an Timman na overwinning jalleen op Wier sin a zet Tsjegolev aan de kant DERDE ZEGE SPANJE Rechter maakt Maier één maand stuurloos Spannende slotfase zónetoernooi o Nanninga zegt af: kerststukjes maken belangrijker.. geiden-Punch verzet De beste wensen worden op tijd verstuurd. pttpost MANAGER CHELSEA NEEMT ONTSLAG PSV krijgt geen uitstel ^DONDERDAG 14 DECEMBER 1978 AMSTERDAM (ANP) - In eerste zitting van de dertiende fj ronde van het Amsterdamse Zóneschaaktoernooi hebben Jan Timman en Genna Sosonko zich genesteld op de g. plaatsen, die recht geven op promotie naar het interzöne- r toernooi. Of echter met name Sosonko daar blijft staan, g hangt in sterke mate af van de uitkomst van het cruciale j? treffen tussen de Britse kanshebbers Tony Miles en Mi- chael Stean. KERKRADE (ANP) - De selectie van het Nederlands elftal voor de wedstrijd van 20 december tegen West-Duitsland lijkt een kruis te worden voor de bondscoach. Zeker waar het de voorhoede betreft. Na Geels en Rensenbrink (verplichtin gen met Anderlecht) en Kist (Alkmaarse belangenheeft Dick Nanninga hem gisteren meegedeeld niet mee te kun nen naar Düsseldorf. Zwart kruis heeft bovendien enige onwil kunnen bespeuren bij PSV, dat door de inhaalwed strijd tegen NEC in het week einde voor de kerst, weinig animo meer heeft voor de vriendschappelijke inter landwedstrijd. Nanninga deelde Zwartkruis mee zich enkele dagen voor de kerst niet vrij te kunnen ma ken uit zijn bloemenzaak. "Een bos bloemen hoef ik niet zelf te verkopen", vertelde hij, "maar kerststukjes maken is iets voor vakmensen" Bloemen en internationaal voetbal hebben het Nanninga al eerder moeilijk gemaakt, namelijk in mei toen het bloemenwerk voor moeder dag viel in de voorbereidings campagne van het Neder lands elftal voor Argentinië. "Toen is er een oplossing ge vonden", zei Nanninga door dat ik een hulp heb kunnen inhuren, maar in de dagen voor kerst zit iedere bloemist met handenvol werk". Het spijt Nanninga overigens verschrikkelijk dat hij er in Düsseldorf niet bij zal kunnen zijn. "Juist tegen Duitsland had ik graag gespeeld. De wedstrijd in Cordoba tegen Duitsland is voor mij, wegens die onrechtvaardige, rode kaart, geen prettige herinne ring. Ik had niets liever ge wild dan revanche, maar het is werkelijk onmogelijk". Het ligt overigens in de bedoe ling van bondscoach Jan Zwartkruis de samenstelling van het Nederlandse elftal voor de wedstrijd tegen West- Duitsland volgende week be kend te maken. De Nederlandse selectie zal dinsdag om vier uur beginnen aan een training in het Rhein- stadion. Aansluitend wil de bondscoach in een persconfe rentie in hotel "Gut Höhne", waar de ploeg verblijft de sa menstelling van het elftal aan de openbaarheid prijsgeven. De vriendschappelijke voet balwedstrijd West-Duitsland b-Nederland b. die dinsdag 19 december in Bochum wordt gespeeld, zal door een arbiter uit de Verenigde Staten wor den geleid. De Westduitse voetbalbond heeft de Ameri kaan Henry Landauer ge vraagd als scheidsrechter op te treden. De bond voldeed hiermee aan een verzoek van de wereldvoetbalfederatie. De FIFA had de Westduitsers verzocht een Amerikaanse arbiter in de gelegenheid te stellen een wedstrijd in Euro pa te leiden. Vint Miles, dan valt Sosonko naar de derde plaats terug. Bij \yinst van Stean of bij remise houdt So sonko kansen hetgeen ongetwij feld van invloed is als hij vandaag - met zwart weliswaar - tegen de jarige Timman aantreedt, üe beide Nederlandse grootmees ters verdrongen zich dan ook om beurten rond het tafeltje van de Britten. De Luxemburger Feller (tegenstander van Tim man) en i Morrison (tegen Sosonko) keken vaak tegen lege stoelen aan. Hun eigen problemen waren er nau welijks minder om. Jreller. een pessimistisch de wereld 7 inkijkend Michelin-mannetje in 'i. een te ruim gesneden vrijetijds- d pak, werd in 22 zetten vrijwel mat gezet; een onderneming waarin Timman op elegante wijze een f7 loper en een toren investeerde. Sosonko leidde met een pion-of- fer op de damevleugel een ko- L ningsaanval in, die al evenzeer richting mat ging. Ondertussen deed de broodmagere 11 Stean er alles aan om Miles been- tje te lichten. In het gecompli- 1 ceerde middenspel bood wit zijn d melk drinkende landgenoot een 0 pion ter consumptie aan, die nog- J al giftig bleek. Het kostte Miles n veel tijd en concentratie om de m ergste dreigingen het hoofd te ji!u bieden. Jan Timman oordeelde <$op een gegeven moment dat m Stean duidelijk beter stond. Maar 1 i Miles vond enkele ressources. Bij nhet afbreken was eèn eindspel rt ontstaan, waarin Stean een pion meer heeft. Miles daarentegen een vrij-pion op de a-lijn, terwijl de aanwezigheid van lopers van ongelijke kleur een wending ten gunste van den van beiden on waarschijnlijk maakt. In de tweede zitting bleek inder daad snel, dat de partij niet meer in zich had dan remise. Geen van beide spelers nam overbodig risi co, vrij spoedig werd besloten tot een deling. Waardoor Miles dan toch op gelijke hoogte kwam met een bedenkelijk kijkende Soson ko en Stean hoe dan ook nog kan sen behield op plaatsing. Al met al wordt het nog zéér spannend in de laatste twee ronden De twaalfde ronde heeft overigens de mogelijkheid van een verlen ging van het toernooi open ge houden. Het reglement schrijft voor dat indien de eindstand geen uitsluitsel geeft over de eer ste twee plaatsen, die recht bie den op deelneming aan het inter- zonetoernooi, er een verlenging moet volgen. Die verlenging dient te beginnen binnen drie da gen na de laatste wedstrijd uit het toernooi en zal bestaan uit vier partijen indien twee spelers ge lijk zijn geëindigd en een compe titie wanneer het om drie of meer spelers gaat. De stand na dertien ronden, de meeste spelers hebben twaalf partijen ge speeld, is: 1. Timman 10 pnt., 2. Sosonko en Miles 9'/2 pnt., 4. Stean 9 pnt., 5. Speelman 7'/2 pnt., 6. Sanz 7 pnt. (uit 13 partijen), 7. Langeweg 6V2 pnt., 8. Ligterink en Bellon 6 pnt., 10. Meulders en Rivas 4 pnt., 12. Morrison, Roos en Keogh 3'/2 pnt., 15. Feller 1 lli pnt. (uit 13 partijen). ÖfclDEN - De voor vanavond aangekondigde wedstrijd tussen Parker Leiden en Punch gaat niet door. In plaats daarvan speelt Leiden mor genavond uit tegen Dordrecht. vanvankelijk zou Dordrecht pogingen in het werk stellen om het duel fvan vrijdag te verzetten, zodat Leiden het achterstallige treffen tegen Punch kon inhalen. Dordrecht zag echter geen kans om een uitwijk mogelijkheid te vinden, waardoor het "oude" programma nu toch zijn beslag krijgt. e wedstrijd van vrijdag is overigens het laatste duel van Leiden dit ^jaar. Pas in januari wordt de competitie voortgezet. AMSTERDAM (ANP) - Harm Wiersma heeft zijn leiders positie versterkt. Dat was het resultaat van de derde ronde van de topdamvierkamp, waarin de regerende wereld kampioen zijn tegenstander uit de Sowjet Unie Tsjegolev versloeg en Clerc en Gantwarg de punten deelde. Harm Wiersma (1) kijkt toe hoe landg •gen de Rus Gantwarg DÜSSELDORF (ANP) - Sepp Maier (34), doelverdediger van het Westduitse elftal heeft voor een periode van een maand zijn rijbewijs moeten inleveren. Maicr's rijbewijs werd ingenomen omdat hij volgens de rechter op 18 mei 1977 dronken ach ter het stuur had gezeten. De straf tegen Maier - er kwam ook nog een boete bij van 15.000 mark - werd gisteren uitgesproken in Düsseldorf, uitgerekend de stad waar hij vier dagen eerder in een wedstrijd voor de Bundesli- ga tegen Fortuna zeven keer was gepasseerd. De uitspraak van de rechter in Düsseldorf was al bijna een jaar oud, maar Maier had be roep aangetekend. Hij ver scheen gisteren echter niet, waardoor niet opnieuw ge sproken werd over het feit dat hij op 18 mei 1977 na de afscheidswedstrijd van Wolfgang Ouerath te Keulen in Düsseldorf door een rood verkeerslicht was gereden. De politie-agenten, die dat constateerden, lieten bij Maier ook een bloedproef af nemen en daaruit bleek een alcoholpercentage van 1,19 pro mille Maier had zijn ad vocaat Franz Loybirzr ge stuurd, die meedeelde dat zijn cliënt van de beroeps procedure afzag en daarna het rijbewijs inleverde. Be halve de boete zal Maier ook de bijkomende kosten moe ten betalen van de beroeps zaak, ook al is die niet door gegaan. Het beroep van Sepp Maier stond in Düsseldorf al voor de derde keer op de rol, de vorige keren vond de zaak geen doorgang omdat Maier moest voetballen voor Duitsland, namelijk tegen Tsjechoslowakije en Honga rije. De geweldige publieke belangstel ling, die de organisatie dwingt de zeer interessante uiteenzettingen van Ton Sijbrands op de demon stratieborden vrijdag en zaterdag naar de grote zaal van het Mar- riott-hotel te verplaatsen, werd Tsjegolev van het bord gespeeld. Een ogenschijnlijk niet zo gevaar lijke actie van de Nederlander, ingeleid met zijn 21ste zet, werd door de oud-wereldkampioen zwak beantwoord. Hierdoor kon Wiersma zich kansen scheppen. Toen Tsjegolev meende door een bepaalde manoeuvre de moei lijkheden het hoofd te kunnen bieden stuitte hij op een positio neel briljant spelende Wiersma, die de stelling van de Moskoviet aan flarden speelde. Wel probeerde Tsjegolev nog met zijn 50ste zet een kans op remise te ontwerpen, maar het antwoord van Wiersma was vernietigend. Ontgoocheld gaf Tsjegolev op. Met twee punten voorsprong staat de Friese ster voorlopig uitste kend geklasseerd. Clerc lijkt ge schrokken van zijn nederlaag in de tweede ronde tegen Wiersma. Tegen Gantwarg koos hij een rus tige partijopzet en hield het spel overzichtelijk. Eén moment leek het alsof de nationale kampioen van de Sowjet Unie zich in het middenspel vergiste en Clerc winstkansen kreeg. Maar dat bleek geheel anders. Gantwarg had voordeel en behield dit tot het slot dat met toch een onbe slist kwam. De stand na drie ronden is; 1. Wiersma 5 pnt; 2. Gantwarg 3 pnt; SALAMANCA (ANP) - Het Spaan se nationale elftal heeft gister avond in Salamanca de wedstrijd in groep drie van de voorronden van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landen ploegen tegen Cyprus met 5-0 gewonnen. Bij de rust leidden de Spanjaarden reeds met 2-0. Na overwinningen met 2-1 tegen Joegoslavië en 1-0 tegen Roeme nië behaalde Spanje tegen het zwakke Cyprus de derde achter eenvolgende zege in groep drie. Asensi opende in de negende mi nuut de score, die een minuut la ter werd opgevoerd door Del Bosque. Het quintet treffers werd na rust volgemaakt door San- tillana (52e en 77e) en Ruben Ca- no (65e). Uitstekend werk van de Cyprioti sche doelman Panziaras voor kwam dat de zege nog hoger uit viel. Hij mocht overigens niet klagen over gebrek aan geluk: drie keer raakten de Spanjaarden het houtwerk. Hoe de veldverhouding in het duel was moge blijken uit de hoek schopverhouding: 21-0 in het voordeel van Spanje. De stand in groep drie 1. Spanje 3 2. Roemenië 2 3. Cyorus 1 4. Joegoslavië 2 gen tijdelijk de zaken waar te 10 12 3-3 0 0 1 0 0-5 0 0 2 0 3-5 Het volgende duel in groep drie is: Cyprus-Joegoslavië op 1 april 1979. Chelsea Ken Shellito, manager van de En gelse eerste divisieclub Chelsea, heeft ontslag genomen. Het be stuur van de club heeft Shellito's assistent Frank Upton opgedra- Chelsea staat met acht punten uit achttien wedstrijden voorlaatste op de ranglijst van de eerste divi sie. De club boekte dit seizoen slechts twee overwinningen. Shellito, die éénmaal in het Engelse elftal speelde, was een bekwaam verdediger in het team van Chel sea. Een blessure maakte een einde aan zijn voetballoopbaan. Vorig jaar juli werd hij manager van de Londense club. Algemeen werd de laatste dagen verwacht dat Shellito of zijn functie zou neerleggen of ontslag zou krijgen. Boca Juniors De Argentijnse club Boca Juniors, houder van de Zuidamerikaanse beker, zal twee wedstrijden spe len om de wereldbeker tegen Club Brugge, verliezend finalist van het laatste toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen. Dit heeft de voorzitter van Boca gisteren in Buenos Ai res gezegd. Armando zei overigens nog steeds niet de hoop te hebben opgege ven dat de Europese bekerhou der Liverpool terugkomt op de weigering tegen de Argentijnen te spelen. Met Brugge is inmid dels overeengekomen dat de eer ste wedstrijd op 20 april 1979 in België wordt gespeeld, en dat de return in de derde of vierde week van mei zal worden afgewerkt. Een andere Engelse club, Birming ham City speelt na afloop van het seizoen, in de Argentijnse hoofd stad tegen Boca. Bij Birmingham staat de Argentijnse international en oud-speler van Boca, Alberto Tarantini onder contract. 3. Tsjegolev en Clerc beiden 2 pnt. Sijbrands Een Nederlands tiental zal op 18.20 en 22 december op een nog onbe kende plaats in Israël aantreden en een achttal zal op 15, 16, 17 en 18 december in Lyon tegen Frankrijk achter de borden gaan zitten. Het Nederlands tiental dat voor de eerste maal de strijd zal aanbinden met Israël telt een ver rassing: oud-wereld kampioen Ton Sijbrands. De ploeg ziet er als volgt uit: Rob Clerc, Frank Drost, Frans Her- melink. Hans Jansen, Jan de Rui ter, Anton Schotanus, Ton Sij brands, Sjoerd Visser, Jannus van der Wal en Harm Wiersma. Het Nederlands achttal dat onder de naam van Nederland b voor de derde maal gaat spelen tegen Frankrijk is als volgt samenge steld: Johan Bastiaannet, Gerard Beerepoot, Theo Berend, John van der Borst. Toine Brouwers, Ton van de Meerendonk, Auke Scholma en Ad van Tilburg. Wereldtitel Vrijdagmiddag zal tijdens de vijfde ronde van de topdamvierkamp in Amsterdam een vergadering worden gehouden van het be stuur van de internationale dam- bond, de FMJD. Op de agenda staan de herkamp Wiersma- Gantwarg om de wereldtitel en de barrage tussen Clerc en Mits- janski (Sow) om de zesde plaats in de eindrangschikking van het toernooi om de wereldtitel 1978, dat in Arco (Ita) werd gehouden. Ook zal het nog altijd bestaande probleem van de rechten van oud-wereldkampioen Koeper- man ter sprake komen. Secretaris Willem Jurg van de in ternationale dambond zei giste ren dat hij waarschijnlijk begin volgend jaar op uitnodiging van de landelijke bonden naar Mali en Senegal zal reizen om te praten over de organisatie van het toer nooi om het wereldkampioen schap 1980. Ton Sijbrands zal hem vergezellen om in de Afri kaanse landen enkele partijen te spelen. NIJMEGEN - Het bestuur van NEC is niet ingegaan op het ver zoek van PSV de zondag j.l. af gelaste wedstrijd NEC-PSV na der vast te stellen op zondag 7 ja- De ontmoeting blijft derhalve vast gesteld op zondag 24 december, de datum die wedstrijdleider Jan Huybregts heeft aangewezen voor de ontmoetingen die het af gelopen weekeinde zijn afgelast.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21