'Verleen Menten geen asiel' ie Prijs Orions f 300 miljoen omhoog Kortenhorst zette fiscale acties stop Verdeeldheid in de CD A-fractie Nederlands verzoek aan diverse landen: WmS~' Buren klagen over dierenmishandeling van boer Koekoek jzfep Zij iZSZlZlAL VLOOG OOK GRATIS MET DE KLM Het zonnetje in huis... Mogelijk ook vrouwen op oorlogsschepen WOENSDAG 13 DECEMBER 1978 BINNENLAND Toenmalige advocaat van Menten overblufte belastingdienst HAARLEM (GPD) - Mr. L. G. Kor tenhorst, toenmalig voorzitter van de Tweede Kamer, heeft in 1948 de belastingdienst in Haar lem telefonisch opdracht gege ven om alle invorderingsmaatre gelen tegen Pieter M. Menten, toen wonend in Aerdenhout, stop te zetten. De belastingdienst gaf- geïmponeerd door de naam Kor tenhorst - gevolg aan die op dracht. Kortenhorst, die behalve kamervoorzitter ook advocaat van Menten was, had evenwel geen enkele bevoegdheid om stopzetting van de belasting maatregelen te eisen. Deze verklaring legde de ambte naar P. A. F. J. Einans van de Haarlemse belastingdienst gis teravond af in het actualiteiten programma Varavisie. De heer Emans heeft de verklaring in middels schriftelijk aan de com- missie-Schöffer overgebracht. Deze commissie onderzoekt de rechtspleging rond Menten in de jaren na de oorlog. Emans zei be reid te zijn om zijn verklaringen onder ede te herhalen. De heer Emans werkt sinds mei 1933 op het belastingkantoor in Haarlem. Voor de televisie schet ste hij gisteravond hoe de belas tingdienst kort na de oorlog be slag kon leggen op de goederen van burgers. Die bijzondere vorm van beslaglegging (een zoge naamd conservatoir beslag) is destijds van kracht geweest om te voorkomen dat goederen zouden worden verduisterd. Er was geen rechtsbesluit voor nodig om het beslag uit te voeren. Ook in het geval van Pieter Menten is getracht een conservatoir be slag te leggen door rechercheurs van de fiscale recherche (deze dienst heet tegenwoordig fiscale inlichtingen- en opsporings dienst). ,,Bij hun pogingen om beslag te leggen op de goederen van Menten, haalden de recher cheurs in eerste instantie een aantal malen bakzeil, om duistere redenen. Uiteindelijk heeft men kans gezien om op een aantal goederen - ik weet niet meer pre cies om welke goederen het ging - beslag te leggen", aldus de heer Emans, die zegt een en ander uit de mond van fiscale rechercheurs te hebben opgetekend. Drie dagen na de geslaagde be slaglegging kreeg de Haarlemse belastingambtenaar een tele foontje van iemand die zich aan diende als Kortenhorst. „Kor tenhorst deelde mij op min of meer arrogante wijze mede dat alle fiscale maatregelen tegen Pieter Menten moesten worden opgeschort. Ik wist dat Korten horst voorzitter van de Tweede Kamer was. Ik achtte mij als jong ambtenaar niet competent om hem te antwoorden en speelde het telefoontje door aan mijn chef. Die heeft enkele minuten met Kortenhorst gesproken, ver volgens kwam hij vertellen dat inderdaad alle acties tegen Men ten stopgezet dienden te worden. Voorlopig en tot nader or der". „Deze gang van zaken was uiterma te ongebruikelijk, maar toch maakte de naam Kortenhorst op mij als jong ambtenaartje een enorme indruk. Pas later reali seerde ik mij dat de heer Korten horst geen enkele bevoegdheid bezat om opschorting van fiscale maatregelen tegen Menten te ei sen. Dat de opdracht van Korten horst tóch werd uitgevoerd, kwam omdat zijn naam ook bij de belastingdienst grote indruk maakte. Daarom ben ik en al mijn chefs toen door de knieën ge- ik dat zeker niet De heer Emans kar, zich niet aan de indruk onttrekken dat Menten in die dagen na de oorlog speciale bescherming genoot. Op de vraag waarom hij niet twee jaar geleden deze verklaring in de openbaar heid heeft gebracht, antwoordde de heer Emans: „De publiciteit rond Menten ging twee jaar gele den voornamelijk over de mas saexecuties in Polen. Ik achtte mijn informatie op dat moment niet zo relevant. Dat ik mij nu tot de commissie-Schöffer heb ge wend, komt voornamelijk omdat de laatste tijd steeds vaker de naam Kortenhorst in de affaire opduikt. Zeker na de verklaring van mevrouw Kortenhorst dacht ik dat het zinvol was om mijn kennis van zaken aan de commis sie Schöffer bekend te maken" DEN HAAG (GPD, ANP) - Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken heeft gisteren in de Tweede Kamer gezegd dat zijn departement er alles aan doet om te voorkomen dat Menten het land uitvlucht. Via de am bassades heeft buitenlandse zaken alle landen die daar voor in aanmerking komen laten weten dat Menten geen paspoort meer heeft. Deze landen zijn schriftelijk ver- jaren niet terecht te hoeven te zocht Menten geen verblijf op het staan, komt bij velen als een be- grondgebied toe te staan en hem lediging over. Voor die^ reactie geen asiel te verlenen zolang de kan men begrip hebben." behandeling in cassatie nog niet heeft plaatsgehad. Maar ondanks deze maatregelen Duidelijker kan Menten Nederland wel verla ten, zo zei de bewindsman. Hij verwees daarbij naar het interna tionaal verdrag inzake burger rechten en politieke rechten, dat onder meer de bepaling inhoudt, dat "eenieder het recht heeft Welk land ook, met inbegrip van zijn eigen land, te verlaten" DEN HAAG (ANP) - Negen bewoners van Bennekom hebben zich bij de vaste tweede-kamercommissie van CRM beklaagd over het tweede-kamerlid Koekoek (Boerenpartij). Als omwonenden van een bosperceel dat in het bezit is van Koe koek maken zij schriftelijk melding van het feit dat het Kamerlid vanaf juni 1978 drie jonge pony's aan kettingen heeft vastgezet. In de herfst vermagerden de dieren zienderogen en deden de om wonenden een dringend beroep op politie en dierenbescherming om in te grijpen. De beroep bleef, zoals bij eerdere gelegenheden, zonder resultaat. Toen eind november hulp werd ingeroepen van een dierenarts was één van de dieren stervende en verkeerden de andere twee in vergaande staat van verhongering. "Eerst toen greep de politie in", aldus de brief. Voorts wordt melding gemaakt van een in totale eenzaamheid ver kerende hond die vanaf september op een ander afgelegen bos perceel aan de ketting zou hebben gelegen. "Van tijd tot tijd bracht Koekoek wat voedsel, dikwijls 's nachts. Medelijdende omwonenden voerden bij, ook zij deden een vergeefs beroep op de dierenbescherming". Toen de vinnige kou inviel werd de hond niet verlost. Koekoek liet hem daar vastgeklonken aan de ketting. Eerst toen het drama tot ontknoping was gekomen met de pony's werd de hond wegge haald. De omwonenden zijn bang dat, als de kwestie van de pony's wat in vergetelheid is geraakt, Koekoek zijn treurige praktijken zal her vatten. Reden waarom zij een beroep op de commissie doen om dit te helpen voorkomen. Volgens de ondertekenaars zouden nog meer omwonenden de brief hebben getekend als er "geen angst heerste voor represail les van de heer Koekoek en de zijnen". Een afschrift van de brief is gezonden aan Kamervoorzitter dr. Vondeling en aan de vaste justitie. Minister de Ruyter van justitie zei gisteren geen oordeel te willen uitspreken over het vonnis van de Haagse rechtbank. De be windsman onderzoekt de uitle ven ngsaanvrage van Israël, maar is niet van plan nu al aan te kon digen dat Menten aan dat land kan worden uitgeleverd als A: Het vonnis van de Haagse recht bank wordt bevestigd door de Hoge Raad en als: B. uitlevering mogelijk blijkt. Het spoeddebat dat de Tweede Kamer gisteren over de zaak Menten hield was op initiatief van het CPN-Kamerlid Wolff. Wolff diende een motie in waarin de regering wordt gevraagd de uitlevering "in ernstige overwe ging" te nemen als de Hoge Raad negatief beslist op het cassatiebe roep van het Openbaar Ministerie en derhalve het Haagse vonnis overneemt. Misverstand Over de strekking van de motie heerste gisteren in het debat enig misverstand. De minister ging ervan uit dat zijn onderzoek naai de haalbaarheid van het uitleve ringsverzoek hetzelfde was als "in ernstige overweging nemen" Volgens de CPN heeft echter de in de motie gebruikte term een politieke lading en zou het veel meer een intentieverklaring van de regering inhouden. In dat ge val noemde De Ruiter de motie waarover de Kamer morgen een beslissing zal nemen - onge wenst. Alle sprekers onderstreepten dat het vonnis van de Amsterdamse rechtbank, die Menten schuldig had bevonden en hem tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeelde, niet teniet is gedaan door het vonnis van de Bijzondere Straf kamer van de Haagse Rechtbank. CD A-woordvoerder Van Dam: "Op procesrechtelijke gronden is de vrijlating bevolen. Een nog niet van beschuldigingen gezui verde loopt vrij rond. Het belang van de verdachte om na zoveel Vooral van de zijde van de opposi tie had men echter een duidelij ker stellingname van het Open baar Ministerie over dit vonnis verwacht. Wolff zei dat ook hij de onafhankelijkheid van de rech terlijke macht niet wil aantasten, maar dat het uitgangspunt voor het parlement geen aanleiding mag zijn om "stommetje te spe len" Kosto (PvdA) stelde dat het in cas satie gaan in feite als een protest tegen het vonnis kan worden uit gelegd. Waarom heeft het Open baar Ministerie - waarvan de mi nister van justitie het hoofd is - deze onvrede niet meer naar bui ten gebracht, zo vroeg Kosto zich af. Volgens hem had dat veel on begrip en verwarring elders kun nen voorkomen. Tekort Veel sprekers vonden dat de Ne derlandse overheid tekort is ge schoten in de voorlichting en toelichting op het vonnis aan ge tuigen uit Polen, de Sowjet-Unie en Israël. Zo zei Van Dam dat ju- sitie een mogelijkheid had kun nen creëren voor de Haagse rechtbank om de uitspraak op een persconferentie toe te lich ten. Mr. de Ruiter vond echter een discussie tussen rechters en journalisten ongewenst. Ook Van der Klaauw was het met het ver wijt van de Kamer niet eens. Hij zei dat een dergelijke voorlich ting meer op de weg had gelegen van de regeringen van de betrok ken landen. Zaterdagmiddag a.s. zullen 25 or ganisaties van verzetslieden en oorlogsslachtoffers een nationale manifestatie houden in Den Haag tegen de vrijlating van Menten i Panda dood - De kleine panda, die afgelopen weekeinde uit diergaarde Blijdorp in Rotter dam is ontsnapt, is gistermiddag dood aangetroffen op de spoor baan langs de Delftshavense Schie. Het dier is vermoedelijk aangereden door een trein. De di rectie van diergaarde Blijdorp denkt dat het diertje via bomen en bevroren sloten de dierentuin heeft verlaten. en 365 dagen per jaar een bruin leventje leiden DEN HAAG (GPD) - Binnen het CDA is men het nog niet eens wie vice-fractievoorzitter moet wor den van de CD A-Tweede-Ka merfractie. De kandidaten die de meeste kans maken, zijn de AR- kamerleden Schakel en Van Houwelingen, maar ook in de ARP zelf weet men nog niet aan wie men de voorkeur moet geven Het bestuur van de CDA-fractie zal waarschijnlijk vandaag een aan beveling opstellen, waarna de fractie via een schriftelijke stemming de knoop moet door hakken. Het fractiebestuur heeft gisteren een eerste vergadering aan de kwestie gewijd, maar kon het toen onderling nog niet eens worden. De CD A-top heeft sterke aandrang uitgeoefend op de ARP om zelf tot een keuze tussen Schakel en Van Houwelingen vertegen woordigers van resp. de rechter- en linkervleugel, te komen. AR- voorzitter Hans de Boer heeft dit echter geweigerd. De Boer meent dat het tot de taak van het fractie bestuur behoort om een kandi daat voor te stellen. In de ARP voelt men er weinig voor openlijk een voorkeur uit te spreken voor een collega-kamerlid, hoewel duidelijk is dat de meeste AR- kamerleden, inclusief Hans de Boer, achter de kandidatuur van Van Houwelingen staan. Een probleem is dat men moeilijk de „oude rot" Schakel met zijn veertienjarige ervaring als ka merlid kan passeren ten behoeve van Van Houwelingen. Alleen als Schakel, die nu al lid is van het CD A-fractiebestuur, zich terug trekt. zou de weg voor Van Hou welingen vrij zijn. Schakel heeft zich vorige week bereid ver klaard vice-fractievoorzitter te worden, maar men wijst er in het CDA op dat hij in dat geval vrij wel al zijn nevenfuncties zal moe ten opgeven. Of hij daartoe be reid is. waagt men in het CDA te betwijfelen. Inmiddels is in de CDA-fractie ook de gedachte geopperd om een compromis-kandidaat naar vo ren te schuiven, maar erg waar schijnlijk lijkt die mogelijkheid niet. Genoemd worden de namen van drs. B. Beumer en dr. S. Fa- ber. De eerste is echter kandidaat voor het Europees Parlement en zal daarom volgend jaar de Tweede Kamer verlaten, terwijl Faber als nadeel heeft dat hij nog slechts kort in de Kamer zitting heeft. DEN HAAG - De actiegroep Behoud Arbeidsplaatseii voor vrouwen in het onderwijs heeft gisteren in Den Haag de Twee de-Kamercommissie voor on derwijs en wetenschappen met op de ontwikkelingen i het ten onderwijs gedrukt. De kamercommissie kreeg een pop aangeboden die als "Ma rie" de wensen van de actie groep verwoordt. De actiegroep is opgericht als protest tegen ontslagen in het onderwijs die vooral niet-kost- winners betreffen. In vele ge vallen zijn dat DEN HAAG (GPD) - Ook minister Albeda (sociale zaken) heeft van de KLM gratis kaartjes ontvan gen als beloning voor lezingen die hij voor het luchtvaartbedrijf heeft gehouden. Dit gebeurde, zo verklaarde Albeda gisteravond, in 1973, toen hij lid van de Eerste Kamer was en hoogleraar in Rot terdam. Eenmaal is hij met zijn vrouw naar Istanboel gevlogen, eenmaal naar Genève. Volgens Albeda had de KLM hem de keuze gelaten voor zijn werk een honorarium, of een kaartje te ontvangen. Omdat Albeda naar eigen zeggen "als reislustig be kend" stond, en een honorarium hem "minder voordelig" leek, had hij de voorkeur aan kaartjes gegeven. Albeda zei niet te weten of de kaar tjes als inkomen op zijn belas tingformulier zijn terechtgeko men. "Mijn belastingconsulent heeft me gezegd dat hij het niet precies weet. Ikzelf vul die for mulieren niet in" De bewindsman vindt dat over de ze zaak "nodeloze ophef' wordt gemaakt en noemt het "flauwe kul" dat hij door zijn lezingen niet meer afstandelijk tegenover de KLM was komen te staan in zijn hoedanigheid van lid van de Eer- DEN HAAG (GPD)-Hetministerie van defensie staat in principe niet afwijzend tegenover het ook op de schepen van de Koninklijke Marine plaatsen van vrouwelijke militairen. Dat is een direct uit vloeisel van het besluit om alle krijgsmachtfuncties ook voor vrouwen open te stellen en de speciale vrouwenkorpsen af te schaffen. Of dat principe ook in de praktijk kan worden verwezenlijkt zal nog moeten worden bestudeerd door de speciale werkgroep die de in tegratie van de vrouwelijke mili tairen bestudeert. Defensie kan dan ook nu nog niet zeggen of bij de bouw van nieuwe oorlogs schepen voor wat betreft de huis vesting van vrouwen met deze si tuatie rekening zal worden ge houden. Dat schrijft minister Scholten in antwoord op vragen uit de Twee de Kamer. De bewi schrijft geen voorbehoud te len maken voor het verlenen gevechtsfuncties a De vrouw is niet bij voorbaat fy siek ongeschikt voor het vervul len van gevechtsfuncties, zo staat in het antwoord. Alleen om ui terst dringende redenen mag de gelijkstelling van vrouwen bin nen de krijgsmacht worden be perkt. 3er 1 januari aanstaande zal het korps MARVA (Marinevrouwen- afdeling) worden opgeheven. De LUVA (Luchtmachtvrouwenaf- deling) bestaat al enkele jaren niet meer. De opheffing van de MILVA (Militaire Vrouwenafde ling) zal in de loop van 1979 plaatsvinden. Dat de meeste vrouwen in de nieuwe situatie werkzaam zullen zijn in de admi nistratieve en verzorgende sector vindt zijn oorzaak in het feit dat zij dat ook nu doen. ste Kamer. Hij voegde er nog aan toe dat hij de kaartjes op dezelfde voorwaarden had ontvangen als het KLM-Personeel. Dit is niet juist KLM-personeel moet vijf procent van het enkele reis- of jaarretourtarief betalen. Albeda's naam komt niet voor op het overzicht van parlementa riërs die gratis met de KLM heb ben gevlogen dat staatssecretaris Smit-Kroes (verkeer) vorige week heeft toegezonden aan de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. A. Vondeling. Desgevraagd verklaarde mevrouw Smit-Kroes dat Albeda's naam in dit verband nieuw voor haar was. Overigens zal zij zelf niet bekendmaken welke namen wel op het over zicht voorkomen. Drie vrouwen gedood bij oversteken weg HEERLEN (ANP) - Bij een zeer ge compliceerd auto-ongeluk zijn gisteravond op de provinciale weg Heerlen-Sittard ter hoogte van de Heerlense wijk Passart- De Wier drie vrouwen op slag ge dood toen zij de drukke straat wilden oversteken. De slachtoffers zijn mevr. J. Groot- Groeneveld (71), de 17-jarige M. Manca en de 16-jarige Ellen Breuer, allen afkomstig uit de genoemde woonwijk. Zij kwamen met de bus uit Bruns- sum aan, stapten rond half zes uit en wilden gedrieën de vrij brede straat (12 meter) oversteken. Aangekomen op het midden van de weg werden twee van hen ge schept door een wagen die twee andere auto's wilde inhalen. De chauffeurs van deze twee wagens hadden de vrouwen gezien en minderden vaart. De derde vrouw die één en ander voor haar ogen zag gebeuren liep terug en werd daar geschept door een auto die de tegenovergestel de kant uit reed en een afslaande wagen wilde passeren. De gemeentepolitie van Heerlen zoekt eventuele getuigen. ALS KABINET OOK FOKKER MEE WIL LATEN PROFITEREN Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden, tel. 071 -141741 showrooms geopend dinsdag t/m vrijdag 9 - 5 uur donderdagavond 7 - 9 uur en zaterdags 9.30 - 1.30 uur of 's avonds na afspraak DEN HAAG (GPD) - De Ameri kaanse vliegtuigfabriek Lock heed is bereid Fokker de 13 door Nederland te kopen Orion-vlieg- tuigen voor de marine in elkaar te laten zetten. Dat heeft dan wel tot - gevolg dat Nederland vanuit Amerika geen compensatie-or ders meer zal ontvangen, terwijl die assemblage (het in elkaar zet ten) de prijs van de Orions met 300 miljoen gulden zal verhogen. Van Aardenne (economische za ken) aan de Tweede Kamer, waarin zij het kabinetsbesluit om 13 Orions te kopen nader toelich ten. Indien het kabinet niet be sluit om die 300 miljoen gulden extra uit te trekken - hetgeen Fokker 1800 manjaren werk op leveren kan - zal Fokker hele maal niets "verdienen" aan de Orion-bestelling. Bij het besluit van het kabinet om het Orion-vliegtuig en niet de Franse Bréquet Atlantic aan te schaffen, heeft voorop gestaan dat de beslissing nog dit jaar moest vallen. Aangezien de Fran sen niet bereid waren voor 1 ja nuari met concrete voorstellen in ruil voor een Atlantic-order te komen, is de keuze toch op de Orion gevallen. Het kabinet heeft echter het uiterste gedaan om toch met de Fransen tot overeen stemming te komen. 3e Franse tegenvoorstellen boden onvoldoende zekerheid dat de toekomst van Fokker als zelf- scheppende vliegtuigindustrie zou zijn gegarandeerd. De totale kosten van het Orion- programma zullen 1017 miljoen gulden gaan bedragen. De Ame rikanen hebben daar voor 60 miljoen dollar (125 miljoen gul denlaan compensaties tegenover gesteld. Die compensaties betref fen een zeer breed industrieel ter rein. De Amerikaanse order biedt de Nederlandse (vooral elektro nische) industrie 1000 manjaren werk. Bij assemblage in Neder land kan Fokker 1800 manjaren verdienen. De Atlantic-order zou Fokker en enkele andere indus trieën 5000 manjaren hebben op geleverd. De Tweede Kamer zal volgende week dinsdag debatteren over de beslissing van het kabinet om de Orion te kopen. De Twcede-Ka- r defensie en :he zaken hebben daar gisteren om gevraagd. Het debat valt in de laatste week voor het kerstreces, waardoor het kabinet nog net voor 1 januari de contrac ten kan tekenen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7