Het wankele evenwicht in het hoge noorden Spitsbergen: een ijskoud brandpunt in de politiek Voordeel trekken uit angst DONDERDAG 14 DECEMBER 1978 EXTRA PAGINA 15 Spitsbergen is een tot Noorwe gen behorende eilandengroep in de Noordelijke IJszee. Er wonen slechts etikele duizen den mensenvan wie twee derde Russische onderdanen Het eiland heette tot 1925 Spitsbergenzoals in Neder land nog altijd het geval is. De Noren noemen de archipel sinds 1925 echter Svalbard. Spitsbergen ligt net onder de tachtigste breedtegraad en is daarmee één der noordelijkste gebieden die permanent be woond zijn Het heeft een koud klimaat, maar dankzij de warme golfstroom niet zo koud als men in poolstreken zou verwachten. Toch wordt het er 's zomers nooit warmer dan een graad of tien. vijftien bij uitzonderingen, 's Winters zijn temperaturen van twin tig, dertig graden onder nul meer regel dan uitzondering. De westelijke eilanden van de a rchipel zijn in de zomer voor iets meer clan helft met sneeuw bedekt. Het oosten ligt dan voor bijna driekwart onder de sneeuw. Overigens doen de eilanden hun oude Neder landse naam eer aan, want de kale. ruige toppen rijzen vaak honderden meters hoog uit zee op. Het hoogst is de Newton- top op West-Spitsbergen, iets meer dan 1700 meter hoog. Hoewel de bodem van Spitsber gen aansluit bij het continent is de begroeïng op de eilanden meer verwant met Groenland en Siberië dan die van Noord- Scandinavië. Op de steile rot sen broeden 's zomers miljoe nen zeevogels, verder zijn er rendieren, ijsberen en blauwe vossen. Die ijsberen zijn over het algemeen vrij schuw, hoe wel zij zich een enkele keer in bewoond gebied wagen. Ze zijn gevaarlijk maar toch is men er zuinig op, want ze be horen tot de bedreigde dier soorten. De Vikingen ontdekten Spits bergen in de twaalfde eeuw, maar konden er door de barre omstandigheden en het ineen storten van de macht der ■Noormannen niets meer mee doen. In 1596 ontdekten de Nederlanders onder leiding van Willem Barendsz de ar chipel opnieuw en gaven het de naam. De Hollanders en de Engelsen beconcurreerden el kaar in hetvangen van wal vissen in de wateren rond de eilanden tot de Britten wer den verdreven. In het noordelijkste deel van Spitsbergen vestigden de Hollanders in de zeventiende eeuw een traankokerijSmee- renburg genaamd. Maar in de achttiende eeuw waren de de Nederlandse traankokerij op Spits- Nadien waren alleen poolreizi gers en jager geïnteresseerd in de woeste en verlaten eilan den. Maar toen in 1910 steen kool werd ontdekt veranderde dit. Vele grootmachten be twistten elkaar het recht op de grondstof te delven, totdat de Volkenbond tussenbeide kwam. lil 1920 tekenden 41 landen, waaronder Neder land, het "Spitsbergen-trak taat" op de conferentie van Versailles. Rusland sloot zich, na aanvankelijk niet mee te willen doen, in 1924 hierbij Volgens de overeenkomst, die nog altijd van kracht is, mo gen alle deelnemende landen economisch bezig zijn op de archipel. Militaire activiteit is echter streng verboden. In de periode tussen de beide wereldoorlogen is het de Noor se kolenmijnen op Spitsber gen niet best gegaan. Na de Tweede Wereldoorlog is er weer leven in geblazen, maar nog altijd zijn ze niet renda bel. In het afgelopen boekjaar bijvoorbeeld werd er een ver lies geleden van twaalf mil joen gulden, hoewel de Noorse regering blijft hopen op betere tijden voor de kolenexport. Nederland had tot 1922 een mijn op een kilometer of vijftig af stand van de Noorse, name lijk in BarentszburgIn dat jaar kochten de Russen deze mijn op en werken er nog steeds. Elders hebben zij een tweede mijn geopend. Om drie redenen in Spitsbergen en de Barentszzee tussen de pool en het vaste land) in de afgelopen jaren uiterst be langrijk geworden. In de eer ste plaats wordt zowel op de eilanden als in de zee oiie vermoed. Mede hierdoor heeft Noorwegen zijn activiteiten in dit gebied sterk opgevoerd. Een andere reden is dat men de grote mogendheden in ver band met de nogal gespannen situatie in dit gebied duide lijk wil maken dat men daadwerkelijk in dit gebied het gezag wil handhaven. De laatste reden is de toeneming ran het militair-strategisch belang van dit gebied. Want de Suwjet-Unie heeft in Moermanskde grote haven stad op het schiereiland Kola waar de zee ook 's winters bij na nooit dichtvriest, een van de grootste vissersvloten ter. wereld. Verder zijn er heel wat grondstoffen te vinden en wil men deze enige vrije zee haven (op Wladiwostok na) beschermen. Ook ligt Spitsbergen precies in het midden tussen de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten. Daarom hebben de Noren, heel bewust, maatregelen ge nomen om de situatie in dit gebied in de hand te houden. Zo zijn er geen vreemde troepen op Noors grondgebied gele gerd, hoewel de NAVO-part- ners er regelmatig oefenen. Al de NAVO-bcises liggen elders, zoals op IJsland (Kevlavik), waar alleen Amerikanen zit ten. Spitsbergen is volledig gedemilitariseerd en Noor wegen heeft zijn grondgebied tot "kernwapen-vrije zone verklaard. De Russen hebben van het schie reiland Kola één van de grootste wapenarsenalen ter wereld gemaakt. Zo ligt hier een van de vier grote oor logsvloten, welke vooral be staat uit onderzeeërs voorzien van raketten met atoomkop pen. Naast allerlei onenigheden met betrekking tot Spitsbergen is de grens in de Barentszzee twistappel tussen Noorwegen en Rusland. De Noren zien de bodem van deze zee als deel van het continentaal plat van Europa en willen daarom (volgens het Convent van Ge neve van 1958) een grens die op de middellijn tussen de twee kusten loopt. De Russen hierentegen willen een grens over de lijn van de landgrens naar de Noordpool, waarmee zij vele duizenden vierkante kilometers zee (met olie en vis) zouden verwerven Problemen genoeg voor de No ren, die aan de ene kant hun verhouding met Rusland in dit zeer kwetsbare gebied niet willen versloren en aan de andere kant op moeten komen voor hun eigen belangen. En daarbij bezetten de Noren de meest naar voren geschoven post ook in de tijd van koude oorlog. Met de NAVO-part- ners vlak achjer zich kunnen zij niets anders doen dan alle problemen zo kalm mogelijk te benaderen. Een militair vliegtuig van de Sowjet-Ume, met zeven personen aan boord, werd op maandag 28 augustus als vermist opgegeven door de Russische luchtver keersleiding in Moermansk. Noorse meteorologen vonden het wrak van het toestel enkele dagen later op het eilandje Hopen, een van de meest oostelijk gele gen eilanden van Spitsbergen. Alle inzittenden wa ren om het leven gekomen. Zelden hebben de Noren een lastiger probleem in dit ge bied bij de hand gehad. Rus sische militaire vliegtuigen mogen niet boven Spitsber gen vliegen, want dit is Noors grondgebied. Verder zou het toestel volledig zijn uitgerust voor spipnage-doeleinden, wat de Amerikaanse veilig heidsdienst CIA deed ver zoeken om een onderzoek in te mogen stellen. Opblazen De Noorse minister van bui tenlandse zaken, Knut Fry- denlund, haastte zich om te verklaren dat deze zaak als een gewoon vliegtuigongeluk zou worden aangepakt en dat er beslist geen militaire as- pekten aan vast zaten. Ook toen hij hoorde dat het toestel van het Russische leger was veranderde hij zijn beleid niet. "Deze zaak moet niet opgeblazen worden", zei de minister terwijl hij de Ameri kaanse en Russische verzoe ken afwees. De Amerikanen lieten hun plannen varen maar Rusland bleef aandringen op een eigen onderzoek en wilde zelfs de "zwarte doos" (met informa tie over de laatste vlieguren van het toestel) direct heb ben. Frydenlund beloofde hen deze doos wanneer het Noorse onderzoek gereed zou zijn. Verder kregen de Russen informatie over de activitei ten van de onderzoekcom missie en mochten twee leden van de Russische ambassade in Oslo een kijkje ne men bij de plaats des onheils. Een met raketten uitgeruste Russische kruiser en drie "vissersschepen" van dezelf de nationaliteit zorgden voor een gespannen sfeertje bij het eilandje Hopen. Zij bleven keurig buiten de vier mijls zone, maar heel Noorwegen werd met de neus op de feiten gedrukt die in de laatste jaren steeds duidelijker waren ge worden: de verhouding tus sen Noorwegen en de Sowjet- Unie is uiterst gespannen in dit gebied en er hoeft maar weinig te gebeuren om hier een soort koude oorlog te la ten ontstaan. Soevereiniteit In parlementskringen werd op geroepen tot een internatio nale aanpak van h'et probleem. Het rechtse parle mentslid Thyness bepleitte een conferentie van alle in het Spitsbergentraktaat -deelne mende landen, maar Fryde- lund wees dit voorstel van de hand, zeggende dat "wij dan de hele wereld laten zien dat wij onze soevereiniteit over dit gebied niet kunnen hand haven". De Moskou-gezinde commu nistische partij bepleitte meer samenwerking met de Rus sen in het onderzoek, waarin zij heftig werd bestreden door de Peking-gezinden, en waarmee zij geen voet aan de grond kreeg by de meer in het centrum verkerende par tijen. Want achterdocht viert hoogtij bij de Noren en daar om blijft men hardnekkig vasthouden aan het eigen,ge zag. Het onderzoek is nog niet ge reed, maar de Russen krijgen binnenkort de verlangde zwarte doos, zo wordt vanuit Noorwegen gemeld. In het Noorse parlement legde Fry- IJskoud water, onbegroeide rotshellingen: Spitsbergen in de denlund op 21 november een verklaring af waarin hij het belang van 'een stabiele situa tie' in het noorden benadruk te. Verder werd eind oktober overleg gepleegd met de Ver enigde Staten. Normaal De Noorse opzichter op Spits bergen, Jan Groendahl is zijn naam, zei half november dat de situatie op de eilanden weer was "genormaliseerd" Tweemaal per week heeft hij kontakt met de Russische gemeenschappen en hij heeft de Russische helikopterbasis mogen bekijken. Als bijzon derheden wist hij te melden dat er de hele herfst geen ijs beren bij de huizen waren ge- Maar dit kan niet verhullen dat de Noren meer problemen verwachten met hun ooster buren. Minister Frydenlund wees hierop in zijn rede tot het parlement deze maand en de gezaghebbende Noorse strateeg Johan Joergen Holst (staatssecretaris voor defen sie) heeft het al meermalen gezegd. iet lijkt e gen, want Spitsbergl hele noordelijke regio is de laatste jaren steeds vaker het toonbeeld van onenigheden tussen de Sowjet-Unie en Noorwegen. Zoals bijvoorbeeld In 1974 toen na lang onderhandelen een akkoord werd getekend dat bepaalde dat bij Longyear- byen een vliegveld aangelegd mocht worden. De Russen hadden dit plan lange tijd te gengehouden omdat men bang was dat de basis ook door de Navo gebruikt zou worden. Toen zij ook gebruik mochten maken van de luchthaven en er zes techni ci mochten vestigen ging men overstag. Maar nauwelijks was het vlieg veld geopend, vorig jaar, of er waren alweer problemen. Zes echtgenotes van de technici, kwamen om Kerstfeest te vie ren» Toen zij geen aanstalten maakten om te vertrekken riep minister Frydenlund de ambassadeur van de Sowjet- Unie bij zich om zijn beklag hierover te doen. Hij zei onder meer dat uit de hoeveelheid bagage die de vrouwen bij zich hadden zou blijken dat zij zich op een langer verblijf voorbereidden. In april waren de vrouwen er nog, waarop de Noorse rege ring opnieuw in aktie kwam. Hierop verlieten de vrouwen het eiland. Dat de Noren voet bij stuk hielden werd opgevat als een politieke waarschu wing aan de oosterburen dat iedere uitbreiding van de Russische invloed op de ar chipel op sterk Noors verzet zou stuiten. Pers kwijt Dat ook de Sowjet-Unie in het hoge noorden harde stand punten inneemt bleek begin dit jaar bij het neerschieten van een Zuidkoreaans passa giersvliegtuig. Hierbij wer den twee passagiers gedood en dertien gewond. Het toestel, een Boeing 707 met 97 passagiers en dertien be manningsleden aan boord, was in de nacht van donder dag 20 op vrijdag 21 april van uit Parijs vertrokken naar de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel via de Noordpool. Vol gens de bemanning was men vrijdagmorgen vroeg de koers kwijtgeraakt. Het toestel vloog al geruime tijd boven het zogenaamde vei ligheidsgebied boven de Sowjet-Unie toen het werd neergehaald door Russische straaljagers. Het was 160 ki lometer uit de koers geraakt en vloog al veertig minuten niet de juiste route. Internationale protesten, vooral van Japan want de beide om gekomenen kwamen uit dit land, kwamen bij het Kremlin binnen. Na enkele dagen werden de passagiers vrijge laten. De gezagvoerder en na vigator werden voor nader verhoor vastgehouden. Dat de gespannen situatie in het noorden ook financieel voordeel op kan leveren be wijst de Noorse schrijver Jon Michelet, die met zijn poli tieke toekomstroman "Aan val op Lonyearbyen" in speelt op de angst voor boze buurman Rusland. Michelet suggereert dat troepen van het Warschau-pact na de dood van de Joegoslavische president Tito Roemenië en Joegoslavië binnentrekken. Tegelijkertijd wordt de Noorse nederzetting op Spitsbergen door de Russen aangevallen. Michelet komt hiermee tot de zelfde slotsom als de Navo- generaal John Hackett, die ook naar aanleiding van Ti to's dood een Derde Wereld oorlog voorspelt, die plaats zou moeten hebben in 1985. Het hoge noorden speelt hierin een centrale rol, aldus de generaal in zijn boek "De Derde Wereldoorlog". Michelet en Hackett zitten precies op de lijn die China en de maoïsten in Europa schijnen voor te staan, na melijk het opvoeren van de spanning rond het IJzeren Gordijn door te stellen dat Rusland bijna klaar staat voor een aanval op Europa. Hierbij zou Rusland kern wapens willen gebruiken. Op de maoïsten na heeft heel links Scandinavië dit soort boeken daarom scherp be kritiseerd. Rechts Noorwegen vindt dat de sociaal-democratische regering van premier Odvar Nordli teveel toegeeft aan de Russen. Maar de commenta ren in de conservatieve dagbladen zijn over het al gemeen gematigd. Zo schreef het behoudende blad Aftenposten in novem ber: "De Noors-Russische grens is eeuwenlang een grens van vrede geweest en als wij er in de komende tijd in slagen te voorkomen dat de stijgende aktiviteit in het noorden aanleiding geeft tot nieuwe episodes en onenig heid, moet er weer gewerkt worden aan het vinden van een duidelijke grenslijn in de Barentszzee". Hiermee pleit het blad voor rust in het noorden en voof een voortzetting van de on derhandelingen over de grens in zee. Aanleiding was een uitlating van de nieuwe Noorse ambassadeur in Rus land, Stenseth. Deze wees op het feit dat zijn land en Rus land steeds meer samenwer ken, ondanks alle proble men. Om een evenwichtige situatie in het noorden te krijgen moet eerst het grens probleem worden opgelost, zei Stenseth in een redevoe ring voor de vereniging Noorwegen-Sowjet-Unie. De meer links van het midden staande krant Dagbladet schrijft in een commentaar van 16 november: "Een diep gaande discussie over onze politiek ten aanzien van de Sowjet-Unie was eigenlijk allang nodig. De discussie werd tot nog toe teveel be paald door op zichzelf staan de gevallen en was zowel fragmentarisch als gericht op opschudding". Dagbladet beschuldigt de con servatieve pers ervan een hetze te voeren waarbij het begrip voor de Russische zienswijze het onderspit zou delven. Volgens het blad denkt men in Noorwegen steeds rechtser. Het commentaar was naar aanleiding van de redevoe ring over de buitenlandse politiek, die minister Fry denlund hield voor het par lement enkele dagen eerder. "We zijn ingesteld op het uitwerken van compromis sen", zei de minister hier voor zijn toehoorders, waar onder ook de Amerikaanse ambassadeur in Oslo en een vertegenwoordiger van de Russische ambassade wa ren. In de knel tussen twee we reldmachten zijn de Noren meesters geworden in het politieke spraakgebruik. Een voorbeeld (Frydenlund): "De ontwikkelingen in de verhouding met de Sowjet- Unie (heeft) niet geheel aan de verwachtingen van de re gering beantwoord". Een verzachtende manier van spreken over de kwaadheid van de Sowjet-Unie tijdens het onderzoek naar het vliegtuigongeluk op Hopen bij Spitsbergen. Ook president Kekkonen van Finland probeert de kool en de geit te sparen. Zijn enige duidelijke uitspraak is een pleidooi voor een atoomvrije zone gedaan in mei in de Zweedse hoofdstad Stock holm. Verder heeft hij het in een interview met een Noor se krant over "verbeterende contacten met de Sowjet- Unie" en "de afwezigheid van tegenstrijdige belangen tussen Noorwegen en Fin land". Op zijn pleidooi voor een atoomvrije zone heeft Kek konen nog geen reacties ge had van de betrokken lan den, maar vooral in Noord- Finland schijnt dit voorstel de gunst van de bevolking te winnen. Onder de bevolking van Noord-Noorwegen heerst inmiddels een nogal argwa nende sfeer ten opzichte van de oosterburen. Men is ge wend aan de wereldmacht in het oosten, maar er kan niets geheimzinnigs gebeuren of de Russen worden erbij be trokken. Vreemde voorwer pen die in zee worden gezien, niet-geïdentificeerde vlie gende objecten en dergelijke zijn veel en graag besproken onderwerpen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15