heb l naar eer en geweten gewerkt (omdat ik Teekens altijd dankbaar ben geweest dat hij gesponsord heeft), en ik voel me dan ook niet schuldig voor het tekort" Beloften Verder gaat hij onverdroten voort met het realiseren van zijn nieuwe plannen. Rietho ven wil Lévitan aan diens beloften houden. "Voor ik in stortte had hij me een optie aangeboden voor de start in 1982. Ik heb gesteld dat ik 'm dan liever in '81 zou hebben. Anders zitten we weer met dat WK voetbal. Daar gaat elk evenement in die periode in elk land op stuk. Behalve de Tour in Frankrijk, omdat die Ronde daar het meeste leeft. Maar Lévitan had de start van '81 al toegezegd aan een Fran se plaats. We hebben afge sproken dat we verder zou den onderhandelen als hij het met die plaats niet eens zou kunnen worden. Er is een kans. Dan komt de Tour naar een plaats binnen een straal van 10 km rond Leiden". Riethoven zou dan een geheel ander organisatie-vorm kie zen. Niet meer met een Stich ting, maar met betaalde me dewerkers. Hij zegt zoveel geleerd te hebben dat hij daarbij "niet meer voor 300, maar nog slechts voor 30 pro cent zou hoeven te werken". "En ik zou alles in eigen hand houden. Om te werken aan een "echte" wedstrijd, of het nou stort of hagelt. Want dat zal ik Lévitan dan wel goed wijsmaken". Zo zijn de eerste weeën alweer begonnen, terwijl de laatste nog lang niet over zijn. Maar of het ooit tot een nieuwe geboorte zal komen? Vonk: "Laat Joop vin vredes naam voorzichtig zijn. Ikzelf moet er niet aan denken". En wethouder Tesselaan "Wij hebben er geen behoefte aan om dat allemaal nog eens mee te maken. Eén Tour vinden we voorlopig wel genoeg. Ik heb mijn buik vol van dat wielrennen". zijn geweest met het werk comité wisten ze niet wat er gaande was. De mensen van de werkgroep kenden alleen Vonk en mij. Natuurlijk heb ik ook kritiek op Vonk, maar hij heeft er wel héél hard voor gewerkt. Alleen soms op de verkeerde manier." In bescherming Teekens neemt de veel bekriti seerde Vonk duidelijk in be scherming. Wel zet hij hem samen met Riethoven in de categorie 'te grote idealisten' ("Het zijn vrijbuiters die or ganisatorisch niet in het bit te vangen zijn"), maar hij vindt anderzijds dat Vonk óók heel veel werk heeft verzet. "Er wordt teveel afgegeven op Vonk," stelt Teekens. "Dat neem ik Riethoven kwalijk. Dat vind ik onvolwassen en goedkoop. Ik ben nog altijd een fan van Joop en hij is ook nog altijd welkom, maar ik vind niet terecht dat hij alleen op de fouten van anderen wijst. Natuurlijk zijn er orga nisatorisch fouten gemaakt, het was tenslotte de eerste keer dat zoiets in Leiden werd georganiseerd, maar het had Joop meer gepast als hij had gezegd: "Jammer dat het zo gelopen is, bedankt iedéreen. we maken het nu verder zelf af." Ik vind ook dat dat moet gebeu ren. Riethoven heeft iedereen voor zijn karretje gespannen en we zijn met hem in zee ge gaan uit waardering voor een stuk enthousiasme, maar hij moet de anderen nu niet laten vallen. Hij moet het werk zélf afmaken. Dat geldt ook voor Vonk, maai wel in die volgorde en niet omgekeerd, zoals Riethoven het voorstelt. Ik vind het goedkoop om dat over de rug van anderen te doen, dan gaat mijn bloed koken. Dat is het enige wat ik Riethoven kwa lijk neem. Hij heeft de charme gehad iedereen voor zijn plan te interesseren en hij laat ze nu vallen" Voor het overige heeft Teekens het Tourgebeuren en de daar omheen georganiseerde Franse week toch "ervaren als een erg goede zaak" "Want er was een enorme be langstelling en de schijnwer pers waren op Leiden gericht. Een goede zaak, sportief en functioneel". Teekens wijst in dat verband op de positieve gevolgen voor de Groenoord hal, nadat hij directeur André de Jong als een "klassevent" heeft betiteld. "Die krijgt een tien voor al het werk dat hij heeft gedaan" Positief De Jong (de enige die door ie dereen wordt geprezen) heeft de start als zeer positief erva ren. "Omdat wij buiten de problemen van de Stichting stonden. De organisatie in de Groenoordhal was gewoon goed, als evenement bleken we dat aan te kunnen. Dat ik soms op de bres moest sprin gen, kwam alleen omdat Riethoven was weggevallen. Een hoge prijs ja, maar wat ons betreft heeft die Tour een gunstige uitwerking gekre gen. Ik merk het aan de stij gende belangstelling voor de hal, ik merk het aan de nieu we invalshoeken die ik heb gekregen bij radio en tv. Voor ons is het dus positief ge weest, alleen was het jammer dat het resultaat van de ver huring voor de huurder het slechtste was van het afgelo pen jaar. Andere evenemen ten bleken wat dat betreft vol treffers, de Tour die het ei genlijk had moeten worden, viel compleet weg"

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17