"De kerstherberg wil een klankbord zijn Buurt-protest tegen huis Een unieke kans en in belang van de jeugd "Rode Draad" met kerst voor Columbia Nieuwkoopse partijen willen openbare bestemming voor oude raadhuis "Honds" onthaal KATWIJKSE JEUGD: GEEF ONS VUILNIS BELT VOOR CROSSEN DONDERDAG 14 DECEMBER 1978 LEIDEN/REGIO PAGINA 33. ALPHEN AAN DEN RIJN - De kerstherberg (of "kerst-inn") in Alphen aan den Rijn kent elke keer een Rode Draad. Dat houdt in, dat er tijdens de kerstherberg geld wordt "in gezameld" voor een goed doel. Dat inzamelen moet niet te let terlijk worden genomen; de bedragen komen binnen via In het verleden werd de speel-o- theek "de Rode Draad" ge steund door de kerstherberg maar nu die speel-o-theek an dere financiële bronnen heeft weten aan te boren is gezocht naar een ander project. ,De keus is uiteindelijk gevallen op een renovatieproject in Columbia. De organisatie Foster Parents Plan wil in de Columbiaanse stad Tumaco zeshonderd huizen opknap pen. Per woning is daarmee een bedrag van f 230 ge moeid. voor Nederlandse be grippen een belachelijk laag bedrag, voor de arme Colum- bianen een som gelds die ze Het opknappen van de huizen zal onder deskundige leiding van specialisten van Foster Parents door de mensen zelf gebeuren. Het Alphense kerst- herberg-comité hoopt op een opbrengst die voldoende is om tien huizen op te knappen. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Het stuit ons tegen de borst, dat iedereen praat over "eenzaam heid" en zegt: daar moeten we iets aan doen, en dan in feite niets doet. Van dat begrip "een zaamheid" hebben velen die er over spreken ook geen werkelijke notie. Ze weten niet wat het is, als iemand uit de kerstnacht- dienst thuis komt, zich daardoor bezield voelt en dan thuis komt in een huis waar niemand op hem wacht. Waar geen klank bord is. Dat nu willen wij zijn tijdens de kerst, een klankbord, waar iedereen anoniem terecht kan". Aldus Cees de Roos, algemeen lei der van de "kerstherberg" in Al phen (vroeger "kerst-inn" gehe ten"), die ook dit jaar weer in ge bouw De Bron wordt gehouden" "Lief zijn" De Roos, nu al bespiegeld: "Als de kerstherberg op tweede kerstdag sluit, zijn veel van die eenzame mensen die bij ons dat klankbord hebben gevonden, blij. Maar in feite zijn ze alleen de kerstdagen doorgekomen. Op 27 december zijn de deuren weer dicht". „De buurman die er óók was heeft dan geen tijd meer. Moet weerzo nodig andere dingen doen. Ei genlijk zouden wij de deuren Het oude raadhuis aan de Nieuwkoopse Dorpsstraat "Karakteristiek voor de dorpskern"vindt D'66. die er dan ook samen met Nieuwkoop! Noorden een openbare bestemming aan wil geven. NIEUWKOOP - De partij Nieuw koop/Noorden en D'66 vinden dat het voormalige gemeentehuis aan de Doi~psstraat een openbare be stemming moet krijgen. D'66-raadslid P. J. Swart is van oordeel dat financiële motieven niet doorslaggevend mogen zijn om het gemeentehuis af te stoten. De suggesties die vanuit de bevol king zijn gekomen moeten vol gens de democraten verder op hun mogelijkheden worden on derzocht. Voor de WD daarentegen speelt de financiële kant van de zaak. De fractie pleit voor een snel onder zoek naar de mogelijkheden, waarbij rekening moet worden gehouden met de financiële as pecten (Volgens het financieel meerjarenplan moet het gemeen tehuis een bedrag van f 750.000 opbrengen, red.) Nieuwkoop IN oor den oppert nog maals om in het voormalige ge meente huis een streek- of beroe- penmuseum onder te brengen De partij is er wel van overtuigd dat verkoop van het gemeentehuis niet al te lang meer kan worden uitgesteld, maar dan niet aan particulieren of bedrijven"ten zij een voor de gehele bevolking plezierig dan wel nuttig gebruik wordt gewaarborgd" Nieuwkoop/Noorden heeft ook al een tijdelijke bestemming voor het voormalige gemeentehuis op het oog: het zou gebruikt kunnen worden als dependance van het bejaardencentrum 't Koetshuis, zodat de bejaarden ten tijde van de nieuwbouw, in de buurt vervangende opvang ruimte kan worden geboden. De Roos ziet het verder zo: "De mens heeft een ingeborgen angst. Is bang om uitgelachen te wor den, vindt het gek zich eenzaam te voelen, maar is toch op zoek naar iemand die naar hem luis tert. Zoals onze gastvrouwen tij dens de kerstherberg bijvoor beeld". constant moeten openzetten, verdraagzaam zijn voor elkaar. Er is een carnavalsliedje, dat „Lief zijn voor elkaar" heet. Als we dat allemaal eens wat meer in de praktijk zouden willen brengen, elke dag opnieuw. Meer naar elkaar zouden willen luisteren, met elkaar willen pra ten, zouden we al een eind op weg zijn". Het comité nam over deze aangele genheid onder meer contact op met ds. Verheul. Deze deelde het inzicht van De Roos en de zijnen. Bedacht, dat in de samenleving tal van groepen zijn, die zich op één of andere wijze met opvang bezig houden. Zoals bijvoorbeeld de Vereniging voor Alleenstaan den, Kresh, De Pomp. "Wij, als kerstherberg kunnen die permanente opvang niet bieden, dat willen we ook niet. Die groe pen wel. Vandaar dat we hen uit genodigd hebben en nog uitno digen om naar onze kerstherberg te komen, er als het ware reclame te maken, zodat mensen die wel licht onbewust naar zo'n vereni ging of groep op zoek zijn, daar mee kennis kunnen maken" "Als die ;r nu groepen zijn is zichzelf kan zijn temidden van anderen (en die groepen zijn er) waar hij ook eens kan lachen, dan is hij al bezig zijn problemen op te lossen. Spelenderwijs kun nen die groepen helpen de nood te verlichten, die mensen de hand reiken op een zodanig manier, dat ze zelf de accu weer kunnen op laden en weer verder kunnen" Opvang Terug weer naar het klankbord zijn. "Dat is de belangrijkste functie van onze gastvrouwen en gastheren tijdens de komende kerstherberg. Dat komt er ook elk jaar weer duidelijk uit, al is het niet te meten. Zoals ook de resultaten van de gesprekken niet te meten zijn. Wellicht die nen we een soort medicijn toe, dat misschien wel zou werken als je het voortdurend zou toedie nen. Maar als je wekelijks een kerstherberg zou gaan organise ren, zou die z'n functieverliezen. Het spontane zou er af gaan, het zou opvang-spelen worden en dat is niet onze functie" Eenmaal per jaar, juist met Kerst mis wordt die opvang wel gebo den in de kerstherberg. "Kerst mis is toch altijd emotioneel ge laden. Juist mensen met proble men denken tijdens dat soort da gen terug aan hoe goed ze het vroeger hadden, thuis bijvoor beeld. En als je in de problemen zit, ga je dat ook nog eens ideali seren. Het is dan ook niet ver wonderlijk, dat Kerst zich bij uit stek leent voor uitbarstingen. De statistieken wijzen het uit. Als je dan iets kunt doen tijdens de Kerst en je wordt na twee dagen geconfronteerd met de gesprek ken, de dankbaarheid van de Programma Het comité dat de kerstherberg voorbereidt, zet elk jaar een programma in elkaar, dat erop gericht is de bezoekers zo aan genaam mogelijk bezig te hou den, zo lijkt het teminste op het oog. Volgens De Roos zit er meer achter. Zo sluit een bal op twee de kerstdag de kerstherberg. "Omdat dansen voor een aantal mensen een goed middel is voor menselijk contact. We schaken, omdat het een goed middel is om de zinnen te verzetten". En zo weet De Roos voor elke acti viteit wel een achterliggende ge dachte te noemen. Bij het spelen van bingo, gaat het doodgewoon om de centen: om de organisatie kosten te kunnen betalen, maar vooral ook om nog wat geld voor het goede doel, de Rode Draad (zie boven) bijeen te krijgen. Programmapunten voor kinderen zijn ook zeer weloverwogen in gepast. Kinderen kunnen tijdens de kerstherberg in de Bron kleine en verven, of zich vermaken bij kinderfilms. Er is wel eens op gemerkt: zijn er niet teveel kinde ren, zijn er niet teveel ouders die hun kinderen naar de Bron stu ren, in de wetenschap dat ze daar wel worden beziggehouden. Goed gesprek De Roos, sprekend uit ervaring: "Er zijn inderdaad ouders die hun kinderen naar de Bron stu ren. Maar lang niet altijd om zo maar eens even van ze af te zijn. Heel vaak gebeurt het, dat die ouders dan de gelegenheid vin den voor een goed gesprek. Op die manier vervul je 'dus als kerstherberg ook een goede func tie". VOETBAL. Partizan Belgrado (Jsl) heeft het toernooi om de Mitropa- cup gewonnen. Partizan versloeg gisteren in de finale de bedwin ger van Ajax Honved Boedapest met 1-0. Trifunovic maakte in de 64e minuut het doelpunt uit een strafschop. TER AAR - Een erehaag van honden. Tussen die bepaald niet-alledaagse coulisse van vrolijk kwispelstaartende blaffers daalde gistermiddag het echtpaar Niessing uit Woer dense Verlaat de trap pen van het Ter Aarse ge meentehuis af. Niessing, met zijn 67 jaar één van de oudere leden van de hondenclub Pol derwakers uit Nieuwveen, en zijn bruid, de Ter Aarse me vrouw Goedhart, stelden die onverwachte ontvangst op de trappen van het raadhuis zeer op prijs, zoals blijkt uit de foto. Bromfietser zwaar gewond ALPHEN AAN DEN RIJN - De 38- jarige Woubruggenaar Van Ko peren is gistermorgen om kwart voor acht bij een ongeval op de Eikenlaan in Alphen zeer ernstig aan het hoofd gewond geraakt. De bromfietser merkte een langs de Eikenlaan geparkeerd staande zandauto niet of te laat óp. De Woubruggenaar werd aanvanke lijk naar ziekenhuis Rijnoord vervoerd en is daarna met spoed overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. Zijn toestand was gisteravond kritiek. Koffieconcert met joodse muziek ALPHEN AAN DEN RIJN - In de Bron wordt zondagmiddag (half één) een koffieconcert gegeven door Collegium Musicum Judai- cum, onder leiding van dirigent Chaim Storosum. Het sinds 1959 bestaande ensemble brengt een uniek repertoire joodse muziek. Het ensemble bestaat uit René Wagenaar, sopraan, trommel; Mapje Keereweer, harp; Leen- dert de Jonge, fluit, piccolo; Mi chael Feves, cello en Chaim Sto rosum, bariton, viool. Ben W van Katwijk "ontsteld" over brief KATWIJK - Gaan praten met de be treffende bewoners en de zaak niet proberen te regelen via de telefoon, zoals een wethouder heeft gedaan. Dit advies heeft de commissie so ciale zaken uitgebracht (gister avond) op een brief van een aan tal bewoners van de Seinpost- dwarsstraat. Die bewoners zijn verontrust over de verkoop van een huis aan de Dr. v.d. Berg- hstichting. Deze zou hierin een gezinsvervangend tehuis voor geestelijk gehandicapten willen stichten. Met name de sfeer van grote ge heimzinnigheid verontrust de bewoners. Zowel de gemeente als de stichting heeft geen enkel ini tiatief naar de bewoners gedaan. Het huis ligt in de buurt van on verlichte slopjes en plaatsjes waar veel jeugd woont. Volgens de bewoners is er een "niet te bé- rekenen risico vanwege het expe rimentele karakter". Zij proteste ren dan ook "ernstig" tegen de komst van het tehuis. "In ver band met de veiligheid van de kinderen vinden wij ook dat de gemeente hierin een grote ver- andwoording draagt." Een gesprek met de stichting was, naar het idee van de bewoners, niet naar tevredenheid verlopen. Raadslid Timmermans kon zich die ongerustheid van de bewo ners wel voorstellen. Wethouder Parlevliet zei gisteravond ip de commissie dat B en W "ontsteld" waren door de brief. "De bewo ners doen hierin uitkomen of er pupillen van de Mesdagkliniek in het pand komen i SASSENHEIM-Nadat hij in zijn auto een hartaanval had gekre gen, is de 58-jarige Jacob Elsinger uit Haarlem gisteren in Sassen- heim tegen een stilstaande auto gereden. Toen omstanders hem uit zijn auto wilden halen, bleek hij te zijn overleden. KATWIJK - Driehonderd Kat- wijkse jongens willen een crossbaan om met bromfiet sen op te terreinrijden. De jongens vinden zelf het vuil nisbeltterrein in het gebied De Krom in het noord-oosten van de wijk Hoornes het meest geschikt. Deze wens van de jongeren werd gisteravond naar voren gebracht tijdens de inspraak avond, die de gemeente voor de bewoners van de wijk Koestal-Overduin organi seerde. De jongens boden aan de voorzitter van de bijeen komst, CDA-wethouder J. Bergman, een petitie aan waarin om de baan werd ge vraagd. De petitie was onder tekend door zo'n driehonderd jongeren. De jongens maakten duidelijk, dat er in Katwijk nergens ge legenheid is om met brom fietsen te crossen. Ze moeten nu naar de noordpunt van het Wassenaarse strand, waar ze wel mogen terreinrijden. Dat vinden ze echter te ver weg. Omdat ook andere gemeen ten crossterreinen beschik baar hebben gesteld, deden zij het verzoek om een soort gelijk terrein in Katwijk. Wethouder Bergman nam de petitie en de handtekeningen in ontvangst, met de mede deling dat hij deze zal voor leggen aan de overige leden van het college van burge meester en wethouders. "Ik beloof echter niets", zo voeg de hij daaraan toe. Rijpwetering en YYOA beslissen over fusie RIJPWETERING/OUD ADE - Morgenavond gaan de le den van de voetbalverenigingen Rijpwetering en VVOA beslissen of met ingang van 1 juli 1979 al of niet samen gaan. De voorgenomen fusie, die noodzakelijk wordt geacht door de geringe uitbreiding van het aantal wonin gen in de dorpen Rijpwetering en Oud Ade en de daaruit voorvloeiende geringe toeloop van nieuwe jeugdleden, staat dan ter discussie. De stemgerechtigde leden van het 130 leden tellende WOA en het 180-koppige Rijpwetering mogen een oordeel vellen over de plan nen die de besturen van beide clubs inmiddels in een onlangs verschenen rapport hebben ont vouwd. Tegelijkertijd zullen rond de klok van acht uur in de club gebouwen van het sportcomplex "De Hertogskamp" de respectie velijke ledenvergaderingen be ginnen. Vrij spel De op handen zijnde fusie komt overigens niet onverwacht. Aan het einde van het vorige seizoen besloten de algemene ledenver gaderingen van VVOA en Rijp wetering al om met ingang van het huidige seizoen alle jeugdle den onder te brengen in één ge- zamelijke jeugdcombinatie. Het lag in de lijn der ontwikkelingen dat ook een samengaan van beide totale verenigingen in één nieu we vereniging zou worden on derzocht en nagestreefd. Daartoe werd een onderzoeks commissie van vijf man aan het werk gezet, die de fusie moest voorbereiden. Drie van hen, Damme van der Poel. Joop Stra- ver (beiden VVOA) en Anton van der Geest (Rijpwetering) tonen zich aan de vooravond, tijdens een persbijeenkomst, hoopvol gestemd ten aanzien van het doorgaan van de fusie. Die hoop is alleen al sterker geworden door het als "zeer geslaagd" gekarakti- riseerde samenwerkingsverband bij de jeugd, de groep waar het eigenlijk allemaal om draait. Grandioos Van der Geest: "De samenwerking bij de jeugd en de verhoudingen onderling is grandioos te noe men. De spelvreugde bij de jon gens is ook duidelijk toegeno men." Waarbij Straver aanvult: "Die spelvreugde zie je toenemen omdat de jongens nu meer in een eigen leeftijdsgroep kunnen voetballen. Een jongen met min der kwaliteiten heeft nu gelijk waardige tegenstanders. Dat was voorheen niet zo." En ook Van der Poel ziet pluspunten: "Het is frappant hoe snel ze elkaar ge vonden hebben. Niet alleen in het veld, maar ook daarbuiten. In die korte tijd is dat een mooi resul taat." Het experiment met de jeugdsa- menwerking verloopt dus tot volle tevredenheid van beide clubs. Gezamelijk kunnen zij nu tien jeugdelftallen (en straks 16 seniorenteams) op de been bren gen. Voor de beide kerkdorpen een hele uitkomst. Van der Poel: "Normaal gesproken heeft een vereniging een zware jeugdafde ling. Samen hebben we nog steeds minder jeugd dan senio ren. Maar verdeel die tien jeug- delffallen over Rijpwetering en VVOA. Dan begrijp je de zorge lijke situatie." Van der Geest: Drie leden van de onderzoekscommissie (v.l.n.r. Damme van der Poel, Anton van der Geest en Joop Straver) zijn hoopvol gestemd. "Het is een ideaal moment voor een fusie tussen Rijpwetering en VVOA "En de vergrijzing zet zich door. Op school .hadden we tot voor kort 7 leerkrachten, nu nog 6. Er worden nauwelijks woningen gebouwd en de gezinnen worden kleiner...." Knelpunten Er zijn veel pluspunten voor de fu sie aan te voeren. Maar er liggen toch ook knelpunten. Voorna melijk bij de senioren, de groep die moet beslissen over de toe komst van de jeugd en voor zich zelf bezwaren ziet. Van der Poel stipt ze aan. "Door de fusie ga je een grote seniorengroep creeren. Dat zullen velen als een bezwaar zien. Men is daarbij bang voor 'n wat onpersoonlijke benadering. Een kleine vereniging lijkt gezel liger te zijn, hoewel dat natuurlijk niet hoeft. En je krijgt een brede re selectie, waardoor bijvoor beeld iemand die nu in het twee de speelt straks in het.^eg vijfde terecht komt. Het hangt helemaal van de persoonlijke instelling van zo iemand af hoe hij dat op vangt." Joop Straver verliest ook de histo rische gebondenheid niet uit het oog. "Kijk, de clubs zijn histo risch gegroeid. Elk kerkdorp had 'n club. Rijpwetering bestaat al 32 jaar, VVOA 31. Mensen zijn er ja ren voor bezig en bij betrokken geweest. Een stukje sociale be wogenheid, dat je niet mag verge ten. Maar nu we allemaal qua fi nanciën en senioren een gezonde vereniging zijn, moeten we deze emoties allemaal een klein beetje opzij zetten. Het is nu een ideaal moment voor een fusie. Wachten we nog drie, vier jaar, dan kunnen we er zelf niet meer over beslis sen en kunnen we alleen nog maar de boel bij elkaar harken en zien of er nog iets van te maken valt." Anton van der Geest: "Als de men sen het goed bekijken, ben ik er niet bang voor. We hebben alles aan gedaan en de mensen vrij gelaten om een besluit te nemen. Ondanks wat bezwaren op dit moment moeten we in het belang van de jeugd en de voetbalsport in West-Alkemade tot die fusie komen. Het is een unieke kans. Het draait goed, we kunnen het onderling goed vinden. Waarom zouden we langer wachten?" Wanneer de leden morgen beslui ten om met z'n 330-en verder te gaan. zal de totale bevolking van de beide dorpen de kans krijgen zich uit te spreken over een De gingskleur lijkt door de ongedul dig trappelendejeugd (groen-wit) te zijn gekomen, maar ook dat ligt open. Na afloop van beide leden vergaderingen is de officiële op richtingsvergadering gepland. W1M VAN WANROOY

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 33