Wandfietsgoot: stalling die niet veel plaats inneemt „Spelen" met profielspijlen binnen en buiten winter Zelf glas-in-lood maken Buttons op maat Nieuwe lampen DONDERDAG 14 DECEMBER 1971 Dingen om thuis fietsen in te stal len of aan op te hangen zijn er genoeg. Wie zijn fiets op de grond wil houden, vindt bij de goed ge sorteerde fietsenvakman een re delijke keus in rijwielrekken. Voor bijvoorbeeld twee of vier fietsen. Die nemen dan niet meer ruimte in dan strikt noodzakelijk is. Met als extra voordeel dat ze niet weg of onderuit kunnen glij den of een andere fiets in de weg staan. Dat die manier van stallen vloeroppervlakte blijft kosten, spreekt voor zich. Dat er inmiddels voor de fiets al lerlei ophangtoestanden zijn ver schenen heeft juist met dat op pervlakteprobleem te maken. Fietsen van de vloer, is het argu ment waarmee dergelijke appa raten worden aangeprezen. Ter wijl het toch vaak niet zo bar veel uitmaakt. Er zijn eenvoudige haken die aan de wand van de gang, garage of schuur zijn te bevestigen, waarbij de fiets aan de velg van het voor wiel komt te hangen. Het achter wiel staat daarbij op de grond. Dat scheelt - zo hebben we zelf lang geleden al proefondervin delijk vastgesteld - nauwelijks iets in oppervlakte vergeleken met fietsen die met een beetje beleid gewoon tegen de wand en tegen elkaar worden gezet op de vloer. Lastig tillen is het natuur lijk ook, met het voorwiel hele maal in de lucht. Ruimte in De wandophanghaak met de naam Woeps is wat het fiets-optillen be treft wat handiger. De fiets hoeft daarbij niet zo hoog van de grond te worden geheven omdat hij met het stuur wordt vastgemaakt. De fiets hangt dan haaks op de muur. Dat is weer een nadeel. Hij steekt met zijn twee wielen immers de ruimte in. Het vloeroppervlak daaronder is dan dus toch verlo ren omdat er ruim om de fiets moet worden heengelopen om hem niet te raken. En wie er te genaan loopt wordt óf vet, of duwt de wielen krom. Een stel ophanghaken voor pla fondbevestiging is vanzelfspre kend wel vloeroppervlakte be sparen. Die haken zijn er trou wens ook al enige tijd, maar wie er aan wil beginnen moet zeker weten dat zijn fiets lang genoeg buiten gebruik is om hem niet voortdurend zo hoog te moeten ophangen of afnemen. Want dan wordt de last groter dan het ge mak. De meest recente vondst op het ge bied van fietsophangmogelijk- heden komt het gros van nadelen van alle andere systemen tege moet. Hij wordt in Duitsland ge maakt en hij kost geen centime- ter vloeroppervlakte in de op bergruimte. Het ding bestaat uit een op bijvoorbeeld ooghoogte aan de wand te bevestigen goot, waarin de fiets met de wielen komt te staan. Dat betekent wel iswaar eerst optillen, maar dat geldt voor alle andere fietshaken net zo. Iets schuin Aan een haaks boven aan de goot bevestigde - ook metalen - staander zit een verstelbare met kunststof beklede haak, waar mee de fiets iets schuin om de bovenhuis (bij een herenfiets) of de gebogen of parallelbuis (van een damesfiets) op zijn plaats wordt gehouden. Het grote voorddeel is dat onder de goot alle ruimte vrij blijft: om een andere fiets of andere spullen neer te zetten en om de auto te stallen of in en uit te rijden. Door het met de fietsonderkant dicht aansluiten aan de muur of wand is het zogoed als uitgesloten - mits het geheel niet te laag hangt - dat iemand tegen de fiets aan loopt. Wie zich de nieuwe wandfietsgoot, bijna 50 gulden, aanschaft, moet er zeker van zijn dat hij hem (met het bijgeleverde materiaal) ui terst stevig kan ophangen. Dan is alle twijfel uitgesloten en dus alle risico van naar beneden komen. Zit het geheel goed, zo is ons gebleken, dan kan een jongen van een jaar of veertien zelfs op zo'n opgehangen fiets gaan zit ten. Optillen Ook moet het tot in de goot optillen van de fiets mogelijk zijn. Geeft dit geen problemen, dan is deze fietsopberggoot naar ons idee het meest afdoend van alles wat er voor dat doel wordt aangeboden. Wie voldoende plafondhoogte heeft plus enige fietsen die gedu rende een langere periode niet worden gebruikt, kan zelfs over gaan tot het toepassen van twee wandfietsgoten boven elkaar. In een redelijke ruimte zijn dan al gauw vier fietsen probleemloos op te bergen. Dat te zamen met het behoud van het vloeropper vlak is de prijs van het ding wel waard. Profielspijlen van fraai getekend Canadees hemlock vormen een doe-het-zelf produkt met talloze mogelijkheden. Je kunt er heel wat van maken en daarbij is alle ruimte voor een eigen „inbreng". Kaarsenstandaardeen sp van slechts een paar gulden, met hobbybrander geflambeerd, ringen van het hout knallen erf ra Er zijn drie stijlen in spijlen: A is Colonial, B is Mediterranean (beide gedraaid, met vlakke „koppen"), C is Provincial (geheel gefreesd). Sinds kort is er een programma van profielspijlen op de Nederlandse markt dat niet alleen gedraaide, maar ook gefreesde modellen omvat. En dat maakt het mate riaal des te interessanter; tot dus ver waren alleen gedraaide spij len verkrijgbaar. We signaleer den dit materiaal in een aantal bouwmarkten. Als het u vergaat zoals ons, gaan uw handen er wel bij jeuken! De „Style Rustique" profielspijlen zijn verkrijgbaar in drie stijlen: Colonial, Mediterranean en Pro vincial. In elk van die stijlen zijn drie diktematen: 40x40 mm, 60x60 mm en 85x85 mm. De len- gematen variëren van 190 tot 2440 mm. Alles bij elkaar dus een pro gramma dat zeer compleet ge noemd mag worden. Daar komen dan nog regels, vullatten, leunin gen en „trapposten" bij, accessoi res die voor het maken van balu strades voor balkons, trappen en zovoort bestemd zijn. Wat het hout betreft: „Western hemlock", waaruit de Style Rus tique profielen gemaakt zijn, is „rustig" getekend, prima ge droogd en foutvrij hout... dus geen kwasten, harsgallen en dat soort nare dingen. Het hout komt "an de Tsuga heterophylla, een ï-'us onder de naaldbomen. Hij wordt wel zo'n zestig meter hoog. De stamdikte is navenant en de fabrikant kan dus de mooiste stukken uitzoeken om er de spij len uit te draaien. We constateerden dat de afwerking voortreffelijk is: volkomen glad geschuurd, elk profiel individu eel in plastic krimpfolie verpakt. Wanneer het hout niet werkelijk goed gedroogd zou zijn, hadden wc aan de binnenzijde van die luchtdichte plasticverpakking een zekers condens moeten aan treffen, maar daarvan is zelfs geen spoor aanwezig. De button-rage is in volle opmars. Deze rage begon in Amerika en heeft inmiddels Europa ver overd. Het zijn in de eerste plaats tieners die met buttons rondlo pen, maar verder ook leden van clubs en verenigingen en niet te vergeten... politici! Een button geeft immers de moge lijkheid een naam of zelfs een idee uit te dragen. Tot nog toe konden liefhebbers in het algemeen kiezen uit een wel iswaar uitgebreid maar niet on beperkt assortiment. Sinds kort is daarin verandering gekomen. In Amerika is namelijk een han dig en handzaam systeem ont wikkeld, dat het voor iedereen mogelijk maakt zelf snel en op eenvoudige wijze echte buttons voor slechts enkele dubbeltjes per stuk te produceren. En niet alleen buttons, maar ook gespen, jojo's, losse spiegeltjes, sleutel hangers, hangers aan kettinkjes, enz. De werking van de unieke apparatuur is uiterst eenvoudig het enige wat men voor het ma ken van buttons nodig heeft, zijn fotootjes (uit een tijdschrift of iets dergelijks), wat drukwerk of plakletters. En wat verder nodig is, is fantasie en creativiteit. Het systeem, Badge-A-Minit, wordt in meerdere uitvoeringen gele verd en wordt in Nederland en de overige Europese landen op de markt gebracht door Badge-A- Minit Europe B.V. in de Meern. Fervente hobbyisten, die graag de draaiguts op een in de draaibank gespannen stuk hout zouden zet ten, zullen tot hun spijt moeten vaststellen dat ze zo'n produkt niet zelf kunnen maken. Het ver eist een houtdraaibank van zelfs meer dan professionele allure (en die kost wel enkele duizenden guldens), je hebt er hout voor no dig dat aan hoge kwaliteitseisen voldoet en dan moet je tenslotte nog een draaier met geweldige ervaring zijn, wil je een spijl draaien die zo exact van profiel is. Een groter aantal spijlen in de zelfde vorm draaien kun je wel helemaal vergeten. En gefreesde spijlen maken, zoals het type Provincial uit het Style Rustique programma gaat zeker elke dhz- techniek verre te boven. Tientallen toepassingen Het is daarom wel erg plezierig dat je die spijlen kant en klaar kunt kopen. Als doe-het-zelver hoefje je helemaal niet opgelaten te voelen. De kans dat je er precies hetzelfde van maakt als de buur man is praktisch uitgesloten. En wat maak je er nu van? De bal- kon- en trapbalustrades noem den we al. Een voordeurluifel, sierluiken voor de ramen, tuin hekjes en -poortjes, tuinafschei- dingen, een „omzoming" voor de zitkuil... dat is een handvol mo gelijkheden voor buiten. We kennen iemand die op dit ogenblik bezig is om er een ge heel „eigen" voordeur van te ma ken: spijlen overlangs doorge zaagd, die weerszijden van een hardglazen deurplaat worden gelijmd! Voor wat betreft de interieurtoe passingen kun je denken aan een leuk nostalgisch „hemelbed" (en dat kan zowel een een- als twee- persoonshemel zijn), kameraf scheidingen, tafels met „rustie ke" poten, barkrukken en lage krukjes, stoelen, kaarsenstan daards, schemerlampen. Lakken, flamberen Voor het een heb je een aantal spij len nodig, voor een ander doel is een spijltje voldoende. Dat is geen punt, want je kunt ze uit de spijlenstandaard in de winkel in elke gewenste hoeveelheid uit kiezen. Afwerken? Opnieuw een scala aan mogelijkheden: blank lakken (glans of satin), transpa rante kleurlak, beits (waarmee Dat het langzamerhand toch wel winter begint te worden, was u al wel opgevallen. Loop. voordat vorst en overige narigheden in al hun hevigheid losbarsten, wat dingen even na. - kierende, tochtende ramen en deuren? Doe er nog wat aan, alvo rens het al te guur wordt om de boel wijd open te gooien. Met simpele tochtstrippen verhindert u winterse winden binnen te dringen en houd u de (dure) warmte in huis; - ventilatiespleten in buitenmuren: dicht ze alleen (tijdelijk) af met stukjes tempex of proppen pa pier wanneer het erg gaat winte ren. Tijdens een vochtige winter periode kunt u ze beter open la ten, omdat anders onder de vloer een „klimaat" ontstaat dat vloer balken en -delen aantast; - buitenkraan: als op de leiding naar de buitenkraan geen afslui ter zit. wikkel de kraan dan zodra het gaat vriezen, in lappen. Vorstgevoelige delen van het wa terleidingnet in de gaten houden, zonodig isoleren; - is de afvoer van uw goten in orde? Een Nederlandse winter kan be halve vorst ook veel nattigheid geven. Wanneer de goot niet goed wordt afgevoerd, blijft er water in staan. En dat gaat misschien een paar dagen later ijs worden. Con troleer de openingen van de re genafvoerpijp, boven in de goot. Haal los vuil (herfstbladeren!) uit de goot; - liggen er dakpannen los? Denk ook aan de vorstpannen. Een fik se najaarsstorm kan dakschade opleveren. Kapotte pannen moet u vervangen, losse vorstpannen met Porion of specie vastzet- lekjes in het cv-systeem? Strijk met een vinger langs de koppe lingen, vooral in de buurt van ra diatorkranen. Wordt uw vinger nat. trek dan de koppelingen na, of laat dat door een installateur doen, Waterverlies betekent dat u i moet bijvullen, net op moment dat het te koud is om de installatie buiten werking te stellen; loop het buitenschilderwerk even na. Kale plekken, bladders in de verf, enz.: krabben en schuren, en er een kwast grondverf overheen halen. Dan kan het er tot het voorjaar weer tegen; n even in de tuin: is het noodzakelijke snoeiwerk ge daan? Zijn wintergevoelige plan ten afgeschermd? In de tuincen tra hebben ze het materiaal om uw groeisels die minder goed te gen vorst bestand zijn, door de nare maanden heen te hei een „edelhouteffect" bereikbaar is, dekkend schilderen, in de was zetten en flamberen. Dit laatste is een aantrekkelijke techniek. Speel met de vlam van de sol deer- of hobbybrander over het houtoppervlak en je ziet kern en spint van het hout zich duidelijk van elkaar aftekenen. Daarna in de was zetten, in transparante kleur- of in blanke lak afwerken, en de fraaie lijnen van het hem lock springen eruit: in de vlakke koppen mooi strak, in de ronde delen kringen vormend. Hemlock is een van de weinige naaldhoutsoorten die bestand zijn tegen weersinvloeden. Daar om zijn de al eerder ge buitentoepassingen volkomen haalbaar. Niettemin is een afwer king in bijvoorbeeld een voch- tregulend systeem, impregneer middelen enzovoort de beste manier om het „buitengebeuren" in spijlen volkomen safe te ma ken. Zoals gezegd: vele bouw markten in Nederland hebben de Style Rustique-profielspijlen in voorraad. Wanneer u een adres in uw buurt wilt hebben: val de im porteur dan maar even lastig. Het is Bricolage BV, Van Millenstraat 2, Postbus 216, 5900 AE Venlo, tel. 077-12841. ROZIJNEN VEELDUURDER Dit jaar is de rozijnenoogst in Californië door de regen ver loren gegaan. Slechts één derde van alle rozijnen die in de openlucht te drogen lagen konden gered worden. De prijs van Turkse rozijnen is hierdoor op de markt van Iz mir reeds met 40% gestegen. En voordat de consument er erg in heeft betaalt hij vol gend jaar tweemaal zoveel voor zijn heerlijk rozijnen- brood. De fluorescentielamp (L-lamp) is een prima verlichtingsbron. De 'buis" is echter vrij dik. Osram heeft nu een "nieuwe generatie" L-lampen ontwikkeld, aanzien lijker geringer in diameter, dus minder opvallend, en zuiniger mer energie. De vermogens van bijvoorbeeld 20, 40 en 65 Watt lampen zijn teruggebracht naar 18. 36 en 58 Watt. Daarbij is niet beknibbeld op de "lichtop brengst". Integenddel, de dunne en zuiniger met stroom omgaan de Osram L-lampen hebben zelfs een wat hoger rendement dan de bestaande. Glasin-lood is weer „in". Het doet lekker nostalgisch aan en past wel in ons streven naar een te rugkeer naar bepaalde waarden uit opa's tijd. Er zijn heel wat decoratieve toepassingen voor glas-in-lood te bedenken: ver vanging van het „kille" glas in een binnen- of tochtdeur, losse versieringen om voor het raam te hangen jugendstil-achtige lampckappen enzovoort. Zelf glas-in-lood maken is tot dusver een nauwelijks mogelijk was Dezer dagen is echter een dhz-me- thode gelanceerd: een soort „bouwpakket" met de noodza kelijke materialen om zelf aller lei kleurige kunstwerken te ma ken met een glas-in-lood effect, zoals de importeur bescheiden noemt. Het idee is afkomstig van de Amerikaanse kunstenaar Tif fany, die de jugendstiltijd zelf beleefde (hij werd geboren in 1818 en stief in 1933). Zo vrese lijk nieuw kan zijn methode dus niet genoemd worden; wel de manier waarop de door hem bedachte techniek in een handzaam pakket voor de consument bereikbaar is ge maakt. Het komt hierop neer: de in de juiste vorm gesneden stukjes glas worden langs de randen be plakt met zelfklevende koperfo lie; ze worden in positie gelegd en dan wordt over die dunne ko perstripjes met de soldeerbout een vertinningslaag aange bracht. Wanneer de losse stukjes glas niet zo millimeterzuiver te gen en in elkaar passen, is er niets aan de hand; kleine tussen ruimten vullen zich met soldeer. Een meegeleverde vloeistof maakt later de soldeerranden „oud". heeft de importeur voorbeelden op ware grootte voor u. Het Tif- fanybouwpakket bevat negen plaatjes glas in diverse kleuren, een glassnijder, het listige ko perfolie, soldeer, een soldeer bout, vloeimiddcl en „veroude- ringsvloeistof'. De belangstel ling voor deze unieke methode is groot. Als u er ook wel wat in ziet, informeer dan bij de impor teur naar verkoopadressen: Pie terman Glastechniek Vlaardin- gen, telefoon 010-344775 of 358634. Misschien wordt u gauw „bezeten glazenier".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25