Gert Ligterink wekt woede op van Timman en Sosonko Van h Oever: Verschil niet Noren nu kleiner Van Kraay naar B-selectie van Oranje verwezen Opgeven tegen Miles „misdadig" Sportboycot Z-Afrika splijt kabinet van Nieuw Zeeland vv Wiersma na remises dicht bij hoofdprijs VRIJDAG 15 DECEMBER 1978 PAGINA 15 ZEIST (ANP/GPD) Vijftien spelers voor de A-ploeg en 17 voor de B- ploeg zijn door bondscoach Jan Zwartkruis aangewezen voor de ontmoetingen tegen West- Duitsland A (woensdag 20 de cember) en West-Duitsland B (dinsdag 19 december). De bondscoach heeft voor het "gro te" treffen tegen West-Duitsland een beroep gedaan op drie "bui tenlanders": Neeskens, Rep en Rijsbergen. Opvallend is overigens dat Adri van Kraay tie i ïPSVr Voetbalfan spant kort geding aan tegen arbiter VENETIË (ANP) - Een Ita liaanse voetbalsupporter heeft een kort geding aange spannen tegen de scheids rechter die afgelopen zondag de wedstrijd in de Italiaanse derde divisie tussen Padua en Treviso floot. De arbiter wordt contractbreuk verwe ten. De Venetiaan Merighi, een vu rig aanhanger van Padua, verklaarde dat hij 16.000 lire (ongeveer 40 gulden) had be taald voor kaartjes voor zichzelf, zijn vrouw en zijn zoon, maar dat de mist in het stadion zo dicht was dat zij niets van de wedstrijd had den gezien. "Ik ben beroofd van mijn recht de wedstrijd te zien door de niet te rechtvaardigen be slissing van de scheidsrech ter af te laten trappen". Waarschijnlijk is het ongenoe gen van de supporter ver sterkt door het resultaat van de wedstrijd: zijn club Pa dua verloor met 0-6. Lorant Guy Lorant, de temperament volle Hongaarse trainer van Bayern München, is voorlo pig op non-actief gegaan. De slechte resultaten van de eens zo machtige Zuidduitse vereniging hebben nog niet geleid tot zijn onmiddellijke ontslag, maar Lorant heeft de eer aan zichzelf gehouden en zich ziek gemeld. Met een Lorant, met een salaris van 24.000 gulden per maand de duurstbetaalde trainer van de Bundesliga, wordt verlo- pig vervangen door Pal Csernai, eveneens een Hon gaar. Csernai is assistent trainer bij Bayern. AMSTERDAM (ANP) - "Hoe kun je in die stelling opge ven?" De verwijtende blik van Jan Timman in de richting van Gert Ligterink sprak boekdelen. De Groninger had lange tijd een volkomen gelijkwaardige stelling gehad tegen de Engelsman Anthony Miles, in het zoneschaak toernooi in Amsterdam één van de grootste concurrenten van Timman en Sosonko. Door een minder nauwkeurige voortzetting van Ligterink kon Miles in het toreneindspel een pion winnen. Het was echter nog geenszins duidelijk hoe Miles dit voordeel in een overwinning kon omzetten. Timman, Donner en Sosonko waren juist tot de slot som gekomen dat zwart nog een aardig robbertje kon tegenstrib belen toen Ligterink zijn handte kening op het wedstrijdformulier plaatste, de klok stilzette en Miles feliciteerde. Uit de reacties van de kenners sprak verbijstering. "Niet te ge loven", mompelde Sosonko en zijn humeur daalde zienderogen. "Misdadig", meende Donner een eindje verderop. Zelfs Miles gaf toe dat hij in een-dergelijke situa tie nog niet zou hebben opgege ven. "Al staat wit op den duur wel gewonnen", voegde hij er opge ruimd aan toe. Alleen Ligterink bleef van mening dat verder knokken nutteloos zou zijn ge weest. "Ik had geen enkel tegen spel", zei hij. "Wat heeft het dan voor zin nog door te gaan?" Tim man, die zijn 27ste verjaardag vierde, had toen al met zijn vrien din verontwaardigd het strijdto neel verlaten. PARTIJ 1. d2-d4 Pg8-fS, 2. Pgl-f3 e7-e6, 3. c2-c4 b7-b6, 4. Lcl-f4 Lc8-b7, 5. e2-e3 Lf8-b4 schaak, 6. Pf3-d2 d7-d5, 7. a2-a3 Lb4-e7, 8. Pbl-c3 0-0, 9. c4xd5 Pf6xd510 Pc3xd5 Lb7xd511 Tal-cl c7-c5, 12. Dc4xc5 Le7xc5, 13. Lfl-c4 Ld5xc4, 14. Pd2xc4 Dd8xdl schaak, 15. Kelxdl Pb8-d7, 16. Kdl-e2 Pd7-f6, 17. Lf4-d6 Lc5cd6, 18. Pc4xd6 TfB-d8, 19. Tcl-c6 Kg8-f8, 20. Thl-cl Kg8-f8, 21. Pd6-b5 Ta8-d8, 22. Tcl-c2 Pf6-e4,23. f2-f4 KfB-e7,24. Tc6-c7 a7-a6,25. Pb5-d4 Ke7-f6,26. b2-b4 h7-h6, 27. Tc7xd7 Td8xd7,28. Ke2-f3 Pe4-d6,29. Tc2-c6 Pd5-b5, 30. Pd4xb5 a6xb5, 31. Tc6xb6 Te7-a7, 32. Tb6xb5 Ta7xa3, 33. h2-h4 Zwart geeft op. VoorTimman zelf zijn de kansen op plaatsing voor het internationale toernooi zeer goed te noemen. Na de remise met Sosonko deelt hij nu de eerste plaats met Miles. Beide spelers hebben 10.5 punten uit 13 partijen. In de zaterdag te spelen laatste ronde hebben Timman en Miles zwart tegen respectievelijk de Spanjaarden Rivas en Sanz, bepaald geen on overkomelijke hindernissen. So sonko en de Engelsman Michael Stean delen de derde plaats en zijn afhankelijk van de resultaten van Timman en Miles. Sosonko vindt zaterdag met wit in Speel man (Eng.) een lastige tegenstan der aan de andere kant van het bord. Stean, die steeds meer op de ridder van de droevige figuur begint te lijken, moet met wit de in dit toernooi weinig strijdlusti ge Langeweg bekampen. Het begint er op te lijken dat de gok van Sosonko tegen Timman met remise genoegen te nemen ver keerd zal uitvallen. In een Engel se partij kwam Timman evenwel iets beter te staan en Sosonko durfde toen geen risico meer te nemen. Stean moest zeer op zijn tellen passen tegen Bellon, die eerder Timman een nederlaag bezorgde. De Spanjaard gooide in een Siciliaan alles op de aanval. Zoals zo vaak bleek de zwarte verdediging overal tegen be stand. Stean won enkele pion netjes en profiteerde bekwaam van de tochtige koningsstelling van Bellon. Uitslagen Uitslagen 14de ronde Miles (Engb-Ligterink (Ned) 1-0, Bellon (Spa>-Stean (Eng) 0-1, Langeweg (Ned)-Keogh (Ier) afgebr., Meulders (Bel)-Roos (Spa) 0-1, Morrison (Scho)-Rivas (Spa) 0-1, Timman (Ned)-Sosonko (Ned) V2-V2, Speelman (Eng)-Feller (Lux) 1-0, Sanz was vrij. Stand 1. Timman en Miles 10 V2, 3. Sosonko en Stean 10,5. Speelman 8 V2, 6. Sanz 7,7. Langeweg 6V2 1 afgebr., 8. Ligterink en Bellon 6, 10. Rivas 5, 11. Roos 4V2, 12. Meulders 4, 13. Keogh 3V2 1 af gebr., 14. Morrison 3'/2, 15. Feller 1 Va. De jarige Jan Timman bij de start van zijn partij tegen Sosonko r) WELLINGTON (ANP) - De al jaren slepende discussie in Nieuw-Zeeland of er al dan niet rugby gespeeld moet worden tegen Zuid-Afrika heeft gisteren tot grote on enigheid geleid in het nieu we kabinet van premier Ro bert Muldoon. De minister van Maori-zaken (een inlandse bevolkings groep), Ben Couch, die zelf behoort tot die minder heidsgroep en tevens rugby speelt, nam openlijk stelling tegen minister van buiten landse zaken Brian Talboys, die voorstander is van het boycotten van sportwed strijden tegen Zuid-Afrika vanwege de apartheidspoli tiek in dat land. Couch, die pas een uur in func tie was na zijn benoeming door Muldoon, verdeelde het kabinet in twee kampen door zich uit te spreken voor sportieve banden met Zuid- Afrika. "Ik geloof heilig in het onderhouden van spor tieve betrekkingen met welk land dan ook, of het nu Zuid- Afrika, China of de Sowjet- Unie is", zei Couch. "Boven dien komt de meeste kritiek op Zuid-Afrika van mensen die er nog nooit zijn ge weest". Minister van buitenlandse za ken Talboys heeft de rugby bond van Nieuw-Zeeland gevraagd de beslissing om een uitnodiging voor zes zwarte spelers in Zuid-Afri ka te komen spelen aan te nemen, te herzien. De bond heeft dit verzoek in overwe ging genomen. Talboys is bang dat Nieuw-Zeeland een boycot voor de Olympische Spelen van Moskou staat te. wachten, als het bezoek van de spelers doorgaat. Hetzelf de lot onderging Nieuw-Zee land bij de Spelen van 1976 in Montreal. Oppositieleider Rowling zei dat Couch zich moet confor meren met het regerings standpunt of zijn ontslag moet nemen. Voorts heeft hij kritiek op Muldoon die hij verwijt geen partij te kiezen in het conflict. r de B-selec- De A-selectie ziet er als volgt uit* Krol en Schrijvers (beiden Ajax), Hovenkamp, Metgod en Peters (allen AZ'67), Neeskens (Barce lona), Rep en Rijsbergen (beiden Bastia), Jansen (Feyenoord), Brandts, Willy van de Kerkhof en Poortvliet (allen PSV), Koster (Roda JC), Doesburg (Sparta) en Wildschut (FC Twente). Bij de selectie voor het B-elftal maakte o.a. Jaan de Graaf van AZ'67 zijn opwachting, evenals de Bosschenaar Jan Peters, Ro meo Zondervan van FC Den Haag, André Stafleu van Feye noord, André van Gerven van FC Twente en Hans van Breukelen van FC Utrecht. De beide laatsten zijn doelverdedigers. De rest van de groep ziet er als volgt uit: Meutstege en Tahamata (bei den Ajax), Spelbos (AZ'67), Van de Korput (Feyenoord), Vreyssen (NAC), Van Kraay, Lubse en Ste vens (alle PSV), Vermeulen (Ro da JC), Valke (Sparta), Thijssen (FC Twente). Deijkers Aan het eind van Gerrie Deijkers PSV gaan verla ten. De centrumspits zal gebruik maken van een vrije transfer en is momenteel in onderhandeling met enige Belgische clubs, on dermeer met Waterschei. Nu Deijkers vertrekt, circuleert het bericht dat PSV al rond zou zijn met Dominique Rocheteau van het Franse St Etienne. Bij de Eindhovense club wordt dat ech ter stellig ontkent, zoals ook wordt ontkend dat er gesproken zou zijn met Nico Jongen, de hui dige manager van MVV, die Ben van Gelder zou moeten gaan op volgen. Wel bevestigt PSV dat Willy v.d.Kuylen na afloop van zijn tweejarig contract bij de club zal blijven werken. Waarschijnlijk als jeugdscout. Mansveld De tuchtcommissie van de sectie betaald voetbal van de KNVB heeft Feyenoordspeler Aad Mansveld voor drie wedstrijden geschorst en hem bovendien een boete gegeven van 300 gulden. Dit naar aanleiding van zijn op treden in de wedstrijd Twente- Feyenoord op 26 november j.l. Mansveld mocht toen een straf schop nemen, maar miste. Twen- tedoelman Van Gerwen kwam daarop zijn doel uit en trad een beetje uitdagend op. In het dos sier staat: "Mansveld heeft daar op met één van zijn handen doelman Van Gerwen welbewust met kracht en in elk geval ge welddadig ter hoogte van diens geslachtsdelen of onderlichaam geraakt". Het onderzoek heeft enige tijd in beslag genomen omdat dit voor val niet door scheidsrechter Jan Beck was gezien. Rapporteurs van de KNVB hebben een en an der gemeld, waarna een onder zoek op gang is gebracht. GRONINGEN (GPD) - Een blik in de toekomst werpen en hardop zeggen wat hij allersaai verwacht, is voor de nationale schaatscoach Egbert van 't Oever even riskant gebleken als over één nacht ijs lopen. Een jaar geleden voorspelde de toén debuterende Lis- senaar zonder enige terughoudend heid: „Alles wijst erop dat het een sterk seizoen gaat worden". Naderhand zijn hem deze woorden meermalen onder de neus gewreven, want de vroegere jeugdtrainer, die maar al te gretig toe hapte toen zijn voorganger en collega Leen Pfrommer van zijn in verwarring geraakte rijders de bons had gekregen, bleek op een zinkende schuit te zijn gestapt. Het werd een compleet ramp jaar. Van 't Oever en zijn inmiddels op de ach tergrond geraakte compagnon Tjaart Kloosterboer waren te lichtvaardig en te optimistisch aan de veel vakman schap eisende taak begonnen om de onderuit gegleden Nederlandse schaatssport internationaal weer op de been te helpen. De traditionele lan- denwedstrijd tegen de oppermachtige Noren, die toen in Hamar plaatsvond, draaide op een fiasco uit en de uitge deelde dreun, trilde de hele winter na. Nu de Nederlandse schaatstop, inclusief de sprinters, een junioren-trio en drie Oranje-dames, aan het begin van een voor-olympisch seizoen opnieuw de degens gaan kruisen met de Noren, zou van Egbert van 't Oever een beschei den stellingname verwacht mogen worden. Immers, als de verwachtingen andermaal erg hoog gespannen zijn, kan bij zijn rijders de klap weer erg hard aankomen, met alle demoralise rende gevolgen vandien. Vooruit De kleine schaatsbaas van Oranje blijkt aan de vooravond van de ongetwijfeld zware confrontatie op Noorse bodem - het strijdtoneel ligt in Larvik, zo'n 150 km ten zuidwesten van Oslo - echter niet vervuld van angstige voorgevoe lens. Sterker nog, opgewekt vertelt hij: „We zijn in de breedte vooruit gegaan en zijn over de gehele linie dichter naar de Noren toegegroeid. Ik ben niet zo'n optimist dat ik verwacht dat we van ze zullen winnen, maar in punten zal het Vcm 't Oev optimistisch verschil kleiner zijn. Daar ben ik wel De tevredenheid over zijn eigen rijders slaat vooral op de gunstige regelmaat die zich volgens de coach in dit voor seizoen openbaarde. Van 't Oever: „Het gaat niet alleen beter, maar ook veel stabieler dan vorig jaar. Dat geldt spe ciaal voor Hilbert van der Duim, een iongen die je ziet groeien in zijn ont wikkeling, en Klaas Vriend. Die was de afgelopen winter één van de zwaksten en rijdt nu veel safer. Piet Kleine is nog een Beetje een vraagteken. In Oost- Berlijn reed hij een 3000 meter die van grote klasse getuigde, en ook zijn 10 km in Groningen was erg knap en ge durfd. Hij sukkelt nog steeds een beetje met zijn linkerknie, maar daar praten we bewust niet elke keer over. Dan krijg je hetzelfde effect als vorig jaar met Klaas Vriend. Toen riep ieder een op den duur: daar heb je hem weer met zijn zere lies" Vreemde eend Bij en waarschijnlijk tussen dit drietal moet zeker Joop Pasman worden ge noemd. De Deventenaar, is een vreem de eend in de bijt, al behoorde hij al eens tot de kernploeg. Sinds zijn hts- studie absolute voorrang heeft, staan zijn schaatsambities op een lager pitje, maar ondanks erg onregelmatig verlo pen trainingen, slaagt Pasman erin een deel van Van 't Oevers selecti'e achter zich te houden. De inmiddels afgevallen Teun Busser, Yp Kramer, Frits Schalijen ook Wim Pol, de meest beloftevolle van de jonge garde, waren niet tegen Pasman opge wassen. Toch is het Van 't Oever gelukt om met een kronkelig selectiebeleid zijn voorlopige kernploeg bij elkaar te houden, terwijl tevens voor Hans van Helden de deur gesloten bleef. De bondscoach over zijn beleid: „Ik wil wel toegeven dat Van Helden voor een kleine vierkamp, zoals in Larvik, nog wel tot de beste zes Nederlanders ge rekend kan worden. Je kunt hier dus de conclusie aan verbinden dat niet de beste zes rijders worden afgevaardigd, waarvoor ik wel verantwoordelijk ben. Daarom zal iemand die alleen maar naar de letters in mijn contract kijkt, het waarschijnlijk niet met me eens zijn. Maar ik heb toch wel een iets an der uitgangspunt. Bij mij heeft de jeugd voorrang zolang iemand van bui ten de kernploeg niet erg duidelijk heeft aangetoond beter te zijn dan een van mijn rijders". „En laten we nu eerlijk zijn, is Van Hel den nou wel echt zoveel beter dan een deel van de voorlopige kernploeg? Het verschil is minimaal geworden en dan neem ik het op voor jongens waar we in de toekomst meer aan kunnen hebben dan aan Van Helden". In het kleine ijsstadionnetje van Lar/ik, waar een Oranje-kwartet twee seizoe nen geleden in het laatste Pfrommer- jaar werd weggevaagd door de Noren, zal een dergelijk Scandinavisch machtsvertoon vrij zeker niet worden herhaald. Wat dat aangaat, is het opti misme van Egbert van 't Oever mis schien een beetje op zijn plaats, te meer daar het fameuze Noorse kwartet „es sen" nog slechts uit een trio be staat. Sten Stensen heeft namelijk zijn langdu rige carrière beëindigd, wat een ver zwakking voor de Noren inhoudt, want een gelijkwaardige opvolger is nog niet gevonden. Daarvan zullen de Neder landse allrounders als eersten profite ren, en voor een wat rooskleuriger eindresultaat kunnen ook de dames zorgen. De Nederlandse junioren moe ten ook in staat worden geacht voor een positieve score, terwijl de sprinters gehandicapt zijn door het wegvallen van de nog steeds geblesseerde kop man Jos Valentijn. AMSTERDAM (ANP) - De vierde ronde van de internationale dam- vierkamp in Amsterdam heeft geen wijziging in de rangschik king gebracht. Zowel de partij Wiersma-Tsjegolev als die tussen Gantwarg en Clerc eindigde in remise. Clerc is wel heel dicht bij de winst geweest. Hij had pech dat de Rus op het laatste moment de remise in het eindspel nog kon veilig stellen. Wiersma sloot zijn partij af met voordelig eindspel. Tsjegolev hield deze keer de wereldkam pioen goed in bedwang en een vrijwel gelijkopgaande strijd was het gevolg. Wiersma blijft twee punten voorsprong houden en komt al aardig dicht bij de eerste prijs van 4000 gulden. Stand na vier ronden: 1. Wiersma 6 punten, 2 Gantwarg 4, 3. Clerc en Tsjegolev 3. MAAG. O.VZS Af/ls/OS^JCAJ - UAWDCZ SÏM4/V AT/WIP oA> AS TOCUT S7A4A/C&OS? CHS VAM

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15