I Schepen in moeilijkheden Zware stormen teisteren groot deel W.-Europa i Yance breekt politieke missie in M.-Oosten af i 100,- KORTING SlEEUWlS Club van Rome: "De mens moet zich haasten KEUS HIT MEER DAN lOOEIKEN STOELEN Europees Parlement: "Niet over mensen rechten praten" Nog onrust in Isfahan Iart Smith: Oliebrand eert ramp DONDERDAG 14 DECEMBER 1978 ADVERTENTIE i LONDEN, DDSSELDORF (Reuter/DPA) - Grote delen van West-Europa werden gisteren gegeseld door zware stormen die hier en daar orkaankracht bereikten. In het Kanaal is vermoedelijk de Franse treiler Alcyon met een tienkoppige bemanning vergaan. Nadat het schip een noodsein had uitgezonden, schoten tien sche pen te hulp en werden vanuit Engeland een reddings boot, een hefschroefvliegtuig en een verkenningsvlieg tuig gezonden om aan het opsporingswerk deel te ne men. In Zuid-Engeland kwamen tot gis teravond acht mensen door de storm om het leven. Hierbij wa ren twee politiemannen die met hun surveillance-auto in Porth- leven in Cornwall door het opge zweepte water in zee werden ge sleurd en verdronken. Veerdiensten over het kanaal wer den gestaakt toen de windstoten opliepen tot 170 kilometer per Schade Ook uit Duitsland kwamen berich ten over zware storm waardoor veel schade ontstond. In Neder- saksen werden daken van huizen gerukt en veroorzaakte de wind overstromingen. In Beieren werden op de Zugspitze windsnelheden tot meer dan 200 kilometer per uur gemeten. Men verwachte niet dat de storm snel zou luwen. De Liberaanse ertstanker "Ore Prince" seinde gisteravond dat de trossen met de sleepboot "Ro de Zee" van Smit Internationale uit Rotterdam tijdens de zware storm waren gebroken. De Libe- raan had machineschade en werd door de Rode Zee gesleept. LUXEMBURG (ANP) - Het Euro pees Parlement vindt niet dat er in een nieuw samenwerkingsak koord tussen de EG en ruim vijf tig Derde Wereld-landen iets moet worden gezegd over de rechten van de mens. Het meen de, dat deze kwestie met zeer gro te aandacht en veel verantwoor delijkheidsgevoel moet worden behandeld. Over sancties op schendingen van de mensen rechten, bijvoorbeeld het stop zetten van ontwikkelingshulp, sprak het met geen woord. Alleen de grofste schendingen, als politieke moord en het laten ver dwijnen van politieke tegenstan ders, marteling, en het zeer lang gevangenhouden zonder proces, zouden moeten worden veroor deeld, ook om de steun van de publieke opinie te verliezen. De negen EG-landen onderhande len met 56 Afrikaanse, Caraïbi- sche en Pacific Staten (de zgn ACP-landen) over een nieuw ak koord van Lomé dat handel en ontwikkelingssamenwerking re gelt. De ACP-landen hebben reeds laten weten niets te voelen voor een verwijzing naar de rech ten van de mens en de fundamen tele vrijheden in dit akkoord. Sommige EG-landen, waaronder Nederland, menen dat er wel iets over moet worden gezegd. Het eerste- kamerlid Jan Broeksz, op wiens initiatief het parlement tot zijn uitspraak kwam, moest in zijn rapport wel eventuele sanc ties aan, die zich vanzelfsprekend zouden moeten beperken tot bij voorbeeld het staken van projec thulp (maar niet van voedsel hulp). Hij Signaleert eveneens schendin gen van de mensenrechten in West-Europa merkt op dat er geen twijfel aan zal mogen be staan dat de bepalingen (over sancties) zowel voor de EG als ACP-landen gelden, maar zegt niet welke sancties de Derde We reld-landen tegenover Westeuro- pese staten zouden moeten - en kunnen -1 Toen de trossen braken, bevond Ore Prince zich ongeveer 50 mijl ten westen van Brest in het Ka naal. In Bretange en Normandië zijn vijf mensen door het zware weer om het leven gekomen. Het zwaarst getroffen werd de kleine gemeente Ize in het departement van Mayenne waar een tornado de daken van de meeste huizen afrukte. Zoek Een Westduits vrachtschip dat zo lang is als de roemruchte .Titanic' werd gisteren nog steeds vermist in huizenhoge zeeën op de Atlan tische Oceaan, ondanks 48 uur zoeken vanuit de lucht. De 37.134 ton metende .München' met 28 opvarenden zond dins dagmorgen vroeg al noodsigna len uit en gaf daarbij zijn positie op als 450 mijl ten noorden van de Azoren. Britse en Amerikaanse militaire vliegtuigen hebben het betref fende gebied sinds dinsdag afge zocht. De 260 meter lange München was afkomstig uit Bremerhaven en op weg naar Savannah in het zuiden van de Verenigde Staten met een lading die voornamelijk bestond uit ijzer en staal en die 23.000 ton De in België gebouwde München heeft een bemanning van 26 kop pen, naast de kapitein en de vrouw van een bemanningslid. Een woordvoerder van de West- duitse eigenaars zei dat het zes jaar oude schip is uitgerust met de modernste apparatuur, waar onder een radiobaken dat niet kan falen. „Als het schip in tweeën is gebro ken zou het zeer snel gezonken zijn en in dat geval zou het baken niet hebben gewerkt", aldus de woordvoerder. Zeker acht mensen zijn in Zuid-Engeland door de zware storm omgekomen. Hier is men in het havenplaatsje Portland bezig met het opruimen van het puin dat door de wind en de daarmee gepaard gaande overstromingen op straat was terechtgekomen. Het gebeurt zelden dat het midden van de dwijnt. i schip op (Door onze correspondent) JERUZALEM - Door het plotse linge vertrek uit Israël van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Cyrus Vance, is het zeer onzeker of het Egypti- sche-Israëlische vredesverdrag nog voor aanstaande zondag kan worden getekend. In de kader overeenkomst van Camp David wordt zondag 17 december als ui terste termijn daarvoor genoemd. Vance zal morgenochtend terugke ren in Washington, na een kort verblijf in Cairo vanavond. Dit is gisteravond in officiële Ameri kaanse kringen in Jeruzalem meegedeeld. Het besluit Vances pendeldiplomatie tussen Cairo en Jeruzalem af te breken, is ge nomen in een telefoongesprek tussen Carter en zijn minister van buitenlandse zaken. „Minister Vance meent dat hij op het ogenblik van zijn vertrek uit het Midden-Oosten alles gedaan zal hebben wat hij kon doen", aldus een verklaring van zijn woord voerder George Sherman, die er aan toevoegde dat Vance ander zijds „belangrijke zaken in Was hington te behandelen had" Dinsdag verklaarde de Amerikaan se president Jimmy Carter niet te voorzien dat de ondertekening van het vredesverdrag zou wor den uitgesteld. Vance is sinds dinsdag in Jeruzalem. In Ameri kaanse politieke kringen wordt het vertrek van Vance dan ook in verband gebracht met de ernstige situatie in Iran. Ook wordt gespe culeerd dat de aankondiging van het vertrek een tactische ma noeuvre, „kanonneerboot-poli tiek", is om Israël en Egypte op ondubbelzinnige wijze de Zwarte Piet in handen te spelen en Sadat en Begin zo te dwingen de laatste obstakels uit de weg te Wel zouden tijdens de twee ge sprekken die de Amerikaanse en Israëlische delegaties gisteren voerden, belangrijke verschillen van inzicht aan de dag zijn getre den. Dat geeft voedsel aan de veronderstelling dat Vances ver trek zeer wel kan worden opgevat als een por in de ruggen van pre mier Begin, die hij vanmorgen nog ontmoette, en president Sa- dat, waarmee hij later op de dag nog een onderhoud heeft. Premier Begin gaf gisteravond zijn mening dat „de problemen zelfs na 17 december moeten worden opgehelderd, maar daar zie ik niets tragisch in". Een Israëlische regeringsfunctionaris verklaarde ernstig rekening te houden met een nieuwe topconferentie tus sen Sadat, Begin en Carter, maar in politieke wandelgangen wordt de veronderstelling dat het ver trek van Vance vooral een poli tiek drukmiddel is, serieus ge nomen. Dat Amerika definitief zou afhaken acht men erg on waarschijnlijk. tfa een dag van besprekingen in Je ruzalem zei premier Begin dat Is raël op het standpunt blijft staan dat het verdrag getekend moet worden zoals het nu is, zonder verdere toevoegingen. VOETBAL - Griekenland heeft gis teren in Athene, voor slechts 8000 toeschouwers, de vriendschap pelijke wedstrijd tegen Roeme nië met 2-1 (1-0) gewonnen. Kou das en Nikoloudis scoorden voor Griekenland, Augostin maakte de tegentreffer zeven minuten voor tijd uit een strafschop. 5? ROME (ANP) - "De komende 10 jaar zullen beslissend zijn voor het lot van de mensheid. Als in deze periode niets ge beurt om de mens te verande ren, zullen ook de weinige mogelijkheden die er nu nog zijn verloren gaan". Dit heeft Aurelio Peccei, de voorzitter van de Club van Rome, ver klaard in een vraaggesprek met het Persbureau AFP. De club van Rome is een groep geleerden en vooraanstaande zakenlieden die zich bezig houdt met de grote proble men van de wereld. "In de afgelopen decennia is de mens verdoofd door de tech- nisch-wetenschappelijke re volutie, is hij verblind geraakt door de goedkope en makke lijk beschikbare.energie en de verlossende technologie. De moderne mens is een onvol tooid wezen dat onder het formaat blijft van hetgeen hij maakt. Bij andere soorten is een dergelijk achterblijven een voorbode van de onmid dellijke verdwijning van de soort", aldus Peccei. "Wij zijn op het moment niets anders dan culturele fossie len", meent de voorzitter. "Het is noodzakelijk dat de mens, en in eerste instantie de leiders van de wereld, zijn be perkte denkwijze aflegt en gaat denken in termen van de soort en niet van nationaliteit of klasse. Gebeurt dit niet, dan verwordt het menselijke drama tot een tragedie". De voorzitter dringt erop aan dat er snel maatregelen worden genomen. "Het is onverstan dig, waarschijnlijk zelfs noodlottig, te rekenen op een termijn van meer dan 10 jaar (om iets te doen)." Het belangrijkste probleem waarvoor de wereld zich ge steld ziet, is de toename van de bevolking. Op het moment zijn er al 4,4 miljard aardbe woners en elk jaar komen er nog eens 73 miljoen bij. Ruim een derde van de wereldbe volking leeft in armoede met een jaarinkomen dat de 90 dollar niet overschrijdt. "Niettemin bestaat er geen enkel plan dat op lange ter mijn en op wereldschaal de nieuwe aardbewoners van een redelijke levensstan daard verzekert. Een derge lijk plan bestaat evenmin voor de miljard werklozen die de wereld in het jaar 2.000 zal tellen. "Anderzijds is de wereld omge vormd tot een gigantisch mi litair kamp. De aanwezige kernwapens zijn in staat de wereldbevolking 12 maal te vernietigen en de "defensie" slokt per dag een miljard dollar op. "Het meest be dreigd worden de zogenaam de "vernieuwbare" grond stoffen. "Per minuut ver dwijnen 28 hectare bos wat per jaar neerkomt op een op pervlakte gelijk aan die van Nederland, België en Dene marken samen. Als er niet snel maatregelen worden ge nomen is de aarde binnen dertig jaar volledig ontbost. Tegelijk hiermee worden de flora en fauna ernstig be dreigd. Van de diersoorten op aarde worden er 625 met uit sterven bedreigd en bij de planten ligt dit aantal tussen de 20.000 en 25.000". Ook op het punt van de ener gievoorziening zal de situatie kritiek worden, aldus Peccei. Volgens hem zal de echte energiecrisis de wereld in de jaren negentig treffen, op een tijdstip dat de alternatieve energiebronnen nog niet vol doende ontwikkeld zijn. "Alle problemen die wij voorzien hangen met elkaar samen en moeten op mondiale schaal worden opgelost". Ondanks zijn onheilsvoorspel lingen, zegt Peccei geen pes simist te zijn. "Ik geloof in de mens. Hij is agressief, kort zichtig en egoïstisch maar niet in zodanige mate dat hij zich van het leven berooft". ISFAHAN (ANP) - Ook gisteren was het onrustig in de Iraanse stad Isfahan, waar eerder bij bloedige incidenten talrijke do den waren gevallen. Militairen traden met knuppels, maar ook met vuurwapens, op tegen de monstranten. De hoogste religieuze leider in Is fahan heeft alle volgelingen in de stad verzocht vandaag thuis te blijven, hun zaken te sluiten en geen inkopen te doen. Dat komt neer op een algemene staking, die in strijd is met de geldende staat van beleg. Aanlei ding is de golf van terreur en in timidatie, die door aanhangers van de sjah in het hele land is ontketend. De onder staatstoezicht staande Iraanse radio heeft gisteren mel ding gemaakt van "omvangrijke" betogingen ten gunste van de sjah in Teheran en acht andere steden in de provincie. Een woordvoerder van het oppositie voerende "Nationale front" ver klaarde in een commentaar op dit bericht dat de deelnemers aan die betoging agenten van de geheime dienst waren. ADVERTENTIE Tot eind december 1978 organiseert Meeuwis Meubelen in de toonzalen in Oirschot en Nieuwkoop een grootscheepse stoelenparade. Een expositie van niet minder dan 100 eikenhouten stoelen in alle stijlen die maar denkbaar zijn. Komt u snel eens kijken naar dit spectaculaire stoelengebeuren, want u heeft nu de kans om zich snel en volledig te oriënteren. Wilt u alles weten over eiken, dan moet u naar Meeuwis in Oirschot of Nieuwkoop. SALISBURY (Reuter) - Pre mier Ian Smith van Rhodesië heeft gisteren bij een bezoek aan de grotendeels uitge brande olieopslagplaats in Salisbury gezegd dat dit "een van onze grootste tegensla gen sinds het begin van de terroristenoorlog is. Het zou dwaas zijn iets anders te be weren. Het is een grote ramp, zoals u kunt zien." Ongeveer de helft van het ge weldige complex is vernield. Volgens kenners is ongeveer 78 miljoen liter brandstof verloren gegaan ter waarde van ongeveer 18 miljoen dol lar. Er zijn 22 opslagtanks van 3,5 miljoen liter elk verloren ge gaan. Het vernielde gebied zal wor den herbouwd en over acht of negen maanden weer in wer king zijn, aldus een van de oliefuncionarissen. Er zullen nog meer veiligheidsmaatre gelen worden getroffen, zie hij. Om onze 100-stoelen-aktie nog aantrekkelijker te maken, krijgt elke 100ste bezoeker, die een van de 100 geëxposeerde stoelen koopt, een korting van maar liefst f100,-. De kans dus om heel goedkoop aan een of meer stoelen te komen. Met daarbij nog iets extra's: elke 1000ste koper van een of meer Meeuwis- artikelen krijgt bovendien een eiken eetkamer ameublement gratis aangeboden. Redenen genoeg dus, om snel eens te komen kijken naar de Meeuwis Stoelen Parade. Méér dan een halve eeuw eerlijk eiken i

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9