Gromyko en Yance naar Genève Multinationals zijn nieuwe kolonisten Brand in de Rliodesische olievoorraad bedwongen Carter steekt sjah van Iran hart onder de riem 5»? Britse premier Callaghan in ongemakkelijke positie gedwongen Voor SAL T-akkoord WOENSDAG 13 DECEMBER 1978 (Van onze correspondent) LONDEN - Premier James Callag han is door de linkervleugel van zijn partij in een ongemakkelijke positie gedwongen door een voortijdige en misschien zelfs voorbarige publikatie van een Labour-verkiezingsprogramma. Dit programma stelt onder meer voor afschaffing van het Hoger huis, verlenging van de verkie zingstermijn van een regering van vier tot vijf jaar, oprichting van een "staatsbank"" en de na tionalisatie van een deel van de olie-industrieën en bouwbedrij- Het verkiezingsmanifest werd op gesteld door het bestuur van de Labourpartij, dat onder leiding van de minister voor energie, de voormalige Lord Anthony Wedgwood Benn, gedomineerd wordt door de extreem-linkse vleugel van Labour. Tony Benn, die afstand deed van zijn titel, wordt als de grootste dwarsligger in de partij beschouwd en tege lijkertijd als een ambitieuze poli ticus die naar het leiderschap van Labour streeft. De voorstellen in het verkiezings programma zijn in wezen weinig nieuws. Al bij vorige gelegenhe den zijn ze geformuleerd en in "manifesten" opgenomen. De re gels van de Labourpartij stellen echter dat het uiteindelijke pro gramma waarmee Labour te vel de zal trekken in nationale ver kiezingen, de goedkeuring moet hebben van het kabinet. gevaardigden naar het Europees parlement verantwoording schuldig dienen te zijn aan het Lagerhuis, dat het recht moet be houden om zijn goed- of afkeu ring te hechten aan de EG-wetge ving. Verder wordt gesteld, dat wanneer de EG-partners niet overtuigd kunnen worden door het Britse standpunt, het Ver enigd Koninkrijk het recht moet hebben zich over zijn lidmaat schap van de EG te bezinnen. De Conservatieven hebben uiter aard de gelegenheid niet voorbij laten gaan om premier Callaghan naar aanleiding van dit uitgelekte rapport te hekelen. De eerste mi nister heeft in ieder geval beslo ten zelf de discussie niet bij te wonen die volgende week woensdag in de partijboezem over het verkiezingsprogramma wordt gehouden. Het is duidelijk dat Callaghan naar een pro gramma streeft dat minder radi caal en aantrekkelijker is voor een grotere laag van de bevol king. Wat de Conservatieven vermoede lijk vooral hoog zit, is het voorstel om het voornamelijk Conserva tieve Hogerhuis af te schaffen. Want het Labour-document stelt voor die afschaffing te bewerk stelligen door de benoeming van zo'n groot aantal Labourgezinde Lords, dat het monopolie van de Conservatieven in het Hogerhuis doorbroken-wordt. De "Labour- Lords" zouden dus worden aan gesteld om zichzelf weg te stem- Rhodesische brandweerlieden vluchten weg, wanneer een olietank ontploft. (Door onze correspondent) JOHANNESBURG - De brand op drie kilometer afstand van de Rhodesische hoofdstad Salisbu ry die sinds maandagnacht in een benzine- en oliedepot woedde, is door de brandweer bedwongen. Volgens mededelingen van het hoofdkwartier van het leger werden de tanks, die de belang rijkste olie- en benzinevoorraden van het land bevatten, omstreeks negen uur maandagavond door guerrillastrijders, die zich ver moedelijk nog in de hoofdstad bevinden, met raketten of ma chinegeweren in brand gescho ten. Ook het hoofdkwartier van Joshua Nkomo's guerrillaleger in Zam bia maakte inmiddels bekend dat het depot door guerrillastrijders is aangevallen. Vanuit de Zambiaanse hoofdstad Loesaka wordt bovendien be richt, dat verscheidene personen bij de brand om het leven zijn ge komen. De Rhodesiërs daarente gen beweren dat slechts enkele brandweerlieden werden ge wond. De brandweer in Salisbury hadaanvankelijk bekendge maakt dat zij waarschijnlijk pas tegen het einde van de week in staat zal zijn om de brand te blus- De brand was op een afstand van 25 kilometer te zien. Eenheden van het Rhodesische leger hebben het gehele gebied van de buiten wereld afgegrendeld. Zij zijn be gonnen met een grote razzia om de guerrillastrijders te vinden die voor de aanslag verantwoordelijk zijn De eerste tanks die in brand wer den geschoten, behoren aan de maatschappijen Shell en British Petroleum. In de loop van dinsdag ontplofte een reeks an dere tanks. De oliemaatschappijen hebben van de Rhodesische veiligheids dienst opdracht gekregen om geen verklaringen aan de pers te geven. Gevreesd wordt dat nu de belangrijkste brandstofvoorra den van Rhodesië vernietigd zijn die zo snel niet kunnen worden vervangen. De Rhodesische re gering ontkent dit weliswaar, maar toch proberen talrijke au tobezitters nog zoveel mogelijk benzine te kopen. De aanval op het brandstofdepot wordt in Salisbury gezien als het begin van een nieuwe fase in de Rodesische guerrilla-oorlog die nu al zes jaar duurt. Het is de eer ste keer dat guerrillastrijders een strategisch doel van een dergelij ke grootte hebben aangevallen. Inmiddels zijn door het blussen van de brand de watervoorraden in Salisbury schaars geworden. De politie heeft een beroep ge daan op de inwoners van het ge bied rondom de oliedepots om zuinig met water te zijn. Een spoorwegarbeider, die ooggetui ge was van het begin van de brand, verklaarde dat hij duide lijk machinegeweervuur hoorde uit een vrachtwagen die langs de tanks reed. MOSKOU (Reuter/AFP) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance en zijn Russische col lege Andrei Gromyko komen op 21 en 22 december in Genève bijeen met de bedoeling een nieuw SALT-ak- koord te sluiten. Dit heeft het Russische persbureau Tass gisteren bekendgemaakt. Volgens Tass zullen Vance en Gromyko elkaar ontmoeten "in het licht van de door beide partij en uitgesproken intentie in de nabije toekomst het opstellen van dit akkoord af te sluiten op een wederzijds aanvaardbare ba- Cyrus Vance, die in het Midden- Oosten is om Egypte en Israël er toe over te halen voor komende zondag een vredesverdrag te te kenen, had maandag in Cairo al bekendgemaakt dat hij voor het einde van het jaar Gromyko zou ontmoeten. Zijn verklaring, via een Amerikaanse woordvoerder, leek erop te wijzen dat overeen stemming over een nieuw ver drag aanstaande was In Washington verklaarde presi dent Carter tijdens een perscon ferentie dat de Verenigde Staten ADVERTENTIE en 'de Sowjet-Unie goede voort gang hebben gemaakt naar een tweede SALT-akkoord. "We hebben goede vorderingen ge maakt. Ik kan niet zeggen dat we al een akkoord hebben bereikt", aldus de presient. Volgens Carter zal er een topontmoeting plaats hebben tussen hemzelf en de Russische leider Leonid Brezjn- jev als een SALT-akkoord is be reikt. Ze zullen de gelegenheid dan ook gebruiken om andere kwesties te bespreken De Verenigde Staten en de Sowjet- Unie hebben, op een paar punten na, alle problemen betreffende een tweede SALT-akkoord op gelost, zo melden Amerikaanse functionarissen. De punten waarover de meningen nog uit- eenliggen zijn de vragen of de Russische Backfire-bommen- werper binnen de termen van het akkoord moet worden be schouwd als een strategisch wa pen, en hoe Amerika's jongste kernwapen, de Cruise-raket moet wordt ontplooid. Het eerste SALT-akkoord tussen Washington en Moskofi liep op 3 oktober 1977 af. Aangezien toen nog geen tweede akkoord was bereikt, besloten partijen welis waar SALT I niet te verlengen, maar zich vrijwillig aan de af spraken van dat eerste akkoord te blijven houden tot een tweede akkoord zou zijn gesloten. MIAMI - Muurvast kwam deze auto in Zij hadden de vrachtwagen gestolen bij e WASHINGTON (Reuter/AFP/UPI) - President Jimmy Carter heeft gisteren verklaard te verwachten dat de sjah van Iran aan de macht zal blijven. Hij betreurde verkla ringen van andere landen die naar zijn mening het geweld in de Iraanse steden verergeren. De Iraanse leider een hart onder de riem stekend zei Carter ..De sjah heeft onze steun en hij heeft zeker ons vertrouwen" Hij voegde hieraan toe dat de Verenigde Sta ten niet van plan zijn zich te be moeien met de interne aangele genheden van Iran of andere lan den dit te laten doen. Commentaar leverend op de vreed zame betogingen van het afgelo pen weekeinde in Teheran en de bloedige botsingen van gisteren in Isfahan merkte Carter op: „Ik denk dat de situatie in Iran met succes zal worden opgelost. De moeilijkheden daar zijn verer gerd door verklaringen van bui tenlandse naties die het bloed vergieten en het geweld hebben aangemoedigd. Dit is werkelijk ontoelaatbaar" Als reden voor zijn vertrouwen dat in Iran alles op zijn pootjes te recht zal komen noemde Carter, die sprak op een persconferentie in het Witte Huis, het feit dat het volk van Iran in de afgelopen 2.500 jaar een geschiedenis van stabiel zelfbestuur heeft gekend. ADVERTENTIE (Van c correspondent) SAN SALVADOR - Waarschijnlijk liggen de machtsverhoudingen nergens zo on gecompliceerd als in El Salvador. Je hoeft maar enkele familienamen te noemen (Palomo, Poma, Liebes. Daglio, en Regelado Duenas) en je hebt de eige naars van de Middenamerikaanse staat bij mekaar. Deze club, ook wel aange duid met de „Veertien families", bezit de., hele koffiecultuur, de voedselproduktie, de veeteelt, de industrie, de handel en het bankwezen. Middels leger en staats hoofd zorgt ze ervoor, dat dit zo blijft. En waar deze marionetten falen of tekort schieten, kan ze een beroep doen op moordlustige organisaties met fantasie rijke namen als „Unie van Blanke Strij ders", „De Hand", „Patriottische Actie" en „ORDEN". Het handje vol welgestelden heeft de dic tatuur van het land vermomd als een democratie waar, geheel volgens de de finitie. verkiezingen worden gehouden en politieke partijen om de winst strij den. Maar deze democratische geest stelt weinig voor. De 4,5 miljoen zielen in El Salvador hebben niets te vertellen. Het zijn de rijke families en hun partij van de Nationale Verzoening (PCN) die uitma ken wat goed en wat slecht is. Elk staatshoofd is niet meer dan een speelpop van de voorname families. Dat bleek zonneklaar, toen Molina ruim twee jaar geleden het lef had om een beschei den stap te zetten op weg naar een rechtvaardiger landverdeling. Maar Molina kon zijn plannetje wel vergeten. Zijn waar schuwing dat „als alles bij het oude blijft, we de macht versterken van de guerrilla en de kans vergroten op een volksopstand" liet de ware machtsheb bers koud. Via perscampagnes en eco nomische sabotage (forse bedragen werden naar buitenlandse banken over gemaakt, rechtse figuren bij de overheid namen ontslag) dwongen ze de toenma lige president op de knieën. De bourgeoisie van El Salvador beschikt over een indrukwekkend apparaat, waarmee zij het volk onder de duim kan houden. Los van de para-militaire bewe gingen zijn er: de nationale garde (2500 man), het leger (6000 man), de nationale politie (1000). de planlagepolitie (1000), de douanepolitie (200), de gemeentepoli tie (800), de militaire veiligheidsdienst (4000) en soldaten die als lijfwacht kun nen worden ingehuurd (4000). Op zijn schuiladres in de hoofdstad San Salvador legt dc FAPU-leider uit, dat al deze mensen militair kunnen opereren. Samen met de knokploegen opereren ze vooral op het platteland, waar de honge rende bevolking (meer dan de helft is werkloos) steeds onrustiger begint te worden. Omdat vrijwel alle land in han den van eerder genoemde families is, blijven slechts kleine stukjes land over. Deze worden tegen hoge prijzen ver pacht, zijn slecht van kwaliteit en moe ten voortdurend bemest worden. Om dure kunstmest te kopen zijn de boertjes gedwongen om leningen te sluiten, die amper met de oogstopbrengst terugbe taald kunnen worden. Honger, ziektes, een hoog kindersterfte (slechts de helft van de kinderen haalt het vijfde levens jaar) zijn enkele van de rampzalige ge volgen. En ondertussen blijven de be langrijkste levensbehoeften maar in prijs stijgen. Dergelijke ontwikkelingen zetten de men sen al snel aan tot wanhoopsdaden. Zo probeerde de bevolking van Paisnal een tijd geleden het land van een groot grondbezitter te bezetten. Het antwoord van de staat was een militaire aanval van 2000 soldaten, uitgerust met tanks, mor tiervuur, en machinegeweren. Huizen werden verbrand, mensen werden op gepakt en gefolterd, de kerk werd als martelkamer ingericht en een proteste rende koster werd uit de toren gescho ten. De FAPU-man: „De heersende macht legt op deze manier de kiem voor een revolu tie. Het fascisme valt legaal, dus via ver kiezingen, niet meer te bestrijden. Daar om ook is vier jaar geleden de FAPU opgericht. Wij zijn een volksbeweging, die het bestaande systeem door stakin gen, demonstraties en het bezetten van gebouwen aan het wankelen probeert te brengen. Geweld gebruiken we niet, al betekent dat niet, dat we gewapend ver zet afwijzen. Zonder het bestaan van de guerrilla zal ons werk onmogelijk zijn. Door haar voelen we ons verdedigd. Immers, hoe heviger onze activiteiten worden onderdrukt, des te meer geweld het verzet hiertegenover zal stellen". Een van deze guerrillabewegingen is de FARN (Fuerzas Armadas de Resistencia Nacional), die verantwoordelijk moet worden geacht voor de ontvoering van de34-jangc Philips-topman Frits Sehui- tema. Evenals de andere militante orga nisatie FPL (Fuerza Popular de Libera- cion) pleegt zij aanslagen op militaire doelen en probeert ze door het kidnap pen van vertegenwoordigers van multi nationale bedrijven het onrecht in El Salvador onder internationale schijn werpers te plaatsen. Vorig jaar al riepen de bisschoppen van El Salvador de westerse landen op om de dictatuur niet langer te steunen. Hun waarschuwing was met name gericht te gen multinationale bedrijven als Philips, "want wie van het liberale, kapitalisti sche systeem van dit land profiteert, is verantwoordelijk voor een klimaat van volledig geweld". Volgens de leider van de FAPU staat El Salvador een vrijheidsstrijd te wachten, die vergeleken moet worden met die in Nicaragua. "De ontvoeringen zijn nog maar een voorproefje", zegt hij. "Pas als we een breed front hebben gevormd van de arbeidersbeweging, alle boerenorga- nisaties, oppositiepartijen, de Kerk en de guerrilla, zal het gevecht beginnen. Dit moment komt snel dichterbij, want van belang is nu niet of ons land straks een democratie of een socialistische staat wordt, belangrijk is dat de mense lijke waardigheid wordt hersteld". ilip_s acht artikel in FNV-blad schandelijk EINDHOVEN (ANP) - Philips vindt het artikel van de fede ratie Nederlandse vakbewe ging in de vakbondskrant een „schandelijk stuk" „Terwijl Schuitema zich nog in handen van zijn ontvoerders bevint veroorlooft de vak bondskrant zich een uit spraak als „El Salvador is niet de enige dictatuur waar Phi lips de vruchten plukt van onmenselijke onderdruk king". In alle landen waar Philips vestigingen heeft voert de onderneming een so ciaal beleid dat de toets der kritiek kan doorstaan", aldus het bedrijf. „De advertentie die de werk nemers van de Philips-vesti- ging in El Salvador zelf heb ben gepubliceerd bewijst dat de vakbondskrant haar schandelijke beschuldigin gen niet namens hen heeft gedaan", aldus Philips. Die advertentie werd op 8 de cember gepubliceerd en was ondertekend door alle werk nemers van dat bedrijf. In de advertentie werd een beroep op de ontvoerders gedaan Schuitema vrij te laten. Er stond ondermeer dat Schui tema naar de mening van het personeel in vrijheid moet worden gesteld omdat hij als mens en als chef de mede werking en het vertrouwen en de vriendschap van het per soneel heeft verworven. In de verklaring zegt Philips verder nog: „Wij hebben er geen woorden voor die uiting kunnen geven aan onze ver ontwaardiging over de slota linea van het artikel, waarin de vakbondskrant de uitno digde vraag stelt „hoeveel di recteuren er nog ontvoerd moeten worden voor Philips in de gaten krijgt dat deze vorm van verzet iets te maken heeft met de omstandigheden waaronder zijn werknemers leven en werken". De werk nemers van Philips in landen met uiteenlopende politieke stelsels in de gehele wereld zullen deze verontwaardiging delen", aldus Philips in het commentaar. De Nederlandse regering doet alles wat in haar vermogen ligt om de in vrijheidstelling van de gegijzelde Philips-di- recteur te bevorderen. Dit heeft minister Van der Klaauw van buitenlandse za ken gisteren geantwoord op schriftelijke vragen an het tweede- kamerlid Van der Stoel (PvdA). Onmiddellijk na het bekend worden van de ontvoering van Schuitema heeft de rege ring de in Mexico gedeta cheerde ambassaderaad naar San Salvador gezonden. Bin nen het kader van de daartoe aanwezige mogelijkheden wordt door ambassaderaad Kist de nodige bijstand ver leend. De onderhandelingen met de ontvoerders worden door een in El Salvador aan wezige vertegenwoordiger van Philips gevoerd, aldus minister Van der Klaauw.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9