PvdA en in beleid van Pais CDA missen visie Kamervragen over afluisteren van advocaat Nerveus, 'erwerkt, Vermoeid... Sanox kalmeert ■ED3SQOB Schakel vice-voorzitter CDA-fractie Singer naaimachine Uit Leef 2 gegrepen: UIT IN DE RANDSTAD Wiegel wil kamerlid beter gaan betalen DONDERDAG 14 DECEMBER 1978 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De CDA-- Tweede-Kamerfractie heeft gis teravond met uiterst kleine meerderheid mr. Maarten Scha kel (AR) gekozen tot vice-voorzit- ter van de fractie. Pas na drie stemmingen slaagde Schakel erin om de absolute meerderheid achter zich te krijgen. Hij kreeg 21 van de 40 geldige stemmen op zich, zijn grootste ^opponent Van Hou welingen kreeg 19 stern- Van Houwelingen, vertegenwoor diger van de zogenaamde loyalis ten binnen de CDA-fractie, werd tenslotte wel als gewoon lid in het fractiebestuur gekozen. Voordat tot stemming werd overgegaan, had de vorige week tot fractielei der gekozen drs. Ruud Lubbers al laten weten dat hij zijn toen gemaakte voorbehoud zou laten varen, waarmee zijn benoeming een feit werd. Lubbers deed dat toen zich geen duidelijke meerderheid voor èèn van de twee kandidaten voor het vice-voorzitterschap aftekende. Het fractiebestuur kon gister middag niet tot een advies komen en besloot daarna om de verkie zing „vrij" te laten zijn. Dat was voor Lubbers reden om niet lan ger een voorbehoud te ma ken. Door de stemuitslag kwam gisteren wel een duidelijke verdeeldheid in de CDA-fractie aan het licht. Centraal stond de vraag of - na de weigering van loyalist Hans de Boer om vice-voorzitter te wor den - toch een loyalist deze twee de functie in de fractie moest gaan bekleden, dan wel een ver tegenwoordiger van de meer be houdende vleugel van het CDA. Fractievoorzitter Lubbers had al eerder laten weten het liefst Van Houwelingen naast zich te heb ben. Volgens politieke kringen om dan meer greep te kunnen hebben op de groep loyalisten, waarvan Van Houwelingen met De Boer de belangrijkste verte genwoordiger is. Maar vanuit de rechtervleugel van het CDA werd duidelijk de voorkeur gegeven aan mr. Schakel, een uitstekend bestuurder met bovendien een lange parlementaire erva ring. lijk bijeen om zich c didaat te beraden. Indien deze groep zelf een kandidaat zou hebben voorgedragen, had het fractiebestuur die vrijwel zeker overgenomen. Maar ook de AR- groep kwam er niet uit. Ook in deze kring bleek de verdeeldheid aanwezig. Dat bleek daarna gistermiddag bij de stemmingen. In de eerste stemming kreeg Schakel 17 stemmen, Van Houwelingen 16 en werden voorts zeven stemmen uitgebracht op Beumer (ook een loyalist), en twee (toch) op De Boer. De tweede stemming gaf ook geen uitsluitsel: Schakel kreeg 21 stemmen, Van Houwe lingen 16, Beumer 3 en De Boer 2. De derde stemming gaf uiteinde lijk de doorslag: Schakel 21, Van Houwelingen 19 en twee blanco. Aangezien blancostemmen on geldig zijn was Schakel geko zen. kan- Overigens zou de stemmenverhou ding er voor Schakel nog gunsti ger hebben uitgezien indien de fractie compleet was geweest. De meerderheid van de zeven afwe zigen wordt in politieke kringen gerekend tot de rechtervleugel van het CDA. In de andere func ties in het fractiebestuur werden gisteren herkozen de KVP'ers Kleisterlee en Dien Cornelissen Van Leijenhorst DEN HAAG (GPD) - De Tweede-Kamerfractie van de PvdA vindt dat het onderwijsbeleid van de regering wordt gekenmerkt door het gemis aan een fundamente le kijk op de gewenste vernieuwing en ontwikkeling met het oog op de toekomst. Het CDA meent dat het kabinet, na een jaar regeren, nog wat zenuwachtig bezig is om zijn draai te vinden en constateert dat er meer duidelijkheid moet komen over de weg die het onder wijs moet gaan. De VVD daarentegen ondersteunt „met vreugde" de koers van haar partijgenoot minister Pais en zijn CDA-staatssecretarissen DeJongen Hermes. Tijdens de gisteren begonnen be handeling van de onderwijsbe groting voor komend jaar dien den CDA, VVD en DS'70 een wij zigingsvoorstel in dat tot doel heeft het voortbestaan van de Stichting voor Onderzoek van het Onderwijs in elk geval tot en met 1979 te garanderen. Pais heeft aangekondigd danig te ri ip de subsidiegelden. De drie fracties willen verder dat de regering een half miljoen gulden extra beschikbaar stelt voor on derwijs aan Surinaamse en an derstalige leerlingen in de vier grote steden. Verder willen de socialisten extra arbeidsplaatsen scheppen in het wetenschappelijk onderwijs. Dat kan, menen zij, door een bedrag van 5 miljoen gulden te schrap pen van de post voor de aanschaf van computerapparatuur door universiteiten en hogescho len. Mevr. Andela-Baker (CDA) deed de suggestie om voor het gehele la ger beroepsonderwijs een sti muleringsbeleid te ontwikkelen. Speciaal moet dan worden gelet op de kansen voor meisjes. horst hield de bewindsman voor dat de toegang tot onderwijs niet mag worden belemmerd door fi nanciële barrières. PvdA, CDA en in mindere mate de VVD zetten zich af tegen de voor genomen inkrimping met tien procent van het aantal taakuren in het voortgezet onderwijs. De socialist Konings heeft berekend dat die maatregel 300 arbeids- plaatsen kost. Meer geld wil de Rozengracht in het voorbijga fractie voor het zogeheten sti- ongelukken deden zich niet AMSTERDAM - Een forse, r kinderen met i het onder- De PvdA'er Konings diende een amendement in voor bekostiging van extra leerkrachten aan mavo- scholen en scholen voor lager be roepsonderwijs (lbo), die voor namelijk bevolkt worden door De D'l kinderen uit arbeiderswij- van ken. muleringsbeleid, aandacht is vo achterstanden wijs. Weinig heil zaf Van Ooijen (PvdA) in Pais' plannen voor een Natio nale Educatieve Raad, die zich in de trant van de SociaalEconomi- sche Raad zou bezighouden met de relatie onderwijs en arbeids markt. CD A-woord voerder Van Leijenhorst liet zich sceptisch uit over zo'n educatieve raad. Van Leyenhorst vroeg de regering meer duidelijkheid te brengen in het onderwijsbeleid met betrek king tot vernieuwing (midden school) en ontwikkeling (lande lijk brugklasproject). Hij signa leerde een vermoeidheid bij het onderwijsveld ten aanzien van de stroom veranderingen. Een goed informatiesysteem kan wonde ren doen, meende Van Leyen horst. ADVERTENTIE Zowel PvdA als CDA lieten zich kritisch uit over de studie die mi nister Pais wil laten instellen naar toepassing van het zogenaamde profijtbeginsel in het onderwijs. Volgens de socialist Van Ooijen is een grotere individuele bijdrage van mensen in de kosten van het onderwijs alleen aanvaardbaar als de zwaarste lasten worden gelegd op de zwaarste schouders en als daardoor grotere groepen achtergesteld en eerder aan on derwijs kunnen gaan deelnemen. CD A-woord voerder Van Leyen- Mertens is voorstander van een frontale aanval op het verschijnsel „overuren maken" Terugdringen daarvan schept werkgelegenheid voor anderen, aldus zijn redenering. Mevrouw Ginjaar (WD) toonde zich bezorgd over de talenkennis van de leerlingen in het voortge zet onderwijs. Zij wil een onder zoek naar de vraag of de omvang van de eindexamenpakketten wel optimaal is. Overigens noemt zij de moedertaal het allerbelang rijkste vak en dat moet volgens haar in alle schooltypes meer aandacht krijgen. ADVERTENTIE Singer naaimachine type 377 ter waarde van f 499,- Stabiele portable zig-zag naaimachine. Semi lichtgewicht met handgreep. Tal van interessante extra's, zoals een liggend spoel- klosje voor de naald en exclusieve naaldhouder. Als u niet wint is er al een automatische Singer zig-zag voor f 349,-. (Evt. prijswijzigingen voorbehouden.) SINGER SE (CJk. t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" DEN HAAG (GPD) - Tweede-Ka merleden van PvdA en WD hebben minister De Ruiter (justi tie) opheldering gevraagd over berichten dat twee jaar geleden de telefoon van de advocaat van Pieter Menten op last van de Am sterdamse rechter-commissaris is afgeluisterd. De kamerleden spreken in schriftelijke vragen hun verontrusting over dit feit uit. De afluisterzaak werd eerder deze week bekend gemaakt door de Orde van Advocaten, nadat Men- tens huidige advocaat, mr. L. van Heijningen, stukken had aange troffen waaruit het afluisteren bleek. Het betrof gesprekken die de betrokken advocaat, mr. H. Hoorneman uit Amsterdam, in december 1976 heeft ge voerd. De kamerleden Roethof en Kosto (beiden PvdA) en Nijpels en Cappeijne van de Copello (beiden WD) vinden dat iedere burger in volledig vertrouwen met zijn ad vocaat telefonisch moet kunnen spreken. Zij wijzen op het ver schoningsrecht van de advocaat, wat betekent dat mededelingen aan de advocaat gedaan vertrou welijk zijn en deze niet gedwon gen kan worden daarover uit spraken te doen. In hun vragen wijzen de vier ka merleden bovendien op artikel Oud-verzetsstrij der ds. Slomp overleden VAASSEN (ANP) - In zijn woon- plaats is gisteren de oudverzets strijder ds. F. Slomp op 80-jarige leeftijd overleden. Slomp, in de bezettingstijd beter bekend onder de naam "Frits de zwerver", was onder meer op richter van de landelijke organi satie voor hulp aan onderduikers. 125 van het Wetboek van Strafvordering, waarin staat dat processen-verbaal van op last van de rechter-commissaris afgeluis terde gesprekken zo spoedig mo gelijk in bijzijn van die rechter commissaris moeten worden vernietigd. In dit geval is dat niet gebeurd, de processen-verbaal bestaan nog steeds. De kamerleden willen dat de minis ter van justitie stappen onder neemt om te voorkomen dat dit soort zaken meer gebeurt. Zo vragen zij om een instructie aan het openbaar ministerie dat geen gesprekken van advocaten meer mogen worden afgeluisterd. Ook dient de minister voor garanties te zorgen dat processen-verbaal van afluisteringen onverwijld worden vernietigd. Ook willen de vier kamerleden dat de minister maatregelen neemt tegen de betrokken rechter commissaris. Zij wijzen op arti kel 11 van de Wet op de Rechter lijke Organisatie, waarin staat dat leden van de rechterlijke macht door de Hoge Raad kunnen wor den ontslagen „wegens handelen of nalaten dat ernstig nadeel toe brengt aan de goede gang van za ken bij de rechtspraak of aan het in haar te stellen vertrouwen". De kamerleden vragen niet om ont slag, maar vinden wel dat de mi nister tenminste de procureur- generaal bij de Hoge Raad moet vragen „in belang van de wet" de afluisterbesluiten van de rechter commissaris voor vernietiging door de Hoge Raad voor te dra gen. Tenslotte willen de kamerleden weten of de toenmalige minister van justitie, mr. Van Agt, van het bevel tot afluisteren op de hoogte was, aangezien het afluisteren geschiedde op eis van de officier van justitie. De vragenstellers la ten blijken het vreemd te vinden indien Van Agt hiervan niet ge weten zou hebben. en bevordert daardoor^ een goede nachtrust.' AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 15 dec., 20.15 uur, Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. Anton Kersjes; 16 dec., 15.00 uur, Radio Philh. Or kest o.l.v. Niklos Erdalyi; 16 dec., 20.15 uur, Concertgebouwor kest o.l.v. Bernard Haitink; 17 dec., 14.30 uur, Ned. Kamerorkest o.l.v. Ivan Fischer; 17 dec., 20.15 uur, Gewestelijk Orkesten Chr. Oratoriumver. Groot Noord o.l.v. Willem Wiesehahn; 19 dec., 19.30 uur, Koor Ned. Handelver. en het Richard Hickox Orche stra o.Lv. Jack Loorij. Kleine zaal: 18 dec.. 20.15 uur, Concerto Amsterdam o.l.v. Jaap Schroder; 19 dec., 20.15 uur, Luisa Basa- balian, sopraan en Richard Trimborn, piano. Stadsschouwburg: 15 en 16 dec., 20.15 uur, Publiekstheater met "Koning Oidipous/Oidipous in Kolones" van Sophokles; 17 dec., 14.00 en 20 dec., 20.00 uur, Ned. Opera Stichting met "Norma" van Bellini; 18 dec., 20.15 uur, Paul Steenbergen en Ellen Vogel in "Lieve leugenaar" van Jerome Kilty; 19 dec., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Pijlers van de samenleving" van Ibsen. Carré: 15 t/m 21 dec. (beh. 11), 20.15 uur, musical "Swingpop" van Seth Gaaikema; 17 dec., 11.00 uur, Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. Anton Kersjes. De Brakke Grond: 15-t/m 21 dec., 20.30 uur, cabaret Frits Lam- brechts 'Teder voor zich De Kleine Komedie: 15 t/m 21 dec. (beh. 18) dec., 20.15 uur, Jan Blaaser m.m.v. Clous van Mechelen, in "Bruin brood". Nieuwe de la Mar: 15 en 16 dec., Seth Gaaikema one-man-show "Toen de zwijgers gingen spreken"; 17, 18 en 19 dec., 20.15 uur, komedie "Hou me vastlaat me los", met o.a. Rijk de Gooyer; 20 en 21 dec., 20.15 uur, Ton van Duinhoven en Ina van Faassen in "Volgend jaar zelfde tijd" van Bernard Slade. Tingel Tangel: 15, 16, 20 en 21 dec., 20.30 uur, Marijke en Sieto Hoving "Geloof, hoop en liefde"; 16 dec., 20.30 uur, "De les" van Ionesco en "De overledene" van d'Obaldia. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 15 dec., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Parodie" van Tom Stoppard; 16 en 21 dec., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Pijlers van de samenleving" van Ibsen; 17 dec., 14.00 uur, Haagse Comedie met "De voorpagina" van Hecht en McArthur; 17 dec., 20.15 uur, Haase Comedie met "Coriolanus" van Shakespeare; 18 dec., 20.15 uur, Galas Karsenty Herbert met "Nina" van André Roussin; 19 dec., 20.15 uur, Federatie Haags Amateurtoneel met "Plotseling thuis" van Durbridge. Congresgebouw: 15 en 16 dec., 20.30 uur, jeugdconcerl Residentie Orkest o.l.v. Alain Lombard; 18 dec., 20.30 uur, Ned. Kamer Or kest, Bachconcert o.l.v. Ivan Fischer; 19,20 en 21 dec., 20.30 uur, verjaarsconcert Residentie Orkest; 21 dec., 20.15 uur, Luc Lutzen Simone Rooskens in "Prachthotel". Circustheater: 15 dec., 20.15 uur, Nationaal Ballet; 16 dec., 20.15 uur, "Funny Girls 1978" met travestieshow; 19 dec.,^19.00 uur, Scapino Ballet met "Assepoester". Diligentia: 15 en 16 dec., 20.15 uur, cabaret Ivo de Wijs; 17 dec., 11.30 uur, Nuove musiche, twee blokfluiten, gamba, clavesimbel; 17 dec., 14.30 uur, Eugen Injic, piano; 21 dec., 20.15 uur, Franz Shubert Kwartet. Appeltheater/studio: 15,16,19,20 en 21 dec., 20.30 uur, toneelgroep De Appel met "De getemde feeks" (theater); 15, 16 19, 20 en 21 december., 20.30 uur, toneelgroep De Appel met "Netvlies" (stu dio). Theater in de Steeg: 15 en 16 dec., 20.30 uur, de Sissies met "Sissies fore sale"; 17 dec., 14.30 uur, Haags Sprookjes Toneel met "Dag dromer"; 17 dec., 20.30 uur, old movie: "Little Caesar". Theater Pepijn: 15 en 16 dec., 20.30 uur, het Lagelandencabaret; 17 dec., 15.00 uur, Jazz in Pepijn; 20 dec., 20.15 uur. Ensemble Fiori Musicali; 21 dec., 20.30 uur, Poëzie Hardop. HOT-Theater: 16, 17,19 en 21 dec., 20.30 uur Haagse Comedie met "Hou me vast"; 17 dec., 14.00 uur, kindertheater Psstt met "De droomsoezer"; 18 dec., 20.30 uur, toneelgroep Theater met "Klein leed". Theater aan de Haven: 15 dec., 20.30 uur, Kollektief Maarten van Regteren; 17 dec., 20.30 uur, Sieiliaanse volksmuziek; 21 dec., 20.30 uur, Projekttheater met "De tranen van de burgerij". Theater De Tobbe, Voorburg: 16 dec., 20.30 uur, cabaret Stepinste- puit "Kop in 't zand": 17 dec., 11.30 uur, koffieconcert; 19 dec., 20.30 uur, film: "La gifle" van Pinoteau. LEIDEN Leidse Schouwburg: 15 dec., 20.15 uur, cabaret Vangrail "Verse groente; 16 dec., 20.15 uur, Nederlands Dans Theater; 18 dec., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Parodie" blijspel van Tom Stoppard. LAK-Theater: 15 dec., 20.30 uur, toneelgroep Theater met "Klein Leed" van Peter Grill; 16 dec., 20.30 uur, Litteris Sacrum met "Kabaal in Chioggia" van Goldoni; 17 dec., 15.00 uur, kinder voorstelling: poppentheater Parcival. Stadsgehoorzaal: 15 dec., 20.15 uur, Rotterdams Philh. Orkest o.l.v. David Zinman; 16 dec., 20.00 uur, kerstconcert door het Rijnlands Chr. Mannenkoor o.l.v. Sander van Marion; 21 dec., 20.00 uur, gospel-kerstconcert m.m.v. de groepen The Burning Candles en The Challengers en de zanger Len Magee. Lokhorstkerk: 16 dec., 20.30 uur, kerstconcert door Flos Florum. Dorpskerk, Leiderdorp, 15 dec., 20.00 uur, kerstconcert door het Rijnlands Chr. Mannenkoor c.l.v. Sander van Marion. Rijnlands Lyceum, Oegstgeest: 14 en 15 dec., jubileum (kerst) con cert door Sempre Avanti. Molukkers dupe van failliet reisbureau DEN HAAG (GPD) - Een groep Molukkers is gisteren niet naar Ambon kunnen gaan als gevolg van een faillissement van het reisbureau waar de Molukkers hun vakantie hadden geboekt. Het Haagse reisbureau Affro heeft de passagekosten niet afge dragen en daarom weigert de luchtvaartmaatschappij Garoeda de groep naar Jakarta te [Lees e gebruiksvoorschriften Volgens een woordvoerder van Ga roeda zou het om 24 Indonesië- gangers gaan. Affro (Association for Family en Friends Relations Oversea) blijkt door slecht finan cieel beheer in moeilijkheden te zijn geraakt. De organisator van Affro-reizen heeft de Haagse poli tie dinsdag op de hoogte gebracht van zijn financiële moeilijkhe den. DEN HAAG (GPD) - Minister Wiegel (binnenlandse zaken) is in principe bereid de inkomenspositie van kamerleden te verbeteren. In een debat over de nieuwe pensioenregeling voor kamerleden zei de bewindsman dat het het parlement niet lukt om uit alle geledingen uit de maatschap pij kandidaten voor het kamerlidmaatschap te werven. Volgens de mi nister is de relatief onaantrekkelijke inkomenspositie van de kamerle den een van de oorzaken van die situatie. De oppositiepartijen PvdA en D'66 zijn fel gekant tegen een verhoging van de „schadeloosstelling", zoals het inkomen van de kamerleden heet. De woordvoerders van de regeringspartijen CDA en VVD (respectievelijk Weijers en Evenhuis) vonden het evenwel logisch dat een onderzoek wordt ingesteld naar de financiële positie van kamerleden, in vergelij king tot de inkomens van andere politieke ambtsdragers (ministers, staatssecretarissen, burgemeesters, wethouders, gedeputeerden) en ho ge ambtenaren. Volgens Weijfrs verdient het gemiddelde kamerlid - gecorrigeerd-77.400 gulden per jaar. De Kamer zal met-rtume meerderheid akkoord gaan met het wetsvoorstel van de nieuwe pensioenregeling De opbouw van de pensioenen van de politieke ambtsdragers zal dan overigens veel min der snel gaan. Tot nu toe geldt voor kamerleden, gedeputeerden en wethouders een opbouwpereentage van 3,5 procent voor maximaal 20 jaar. Voor ministers en staatssecretarissen was het zelfs 5 procent van de laatstelijk genoten wedde, met een maximum van 8 jaren. Het opbouw pereentage zal in de nieuwe wet 3,5 pet bedragen voor de eerste vier jaar; daarna 1,75 pet per jaar. ADVERTENTIE Het tweede nummer van Leef, het nieuwe tijdschrift uit het huis van Margriet, ligt nu op u te wachten. Het heeft u en uw gezin weer heel wat te bie den. Zoals: Als je echt geen kinderen meer wilt. Een zeer uitvoerig artikel over sterilisatie. Ken je lijf. Wie gezond wil leven, zal z'n eigen lichaam moeten kennen. Slanke gids voor een vette maand, 'n Wegwijzer bij het kopen van de minst ongezonde olieën en vetten. Moord op zee. De zwarte feiten over de jacht op de walvis. Verder: wegwezen in de winter, verse groente in de vensterbank, plus een cadeau tje: het Speelse Binnenhoekje. Vol spelletjes, treiterproblemen en puzzeltjes. h Nieuw blad voormensen die actief, bewust,ontspannen en gezond willen leven. Overal verkrijgba

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7