Oekrains dorp eist „„gerechte straf" Menten Kinderen uit Rhodesië naar kampen in Zambia Socialisten Europa oneens over aanpak van werkloosheid Appèl naar Den Haag 'IK BEN GEVLUCHT ZONDER VADER EN MOEDER IETS TE ZEGGEN' "Er zijn hier geen guerrilla- kampen" ZATERDAG 16 DECEMBER 1978 TIEL-Het Nederlandse zangeresje Bonnie St. Clair is gisteren in Tiel in het huwelijk getreden met haar vriend Albert Hol, met wie zij-al jaren samenwoonde. MOSKOU (GPD) - De be volking van het Oekrainse dorp Podhoroce eist „dat de oorlogsmisdadiger Menten zijn gerechte straf uitzit voor de misdaden die hij heeft begaan". Volgens het Sowjet-staatspersbu- reau Tass is een appel met deze strekking verstuurd aan de rege ring in Den Haag. In deze petitie staat verder „dat de vrijlating van Pieter Menten - een moordenaar en slachter - een aanslag is op de vrijheid van de volkeren en een aanfluiting van rechtvaardigheid en menselijkheid", vooral tegen de achtergrond van de nagedach tenis aan de „miljoenen die stier ven door de hand van nazi-beu len". Volgens de Tass-mededeling heb ben de inwoners van het dorp „resoluut de beslissing verwor pen van het Haagse hof dat Men- tens schuld onvoldoende was bewezen". Het is niet duidelijk of het hier gaat om e^n slordigheid van het staatspersbureau Tass, of om verkeerde voorlichting van de bevolking van Podhoroce door de organisatoren van een daar gehouden massa-demon stratie. De vrijlating van Menten geschiedde immers niet op grond van niet bewezen schuld, maar vanwege het feit dat de recht bank een vroegere belofte van kwijtschelding van verdere rechtsvervolging accepteer de. In 1977 zijn Nederlandse justitie- deskundigen tweemaal naar de Oekrainse dorpen Podhoroce en Urich geweest/in verband met het vooronderzoek naar Mentens deelname in massa-executies ge durende de Tweede Wereldoor log. Eind vorig jaar werd Menten schuldig bevonden aan deelname aan twee massa-executies in het dorp Podhoroce, maar zijn deel name aan een massamoord in het dorpje Urich achtte de Amster damse rechtbank niet bewezen. In een andere Tass-mededeling wordt vermeld dat Menten „ook" zou hebben meegedaan aan mas samoorden in „bezet Pools ge bied". Olievoorraden Het is niet geheel duidelijk waarom het hier gaat. De dorpen Podho roce en Urich lagen namelijk voor de oorlog in Polen. Dit deel van de Oekraine werd na 1945 door de Sowjet-Unie gean nexeerd, naar men aanneemt on der andere in verband met de rij ke olievoorraden in dit gebied. Mentens wandaden hebben zich dus afgespeeld op „bezet Pools gebied". Het is daarom onduide lijk of er wordt gespeculeerd op nog weer nieuwe misdaden van Menten in deze Tass-mededeling, waarin overigens de publikatie wordt aangekondigd van het boek „Miljoenen door bloed" van de hand van Boris Antonenko, of ficier van justitie van Lwow en omgeving. Antonenko heeft vorig jaar nauw samengewerkt met de Neder landse justitiedelegatie tijdens het vooronderzoek in de Oekrai ne en tijdens de opgraving in de zomer van de stoffelijke resten van de slachtoffers van de mas samoord in Urich. Journalisten Inmiddels hebben een Israëlische, een Poolse en twee Nederlandse journalisten, die in de afgelopen jaren publiceerden over de zaak- Menten, in een klaagschrift de Hoge Raad gevraagd de strafver volging tegen Menten voort te zetten dan wel opnieuw in te stellen. De vier indieners van het klaag schrift zijn de journalisten Cha- kiv Kanaan uit Tel Aviv, Andrzej Gass uit Warschau, Hans Knoop uit Naarden en Nico Polak uit Amsterdam. Het klaagschrift is gebaseerd op een bepaling, die belanghebben den de mogelijkheid geeft bij het niet vervolgen van een strafbaar feit, vallend onder net besluit buitengewoon strafrecht, daar van beklag te doen bij de Hoge Raad. De journalisten noemen zich be langhebbenden omdat zij, aldus het klaagschrift, na in hun beroep te zijn geconfronteerd met de misdaden van Menten "zich van uit hun mens-zijn als vertegen woordigers beschouwen van de slachtoffers van die misdaden, die hun stem niet meer kunnen verheffen". Berichtgeving (4) Spelende kinderen in Alphen aan den Rijn vinden het lijkje van een pasgeboren baby. Het dode li chaampje was in een doek ge wikkeld en vervolgens in een plastic zak geborgen. De moeder blijkt een jong meisje te zijn. Zij woont hier alleen, haar ouders en familie wonen op de Antillen. Zij is in Nederland om een vak te le ren, lezen wij in de krant. Angst voor haar familie en wat de mensen er wel van zouden zeg gen hebben haar een bovenmen selijke prestatie doen verrichten. Een kind voldragen en ter wereld brengen, zonder dat de mensen die dagelijks met haar omgingen er iets van gemerkt hebben. Stel het u voor. Alleen, niemand om tegen te praten. Zo jong, zo'n vre selijke ervaring volkomen een zaam te moeten doormaken. Vol gens de politie verkeert het meisje in een droomtoestand. Hoe kunnen wij ons in de wan hoop van dit meisje inleven? Hoe kunnen wij de diepte peilen van het dal waar zij door heen moet? Maar Goddank, wij kunnen gerust zijn. Ons christelijk geweten is geen geweld aangedaan. Een meisje heeft geen abortus laten plegen. Pater Koopman kan met beide benen op de begane grond blijven staan. L.J. DEKKER ZAALBERGSTRAAT 34 ALPHEN AAN DEN RIJN AMSTERDAM (ANP) - Er is nogal wat verschil van me ning tussen de socialistische partijen in de Europese Ge meenschap over de manier waarop de werkloosheid moet worden bestreden. Een gemeenschappelijke aanpak is dan ook nog ver weg. Dit verzuchtte Joop den Uyl, fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, gisteren aan het einde van de samen vatting, waarmee hij een con ferentie in Amsterdam van de Europese socialistische par tijen over het onderwerp "volledige werkgelegenheid" afsloot. Een voorbeeld van hoe het niet moet, noemde Den Uyl de aanpak in Duitsland. Daar zijn de reële lonen dit jaar met 4 procent gestegen en het vol gend jaar zal men ze met 5 procent omhoog laten gaan. Dat is het resultaat van over eenstemming tussen over heid, werkgevers en werk nemers over de aanpak van de werkloosheidsbestrijding. De Duitsers vinden, dat de werkloosheid veroorzaakt wordt door een tekort aan koopkrachtige vraag en de remedie ligt volgens hen in vergroting van de consump tieve vraag van de bevolking. "Ik heb daar kritiek op", zei Den Uyl. Hij vond het onjuist, dat de Duitsers voor deze aanpak hebben gekozen, ter wijl bijvoorbeeld de Duitse ontwikkelingshulp nog zover achterblijft bij het streefdoel om de officiële ontwikke lingshulp te brengen op 0,7 procent van het nationaal in komen. De Duitse aanpak staat ook lijn recht tegenover een ontwerp strategie, die een werkgroep van de Europese socialisti sche partijen onder leiding van Den Uyl heeft uitgestip peld. In het rapport van de werk groep, dat na deze Amster damse conferentie zijn defini tieve versie krijgt, wordt juist inkomensmatiging aanbe volen. Die is nodig om de middelen te verkrijgen voor de instrumenten ter bestrij ding van de werkloosheid, die de werkgroep aanbeveelt. De werkgroep denkt aan vergro ting van de ontwikkelings hulp, het scheppen van ar beidsplaatsen in de kwartaire sector en verdeling van de be schikbare arbeid. De werkgroep erkent in haar rapport overigens, dat de aanpak van de werkloos- heidsbestrijdig van land tot land zal kunnen verschillen, daar de omstandigheden, waarin de landen verkeren, uiteenlopen. De Ieren, die een levensstandaard hebben, welke slechts de helft is van die van de rest van de ge meenschap, willen helemaal niets weten van een matiging van de economische groei. De Duitse socialisten willen streven naar een werkweek van 35 uur. De Nederlandse en de Franse socialisten on-' derstrepen vooral de nood zaak van een anders gerichte, selectieve groei, waarbij de herverdeling van het be schikbare werk en het schep pen van arbeidsplaatsen in de kwartaire sector belangrijke instrumenten zijn. Niet alleen tussen de Europese partijen bestaan verschillen van opvatting, op de confe rentie kwam ook tot uiting, dat de economen van de Par tij van de Arbeid er verschil lend over denken. Terwijl Joop den Uyl in zijn inleiding voor de conferentie onder meer voor arbeidstijdverkor ting had gepleit, werd dit juist door de economische hoogle raar Hans van den Doel met kracht van de hand gewezen. Door te streven naar arbeids tijdverkorting, zei hij, zetten we de lijn voort, die de socia listische partijen nu al 50 jaar volgen, namelijk streven naar materiële vooruitgang in de vorm van meer inkomen en vrije tijd. TT* »•/-,/-! Ji mi mi■mm.Ill Winn I II HM 11.11.. (Door Fred Sanders) LOESAKA - Afgezonderd van de anderen, voorzover dat in deze mierenhoop van 12.000 jongens op ongeveer driekwart vierkante kilometer mogelijk is, zit een jo chie van 9 of 10 jaar op de grond te eten. Met zijn vingers stopt hij de stijve griesmeelpap, basisvoedsel in grote delen van Afrika, in zijn mond. „Ik heet Velempini Vuma", ant woordt hij, via een tolk. „Ik ben twaalf jaar en ik wil vrijheidstrij der worden. Ik ben hierheen ge komen met een groepje andere jongens. We wilden gaan vechten voor de vrijheid van ons land. Ik kom uit het gebied van Plumtree (het zuidwesten van Rhodesië, dicht bij de grens met Botswana). Ik weet nog wel waar mijn ouders wonen. Zij weten niet waar ik ben, ik ben weggelopen zonder ze iets te zeggen". Opgekropt Wij zijn in Camp JZ, ten noorden van Zambia's hoofdstad Loesa- ka, het door Joshua Nkomo's ZAPU beheerde vluchtelingen kamp waar jongens van ongeveer 7 tot 15 jaar zijn ondergebracht. Het is woensdag 13 december. Anderhalve maand lang zijn de vluchtelingenkampen rondom Loesaka verboden terrein ge weest voor buitenlanders. Spe ciaal voor „de westerse pers", die zowel van Zambia's Kaoenda als van ZAPU's Nkomo geregeld collectief de schuld krijgt van al les wat er misgaat in de wereld in het algemeen en in zuidelijk Afrika in het bijzonder. Maar de spanningen zijn wat ver minderd. Onmiddellijk na de bombardementen van Ian Smiths luchtmacht op een aantal ZAPU-kampen, waarbij eind ok- tober-begin november enkele honderden doden vielen, barstte bij Zambianen zowel als ont heemden, uit hun kampen gevluchte zwarte Rhodesiërs de haat los tegen alles wat blank was. Gezien de opgekropte machteloze woede is er eigenlijk nog niet veel gebeurd, die eerste weken van november. De vreemdelingenhaat is echter alweer wat gesleten. Bovendien zijn op 12 december de verkie zingen in Zambia gehouden, zonder incidenten, dus ook die spanningshaard is verdwenen. Verder verkeert de ZAPU in feeststemming, want de geslaag de aanslag op het benzinedepot van Salisbury is waarschijnlijk de zwaarste slag geweest die de guerrillabewegingen het bewind van Ian Smith hebben toege bracht. De ommekeer in de houding tegen over ..de westerse pers" vindt toevallig juist plaats als Peter Brusse van de Volkskrant en ik op bezoek zijn in Zimbabwe House, het van activiteit brui sende hoofdkwartier van de ZA PU in Loesaka. Een heel verschil trouwens met de verveloze, uit zichtloze armoedige aanblik die datzelfde Zimbabwe House een jaar geleden bood toen ik er voor het eerst kwam. ,Gaan jullie maar mee", zegt Willy Moezorawa, hoofd informatie van de ZAPU, „we zullen jullie laten zien dat er hier geen guer rillakampen zijn, dat Ian Smith zijn bombardementen richt op onschuldige kinderen, op onver dedigde kampen" Modderpoel Camp JZ, genoemd naar de begin vorig jaar door een bnefbom om het leven gebrachte ZAPU-leider Jason Zapapa Moyo (afzenden Joshua Nkomo, beweert de „wes terse pers") overtreft alle ver wachtingen. Ons busje, waarin we hebben plaats genomen sa men met Candy en Steve, blije Amerikanen, leiders van een Ca- lifornisch steuncomité voor be vrijdingsbewegingen, in de VS altijd omringd door vijanden of voorhoofdwijzers, hier eindelijk bemind en serieus genomen, kan niet doorrijden tot JC. De weg is èèn grote modderpoel. We lopen verder. Plotseling ver schijnt er tussen het hoge gras een zwart hoofd, een ZAPU-man met een geweer. De onafscheide lijke AK 47, Ruslahds bijdrage aan de ontwikkeling van Afrika, zoals een cynicus eens dit alom aanwezige automatische wapen noemde. Dan komen er van alle kanten mannen met geweren op ons af. Willy Muzorawa en Elias Hananda, een van de mannen in Zimbabwe House die belast zijn met de lei ding van de kampen, vertellen de wachtposten dat het hier goed volk betreft. Verder, door de modder. Dan staan we opeens midden in het kamp, verbijsterd te kijken naar een schijnbaar volslagen chaos. Van rechts komt een groep van een twintigtal jongens, 12 of 13 jaar, aanhollen, op weg naar een overdekt soort keuken. Gelijk loopt een andere ploeg weg uit de keuken, de borden vol met gries en wat vis. De derde groep is al bezig zijn bord en beker af te was sen in een modderig stroompje. Wat verder weg staan de volgende groepen gereed om in looppas naar de keuken te hollen. Dit alles tegen een achtergrond van mod der, gras en duizenden kleine zwarte jongens, zover het oog reikt. Al gauw blijkt dat het bepaald geen chaos is, die we aanschouwen, maar een goed georganiseerd vluchtelingenkamp waar een staf van driehonderd volwas Joshua Nkomo. onder wie tweehonderd onder wijzers, erin slaagt de jongens bij elkaar te houden, onderwijs te geven (voor zover wij kunnen na gaan geen militaire training) en, wat nog het wonderbaarlijkste is, gezond te houden. Fris water We praten met John Nengo, leider van Camp JZ. „Natuurlijk letten wij hier heel goed op de hygiëne. We hebben het kamp juist hier ingericht, omdat we hier vol doende fris water hebben uit een paar bronnen. Er zijn op het ogenblik 18 zieken, voor de rest is iedereen gezond". Volgens de ZAPU-mensen heeft het feit dat hier in JZ bronnen zijn en in Freedom Camp, waar de jongens binnenkort naar toe gaan, nog geen watervoorziening, waarschijnlijk honderden jon gens het leven gered. Want Free dom Camp, waar nu nog alleen enkele honderden geselecteerde volwassen ZAPU-mensen ver blijven, in afwachting van allerlei beroeps- en min of meer acade mische opleidingen, is twee maanden geleden door Smiths vliegtuigen zwaar gebombar deerd. Nkomo verklaarde toen dat er in Freedom Camp, in tegenstelling tot wat Salisbury beweerde, geen guerrillastrijders werden opge leid. Hoewel we Freedom Camp niet te zien hebben gekregen, lijkt de verklaring van Nkomo wel juist te zijn, hoewel lichame lijke oefening die de kampbewo ners krijgen natuurlijk vrij dicht staat bij militaire training. Anders staat het met de ZAPU-be- wering dat er in Zambia helemaal geen ZAPU-guerrilla's aanwezig zijn, dat het ZAPU-leger (dat ZI- PRA wordt genoemd) voltallig in Zimbabwe is om te vechten tegen de „rebellen van Ian Smith". Dat lijkt meer een leugentje om best wil. om Zambia niet nog meer problemen te bezorgen dan het land toch al ondervindt door de aanwezigheid van bijna 50.000 gevluchte zwarte Rhodesiers. onder wie naar schatting acht- of negenduizend guerrillastrij ders. Paul Matjaka is hoofdonderwijzer van zowel Camp JZ als Victory Camp. drie kilometer verderop, waar de meisjes zijn onderge bracht. De problemen waar hij mee te kampen heeft zijn groot. Bevoorrading met schoolboeken, schriften, schrijfgerei, school borden, het lesrooster alleen al, van buitenaf lijkt het onoplos baar. „Ach, het probleem is voor al dat de bevoorrading lang duurt. Je hebt altijd van het een meer dan genoeg, terwijl het an dere op is. Maar we spelen het wel klaar", Zegt hij ernstig. Volgens Paul Matjaka kun je de jongens die hier zijn, in Camp JZ, onderscheiden in twee groepen. Enerzijds degenen die welbe- wust.enthousiast de lange tocht naar Zambia hebben onderno men, omdat zij wilden meedoen aan de bevrijdingsoorlog. Som migen hebben daarvoor meer dan duizend kilometer moeten lopen. Ze zijn vaak teleurgesteld, want ze worden, omdat ze nog te jong zijn, gewoon naar school ge stuurd en krijgen geen geweer in de handen gedrukt, zoals ze had den gedacht. Anderzijds de jon gens en meisjes die zijn gevlucht omdat hun ouders gevangen zijn genomen of vermoord (door Ian Smiths rebellen uiteraard, in de ze kring erkent men alleen de moorden van de tegenpartij), of omdat ze zelf, na betrokken te zijn geweest bij een schermutse ling, verdwaald zijn. Als tijdens de kinderkruistocht lopen hon derden groepjes jongens en meisjes door het grensgebied van Rhodesië en Botswana, gevlucht uit angst of opgejut door verhalen over de romantische vnjheids- trijd. Terwijl wij daarover praten hoor ik Elias Hananda tegen de kamp commandant zeggen: „Duizend kilo zout dus, okè, geef me straks maar een briefje mee, dan zorg ik dat het er komt". Gitaar Een gigantische operatie, het voe den, onderwijzen en gezond hou den van deze 12.000 ontheemde jongens. Maar ondervoeding hebben wij niet gezien, en, reke ning houdend met het feit dat de meesten hun ouders kwijt zijn, veelal voor altijd, lijkt de stem ming behoorlijk goed. Sommige jongens maken zelf mu ziekinstrumenten. Een ervan is na enig aandringen bereid iets voor te speleh op zijn zelfge maakte gitaar. Hij vertoont de zelfde volgorde van géne, serieus en eindeloos stemmen, concen tratie en, eindelijk, spelen, als een Hollands kind van negen dat een paar weken gitaarles heeft ge had. De rondrit langs de ZAPU-kampen was 's morgens begonnen bij de ZAPU-kliniek in Makeni, bij Loesaka. Deze kliniek is mede tot stand gekomen dank zij een gift van de Nederlandse regering, een feit dat ertoe heeft bijgedragen dat wij toestemming kregen om te komen kijken. Ook hier alom modder. Het is re gentijd in Zambia, en dat gaat niet onopgemerkt voorbij. Bui ten staan wat paviljoentjes, waar mensen met verbanden om hun arm, been of stomp zitten te le- Vrijwel zonder uitzondering werken van en over Marx, Lenin en andere socialistische profeten. Een lusteloze stemming, die in tegenstelling tot de opwinding in Zimbabwe House nauwelijks wordt verbeterd door de berich ten over de vuurzee in Salisbury. „De verveling is hier het grootste probleem", zegt hoofdverpleeg ster Sipho Dube, kraakhelder, de universele verpleegster, vrien delijk maar kordaat. Veel verwondingen en amputaties aan armen en benen. Die zijn dikwijls veroorzaakt bij de bom bardementen van oktober-no- vember. Veel brandwonden ook: napalm, dat grote gaten brandt in het lichaam. Een man, genaamd Fraction Niomi (ook onze ZA PU begeleiders grinniken om die vreemde naam), was in Freedom Camp fijdens het bombarde ment. Hij weet niet precies wat er gebeurde, het ging zo snel. Maar nu heeft hij een zwaar gewonde voet, granaatsplinters. Een jongen die erg gruwelijk uit ziende wonden heeft aan zijn be nen blijkt die te hebben opgelo pen bij een ongeluk in de keuken. Een andere man is geopereerd aan een galsteen. Kliniek De kliniek wordt voornamelijk ge bruikt als herstellingsoord voor ZAPU-mensen die ofwel aan het front ofwel in Zambia gewond zijn geraakt of ziek zijn. Operaties worden verricht in het Zam- biaanse Academisch Ziekenhuis in Loesaka. Hoofdzuster Dube vertelt nog dat de kliniek 56 bed den heeft en 200 patiënten, van wie dus de meesten op de grond liggen. Maar er wordt gewerkt aan uitbreiding. Gebrek heeft zij vooral aan invalidewagens en krukken. Van de kliniek gaan we naar een van de gebombardeerde kampen. Works Camp, een soort opslag plaats annex reparatiewerk plaats, die met brandbommen volledig is verwoest. Het stinkt er nog steeds naar brand en overal tussen de puinhopen liggen ver wrongen gesmolten massa's me taal. (vorken, messen en lepels) en glas. Hier zijn tien doden ge vallen. „Oppassen zegt Elias Hananda. „er kunnen nog onont- plofte bommen liggen". Een oude man is hier belast met schoonmaken, een sisyphus-ar- be'id, mag men wel zeggen. Yoko Ndbele heet hij. Gevlucht uit het gebied rond Plumtree met zijn kinderen. Vrouw gebleven, geen nieuws over haar lot. Na het al beschreven bezoek aan Camp JZ rijden we ten slotte naar Victory Camp, waar de vrouwen en meisjes zijn. Achtduizend in totaal. Een geheel andere aanblik dan het geimproviseerde jon genskamp. Hier heerst rust, er staan slaapgebouwen, tenten voor onderwijs, dat soms ook in de open lucht wordt gegeven, het kamp is verspreid over een groot gebied. Victory Camp bestaat al lang. Het was oorspronkelijk gebouwd voor de Angolese vrijheidstrij ders en is intussen uitgebreid. Er is een naaischool, waar tegelijk kleding wordt vervaardigd voor vluchtelingen en vrijheidstrij ders. Zo te zien zullen heel wat gevluchte Rhodesiërs binnen kort rondlopen in kleurige hem den met Russische motieven. Maar in het algemeen krijgen de meisjes hetzelfde onderwijs als de jongens. „We hebben natuur lijk de meisjes ondergebracht in dit kamp, met betere voorzienin gen. Je weet dat vrouwen zwak ker zijn, die hebben betere om standigheden nodig", meent Elias Hananda. In elk geval lijkt het onderwijs op een zeer behoorlijk peil te staan. We bekijken het Tekenschrift van een twaalfjarig meisje en dat ziet er keurig uit. Elias wil samen op de foto met een meisje van 15 jaar, dat hij kent uit zijn geboortestad Gwelo, in West-Rhodesië. Ze heet Sikhonzile Vundla en ze is net zo verlegen als de meeste jonge meisjes, want dat is een teken van deugdzaamheid. De kampregels zorgen er intussen voor dat die deugdzaamheid niet al te zwaar op de proef wordt ge steld. In principe mogen jongens noch meisjes hun eigen kamp verlaten, tenzij voor bepaalde gemeenschappelijke lessen. Als een meisje toch zwanger wordt, dan dient zij voor de „disciplinai re raad" te verschijnen. Wat ge beurt er dan met de betrokken jongen, vragen wij, getraind in de feministische gedachtengang. Oh, die wordt ook gestraft, klinkt het aarzelend. Grens In deze twee kampen, Camp JZ en Victory Camp, leven in totaal on geveer 20.000 van de naar schat ting bijna 50.000 vluchtelingen uit het verscheurde Rhodesie. Nog eens 5000 schijnen in Fran- cistown, Botswana, te wachten op vervoer naar Zambia. Ontvoerd, zoals Salisbury beweert? Het is maar hoe je er tegenaan kijkt. Waar ligt de grens tussen gezameniijke vlucht en hulp van volwassenen aan vluchtende kinderen ener/ijds, en ontvoe ring anderzijds? Een snelle vrede in Rhodesië-Zimbabwe en een snelle repratiëring van al deze kinderen, dat is het enige waar men op mag hopen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13