Eerste paal nieuwbouw Galgewater de grond in Ford ftijnfciricg Twijfel over grondaankoop Xrcier-Xcrst-Xadootjcs ZAT. 16 DEC. EEN GROOTSE!!! KERSTSHOW Restauratie gevelwand Noordeinde vertraagd Drijfgas in spuitbus kan schadelijk zjjn voor de gezondheid Wethouder herdenkt C. N. Boot II heef eiog presses een week de tijd om honderden guldens te verdienen Met veilig en goedkoop bet nieuwe par in VRIJDAG 15 DECEMBER 1978 LEIDEN Omwonenden van het nieuw bouwproject protesteren met een spandoek tegen de hoge prijzen van de woningen die er gebouwd zullen worden LEIDEN - Het stadsver nieuwingsproject Galge water (voormalig terrein Rotogravure) in Leiden wordt voor een deel ver traagd. Terwijl de eerste paal voor de nieuwbouw van 76 woningen van ver schillende grootte aan het Galgewater gisteren de grond in ging, kan* de res tauratie van de monumen tale gevelwand aan het Noordeinde nog niet be ginnen. Overigens bestaat de kans dat het project nog enige uitbreiding krijgt. Opdrachtgever WestlandI Utrecht Projectontwikkeling wil op de plaats van de aangekochte en inmiddels al gedeeltelijk ge sloopte leao-school nog 14 pre mie-woningen bouwen. Het ter rein van de oude school sluit op het Rotogravure-terrein aan. Voor dit aanvullende plan heeft de Westland/Utrecht de eerste be sprekingen met de gemeente achter de rug. De project-ont wikkelaar heeft goede hoop dat de gemeente aan dit plan mee werkt. De gemeente staat er in principe positief tegenover. Een praktische omstandigheid is dat de bouw nu makkelijk te realise ren is, later is dat vrijwel onmo gelijk door de onbereikbaarheid van het terrein. Vuurwerk Onder geknal van vuurwerk (van de Westland/Utrecht) en protest (van bewoners uit de omgeving Noordeinde) 'draaide' wethouder Waal als officieel beginsignaal de eerste paal de grond in. De komende maanden wordt onder het terrein eerst een parkeerkel der (voor 60 parkeerplaatsen) aangelegd. Daarna begint de bouw van de 72 huizen. Volgens de plannen van Westland/ Utrecht komen de eerste wonin gen in de zomer van 1980 gereed. De laatste woningen moeten in het najaar van '80 klaar zijn. Het project bestaat uit 16 premie- koopflats met een prijs van rond de 150.000 gulden' en 60 apparte menten, maisonnettes en eenge zinswoningen met een gemeen tegarantie (van 180.000 tot 200.000 gulden) en in de vrije sector (van 200.000 tot 375.000 gulden). Toewijzing Westland/Utrecht begint in maart volgend jaar met de verkoop van de woningen. De toewijzing van de woningen gebeurt in overleg met bureau huisvesting van de gemeente. O'p deze wijze wil de gemeente voorzien dat de wonin gen aan Leidse woningzoeken den verkocht worden. Wethouder Waal draait de eerste paal voor het stadsvernieuwingsprojeet Galgewater de grond i De prijzen van de woningen vallen voor de Leidse woningzoeken den overigens hoog uit. Volgens Westland/Utrecht directeur Mandema is dit vooral te wijten aan de vertragingen van de plan nen door technische tegenvallers en moeizame gemeentelijke goedkeuring. "Dat levert finan ciële consequenties op", zei hij bij het begin van de nieuwbouw. Wethouder Waal (hij verving de zieke wethouder Verboom) zocht de oorzaak vooral bij de West land/Utrecht zelf. Volgens de wethouder is de project-ontwik kelaar aan het Rotogravurecom plex 'blijven hangen'. Het com plex is enkele malen doorver kocht waarbij de prijs door spe culatie sterk is opgedreven. Pamfletten Bij het slaan van de eerste paal deelden leden van de initiatief groep Noordeinde (bewoners uit de omgeving) pamfletten uit, waarin zij de gemeente opriepen dergelijke speculatie in de toe komst te voorkomen. Zij riepen op tot meer aandacht voor sociale woningbouw. Met een spandoek onderstreepten zij hun wensen. Ondanks kritiek dat deze dure wo ningbouw niet aansluit op de be hoeften van Leidse woningzoe kenden complimenteerde Waal de Westland/Utrecht met het bouwplan. Hij zei dat de vormge ving goed past in de binnenstad en in gemeentelijke kring vrij al gemene instemming heeft gekre gen. De vertraging in de restauratie van de gevelwand aan het Noordein de wordt veroorzaakt door de subsidie-politiek van het rijk. Doordat het rijk alleen subsi dieert aan bewoners/eigenaren, kan de Westland/Utrecht als project-ontwikkelaar moeilijk subsidie krijgen voor de restaura tie. De opdrachtgever zou de res tauratiepanden eigenlijk eerst moeten verkopen aan de toe komstige eigenaren. Westland/Utrecht-directeur Man dema sprak teleurstelling uit dat de restauratie nu zo op zich laat wachten. "De kwaliteit van de panden rent intussen achteruit", zei hij. Namens de gemeente zeg de wethouder Waal toe dat men blijft pogen om bij het rijk alsnog subsidie los te krijgen. In Amerika is vanaf volgende week de produktie van spuit bussen met als drijf gas chloorfluormethaan (een freongas) verboden. Dat is het resultaat van onderzoeken waaruit is gebleken dat dit gas schadelijk kan zijn voor het milieu en de gezondheid van de mens omdat het de ozonlaag in de stratosfeer aantast. Als de ozon wordt af gebroken zou er teveel ultra violette straling het aardop pervlak kunnen bereiken. Ook is gebleken dat deze gassen de warmtehuishouding in de atmosfeer kunnen verstoren, wat tot klimaatswijzigingen zou kunnen leiden. Het is al lemaal nog wat vaag, maar men heeft blijkbaar gedacht: beter voorkomen dan genezen Ook in ons land is al de nodige deining ontstaan over spuit bussen en aantasting van de ozonlaag. Het is nu zover dat bij Koninlijk Besluit is vast gelegd dat op bussen die het bewuste chloorfluormethaan bevatten met ingang van 1 juni volgend jaar verplicht de volgende tekst onuitwisbaar en duidelijk zichtbaar en leesbaar moet staan: "Waar schuwing. Bevat een chloorfluormethaan, dat schadelijk kan zijn voor het milieu en de gezondheid van de mens door vermindering van ozon in de stratosfeer" Het Tweede-Kamerlid me vrouw Lambers (D'66) heeft afgelopen woensdag minister Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygiëne zelfs al ge vraagd om het Amerikaanse voorbeeld maar te volgen Daar loopt het besluit dat de waarschuwing op de bussen verplicht stelt dan ook op vooruit, op een in fasen uit te vaardigen verbod. De Nederlandse Erosol Vereni ging (de club van spuitbusfa brikanten) sprak zich eerder al uit tegen de waarschuwing op de bus. De fabrikanten achtten de consument niet deskundig genoeg om aan de hand van zo'n waarschuwing zelf te beslissen of ze hem nu wel of niet moesten kopen Liever zagen zij als het dan toch nodig blijkt dat de over heid die beslissing neem t en de produktie van de spuitbussen verbiedt. De Consumentenbond daaren tegen vindt dat de consument best zelf kan beslissen (en de regering vindt dat zoals nu blijkt dus ook), maar zag nog liever de hele spuitbus van het toneel verdwijnen. Dat zal niet gebeuren. Er zijn namelijk nog een aantal an dere drijfgassen, waarvan geen schadelijke gevolgen be kend zijn. Die andere, lach gas, dimethieletherC02 en butaan bijvoorbeeld, hebben allemaal weer hun eigen na delen. Het grote voordeel van freongas is namelijk dat het tegelijk drijfgas en oplosmid del is, en niet brandgevaar lijk. De heer Helsteyn van Sanders (tot voor kort in Leiden, nu in Haarlem) zegt de waarschu wing op de bussen of een ver bod in de toekomst, als het gas schade aan mensen toebrengt een positieve zaak te vinden Uw winkelcentrum De Kopermolen presenteert op!! av. 11.00 u. show 1 av. 14.00 u. show 2 met T.V. artiesten GROEP CHAMPAGNE BEN CRAMER De Kerstman Hans Versnel - Kerst-quiz - en vele prijzen!! „Kopermolen Leiden" Weer vele activitei ten in de komende da gen Zie pagina 19 AUPING LUXAFLEX GARDISETTE Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Lelden Telefoon 071-142627 LEIDEN - De plannen van het Leidse college om het bedrijfs- Voor onder grote en kleine kerstbomen. Geschenkjes van Kreier voor uw lief in iedere prijs. Leuk om te geven, leuk om te krijgen. Enige voorbeelden van kado-artikelen van het beroemde Zwitserse huis Kreier: leuke kussentjes, schorten voor hem en haar, pannelappen, ovenhandschoenen, place-mats en niette vergeten de prachtige 100% katoenen batist zakdoekjes. Prettige en sfeervolle kerstdagen. 9» Breestraat 135 - Leiden telefoon 071-131841 terrein van Betonindustrie Wer- nink aan de Morsweg aan te ko pen, stuiten bij raadsleden op aarzelingen en bezwaren. In de raadscommissie ruimtelijke or dening werden gisteravond van verschillende kanten bedenkin gen gemaakt. Die bedenkingen richtten zich te gen de prijs en onderdelen van de transactie. Met aankoop van het bedrijfsterrein zijn enkele mil joenen gemoeid, terwijl de ge meente het complex niet direct kan benutten. Wernink verkoopt het terrein onder de voorwaarde dat zij het nog vijf jaar (als huur der) kan benutten. De gemeente kan zich echter niet veel uitstel veroorloven. Een ver tegenwoordiger van Wernink liet gisteravond in de commissie uit komen dat de transactie dit jaar moet worden geregeld omdat de ze anders niet zal doorgaan. Voor de gemeente is het terrein van belang voor de vestiging van be drijven uit de binnenstad. Wernink blijft na de verplaatsing van de Morsweg ten dele in Lei den. De betonindustrie wil zijn kantoor alsmede Wernink Re creatie - een ander onderdeel van het concern - vestigen in een nieuw te bouwen kantoor aan het Schuttersveld. De betonproduk- tie wordt overgeheveld naar de vestigingen in Koudekerk en Oudenbosch. Spuitbussen met chloorfluormethaan zullen vanaf juni vol gend jaar een waarschuwing moeten bevatten: "Kan schadelijk zijn voor milieu en gezondheid van de mens". Hij vertelt dat Sanders enkele jaren geleden al begonnen is het freongas langzaamaan te vervangen door butaan en steeds meer gaat werken met drukpompen zonder drijfgas. Dat laatste, zegt hij, is de ten dens in de hele spuitbusindus trie, ook in Amerika. Helsteyn: "Wat dat betreft lopen wij eigenlijk al een klein beetje vooruit op de ontwik keling, omdat we veel met spuitbussen te maken hebben. De kleintjes onder de produ centen zijn nog veel minder ver, voor hen is het ook een veel kostbaarder zaak". De erosolfabriek erosol spuit bus) van Sanders in Vlijmen maakt spuitbussen met hon derden verschillende produk- ten. Dat gaat van parfums, eau de toilettes en luchtver frissers tot auto-artikelen, aanstekergas en kerstbooms- neeuw. De heer Vermeulen van de San- ders-spuitbusfabriek in Vlij men vertelt waarom voor ver vanging van het freongas juist voor butaan is gekozen. "Het voordeel van butaan bo ven andere drijfgassen is dat butaan ook bepaalde oplos sende eigenschappen heeft. Soms heb je nog wel een apart oplosmiddel nodig, freon was veel beter. Een nadeel van bu taan is weer dat het brand baar is, maar dat is eau de cologne in een sprenkelflesje ook" De spuitbussen die in Neder land verkocht worden, wor den ook hoofdzakelijk in ons land gemaakt. Nederland voert zelfs spuitbussen uit. Begin dit jaar werd in een ra dio-actualiteitenprogramma gezegd dat de helft van alle spuitbussen op chloorfluor methaan "loopt". De heer Vermeulen van Sanders: "Ik denk dat dat al veel minder is geworden. Er is natuurlijk nu een sterke druk om iets anders te gaan gebruiken" ADVERTENTIE £c" Er zijn nog echte JUWELIERS Lucas van Leijden wil er één zijn en 't is gauw Kerstmis IN Lucas van Leijden Nieuwe Rijn 4, Leiden LEIDEN - Wethouder Schoute heeft gisteravond de afgelopen woensdag overleden directeur van de sociale dienst C.N. Boot herdacht. Hij prees de grote betrokkenheid die de heer Boot gedurende de jaren dat hij aan de GSD was ver bonden met de dienst toonde en was van mening dat hij getracht had de sociale dienst in goede banen te leiden. Dat terwijl Lei den met zijn 100.000 inwoners een problematiek kent die "niet in relatie staat met het aantal in woners", aldus de wethouder. "Door het overlijden van de heer Boot is er een gat in de organisa tie gekomen dat moeilijk gedicht zal kunnen worden". In verband met de begrafenis van de heer Boot zullen de kantoren van de Sociale Dienst aan de He rensingel, Steenschuur en Apol- lolaan maandag de gehele dag ge sloten zijn. ADVERTENTIE We hebben u al verteld dat Ford z'n prijzen zou verhogen. De datum is inmiddels bekend: 22 december wordt 'n Ford 3 duurder. Dat geeft u een week de tijd om honderden guldens te verdienen. Het naderende einde van het jaar is een goede gelegenheid om 'ns terug te blikken. Hoe zat 't met uw auto? Zou u niet beter uit zijn geweest met 'n Ford. Degelijke, veilige en voordelige auto's. Vraag het maar 'ns aan een Ford-rijder. U gaat het in 1979 beter doen? Koop dan de komende week een Ford. Als u dat wilt leveren we 'm pas volgend jaar af. Tegen de oude prijs I

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3