Piet Vet pas laat in vorm Bouwfonds geeft u uitstel van hypotheeklasten op uw nieuwe huis, totdat uw ouae verkocht is. Orion speelt zonder overtuiging V Bouwfonds Stunt Vriendschap ZATERDAG 16 DECEMBER 1678 SPORT PAGINA 13 Met de directe vrije schop (en trouwens ook met de indirec te) blijft het nog steeds sukke len. De negen meter afstand die de verdedigers (het muur tje) tot de bal in acht moeten nemen, is min of meet onder graven door de nieuwe in structie aan de scheidsrech ters, dat zij terwille van het tempo in het spel de vrije schop maar zo snel mogelijk moeten laten nemen, ook als het muurtje niet op de vereiste afstand staat. Mocht de bal dan in het muurtje smorenof tegen het muurtje afketsen, dan mag (of moet?) de scheidsrechter de vrije schop alsnog over laten nemen, waarbij hij de meest rechtse man in het muurtje (degene op wie de andere spelers het aloude „rechts... richten!!!" beoefenen...) met een boeking kan beboeten als het muurtje ook de tweede keer de vereiste afstand niet in acht wenst te Er zit iets aardigs en sympa thieks in deze nieuwe instruc tie, die mij wel aanspreekt. Als ik de vrije schop moest nemen zou ik hem desondanks altijd met een rollertje tegen de muur aanschieten, niet al te hard, om mijn tegenstan ders geen pijn te doen, maar toch hard. genoeg om de scheidsrechter te noodzaken de muur alsnog een viertal meters naar achter te plaat sen, tenzij een van de tegen standers natuurlijk zo slim zou zijn om óver de bal heen te springen, waardoor deze niet door het muurtje werd gehin derd en de vrije schop dus Ook niet over genomen hoefde te worden, terwijl de keeper het zachte rollertje makkelijk kon oprapen. Er kleven echter een paar be zwaren aan die instructie. Bijvoorbeeld: waarom zou de scheidsrechter het tempo, de voortgang van een wedstrijd moeten bevorderen via „onei genlijke" middelen? Stel, Ajax staat met 1-2 voor tegen AZ, geen denkbeeldige situa tie, laten we eerlijk zijn. Ajax mag een vrije schop nemen. Het AZ-muurtje stelt zich op 5 meter afstand vqn de bal op. Ruud Krol protesteert daar tegen, maar de scheidsrechter Wie is op dat ogenblik gebaat bij een snelle voortgang van het spel? Ajax niet. AZ '67 wel, maar moet die dan, na het maken van een overtreding en na het schenden van de regel dat het muurtje op 9 meter af stand van de bal moet staan, waardoor Ajax wordt be lemmerd in het ordentelijk nemen van die vrije schop, uitgerekend door de gezags drager in het veld worden ge holpen die Ajax tot spoed aanmaant? Er is nog een ander probleem. Als Ruud Krol een vrije schop neemt,plaatst hij hem meestal gecamoufleerd opzij, waarna Lerby of een andere Ajax- vrijwilliger op het doel knalt. Dat gebeurt bij AZ ook wel: Van Hanegem achter de bal, links en rechts van hem twee afstandkanonniers te weten Nygaard en Kist, zal hij de bal naar rechts of naar links schuiven, je weet het maar nooit. In die gevallen is een te dichtbij staand muurtje ook knap hinderlijk, omdat de snel toeschietende verdedi gers de bal al kunnen blokke ren op het moment dat hij door de tweede man op het doel wordt geschoten, maar onoverkomelijk is die te na bije muur die uiteenspat niet Maar Wim van Hanegem heeft er ook wel eens schik in de bal over het muurtje heen te laten draaien in de verste hoek, en daarvoor behoort het muurtje in ieder geval verder weg te staan dan de gebruikelijke 5 meter, omdat de bal eerst er overheen getild moet worden, en dan weer bijtijds moet da len om onder de lat te passen. In de wedstrijd tegen Ajax protesteerde Van Hanegem tegen het muurtje dat op zijn lip stond toen hij een vrije trap moest nemen. In feite verried hij daardoor al zijn verlangen om de bal rechtstreeks in het doel te draaien. En het is toch een beetje gek dat de scheidsrech ter, door de regels niet strikt toe te passenop die manier de overtredende partij bevoor deelt, en de partij die de boete door middel van een vrije schop komt innentegenwerkt bij het nemen van die vrije schop. Zou je nu van de scheidsrechters kunnen verlangen dat zij de gewoonten en kwaliteiten van de spelers bestuderen zodat zij tevoren weten welke spelers een vrije schop rechtstreeks ever het muurtje prefereren boven het tikje opzij naar een buurman? Gaat zo'n speler een vrije schop nemen, dan zou hij het muurtje altijd op negen meter afstand moeten dirigeren; is de vrije schop- nemer een tikkie-opzij-speler dan kan hij zich die moeite be sparen. Waarom zou je zoiets niet van de scheidsrechter kunnen verlangen, terwijl keepers notities maken van de voorkeurshoeken van straf schopnemers, en trainers de zwakke en sterke punten van de tegenpartij dóór een waarnemer laten bestuderen? Als een scheidsrechter zijn vak goed wil uitoefenen, moet hij niet tegen het extra werk opzien dat zijn „buddies" in het voetbalspel (de spelers en de trainers) ook verrichten. Ook al verdienen ze dan min der dan die „buddies"... NICO SCHEEPMAKER VESOUL - Natuurlijk is Piet Vet niet de sterkst denkbare Oranje vertegenwoordiger op het Euro pees kampioenschap anker-ka der 47-2 in Vesoul. Willy Steures was dat enkele weken geleden in het Westduitse Quierschied, waar het EK 71-2 werd gehouden, evenmin. Evenals de Nijmege- naar daar zal de Berkhouter in het Franse stadje eveneens geen pot ten breken. Piet Vet behoort nu eenmaal niet tot de internationale biljarttop en komt ten opzichte van spelers als bijvoorbeeld Connesson, Muller, Dielis. Ceu- lemans, Schrauwen of Hose ge woon tekort. In het 47-2 bedraagt het verschil in moyenne tussen Vet en de Euro pese elite ruim dertig punten. De Berkhouter heeft bij eerdere ge legenheden al getoond goed te ■zijn voor een gemiddelde van even boven de veertig. Tevoren was al te voorzien dat een derge lijke score in Vesoul lang niet ge noeg zou zijn voor een plaats op net ereschavot, al is het 47-2 een spelletje waarin ook de minder begaafde cadristen zich bij tijd en wijle aardig kunnen manifeste- Piet Vet veroverde vorig jaar bij afwezigheid van Vultink en Van der Smissen voor de eerste maal in zijn carrière de nationale ka- dertitel. Vanwege dat kampioen schap is de Noordhollander nu voor de derde achtereenvolgende maal afgevaardigd naar een in ternationaal titelgevecht in het 47-2. Op de beide voorafgaande toernooien bewees Vet over een uitstekende wedstrijdmentaliteit te beschikken en op het Europees en wëreldplatform zijn mogelijk heden optimaal te kunnen benut ten. Die goede instelling leverde hem op de EK vorig jaar een derde plaats op, en was hij op de recente WK goed voor een - gezien Vets klasse - alleszins acceptabele vierde plaats. Dit alles neemt niet wég dat de bui tenlandse concurrentie blij is met de Nederlandse kampioenen als Steures, Vet of Sundquest. Zo behoefde na Schrauwen en Con nesson ook Hose zich gisteren in de derde ronde niet al te zeer in te spannen om de partij tegen Vet naar zijn hand te zetten. Na een carotte-opening, die vier beurten duurde en waaruit de Westduit ser met twaalf en de Nederlander met slechts drie caramboles te voorschijn kwam, greep de Bo- chumer zijn kans via een serie van 279. Het antwoord van Vet bedroeg slechts 73 punten.. Hose had hierna nog twee beurten no dig om te finishen en van Piet Vet een zeer teleurgesteld en ont moedigd man te maken. De Berkhouter, die zich voor de partij nog zo optimistisch had be toond over zijn winstkansen, maakte voor de eerste maal een aangeslagen indruk. ,,Ik begrijp het niet. Op andere toernooien kan ik altijd het onderste uit de kan halen en hier mislukt al les". Inderdaad verkeert Piet Vet, in te genstelling tot zijn gewoonte, op dit EK 47-2 nog altijd niet in zijn normale doen. Was de 30-jarige boekhouder ruim een maand ge leden tijdens de EK pentatlon voor landenploegen nog uitblin ker van het nationale A-team, in Vesoul heeft de KNBB-afgezant de ballen nog steeds niet behoor lijk op de lijn kunnen houden. Eenvoudige piquè's of èènban- ders worden op nogal klungelige wijze gemist. In vrijwel alle ge vallen is dat niet te wijten aan de conditie waarin de biljarts verke ren. Nu de verwarming van de ta fels. zoals deze behoort te zijn, valt er op het materiaal - behalve de gaatjes in het laken op het eer ste biljart - niet veel meer aan te merken. En dat er zelfs op kapot kamgaren gigantische series zijn te maken, bewees de Belg Ludo Dielis, èèn van de favorieten. De kasteleins- zoon uit Deurne, die zo langza merhand wel als een professional kan worden beschouwd, was in het duel tegen Wolfgang Zenkner uit West-Duitsland wel gedwon gen tot een puntenreeks van 363. De Westduitse debutant, te elfder ure op discutabele wijze als ver vanger van Dieter Wirtz aange wezen, had Dielis met een serie van 196 in een vrij uitzichtloze positie gemanoeuvreerd. Het te kent echter de klasse van de bil jarter uit Deurne dat hij op het beslissende moment zijn kader capaciteiten ten toon kon sprei den. Niet alleen Zenkner, maar ook de onbekende jonge Fransman Paul Qouespel hééft dit toernooi al bewezen op de kaderlijn goed uit de voeten te kunnen. Dat de landgenoot van Connesson na de derde ronde nog zonder winst punten rondliep, was voorname lijk te wijten aan zijn tekortko mingen wanneer hij gedwongen werd banden in het spel te be trekken. Al met al beginnen bei de nieuwelingen zo langzamer hand een bedreiging te vormen voor Piet Vet die, zoals de zaken Piet Vet: wraak op zichzelf... er nu voorstaan, veel karakter zal moeten tonen om zelfs op de vijf de plaats aanspraak te kunnen maken. Sneller dan verwacht toonde de Nederlander nog altijd over een goede wedstrijdmentaliteit te be schikken. Vet nam in de vierde ronde zeer verrassend revanche op zichzelf voor zijn zwakke op treden in de eerste drie séances. Evenals in Emmeloord vorig jaar werd ook nu de Belg Ludo Dielis het slachtoffer van de verbeten vastberadenheid die de Berkhou ter kennelijk nog altijd ken merkt. Vet haalde vernietigend uit en slaagde er na een openingspoedel voor de eerste maal van zijn leven in een partij in het ankerkader 47-2 in èèn beurt uit te maken. Ludo Dielis restte slechts een to taal van 97 toen zijn ontketende opponent in èèn ruk de 400 had volbracht. Het bracht de Neder lander in het algemeen klasse ment op de positie waar hij wel licht thuishoort - de vijfde - ter wijl Dielis voorlopig moest afha ken bij zijn concurrenten Hose, Connessen en Schrauwen, die gisteren wel hun beide partijen 8 349 72.72 8 278 72.72 8 261 69.56 6 363 72.05 2 400 45.47 0 196 47.25 0 161 31.06 0 92 16.17 De stand na vie 1. Schrauwen 2. Hose 3. Connesson 4. Dielis 5. Vet 6. Zenkner 7. Couespel 8. Mastny LEIDEN - In de volleybalcompeti tie voor de eerste klas waren de heren van Orion niet bepaald op dreef tegen Blok '77. Er straalde geen enkele overtuiging uit en niemand kon de juiste vonk pro duceren om het normale niveau te halen. Kennelijk begint de on geslagen status zwaar te wegen en is men bang voor de eerste ne derlaag. Blok profiteerde wel iets maar bezat eigenlijk toch te wei nig kwaliteit om Orion een punt afhandig te maken. Met 8-15, 15-10 3-15 en 5-15 nam Orion uit eindelijk toch de volle winst mee naar Hazerswoude. Beste spelers waren: Freek Durieux en Verde- gaal. Orion 2 bezat tegen Ridderveld te weinig mensen toen men aan de eerste set begon. Vandaar dat Ridderveld tot 0-14 kon weglo pen en met 4-15 won. Eigenlijk liep men met speels gemak over deze tegenstander heen. Ook in de tweede set werd het Orion- spel niet beter. Verslapping van concentratie bracht in de derde set de complete Orionploeg één setzege (15—9), maar verder liet Ridderveld het niet komen: 8-15. Ridderveld kon zich met leuke aanvalletjes naar hartelust uitle- DAC en Leython speelden weer een boeiende partij volleybal. Haast traditioneel liep Leython, door onvoldoende inspelen een schier onoverkomelijke achter stand op van 9-1 en 12-4, voordat men goed losbarstte. Het felle spelletje, in een ontzettend hoog tempo, geproduceerd, verblufte DAC totaal. Men ging fouten ma ken en punt voor punt kroop Ley thon dichterbij om pas te stoppen bij de 13-15 zege. Het spectacu laire spel werd in de tweede set voortgezet (4—15). Daarna bracht een wissel aan Leythonzijde wat concentratieverlies. De vechtlust was er even uit: 15-5, maar in de vierde set draaide alles weer als van ouds. Met name de steeks waren onhoudbaar voor DAC, dat de set met 12-15 en daarna de wedstrijd met 1-3 verloor. SKC begint iets terug te vallen. Nu blijft RW een moeilijke tegen stander, die altijd voor een ver rassing kan zorgen. Zo ook nu: want met 2-2 moesten de Leidse studenten genoegen nemen. Gem/K 3 begon sterk tegen WW, al kon het de eerste set toch net niet winnen. In de tweede set lukte dit wel, door vooral goed aanvals- spel. Toen echter de derde set ne- taan met 13-15 verloren ging zak te men na nog een 11-2 voor sprong opgebouwd te hebben helemaal weg en verloor met 12-15, tegen een niet imponerend WW. Bij Gem/K 4 liep het weer uitste kend. Ondanks het sterke WVC- blok kon men konstant scoren. Zwak passen aan WVC-zijde deed n.l. nogal veel afbreuk aan het geheel. Met 15-9, 15-10 en 15-12 won Gem/K gedecideerd. Bij de dames was Leython 4 aan de winnende hand tegen NOVO 2. maar zag dit streven op het laatste moment doorkruist. Na 8-15, 15-13 en 16-14, stond men op 14-13 setwinst, toen Carolien v. Oomen op de voet van een tegen stander sprong: gevolg: een en keltje! weg aanval, weg ritme, weg set en via 14-16 werd het dan nog 2-2. Leython 5 trok de goede lijn door van vorige week. Met veel en thousiasme werd de tegenstan der Orion tegemoet getreden, dat kennelijk niet gerekend had op zoveel tegenstand. Na 15-10, 12-15 en 8-15 kwam Leython sterk met 15-5 terug, aldus een verdiend gelijkspel, behalend, met als rustbrenger de nieuwe set-up: Thea Gevers en beste all- rounder Truus Kerkhof. VCO thuis, is moeilijk, dat ondervond ook Gem/K, dat zeer verdienste lijk toch 2-2 wist te behalen. S'70 was eigenlijk kansloos tegen RW, al streed het met volle inzet. De slagkracht van de Rijnsburg- se dames was echter te groot 3-0. LUSV 2 won verrassend de eerste set van NOVO 3. Kennelijk von den de studentes dat ze genoeg gepresteerd hadden, want met 1-15, 10-15 en 12-15 warmelde NOVO over LUSV heen, dat er niet meer in geloofde. LEIDEN - In de achtste ronde van de Leidse biljartcompetitie le verde het in de eerste klasse op de laatste plaats staande de Vriend schap 1 een goede prestatie door koploper de Carambole 1 op een 4-4 gelijkspel te houden. Between kon daardoor een klein stukje inlopen, waarbij de ploeg Land zicht 1 meteen van zich afschud de. Ook de Voorschotenaren ble ven n.l. op een 4-4 steken. De tus senstand in de eerste klasse ziet er nu als volgt uit: 1 Carambole 42; 2 Between 36; 3 Landzicht 34; 4 't Zuid 30; 5 Rijnstreek 26 uit 7; 6 UVS 26; 7 Vriendschap 22 uit 7. De uitslagen: Landzicht l-'t Zuid 1 4-4; Vriendschap 1-Carambole 1 4-4; UVS 1-Between 1 2-6. Carambole 2 en De Waag 1 hebben in de tweede klasse stuivertje gewisseld. Stond vorige week De Waag nog met 1 punt voorsprong aan kop, nu heeft de Carambole 2 deze rol overgenomen. De beide teams hebben uit 9 ontmoetingen resp. 45 en 44 punten. Wapen van Voorschoten 1 zit met 39 uit 8 eveneens goed. De uitslagen: Wapen van V. 1-De Waag 1 4-4; Carambole 2-TOG 1 6-2; TOP 1- Rijnegom 1 0-8. In de derde klas se schijnt men zich niet bij de lei dersrol van Landzicht 3 en Cleyn Duin 1 neergelegd te hebben, beide teams werden met een on beslist geconfronteerd. Hun voorsprong blijft echter vrij groot, want met totalen van 45 en 44 volgt nr. drie pas op 10 punten. De uitslagen: Rijnegom 2-Land- zicht 3 4-4; Landzicht 2-Cleyn Duin 1 4-4; Between 2-Wachtje 1 5-3. Vierde klasse: VOP 1-Land- zicht 4 4-4; Vriendschap 2-Ca- rambole 3 8-0. Vijfde klasse: Landzicht 5-Zwaantje 1 3-5; Cleyn Duin 2-Spijkerbak 1 8-0; Carambole 4-TOP 2 0-8. Zesde klasse: DOB 2-Between 3 2-6; Zwaantje 2-Morskwartier 1 2-6; Vriendschap 3-Landzicht 6 6-2; DOS 3-Rijnstreek 2 2-6. Zevende klasse: VOP 2-Wachtje 2 4-4; Cleyn Duin 3-TOG 3 2-6; De Heul 2-Carambole 5 6-2; Wapen van V 2-DOB 3 6-2. Achtste klasse: De Waag 5-Cleyn Duin 4 2-6; UVS 3- Morspoort 2 1-7. Negende klasse: Verkerk 1-TOP 4 0-8; Spijkerbak 2-Vriendschap 4 2-6; Morskwar- tier 2-Morspoort 3 8-0. ADVERTENTIE Stel dat u morgen een geweldig huis ont dekt. Precies wat u zoekt. Wat doet u dan? Misschien waagt u 't erop, koopt meteen, in de hoop uw oude huis snel te kunnen ver kopen. Maar 't gevolg is dan wel, dat u een tijdje met twee huizen zit, dus ook met twee hypo theeklasten. En dat kan behoorlijk zenuw slopend zijn. Vandaar dat vele, vele mensen zoiets met wagen en eerst wachten tot ze een koper hebben voor hun oude huis, voordat ze naar iets nieuws kijken. Zo krijgen we 't probleem van de kip en het ei: A zet z'n huis te koop, B wil 't huis van A wel kopen, maar éérst z'n eigen huis verkopen, C wil 't huis van B wel kopen, maar éérst z'n eigen huis verkopen, D wil 't huis van C wel kopen, maar éérstEnfin, op 't laatst zit ieder een op elkaar te wachten, krijgt niemand z'n zin, maakt niemand een goede prijs voor z'n huis. Dan zegt men: "Tjade huizenmarkt loopt slecht Hoewel wat versimpeld, geeft bovenstaand verhaal toch aan dat wij van het Bouwfonds het probleem niet zozeer zien in de huizenmarkt, als wel in de hypotheek verstrekking. De angst om een tijdlang met twéé hypo theken te zitten, weerhoudt een hoop mensen om een huis te kópen. Vandaar dat we u vanaf heden aanbieden uw nieuw gekozen huis te financieren, zonder u hiervoor meteen te belasten. Zo komt u nooit in die ongelukkige dwangsituatie. Zolang uw oude huis in de verkoop is betaalt u gewoon uw bestaande hypotheek- lasten bij uw huidige hypotheekverstrekker. Pas na de verkoop schakelt u over op uw nieuwe hypotheeklasten bij het Bouwfonds. Uiteraard bent u Bouvyfonds wel rente en aflossing verschuldigd over de periode tussen aankoop van uw nieuwe huis en verkoop van uw oude, maar deze lasten stellen we uit, om ze later in de totale financiering, over de volledige looptijd van zeg 30 jaar te verwerken. Op die manier voelt u er maar weinig van. Waarom - vraagt u zich nu misschien af doet Bouwfonds dit en anderen niet? Wel, laten we zeggen dat wij ons meer verplicht voelen door datgene wat we altijd zeggen: "Bouwfonds-hypotheken helpen mensen in een eigen huis". In dat helpen, daar zit 't hem in. Voor informatie kunt u terecht bij de Bouwfonds-Info centra en uw plaatselijke makelaar. nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten U koopt een nieuw huis, maar hoeft er nog niet voor te betalen. Pas als uw oude huis verkocht is, gaat u voor uw nieuwe betalen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11