Kabinet past kortingswet druk CDA aan onder Brokx wil meer goedkope woningen 'Politiek blazoen van Donker is schoon' Na maanden nog geen spoor van vermiste vrouw Kinderen vaak naar dokter als onders dat ook doen Andriessert: Geen geld Christof/e VRIJDAG 15 DECEMBER 1978 BINNENLAND PAGINA 7 NIJMEGEN (ANP) - Kinderen gaan opvallend vaker voor kleine gezondheidsstoornissen naar de dokter als hun ouders dat ook doen. Dit 'medisch doorgeefpa- troon' komt voor bij gezinnen uit alle lagen van de bevolking. Het zou daarom aanbeveling verdie nen deze gezinnen vroegtijdig op te sporen. Niét om de hoeveel heid werk van huisartsen te ver minderen, maar meer vanwege het gevoel van machteloosheid van de arts, als hij kinderen uit een dergelijk gezin net zo vaak op zijn spreekuur ziet als hun ou ders. De psycholoog drs. A.J.A. Smits, verbonden aan het huisartsenin stituut van de katholieke univer siteit Nijmegen, heeft hierover een proefschrift geschreven. Voor zijn onderzoek benaderde hij ruinj 3100 kinderen uit bijna 1300 gezinnen, van wie sinds 1971 de gegevens centraal zijn geregi streerd. Smits wijst er in zijn studie op, dat de vaak zeer grote aandacht voor de ziekte of klacht van een kind niet zelden fungeert als middel om andere psychische proble men te omzeilen. Gaat men daar voor keer op keer naar de dokter, dan zoekt men wellicht hulp die ongeschikt is. Omdat vele huis artsen die problemen te weinig onderkennen en toch op de één of andere manier willen helpen, krijgt men hulp waardoor men nog verder raakt afgeleid van de feitelijke problemen. Hulpverleners zouden daarom minder naar het individu moeten kijken en meer naar de onderlin ge betrekkingen tussen de indi viduele gezinsleden. Minister De Ruiter van justitie in Kamer: DEN HAAG (GPD) - Volgens minister De Ruiter van justitie is er „geen schaduw of schijn van bewijs" dat zijn ambtsvoor ganger Donker in het begin van de jaren vijftig een „koehandeltje" zou hebben ge dreven met de advocaten van Pieter Men- ten. De bewindsman zei dit gisteren tij dens de interpellatie-Kosto (PvdA) over de affaire-Menten. Doel van deze inter pellatie .was vooral het zuiveren van het politiek blazoen van oud-minister Don ker. Menten zelf zegt dat deze minister indertijd zijn zaak geseponeerd heeft, waarop Men ten vrijuit ging. De onderzoekscommissie Schöffer heeft echter in een interim-rap port deze uitlating van Menten hoogst onwaarschijnlijk genoemd. Menten kwam anderhalve week geleden door een vonnis van de Haagse rechtbank, - die het genoemde sepot heeft onderzocht - wel op vrije voeten. De Ruiter zei in het spoeddebat dat er geen enkele reden is om te twijfelen aan de re putaties van zijn ambtsvoorgangers Don ker en Mulderije; de twee ministers die nu het meest worden genoemd bij de voorge schiedenis van de zaak-Menten. Donker was een PvdA-minister; Mulderije was afkomstig van de CHU. Evenmin als vori ge week - toen Kosto over de zaak mon delinge vragen stelde - wilde de minister gisteren feitelijk ingaan op de inhoud van het vonnis van de bijzondere strafkamer van de Haagse rechtbank. De bewindsman werd hierin gesteund door de woordvoerders van de regeringspartij en CDA en WD. De woordvoerster van de laatstgenoemde fractie, mevr. Kap- peyne van de Coppello, had er wel moeite mee het nieuw vrijgekomen materiaal in het onderzoek-Menten niet direct te be nutten. Maar ze vond toch uiteindelijk dat het ontoegankelijke terrein van de rech terlijke macht noch door de Kamer noch door de regering mag worden betre den. Kosto stelde dat dit nieuwe materiaal moet worden betrokken door de commissie- Schöffer, die medio 1979 haar eindrapport hoopt klaar te hebben. Kosto gelooft evenwel niet dat de commissie de steeds groeiende hoeveelheid materiaal aankan en pleitte via een motie voor uitbreiding van de commissie. De minister toonde zich tegen deze suggestie. Een nieuwe kracht zou weer moeten worden inge werkt en derhalve „contra produktief" werken. De WD noemde de motie-Kosto interessant, maar vroeg zich vooralsnog wel af of de uitbreiding van de commis siestaf ook daadwerkelijk nuttig zal blij ken. De CDA'er Van Dam verklaarde dat het parlement zich terughoudend zou moeten opstellen nu de zaak-Menten bij de Hoge Raad ligt. De PvdA'ers Van Thijn en Den Uyl zeiden het hier niet mee eens te zijn. Volgens Den Uyl mag de wetgever niet zwijgen als iedereen in het land, inclusief de media, uitvoerig op een zaak als die van Menten ingaat. De D'66'er Zeevalking verklaarde dat van een seponering in de zaak-Menten naar zijn mening geen spra ke is geweest. Geen enkel stuk of docu ment daaromtrent is boven water geko men. Volgens Zeevalking is in de jaren '50 afgezien van vervolging tegen Menten, wegens onvoldoende bewijs, dat is iets anders dan seponering, zo zei hij en dat betekent dat er nu wel degelijk vervolgd kan worden als er nieuwe feiten aan het licht zijn gekomen. Nederlandse zoek in Ierland BORNE (GPD) - „Met een beetje geluk en extra werken hebben we in de zomer ge noeg geld om in Ierland een nieuwe start te maken. Het gaat door. Jullie moeten er niet over inzitten, het zal al lemaal wel loslopen". Een paar zinnen uit de brief die Leidy Kaspersma (26) in april van dit jaar aan haar ouders in Borne schreef vanuit Ham burg, waar ze op dat moment in een bejaardenhuis werkte. Een maand later reisde ze met haar Engelse vriend Nick Wheatly (30) naar Ierland af. Op 28 juni kregen haar ouders de laatste brief van Leidy. Sindsdien is ze spoorloos. Maandenlang worden Leidy's ouders nu al heen en weer ge slingerd tussen hoop en vrees. Het ministerie van bui tenlandse zaken heeft Inter pol en de Nederlandse am bassade in Dublin ingescha keld, maar het onderzoek heeft tot nu toe nog niets aan het licht gebracht. Elk tele foontje naar het huis van haar ouders doet de hoop weer opleven. Vader Kaspersma: „Die onze kerheid is martelend. Je blijft hopen dat het toch nog alle maal goedkomt. Ook als de Ierse politie geen sporen zal vinden, blijf je hopen. Mis schien is ze naar elders ver trokken. Het kan haast niet, want ze heeft haar paspoort en alle andere bezittingen in Ierland achtergelaten. Zolang ze niet gevonden is, blijf je hopen" De ouders van Leidy hebben zich uit verschillende brieven en berichten een redelijk beeld kunnen vormen van wat er die laatste weken in Ierland is gebeurd. Leidy en Nick waren van plan in Ier land een stukje grond te ko pen en daarop een tuinbouw- bedrijfje te beginnen. In juni kwamen ze in Ierland aan en daar kreeg Nick een baan als tuinman bij de landgoedeige naar Rafael Skerratt. Nadat ze daar samen drie we ken hadden gewerkt, beslo ten ze door Ierland te gaan trekken. Leidy kende het land erg goed. Ze was er al drie keer naar toe geweest met vakantie. Ze namen een tent en een koffer met kleren mee en vertrokken met ach terlating van de andere bezit tingen. Bij een vriend van Nick, Andrew Wood, die een boerderij heeft in een onher bergzame streek bij Dublin, kregen ze onderdak. Wat er daarna is gebeurd, is niet he lemaal duidelijk. Zeker is alleen dat Nick en Lei dy op 2 juli samen bood schappen gingen doen in het naburige Kenmare. Op de te rugweg. drie kilometer voor de boerderij van Wood, vroeg Leidy aan Nick om de auto even te stoppen. Ze wilde het laatste stuk naar huis lopen. Leidy stapte uit en Nick reed alleen door. Daarna heeft niemand haar meer ge- Leidy Kaspersma. Vader Kaspersma* „Nick Wheatly heeft daarna drie weken gewacht met aangifte doen van haar vermissing. Toen was het dus al bijna au gustus". „Eind september heb ik toen een telegram gestuurd naar de familie Skerratt, want dat was het contactadres. Me vrouw Skarrett heeft zich daarop in verbinding gesteld met de politie, zodat wij pas op 2 oktober hoorden dat on ze dochter al sinds 2 juli werd vermist", aldus vader Kas persma. Omdat Leidy's verdwijning pas na drie maanden aan haar ou ders werd gemeld, is het on derzoek vrij laat op gang ge komen. Haar vader stelde zich eerst in verbinding met de burgemeester van Borne en daarna met het ministerie van buitenlandse zaken, dat via Interpol en de Nederland se ambassade in Dublin een opsporingsverzoek met een signalement verspreidde. Niettemin heeft Leidy's vader de indruk dat het onderzoek in Ierland niet grondig ge noeg is aangepakt. Inmiddels heelt het ministerie van buitenlandse zaken de raadselachtige verdwijning van Leidy opnieuw onder de aandacht van Interpol ge bracht. Een woordvoerder van het ministerie: „Alle middelen waarover we be schikken, hebben we nu in gezet. Meer kunnen we niet doen. Zolang ze niet gevon den is, blijf ik optimis tisch". Voor Leidy's ouders duurt de martelende onzekerheid in middels voort. Haar moeden „Ik heb nog een stille hoop dat er op een zeker moment een auto voor de deur stopt en dat ze gewoon weer binnen stapt". Mevrouw Kaspersma put die hoop uit de opmerking die Leidy vlak voor haar vertrek naar Ierland maakte. Toen vroeg ze haar ouders of ze het zich konden voorstellen dat ze misschien wel twee jaar weg zou blijven. Op dat ogenblik schonken ze aan die uitspraak geen bijzondere aandacht, maar nu is het de laatste strohalm gewor den. ADVERTENTIE anders in de sociale sector wor den gecompenseerd. WD en CDA drongen er bij het kabinet op aan nu al aan te geven waar het die 60 miljoen vandaan wil halen, maar minister Albeda (sociale zaken) liet zich daar niet over uit. Waarschijnlijk zal het kabinet de beslissing daarover pas in het voorjaar nemen. De WD noem de zelf als mogelijkheid het losla ten van liet kostwinnersbegrip voor jeugdige ongehuwden. De uitslag van de stemming over het kortingsvoorstel was 66 voor en 57 tegen. Voor waren CDA, WD, SGP, GPV en DS'70. Te gen: PvdA, PPR, D'66, CPN en PSP. Het wetsontwerp kwam nog even in gevaar toen D'66 zijn steun introk na verwerping van het amendement om de wet slechts tot 1 juli van het volgend jaar te laten gelden. Het wets ontwerp tot loskoppeling van de bouw-cao kreeg iets meer steun. Tegen waren hier PvdA, PPR, CPN, PSP en GPV. D'66 steunde ditmaal het voorstel. De PvdA'er Van der Doef verwierp zowel de kortingswet als het los laten van de bouw-cao. Op zich zelf is de korting naar zijn mening wel te verdedigen, maar de rege ring heeft de zaak psychologisch zo slecht gespeeld, dat de steun uit de maatschappij wel moest ontbreken. Van der Doef waarschuwde minis ter Albeda dat er nu wel hogere looneisen kunnen komen, maar minister Albeda noemde dit ver wijt van de PvdA niet op zijn plaats. Albeda zei grote proble men te hebben met het standpunt van Van der Doef, die geen moei te had met de correctie zelf, maar wel met de procedure en de aan pak van het kabinet. Volgens Al beda was het passeren van de So ciaal-Economische Raad te rechtvaardigen omdat in het voorjaar nog uitgebreid over de kwestie overlegd gaat worden. Volgens Albeda miskent Van der Doef door zijn standpunt de ernst van de problemen. De CDA'er Weijers constateerde tevreden dat het kabinet aan de verlangens van het CDA, in okto ber tijdens het Bestek-debat be pleit door Lubbers, tegemoet is gekomen. Weijers maakte wel een voorbehoud ten aanzien van de volgende stap per 1 juli vol gend jaar. Hij zei zich niet te wil len binden om dan met 0,5 pro cent akkoord te gaan. Zijn fractiegenoot Van Rooijen verdedigde het loslaten van de bouw-cao voor de berekening van de sociale uitkeringen en de ambtenarensalarissen. Van - Rooijen berekende dat er een gat van 1,5 miljard zal vallen als de toeslagen wel worden verwerkt, de enige oplossing zou dan zijn belastingverhoging of meer om buigen, maar beide voorstellen zijn onhaalbaar. DEN HAAG - Professor Duynstee (links) heeft gistermiddag in Den Haag het eerst officiële exemplaar van het boek "In plaats van bijltjesdag" uitgereikt aan de schrijver, professor Belinfante (rechts). In het boek doet Belinfante verslag van de bijzondere rechtspleging in Nederland na de Tweede Wereldoorlog In het midden o de foto de uitgever, Meijer. Morgen zullen we in deze krant uitgebreid terugkomen op het boek van Belinfante DEN HAAG (GPD) - Staats- secretaris Brokx wil dat er volgend jaar duizend wo ningwetwoningen meer worden gebouwd dan de 26.500 die al op de begro ting stonden. Ook voor de jaren 1980 en 1981 wenst Brokx het woningwetpro gramma telkens met dui zend huizen te verhogen. Met de huizen extra in de sociale sector komt Brokx tegemoet aan de wens van een meerderheid van de Tweede Kamer. Het grote probleem is echter dat het kabi net nog geen financieringsmoge lijkheid heeft gevonden voor het plan van Brokx. Drieduizend woningwetwoningen meer bete kenen tot en met 1981 een extra financiële last voor het rijk van circa 200 miljoen gulden. Volgens het PvdA-Tweede Kamer lid Kombrink ligt de positie van de staatssecretaris op tafel in het gevecht met minister Andriessen van financiën, die niet zou weten waar hij de aanvullende finan ciële middelen vandaan zou moe ten halen. Kombrink zei dit gis teravond in hei AVRO-radiopro- gramma "Slag bij Nieuwspoort" Het idee heeft al tweemaal op de agenda van de ministerraad ge staan, maar nog steeds is men er niet in geslaagd het om te zetten in een regeringsvoorstel. Bestek '81 heeft minister-president Van Agt toezeggingen gedaan dat het aan tal te bouwen woningen in de so ciale sector (goedkope huizen) JONGEN LAG ONDER ZAND HEEZE (GPD) - De 12-jarige Koen van Alfen uit het Brabantse Heeze, die vanaf 2 juni werd vermist en die op 12 december op een zandopslag- plaats werd gevonden, blijkt op de dag van verdwijning te zijn bedolven onder het zand op de stortplaats. Met enige andere jongens heeft hij op die dag een gat gegraven in het zand dat instortte op het moment dat de jongen zich daarin bevond. Pogingen om hem uit het zand te graven door de jongens die hem vergezelden mislukten, waarna ze in paniek de vlucht hebben genomen. Uit angst voor mogelijke consequenties hebben ze daarna gezwegen. Van een misdrijf, waaraan aanvankelijk werd gedacht, is geen sprake. ORFEVRE Un certain art de vivre. verkrijgbaar bij o.a Au Bon Goüt Gangetje 8 Leiden Focke& Meltzer Den Haag. Leidsenhage, Rijswijk Pavilion Christofle Hoogstraat 33 Den Haag verhoogd zou worden. Een grote meerderheid van het parlement steunde ook een motie van oppo sitieleider Den Uyl waarin om een verschuiving in het bouw programma naar de sociale sector werd gevraagd. Aanvankelijk weigerden de be windslieden op volkshuisvesting het programma in de woning wetsector te verhogen. Minister Beelaerts van Blokland en staats secretaris Brokx rekenden op een doorstromingseffect door de bouw in de premie-koopsfeer en in de vrije sector te stimuleren. Mensen die in goedkope (wo ningwetwoningen zitten zouden dan naar een koopwoning door stromen. De meeste fracties in de Tweede Kamer vinden echter dat die doorstroming nooit in een zeer korte tijd de enorme behoef te aan woningen in de sociale sec tor kan opvangen. Handtekening aan postloket DEN HAAG (ANP) - Om fraude te gen te gaan zal binnenkort de aanbieder van girobetaalkaarten of kascheques bij verzilvering op het postkantoor zij n handtekning moeten plaatsen in bijzijn van de loketambtenaar. Het zetten van een valse handteke ning wordt daarmee voorkomen, zei mevr. Smit-Kroes, staatsse cretaris van verkeer en water staat, gisteren in de Tweede Ka- De PTT verdiept zich nog steeds in de technische aspecten van een giropas met foto. Uitgangspunt daarbij is dat een giropas met foto niet of nauwelijks veranderbaar mag zijn en voorts dat dergelijke pasjes moeilijk zijn na te maken, aldus de staatssecretaris. De dreigende problemen rond het kortingswetje waren gisteroch tend al weggenomen doordat het kabinet onder druk van het CDA het percentage van de korting voor de minimumloners had verlaagd van 0,5 procent naar gemiddeld 0,3 procent. Het kabinet besloot zelf met dit wij zigingsvoorstel te komen omdat de WD-kamerfractie na enkele dagen van intensief overleg het verzet tegen een variatie in de korting naar gelang inkomen had gestaakt. Voorwaarde is wel dat de kosten - 60 miljoen - ergens Albeda wil weer praten met sociale partners DEN HAAG (GPD) - Minister Albeda (sociale zaken) zou de sociale partners vandaag per brief uitnodigen om het afge broken centraal overleg op een aantal punten te hervat ten. Met name de verdeling van arbeid, het arbeids marktbeleid en de aftopping via de prijscompensatie zal daarbij ter sprake komen. Albeda kondigde dit gister avond aan tijdens het debat in de Tweede Kamer over de korting van de sociale uitke ringen en de bouw-cao. Na het mislukken van hét cen traal overleg over het ar beidsvoorwaardenbeleid wa ren een aantal kwesties blij ven liggen die nader tussen werkgevers, werknemers en kabinet zouden worden be sproken. Bij het punt verde ling van arbeid, dat Albeda noemde, moet gedacht wor den aan vervroegde uittre ding en arbeidstijdverkor ting. Wat betreft de aftopping van de prijscompensatie zal Albeda waarschijnlijk op het spoor gaan zitten van de mo tie van D'66, die vorige week door de Tweede Kamer werd aanvaard en waarin aftopping boven f45.000 werd gevraagd. DEN HAAG (GPD)-De Tweede Kamer is gisteravond laat akkoord gegaan met een beperking in de stijging van de sociale uitkeringen per 1 januari, oplopend van 0,3 NAAR 0,7 procent. Ook de wet om de toeslagen uit de bouw-cao niet door te berekenen in de sociale uitkerin gen en de ambtenarensalarissen kreeg een meerderheid.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7