Titel "garnizoenstad" voor Leiden verloren Rijk schrap flink in plan voor Maredorp Koksschool strijkt vlag voorde laatste maal Café-met-klachten ziet politie meer Irene en Bettine duelleren DONDERDAG 14 DECEMBER 1978 De Vink: "Op een gegeven moment waren er klachten over mijn juke-box. Ik zei: jongens wacht nou even. morgen zit er isolatiemateriaal om de boxen. Ik heb er nooit iets aan gedaan, maar er klaagde niemand meer". "Worden alle caféhouders wel overéén kam geschoren als het gaat over geluidoverlast door muziekinstallaties, of over het te lang draaien van muziek Dat vroeg caféhouder A. de Vink zich dinsdag af toen hij door de gemeentelijke com missie van advies voor de po litionele aangelegenheden gehoord vierd over het be zwaarschrift dat hij heeft in gediend tegen intrekking van de muziekvergunning voor zijn café 't Centrum' aan de V rouwensteeg Op zijn vraag kreeg hij ant woord van brigadier Peet van de Leidse politie: "Dat probe ren we wel te doen". "Maar hoe kan het dan dat ik als ik 's nachts mijn hond uitlaat op de Haarlemmerstraat, ik daar om vier uur nog de mu ziek hoor, terwijl ik meteen politie over de vloer heb als ik te laat sluit?" De heer De Vink heeft de politie inderdaad enkele malen over de vloer gehad. "Ik heb wel eens een waarschuwing ge had, maar dan ging de mu ziek ook gelijk zachter", zegt hij zelf. "U heeft zeker tien waarschuwingen gehad, mijnheer De Vink", zegt bri gadier Peet. Goed, na die waarschuwingen was het een keer tijd voor een proces-ver baal. Op 24 juni dit jaar was er disco-avond en werd er dus muziek gemaakt. Maar er stonden een paar ramen open voor de rook, en dat mag niet. Op acht november was het weer raak, maar ditmaal werd er nog na de verplichte sluitings tijd. muziek gedraaid. Die muziek was volgens de politie al op dertig meter vanaf het café op straat hoorbaar. Naar aanleiding daarvan werd de muziekvergunning van de heer De Vink voor drie maan den geschorst. Terug naar de vraag van De Vink: wordt er op de één meer geloerd dan op de ander? In specteur Ooik van de Leidse politie: "Om te beginnen zijn we elk weekeinde op pad om te controleren. Op vrijdagnacht zelfs tot drie uur uur 's nachts. We controleren naar aanlei ding van klachten van om- LEIDEN - Irene Schmidt, Olym pisch kampioene tafeltennis voor gehandicapten en Bettine Vrie- sekoop, oud-Europees jeugd kampioene speelden gisteren op de propaganda-avond van de ge handicapte sportvereniging "De Sleutels" een demonstratie-par tij. Bettine Vriesekoop won met 21-11. Op deze avond reikte voorzitter Joop Westbroek de zilveren speld van verdienste uit aan Frans van Leeuwen, Johan v. d. Bom en kolonel b.d. Tjebbes. De bronzen speld ging naar Joop Riethoven. wonenden of je loopt toevallig ergens tegenaan. Als het toe vallig is, volstaan we meestal met een waarschuwing. Maar als de buurt klachten heeft, dan komt dat niet van van daag op morgen. We gaan ook nooit op één klacht af, maar als er een serie klachten komt uit een buurt, dan is er al een hele ergernisreeks ontstaan. Dan gaan we eens luisteren in dat café, praten met de eige naar en geregeld controleren. Als de overlast een structureel karakter blijkt te hebben, ja dan moet er iets gebeuren. Soms kan het worden opgelost door een verbouwing, het aanbrengen van een geluids- sluis, isolatiemateriaal, een geluidsbegrenzer Dat laatste, een geluidsbegren zer, is een apparaat dat op een bepaald aantal decibellen wordt afgesteld waar de mu ziek niet overheen mag ko men. Er is er in Leiden één aangebracht, in het café 007 aan de Wolsteeg. Maar de po litie is niet zo gelukkig met die apparaten, want er kan heel makkelijk mee geknoeid wor den door de café-eigenaar zonder dat het te zien is. In het café aan de Wolsteeg zijn overigens alle mogelijke mid delen gebruikt om geen over last te veroorzaken: een sluis, isolatie,een geluidsbegrenzer, en een proefvergunning voor drie maanden waarin de po litie geregeld en overwacht controleerde. Dit alles naar aanleiding van voortdurende klachten van onwonenden onder de vorige eigenaar van het café. Er is nu aan de hand van de richtlijnen van TNO een compromis ontstaan tus sen de café-eigenaar en de buurt. Daar was wel een ver bouwing vanf 40.000 voor no dig. Als dat compromis niet wordt bereikt door dergelijke maat regelen, of al5 die maatrege len niet mogelijk zijn of niet worden uitgevoerd, staat de politie geen andere weg open dan het maken van proces verbaal en als het lang duurt schorsing van de vergunning. Ooik: "Je kunt eigenlijk niet spreken van café-overlast. Dat is een samengaan van factoren. Het heeft een hele boel te maken met de caféhou der. Als die zijn zaakjes goed in handen houdtzullen er ook minder problemen zijn. Als die naar de sluitingstijd toe werkt, niet op het laatste mo ment nog twaalf pilsen tapt, dan gaan de mensen ook ge zelliger weg. Maar er zijn ook factoren die de caféhouder niet zelf in de hand heeft. Zo is een café waar de jongeren met brom mers komen slechter af dan een café waar ze lopend ko men, en als je op het Leven daal zit, heb je minder last van de wegscheurende auto's dan in een smal steegje in de binnenstad" LEIDEN - Leiden heeft gisteravond officieel afscheid ge nomen van de militaire koksschool die deze maand vol op bezig is te verhuizen naar de Haarlemse Ripperdaka- zerne. Dat gebeurde op een zeer druk bezocht receptie in de Doelenkazerne en met een symbolische daad, het voor de laatste keer neerhalen van de Nederlandse driekleur. Op het middenterrein militair eervertoon gestreken- de Doelenkazerne werd gisteravond de nationale driekleur t Wanneer op 2 januari de Doelenka zerne en korte tijd later ook de Morschpoortkazerne aan de ge meente Leiden zullen worden opgeleverd is er na een eeuwen lange historie een einde gekomen aan de garnizoenstad Leiden. Het Leger-en Wapenmuseum "Gene raal Hoefer", dat binnen afzien bare tijd eveneens uit Leiden zal verdwijnen, is dan nog het laatste militaire bolwerk in de Sleutel stad. Zoals bekend zal het terrein van de Doelenkazerne worden gebruikt voor nieuwbouw van de Univer siteit (het zogenaamde Witte Sin gelplan) en vooreen klein gedeel te voor woningbouw. Wat er met de Morschpoortkazerne gaat ge beuren is nog niet precies be kend. Filmhuis Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum, Bree- straat 66, vertoont in decem ber een cyclus films van de be kende Zwitserse regisseur Alain Tanner. Vanavond om 21.15 uur wordt de tweede film in deze cyclus vertoond, namelijk "Jonas" uit 1976, Tanners' meest optimistische film over het leven van acht mensen die in het jaar 2000 tussen de 50 en de 60 jaar zul len zijn. De toegangsprijs be draagt vier gulden. Polderrock In de sociëteit van de Leidse studentenvereniging Catena (Kolfmakerssteeg 8) treedt vanavond de Jan van de Grond-groep op. Deze groep speelt keiharde Nederlands talige rock. De groep is on langs begonnen aan een toer- nee door ons land. Zo komen ze na Catena ook nog op het Leidse Lampival en in de Melkweg en Paradiso in Am sterdam. Het rockconcert be gint om half tien 's avonds en de toegang is gratis. Klaverjassen Het sportcafé van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 organiseert vanavond een klaverjastoer- nooi om de Vrije Ei-trofee. Het is een jaarlijks terugkerende gebeurtenis. Iedereen kan aan dit toernooi deelnemen. De inschrijvingsprijs be draagt 1,50 De wedstrijden beginnen vanavond om kwart over acht. Klaverjassen De buurtvereniging Maredorp organiseert morgenavond in samenwerking met Noordvest een gezellige klaverjas- en sjoelavond. Het is de laatste kans in 1978 om nog aantrek kelijke prijzen in de wacht te slepen. De wedstrijden, die om acht uur beginnen, worden gehouden in het Leidse Volks huis aan de Apothekersdijk. Oudstrijders Door het vertrek van de Militai re Kokschool uit Leiden is ook het Katholiek Militair Tehuis opgeheven. Gevolg is dat de Nederlandse Bond van Oud strijders niet meer de beschik king over de lokaliteit heeft om er de maandelijkse schiet-, biljart- en kaartavonden te houden. Wel is inmiddels el ders onderdak gevonden. In het vervolg kunnen de oud strijders terecht in de Protes tant Militair Tehuis in Kat wijk aan den Rijn. Morgen wordt daar de eerste avond gehouden. Bingo-avond De wandelsportvereniging "Zuid-West" organiseert morgen een bingoavond in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Er wordt om acht uur 's avonds begonnen en ieder een is welkom Ruilbeurs Iedereen die iets te ruilen heeft (speldjes, postzegels, stickers, munten, lucifersmerken etc.) kan zaterdag in clubhuis Klein Matilo aan de Zaan- straat 126. Van tien tot vijf uur is daar een ruilbeurs. Voor een hapje of een drankje kan men terecht. KJF-subsidie De stichting Welzijnsraad heeft van het Koningin Juliana Fonds een bedrag van 47.500 gulden gekregen voor de werkgroep gezinshereniging buitenlandse werknemers. Dit blijkt uit het kwartaal overzicht van het fonds. Gespreksochtend "Op eigen wieken" aan het Val kenpad 2 organiseert mor genochtend van half tien tot twaalf uur een gespreksoch tend voor vrouwen in de Me- renwijk. Onderwerp is de so ciale verworvenheden voor vrouwen. Er komt een spreek ster namens het comité "Han den af van de sociale uitke ringen". Goedkeuring op komst LEIDEN - De goedkeuring van het verbeteringsplan voor de Leidse binnenstadswijk Maredorp is op komst. Minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting/ ruimtelijke ordening) zal naar verwachting eindelijk deze maand de goedkeuring verstu ren. De goedkeuring is nodig voor een daadwerkelijke aanpak van de stadsvernieuwing in dit binnenstadsgebied. Volgens ingewijden zal Leiden ech ter voor de aanpak minder geld beschikbaar krijgen dan nodig is. De gemeente heeft in het verbe teringsplan becijferd dat voor de stadsvernieuwing in Maredorp bijna 19 miljoen steun van het rijk nodig is. De verwachting is dat het ministerie niet meer dan een kleine 12 miljoen in het tekort zal bijdragen. Het belangrijkste adviesorgaan van de minister - de coördinatie commissie stadsvernieuwing - heeft op een aantal posten flink geschrapt. Volgens de commissie zijn sommigen ramingen voor vernieuwingsplannen (aankoop panden en openbare werken) te hoog. Bij de gemeente is men hierover verbaasd omdat de ra mingen gebaseerd zijn op werken die elders in de stad al worden aangepakt. De bezuiniging op de plannen voor Maredorp zal volgens de gemeen te betekenen dat Leiden over twee jaar opnieuw lange proce dures moet voeren om meer geld los te krijgen van het rijk. Ge vreesd wordt dat dit de stadsver nieuwing in dit gebied opnieuw sterk zal stagneren. Gemeente en Maredorp wachten nu al bijna anderhalf jaar op de goedkeuring van de minister. Door het uitblijven van die be slissing blijft de stadsvernieu wing in Maredorp stilliggen. De projectgroep Maredorp stuurde de bewindsman vorige week nog een telegram met 'stijgende ver bazing' uiting gaf aan de verdere vertraging. Minister Beelaerts zegde gemeente enkele maanden toe dat hij uiter lijk in noVember een beslissing zou nemen. Een woordvoerder van het ministerie deelde desge vraagd mee dat de beslissing 'elk moment afkomt'. Het lange uitblijven van de goed keuring brengt het tegengaan van ongewenste ontwikkelingen in Maredorp nu in gevaar. De ge meente moet in afwachting van de goedkeuring van het verbete ringsplan nog steeds het be stemmingsplan voor Maredorp behandelen. E»e werking van het voorbereidingsbesluit van dit plan loopt echter op 2 januari af. Dit betekent dat de gemeente dan lopende bouwaanvragen in be handeling moet nemen. In de praktijk heeft dit als gevolg dat de omstreden bouwaanvraag voor de uitbreiding van de Hema dan alleen aan de bouwverorde ning (en niet aan de voorwaarden van het bestemmingsplan) ge toetst moet worden. In Maredorp bestaat de vrees dat de Hema zo makkelijker goedkeuring zal krijgen. Kolonel Wessels, voormalig VVD- raadslid en voormalig comman dant van de Koksschool, liep gis teravond tijdens de receptie af en toe hoofdschuddend rond. "Ik snap niet", zo liet hij weten, „waarom hier vanavond zoveel burgers zijn. Niemand van hen heeft toch ooit ene poot uitgesto ken om te proberen de Koks school voor Leiden te behouden? Nou dan. Maar reken maar dat ze er spijt van zullen krijgen want één ding is zeker; soldaten zijn altijd "brengers" geweest en stu denten. dat zijn alleen maar "halers", die leveren de midden stand nauwelijks wat op en ver oorzaken vaak alleen maar een hoop rotzooi". Aanzienlijk minder emotioneel klonk kolonel Kuipéri, in 1950 de eerste commandant van de Koksschool, die vond datje der gelijke zaken nuchter moet be kijken. "In de jaren vijftig be stond voor de universiteit al de noodzaak om iotte breiden en dit is nu eenmaal een geschikt ter rein. Voor de stad Leiden is het natuurlijk wel jammer dat er nu een einde komt aan het garni zoen, vooral uit historisch oog punt. Jammer, maar het is nu eenmaal niet anders". "Jammer, maar het is niet anders" deze gedachte leefde bij verre weg de meeste aanwezigen. Ver tegenwoordigers van het ge meentebestuur, politie, brand weer, (studentenverenigingen etc., die in de loop der jaren dankbaar gebruik hebben mogen maken van de hulp en gastvrij heid van de in Leiden gelegerde militairen. De soldaten zelf toonden zich daar entegen helemaal niet bedroefd over het vertrek uit Leiden. "Ik ben blij dat ik hier eindelijk weg ga. Ik heb nog nooit zo'n troep meegemaakt als hier. We liggen met z'n dertigen op een klein, oud zaaltje. Als er één griep heeft is in een mum van tijd de hele familie ziek. Nee, daar in Haarlem ziet het er gelukkig allemaal een stuk gezonder uit", aldus een dienst plichtige soldaat die de afgelopen vier maanden in de Morsch poortkazerne heeft gezeten. Ook overste De Grijff, de huidige commandant van de Koksschool, toonde zich verheugd over zijn nieuwe onderkomen in de Haar lemse Ripperdakazerne. Een on derkomen dat volgens hem zo comfortabel is dat de Koksschool in de toekomst zonder schroom een "Instituut voor Culinaire We tenschappen" genoemd kan gaan worden. Rond de klok van tien uur toog het hele gezelschap, onder wie bur gemeester Vis, enige wethouders en hoge legerfunctionarissen, naar de kille binnenplaats van de Doelenkazerne waar een "leger tje" soldaten, gewapend met reusachtige fakkels stonden aan getreden. En terwijl het fanfare korps van de genie het Wilhelmus speelde werd voor de laatste keer de vlag neergehaald hetgeen symbolisch het afscheid van de garnizoenstad Leiden betekende. Een afscheid met gemengde ge voelens. De "brengers" gaan naar Haarlem en de "halers" zullen zich straks op hun grondgebied gaan vestigen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3