\}-eidse agenda "Niet in spijkerpak op het Sleutelrol voor Dierenpark bij internationaal project tegen uitsterven baardgier Grote karper slachtoffer van sterk vervuild water Eenderde is jeugd Gemeente Leiderdorp huldigt 15-jarige UW PAGINA 2 STAD EN RAND DONDERDAG 14 DECEMBER 1978 WASSENAAR - Het Wassenaarse Dierenpark zal een sleutelrol gaan spelen in een internationaal project van het Wereld Natuur- fonds (WNF) om de baardgier voor uitsterven te behoeden. Het dierenpark heeft positief geant woord op het verzoek van het We reld Natuurfonds om jonge baardgieren, als die opnieuw in Wassenaar geboren worden, later aan het project ter beschikking te stellen. Het ligt dan in de bedoe ling dat de jonge vogels in een LEIDERDORP - De zogenaamde super-onrendabele gebieden in de gemeente Leiderdorp zullen niet worden aangesloten op het kabeltelevisienet. De gemeente raad besloot hiertoe gisteravond na dat was gebleken dat er onder de 29 bewoners van het gebied tussen het Patrimoniumpark en de grens met Koudekerk te wei nig belangstelling bestaat voor aansluiting. Slechts vijf personen reageerden positief op de vraag van de ge meente of zij aangesloten wilden worden op het kabeltelevisienet tegen het normale tarief. groot beschermd natuurgebied in de Alpen zullen worden uitge zet. De baardgier is een kolossale roof vogel, met een vleugellengte van 2,5 meter en wordt gerekend tot de grootste vogels van Europa. In kringen van hetWNF spreekt men nu al van de zeldzaamste vo gel van Europa. Naar schatting herbergt dit werelddeel nog maar een 40-tal in het wild levende paartjes. Zij komen alleen nog maar voor in de woeste bergge bieden van de Balkan en de Py reneeën. In de Alpen zijn zij al in de vorige eeuw uitgeroeid. Tot voor kort heeft men gedacht dat Rusland er nog duizenden had, maar nu is gebleken dat er nog maar zo n 200 zijn. De achteruit gang wordt vooral veroorzaakt doordat zij eten van met vergif bestrooide kadavers, die uitge legd worden tegen wolven en Slechts enkele dierentuinen in de hele wereld beschikken over één of twee baardgieren. Het dieren park Wassenaar heeft momenteel A. MEERBURG NIEUWE WETHOUDER LEIDERDORP LEIDERDORP - De heer A.H. Meerburg (32) wordt de opvolger van de onlangs overleden wet houder C. Gordijn. In een extra raadsvergadering op 21 decem ber aanstaande zal hij worden gekozen als wethouder van de gemeente Leiderdorp. Meerburg maakt sinds september van dit jaar deel uit van de CDA- fractie in de Leiderdorpse raad. Hij is lid van de ARP. Arie Meerburg^ is docent economie aan de christelijke scholenge meenschap Rijswijk, waar hij ook decaan is. Na zijn H.B.S.-B- diploma heeft hij het kandidaats examen politicologie behaald, daarnaast de M.O. diploma's staathuishoudkunde en statis tiek. Meerburg is getrouwd en heeft twee kinderen. Donderdag Troef Noordeinde 2a, voorlichting en begeleiding dienstweigeraars, 20-21.30 uur, tel. 140866. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep Homofilie, open café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309,' spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 20-21 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19, vrij advies. 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uu tel. 130983. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport- café, fotografie; saxofoon; Go-club, 20 LAK-Theater, LAK-cinema "Mens uit Marmer" van A. Wajda, 19, 21 en 23 uur. Evang.-Lutherse Kerk. Hooglandse- kerkgracht 26, koopavond cpmcert, 20.30 uur. Stadhuis, cie. maatschappelijke aange legenheden, 20 uur; cie. ruimtelijke or dening, 20 uur. Filmhuis, Breestraat 66, film "Jonas", 20.15 uur. Catena, Kolfmakersteeg 8. optreden Jan van de Grond-groep, 21.30 uur. Sjelter, Leiderdorp, ontmoetingsmid dag werklozen, 14—16 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, gemeente raad 19.30 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. beleids planning, financiën en belastingen 20 als enige tuin twee broedparen van deze zeldzame vogelsoort. Het internationale project van het WNF rond het uitwisselen van baardgieren ïs opgezet tijdens een congres van dit orgaan in Zwitserland, waarop ook direc teur Louwman van het Wasse naarse Dierenpark aanwezig was. Van natuurbeschermingszijde is men intussen met een onderzoek gestart naar de beste methode om in dierentuin geboren gieren in het wild uit te kunnen zetten. Als een experiment zal men op Sardinië in een beschermd ge bied een aantal jonge vale gieren (een andere vogel dan de baard gier) uitzetten en gedurende de eerste tijd bijvoeden. Om ze steeds goed te kunnen volgen zullen zij voorzien worden van een miniatuur zendertje. In het kader van het project zal Ar- tis Amsterdam haar enige baard gier, naar men aanneemt een vrouwtje, laten verhuizen naar het mannetje waarover de dieren tuin in Innsbrück beschikt. Volgens schattingen zijn er op dit moment in ons land zo'n driehonderdduizend ruiter sportbeoefenaren. Eenderde daarvan behoort tot de cate gorie jeugd, in de leeftijd van zeven tot vijftien jaar. Een aantal ruiters dat jaarlijks overigens groter wordt. De actieve belangstelling voor de beoefening van de ruiter sport is vooral de laatste ja ren sterk gestegen. Juist op het moment dat het paard door de sterke mechanisatie in de landbouw, grotendeels had afgedaan, zorgden de sportruiters en de recreatie- ruiters voor nieuwe moge lijkheden voor het paard. Er zijn in Nederland op het ge bied van de hippische-of paardesport een groot aantal bonden en verenigingen werkzaam. Al deze bonden worden overkoepeld door de stichting Nederlandse Hip pische sportbond. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave; Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnementf 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- enjn- cassokosten. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 8 tot 15 december door apotheek Cen traal, Breestraat 74, Leiden, tel. 120552. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude - Gezond heidscentrum Berkenkade Leiderdorp, spreekuur ma. t/m do. 14-15 uur, tel. 410131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan tel. 4641. Warmond -T. Miedema, Kagerplein 307, Sassenheim, tel. 05222-10542. DIERENARTSEN y G .Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405 (van zat. 13 uur tot maandag 09 uur). SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7. Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: maandag en woensdag van 10-12.30 uur, dinsdag en donderdag van 18.30-20.30 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest Dag en nacht bereikbaar, teL 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14 00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur. Tuin stadwij k: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, mevr. A. van Dewall, Kloksteeg 6, tel. 140917. Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur Iepeziekte treft monumentale bomen in Oegstgeest OEGSTGEEST - Twee van de mo numentale iepen aan de Leidse- straatweg in Oegstgeest zullen worden gerooid. De bomen zijn zo ernstig door de iepeziekte aan getast dat instandhouding ervan onmogelijk is. Om verspreiding van de veroorzakers van de ziek te, kleine kevertjes die tussen de schors leven, tegen te gaan heeft de Wageningse plantenkundige dienst aanbevolen de bomen zo snel mogelijk te verwijderen. De andere negen rond de vijftig jaar oude bomen ter plaatse mogen hoewel zij ook door de iepeziekte zijn aangetast blijven staan en hebben een overlevingskans. "Als iepeziekte ergens optreedt is hij niet meer tegen te gaan en de uitzaaiing ervan is niet te stop pen", aldus de heer Den Dobbe laar van het Oegstgeester bedrijf gemeentewerken. vWe planten ook geen iepen meer aan net zoals overal in Nederland trouwens," voegt hij er aan toe. In Oegstgeest worden vele iepen vervangen door pirusbomen, een pereboomsoort dat echter geen vruchten draagt. "Dat is een prachtige, statige boom, rijk aan blad, dat wel tot november kan blijven zitten," aldus Den Dob belaar. Behalve de twee iepen aan de Leid- sestraatweg zullen ondermeer ook iepebomen aan de President Kennedylaan en de Javastraat in Oegstgeest onder de hakbijl moe ten. "Maar alle ondertussen al ge rooide of nog te rooien bomen zullen door andere worden ver vangen, stelt Den Dobbelaar ge rust. De vervanging van de iepen aan de Leidsestraatweg zal echter tot na de geplande reconstructie van deze weg moeten wachten. LEIDEN/ZOETERWOUDE Sterk verontreinigd water was er de oorzaak van dat de Zoeter- woudenaar L. van Velzen giste ren in allerijl een aantal karpers en andere vissen uit de singel rondom het industriegebied De Grote Polder moest scheppen. Vier karpers, twee brasems en nog wat andere vissen wist hij te redden en over te zetten naar de nabij gelegen sloot Meerburg. Maar een reusachtige karper van 20 pond haalde het niet Het beest vertoonde geen tekenen van le ven meer. Van Velzen laadde de vis in de ach terbak van zijn auto en kwam er gisteren mee naar onze krant. ''Het was daar altijd goed viswa ter", vertelde hij. "Een jaar of vijf a zes geleden heb ik er nog met een paar buurtbewoners van Meerburg karpers en andere vis sen uitgezet die we dan vingen in de polder. Sinds die tijd zaten er altijd veel mensen te vissen. Vo rige week ben ik er nog geweest en toen was er niks aan de hand. Maar gisteren was het water he lemaal oranje en er dreef olie op. En dan krijg je dit zo'n prachtige karper, 't Is gewoon zonde". Van Velzen schepte de vissen op in de buurt van de spoorwegover gang tussen het industriegebied en de vestiging van Heineken. Hij had geen idee hoe het water daar zo verontreinigd was geworden. Bij de gemeente Zoeterwoude en bij het Hoogheemraadschap van Rijnland wist men dat evenmin. Er zou nog vanoachtend iemand van Rijnland gaan kijken om eventueel monsters te nemen. Volgens de voorlichter Kosman van Rijnland zijn er de laatste tijd wel meer klachten over het water rondom het industriegebied De Instructrice Hanneke Couwenburg: ders was allemaal veel ouder. Tegenwoordig verdienen de mensen veel meer. Op zo'n manier kun je je ook afvragen of de wintersport alleen mo gelijk is voor de rijkere men sen. Tegenwoordig kan bijna iedereen zich een tweede vakantie veroorloven. Moetje voorstellen: In mijn tijd be taalde ik bijna evenveel les geld als er hier wordt ge vraagd. Daarom liggen de huidige prijzen bij "Liethorp" naar mijn idee erg goed. Nu kosten tien lessen 170 gulden. Maar als het bestuur van Lie thorp royaal wil draaien met de zaak, zouden de prijzen minstens twee keer zo hoog moeten liggen." Ik kan niet zeggen dat we een grote stormloop hebben gehad van nieuwe aanmeldingen, maar we hebben nu al meer dan de helft van het verwachte aan tal. Ik heb verschillende meningen gehoord over het voortbe staan van Liethorp. Ach, daar maak ik me niet druk om hoor. Het loopt hier gewoon goed. Liethorp is een van de betere maneges die ik tot nu toe heb mee mogen maken. En ik heb er al heel wat ge zien!" zegt Hanneke Cou wenburg die niet alleen het aanzicht van de manege be langrijk vindt, maar ook dat de mensen die er les hebben zich goed kleden. "Ik merk dat sommige tradities ver vlakken. Dat kan in sommige gevallen ook wel, maar ik vind dat de kleding van de ruiters hier niet mag bestaan uit een spijkerbroek en spij- keijack. Het rijtenue is nou eenmaal traditie. Datzelfde geldt voor een goede kleding in de schouwburg. Dat vind ik leuk om te zien." ROEL ZAADNOORDIJK len helpen met het vrijwilligers werk. De Leiderdorpse UW-sters moes ten aan dit idee nog wel erg wen nen, zo bleek gisteravond. De heer van Wijck van de gemeen telijke plantsoenendienst ver gastte de vrouwen de verdere avond op een diaserie over de Leiderdorpse Heemtuin. BOC krijgt onderkomen BENTHUIZEN - De gemeenteraad van Benthuizen besloot maandag het Benthuizer Ontmoetingscen trum (BOC) een eigen onderko men te geven in een lokaal van de oude openbare kleuterschool aan de prinses Beatrixstraat. Met dit besluit heeft de gemeente raad de buurtbewoners die rond het houten schoolgebouw wonen geen kans gegeven de vestiging van het BOC te verhinderen. Zij hebben bezwaarschriften ge schreven, die echter niet op de raadsvergadering op tafel kon den worden gelegd. Burgemees ter Verbree noemde het een jammerlijke procedurefout die niet erg elegant overkwam. "In ieder geval mag het BOC het hou ten gebouw tot 29 januari gebrui ken. Na die datum is er een open bare hoorzitting geweest. Daaruit zal moeten blijken of de overlast is meegevallen voor de buurtbe woners. LEIDERDORP - "Om goed les te kunnen ge ven moet je zelf aktief blijven in de paarde sport. Net zoals in de tennissport de trainer ook wedstrijden speelt." Aan het woord is Hanne ke Couwenburg die als instructrice werkt op de manege "Liethorp", gelegen in het Leider dorpse sport- en recrea tiepark "De Bloemerd". Als verantwoordelijke vrouw voor de dagelijkse gang van zaken ziet Hanneke zichzelf als een soort bedrijfsleidster van de manege. "Je hebt hier met alles te maken, vooral nu de manege nog maar pas draait. Veel dingen moeten tussendoor gebeuren zoals de installatie van de invalidenlift gisteren. Morgen zal er wel weer wat anders tussen ko men al weet ik nog niet wat. Naast het lesgeven regel ik de inkoop van het stro, haver en alles wat er nog meer bij komt kijken om de paarden en po ny's hier te onderhouden. Met het bijhouden van de lichte administratie is mijn dag ruimschoots gevuld. In deze periode maak ik vaak dagen van twaalf uur. Maar zodra hier alles loopt en is georgani seerd zal daar wel verande ring in komen," zegt Hanneke die in de paardesport een goede omgang met het paard voorop stelt "Het belangrijk ste is dat de mensen die hier les krijgen beseffen dat zij be zig zijn met een levend dier. Daarmee onderscheidt de paardesport zich van de ande re sporten. Door te oefenen met een paard, wordt ver trouwen gekweekt tussen mens en dier. Een van de vaardigheidsoefeningen voor de jeugd heet "voltige". Daarnaast zijn er nog tal van andere lesoefeningen zoals het rijden van figuren en de buitenritten op de ruiterpa den hier in de Bloemerd. Dat Instructrice Hanneke Couwenburg is erg mooi om te doen. Ook worden er onderlinge wed strijden gehouden tussen de omliggende maneges. Op die manier leert de ruiter een goede combinatie te vormen met het paard. Want ook het paard heeft goede en slechte dagen." Dat de paardesport in deze tijd met één van de manegepaarden een elitesport zou zijn be strijdt Hanneke heftig: "Die elitevorming bestond wel zo'n twintig jaar geleden. Toen zat ik met slechts twee andere jeugdrijders op de paardenmanege in de Leidse Kaiserstraat. Op die plaats is nu de studentenmensa geves tigd. De rest van de paardrij- LEIDERDORP - De Unie Van Vrijwilligers (UW) afdeling Lei derdorp was gisteravond te gast bij het gemeentebestuur dat het vijftien-jarige bestaan van de unie niet zomaar voorbij wilde la ten gaan. Het feestelijke onthaal vond plaats in het dorpshuis. De heer Van Velzen heeft gisteren een aantal vissen uit het verontreinig de water rond het industriegebied De Grote Polder weten te redden. Voor deze karper kwam redding echter te laat. Grote Polder. "Maar het indus triegebied loost niet op dat water, dus daar kan het niet aan liggen. Er komt alleen rond deze tijd veel rottend blad in het water en dat water daar heeft weinig door- spoelmogelijkheden sinds er meer industrieën zijn bijgeko men. Verschillende doorgangen zijn hierdoor afgesloten", aldus Kosman. Wethouder mevrouw Gehner en burgemeester Van der Have dankten de honderdvijftig leden voor alles wat zij tot nu toe heb ben gedaan voor de Leiderdorpse samenleving. De UW'sters kre gen van het gemeentebestuur een nieuw speldje aangeboden met het UW embleem dat de unie al vanouds voert. De nieuwe speld was noodzakelijk omdat de naam van de unie onlangs landelijk is gewijzigd. Was het eerst "Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers", nu heet de vereniging "Unie van Vrijwilligers". Dit is gedaan om de mogelijkheid open te laten t die graag mee wil- De voorlichter wijst er overigens op dat als er waar dan ook verontrei niging van het oppervlaktewater wordt geconstateerd, men er goed-aan doet direct het Hoog heemraadschap te bellen (071-149941). "In dit geval hadden Dr. Boogaart legt functie neer wel als adviseur aan de Stichting verbonden blijven. De Stichting Weg wordt gedragen door een aantal ondernemingen en organi saties met als doel te bevorderen dat op de kortst mogelijke ter mijn het verkeersvraagstuk zal worden opgelost. De heer D.W. Bergeren uit Leidschendam zal de opvolger van dr. Boogaart worden. LEIDERDORP - Dr. E. Boogaart uit Leiderdorp, directeur van de Stichting Weg, zal midden vol gend jaar zijn functie neerleggen. Boogaart is sinds de oprichting van het samenwerkingsverband Weg in 1965 voorzitter. Hij heeft nu de wens te kennen gegeven niet meer de eerste man van het Bureau te willen zijn, maar wil

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2